Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΕΜΙΣΑΝ ΟΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΜΕ ΜΩΡΑ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ '12 ν8


Recommended Posts

ax mpempoula k egw etsi eimai k exw frikarei den antexo allo k akoma perasame ta misa....

emena tis duo teleuetaies meres einai perissotero apo prin k den htan ligo rozouli opws lete alla ligo kafeti... ta neura mou eixa ksexasei pws einai na exeis periodo k twra oso den eixa tous 9 mines mazemeno einai? polu spastiko pragma...

auto me to mapnio k exw to eixa akousei kapou alla den kserw ama isxuei...

xtinaki xairomai pou mas grafeis pote pote perimenoume nea sou...

nai kserw pou vgazei goulitses alla auto simera idika itan rouketa k evgale k poli k xthes pou mou ekane ligotero pira tin giatro k mou eipe den peirazei den einai tpt einai fusiologiko alla kathe mera?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Este μου νομιζω οτι δεν κοβεται το γαλα με το κρυο νερο. Οταν γεννησα τον πριγκιπακο μου με το που σαραντησα πηγα στη Μυτιληνη. Εκει η παιδιατρος ντοπια στην καταγωγη δεν μου το απαγορευσε, απλα μου ειπε οτι πρεπει να τον θηλαζω με προσοχη οταν ειμαι στην παραλια επειδη το γαλατακι μας ελκυει τις μελισσες και υπαρχει κινδυνος να τσιμπησουν το μωρο, ειδικα στα χειλακια. Αλλα ο γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι καλο ειναι για 2-3 μηνες μετα την καισαρικη να αποφευγω τα κρυωματα..........γι αυτο και δεν εκανα καθολου μπανιο εκεινο το καλοκαιρι.

Μπεμπουλα καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Μπορει εσενα να σου κρατησουν λιγοτερο. Εμενα μου κρατησαν πολυ ισως επειδη δεν ειχα πολυ ροη..... υπηρχαν μερες που ημουνα σχεδον καθαρη και μετα την επομενη μερα ειχα λιγο καφε, μετα λιγο πιο κοκκινο μετα παλι καφε κ.ο.κ.

Αριαδνη μου με το καλο να ανανεωθεις και να γινεις μια πανεμορφη εγκυουλα :):):):) .Μακαρι και η δικια μου να παρει τοσο πολυ βαρος, θα ειμαι πολυ χαρουμενη :D:D:D:D

Καγκουρακι μου πολυ ομορφα τα αυτοκολλητα. Η τελεια φωλιτσα για τα καμαρια σου :D:D:D:D Με το καλο να το χαρουνε το ανανεωμενο τους δωματιο. Οσο μπορεις μην κανεις και πολλα τωρα με τη ζεστη και κουραζεσαι ;););););)

Εγω νανσυ μου αδιαθετησα πρωτη φορα 10 μηνες μετα τη γεννα!!!! Ισως επειδη ο μικρος θηλαζε πααααααααααααααααααααααρα πολυ. Γενικα οσο πιο συχνα και πολυ θηλαζουμε τοσο καθυστερουμε (κατα κανονα παντα!!) να εχουμε περιοδο.

Λιακι μου για εμενα το σεξ οσο δεν ειχα περιοδο ηταν μαρτυριο. Εγω επειδη ειμαι αρκετα υγρη, την περιοδο του θηλασμου και ειδικα οσο δεν ειχα περιοδο ημουνα αρκετα πιο στεγνη. Λες και δεν χωρουσε να μπει ενα πραγμα :shock::shock::shock::shock::shock::shock: Επειδη ειχε μεινει και καιρο αχρησιμοποιητος ο κολπος αργησα παρα πολυ να νιωσω καλα εκει κατω ;););););) Αλλα απο ορεξη δεν μπορω να πω οτι ηθελα............λιγο οι ορμονες του θηλασμου, λιγο η κουραση και το ξενυχτι μαλλον ημουνα σε χειμερια ναρκη :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ την παω απο 10 μηνων κολυμβητηριο και φυσικα δεν ειχαμε βγαλει την πανα, απλά ή φορας στο παιδακι πανα μαγιω (swim pants εχει η libero) ή ειδικο μαγιω που εχει επιπλεον ενισχυση. Αυτο που σου ειπε η ξαδερφη σου μπορει να ισχυει για το μπαλετο. Το κολυμβητηριο ειναι πολύ καλη δραστηριοτητα και σε αυτη την ηλικια μπαινει με τους γονεις μαζι, υπαρχουν αρκετα στην Αθηνα και πολλά εχουν μεγαλη αναμονη οποτε ψαξτο απο τώρα. Αν βαλεις στο google baby swimming θα βρεις πολλες πληροφοριες. Μπορει να μπαινει μαζι σου ή με τον μπαμπα της και ειναι μια με δυο φορες την βδομαδα.

Κοριτσια και εγω που θήλαζα αποκλειστικά περιοδος μου ηρθε στους τρεις μηνες, σταθεροτατη καθε 28 μερες απλα με λιγοτερη ροή σε σχεση με πριν τη γεννα, οταν εκοψα τον θηλασμο μετα απο 15 μηνες μικρυνε λιγο ο κυκλος ειχε παει στις 25-26 μερες και η ροη ειχε επανελθει στα φυσιολογικά της. Και οπως λεει η Νάνσυ οταν ειχα περιοδο η μικρή ηταν πολύ διαφορετική κατα τον θηλασμο, δεν ξερω αν δεν της αρεσε ή αν ειχε αλλη γευση τοτε το γαλα παντως θυμαμαι ετρωγε πολύ περισσοτερο εκεινες τις μερες σα να μην την εφτανε.

