Μετάβαση σε περιεχόμενο

προβλημα με το θυλασμο


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια, γεννησα την κορη μου πριν 18 μερες και νομιζω πως δεν εχω πολύ γαλα , τρέχει σταγονα σταγονα και αναγκαστηκα της δινω μπιμπερο, το προβλημα ειναι πως μαλον συνηθισε το μπιμπερο που τρεχει γρηγορα και δεν καθετε στο στηθος παρα μονο μερικα λεπτα ή δευτερολεπτα μερικες φορες. Είμαι σε απόγνωση, την βλεπω και βαζω τα κλαματα, θελω παρα πολυ να την θυλασω γιατι πιστευω πως καθε ανθρωπος εχει μια φορα στη ζωη του ευκαιρεια ν α πιει το γαλα της μανας του και αυτο πρεπει να γινει η τωρα η ποτέ. Διαβασα πως οσο πιο πολυ καθετε το παιδι στο στηθος τοσο κατεβαινει γαλα και σκεφτηκα να αγορασω θυλαστρο μήπως μου κατεβασει γαλα και προλαβω την μπεμπα μου που εμαθε στην γρηγορη ροη του μπιμπερου αλλα οι φαρμακοπειοι μου λενε πως δεν θα βοηθεισει, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ............ΒΟΗΘΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η λυση ειναι μια το μωρακι στο στηθος συνεχεια τις θηλαστικές κινησεις που κανει το μωρο και παραγεται το γαλα δεν μπορει να τις κανει το θηλαστρο. Το οτι το βλεπεις να τρεχει σταγονα σταγονα δεν ανταποκρινεται στο πως τρεχει οταν το μωρο θηλαζει. Οπως και μην μπεις στο τρυπακι του ποσο γαλα βγαζεις με το θηλαστρο δεν εχει καμια σχεση με οσο πινει το μωρο στον ιδιο χρονο.

Αν εισαι αποφασισμενη να θηλασεις δινε περισσοτερο στηθος και περιορισε σταδιακά τα γευματα με μπιμπερο, ειναι νωρις ακομα και μπορει να τα καταφερεις.

Ζητησε βοηθεια απο καποια πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου και σου ευχομαι να τα πετυχεις αποκλειστικο μητρικο θηλασμο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι να μη παρει ςθηλαστρο..τοκαλυτερο θηλαστρο, ειναι το μωρο σου. Βαλτην στο στηθος, φροντισε να την τοποθετησεις σωστα,...

για μενα η βολικοτηερη σταση ηταν η ξαπλωτη, ξαπλωναμε και οι δυο στο πλαι και θηλαζει..

Φροντισε να την βαζεις στο στηθος...συνεχεια...οσο πιο συχνα μπορεις, και οση ωρα θελει.

Βασικα καλυτερα θα ηταν να μιλουσες και να ερχοταν να σε δει μια πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου. Θα εντοπισει που ειναι το προβλημα και θα σου πει τι ακριβως πρεπει να κανεις και θα σου παρεχει υποστιριξη...

συνηθως παιρνουν γυρω στα 50 ευρω για να κανουν επιστεψη...

πιστεψε με ομως δεν θα τα λοιπηθεις ποτε..

αν μπορεις να τα διαθεσεις..θα ηταν πολυ καλο..

