Μετάβαση σε περιεχόμενο

ειμαι εγκυος και δεν ξερω τι να κανω...


Recommended Posts

Γεια σε ολες...Δεν ηξερα που αλλου να απευθηνθω, αφου οι γονεις μου δεν γνωριζουν κατι...Και σκεφτηκα πως εδω θα εβρησκα εμπειρα ατομα που μεσα απο τις απαντησεις τους θα παρω δυναμη αλλα και μια αποφαση...ΕΙμαι 16μισι χρονων ειχα καθηστερηση 4 μερες, αλλα ο κυκλος μου εχει ενα χρονο που ειναι πια σταθερος και μολις σημερα εκανα το τεστ και μου βγηκε θετικο...Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σιγουρο και αμα πρεπει να παω και σε καποιον γιατρο...Το μονο που ξερω ειναι πως φοβαμαι πολυ, δεν νιωθω ετοιμη για κατι τετοιο και δεν μπορω να το πω ακομα στους γονεις μου, αλλα ουτε και στο αγορι μου...Η επιλογη της εκτρωσης δεν μου αρεσει καθολου και δεν πιστευω πως θα το επετρεπαν και οι γονεις μου...

Ηθελα επισης να ρωτησω αμα γνωριζεται κατι για το χαπι εκτρωσης, κατα ποσο διαφερει απο την κανονικη...

Σας παρακαλω απαντηστε, γιατι δεν ξερω που αλλου να απευθηνθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου ψυχραιμια! Πιστευω πως ειναι πολυ σημαντικο να μιλησεις στους γονεις σου, εστω στη μητερα σου, που ειναι κι αυτη γυναικα και καταλαβαινει. Μπορει να σοκαριστει, αλλα πιστευω θα σε στηριξει σε οποια αποφαση και αν παρεις, ασε που κι εσυ θα νιωθεις πιο σιγουρη αν την εχεις κοντα σου. Περαν αυτου, θα πρεπει να μιλησεις στο συντροφο σου, τον αφορα δεν νομιζεις; Και κυριως, αμεσα να πας σε εναν γυναικολογο για να δεις αν οντως εισαι εγκυος. Ειναι ο μονος ειδικος να σου μιλησει για ολες τις επιλογες που εχεις και να σου εξηγησει τις διαδικασιες και τους κινδυνους (ΑΝ υπαρχουν) σε καθε περιπτωση, καθως και ολες τις μεθοδους αντισυλληψης. Δεν ειναι το τελος του κοσμου αυτο που σου συνεβη, απλα θα πρεπει να μαθεις ολες τις εναλλακτικες και να τις σκεφτεις πολυ πολυ καλα. Γιατι στο τελος της ημερας, η δικη σου ζωη ειναι που αλλαζει αυτη τη στιγμη, οποτε δικη σου πρεπει να ειναι και η τελικη αποφαση. Καλη τυχη σου ευχομαι και ο,τι χρειαστεις μη διστασεις να το ρωτησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ...Δισταζω πολυ να το πω στους γονεις μου γιατι δεν γνωριζουν οτι εχω ερωτικες επαφες...Και επισης φοβαμαι οτι θα θελουν να το κρατησω και εγω δεν ειμαι ετοιμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σημαντικό ποιο είναι;Να μάθουν οι γονείς σου ότι έχεις ερωτικές επαφές ή να αφαιρέσεις μία ζωή που δε φταίει σε τίποτα.Καταλαβαίνω ότι ζητάς στήριξη κι ότι πραγματικά είσαι σε απόγνωση.Δεν είναι και λίγο όλο αυτό που περνάς.Εγώ θα σου πω το εξής.Ήμουν 25,όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος στην πρώτη μου κόρη.Πανικοβλήθηκα,γιατί δεν το περιμέναμε και δεν ήταν και προγραμματισμένο.Τώρα σκέφτομαι πόσο ηλίθια ήμουν που πανικοβλήθηκα τη στιγμή που τα δύο κοριτσάκια είναι το παν στη ζωή μου κι έχουμε με τον άντρα μου μία ευτυχισμένη οικογένεια.Επίσης μετανιώνω,γιατί σκεφτόμουν πως αν τότε έκανα καμιά τρέλα,όπως "έκτρωση",θα την πλήρωνε το κοριτσάκι μου για τη δική μου απερισκεψία να κάνω ό,τι κάνω χωρίς να παίρνω καμία προφύλαξη.Φυσικά αυτή η σκέψη,του να σκοτώσω το παιδί μου,μου πέρασε από το μυαλό μονο για 1 λεπτό,για το οποίο ακόμα μετανιώνω,αφού διαπιστώνω μέρα με τη μέρα πόσες χαρές μου δίνει.Θα μου πεις τώρα εσύ.Ήσουν 25 κι όχι 16,5 μισό όπως εγώ.Ακριβώς.Τι πας και κάνεις σε αυτή την ηλικία;Το ότι κάνεις έρωτα είναι δικαίωμά σου,ξέρω έχουν αλλάξει οι εποχές κτλ. κτλ.Χωρίς προφυλάξεις;Εδώ μεγάλοι άνθρωποι και προσέχουν,γιατί μία δεδομένη στιγμή δεν είναι έτοιμοι για γονείς.Πόσο μάλλον εσύ σε αυτή την ηλικία.Θα έπρεπε να παίρνεις ταυτόχρονα όλους τους τρόπους προφύλαξης.Δε θέλω να γίνω κακιά,ούτε να σε πανικοβάλλω στην κατάσταση που ενδεχομένως είσαι,όμως εσύ ζήτησες τη γνώμη μας.Ακόμη από τη μία λες ότι δε σου αρέσει η ιδέα της έκτρωσης,αλλά από την άλλη δεν είσαι έτοιμη για να κρατήσεις ένα μωρό.Λογικές και οι δύο απόψεις.Η έκτρωση φυσικά δε σου αρέσει,γιατί είναι όντως κάτι απαίσιο και δεν είσαι έτοιμη,γιατί είσαι μικρούλα κι έχεις ακόμα πολλά να κάνεις.Άρα;Μίλησε γρήγορα σε κάποιον,κατά τη γνώμη μου στους γονείς σου.Μη νομίζεις,μπορεί να σου σταθούν εκεί που δεν το περιμένεις και να πεις μετά:"Τι χαζή που ήμουν που φοβόμουν να τους μιλησω".Όσο για το τι θα κάνεις με το μωράκι σου,καλύτερα να σου πουν οι κοπέλες που προσπαθούν χρόνια με εξωσωματικές ή εκείνες που ούτε με εξωσωματικές δεν μπορούν να χαρούν το θαύμα της ζωής.Με συγχωρείς αν σε στεναχώρησα,απλά σε ταρακούνησα λίγο,για να βρεις γρήγορα το θάρρος να μιλήσεις στους γονείς σου.Το ιδανικότερο βέβαια θα ήταν να έχει κάνει λάθος το τεστ.Αν είναι έτσι απο'δω και πέρα να είσαι πιο προσεκτική. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου γλυκό καλησπερα! :):)