Αριαδνη να ανανεωθεις και να γινεις μια κουκλιτσα ετοιμη να υποδεχθεις τη μικρή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου σας βαζω καποιες πληροφοριες που βρηκα σχετικά με την αποθηκευση του μητρικού γαλακτος

Ατομική τράπεζα μητρικού γάλακτος. Πρακτικές συμβουλές και βασικοί κανόνες

Το μητρικό γάλα είναι ένα πολύτιμο αλλά ευπαθές αγαθό, γι' αυτό καλό είναι να ξέρουμε πως μπορούμε να το διατηρούμε και να το συντηρούμε φροντίζοντας να παραμένει αναλλείωτο σε περίπτωση που χρειαστεί να το παρέχουμε στο μωρό μας με μπιμπερό.

Το μπιμπερό καλό θα είναι να το δίνει άλλο πρόσωπο (μπαμπάς, γιαγιά, νταντά...) στο μωρό και όχι η μητέρα αν αυτή το θηλάζει! Το μωρό μυρίζει το γάλα από το στήθος της μάνας και δυσκολεύεται να δεχτεί το μπουκάλι!

Παρακάτω θα βρείτε μερικές πρακτικές συμβουλές και βασικούς κανόνες φύλαξης του μητρικού γάλακτος που ισχύουν για υγιή και τελειόμηνα νεογνά (άνω των 6 εβδομάδων). Για πρόωρα, άρρωστα και νεογνά που νοσηλεύονται ισχύουν διαφορετικοί κανόνες!

Συλλογή μητρικού γάλακτος

~ Καταρχήν τηρούμε όλους τους κανόνες υγιεινής! Μπορεί το ίδιο το γάλα να είναι στείρο μικροβίων αλλά στην επαφή του με οτιδήποτε (ακόμη και με τον αέρα) κινδυνεύει να μολυνθεί!

~ Πλένουμε με ζεστό νερό και σαπούνι όλα τα δοχεία και τον εξοπλισμό θηλάστρου που πρόκειται να χρησιμοποιήσουμε, ξεβγάζουμε καλά και αποστειρώνουμε είτε στον αποστειρωτήρα είτε βράζοντάς τα σε νερό. Η αποστείρωση χρειάζεται για να διασφαλιστεί η καλή διατήρηση του γάλακτος.

~ Με καθαρό στήθος και χέρια, ξεκινάμε την άντληση στα ειδικά δοχεία του θηλάστρου που έχουμε αποστειρώσει (πολλές γυναίκες καταφέρνουν να βγάζουν γάλα με το χέρι!) κι έπειτα αν δεν πρόκειται να δώσουμε άμεσα το γάλα στο μωρό, το μεταφέρουμε σε όποιο αποστειρωμένο δοχείο έχουμε ετοιμάσει για το σκοπό αυτό ή στα ειδικά σακουλάκια φύλαξης μητρικού γάλακτος που έχουμε προμηθευτεί από το φαρμακείο.

~ Το μητρικό γάλα πρέπει να συλλέγεται σε αποστειρωμένα πλαστικά ή γυάλινα δοχεία που κλείνουν αεροστεγώς και είναι κατάλληλα για τρόφιμα!

•Ποτέ σε ανοιχτά δοχεία που δεν έχουν καπάκι (εκτός του ότι κινδυνεύει να μολυνθεί το γάλα από την ανάμιξή του με τον αέρα, αν το καταψύξουμε σε ανοιχτό δοχείο δεν θα μπορέσουμε να το αποψύξουμε κάτω από τρεχούμενο νερό!).

•Ποτέ σε παγοκύστες που πιάνουμε συχνά το εσωτερικό τους με τα χέρια (πως αλλιώς θα βγάλουμε το παγάκι .

•Ποτέ σε σακουλάκια για παγάκια μιας και δεν είναι αποστειρωμένα και δεν μπορούν να αποστειρωθούν!

•Ποτέ σε ουροσυλλέκτες! Παρ' όλου που είναι αποστειρωμένα δοχεία δεν έχουν υποστεί κατάλληλη αποστείρωση για τρόφιμα!

Διατήρηση - συντήρηση μητρικού γάλακτος

~ Το μητρικό γάλα μπορεί να διατηρηθεί για κάποιες ώρες σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Στους 18-22ο C διατηρείται 3-6 ώρες (πιθανόν και περισσότερες) αντιστρόφως ανάλογα με τη θερμοκρασία. Όμως με αυτό τον τρόπο (εκτός ψυγείου) μειώνεται ο συνολικός χρόνος διατήρησης του γάλακτος αν τελικά το μωρό δεν το πιει και υπάρχει πάντα η πιθανότητα να ξυνίσει (εξαρτάται από το πόσο φρέσκο είναι... γι' αυτό καλό είναι να το φυλάμε στο ψυγείο!).

~ Το μητρικό γάλα μπορεί άνετα να διατηρηθεί στο ψυγείο τουλάχιστον για δύο 24ωρα. Αν το ψυγείο μας δουλεύει σταθερά στους +1 έως +4 βαθμούς, τότε στο βάθος ενός ψηλού ραφιού που η ψύξη είναι καλύτερη και όχι στην πόρτα, μπορεί να διατηρηθεί έως και 8 (πιθανόν και παραπάνω) ημέρες αν το ψυγείο δεν ανοιγοκλείνει συχνά. Επειδή όμως τα οικιακά ψυγεία ανοίγουν σχετικά συχνά και μπορεί η θερμοκρασία τους να αυξάνεται, το μητρικό γάλα διατηρείται τουλάχιστον όσο και το παστεριωμένο στο ψυγείο, δηλαδή 3-7 ημέρες.

