Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεύτερη φορά κενός σάκος κύησης σε 6 μήνες, τυχαίο γεγονός;;


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια,

θέλω να ρωτήσω αν έχει ξανασυμβεί σε καμιά σας δύο φορές κενός σάκος κύησης. Τέλη Ιουνίου που μας πέρασε δύο μήνες μετά τον γάμο μου, έμεινα έγκυος για πρώτη φορά και τον Αύγουστο απέβαλα, ήταν κενός σάκος κύησης. Ο γιατρός το θεώρησε τυχαίο γεγονός οπόταν τρείς μήνες μετά αρχίσαμε ξανά πρόσπάθειες. Τον Ιανουάριο ξαναμένω έγκυος και τον τέλη Φεβρουαρίου ξανααποβάλω. και πάλι κενός σάκος κύησης. Και τις δύο φορές η εγκυμοσύνη σταματούσε στις πέντε εβδομάδες(τόσο έβγαζε τον σάκο και τις δύο φορές ο γιατρός) χωρίς έμβρυο μέσα. Εννοείται πως έκανα όλες τις εξετάσεις. Βγήκαν όλες καθαρές εκτός την γενική θρομβοφιλία που σε δύο βγήκαν ετεροζυγοματικός και μεταλλάξεις. Έκανα και την ομοκυστεϊνη για να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα και βγήκε φυσιολογική. Περιμένω αυτή την βδομάδα και τα αποτελέσματα του καρυότυπου. Είμαι μέσα στο άγχος και την αγωνία, κάθε βράδυ βλέπω εφιάλτες... Βρε κορίτσια σας παρακαλώ πέστε μου ξαναέτυχε σε καμιά σας δύο φορές κενός σάκος και να ήταν τυχαία γεγογονότα και να έκανε τελικά το μωράκι της;;

Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε

Μαρία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

σε εμενα ετυχε κενος σακος (ανεμβρυικη κυηση) αλλα ειχα ηδη ενα μωρακι.

μετα ξαναεμεινα εγκυος κ εχω το δευτερο αντρακι μου τωρα.

ο τοτε γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι εφοσον εχω ηδη ενα παιδακι δε χρειαζοταν να ψαξουμε κατι κ οτι ηταν τυχαιο γεγονος..

σου ευχομαι συντομα με ενα γερο σπορακι στην κοιλιτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον εγω εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων χωρις προσπαθειες πολλες. πριν απο 1 χρονο και 2 μηνες αποφασισαμε να κανουμε δευτερο.. αποτελεσμα 4 αποβολες στην 5 εβδομαδα..

εχω θρομβοφιλια ομοζυγη μεταθεση στον mthr

επισης εχω ισοζυγισμενη μεταθεση στον καρυοτυπο..

ο γενετιστης μας εδωσε 20% πιθανοτητες για φυσιολογικο μωρο.

οποτε αποφασισαμε να παμε για εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο.. (ελεγχουν τα εβρυα πριν ατα βαλουν) την τεταρτη παω για ωοληψια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και να χαίρεστε τα παιδάκια σας :) Όχι δεν μου έδωσε τίποτα ούτε μετά την πρώτη αποβολή αφού μου είπε πως ήταν τυχαίο γεγονός, δεν μου έδωσε εξετάσεις οπόταν δεν ξέραμε ότι είχα αυτό το πρόβλημα με την θρομβοφιλία.Μετά την δεύτερη αποβολή μου έδωσε τις εξετάσεις. Σημειώστε ότι απότι μου είπε ο μικροβιολόγος και στο ινστιτούτο γενετικής που έκανα την εξέταση δεν κάνει πρόβλημα σε τόσο μικρή κύηση και ιδιαίτερα αφού η ομοκυστείνη βγήκε φυσιολογικη. Βέβαια αν βγεί και ο καρυότυπος φυσιολογικός και ξαναέρθει μια εγκυμοσύνη φαντάζομαι πως θα μου δώσει κάτι. Να σας ρωτήσω ακόμα κάτι. Μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση , υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα στην μήτρα και να αποβάλω τόσο νωρίς και με κενό σάκο; Ελένη λυπάμαι πολύ για τις αποβολές σου.. Έυχομαι να πάνε όλα καλα και σύντομα να έχεις το μωράκι σου στην κοιλιά!! Πως σου εξήγησε το γεγονός ότι ενώ έχεις θρομβοφιλία και πρόβλημα στον καρυότυπο έκανες το πρώτο σου μωράκι χωρίς πρόβλημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H θρομβωφιλια που εχω δεν ειναι και τοσο σοβαρη...