λοιπον,οπως κ να εχουν τα πραγματα,πρεπει να μιλησεις πρωτα στους γονεις σου!θα συζητησετε κ τελικα..η αποφαση θα ειναι δικη σου..ακουσε τους ομως πρωτα κ εσυ! ;)

επειτα,πρεπει να μιλησεις κ στο αγορι σου..

για τις ερωτικες σχεσεις..καταλαβαινω πώς αισθανεσαι..αλλα δεν ειναι κατι που μπορεις να το αποφυγεις ως θεμα συζητησης..ανοιξε το στομα σου..κ πες το χωρις να το σκεφτεις δευτερη φορα..θα ξελαφρωσεις αμεσως..κ ισως τελικα δεις τα πραγματα διαφορετικα..

ενα βημα τη φορα!

πρωτα απο ολα ,μιλησε στους γονεις σου!εδω θα ειμαστε να σε ακουμε! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι γονεις οσο και να μην θελουν να πιστεψουν πως τα παιδια τους μεγαλωνουν καταβαθος το ξερουν πως κανουν πολλα πραγματα ειτε τα ξερουν ειτε οχι..πανω απο ολα ομως θελουν σιγουρα το καλο το παιδιων τους...κι αφου ξερεις οτι δεν θα θελουν να το ριξεις σημαινει οτι ειναι ανθρωποι που σε στηριζουν...αρα ειναι καλο αυτο...μιλησε στην μαμα σου για αρχη και βλεπεις..οι μαμαδες παντα ξερουν..πρεπει να πας και στον γιατρο ομως να σου πει και εκεινος τι μπορεις να κανεις...

