Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρο και σκυλος


tonia28

Recommended Posts

Σισσιω να συμπεριφερεστε στη λευκη οπως και πριν οσο αφορα το προγραμμα του φαγητου της βολτας τα χαδια κτλ.σκεψου οτι ηδη επαθε ενα μικρο ταρακουλο με το να φυγει για τοσο καιρο στη μαμα σου οπου σιγουρα αλλαξαν πολλα πραγματα στη καθημερινοτητα της και ξαφνικα γυρναει στο σπιτι της και βρισκει ενα μικρο ''εισβολεα''(η μπεμπουλα σας)οπου και παλι αλλαζουν τα πραγματα γι αυτην..ειναι λογικο να νιωθει ανασφαλεια οπως ακριβως θα ενιωθε κι ενα παιδι οπου χανει για καποιο λογο την ασφαλεια που του προσφερε η σταθεροτητα της καθημερινοτητας.Ακριβως οπως θα νιωσει η μπεμπα σας αργοτερα οταν καποια μερα θα γυρισετε στο σπιτι με το αδερφακι της οπου μεχρι να το αγαπησει θα το βλεπει ως τη πηγη ολων των ''κακων''!πρεπει λοιπον να ξανανιωσει ασφαλης γιατι μη νομιζεις οτι δεν εχει καταλαβει οτι ολο αυτο προκληθηκε εξαιτιας της μπεμπας.Το οτι δε μπαινει στο δωμματιο της μικρης μη σε ανησυχει.Ξερει οτι ειναι ο χωρος της μικρης και τη μικρη δε τη ξερει καλα δε της εχει την εμπιστοσυνη που εχει σε σας,απλως μη τη πιεζεται να μπει και γενικα μη δινεται σημασια στο γεγονος και θα δεις που σιγα σιγα μολις νιωσει ασφαλης με τη μικρη θα μπει μονη της.Για την επιθετικοτητα τωρα ειναι καλο που δεν εχει δειξει κατι τετοιο προς το παρον αλλα σε καμια περιπτωση μην την αφησετε ακομη μονη με το μωρο γιατι ειναι λογικο να ζηλευει, να τη θεωρει υπαιτια για ολα και ποτε δε ξερεις.Ομως να τις φερνετε συνεχεια σε επαφη να την αφηνετε να πλησιαζει,να μυριζει ακομη και να γλυψει τη μπεμπα(ξερεις φανταζομαι οτι εφοσον ειναι εμβολιασμενη και αποπαρασιτομενη ειναι πιο ακινδυνο να τη γλυψει αυτη παρα εσυ).Να νιωσει τη μπεμπα σαν μελος της οικογενειας και τοτε θα δεις οτι δε θα αφηνει κανενα να τη πειραξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΟΝΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙς ΣΚΑΝΔΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ 12 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΦΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ 7,30 ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 8,30 ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΝΑ ΦΑΕΙ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.ΑΣΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΑΣΤΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΑΣΕ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΜΕΘΑΥΡΙΟ.ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΕΛΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με την simone και τη zouzou21.....:)

εχω κι εγω 2 σκυλακια (ζευγαρι ειναι.... το ενα το βλεπετε ηδη)

και παντα πηγαινουμε διακοπες σε ξενοδοχεια που δεχονται σκυλακια....

οι επιλογες μας περιοριζονται κατα πολυ αλλα δεν θελουμε να παμε πουθενα χωρις αυτα ομως.... δεν εχω μωρακι ακομα οποτε προς το παρον αυτα ειναι τα "παιδακια" μου.....:)

οντως ειναι μεγαλη ευθυνη και πρεπει να εισαι προθυμη και απολυτως συνειδητοποιημενη να την αναλαβεις..... και τωρα δεν πιστευω οτι ειναι η καταλληλη στιγμη.... θα ζημιωσεις το σκυλακι σιγουρα....:(

δεν πιστευω αυτα που λενε για μικροβια κ.τλ...... νομιζω οτι ειναι απλως δικες μας υπερβολες και φοβιες..... τα παιδια εξαλλου χρειαζονται αντισωματα.....

