Μετάβαση σε περιεχόμενο

ειμαι εγκυος και δεν ξερω τι να κανω...


Recommended Posts

Εγω προσωπικα θυμαμαι πως ημουν στα 16 Despoina K. και όταν εχεις ολη την ζωη μπροστα σου κανεις τα σχεδια σου….εφοσον όμως επιλεγεις να εχεις ερωτικες σχεσεις σε τετοια ηλικια πρεπει να αναλαμβανεις και τις ευθυνες σου!!κ φυσικα υπαρχουν κ κινδυνοι όπως ειπε κ η φουφου,δεν είναι πηραμε ένα χαπακι κ τελειωσαμε…. Lia 25 είναι δυνατον να σκεφτομαστε τα tabοo;;;το να εχει σχεση στα 16 της αυτό δεν είναι taboo;;οποτε η λυση για να μην πληγωθει το παιδακι αργοτερα είναι να το σκοτωσουμε από πριν;;ξερεις ποσες γυναικες χωριζουν ή χανουν τον αντρα τους όταν είναι εγκυες ή όταν εχουν μωρο παιδι κ το μεγαλωνουν μονες;;;μην πληγωθουν κ αυτά τα παιδακια ε;;εφοσον δεν είναι ετοιμη για μαμα γιατι είναι οντως πολύ δυσκολο δεν θα επρεπε να εχει σεξουαλικες σχεσεις από τετοια ηλικια…λυπαμαι πολύ αλλα αυτό πιστευω….δεν εχω τιποτα προσωπικο με καμια..τα σχολια μου τα εκανα πανω στις αποψεις που διαφωνουσα επειδη ειδα οτι εκριναν τις κοπελες που πιστευουν ότι το να κανεις εκτρωση είναι κριμα για την καινουρια ζωη ….,η Αναστασια θα πρεπει να παρει τις αποφασεις της ανεξαρτητα απο το τι πιστευουμε εμεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται πως την τελική απόφαση την παίρνει η Αναστασία, κάτι που πιστεύω ότι θα έχει ήδη γίνει. Εγώ δεν ήθελα να την σπρώξω προς την μια ή προς την άλλη κατεύθυνση επειδή πιστεύω πως είναι κάτι εντελώς προσωπικό και κάτι που θα πρέπει να το σκεφτεί πάρα πολύ σοβαρά και να συζητήσει με τους γονείς της και το αγόρι της. Και πάνω από όλα ψύχραιμα (όσο αυτό είναι δυνατό). Όμως πιστεύω πως αν δεν ζήσεις μια οποιαδήποτε κατάσταση δεν μπορείς να είσαι απόλυτος για τίποτε. Για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβη, για τις συνθήκες που επικρατούν και για όλα τα υπόλοιπα. Για το τι δύναμη έχει ή δεν έχει ή μπορεί να βρει ένας άνθρωπος, για την ψυχολογία του κλπ. Και αυτό το πιστεύω γενικά και όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα. Πχ αν κάποια δεν έχει γίνει μάνα δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι να είσαι μάνα, αν κάποιος χάσει κάποιον δικό του δεν μπορεί να καταλάβει απόλυτα κάποιον που του έχει συμβεί κοκ.

foufou ζητώ συγνώμη αν φάνηκα εριστική. Δεν είχα αυτή την πρόθεση. Δεν μίλησα πάντως έξω απο το χορό, γι αυτό και το ανέφερα αυτό. Αλλά ακριβώς επειδή μιλάμε για πολύ ευαίσθητα προσωπικά θέματα, έστειλα σχετικό πμ στην Αναστασία.