οσο αφορα τον καρυοτυπο.. πεσαμε στο 20% να εξελιχθει ομαλα η κυηση..

γεννησα στις 35 εβδομαδες μαλλον λογω θρομβοφιλιας..

νιωθω οτι η κορη μου ειναι ενα θαυμα....

ευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο...

αν ειχε προβλημα η μητρα δεν θα εξελισσοταν καθολου εγκυμοσυνη..

μακαρι να ηταν τυχαιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως είναι θαύμα που όλα πήγαν καλά την πρώτη φορά... Σου στέλνω τις ευχές μου για να πάνε όλα τέλεια και σύντομα να ακούσουμε τα ευχάριστα νέα σου :)) Σ΄ ευχαριστώ πολυ :) Μόλις έμαθα από το Ινστιτούτο ότι βγήκαν τα αποτελέσματα του καρυότυπου και θα μου τα στείλει με άκις εξπρες και με έχει πιάσει μια αγωνία που δεν λέγεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rigoula έχω την εντύπωση πως η ανεμβρυική κύηση δεν θεωρείται αποβολή.Επίσης η θρομβοφιλία που έχεις δεν είναι τόσο σοβαρή για να προκαλέσει αποβολές. ειδικά τόσο νωρίς.Κι αν ακομα ο καρυότυπος βγει φυσιολογικός τι θα σου δώσει;Ηπαρίνες για την θρομβοφιλία;Δεν έχει σχέση με τις ανεμβρυικές κυήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι γεμάτη ερωτηματικά, τι συμβαίνει και είχα κενό σάκο και τις δύο φορές, η εξέλιξη του σάκου σταματά στις 5 βδομάδες.. Και σημειώστε ότι μένω πολύ εύκολα έγκυος, την πρώτη φορά από την πρώτη προσπάθεια και την δεύτερη από την τρίτη προσπάθεια. Ναι μου το είπε ότι η θρομβοφιλία που έχω δεν είναι σοβαρή αλλά ίσως προληπτικά να μου δώσει κάτι. Δεν ξέρω που να αποταθώ. Έκλεισα ραντεβού σε έναν ειδικό και ελπίζω να βρω απαντήσεις. Ίσως να έχει πρόβλημα ο καρυότυπος γιαυτό να ήταν κενός σάκος και τις δύο φορές. Έκανε καμιά από σας υστεροσκόπηση; Είναι σοβαρή εγχείριση ή κάτι απλό. Αν δεν είναι αναγκαίο δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να την κάνω, αν και απότι κατάλαβα θα πρέπει για να σιγουρευτώ ότι έκανα όλες τις εξετάσεις.

post-15592-13873939311672_thumb.jpg

post-15592-13873939341608_thumb.jpg

post-15592-1387393934281_thumb.jpg

post-15592-1387393934378_thumb.jpg

post-15592-13873939521481_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rigoula εγώ έχω κάνει υστεροσκόπηση.Την έκανα μαζί με την ωοληψία.Εσύ όπως κατάλαβα δεν έχεις κάνει εξωσωματική και σου εύχομαι να μην χρειαστεί να κάνεις.Η υστεροσκόπηση γίνεται απο το κόλπο και δεν χρειάζονται ράμματα κλπ.Με μέθη την έκανα.Σου πρότειναν να την κάνεις;Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι στη μήτρα δλδ;Εγώ είχα πολύποδα και την έκανα.Μπορεί να γίνει διαγνωστική ή επεμβατική υστεροσκόπηση.Δλδ αν δεν έχεις κάτι απλά θα δουν την μήτρα.Μία κοπέλα μόνο είχα διαβάσει οτι είχε ανεμβρυικές.Νομίζω 2 ή 3 δεν θυμάμαι σίγουρα.Πάντως παιδάκι έκανε τελικά.Υπάρχει περίπτωση να φταίει το έμβρυο ίσως;Μου φαίνεται το πιο πιθανό.