~ Το μητρικό γάλα μπορεί να διατηρηθεί στην κατάψυξη. Τα δοχεία με το γάλα δεν πρέπει να είναι αποθηκευμένα στο κάτω συρτάρι που βρίσκεται μπροστά από το μοτέρ και φροντίζουμε να μην ανοίγουμε συχνά την πόρτα.

Σε μονόπορτο ψυγείο με εσωτερική κατάψυξη και σταθερή θερμοκρασία στους -15ο C διατηρείται με ασφάλεια για 2 εβδομάδες. Σε δίπορτο ψυγείο και σταθερή θερμοκρασία κατάψυξης στους -18ο C, το γάλα διαρκεί τουλάχιστον 3 μήνες. Σε δίπορτο ψυγείο που δουλεύει ο καταψύκτης στο μέγιστο από -20oC και μπορεί να πλησιάσει τους -32οC, τότε το γάλα διατηρείται 6 μήνες (ίσως και παραπάνω).

Για μεγαλύτερα διαστήματα φύλαξης του μητρικού γάλακτος υπάρχει πιθανότητα όχι να μην είναι ασφαλές αλλά να είναι μειωμένης ποιότητας.

~ Σε περίπτωση που καταψύξουμε γάλα σε γυάλινο δοχείο (μπιμπερό ή άλλο) τότε φροντίζουμε να το γεμίσουμε μέχρι τα 2/3 για να αποφύγουμε την πιθανότητα να σπάσει στην κατάψυξη από διαστολή! (μόνο που στα γυάλινα χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να αποψυχθεί).

~ Σε περίπτωση που καταψύξουμε γάλα σε πλαστικό δοχείο (μπιμπερό ή άλλο) ελέγχουμε όχι μόνο την καταλληλότητά του για φύλαξη τροφίμων αλλά και την καταλληλότητά του για χρήση σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (όπως στην κατάψυξη) και σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες (όπως στον βρασμό ή τοναποστειρωτήρα) εκμηδενίζοντας την πιθανότητα τοξικότητας που μπορεί να μεταφερθεί στο μητρικό γάλα.

~ Σε περίπτωση που καταψύξουμε στα ειδικά σακουλάκια φύλαξης μητρικού γάλακτος από το φαρμακείο, ελέγχουμε τη διάρκεια ζωής που προβλέπεται για το σακουλάκι στην κατάψυξη κι αν είναι επαναχρησιμοποιούμενο! Δεν τα παραγεμίζουμε και τα αποθηκεύουμε κατά προτίμηση σε όρθια θέση με προσοχή να μη σκιστούν!

~ Σε όποιο δοχείο κι αν καταψύξουμε μητρικό γάλα, φροντίζουμε να σημειώσουμε καθαρογραμμένα και με αδιάβροχο μαρκαδόρο πάνω σε κάποια ετικέτα ή στο ίδιο το δοχείο την ημερομηνία και ώρα συλλογής του γάλακτος, για να επιλέγουμε αργότερα να αποψύχουμε τα παλαιότερα!

~ Δεν προσθέτουμε ποτέ γάλα (που μόλις αντλήσαμε ή είχαμε φυλάξει στο ψυγείο) στο κατεψυγμένο, για να μην ξεπαγώσει μερικώς το κατεψυγμένο γάλα.

~ Μπορούμε να βάλουμε κατευθείαν στην κατάψυξη το γάλα που αντλήσαμε, δεν χρειάζεται να μπει πρώτα στο ψυγείο.

~ Αν κάποια μερίδα γάλακτος που έχουμε συλλέξει δεν καταναλωθεί το 1ο 24ωρο και ξέρουμε ότι δεν πρόκειται να καταναλωθεί ούτε το επόμενο, τότε καλύτερα να την καταψύξουμε. Αν το γάλα έχει μείνει δύο 24ωρα και δεν έχει χρησιμοποιηθεί το βάζουμε πάλι στην κατάψυξη αλλά το σημειώνουμε γιατί αυτό ίσως να μην διατηρηθεί το ίδιο με το άλλο που έμεινε μόνο ένα 24ωρο στο ψυγείο. Αυτό φροντίζουμε και το καταναλώνουμε πριν το τρίμηνο και όταν το αποψύχουμε το δίνουμε πρώτο.

~ Για να μην διακινδυνεύσουμε να πετάξουμε άσκοπα το πολύτιμο μητρικό γάλα, φροντίζουμε να το φυλάμε σε μικρές μερίδες των 60 ή 80ml (ακόμη και λιγότερο 30 ή 50ml) για να μπορούμε να έχουμε επιλογές όταν αποψύχουμε (μικρότερη ποσότητα αποψύχεται και πιο γρήγορα) και να καλύπτουμε αναλόγως τις διατροφικές ανάγκες του μωρού.

~ Δεν αναμιγνύουμε γάλατα που έχουν διαφορετική θερμοκρασία, πχ ζεστό με κρύο γάλα που ήταν στο ψυγείο.

~ Αν θέλουμε να συμπληρώσουμε στην ποσότητα που αντλήσαμε νωρίτερα αποθηκεύουμε σε δύο διαφορετικά δοχεία κι όταν αποκτήσουν την ίδια θερμοκρασία στο ψυγείο (μετά από μισή με μία ώρα) τότε αναμιγνύουμε!

Απόψυξη μητρικού γάλακτος

~ Δεν επιτρέπεται να αποψύχουμε γάλα ζεσταίνοντάς το! Το αποψύχουμε κατά προτίμηση μέσα στο ψυγείο (το βάζουμε από την προηγούμενη μέρα γιατί αργεί, χρειάζονται 12-16 ώρες) ή όταν βιαζόμαστε κάτω από τρεχούμενο νερό βρύσης σε θερμοκρασία δικτύου κι όχι θερμοσίφωνα αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να αναπτυχθούν μικρόβια.

