Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Μανουλες τι παιχνιδια αγοραζετε για τα μωρά σας?απο μηνων μεχρι 2 ετων?

έχετε βρει κανενα παιχνιδι που να ειναι ιδιατερα καλό?καποια δικη σας δημιουργία ίσως?

παραμύθια από ποια ηλικία διαβάζατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Εμεις απο 12 περιπου μηνων παιζαμε πολυυυ με κυβους κανοντας πυργους.

Επισης με παιχνιδια που εβγαζαν ηχους π.χ ζωων.

Βιβλια πηραμε με χοντρες/σκληρες σελιδες ωστε να μπορει μονος του να τα ξεφυλλιζει χωρις να τα καταστρεφει. Τον βοηθησαν στο να μαθει πολλα πραγματα. Επισης απο αυτη την ηλικια των 12 μηνων αρχισα να του δινω χρωματιστα μολυβια και τον εβαζα να ζωγραφιζει. Μεχρι 18 μηνων ηξερε να κρατα σωστα το μολυβι.

Κοντα στην ηλικια των 2 και μετα, δηλαδη στην ηλικια που ειναι τωρα, παιζουμε με ζυμαρακι/πλαστισινες, διαφορα παζλ και φυσικα ζωγραφικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο Αντρίκος έχει διάφορα παιχνίδια, όπως κουδουνίστρες, αρκουδάκια, μαλακούς κύβους, μαλακή μπάλα, τα οποία περιεργάζεται. Έχει ένα "πιάνο", στο οποίο κάθε φορά που πατάς ένα πλήκτρο παίζει μουσική και έχει και κάτι άλλα ψιλά, και του το έχουμε στο πάρκο και πατάει τα πλήκτρα, και ένα άλλο μουσικό παιχνίδι, το οποίο ανάβει μόνος του, ίσως τυχαία, δε νομίζω να καταφέρνει να το ανοίγει επίτηδες.

Παραμύθια κάποιες φορές του ξεφυλλίζω, δεν του τα διαβάζω, αλλά τα διαβάζω εγώ από μέσα μου :P κι αυτός χαζεύει τις εικόνες (και τσαλακώνει τις σελίδες).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι το χρόνο δεν εκανα και εγω κατι το ιδιαιτερο....Διάβασα όμως σημερα οτι τα μωρα που παιζουν πολυ απο μηνων αναπτυσσονται καλυτερα.........Δε ξερω αν το δεχομαι αυτο και πολυ......μονο να τρωωει ηθελε τοτε...τι παιχνιδια αλλα να υπαρχουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα βρε, από δυόμιση-τριών μηνών μπορούν να παίζουν με διάφορους τρόπους! Όταν έγινε περίπου δύο-δυόμιση μηνών ο δικός μου, του έπαιζα με την κουδουνίστρα, την κουνούσα μπροστά του οριζόντια, κάθετα, πιο δυνατά, πιο γρήγορα κι αυτός την παρακολουθούσε. Του είχαμε πάρει κι ένα αρκουδάκι-κουβερτάκι και το μισο-κρατούσε. Τα βράδια του βάζαμε ένα μουσικό παιχνίδι που πρόβαλλε μια εικόνα στον τοίχο και ενθουσιαζόταν.

Τώρα σου είπα, έχει διάφορα παιχνιδάκια και τα κρατά, τα περιεργάζεται και τα βάζει στο στόμα. Τον αφήνω στο πάρκο και παίζει μόνος του και δε βαριέται για κάποια ώρα. Μπορεί κι εγώ να συμμετάσχω, π.χ. να του στήσω τους κύβους τον ένα πάνω στον άλλον κι αυτός τους βαράει και τους ρίχνει κάτω. Έχει και τα μουσικά παιχνίδια που αγαπά πολύ.

Επίσης, από πριν καν σαραντίσει, του τραγουδούσα και του τραγουδώ πάρα πολύ. Νομίζω αγαπά τη μουσική και έχει και προτιμήσεις, π.χ. λατρεύει το "Είμαι ένα γουρουνάκι βρώμικο πολύ"!