εγω σου ευχομαι οταν θα μιλησεις στους γονεις σου τα πραγματα να μην ειναι ετσι οπως τα περιμενεις...να ειναι ακομα καλυτερα...και μην φοβασαι αμα εχεις στηριξη ολα γινονται...απλα να θυμασαι παντα ΠΟΤΕ χωρις προφυλακτικο εκτος κι αν θες να γινεις μανουλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίλησε στους γονείς σου αλλά και στο αγόρι σου δεν είσαι μόνο εσύ υπεύθυνη για ότι έγινε..ελπίζω να μην είναι κι εκείνος τόσο μικρός και να μπορεί ν'αναλάβει την ευθύνη.

Είμαι κι εγώ από τα άτομα που δεν συμφωνούν με τις εκτρώσεις. Είχα δει ότι υπάρχει κι ένας σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού στην τηλεόραση και ότι βοηθούν πολύ σε αυτές τις περιπτώσεις.

Ενημέρωσε τους γονείς σου πρώτα και είμαι σίγουρη ότι εκείνοι θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο απ'οσό περιμένεις.

Θα πρέπει να πας σε γιατρό δεν μπορεί να το αφήνεις έτσι..

καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, γειά σου και ψυχραιμία! Είναι λίγο "άγριο" αυτό που σου συμβαίνει. Δεκαξήμιση χρονών είναι και η ξαδέλφη μου, και μόνο που τη σκέφτομαι μανούλα με μωράκι φρικάρω!

Το θέμα είναι ότι υπάρχει αυτό το δεδομένο και θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Μπορείς να πας μόνη σου σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο και να κάνεις μια χοριακή, έτσι ώστε να βεβαιωθείς για την εγκυμοσύνη σου. Αν είσαι όντως έγκυος (επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μου με τα τεστ), μίλα οπωσδήποτε στους γονείς σου.

Για το χάπι έκτρωσης δεν ξέρω καθόλου, αλλά είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο, η έκτρωση είναι έκτρωση. Είναι δολοφονία ενός ανθρώπου, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Αν το κάνεις, θα το κουβαλάς για όλη σου τη ζωή, και το λέω γιατί γνωρίζω γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση σε νεαρή ηλικία και το μετανιώνουν συνεχώς, π.χ. η γιαγιά του άντρα μου εξαναγκάστηκε από τις συνθήκες να ρίξει ένα μωρό κι ακόμα το σκέφτεται και μετανιώνει, τώρα στα 82 της.

Κορίτσια, είναι κρίμα να της δημιουργείτε ενοχές, κατ' αρχήν δεν ξέρουμε πώς έμεινε έγκυος (αν έμεινε) η κοπέλα. Σε σας δεν έχει τύχει να σπάσει το προφυλακτικό;

Κι όντως έκανε έρωτα χωρίς προφυλάξεις, φταίει κυρίως η παιδεία μας που δεν ενημερώνει τους εφήβους πάνω σ' αυτά τα κρίσιμα θέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, γειά σου και ψυχραιμία! Είναι λίγο "άγριο" αυτό που σου συμβαίνει. Δεκαξήμιση χρονών είναι και η ξαδέλφη μου, και μόνο που τη σκέφτομαι μανούλα με μωράκι φρικάρω!

Το θέμα είναι ότι υπάρχει αυτό το δεδομένο και θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Μπορείς να πας μόνη σου σε κάποιο μικροβιολογικό εργαστήριο και να κάνεις μια χοριακή, έτσι ώστε να βεβαιωθείς για την εγκυμοσύνη σου. Αν είσαι όντως έγκυος (επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μου με τα τεστ), μίλα οπωσδήποτε στους γονείς σου.

Για το χάπι έκτρωσης δεν ξέρω καθόλου, αλλά είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο, η έκτρωση είναι έκτρωση. Είναι δολοφονία ενός ανθρώπου, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Αν το κάνεις, θα το κουβαλάς για όλη σου τη ζωή, και το λέω γιατί γνωρίζω γυναίκες που έχουν κάνει έκτρωση σε νεαρή ηλικία και το μετανιώνουν συνεχώς, π.χ. η γιαγιά του άντρα μου εξαναγκάστηκε από τις συνθήκες να ρίξει ένα μωρό κι ακόμα το σκέφτεται και μετανιώνει, τώρα στα 82 της.