~ Το αποψυγμένο γάλα διατηρείται ένα 24ωρο στο ψυγείο μετά την απόψυξη (αν έχει γίνει σωστά). Αν ζεσταθεί μια φορά και δεν χρησιμοποιηθεί μετά το πετάμε! Ποτέ δεν το ξαναβάζουμε στην κατάψυξη!

Ζέσταμα μητρικού γάλακτος

~Το αποψυγμένο γάλα το βάζουμε στο μπιμπερό (αν δεν το έχουμε ήδη εκεί) και το ζεσταίνουμε με σεβασμό σε μπαιν μαρί είτε σε κάποιο μπρίκι/κατσαρολάκι κ.λπ. με ζεστό νερό είτε σε ηλεκτρικό δοχείο ρυθμισμένο στη χαμηλότερη θερμοκρασία (έτσι δεν παραζεσταίνεται και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής!).

~ Αφού ζεσταθεί, το ανακινούμε με απαλές κυκλικές κινήσεις. Το γάλα όταν στέκεται στην ψύξη ή στην κατάψυξη διαχωρίζεται αφού δεν είναι ομογενοποιημένο! Θα δείτε να συσσωρεύεται επάνω το λίπος που είναι πιο λευκό και πιο παχύ από το γάλα παρακάτω και τέλος το νερό! Με την ανάδευση αναμιγνύεται το λίπος με το γάλα και το νερό και ανακατανέμεται ομοιόμορφα η θερμοκρασία σε όλο το γάλα.

~ Ποτέ δεν κάνουμε χρήση μικροκυμάτων! Δεν ζεστένουν ομοιόμορφα και καταστρέφουν πολύτιμα στοιχεία του, κυρίως τα αντισώματα!

~Η σωστή θερμοκρασία για να το πιεί το μωρό είναι περίπου 38-40ο C. Μπορούμε πρακτικά να δοκιμάσουμε την θερμοκρασία του, στο εσωτερικό του καρπού μας, στάζοντας μερικές σταγόνες!

~Αν ζεστάνουμε κάποια μερίδα και τελικά δεν καταναλωθεί, μπορούμε να τη διατηρήσουμε στο ψυγείο για 4-5 ώρες ακόμη και να τη χρησιμοποιήσουμε στο επόμενο γεύμα. Αν είναι φρέσκο και δεν έχει ζεσταθεί πολύ μπορεί να κρατήσει και περισσότερο! Ποτέ όμως δεν το κρατάμε ζεστό (πχ σε θερμός) γιατί έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες να αλλοιωθεί!

~Μπορούμε δηλαδή να το βάλουμε στο ψυγείο και να το ξαναζεστάνουμε άλλη μία φορά. Παρ' όλου που οι επίσημες οδηγίες λένε ότι αν έχει ακουμπήσει το στόμα του παιδιού στο μπουκάλι και περισσέψει γάλα τότε το πετάμε!.

Αν σεβόμαστε το γάλα και δεν το παραζεσταίνουμε (στο χαμηλό ο θερμοστάτης του θερμαντήρα), δεν το ξεχνάμε μέσα στο θερμαντήρα, το βάζουμε αμέσως στο ψυγείο (όσο πιο ψηλές οι θερμοκρασίες, τόσο πιο εύκολα αναπτύσσονται τα βακτήρια), τότε αντέχει! Τόσες μανούλες το έχουμε δοκιμάσει άπειρες φορές! ε, δεν είναι τόσο απλό να πετάμε το μητρικό γάλα... ενδεχομένως να μειώνεται κάπως η ποιότητά του αλλά δεν χαλάει!!

~ Το χαλασμένο γάλα φαίνεται, μυρίζει ξυνό, έχει δυσάρεστη γεύση (πικρή η ξυνή). Αν έχουμε αμφιβολίες... το δοκιμάζουμε!!

Και σας προτείνω από πριν να το δοκιμάσετε για να μπορείτε να κρίνετε! δοκιμάστε το φρέσκο, αμέσως μετά την άντληση, δοκιμάστε το και αφού το ζεστάνετε! Μια φορά είναι αρκετή! δεν είναι ανάγκη να το επαναλαμβάνετε κάθε φορά αυτό!!

~ Η μυρωδιά μπορεί να διαφέρει απ' όταν είναι φρέσκο, έχει μπει στο ψυγείο ή έχει αποψυχθεί... το θέμα είναι να μην είναι δυσάρεστη!

Μεταφορά μητρικού γάλακτος

~ Το μητρικό γάλα δεν επιτρέπεται να μεταφέρεται εκτός ψυγείου ούτε για λίγο. Το κούνημα και η ανάμιξή του με αέρα δημιουργούν άριστες συνθήκες για τα μικρόβια. Δεν υπάρχει κανένας χρόνος ασφαλείας όταν το μητρικό γάλα μεταφέρεται εκτός ψυγείου.

~ Εάν είναι ανάγκη να το μεταφέρουμε τότε αυτό μπορεί να γίνει με ασφάλεια μόνο αν χρησιμοποιήσουμε ένα ισοθερμικό τσαντάκι ψυγείο (σαν αυτά που παίρνουμε στην παραλία), και βάλουμε μέσα το γάλα μαζί με 2-4 ειδικές παγοκύστες ανάλογα με το μέγεθός τους. Έτσι διατηρείται πάνω από 8 ώρες.