Ελπίζω μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για το κοριτσάκι και την οικογένεια του. Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρει να ανταπεξέλθει σε ότι και αν αποφασίσει και θα έχει μια πολύ ωραία ζωή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον το μηνυμα μου παρεξηγηθηκε.Η συμβουλη η δικη μου ειναι πως η καθε μια κοπελα αντιμετωιζει διαφορεικα αυτο το θεμα.Καποιες ειναι πολυ ευαισθητες , καποιες πολυ δυνατες και καποιες τελειως αναισθητες.Το θεμα για μενα δεν ειναι να γεννιουντε μονο τα παιδια αλλα να εχουν καλους γονεις. (πολλα εχουν δει τα ματια μου απο ανθρωπους που δεν ηταν ετοιμοι για αυτο τον ρολο).Ενας ψυχολογος κοπελα μου θα σε βοηθησει να βρεις την καλυτερη απαντηση μεσα σου και να παρεις την πιο σωστη αποφαση.Γενικα δν συμφωνω να ζηταμε γνωμες αλλων γιατι ο καθε ενας το βλεπει διαφορετικα και ξαναλεω δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αντοχες και γιατι οχι και τον ιδιο οργανισμο.Δεν θελω να σου πω εγω τι να κανεις, ουτε να σε μαλλωσω , ουτε να σε κρινω.Οσο για το αγορι σου (που μετα διαβασα οτι εφυγε)πιστευω ηταν η αντιδραση απο το σοκ.Πιστευω πως η μητερα σου θα πρεπει να ενημερωσ τους γονεις του, να του μιλησουν και δεν ξερεις μετα, μπορει να συμμορφοθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χτες έγραψα ότι θα φρίκαρα αν έμενε έγκυος η δεκαεξάχρονη ξαδέλφη μου, αλλά όχι επειδή θεωρώ ανήκουστο μια κοπέλα δεκαέξι χρονών να έχει σεξουαλικές σχέσεις (και ποια δεκαεξάχρονη ΔΕΝ έχει σήμερα;), αλλά επειδή η ξαδέλφη μου πιστεύει ότι ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απ' αυτήν, τα κλαμπ, τις φίλες της, τα μπάνια, τη διασκέδασή της, οπότε θα ήταν αδιανόητο να φροντίσει ένα δικό της μωρό.

Από κει και πέρα, δε μου φαίνεται περίεργο μια δεκαεξάχρονη να κάνει παιδί, ίσως επειδή στα χωριά όπου είναι το εσπερινό σχολείο που δουλεύω η κουλτούρα είναι ακριβώς τέτοια: τα περισσότερα κορίτσια αρραβωνιάζονται ή παντρεύονται και κάνουν παιδιά ή απλά κάνουν παιδιά χωρίς να προηγηθούν τα δύο πρώτα, από τα 16-17 τους. Δε συμφωνώ με αυτό, βέβαια, ούτε και και φαίνεται φυσιολογικό, αλλά έχω μάθει να το θεωρώ ως δεδομένο στο περιβάλλον μου. Έχω αρκετές μαθήτριες 19-20 χρονών, οι οποίες είναι παντρεμένες ή αρραβωνιασμένες ή σε σχέση ή και διαζευγμένες ακόμα, με παιδιά 2 χρονών και βάλε. Οι κοπέλες αυτές δεν παράτησαν το σχολείο εξαιτίας της εγκυμοσύνης τους, αλλά αρκετά νωρίτερα. Τώρα έχουν επιστρέψει στο σχολείο μέσω του εσπερινού και πολλές από αυτές κάνουν σχέδια και για σπουδές. Αλλά καμία από αυτές δεν έχει μετανιώσει που έχει φέρει στον κόσμο ένα παιδί. Καμία! Όσα προβλήματα κι αν έχει, όσες δυσκολίες κι αν συναντά.

