Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ...ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ!!!!

ΕΧΕΙ ΦΘΑΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΣΧΕΔΟΝ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!

ΟΤΑΝ ΗΡΕΜΩ ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ!!!

ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!!ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ..ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΘΗΛΑΣΑ 16Μ ΗΝΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΔΙΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΗΔΗ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ!!ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 12 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΗΛΑΖΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ!! ΤΩΡΑ ΣΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!Η ΖΟΥΖΟΥΝΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΖΕ!!ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΝΕΤΕΥΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΘΕΛΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!!ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ...ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ..ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΔΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ..ΜΟΛΙΣ ΒΑΡΕΘΕΙ..ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ..ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ..ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ..ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΒΡΑΔΥΑ..ΕΙΧΕ ΞΥΠΝΗΣΕΙ 17 ΦΟΡΕΣ!!!!ΚΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ..ΞΥΠΝΑΜΕ ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ!!ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΗ!!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΖΟΥΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΒΩ ΑΛΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ?...ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕ???ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΘΑ ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Βίκυ,

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου :D

Η κόρη σου είναι σε μια ηλικία που δεν μπορείτε να κόψετε τον θηλασμό μαχαίρι από την μια μέρα στη άλλη, το ξέρεις άλλωστε κι εσύ αυτό. Θα πρέπει να γίνει σταδιακά, ομαλά και με πολύ αγάπη.

Σε καταλαβαίνω βέβαια γιατί τα έχω περάσει κι εγώ και μπορώ να καταλάβω την κούραση και την εξάντλησή σου.

Το δυσκολότερο κομμάτι νομίζω ότι είναι η ώρα του ύπνου γιαυτό και θα πρότεινα να το αφήσεις τελευταίο. Η κόρη μου το έκοψε μόνη της τον βραδυνό θηλασμό στους 31 μήνες, γύρισε και μου είπε ένα βράδυ: «δεν θέλω μεμέ θα κοιμηθώ έτσι» και δεν ξαναξύπνησε νύχτα.

Αρχικά μπορείς να αρχίσεις να βάζεις περιορισμούς μέσα στην μέρα. Πχ θα θηλάσουμε μόνο 5 λεπτά και μετά το βράδυ. Η να προσπαθείς να της αποσπάσεις την προσοχή με κάτι άλλο όταν θα ζητάει να θηλάσει. Να παίξετε, να τραγουδήσετε, να πάτε μια βόλτα.

Ξέρω ότι στη αρχή θα είναι δύσκολο αλλά σιγά σιγά θα δείς αποτέλεσμα.

Όταν καταφέρετε να μειώσετε τους ημερήσιους θηλασμούς μετά θα ξεκινήσεις με τους βραδυνούς.

Ζητάει να θηλάσει και όταν είστε έξω?

Εγώ το πρώτο που της περιόρισα ήταν αυτό. Της είχα πεί ότι θα θηλάζουμε μόνο όταν θα είμαστε σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω από αυτά που είπε η Νατασούλα :)

να σου ευχηθώ μόνο καλή επιτυχία....

δεν είναι και τόσο δύσκολος ο αποθηλασμός, τουλάχιστον σε μας δεν ήταν......η κόρη μου μόνη της ένα βράδυ αρνήθηκε να θηλάσει και ήταν και το τέλος και εγώ δεν ήμουν προετοιμασμένη ψυχολογικά και με λύπησε λιγάκι!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΝΕΤΕΥΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΘΕΛΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!!ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ...ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ..ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΔΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ..ΜΟΛΙΣ ΒΑΡΕΘΕΙ..ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ..ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ..ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!ΓΥΡΩ ΣΤΟΥΣ 8 ΜΗΝΕΣ..ΑΞΕΧΑΣΤΗ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΒΡΑΔΥΑ..ΕΙΧΕ ΞΥΠΝΗΣΕΙ 17 ΦΟΡΕΣ!!!!ΚΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ..ΞΥΠΝΑΜΕ ΑΠΟ 2 ΜΕΧΡΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΘΕΛΕΙ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ!!ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΗ!!ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΡΑΖΟΥΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΒΩ ΑΛΛΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!!ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ?..!