~ Για να ζεστάνουμε το παγωμένο γάλα που έχουμε μεταφέρει, (αν είμαστε κάπου έξω...) θα χρειαστούμε ένα θερμός με καυτό νερό. (τα καλύτερα είναι αυτά τα μεταλλικά που έχουν κενό αέρος μεταξύ των δύο στρωμάτων μετάλλου). Το καπάκι αυτού του θερμός χρησιμεύει για να ζεστάνουμε το γάλα σε μπαιν μαρί. Συνήθως χρειάζεται να πετάξουμε το πρώτο νερό μόλις κρυώσει και να το ξαναγεμίσουμε για να ζεσταθεί όσο χρειάζεται το γάλα. Των 750 ml τα θερμός είναι είναι ιδανικά αφού είναι αρκετό το μέγεθος που έχει το καπάκι τους για να χωράει το μπιμπερό!

Πληροφορίες από την κα Αγλαΐα Παπαδήμασύμβουλο μητρικού θηλασμού και γαλουχίαςIBCLC (International Board Certified Lactation Consultant

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και αυτα ειναι τα αλματα αναπτυξης για να μην τρομαξετε οι πρωτομανουλες αν δειτε ξαφνικά τα μικρα σας να θελουν περισσοτερο γαλα δεν σημαινει οτι σας μειώθηκε απλα προετοιμαζονται για κατι ξεχωριστο :D

Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσο αγχωθηκα με ολα αυτα για το γαλα!Εκτος οτι πρεπει να αγορασω ενα σωρο πραγματα,δεν θα ειμαι ποτε σιγουρη οτι θα τα κανω σωστα,και αν θα τα κανει σωστα οποιος κρατησει το μικρο και πρεπει να τον ταισει.Ειδικα κατι πεθεροθειες που γενικα δεν προσεχουν και πολυ την υγιεινη.

Γι'αυτο και το σκεφτομαι πολυ για να παρω θηλαστρα κτλ.Μου φαινεται μπελας,να εχω τοσο αγχος να κανω ολα αυτα σωστα ,για να παω για μια δουλεια εξω ή μια βολτα με τον αντρα μου.Να πεις οτι θα επρεπε να γυρισω στη δουλεια ,θα χρειαζοταν να το κανω.Αλλα τώρα?Δεν ξερω ακομα τι να κανω.Οσες δινανε αποκλειστικα βυζι,για 6μηνο ή και παραπανω,χωρις να αντλουν με θηλαστρο,τι εκαναν?Επρεπε να ειναι παντα και παντου με το μωρο?

Και αλλη απορια.Οταν περασει το 6μηνο που αποστειρωνουμε,συνεχιζουμε να αποστειρωνουμε τα μπουκαλια που φυλαμε το μητρικο γαλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα!

πολυ ζεστη παλι,εχω γινει κομματια μονο απο αυτο περα που εχω ξεκολωθει απο δουλειες,ηθελα να τηγανισω κιολας πατατες,λουκανικα,αυγα κ τετοια,δε βλεπω που δε μπορω να κουνηθω,αλλα πραματικα δεν ηξερα τι αλλο να φαμε,ολα τα φαγαμε τις τελευταιες μερες κ κρεας κ ψαρι κ γεμιστα κ λαδερο κ μακαρονια.

δε θα ειμαιμονη μου που θα φυγουν τα αντρακια,δεν υπηρχε περιπτωση να εμενα μονη,θα παω στους γονεις μου,ε ειναι κ ο αδελφος μου εκει κ η κοπελα του κ θα πηγαινω κ για κανενα μπανιο κ καμια βολτα.το μονο αλλα το μονο καλο ειναι οτι θα τα εχω ολα ετοιμα.γιατι πραγματικα κουραζομαι πολυ ευκολα,δεν εχω αλλες αντοχες,αφου λεω ποτε θα γυρισει ο αντρας μου απο δουλεια να με βοηθησει λιγο με το παιδι.ειδικα αυτο το μπανιο του μου φαινεται βουνο,ειναι κ πολλες φορες τη μερα.μια γιατι εχεσε,μια γιατι ιδρωσε,μια γιατι ειναι βραδυ πριν κοιμηθει κ ειναι κ ολες οι αλλες δουλειες.τελοσπαντων,θα κανω υπομονη να περασουν οι μερες,θα φαω φρικη το ξερω,αλλα νιωθω ανασφαλεια αν παω.ειδικα το να πηγαινα για μπανιο μου φαινοταν μεγαλη ταλαιπωρια.εδω μου φαινεται τον αλλο καιρο που δεν ειμαι εγκυος.. :D

ελενη μου με το καλο ευχομαι,αν κ τωρα ισως εχεις τελειωσει με τη γεννα,καλα εκανες κ πηγες κ εγω αυτο θα εκανα αφου δεν θα αλλαζε κατι.

λιλ μου κ εσυ με το καλο τη τριτη,θα γινεις μανουλα κ θα δεις ποσο ομορφα θα νιωσεις..

ναταλακι ευχομαι να συνεχιστει ετσι καλα η ροη σου με το γαλατακι,οσο για τους εμετους ναι ειναι φυσιολογικο αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι κ καθημερινα.μηοως εχει παρει κανενα κρυωμα στη κοιλιτσα,η παλινδρομηση;εχει αερια;εχεις παρατηρησει;δε τα θυμαμαι κ καλα καλα αλλα θυμαμαι που μια φορα μου εκανε εμετο αρκετο κ ειχατρομαξει σαν πρωτομανουλα αλλα ενα βραδυ ξαφνικα ετσι μετα το το γαλα,δε συνεχιστηκε.τι να πω.

αυτα κ απο μενα,θα παω να κανω ενα μπανακι,θα ερθει κ η μαμα μου το απογευμα,πολλα φιλακια σε ολες κ στα μωρακια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera koritsia!

Ti kanete? Egw xathika ligo kai oute sas exw diabasei toso kairo.

Ligo h kourasi, ligo kati episkepseis...

Gennise kamia??? H Eleni ti ekane, simera paei?