Με όλα αυτά, θέλω να πω στην Αναστασία ότι δε θεωρώ ακραίο να έχει σεξουαλικές σχέσεις στην ηλικία που είναι (στην Κύπρο τουλάχιστον από δεκαέξι χρονών είναι νόμιμο), και ότι μια έκτρωση θα τη μετανιώνει για όλη της τη ζωή. Ένα παιδί, όμως, αν το δει στο βάθος του χρόνου, είναι ένα δώρο. Η γιαγιά του άντρα μου, για την οποία έγραψα χτες, αναγκάστηκε να κάνει έκτρωση, ενώ είχε ήδη ένα παιδί, επειδή την παράτησε ο άντρας της, στη δεκαετία του '50 τώρα μιλάμε, και πανικοβλήθηκε. Πίστεψε ότι δε θα τα καταφέρει με δύο παιδιά, κι έτσι πήγε και το έριξε. Τώρα ακόμα το μετανιώνει και λέει "δεν το κρατούσα, τώρα θα το είχα κι αυτό και θα ήταν ολόκληρος άντρας". Αυτό που τότε της φαινόταν ακατόρθωτο, μετά από πενήντα χρόνια το θεωρούσε εφικτό και κατορθωτό. Όπως μεγάλωσε το ένα, θα μεγάλωνε και το δεύτερο.

Αναστασία, ελπίζω οι γονείς σου να σε στηρίξουν και να μπορέσεις να κρατήσεις το παιδάκι σου! (αν είσαι έγκυος δηλαδή!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από το πρωί σκέπτομαι να γράψω, να μην γράψω. Θα συμφωνήσω απολυτά με την ΜαρακιΜαρακι. Ακόμα και αν ζήτησε την άποψη μας εμείς δεν πρέπει να την πούμε. Πως να πάρω την ευθύνη να πω κάτι που μπορεί να την χαράξει βαθιά? Γιατί ακριβώς δεν ξέρουμε τον χαρακτήρα της κοπέλας, την δύναμη που έχει, αν έχει. Δηλαδή να σκεφτεί τι? Μίλησα σε ένα φόρουμ και οι περισσότερες μου είπαν να το κρατήσω, άρα θα το κρατήσω και ότι γίνει. ή έκανα ένα γκάλοπ και μου είπαν ότι είμαι μικρή ακόμα για παιδιά και τελικά λέω να την κάνω την έκτρωση…Η κοπέλα που μίλησε για το ότι να το σκεπτόταν πριν κάνει σεξ, γνωρίζει για το αν η κοπέλα είναι τρομερά ευαίσθητη ?και αυτές οι κουβέντες μπορεί να κάνουν ζημιά? Κοπέλα μου έχει δίκιο η Μαράκι που σου είπε να μιλήσεις με γονείς, με τον γιατρό και σου τέλος με έναν ψυχολόγο. Συμπαράσταση από εμάς θα έχεις όση θέλεις αλά μην ζητάς συμβουλές .Κανείς από εμάς δεν μπορεί να ξέρει ποιο είναι το καλύτερο για σένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει κορίτσια είναι γνωστό και λογικό ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείται.

Πώς θα σου φαινόταν εσένα Νανά,αν ζητούσες τη γνώμη κάποιου και σε αγνοούσε;Τότε θα είχαμε άλλα.Θα λέγαμε ότι δεν της δίνουμε σημασία,ότι την περιθωριοποιούμε κτλ.Ζήτησε τη γνώμη μας για να την ακούσει.Όσο για την κοπέλα που είπε ότι ας σκεφτόταν τι έκανε,δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα ή σε άλλο μέλος,αλλά ξαναλέω αυτό σκεφτόμουν αυτό είπα.Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι ο καθένας.Επίσης,ένα παιδί 16 χρονών σίγουρα είναι ευαίσθητο,αλλά κι έξυπνο.Αν δεν μπορούσε λοιπόν να αντέξει την οποιαδήποτε γνώμη ή κριτική,πιστεύω δε θα έμπαινε καν στον κόπο να γράψει μόνο και μόνο για να προστατεύσει τον εαυτό της και τον ψυχικό της κόσμο.

Θέλω να γίνω μαμά,μπράβο για τα παραδείγματα που μας μεταφέρεις!Αυτές οι κοπέλες είναι αξιέπαινες!