Τοση ωρα κοιταω γυρω γυρω γιατι νομιζω οτι εχεις βαλει κρυφες καμερες στο σπιτι μου!!!! :o:lol:

Αντιμετωπιζουμε ακριβως την ιδια κατασταση. Εχω κουραστει πολυ με αυτη την απολυτη εξαρτηση απο το στηθος που τωρα τελευταια (ντρεπομαι που το λεω :oops: ) φλερταρω εντονα με την ιδεα να κοψω το θηλασμο μαχαιρι, παρ'ολο που παντα ημουν αντιθετη με τα χαπια.

Η ιδεα ομως να περασω αλλο ενα καλοκαιρι με τον μικρο καρφωμενο πανω μου...ουφ!!!! :roll:

Εγω παντως προσπαθω πολυ αλλα δεν καταφερνω να περιορισω τους θηλασμους για να του ερθει πιο "ομαλα" ο αποθηλασμος...

Αρα..????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μην απελπίζεστε, σιγά σιγά....τι πρόγραμμα έχει το παιδί? π.χ ξέρετε ότι ήρθε η ώρα που θα ήθελε να θηλάσει? πάρτε το και πηγαίνετε μια βόλτα, ή πείτε του οκ 5 λεπτά μόνο και μετά θα παίξουμε ή πείτε ένα τραγουδάκι και πείτε του ότι μόλις τελειώσει θα σταματήσει (αυτό το τελευταίο δεν είναι δική μου ιδέα, είναι κλεμμένο από φίλη :lol::lol::lol::lol::x ).....ή δώστε του κάτι άλλο να φάει ή απασχολήστε το με κάτι άλλο!!! :!:

Θεανώ αν πάρεις χάπια σημαίναι ότι σταματάς απότομα και αυτό δεν θα είναι καλό για το παιδί!!! :!::!:

ποιά η διαφορά του να πάρεις χάπια και να μην έχεις γάλα από το να του αρνηθείς? εκείνο δεν ξέρει αν έχεις ή όχι!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ εγραψα ενα κατεβατο αναλυτικα και το εχασα.... :(

Κοριτσια(Βικυ και Θεανω) να ξερετε πως τα μωρα σας δεν ειναι και τοσο μεγαλα ωστε να μπορεσουν να κοψουν "ευκολα" το θηλασμο...Αν ηταν 3+ θα ηταν ισως εφικτο..

Τωρα αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι να ξεκινησετε σιγα σιγα να αφαιρειτε θηλασμους!Αν ειστε ηρεμες και διατεθιμενες να αντιμετωπισετε με υπομονη οτι προκυψει τοτε σε μερικους μηνες(μιλαω για 6+ μηνες)θα τα καταφερετε...

Πανω απ'ολα πρεπει να ηρεμισετε εσεις ομως!

Θηλαζουν!Δεν κανουν κατι κακο!και ειναι κατι που εσεις με ολη σας την αγαπη τους μαθατε να κανουν!

Τωρα νιωθετε πως "παραγινε το κακο"...Απολυτως σεβαστο και κατανοητο!Πολλες το νιωσαμε!Κ εγω ενιωσα να πνιγομαι καποια στιγμη!

Σταδιακα θα γινουν ολα!!!

θα σας γραψω λιγο αργοτερα πως εγινε στη δικη μας περιπτωση!Σχετικα σταδιακα...Απο 20 μηνων αρχισα να αρνουμαι το θηλασμο οπου και οποτε να'ναι!24 μηνων θηλαζε 4-5 φορες τη μερα.31,5 αποθηλασε!

Νατασουλα συμφωνω!