Den exw polla nea...exw omws polla neura, pio polla apo otan imoun egkuos...

einai fusiologiko h exw arxisei na ta xanw??

Simera h mpempa mou pige bolta paraliaka! Katsame panw bebaia stin kafeteria, blepame ti thalassa, egw pisteuw molis 40isw kai meta to prwto test pap an o giatros mou pei ola kala tha arxisw ta mpania giati den antexw.

Ebala kai ena sentonaki apo panw mas kai ti thilasa kiolas, den itan kai asxima. Eixa bgalei gala apto spiti alla mallon pinouse pio polu kai meta pou teleiwse to mpoukali ithele kai allo! Pantws itan polu iremi, opote mallon tis arese.

Exw kapoies anisixies kai perimenw tin paidiatro na gurisei apo tin adeia tis, exei kai ola tis ta tilefwna kleista. An den exei gurisei ws ti Deutera lew na paw se alli. H mpempa kathe pou thilazei meta zorizetai para polu kai gia polu wra, kamia fora tin pianei kai kata ti diarkeia tou thilasmou kai de mporei na teleiwsei to geuma tis apo tous ponous...kai ap'oti exw katalabei olo auto einai apo aeria. Omws auto sumbainei kathe fora pou trwei.

Kapoies fores zorizetai kai ston upno tis pou tin akouw. Exei tuxei auto se kamia sas???

Exoun ginei kai diafora alla de mporw na ta grapsw edw...tha ta grapsw sto allo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε βρε ελενακι κ ανησυχησαμε λιγο κ εγω χθες αναρωτηθηκα που χαθηκες..αν κ ειπαμε λογικο να χανεστε.εγω θυμαμαι ειχε πολλα αερια ο αντωνης αλλα εμεις το ριχναμε στην αλεργεια του,εγω αλλωστε μετα απο ενα μηνα περιπου αφου γενηθηκε του εδωσα ξενο κ δυσκολευοταν κ να κανει κ κακα του.αλλα θυμαμαι οτι κ εδω που συζηταγαμε με τις κοπελες που τοτε ειχαμε γενησει μαζι,ειχαν λιγο πολυ ολες το ιδιο θεμα.στην αρχη ειναι ανωριμα κ τα εντερακια κ δε λειτουργουν καλα κ τα δυσκολευουν τα καημενα τα μωρακια.τωρα τι να πω,η γιατρος θα ξερει καλυτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου, έβαψα το μαλλί, πήγα και για μια βουτιά γιατί απο Δευτέρα τέλος τα μπάνια.

Κατερίνα, πολύ μου άρεσε το δωμάτιο και τα αυτοκόλλητα, με το καλό να υποδεχτεί το νέο μέλος!

Βίκυ, αφού θα πάς στους γονείς σου, δες το σαν μια ευκαιρία να ξεκουραστείς και θα περάσουν γρήγορα οι μέρες μέχρι να γυρίσουν οι άντρες σου!

Έλενα, κάνατε την πρώτη βολτίτσα, μπράβο!Περιμένουμε τα νέα σου στην ομάδα μας.

Λία και μένα με αγχώνει πως θα τα κανονισω με το θέμα του θηλασμου αλλά έχω άλλα μπροστά μου και προτιμώ να μην σκέφτομαι ΚΑΙ αυτο!

Κατερίνα, τελικά με το βάρος του εμβρύου είναι όλα σχετικά, εγώ αυτό κατάλαβα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρισαμε απο την παιδιατρο μας!

4κιλα ακριβως ο γατος μου!Δεν το περιμενα!Φανταζομουν θα ειχε παει κανενα 3600.Αφου πριν 15 μερες ηταν 3100.

Ολα καλα,μονο που εχει μυκητες στη γλωσσα και μολυνθηκε και στα ματακια του,νεογνικη επιπεφυκιτιδα,μαλλον με τα χερια του.Και κατι σπυρακια που εχει βγαλει κατω απο τα ματακια απ'αυτο ειναι.Θα του βαζω κολλυριο,και Dactarin στη γλωσσιτσα.Ειναι συνηθισμενο λεει.

Κολικους ακομα δεν εμφανισαμε..για να δουμε...

Πηρε και 3 ποντους!! :D

Ελενακι αντε που εισαι!Ζορια..Αντε υπομονη να 40ισουμε ,να τους κανουμε τα εμβολια τους,να περασουμε κι εμεις απο ''κτεο'' και να κανουμε κανενα μπανιο ,βολτες.Μπραβο σας που πηγατε βολτιτσα.Εγω δεν το βλεπω να τον βγαζουμε πριν τις 40.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!! ελενη με το καλο σημερα να πατε!!!καλη λευτερια κ με εναν πονο σου ευχομαι!!θα περιμενω τηλ για τα ευχαριστα!!φιλουδια!!! :-*:)

ελενα πηγατε βολτιτσα?αχ τι ωραια!!κ εγω ετσι ειχα κανει οταν πήγαμε στα βαφτισια,ειχα μαζεψει 120 ml κ ημασταν οκ!!!

λιλ αυριο σου ειπε? :o πολυ ξαφνικο!!αντε η δευτερη του ιουλιου θα εισαι!!!με το καλοοοοο !!!!!

πασχαλιτσακι καλυτερα εισαι?

λια ο μπεμπης μια χαρα στα κιλα του!! :) εμενα εχει σπυρακια στα μαγουλα..κ δεν ξερω τι να της βαλω..ακομα παιδιατρο δεν εχουμε..στο νοσοκομειο την ειχα παει που δουλευει η αδερφη μου,αλλα δεν ειχε τοτες για να μου πουν..

αριαδνη μεγια το μαλλι!!

