Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια, θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποια που μενει στο dusseldorf γερμανιας η καπου κοντα...θελω να μαθω πληροφοριες για εκει....ελπιζω να υπαρχουν ατομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να ενοικιασω διαμερισμα στο ντισελντορφ και θελω καποια σαιτ για να δω μερικα ετσι ωστε οταν παω αρχες ιουνιου να τα δω και απο κοντα...ελπιζω να γνωριζουν αγγλικα γιατι η συνεννοηση ετσι θα γινει, γερμανικα δεν γνωριζω. επισης εχω μπερδευτει λιγο με τις διαφορες θερμανσεις που εχουν, ποια η γνωμη σου να προτιμησω? εσυ σε ποια πολη εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου προκαταβολικά χωρίς να πάρεις κλειδί στο χέρι μην στείλεις πουθενα χρήματα.Πολλοί απατεωνες "νοικιάζουν" ή "υπενοικιάζουν".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ένα σάιτ είναι αυτό:

http://www.immobilienscout24.de/Suche/S ... uesseldorf

τι εννοείς διάφορες θερμάνσεις? 'εχουν φυσικό αέριο, πετρέλαιο ....είτε υποδαπέδια, είτε καλοριφέρ .....

απλά εκεί που λέει ενοίκιο (miete) θα λέει kalt (κρύο) δλδ περιλαμβάνει μόνο το ενοίκιο και warm (ζεστό) δλδ περιλαμβάνει ενοίκιο, θέρμανση, ηλεκτρικό, νερό, κοινόχρηστα π.χ αν δώσεις 800ε βαρμ είναι όλα και αν υπερβείς σε κατανάλωση κάτι από τα παραπάνω την επόμενη φορά θα πληρώσεις παραπάνω!!!

αν είσαι φοιτήτρια υπάρχουν διαμερίσματα/γκαρσονιέρες με 380-400ε βαρμ!

μπορείς να πάρεις και άλλες πληροφορίες αν επικοινωνήσεις με το προξενείο στο Ντύσσελντορφ.....είχα βρει και μια σελίδα που έλεγε διάφορες πληροφορίες για Έλληνες που μεταναστεύουν στην Γερμανία....αν το βρω θα στο δώσω :roll::roll:

επίσης μπορείς να πας και στην Πρεσβεία της Γερμανίας στην Αθήνα ή στο προξενείο στην Θεσσ. για περισσότερες λεπτομέρειες!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχες ιουνιου θα ανεβουμε πρωτα 8 μερες με τον αρραβωνιαστικο μου, για μια πρωτη γνωριμια με την πολη και για να βρουμε διαμερισμα (εχουμε υποψην τα ποσα που θα δωσουμε σε μεσιτες και λεμε να δωσουμε το νοικι για 6 μηνες,εσυ τι λες?) απο αρχες σεπτεμβριου θα ανεβουμε μονιμα οπου θα ξεκινησουμε γλωσσα στο γκετε (6 μηνες εντατικα) αν πανε ολα καλα,θα βρουμε δουλεια,θα βολευτουμε σε καποιο νοσοκομειο στο ντισελντορφ μιας για να γυρισουμε πισω στην ελλαδα μονιμα ειναι κατι που δεν το σκεφτομαστε(μονο διακοπες) εσυ που μενεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κέλερ=υπόγειο

εμείς έχουμε φυσ. αέριο, νομίζω είναι πιο οικονομικό, αλλά και πάλι εξαρτάται από την εταιρία που έχεις.....βασικά αυτά τα έχει αναλάβει ο άντρας μου :roll::roll:

εγώ μένω Βόννη :)

να υποθέσω ότι ανήκετε και οι 2 στον ιατρικό τομέα....γιατί αυτό το "βολευτούμε σε νοσοκομείο" :lol::lol::lol: τι σημαίνει? :roll:

επίσης θα πρέπει να διαβάσεις το συμβόλαιο τι λέει όσον αφορά για το αν θα δώσεις 6 μήνες ενοίκιο ή όχι....γενικώς δεν ξέρω και πολλά, τι ισχύει με τα ενοίκια κ.λπ γιατί δεν νοικιάζουμε....

εγώ θα μάθαινα την γλώσσα πρώτα στην Ελλάδα και μετά θα έφευγα...., όπως επίσης θα έβρισκα πρώτα δουλειά στην χώρα που θέλω να πάω και μετά θα έφευγα....δεν είναι και εύκολο πράγμα να μεταναστεύσεις, να δώσεις τόσα χρήματα και στο τέλος να αποτύχεις (σε περίπτωση που δεν βρείτε δουλειά λέω)!!