Αργυρω νομιζω πως η περιπτωση της Ρεας μας δεν ειναι κατι που συμβαινει συχνα!Εγω να πω την αληθεια το εχω ξανακουσει μονο 1-2 φορες! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα.η περιπτωση σου ειναι ιδια με αυτη της ξαδελφης μου.το προβλημα δημιουργηθηκε με τον δευτερο γιο της στον οποιο αποφασισε να μην του δωσει πιπιλα με αποτελεσμα εκεινος να θηλαζει μεχρι σχεδον τα 3 του χρονια.η κατασταση για την ιδια ηταν τραγικη γιατι εκτος απο το οτι της σηκωνε την μπλουζα μπροστα σε κοσμο και αναγκαζοναν να φευγει για να τον θηλασει, της ειχε σακατεψει τις θηλες με τα δοντακια του!!!το παιδακι δεν καταλαβαινε αυτα που του ελεγε η μητερα του οτι δεν πρεπει μπροστα σε κοσμο και τλτ ωστε μια μερα πηρε κοκκινο μανο και το αλοιψε στις θηλες της.τοτε του ειπε "κοιτα τι εκανες στην μαμα?τωρα ποναει η μαμα που τρεχουν αιματα"απο τοτε δεν ξακαακουμπησε το στηθος της.τωρα δεν ξερω αν αυτο ηταν παιδαγωγικο και αν θα συμφωνουσαν οι παιδοψυχολογοι αλλα εκεινη το εκανε και σωθηκε.Α ξεχασα να πως πως ειναι νηπιαγωγος οποτε γνωριζει απο συμπεριφορες παιδιων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρω νομιζω πως η περιπτωση της Ρεας μας δεν ειναι κατι που συμβαινει συχνα!Εγω να πω την αληθεια το εχω ξανακουσει μονο 1-2 φορες! :?

:lol::lol::lol::lol::lol: ναι είναι αλήθεια είμαστε ανεξήγητο φαινόμενο!!! :lol::lol::lol:

εμείς, όντως, αποθήλασε πολύ εύκολα και μόνη της, με κατέλαβε εξαπίνης!!! :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δλδ η ξαδέλφη σου το παιδάκι το γέμισε με ενοχές!!! :?

υπάρχουν τρόποι να αρχίσεις αποθηλασμό και αν θέλεις να το κάνεις νωρίς το ξεκινάς νωρίς....μπορείς να επισκεφθείς και σύμβουλο θηλασμό για να σε συμβουλεύσει.....ο αποθηλασμός πρέπει να γίνεται με αγάπη και πολύ αγκαλιά!!! :!:

και το γεγονός δεν το θεωρώ ούτε πρόβλημα, ούτε κατάσταση τραγική!!! :!:

με σωστούς χειρισμούς όλα γίνονται χωρίς κανείς να πληγώνεται συναισθηματικά!!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι να ξεκινησετε σιγα σιγα να αφαιρειτε θηλασμους!Αν ειστε ηρεμες και διατεθιμενες να αντιμετωπισετε με υπομονη οτι προκυψει τοτε σε μερικους μηνες(μιλαω για 6+ μηνες)θα τα καταφερετε...

Πανω απ'ολα πρεπει να ηρεμισετε εσεις ομως!

Θηλαζουν!Δεν κανουν κατι κακο!και ειναι κατι που εσεις με ολη σας την αγαπη τους μαθατε να κανουν!

Τωρα νιωθετε πως "παραγινε το κακο"...Απολυτως σεβαστο και κατανοητο!Πολλες το νιωσαμε!Κ εγω ενιωσα να πνιγομαι καποια στιγμη!

Σταδιακα θα γινουν ολα!!!

Αναστασια προσπαθω απο τα Χριστουγεννα να περιορισω θηλασμους αλλα αποτελεσμα μηδεν.

Καθε φορα που του αρνουμαι πεφτει στα πατωματα και ουρλιαζει σαν παλαβο και φυσικα εκεινη τη στιγμη δεν ξεχνιεται με ΤΙΠΟΤΑ!

Το ξερω οτι δεν κανει κατι κακο και αφυσικο και ισως αν δεν θηλαζε τοσες πολλες φορες μεσα στη μερα να μη με ενοχλουσε τοσο.

Ενα απλο παραδειγμα θα σας δωσω για να δειτε το μεγεθος της εξαρτησης...Την προηγουμενη εβδομαδα πηγαμε ολοι οικογενειακως Κων/πολη γιατι παντρευοταν ο αδερφος μου ( δεν επαιζε καμια πιθανοτητα να αντεξει ο μικρος 4 μερες μακρια μου οποτε τον πηραμε κι αυτον). 12 ωρες να παμε κι αλλες τοσες να γυρισουμε τις περασαμε καρφωμενοι στο στηθος :shock: ! Ειχα τετοιο πονο...ουτε οταν ηταν νεογεννητο και καναμε μαραθωνιους θηλασμους δεν ειχα τοση ενοχληση!! Χωρια που ηθελε να θηλαζει οπου να'ναι (σα να ειχε παθει αμοκ). Εκει ομως ειναι Τουρκια...δε αμολας το βυζι οπου να΄ναι! :oops::roll: Απο τοτε χαλαστηκα κι εγω πολυ (το οτι ολοι οσοι ηταν μαζι με τρελαναν να "το κοψω" το προσπερνω απλα!)