Κορίτσια, είναι κρίμα να της δημιουργείτε ενοχές, κατ' αρχήν δεν ξέρουμε πώς έμεινε έγκυος (αν έμεινε) η κοπέλα. Σε σας δεν έχει τύχει να σπάσει το προφυλακτικό;

Κι όντως έκανε έρωτα χωρίς προφυλάξεις, φταίει κυρίως η παιδεία μας που εθελοτυφλεί και δεν ενημερώνει τους εφήβους πάνω σ' αυτά τα κρίσιμα θέματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας... Σημερα μιλησα με την μαμα μου οσο δυσκολο και αν ηταν...Στην αρχη με κοιταξε σαν να μην με ηξερε και μου τονιζε συνεχεια ποσο σοβαρο ειναι αυτο που μου συμβενει...Μου ειπε πως θα κλεισει ραντεβου στον γυναικολογο της και μου ειπε οτι θα με στηριξει σε οτι και αν συμβει μετα...Θυμωσε αρχικα που δεν τις ειχα πει για τις σχεσεις μου, αλλα της ειπα οτι εγινε με προφυλακτικο κ απλα ειχαμε ενα ατυχημα και εσπασε κ τοτε καπως καθησηχασε... Στεναχωριεμαι, γιατι εξετιας μου θα περασουν και οι γυρω μου τεραστιο λουκι..Μακαρι οταν παω στον γυναικολογο να μας πει οτι απλα ηταν λαθος το τεστ...Δεν μπορω να φανταστω ουτε την κοιλια μου να φουσκωνει, ουτε ολη μου τη ζωη με ενα μωρο...Οπως και να το κανουμε μου χαλαει τα σχεδια για το μελλον, το σχολειο, το πανεμηστημειο, ολα...Αλλα απο την στιγμη που εγινε, πισω δεν γυριζει κ πρεπει να αναλαβω τις ευθυνες μου...

Παντως σας ευχαριστω ολες για την υποστηριξη, καθε μνμ με βοηθησε!! Και ευτηχως που σας εστειλα, γιατι ετσι πηρα θαρρος να μιλησω στην μαμα μου και τωρα ειδη νιωθω πιο ηρεμη και ασφαλης...

Μιλησα και με το αγορι μου, αλλα τα πραγματα δεν πηγαν ετσι οπως ηθελα και χωρισαμε...Δεν περιμενα διαφορετικη αντιδραση απο ενα παιδι 17 χρονων αλλα ηλπιζα να εμενε διπλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου έστειλα πμ κοριτσάκι μου γλυκό. Ρίξε μια ματιά. Πιστεύω θα σε βοηθήσει. Μπράβο πάντως για την απόφαση να μιλήσεις στη μαμά σου. Ήταν η σωστότερη επιλογή που μπορούσες να κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λυπαμαι πραγματικα οταν βλεπω μια νεα κοπελα να αντιμετωπιζει αυτο το θεμα και οι γυρω της να της μιλουν οτι θα κανει φονο και για το οτι θα το μετανιωνει μια ζωη ή να μιλησει με κοπελες που κανουν εξωσωματικη κτλ.Λυπαμαι οταν ολο το ψυχολογικο βαρος ριχνετε σε τετοιες περιπτωσεις μονο στην γυναικα (η οποια ειναι και ανηλικη).Ουτε ειναι η ωρα τωρα να μιλησουμε για προφυλαξεις (αν και διαβασα οτι επερνες).Ευτυχως εχεις την μητερα σου διπλα σου (μεγαλο στηριγμα), αμεσως μετα θα πρεπει να το μαθει ο φιλος σου (αν τελικα ειναι αληθεια).Μαζι να πατε στον γυναικολογο σου να σας μιλησει,μην νομιζες αυτο που ζεις το εχουν δει πολλες φορες, ελπιζω μονο εκτος απο γιατρος να ειναι και ανθρωπος.Καλο θα ηταν να σας μιλουσε και ενας ψυχολογος ωστε να παρετε την πιο σωστη αποφαση για εσας.Να ξερεις πως αυτο σε αυτο το θεμα ειστε δυο και οχι μονη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη κιολας...αλλα για τα λογια λυπαστε...για τις πραξεις οχι;;;για να κρατησει το μωρο ειναι ανηλικη κ μικρη...για να κανει σεξ ομως μια χαρα....αμα ηταν υπευθυνη ας πηγαινε στον γιατρο οταν εγινε το ''ατυχημα''!!!κ να μην περνουσε εναν μηνας μεχρι να αποφασισει αν θα μιλησει σε καποιον...ας παει να το ριξει λοιπον να αισθανθει ωραια....σωστα;;