σκεψου μονο ποσα θα γλητωσεις απο τη φορμουλα..και δε θα σου φανουν πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλακι καλημερα και απο εμενα.Εμενα ο μικρουλης μου ειναι τωρα 3 μηνων και το προβλημα που αντιμετωπισα τον πρωτο καιρο ηταν πολυ μεγαλυτερο απο το δικο σου.Ομως πηγαν ολα καλα.Θα σου πω λοιπον τη δικη μου γνωμη παντα συμφωνα με το πως βιωσα εγω αυτην την περιοδο.Να σου πω κατ αρχην οτι επιδη περασα ενα μεγαλο διαστημα της εγκυμοσυνης μου στο κρεβατι ειχα το χρονο και διαβασα απειρα αρθρα για το θηλασμο τα οποια μου εμαθαν οτι ποτε δεν πρεπει να αμφιβαλλουμε για το αν εχουμε γαλα.Ολες εχουμε και απο εκει και περα το μωρο μας θα φροντισει για την ποσοτητα του.Μεχρι που εγινε 20 ημερων το μικρο μου χορταινε παντα με το γαλα μου κι ας μην ηταν ακομη πολυ.Ειχα ξεκινησει και μαγια της μπυρας που βοηθησε.Επειτα αρχισε να μην του φτανει και ζητουσε συνεχως να φαει,ομως εμενα ειχε πονεσει πολυ το στηθος μου γιατι με επιανε πολυ-μα πολυ-λαιμαργα.Εφερα συμβουλο θηλασμου στο σπιτι.Λυπαμαι αλλα εγω τα θεωρησα πεταμενα λεφτα(120 ευρω).Μου ειπε κατηγορηματικα οτι ο μικρος εχει κοντο χαλινο και πως χρειαζεται επεμβαση γι αυτο με πονουσε και απλα με εβαλε να θηλασω παρακολουθωντας αν θηλαζει σωστα το μωρο.μου προτεινε ενα σκευασμα για επαλειψη στο στηθος κορτιζονουχο το οποιο ποτε δεν εβαλα φυσικα.Τελικα η λυση δοθηκε ως εξης.Μιλησα με τον παιδιατρο,ο οποιος μου απεκλεισε οτι εχει κοντο χαλινο το παιδι και μου ειπε οτι απλα πειναει σαν...λυκος!!!στο προβλημα του πονου στις θηλες που με αναγκαζε να μην μπορω να θηλασω συχνα μου ειπε να δινω συμπληρωμα στο μικρο ΠΑΝΤΑ μετα το θηλασμο για να μην μου δημιουργησει προβλημα στην παραγωγη μου.Μου τονισε οτι καθως θα περνουν οι μερες θα αρχισει να επιλεγει μονος του το γαλα που του αρεσει.Οπως και εγινε.Για καμια 15αρια μερες επινε και λιγο συμπληρωμα μετα απο καθε γευμα το οποιο σιγα σιγα μειωσε μονος του μεχρι και που εκοψε εντελως εως και σημερα ενω εγω στο ιδιο διαστημα βρηκα λυση για τον πονο βαζοντας στις θηλες μετα απο καθε θηλασμο λιγο απο το γαλα μου και μπολικη κεραλοιφη.Αυτο ηταν.Το προβλημα λυθηκε.Θηλαστρο εγω χρησιμοποιω απο την πρωτη ημερα το swing medela συμπληρωματικα με το θηλασμο και οχι μονο δεν μου μειωσε την παραγωγη αλλα με βοηθησε και στο να αυξηθει.Το μωρακι μας παντα αναζητα το στηθος εστω και για παρηγορια ακομα και αν δεν πειναει.Σε αυτες τις περιπτωσεις και καλυτερα οταν δεν ειναι πολυ πεινασμενο ειναι ευκαιρεια!!Επισης προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και μη νιωθεις ενοχες.Τ ψυχολογικα ειναι πολυ περιεργα στο διαστημα που διανυεις,μη φορτωνεσαι και αλλο με στεναχωρια.Ακομα και οι σταγονες που δινεις ειναι πολυτιμες.Υπαρχουν παιδια που δε γνωρισαν ποτε το στηθοε της μαμας και πινουν μονο μπουκαλι απο την 1η ημερα.Μια χαρα μεγαλωσαν και αυτα.Να σου τονισω οτι ειμαι υπερμαχος του θηλασμου γι αυτο και το παλεψα τοσο απλα πρεπει να ειμαστε και λιγο διαλλακτικοι για να εκτονωνουμε το αγχος μας.Νομιζω οτι και σε εσενα θα πανε ολα καλα αν το θελησεις πραγματικα.Κανε λιγο υπομονη συνηθως με το τελος του πρωτου μηνα τελειωνουν αυτα τα προβληματα.Ελπιζω να μην σε κουρασα και να σε βοηθησα.Αν χρειαστεις στειλε μου πμ να μιλησουμε και τηλεφωνικα για οτι χρειαζεσαι.Να χαιρεσαι το μωρακι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλάκι, όταν λες ότι τρέχει σταγόνα σταγόνα το γάλα, πώς το βλέπεις δηλαδή; Πιέζεις το στήθος και το βλέπεις που τρέχει;

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, όταν θηλάζει το μωρό το γάλα βγαίνει, κι ας μην βγαίνει όταν πιέζεις το στήθος σου ή όταν βγάζεις με το θήλαστρο. Ακόμα κι αν το στήθος σου φαίνεται ξεφούσκωτο, πάλι έχεις γάλα. Εγώ είχα γαστρεντερίτιδα, είχα χάσει τρία κιλά, τα στήθη μου ήταν σαν άδεια σακιά, κι όμως θήλαζα κανονικότατα, και τότε μάλιστα το μωρό ήταν πολύ μικρό και δεν έτρωγε στερεές τροφές και παρ' όλα αυτά χόρταινε μια χαρά.

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, σκουλαρίκι το μωρό στο στήθος, αλλιώς δεν αυξάνεται η παραγωγή.

Και με το θήλαστρο μπορεί να αυξηθεί, αλλά μόνο συμπληρωματικά, αν δεν βάλεις το μωρό στο στήθος δουλειά δε γίνεται!

Σου εύχομαι να τα καταφέρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

toulaki to idio provlima antimetopisa k egw prin ligo kairo k siga siga arxisame k to ksepername.. emena den mporouse na to piasei to stuthos giati eixa epipedes thiles k duskoleuotan me apotelesma na tsatizetai k na min mporw na ton iremisw k arxisa na ton dinw me to mpoukali diko mou gala gia na trwei alla panta ton prospathousa sto stuthos prwta... twra pia mpoukali ton dino mono ama den piasei to stuthos apo ta neura tou sunithws to vradi oli mera ton exw sto stuthos k ton afinw oso thelei... ekeini tin periodo me eixan piasei ta psixologika mou k nomiza oti den exw gala k den mporw na ton taisw k teteia.. i paidiatros epeidi den eixe parei arketo varos mou sunestise na ton vazw sto stuthos kmeta na ton dinw k sumplhrwma diko mou gala pali mipws den xortainei alla tin proigoumeni evdomada pou to ekana auto mou ekane suxna emeto o mikros k to stamatisa ton exw mono sto stuthos k mpoukali ton dino mono ama den faei apo to stuthos.... moni sou siga siga tha vreis tous ruthous sou k tha ta pate mia xara min anusuxeis k panw apola apevale to anxos einaioti xeirotero.. oso tha eisai iremi tha einai k to mwraki sou k tha trwei mia xara...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολύ όλες για τις συμβουλές σας και την στηριξη πανω απ ολα. Τελικα η περιοδο της λοχείας ειναι πολυ δυσκολη αλλά σιγα σιγα ηρεμώ και την βαζω όλο και περισσοτερο στο στηθος, ελπιζω μια μερα να τα καταφερω και να το πιανει χωρις να τσαντιζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...