Εννοείται πως κι εγώ εύχομαι στην Αναστασία ό,τι καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω τις κοπελες που μου εδωσαν δυναμη...

Και θελω να πω επισης, πως καποια ειπε οτι εφοσον διαλεξα να εχω σεξουαλικες επαφες απο τωρα πρεπει να αναλαβω τις ευθυνες μου...Αν ειδες, αυτο το ειπα απο την αρχη οτι θα το κανω...Με το παιδι που εγινε το ατυχημα με το προφυλακτικο ημασταν 7 μηνες μαζι οταν αποφασισα να ειναι ο πρωτος μου...Δεν θα απολογηθω. Απλα ενιωθα ερωτευμενη και ηθελα να το κανω. Εμενα τωρα θα αλλαξει ολη μου η ζωη, αυτος δεν θα παθει τιποτα...Εχω θα χασω την ανεμελια μου, το σχολειο τις σπουδες τις βολτες τις πλακες και τα ξενυχτια. Λιγοι απο τους φιλους μου θα μεινουν κοντα μου...Με λιγα λογια θα χασω την εφηβεια μου. Ειναι πολ περιεργο συναισθημα ολα αυτα και μολις μπαινω στην διαδικασια να τα σκεφτω με πιανει τρομος...Για αυτα και για αλλα πολλα που θα ακολουθησουν...Γιαυτο σας παρακαλω οποια δεν εχει βρεθει στην ιδια ή παρομοια θεση ας μην λεει για σωστο και λαθος...Για καποιον ανθρωπο που κατι μπορει να ναι σωστο, για καποιον αλλον ειναι λαθος... Εγω απλα ζητησα συμβουλη, να με βοηθησετε συμφωνα με την κριση σας να παρω μια αποφαση...ΕΙναι φυσικο καποιες να εχουν αντιθετες γνωμες...Αλλα ας πουμε, μια κοπελα μεσα απο τα λογια της μου εδωσε θαρρος να μιλησω στους γονεις μου και αυτο χρειαζομουν οχι να με κατακρινεται γιατι μπροστα μου θα βρεθουν πολλοι που θα με κατακρινουν για αυτο που εκανα...

Τελος παντων ευχαριστω και παλι ολες σας για τον χρονο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και πολυ καλα θα κανεις που θα αναλαβεις τις ευθυνες σου,αν κ εψαχνες κ για το χαπι εκτρωσης,εγω απαντησα στις κοπελες που θεωρουσαν οτι επειδη εισαι μικρη δεν πειραζει να κανεις εκτρωση....κ ερχεσαι στα λογια μου..σε αυτην την ηλικια εχεις πολλα να κανεις κ να χασεις σε μια τετοια κατασταση γι αυτο θεωρω οτι εισαι μικρη για να εχεις σχεσεις ερωτικες.βεβαια δικαιωμα σου κ δεν σε κατακρινω γι αυτο....

οσο για το οτι δεν θα επρεπε να πουμε την γνωμη μας...το βρισκω λιγο ατοπο....μας ρωτησε της απαντησαμε...δεν την πιασαμε κ απο το λαιμο ,ουτε νομιζω πως εκανε γκαλοπ...αν ηταν ετσι δεν θα επρεπε να απανταμε σε καμια κοπελα σε κανενα θεμα αφου δεν ξερουμε καμια προσωπικα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....Εχω θα χασω την ανεμελια μου, το σχολειο τις σπουδες τις βολτες τις πλακες και τα ξενυχτια. Λιγοι απο τους φιλους μου θα μεινουν κοντα μου...Με λιγα λογια θα χασω την εφηβεια μου. Ειναι πολ περιεργο συναισθημα ολα αυτα και μολις μπαινω στην διαδικασια να τα σκεφτω με πιανει τρομος.......μπροστα μου θα βρεθουν πολλοι που θα με κατακρινουν για αυτο που εκανα...

όχι λάθος αυτό.......