ό,τι και να κάνετε καλή τύχη σας εύχομαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κέλερ=υπόγειο

εμείς έχουμε φυσ. αέριο, νομίζω είναι πιο οικονομικό, αλλά και πάλι εξαρτάται από την εταιρία που έχεις.....βασικά αυτά τα έχει αναλάβει ο άντρας μου :roll::roll:

εγώ μένω Βόννη :)

να υποθέσω ότι ανήκετε και οι 2 στον ιατρικό τομέα....γιατί αυτό το "βολευτούμε σε νοσοκομείο" :lol::lol::lol: τι σημαίνει? :roll:

επίσης θα πρέπει να διαβάσεις το συμβόλαιο τι λέει όσον αφορά για το αν θα δώσεις 6 μήνες ενοίκιο ή όχι....γενικώς δεν ξέρω και πολλά, τι ισχύει με τα ενοίκια κ.λπ γιατί δεν νοικιάζουμε....

εγώ θα μάθαινα την γλώσσα πρώτα στην Ελλάδα και μετά θα έφευγα...., όπως επίσης θα έβρισκα πρώτα δουλειά στην χώρα που θέλω να πάω και μετά θα έφευγα....δεν είναι και εύκολο πράγμα να μεταναστεύσεις, να δώσεις τόσα χρήματα και στο τέλος να αποτύχεις (σε περίπτωση που δεν βρείτε δουλειά λέω)!!

ό,τι και να κάνετε καλή τύχη σας εύχομαι :)

:D:D:D:D ναι εγω ειμαι βοηθος μικροβιολογου με τριετη προυπηρεσια(πλεον ανεργη εδω κ 1 χρονο) ο αρραβωνιαστικος μου ειναι ειδικευομενος γενικης χειρουργικης στο δευτερο ετος της ειδικοτητας του αλλα θα τα παρατησει και θα ερθουμε γερμανια.

ΩΩΩΧΧΧ, πως θα διαβασουμε, τι θα διαβασουμε? δεν ξερουμε τπτ απο γερμανικα.εκει θα τα μαθουμε...εχουμε την οικονομικη ανεση να το κανουμε αυτο, δλδ να ερθουμε γερμανια να μαθουμε εκει την γλωσσα, να ενοικιαζουμε διαμερισματα και ολα τα συναφη, το εχουμε ψαξει και υπαρχει ζητηση στις ειδικοτητες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντάζομαι οτι για να δουλέψεις σε νοσοκομείο θα πρέπει να ξέρεις ήδη την γλώσσα.Γενικά για δουλειά(γιατί απο Γερμανία δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς) μαλλον πιο δύσκολο θα είναι να βρείτε απο Ελλάδα και μετά να πάτε.Δεν ξέρω έχεις και κάποιο περιορισμό στο χρονικό διάστημα μέχρι να βρεις δουλειά απο την μέρα που θα γραφτείς στον εκεί αντίστοιχο οαεδ;Σουηδία πάντως είναι στους 3 μήνες αυτό το διάστημα ή στους 6 αν έχεις ήδη γραφτεί στον ελληνικό οαεδ και έχεις καρτα ανεργιας.Argi γνωρίζεις εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντάζομαι οτι για να δουλέψεις σε νοσοκομείο θα πρέπει να ξέρεις ήδη την γλώσσα.Γενικά για δουλειά(γιατί απο Γερμανία δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς) μαλλον πιο δύσκολο θα είναι να βρείτε απο Ελλάδα και μετά να πάτε.Δεν ξέρω έχεις και κάποιο περιορισμό στο χρονικό διάστημα μέχρι να βρεις δουλειά απο την μέρα που θα γραφτείς στον εκεί αντίστοιχο οαεδ;Σουηδία πάντως είναι στους 3 μήνες αυτό το διάστημα ή στους 6 αν έχεις ήδη γραφτεί στον ελληνικό οαεδ και έχεις καρτα ανεργιας.Argi γνωρίζεις εσύ;