οσο για το ποιοσ θα "επικρατησει" στο σπιτι (βλ μικροσωμα σκυλια) εχει να κανει τοσο με το ποιος υπηρχε πρωτος αλλα ΚΥΡΙΩΣ με τη δικη μας συμπεριφορα...... θελει να κρατας ισορροπιες..... σαν να εχεις 2 παιδακια που το ενα ξεσινεριζεται το αλλο κι εσυ πρεπει να εισαι ο διαιτητης....;) :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τις κοπέλες που σε αποτρέπουν να πάρεις σκύλο αυτήν την περίοδο. Έχουμε μία σκυλίτσα 2 χρονών, 6 κιλά, πανέμορφη,πολύ χαδιάρα, ζηλιάρα, όλο χώνεται μεταξύ μας αλλά πολύ καλόβουλη και παιχνιδιάρα. Πλέον τώρα είναι σαν άνθρωπος. Μέλος της οικογένειας! Σαν μωρό την έχουμε! Τους πρώτους 4 μήνες ήταν σαν να είχαμε μωράκι. Νομίζω ότι τώρα πρωτεύει το μωράκι σου και ίσως η ενασχόληση με το σκύλο σε κουράσει αρκετά! Μετά και αφού το μωράκι σου μεγαλώσει λίγο θα είναι ωραία να πάρεις σκύλο, θα ξετρελαθεί και το μωρό σου. Σύμφωνα και με τους κτηνίατρους, καλύτερα είναι ο σκύλος να βρει το μωρό στο σπίτι, να έρθει μετά, για να μη ζηλεύει. Εμάς μας είπε ότι όταν είναι να φέρουμε το μωρό, καλά είναι να πάμε βόλτα το σκύλο για να το βρει σπίτι. Ευτυχώς η σκυλίτσα μας τρελαίνεται για τα παιδιά! Επίσης αν μένεις σε διαμέρισμα θα σου έλεγα να το αποφύγεις παντελώς. Εγώ μένω σε μονοκατοικία, το Χειμώνα την έχω μέσα και από την Άνοιξη με σπιτάκι στη βεράντα. Όταν πάω στην πεθερά μου στο διαμέρισμα, υποφέρει το σκυλί και εμείς μαζί! Πάντως ένας σκύλος έχει ευθύνη, θέλει φροντίδα, αγάπη και βόλτες. Μην ξεχνάμε ότι τα ζωάκια όταν τα παίρνουμε έχουν μόνο εμάς! Και σίγουρα το μωράκι σου θα σου απορροφήσει αρχικά όλη την ενέργειά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Τονια μου δεν μας ειπες τι εκανες τελικα?προσωπικα θα ευχομουν να μην εχεις παρει σκυλακι και στο λεω εγω που τα λατρευω και ειμαι ιδιοκτητρια ενος κοκκερ 6 μηνων.Τι να πω,οταν εχω την ανηψια μου στο σπιτι που ειναι ενος ετους επικρατει πανζουρλισμος!!!!Το πιστευεις πως το μωρο ζηλευει το κουταβι και το αντιθετο??να θελουνε τα ιδια παιχνιδια το φανταζεσαι?κλαμματα και γαυγισματα μαζι!!!Panic!μην το κανεις!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ ΖΩΑ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ Κ ΔΙΠΛΑ ΝΕ ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ ΦΑΡΜΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΣΟΥ ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ Κ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΧΑΛΙΑ Κ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ Κ ΑΥΤΑ ΣΑΝ ΜΩΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ.

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΡΕ ΤΟΤΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ Κ ΠΟΛΥ ΔΕΜΕΝΑ Κ ΤΑ ΔΥΟ.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΈΧΕΤΕ!!!!!! ΣΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ...."ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΩΡΟ ΘΑ ΈΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ".... Η ΚΑΗΜΈΝΗ ΕΊΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΛΥΚΙΑ ΚΑΙ ΈΡΧΕΤΑΙ ΕΚΕΊ ΠΟΥ ΚΆΘΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΊ ΝΑ ΤΟ ΜΗΡΊΣΕΙ... ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΏΡΕΣ ΏΡΕΣ ΖΗΛΈΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΗ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ... ΚΛΕ΄ΒΕΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΎ, ΤΑ ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΌΤΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΜΠΑΤΖΑΚΙ ΓΡΥΛΙΖΟΝΤΑΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...