Ειλικρινα ειμαι πολυ προβληματισμενη και δεν βρισκω λυση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα.η περιπτωση σου ειναι ιδια με αυτη της ξαδελφης μου.το προβλημα δημιουργηθηκε με τον δευτερο γιο της στον οποιο αποφασισε να μην του δωσει πιπιλα με αποτελεσμα εκεινος να θηλαζει μεχρι σχεδον τα 3 του χρονια.η κατασταση για την ιδια ηταν τραγικη γιατι εκτος απο το οτι της σηκωνε την μπλουζα μπροστα σε κοσμο και αναγκαζοναν να φευγει για να τον θηλασει, της ειχε σακατεψει τις θηλες με τα δοντακια του!!!το παιδακι δεν καταλαβαινε αυτα που του ελεγε η μητερα του οτι δεν πρεπει μπροστα σε κοσμο και τλτ ωστε μια μερα πηρε κοκκινο μανο και το αλοιψε στις θηλες της.τοτε του ειπε "κοιτα τι εκανες στην μαμα?τωρα ποναει η μαμα που τρεχουν αιματα"απο τοτε δεν ξακαακουμπησε το στηθος της.τωρα δεν ξερω αν αυτο ηταν παιδαγωγικο και αν θα συμφωνουσαν οι παιδοψυχολογοι αλλα εκεινη το εκανε και σωθηκε.Α ξεχασα να πως πως ειναι νηπιαγωγος οποτε γνωριζει απο συμπεριφορες παιδιων.

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Αν ειναι δυνατον!!!Εχω σοκαριστει με τη μανα και ΟΧΙ με το καημενο το μωρο...Ελεος!

Γνωριζει συμπεροφορες παιδιων?Μακαρι γιατι για συμπεριφορα βρεφων δεν.....!

Κανουμε ενα παιδι και περιμενουμε με κουμπι να αλλαζει συνηθεια και διαθεση????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθε φορα που του αρνουμαι πεφτει στα πατωματα και ουρλιαζει σαν παλαβο και φυσικα εκεινη τη στιγμη δεν ξεχνιεται με ΤΙΠΟΤΑ!

Το ξερω οτι δεν κανει κατι κακο και αφυσικο και ισως αν δεν θηλαζε τοσες πολλες φορες μεσα στη μερα να μη με ενοχλουσε τοσο.

Ενα απλο παραδειγμα θα σας δωσω για να δειτε το μεγεθος της εξαρτησης...Την προηγουμενη εβδομαδα πηγαμε ολοι οικογενειακως Κων/πολη γιατι παντρευοταν ο αδερφος μου ( δεν επαιζε καμια πιθανοτητα να αντεξει ο μικρος 4 μερες μακρια μου οποτε τον πηραμε κι αυτον). 12 ωρες να παμε κι αλλες τοσες να γυρισουμε τις περασαμε καρφωμενοι στο στηθος :shock: ! Ειχα τετοιο πονο...ουτε οταν ηταν νεογεννητο και καναμε μαραθωνιους θηλασμους δεν ειχα τοση ενοχληση!! Χωρια που ηθελε να θηλαζει οπου να'ναι (σα να ειχε παθει αμοκ). Εκει ομως ειναι Τουρκια...δε αμολας το βυζι οπου να΄ναι! :oops::roll: Απο τοτε χαλαστηκα κι εγω πολυ (το οτι ολοι οσοι ηταν μαζι με τρελαναν να "το κοψω" το προσπερνω απλα!)

Ειλικρινα ειμαι πολυ προβληματισμενη και δεν βρισκω λυση...

Θεανω μου το μωρακι σου ειναι μικρο...Σε καταλαβαινω..Νιωθεις κουρασμενη...Αλλα πραγματικα ειναι πολυ μικρο για να αποθηλασει/περιορισει/καταλαβει τη δικη σου αναγκη...Ουτε 1,5 δεν ειναι καλη μου!