Πρωτα θα μαθουμε την γλωσσα, για να παρουμε το Β2 και υστερα θα κανουμε αιτησεις στα νοσοκομεια και θα πρεπει να περασουμε απο συνεντευξη απο καθε νοσοκομειο (οποτε πρεπει να ειμαστε εκει) και απο οσο μαθαμε αν σε παρουν, ξεκινας αμεσως η αν εσυ για καποιο λογο δεν μπορεις τοτε σε 1-2 μηνες...στον οαεδ γιατι να γραφτω? δεν μας ενδιαφερει να βρουμε κατι μεσω οαεδ...αν και δεν ξερω εκει τι παιζει, πρεπει ολοι οι ανεργοι να εγγραφονται στον οαεδ χωρις εξαιρεσεις?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον εδώ οαεδ εννοείς ή εκεί;Καλό θα ήταν να έχετε την κάρτα μπορεί να χρειάζεται.Για τον εκεί οαεδ απλά για να μπορείτε να βρείτε δουλειά πιο εύκολα.Αν το έχεις ψάξει και όντως δεν χρειάζεται τότε οκ.Ίσως όμως να χρειαστεί να ξεκινήσετε με κάποιο άλλο επάγγελμα γι αυτο στο ανέφερα.Η Argi μπορεί να ξέρει πως λειτουργουν αυτά εκεί γιατι κι εγώ εκεί δεν είμαι και όλες οι χώρες δεν λειτουργούν το ίδιο.Μακάρι να βρείτε αμέσως δουλειά στις ειδικότητες σας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον εδώ οαεδ εννοείς ή εκεί;Καλό θα ήταν να έχετε την κάρτα μπορεί να χρειάζεται.Για τον εκεί οαεδ απλά για να μπορείτε να βρείτε δουλειά πιο εύκολα.Αν το έχεις ψάξει και όντως δεν χρειάζεται τότε οκ.Ίσως όμως να χρειαστεί να ξεκινήσετε με κάποιο άλλο επάγγελμα γι αυτο στο ανέφερα.Η Argi μπορεί να ξέρει πως λειτουργουν αυτά εκεί γιατι κι εγώ εκεί δεν είμαι και όλες οι χώρες δεν λειτουργούν το ίδιο.Μακάρι να βρείτε αμέσως δουλειά στις ειδικότητες σας! ;)

για τον οαεδ της γερμανιας λεω, ααα νομιζα εισαι κ εσυ γερμανια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό που ξέρω είναι ότι οι εδώ γιατροί φεύγουν από την χώρα και πάνε αλλού :roll::roll::roll:

π.χ οι γιατροί της Σουηδίας πληρώνονται τα 2πλάσια από αυτούς της Γερμανίας!! :!:

σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις εργαστεί κάπου (στην χώρα) για να μπεις σε ταμείο ανεργίας....αν είσαι στο ελληνικό δεν σε βοηθάει πουθενά....έτσι νομίζω! :? η ΕΕ σε αυτό δεν βοηθά...ξεκινάς από την αρχή!

αφού έχετε την οικον. ευχέρεια μπορείτε να το κάνετε όπως λες!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι δλδ πιο εύκολο να βρεις δουλειά στη Γερμανία απο οτι καταλαβα;Κοίτα Σουηδία για να βρεις δουλειά αν εισαι κάτοικος ευρωπαικής ένωσης απο την στιγμή που δηλωθείς στον εκει οαεδ εχεις το περιθώριο 3 μήνες για να βρεις δουλειά και να σου δώσουν προσωπικό αριθμό για να μπορέσεις να κάνεις το οτιδήποτε στην χώρα.Δεν μπορείς να νοικιάσεις σπίτι χωρίς προσωπικό αριθμο πχ. μόνο να υπενοικιάσεις ούτε να πας να μάθεις την γλώσσα.Αν έχεις ήδη δηλωθεί στον ελληνικό οαεδ όμως το περιθώριο για να βρεις δουλειά αφου γραφτείς εκεί διπλασιάζεται απο 3 μήνες σε 6.Για το ταμείο δεν έχει σχέση μιας και αν παίρνεις επίδομα απλά συνεχίζεις και παίρνεις απο εκεί τα χρήματα που δικαιούσαι να πάρεις απο Ελλάδα.Στο μεταξύ πολύ δύσκολα θα βρεις δουλειά χωρίς να είσαι στον οαεδ γιατί τίποτα δεν βγαίνει παραέξω για να πας μόνος σου,Είναι πολυ δύσκολο οπότε και γράφεσαι θες δεν θες. *Δεν μιλάω βέβαια για δουλειές που πας με συστάσεις όπως πχ γιατροί με μεγάλη εμπειρία κλπ.

Απο οτι βλέπω εδώ στη Γερμανία είναι πιο απλά τα πράγματα για να βρεις δουλειά και σπίτι.Νόμιζα οτι το σύστημα θα λειτουργούσε περίπου το ίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...