οσο για το χαπι εκτρωσης...τι μας λες οτι δεν σου αρεσει η επιλογη της εκτρωσης;;επειδη σου φαινεται πιο ''ανωδυνο'';το ιδιο πραγμα ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MarakiMaraki συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μήπως έχετε ξεχάσει εσείς που λέτε για φόνους και εξωσωματικές πως είναι να είσαι 16 χρονών και να έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου? Και ξαφνικά όλα να γκρεμίζονται εξαιτίας μιας άτυχης στιγμής; Κορίτσι μου είσαι τυχερή που έχεις κοντά τους γονείς σου και ελπίζω να εξετάσεις ψύχραιμα όλες τις επιλογές που έχεις και να καταλήξεις σε αυτή που θα είναι καλύτερη για σένα κυρίως και όχι για την κοινωνία, τους γονείς σου, το αγόρι σου και δεν ξέρω ποιον άλλο. Καλή δύναμη σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

εγώ θα έλεγα - αν όλα αυτά είναι αλήθεια, γιατί έχω και τις επιφυλάξεις μου - να συνεχίσεις την κύηση, γιατί πού είναι το πρόβλημα? :?:

μπορείς να κάνεις διακοπή σχολείου, γεννάς και αφού έχεις και την βοήθεια τον γονέων, συνεχίζεις και τις σπουδές σου....δεν ήρθε το τέλος του κόσμου....σε πολλές νέες κοπέλες συμβαίνει αυτό και συνεχίζουν την ζωή τους κανονικά! :)

εδώ (Γερμ.) πάντως η έκτρωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και ο γιατρός που το κάνει διώκεται ποινικά!!! :!::!:

επίσης για να σε βοηθήσω στην απόφαση της έκτρωσης θα σεου έλεγα να ψάξεις λίγο στο νετ και θα βρεις βίντεο με το τι συμβαίνει στην έκτρωση....δλδ στο παιδάκι....και αν το δεις και αντέξεις τότε....

πάντως είναι πολλές οι γυναίκες που γεννούν και κάνουν και πανεπιστημιακή καριέρα :!::!:

καλή τύχη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι γύρω της προφανώς είμαι εγώ που της είπα αυτά που προανέφερες MarakiMaraki.Δεν ήξερα ότι εδώ πέρα πρέπει να γράφουμε μόνο αυτά που θέλει να ακούσει ο καθένας κι όχι αυτά που πραγματικά πιστεύουμε.Νομίζω ότι είμαστε ελεύθεροι να εκφράζουμε την άποψή μας.Κι εμένα αυτή ήταν η άποψή μου.Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό που έχει δίπλα της τη μητέρα της και μπράβο της της γυναίκας.Πολλές είναι εκείνες που κάνουν στην άκρη τα παιδιά τους σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις,κάτι το οποίο φυσικά δεν το θεωρώ σωστό.Όσο για το ότι είναι δύο σε αυτή την υπόθεση,φαντάζομαι εννοούσες το αγόρι της.Αν διάβασες όμως,ούτε αυτός είναι δίπλα της.Το είπε δηλαδή και η ίδια η κοπέλα ότι δεν περίμενε κάτι παραπάνω από κάποιον 17 χρονών.Σε τι καταλήγουμε τώρα για να καταλάβω;Ας γίνω λοιπόν κι εγώ πιο αρεστή σε όλους λέγοντας "Πήγαινε στο γιατρό σου και κάνε το καλύτερο για όλους,ρίξε το μωρό σου".Εμμέσως πλην σαφώς αυτό εννοείτε οι περισσότερες,για να μπορέσει να συνεχίσει τη ζωή της.Τους κινδύνους τους έχει σκεφτεί καμία;Τις βλάβες που ίσως προκληθούν;Κάνουμε τις καλές μόνο επιφανειακά;Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δε θέλω να επιβαρύνω το κορίτσι με ενοχές ή τύψεις.Να την ξυπνήσω θέλω.Δεν είμαι ούτε κακιά ούτε αναίσθητη.Αλλά τι κάθομαι και λέω,οι εποχές έχουν αλλάξει προφανώς και είμαι πολυ πίσω ε;Γι'αυτό θεωρείτε φυσιολογικό ένα ΠΑΙΔΙ 16 χρονών να έχει σεξουαλικές επαφές κι εγώ δεν ξέρω από ποια ηλικία,να μένει έγκυος και μετά να ψάχνεται.Δε θέλω να γράψω άλλα,ούτε να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις με καμία.Δε γνωριζόμαστε και δεν έχω τίποτα με καμία προσωπικά και κυρίως με την κοπελίτσα.Σου εύχομαι αναστασία να μην το μετανιώσεις για ό,τι και να αποφασίσεις.Είτε το κρατήσεις είτε όχι.