Τώρα για την θρομβοφιλία κάτι θα σου δώσουν αν το θες κι εσύ προληπτικά αλλά με τον άδειο σάκο δεν έχει σχέση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Πήρα τα αποτελέσματα του καρυότυπου και είναι φυσιολογικά και των δυο μας. Χαρηκά πολύ για λίγο όμως αφού ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα ότι μπορεί η ανάλυση που έκανα να μην καλύπτει τα πάντα και να υπάρχει πρόβλημα το οποίο να μην φαίνεται.. Η κοπέλα που μου λες είχε πρόβλημα με καρυότυπο και είχε τις αποβολές; Όχι δεν έκανα εξωσωματική. Για υστεροσκόπηση μου είπε πως μπορεί να υπάρχει διάφραγμα στην μήτρα γιαυτό και να μην προχωρά καθόλου εγκυμοσύνη. Θα πάω αύριο στον γιατρό μου να του τα πάρω και έκλεισα και σε κάποιον ειδικό να δούμε τι θα μου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Πήρα τα αποτελέσματα του καρυότυπου και είναι φυσιολογικά και των δυο μας. Χαρηκά πολύ για λίγο όμως αφού ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα ότι μπορεί η ανάλυση που έκανα να μην καλύπτει τα πάντα και να υπάρχει πρόβλημα το οποίο να μην φαίνεται.. Η κοπέλα που μου λες είχε πρόβλημα με καρυότυπο και είχε τις αποβολές; Όχι δεν έκανα εξωσωματική. Για υστεροσκόπηση μου είπε πως μπορεί να υπάρχει διάφραγμα στην μήτρα γιαυτό και να μην προχωρά καθόλου εγκυμοσύνη. Θα πάω αύριο στον γιατρό μου να του τα πάρω και έκλεισα και σε κάποιον ειδικό να δούμε τι θα μου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να την κάνεις την υστεροσκόπηση αν μπορείς.Οτι και να συμβαίνει θα το δει ο γιατρός και αν υπάρχει διάφραγμα μπορεί να κάνει κι εκεί κάτι ίσως.Πάντως αυτο απο οσο ξέρω επηρεάζει την εμφύτευση.Η κοπέλα που ανέφερα οτι είχε τις ανεμβρυικές είχε κάνει εξωσωματική.Οπότε φαίνεται οτι μετά τις 4 βδομάδες δεν υπήρχε έμβρυο παρα μόνο ο σάκος ακόμα κι αν η χοριακή ανεβαίνει.Σύνδρομο κενού σάκου ονομάζεται.Στην ουσία γίνεται εμφυτευση και το μόνο που μεγαλώνει είναι ο σάκος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα την κάνω το συντομοτερο. Μου είπε ο γιατρός ότι αν υπάρχει διάφραγμα θα το αφαιρέσει εκείνη την στιγμή. Σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό μου να του πάρω όλες τις αναλύσεις που έκανα.Το έχω ψάξει για κενό σάκο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι απότι διάβασα ο κενός σάκος οφείλεται σε βαριά χρωμοσωμική ανωμαλία . Άντε να πω την πρώτη φορά ήταν τυχαίο. Την δεύτερη; Αφού ο καρυότυπος μας βγήκε φυσιολογικός τότε γιατί σύμβηκε και δεύτερη φορά; Μήπως υπάρχει κάτι που δεν δείχνει ο καρυότυπος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πιστεύω οτι θα τα καταφέρεις.Τυχαίο μπορεί όντως να μην ήταν αλλά δεν σημαίνει οτι ολά τα έμβρυα θα είναι το ίδιο.Μπορεί το επόμενο να είναι το καλό. ;)

Κι αν κάνεις και την υστεροσκόπηση ακόμα καλύτερα θα είσαι και ήσυχη οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη μήτρα.

Αλήθεια βιοψία δεν μπορούσε να γίνει ίσως στο σάκο;Ή δεν γίνεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εύχομαι... Όχι γιατί άρχιζα να έχω αίμα και την πρώτη φορά ήθελα να δώσω χρόνο μήπως αλλάξει κάτι και έπεσε ο σάκος. Την δεύτερη φορά είχα πάλι αίμα και μου πε ο γιατρός να δώσουμε χρόνο και αν πέσει ο σάκος πιθανότατα να μην χρειαστεί απόξεση, αφού δεν είναι ότι καλύτερο και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Και έτσι έγινε αφού έπεσε πάλι ο σάκος και καθάρισα φυσικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...