Δεν μπορεις να παρεις μια ανασα και να το ξαναπροσπαθησεις λιγους μηνες αργοτερα? :roll:

Για το ταξιδι σας...δεν ξερω τι να πω!Βασικα ηταν πολυ επικίνδυνο να το εχεις αγκαλια και να οδηγειτε τοση ωρα...Ξερω θα μου πεις,τι να εκανες...Τι σημασια εχει να πω οτιδηποτε...?Το κανατε το ταξιδι!

Ξαναλεω ειναι μικρουλης.. και δεν ειναι καθολου ετοιμος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το ταξιδι σας...δεν ξερω τι να πω!Βασικα ηταν πολυ επικυνδινο να το εχεις αγκαλια και να οδηγειτε τοση ωρα...Ξερω θα μου πεις,τι να εκανες...Τι σημασια εχει...?

Ξαναλεω ειναι μικρουλης.. και δεν ειναι καθολου ετοιμος...

Το ταξιδι εγινε με λεωφορειο (οχι οτι αλλαζει κατι!) στο αυτοκινητο ειναι ΠΑΝΤΑ στο καθισμα αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν γινοταν κατι αλλο...

Οσο για το οτι δεν ειναι ετοιμος το καταλαβαινω...

Τελος παντων...βλεποντας και κανοντας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΠΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ!!ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΟΧΙ!!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΓΚΑΛΙΑ!!ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΙΣΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΚΑΡΕΚΛΑ Η ΣΤΟ ΚΑΝΑΠΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΕΙ!!ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!!ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΤΙ Η ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ......Η ΝΥΧΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ!!!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΜΑΧΑΙΡΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΙ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!ΑΑ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ..ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ.....ΟΠΟΤΕ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΚΥΡΟ..ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ!!!Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ το βράδυ έχεις προσπαθήσει να μην την βάλεις κατευθείαν στο στήθος?

Να την πάρεις πχ αγκαλιά να την χαϊδέψεις να της τραγουδήσεις?

Συνήθως βέβαια δεν ηρεμούν με κάτι άλλο εκτός από το στήθος αλλά λέμε τώρα......

Εγώ πάντως από κάποιο σημείο και μετά επειδή δεν άντεχα πλέον τα ξενύχτια την είχα μαζί μου στο κρεβάτι, σήκωνα την μπλούζα αυτή θήλαζε κι εγώ συνέχιζα τον ύπνο μου 8-)8-)

Θεανώ εσένα πιο μικρούλη και είναι πιο δύσκολα τα πράγματα

Στο ταξίδι είναι λογικό που θήλαζε περισσότερο, πολύς κόσμος, αλλαγή περιβάλλοντος, υπερένταση, όλα αυτά επηρεάζουν και τα παιδιά μας ;)

Εγώ πάντως είδα αισθητή διαφορά όταν έβγαλε όλα τα δόντια γύρω στα 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια...

Εγω δεν εχω εμπειρία στον θηλασμό πολύ καιρό, αλλα μολις 2 μήνες.

Ειμαι ομως απο τις γυναικες που δεν θα ηθελαν να θηλάσουν για πανω απο 6 μηνες, αγαπώ τις στιγμές που θηλάζω τον γιό μου αλλα θεωρώ οτι οσο μεγαλώνει το παιδί και αρχίζει να καταλαβαίνει περισσότερο ο αποθηλασμός δεν ειναι ευκολος και απο οσα διαβάζω απο εσας μάλλον ετσι ειναι.Επίσης πιστεύω οτι περισσότερη θα ειναι η δυσκολία του παιδιού να απογαλακτιστει μετά απο τοσο καιρό παρά η δική μου που θα το θηλάζω....

Δεν ξέρω αν φαίνομαι "κακιά" που δεν θέλω να θηλάσω πανω απο 6 μήνες αλλα πιστευω οτι αυτο θα ειναι καλύτερο και για τους 2 μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Βίκυ και Θεανώ είχε ανοιχθεί πέρυσι ένα θεματάκι με τίτλο "Αποθηλάζοντας με αγάπη", ρίξτε μια ματιά ίσως να σας βοηθήσει!!! :D;)

http://www.mammyland.com/forum/topic?f= ... &start=240

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ διαβάζοντας και παλιότερα μηνύματα σου βλέπω ότι μέχρι σήμερα ανταποκρινόσουν πλήρως στις ανάγκες του μωρού σου. Όμως δεν είναι κακό, και μην νιώθεις ενοχές, να ακούσεις και τις ανάγκες του δικού σου οργανισμού.