απο αιμα κ εγω δεν εχω,αλλα βαζω σερβιετακι γιατι καπου καπου βγαζω ροζ..κ τα ραμματα σχεδον εφυγαν..εχω απο μεσα λιγα κ ειναι ετοιμα να πεσουν κ αυτα..

ναταλια μπραβο!!ετσι να εισαι καθε μερα!!κ εμενα η μπομπου βγαζει συνεχεια ξινιλες..με το που τρωει μολις ρευτει βγαζει εμετουλη!ποτε βγαζει λιγα κ ποτε πολλα..απ'την λαιμαργια ειναι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια

ευχομαι να ειστε καλα...δεν προλαβαινω να σας διαβασω μολις μπορεσαω θα σας διαβασω..ενας πανικος με δυο παιδια κ θηλασμο....ευτυχως ηρθα στην μαμα μου κ με βοηθαει πολυ με την Δεσποινα...

Πηγα τον παιδαρο στην παιδιατρο κ ειμαστε 4400 παρακαλω κ πηραμε 3 ποντους ολα καλα ευτυχως....

ακομα παιδευομαι με τον θηλασμο με παει ανα 1.5-2 ωρες ο κυριος κ δεν εχω χρονο για τιποτα...

σας φιλω ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai koritsia eprepe na mpw estw kai ligo na sas pw oti den prolabainw, kathe mera elega oti tha mpw kai kati allo tuxaine...ti mia meta to thilasmo epefta kai gw gia upno, tin alli ebriska eukairia gia na kanw ena mpanio, tin alli eixa kosmo kai etsi den prolabaina.

Bikaki tha pas sti mama sou? Toulaxiston tha ksekourasteis ligaki ekei e?

Ariadni me geia to malli!! Kai gw ta eixa bapsei prin gennisw!

Liaki exeis thema me to thilasmo?? Egw nomizw oti twra to brikame ligaki kai den ponaw pia, apla den exei stantar wrario kai exei thema me auto pou eipa prin me tous ponous kai tis kobete h oreksi ekei pou trwei tin pianei o ponos. Kala eseis megalwsate polu! Anipomonw na paw sti giatro na dw an ebale kai h mpempa mou kanena gramario giati tin thilazw mono kai den tis exw dwsei katholou kseno kai den kserw kata poso tin pianei. Pisteuw omws oti ebale giati exoun fouskwsei ta magoulakia!!!

Bikaki me kathisixazei ligo pou les oti oles eixan thema me ta aeria...tha dw kai ti Deutera ti tha mou pei h giatros.

Bgalame kai fwto stin paralia tha sas balw!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου,εγω ετοιμαζομαι σιγα σιγα.Ειμαι καλα,κοιμηθηκα το μεσημερι,με ξυρισε ο συζυξ,τυφλα να εχει το δικο μου ξυρισμα,ηρθαν οι φιλες μου,ηπιαμε καφεδακι!!!!!Και τωρα ετοιμη να μπω.12.ΟΟ θα πρεπει να ειμαστε εκει....Τωρα θα παω με τον αντρα μου και τη μαμα μου.Οι αλλοι θα ερθουν το πρωι....Θα τα πουμε σε λιγες μερες,ευχαριστω πολυ για τη στηριξη.....Και να σχολιασω λιγα οτι μπορεσα.

Αριαδνη μου,πολυ καλα εκανες και εφτιαξες κωμη,βαλε και καμια φωτο....

Ελενα μου,τρεχεις και δεν προλαβαινεις,ωραια καφεδακι στη θαλασσα με το μωρακι!!!!

Το θεμα της περιοδου θα με προβληματισει κι εμενα πιο μετα.

χτινακι μου,σε ευχαριστω πολυ και σε ευχαριστουμε ολες που μας γραφεις,να το κανεις πιο συχνα....

Πασχαλιτσακι μου,μην εχεις τοσο αγχος....καημενη μου εσυ θα αγχωνεσαι για ολα πολυ....

Κατερινακι μου,τελεια τα αυτοκολλητα και ακομη πιο τελεια η κορουλα σου!

Μαρακι μου,σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου...Πολυ χρησιμες.

Λιλ μου,τον γαμπρο τον εχω κλεισμενο,3 μερες μονο διαφορα και μενουμε κοντα κοντα????Τα καλυτερα παιδικα παρτυ θα γινονταιιιιι.

Μαχιμακι,Βεβουλα,σας φιλω.......

Φιλια ........................................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη μου με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μου αρέσει που σε "διαβάζω" ψύχραιμη!Από αύριο θα έχετε την κορούλα σας!!!Τέλεια!Μην μασάς καθόλου!!

Έχεις το τηλ κάποιας να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα?Αν όχι, πες να σου στείλω πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη να εξελιχθούν όλα τέλεια και σε λίγες ώρες να έχεις την μικρούλα σου αγκαλια. Θα περιμένουμε να μας ενημερώσουν τα κορίτσια και μετα απο λίγες μέρες και εσυ να μας πεις την εμπειρία σου!

Με το καλο κοριτσάκι μου να ζήσεις μαζι με τον άντρα σου τον ερχομό της κορουλας σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενακι καλη λευτερια και να πανε ολα τελεια !!!

Συντομα να κρατατε το θαυματακι σας ,θα ειναι μοναδικη εμπειρια!!!

Ερχεται και ο γαμπρος σε 3 μερες!!!!!

Περιμενουμε νεα σου....... :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!!! Είστε όλες καλά;; Στο ξενοδοχείο για κακή μου τύχη είχε χαλάσει το δίκτυο και σήμερα το πρωί πήγα και αγόρασα στικάκι από τη wind. Έτσι λοιπόν μπορώ τώρα να μπω και να σας πω τα νέα μου!