Α ρε Argi,πήγα να υποβάλλω την απάντησή μου και είδα τη δική σου.Μπράβο σου που της λες έτσι.Κι εγώ σκέφτηκα το βίντεο που λες,σκέφτηκα μάλλον να το βάλω εδώ,αλλά τότε ίσως να πέφτανε και να με φάνε.Η ξαδέρφη μου έχει δύο παιδιά και τώρα τελείωσε το πανεπιστήμιο.Αυτό ακριβώς,τη ζωή δεν τη σταματάει ένα μωρό,ίσα ίσα που τη συνεχίζει πιο χαρούμενα και πιο ρόδινα και πιο ιδανικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Φουφου μου σκεφτομαι ακριβως τα ιδια,αλλα αυτο το φαγωμα σκεφτομαι και εγω....Πως αν μιλησω θα εχουμε πολλες αντιδρασεις.Μα ενα ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ???Τι να πω,δεν ξερω....Απο χθες το διαβαζω αλλα δεν ξερω αν πρεπει να μιλησω ή οχι....Παντως εχω και εγω μερικες αμφιβολιες για την αληθεια του θεματος,επιφυλαξεις οπως λεει και η Argi...

Τι να ευχηθω στην κοπελιτσα???Το καλυτερο φυσικα,οποιο και να ειναι αυτο......Παντως για να μπει και να πει εδω την ιστορια της,σιγουρα θελει να ακουσει ολες τις γνωμες....Να αισθανεται πανω απ'ολα τυχερη και ευλογιμενη που της εστειλε ο Θεος ενα παιδακι,αν λεω αν ολα αυτα ισχυουν....Μιλαω εγω που χθες ανακαλυψα πως το ονειρο μου γινεται ακομα πιο δυσκολο καθως ο αντρας μου εχει σοβαρο προβλημα σπερματος.....Τι να πω...Καλο κουραγιο κοπελα μου και καλο κουραγιο στη μαμα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω 9α διαφωνισω με τις περισσοτερες απο εσας!!!!ειμαι 25 ετων και εχω ενα αγορακι 3.5 μηνων που ειναι ολη μου ζωη προσπα9ουσαμε πολυ καιρο για να τον αποκτησω μετα απο 3 αποτυχημενες εξωσωματικες ηρ9ε στη ζωη μου φυσιολογικα!!!!!ειμαι κατα τις εκτρωσης φυσικα γιατι εγω και αλλες κοπελες εχουμε βιωσει πως ειναι να μην μπορουμε να κανουμε μωρακια!!!!!!αλλα δεν ειναι ομως κριμα ενα παιδι 16 ετων να φερει στο κοσμο ενα παιδι????δυστυχως ο κοσμος ειναι πολυ κακος και εχουμε πολλα taboo εδω στην ελλαδα!!!!τι 9α λενε????ειναι παιδι χωρις πατερα!!!!κα9ε μερα αυτο το πλασματακι 9α πληγωνετε!!!!!!!!σκεφτητε οτι η κοπελα δεν ειναι ακομα ετοιμη να γινει μαμα!!!και ποσο δυσκολο ειναι για αυτη!!!ποσο δυσκολο ειναι να εισαι ΜΑΜΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η άποψη μου (που νομίζω αυτή ζήτησε η Αναστασία,χωρίς σχόλια επαίνους και επιπλήξεις) είναι να μη κάνει έκτρωση,να τη στηρίξουν οι γονείς της να φέρει στο κόσμο το παιδάκι της,να το μεγαλώνουν όλοι μαζί και να συνεχίσει κανονικότατα τις σπουδές και τα όνειρα της.Άμα έχεις θέληση όλα συνδυάζονται...Ωριμάζεις και γρηγορότερα.