Από δύο-τριών μηνών αλλάζουν τα μωρά, δεν είναι μόνο μαμ και νάνι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο Αντρίκος έχει διάφορα παιχνίδια, όπως κουδουνίστρες, αρκουδάκια, μαλακούς κύβους, μαλακή μπάλα, τα οποία περιεργάζεται. Έχει ένα "πιάνο", στο οποίο κάθε φορά που πατάς ένα πλήκτρο παίζει μουσική και έχει και κάτι άλλα ψιλά, και του το έχουμε στο πάρκο και πατάει τα πλήκτρα, και ένα άλλο μουσικό παιχνίδι, το οποίο ανάβει μόνος του, ίσως τυχαία, δε νομίζω να καταφέρνει να το ανοίγει επίτηδες.

Παραμύθια κάποιες φορές του ξεφυλλίζω, δεν του τα διαβάζω, αλλά τα διαβάζω εγώ από μέσα μου :P κι αυτός χαζεύει τις εικόνες (και τσαλακώνει τις σελίδες).

liberty81 με αυτα που αναφερει η Θέλω να γίνω μαμά επαιζε και ο γιος μου πριν χρονισει. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω ειμαι τις αποψεις οσα ερεθισματα εχει ενα παιδι τοσο εξυπνο γινετε.....δεν εχει απαραιτητα σχεση με το αντικειμενο αλλα κ με την ομιλια

εγω εχω ενα γιο 4 ετων....πιστευω οτι ειναι πολυ εξυπνος κ μου το λενε κ αλλοι :lol: οτι εκανα στον γιο μου κανω κ τωρα με την αδελφουλα του....

ειχα παρει παχνιδια που τα κλωτσανε κ εχουν κ κρεμαστα πανω απο ημερων....το ριλαξ παλι εχει κρεμαστα κ φωτακια (οταν βαζω την μπουκιτσα κοιταζει πανω κ περιμενει να της ανοιξω τα φωτακια), στην κουνια επισης εχω βαλει ενα κρεμαστο που γυριζει γυρω γυρω κ εχει μουσικη....η μπεμπα σηκωνει χερια κλωτσαει φωναζει....χαμος

κουδουνιστρες πολλες...

επισης τραγουδι κ πολυ μπλα μπλα....στον γιο μου μεχρι που απλωνα τα ρουχα του μιλουσα :lol:

κ παραμυθια να διαβαζεις ειναι καλο..απλα να χρωματιζεις την φωνη σου οσο μπορεις... επισης στην βολτα παλι μπλα μπλα

σε μεγαλα καταστηματα βρισκεις τα παντα...απο ενα οικονομικο παιχνιδι μεχρι κ πολυ ακριβα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περισσοτερο παθος με τα παιχνιδια νομιζω εχω εγω παρα η μικρη μου!Γενικως της ενδιαφερει να παιξουμε μαζι!

Οταν ηταν μωρο και ηταν ξαπλωμενη στο παρκο της κρεμουσα διαφορα απο πανω και τα επαιζε με τα χερακια της!Απο τοτε που αρχισε να καθεται της ειχα βιβλια και λεγαμε το καθε αντικειμενο!Η πρωτη της λεξη ηταν κλειδια και η επομενη κουκουβαγια!Εχει πολλα παιχνιδια αλλα ο ενθουσιασμος της ειναι για λιγο διαστημα. Ετσι τα κρυβω για ενα διαστημα και οταν τα βλεπει ειναι σαν καινουργια!Καθημερινα ομως θα ξεφυλισει τα βιβλια της και θα κανει πυργους και θα ζωγραφισει με τους μαρκαδορους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ινα κ εγω παθος με τα παιχνιδια ειχα....αν κ μωρουλι δεν ειχε πολλα....μονο κουδουνιστρες κ δυο που τον εβαζα ξαπλα κ επαιζε...η μπουκιτσα εχει πολλα γιατι μου δωσαν κ αλλοι.....κ ο δικος μου θελει να παιζει μαζι μου συνεχεια....εγω μπορει να κανω δουλειες κ ταυτοχρονα να παιζω με τον γιο μου κ με την μπεμπα να τις κουναω διαφορα :lol:

εγω στον γιο μου τραγουδουσα πολυ...επισης του εκανα παιχνιδια με τα χερια....τα κουπεπε,το παει λαγος να πιει νερο παλαμακια κ μετα αλλαζα κ εγω τα λογακια κ γελαγε περισσοτερο το ζουζουνι μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...