Όλα είναι πολύ όμορφα και το βασικότερο για μένα είναι ότι ο Πάνος ξεφαντώνει!! Μου ζήτησε να μην ξαναγυρίσουμε στο σπίτι μας :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Εγώ πάλι, άλλοτε είμαι πολύ ήρεμη και άλλοτε με πιάνουν τα νεύρα μου..Ναι,ναι..και στις διακοπές :?:?:?:evil::evil::evil::evil: ..Ο άντρας μου τα έχει ψιλοπαίξει μαζί μου :lol::lol::lol::lol: Η μπεμπούλα μου κάνει αισθητή την παρουσία της μέσω τρελού χορού στην κοιλιά :lol::lol::lol::lol: Το μόνο που μου τη δίνει απίστευτα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω μπάνιο στη θάλασσα και μάλιστα τώρα που έχει τόση ζέστη :(:(:(:(:( Επίσης μου τη δίνει που δεν μπορώ να κάνω ένα τσιγαράκι :twisted::twisted::twisted: Οι διακοπές πάνε με τσιγαράκι..Συμφωνείτε όσες καπνίζατε;;;

Ελενάκι μου εύχομαι να πάνε όοοοοολα τέλεια!!!Με το καλό να κρατήσεις την κορούλα σου στην αγκαλίτσα σου!! Θα περιμένουμε εναγωνίως ολα σου τα νέα!!!

Κατερινάκι μου, τα αυτοκόλλητα είναι πολύ όμορφα! Πολύ ζουζούνικο το δωμάτιο των παιδιών! Όσο για τα κιλά που βγάζουν οι υπέρηχοι είναι λίγο..ό,τι να'ναι :?:?:? Τον Πάνο τον έβγαζε 3500 κιλά και γεννήθηκε 2950...

LIL, το μωράκι σου είναι με το κεφαλάκι προς τα κάτω απλά ψηλά ή μήπως δεν έχει γυρίσει ακόμα;; Αν έχει γυρίσει και απλά είναι ψηλά νομίζω ότι καλό είναι να περιμένεις να γεννήσεις φυσιολογικά και να μην κλείσεις ραντεβού για καισαρική...

Κορίτσια μου γλυκά δε σχολιάζω σήμερα κάτι άλλο γιατί θέλω να ξυπνήσω για πρωινό η κοιλιόδουλη :lol::lol::lol::lol: Λέω λοιπόν να πάω να την πέσω....

Πολλά φιλάκια σε όλες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια, είστε καλά?

Ανθή καλή αρχή στις διακοπές σου!Μπάνιο γιατί δεν κάνεις?Φοβάσαι ή δεν σου επιτρέπει ο γιατρός σου? Εγώ πάντως σήμερα θα κάνω το τελευταίο μου μπάνιο και είμαι στον μήνα μου. Αύριο πάμε Πάτρα και την Δευτέρα θα κάνω και κολπική καλλιέργεια, όποτε γιοκ τα μπανια.Άλλωστε εδώ μου κάνει αίσθηση να κάνω γιατί η θάλασσα είναι 5 λεπτά, στην Πάτρα για να βρεις καθαρή θάλασσα, πρέπει να κάνεις τουλάχιστον μισή ώρα διαδρομή. Όσο για νεύρα...εγω είμαι μέσα στο άγχος γενικά.

Εχω και ένα σωρό σίδερο για να έχω έτοιμα τα ρούχα μου και του άντρα μου για όσο λείπω. Μετά ας βάλει κι αυτός κανένα πλυντήριο ;)

Φιλάκια προς το παρόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες μανουλες και εγκυουλες!!!!

Σας έχω νεα θα έχουμε και αλλα γεννητουρια σήμερα!!!!!!!!!

Μου έστειλε το πρωι μήνυμα η Λια (lil) σπασαν τα νερά και έφευγε για το μαιευτήριο, όταν έχω νεα της θα σας ενημερώσω!

θα έχει και εκείνη σήμερα το αγοράκι της αγκαλια!!!!!!Λια με το καλο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια και απο μας και το χεστρουλη βυζανιαρη! προχθες το βραδυ δεν το προλαβαινα στο χεσιμο 2φορες πανω στη πετσετα που τον αλλαζα και μια στη πανα και στο επομενο του ξυπνημα 2 φορες!!!! οπως καταλαβατε ειμασταν για καφεδακι και αφου εφαγε βυζακι και χεστηκε τωρα γυρισαμε σπιτι και τον εχω στο βυζι ουπς παλι εστηκε αλλα συνεχιζει ακαθεκτος το βυζαγμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναμαι παλι απ'οτι ειδα πηγατε και παιδιατρους μπραβο σας!!!! εμεις θα παμε τη τεταρτη που κλεινει μηνα αν και χθες πηγα σε μια φιλη μου που γεννησαμε την ιδια μερα και τον ζυγισα στη ζυγαρια της και ετσι ξερω τι περιμενω!!!!!

καγουρακι μου τελειες και κατατοπιστικες οι πληροφοριες και για το γαλα και για την αποθηκευση... χθες που χριαστηκε να βγαλω παντως του εβγαλα 180μλ και οταν τον ταισανε ηπιε τα 140!!! αρα θελω τρελο αρμεγμα τωρα που θα επιστρεψω δουλεια!!!!

ελενα μου αυτα που μας περιγραφεις ειναι οι κολικοι.... υπομονη αλλιως infacolic βοηθαε πολυ!

ειδα οτι εχουμε και ααμονες για γεννες με το καλο νενε μου και λιακι μου!!!! διαβασα οτι γεννησε και το τουλακι μας και ετσι παω να ανανεωσω τη λιστουλα μας!!!!

αριαδνη με γεια το μαλλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...