Πρέπει να βρεις τη δύναμη να πεις "ΟΧΙ, τώρα δεν θα θηλάσουμε, αλλά θα κάνουμε αγκαλίτσες/θα πούμε τραγουδάκια κλπ".

Ακολούθησε τις συμβουλές της Νατασούλας

Αρχικά μπορείς να αρχίσεις να βάζεις περιορισμούς μέσα στην μέρα. Πχ θα θηλάσουμε μόνο 5 λεπτά και μετά το βράδυ. Η να προσπαθείς να της αποσπάσεις την προσοχή με κάτι άλλο όταν θα ζητάει να θηλάσει. Να παίξετε, να τραγουδήσετε, να πάτε μια βόλτα.

Ξέρω ότι στη αρχή θα είναι δύσκολο αλλά σιγά σιγά θα δείς αποτέλεσμα.

Όταν καταφέρετε να μειώσετε τους ημερήσιους θηλασμούς μετά θα ξεκινήσεις με τους βραδυνούς.

Εγώ τελευταία λόγω εγκυμοσύνης δεν έχω πάντα διάθεση/δυνάμεις να κάθομαι και να θηλάζει αρκετή ώρα, οπότε του λέω "θα πιεις γαλατάκι μέχρι να τελιώσω το τραγουδάκι, ή μεχρι να μετρήσω ως το 30".

Κάνε ό,τι μπορείς για να της αποσπάς την προσοχή, αλλά όχι και να την αποφεύγεις όλη μέρα. Ίσα ίσα κάντε πολλές πολλές αγκαλίτσες. Και όταν κάθεσαι και έρχεται πάνω σου διαβασε της ένα παραμύθι, πείτε μια ιστοριούλα. Ή ακόμα καλύτερα βγείτε έξω καροτσάδα.

Όμως όλα αυτά όχι αποτομα και βίαια γιατί η αντιδραση της μικρής φαντάζομαι ξέρεις ποια θα είναι. Κάθε αλλαγή γίνεται σταδιακά. Δεν ξέρω αν θα σου πάρει 6 μήνες ή λιγότερο, αλλά αξίζει νομίζω τώρα στο τέλος να μαζέψεις όσες δυνάμεις σου έχουν απομείνει και θα τα καταφέρεις.

post-13822-13873939368728_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σου πω αναστασια μου μπορει να ακουγετε σοκαριστηκο αλλα στην πραξη ηταν τοσο απλο.πραγματικα και εγω που ειμαι απεξω δεν ειδα ουτε ενοχη να νιωθει το παιδακι, ουτε να στεναχωριετε, ουτε να κλαιει.απλα δεν ξαναζητησε να θηλασει.το θεμα για την ξαδελφη μου ηταν οτι πλεον δεν ειχε ρογες γιατι τις ειχε σχεδον κοψει το παιδι και υπεφερε καθε φορα που θηλαζε και την δαγκωνε.εδω και 2 χρονια παντως δεν εχουμε παρατηρησει καποιο προβλημα με το παιδι αντιθετα ειναι πολυ δεμενο με την μητερα μου.τι να πω, μπορει να ειναι και τυχαιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα εμενα η μικρη μου ειναι 9μηνων οποτε εχω καιρο ακομα αλλα λεω μηπως να μειωσεις τους θηλασμους της ημερα δηλαδη να βρεις καποιο αλλο τροπο να την απασχολησεις η να την ανακουφισεις αντι να θηλασει τ δεν ξερω θα πρεπει να δοκιμασεις διαφορα και να δεις πιο θα πιασει ισως καποια κουκλα να βρει και να γινει η αγαπημενη της και αφου καυταφερεις το πρωινο τοτε βρισκεις και για τη νυχτα αν και πιστευω αν αρχισει να βρισκει την ημερα αλλου παρηγορια θα μαθξει και τη νυχτα υπομονη και καλη εποτυχια σου ευχομαι..εμενα την ημερα δεν θηλαζει αλλα θηλαζει πρωι βραδυ και 2-3 φορες τη νυχτα..εχουν υπαρξει φορες τη νυηχτασ που θηλαζε καθε μια ωρα αλλα ηρεμισε ευτυχως....αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...