Μακάρι να της απαντούσατε όλες έτσι απλά με την άποψη σας και να έλειπαν τα σχόλια...πιστεύω θα τη διαφωτίζαμε περισσότερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια μου,καταρχην σου ευχομαι όλα να πάνε καλά και να φέρεις στον κόσμο το παιδάκι που τόσο επιθυμείς. :) Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω στο φόρουμ.Γιατί πρέπει να φοβόμαστε το "φάγωμα".Εκτός από αυτό κι εγώ την αποψή μου είπα (στη Μαρία αναφέρομαι).Συμφωνώ πάντως στο ότι οι περισσότερες μπαίνουν για να κατακρίνουν τις απαντήσεις των άλλων κι όχι για να απαντήσουν στην ενδιαφερόμενη.Τότε θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα.Απλά θα έλεγε η καθεμία την άποψή της και θα τελείωνε εκεί.Δε θα σχολίαζε πρώτα αυτά που θα έλεγαν οι άλλες και μετά θα έλεγε τη γνώμη της.Πολλές φορές φορές έχω δει να ξεφεύγουν από το θέμα μόνο και μόνο γιατί τρώγονται για κάτι που δεν τους αφορά.Κορίτσια,αυτή είναι η γνώμη μου και δεν την αλλάζω.Είτε σας αρέσει είτε όχι.Αυτό ζήτησε και η Αναστασία.Τη γνώμη μας κι όχι να πούμε αν μας αρέσει η γνώμη των άλλων.Ε,μα πια το έχω βαρεθεί αυτό το βιολί.Να φοβομαστε να μιλήσουμε.Όχι,θα λέω τη γνώμη μου όταν και όπως θέλω.κι όσο για το "όταν είσαι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λες",σοφός φυσικά ο ελληνικος λαός.Αφορά όμως κι εσένα κι όχι μόνο εμένα.Για να δουμε αν θα τύχαινε σε εσένα τι θα έκανες;Τις δημοσιεύσεις που σχολίασα τις σχολίασα,γιατί αναφερόντουσαν σε εμένα.Κατά τ'αλλα δε θα μπω στο τρυπάκι να "τσακωθώ",επειδή απλά είπα την άποψή μου.Αυτό ζητήθηκε κι αυτό έκανα,δεν ήξερα ότι έπρεπε να πάρω άδεια για το τι θα γράψω.

Αναστασία μου,σου εύχομαι κοπέλα μου να πάρεις μία σωστή απόφαση όπως έτσι θα κρίνεις εσύ.Καλή τύχη!!!Γιατί μην ξεχνάμε το θέμα μας είναι η Αναστασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε κοριτσια η Αναστασια ειναι το θεμα μας!!!

Παντως οπως προαναφερθηκε Αναστασια μπορεις,βεβαια με τη βοηθεια των γονιων σου να μεγαλωσεις το μωρακι....Μπορεις να ακολουθησεις τα ονειρα σου,οχι ανετα,με μεγαλη ευθυνη αφου θα εχεις και ενα παιδακι!!Ασε που θα ειστε και φιλαρακια,αφου θα εχετε λιγα χρονια διαφορα!!!

Με το καλο κοριτσι μου να γινει αυτο που θα αποφασισεις!!Ευχομαι να κανεις το σωστο για σενα,οποιο να ειναι και αυτο.Παντως ακου και τη μανουλα σου,κατι ξερει και εκεινη.Αληθεια εκεινη τι σου ειπε???Ας μην σχολιασω την συμπεριφορα του φιλου σου καλυτερα.....

Foufou μου σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου!!Να χαιρεσαι τα κοριτσακια σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...