να σκέφτεσαι πάντα την θετική πλευρά κάθε κατάστασης.....

δεν θα χάσεις τίποτα.....αν σε υποστηρίξουν οι γονείς σου, δεν θα χάσεις.....

και το σχολείο θα συνεχίσεις και αν θέλεις θα σπουδάσεις....

και ούτε τρόμος να σε πιάνει.....

οι φίλοι εδω θα φανούν πόσο φίλοι είναι.....και γιατί θα πρέπει να απομακρυνθούν δλδ?..

κατακρίνουν? ποιοί θα κατακρίνουν?.......

σε ποιά εποχή ζούμε? περισσότερο θα κατέκρινε κάποιος μία γυναίκα - ανεξαρτήτου ηλικίας - που διακόπτει κύηση παρά για την συνέχιση......

όλα αυτά μην τα σκέφτεσαι καθόλου, βάλε ένα πρόγραμμα στην ζωή σου και στόχους....είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις, αν το θέλεις.....

και σκέψου όταν εσύ θα είσαι 36 ετών το παιδί σου θα είναι 20 ετών :) .....ανεξάρτητο... :) ....... και εσύ θα συνεχίσεις την ζωή σου .......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία αφού το είπες στην μητέρα σου (πολύ καλά έκανες) θα βρέιτε μία λύση. οι γονείς είναι εκείνοι που θα μας στηρίξουν στις δύσκολες στιγμές και μερικοί φίλοι αυτοί που είναι όμως πραγματικά φίλοι μας. αν σκεφτείς το ποιοι θα πουν άσχημα πράγματα και θα κουτσομπολέψουν (δυστυχώς υπάρχουν πολλοί ...<<καλοθελητές>>) θα τρελαθείς...κοίταξε να κάνεις αυτό που λέει η καρδούλα σου και άσε τους άλλους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου, φοβαμαι πως ισως με ολα οσα διαβασες εχεις μπερδευτει. Οι αποψεις διιστανται και ειναι απολυτα λογικο γιατι καθε μια απο εμας μιλαει με βαση τα δικα της βιωματα και τα δικα της πιστευω. Ομως, ξαναλεω, εδω προκειται για τη δικη σου ζωη!! Κι αφου εχεις μια μητερα που σου λεει οτι οποια αποφαση κι αν παρεις θα ειναι διπλα σου, εισαι πιο τυχερη απο οσο φανταζεσαι. Ομως, με αυτη τη σταση η μητερα σου, και καλα κανει!, σε θετει προ των ευθυνων σου, δηλαδη δεν σου αφηνει περιθωρια να πεις αργοτερα οτι αποφασισες υπο πιεση. Για αυτο, παρε το χρονο σου, μιλα με αλλες κοπελες που εγιναν νεες μητερες, μιλα και με κοπελες που εχουν κανει εκτρωση, νομιζω οτι στο συλλογο προστασιας αγεννητου παιδιου εχεις αυτη τη δυνατοτητα και αποφασισε τι ειναι καλυτερο για σενα, εχεις αυτο το χρονο. Στην ηλικια σου ολες η σχεδον ολες εχουμε φερθει απερισκεπτα και εχουμε κανει απροφυλακτο σεξ, ποσω μαλλον εσυ που προφυλαχθηκες αλλα συνεβη ατυχημα...χρειαζεσαι υποστηριξη και απο ψυχολογο σε καθε περιπτωση. Για το αγορι σου, απλα δωστου λιγο χρονο να ξεπερασει το σοκ και βλεπεις. Αν παλι συνεχισει την ιδια σταση, ισως θα πρεπει ακομα και αν ριξεις το παιδι η αν δεν εισαι εγκυος να απομακρυνθεις απο εκεινον. Οπως σωστα σου ειπαν και αλλες κοπελες, στη δυσκολη στιγμη φαινεται ποιοι πραγματικα μας αγαπουν και ποιοι αξιζει να ειναι στη ζωη μας. Αυτο να το θυμασαι παντα, σε καθε δυσκολη περιοδο. Και κυριως να θυμασαι οτι κανενας δεν εχει το δικαιωμα να σε κρινει, δυστυχως σε καθε περιπτωση στη ζωη σου θα βρεις πολλους επικριτες, απλα προσπερασε τους...

Οταν μαθεις αν εισαι η οχι εγκυος αν θες πες μας. Κι αν τελικα αποφασισεις να γινεις μανουλα, να ξερεις οτι ειναι ισως η δυσκολοτερη μα και η ομορφοτερη "δουλεια" στον κοσμο!!!

Καλη τυχη Αναστασια! Αν χρειαζεσαι και κατι αλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου πώ για μια κοπέλα που παντρεύτηκε πολύ μικρή 18-20 και απο την αρχή κατάλαβαν ότι πρέπει να γίνει εξωσωματική για να κάνουν παιδί..έκαναν δίδυμα μετά από λίγο καιρό χώρισαν, η κοπέλα έχει τα παιδιά ο πατέρας δεν ενδιαφέρεται καθόλου (τα μεγαλώνει με τη βοήθεια των γονιών της και τα καταφέρνει μια χαρά) τώρα είναι 30 τα παιδιά όπως καταλαβαίνεις έχουν μεγαλώσει ..και τη ζωή της κάνει και τη δουλειά της έχει και μια χαρά περνάει..και πιστεύω πως αν θελήσει θα ξαναφτιάξει τη ζωή της..

είδες λοιπόν ένα διαφορετικό παράδειγμα που αν και έκαναν προσπάθεια για να αποκτήσουν τα παιδάκια τώρα είναι με τη μαμά του μόνο.

μπορεί να σου φανεί άσχετο αυτό το μήνυμα αλλά έτσι προσπαθώ να σου πω πως αν το θέλεις όλα γίνονται και δεν θα καταστραφεί η ζωή σου από ένα παιδάκι που το στέλνει ο θεός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως taboo υπαρχουν ακομα!!!!

οπως ειπα ειμαι κατα τις εκτρωσης γιατι το δικο μου παιδι πονεσα πολυ για να το κανω!!!!οσες εχουν κανει εξωσωματικη καταλαβενουν τι εννοω!!!!

το θεμα μας ομως ειναι οτι ενα κοριτσακι 16 ετων ισως ειναι εγκυος!!!και ζηταει την βοηθεια μας!!! φυσικα η ζωη με ενα παιδι δεν σταματαει!!!!!οταν 9ες ολα γινονται!!!!!

ποιος φταιει ομως για αυτο????το κοριτσακι δεν φταει σε καμια περιπτωση που στα 16 του ειχε σεξουαλικες επαφες!!!!!φταινε οι γονεις για αυτο γιατι οπως σας ειπα και πριν ειναι 9εμα taboo η μαμα να μιλησει στην κορη η στο γιο για το σεξ και την αντισυληψη!!!!!αυτο το παιδι οπως και ολα τα παιδια απο που 9α ενημερωθουν για τους κινδυνους???αυτη ειναι η αποψη μου ...... οταν ο γιος μου εμενα ερ9ει μια μερα και μου πει μαμα τι ειναι σεξ????η μαμα πως γεννηθηκα τι 9α του πω ο πελαργος σε εφερε!!!η θα κανω πως δεν ακουσα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν καποια απο τις κορες μου μεινει εγκυος στα 16 της εγω θα την παροτρυνω να το κρατησει θα σταθω διπλα της κ θα το μεγαλωσουμε μαζι χωρις να στερηθη τη εφηβεια της...

αναστασια μου αφου η μητερα σου σου ειπε θα ειναι διπλα σου μην φοβασε τιποτα...ξερω πως εισαι τρομοκρατημενη τωρα αλλα πιστεψε με δεν θα το μετανοιωσεις ουτε λεπτο...!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...