Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ


Sisy

Recommended Posts

Κορίτσια είναι ανάλογα τον οργανισμό. Η γιαγιά μου είχε οκτώ παιδιά και τα είχε ανά 3 χρόνια. Όταν τη ρώτησε η μαμά μου πειράζοντάς την για το διάστημα των 3 χρόνων σε κάθε παιδί της απάντησε ότι τα θήλαζε για 2 χρόνια περίπου και δεν είχε περίοδο όσο θήλαζε και δεν έπιανε παιδί. Η θεία μου από την άλλη έχει 2 παιδιά και τα έχει στο χρόνο. Κι αυτή θήλαζε αλλά έμεινε έγκυος όσο θήλαζε.

Ο θηλασμός δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης αν δεν θέλεις να μείνεις έγκυος, αν όμως θέλεις μπορεί να μπλοκάρει την ωορρηξία. Μια φίλη μου που ήθελε να μείνει κατευθείαν στο 2ο για να μην διακόψει την άδεια, της είπε ο γιατρός να σταματήσει το θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είναι ανάλογα τον οργανισμό. Η γιαγιά μου είχε οκτώ παιδιά και τα είχε ανά 3 χρόνια. Όταν τη ρώτησε η μαμά μου πειράζοντάς την για το διάστημα των 3 χρόνων σε κάθε παιδί της απάντησε ότι τα θήλαζε για 2 χρόνια περίπου και δεν είχε περίοδο όσο θήλαζε και δεν έπιανε παιδί. Η θεία μου από την άλλη έχει 2 παιδιά και τα έχει στο χρόνο. Κι αυτή θήλαζε αλλά έμεινε έγκυος όσο θήλαζε.

Ο θηλασμός δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης αν δεν θέλεις να μείνεις έγκυος, αν όμως θέλεις μπορεί να μπλοκάρει την ωορρηξία. Μια φίλη μου που ήθελε να μείνει κατευθείαν στο 2ο για να μην διακόψει την άδεια, της είπε ο γιατρός να σταματήσει το θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά 3,5 μήνες και δεν έχω δει ακόμα περίοδο! Ο γιατρός μου είπε πως θα μου έρθει περίοδος όταν διακόψω τον θηλασμό, αλλά στο ενδιάμεσο μπορεί να δω λίγο αιματάκι.

Όταν ρώτησα τον γιατρό για το πότε μπορώ να ξαναμείνω έγκυος μου είπε μόλις διακόψω τον θηλασμό.

Πάντως είναι απόλαυση να μην έχεις το άγχος της περιόδου! Έχω ξεχάσει πώς είναι η σερβιέτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά 3,5 μήνες και δεν έχω δει ακόμα περίοδο! Ο γιατρός μου είπε πως θα μου έρθει περίοδος όταν διακόψω τον θηλασμό, αλλά στο ενδιάμεσο μπορεί να δω λίγο αιματάκι.

Όταν ρώτησα τον γιατρό για το πότε μπορώ να ξαναμείνω έγκυος μου είπε μόλις διακόψω τον θηλασμό.

Πάντως είναι απόλαυση να μην έχεις το άγχος της περιόδου! Έχω ξεχάσει πώς είναι η σερβιέτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ΤΕΛΙΚΑ, ΕΝΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 9/10, ΣΤΙΣ 10/12, ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑΤΑΚΙ..

ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ?ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΛΙΓΑ ΥΓΡΑ..ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera sisy mou einai ena thema pou ithela naanaptikso ki ego giati exo ki ego apories.. ego apo tin proti mera pou gennisa mexri kai 20 meres meta eixa periodo.. (oxi polu) kai stis 20 meres stamatise. tora exo liga skoura ugra.. :huh:

na sas po oti gennisa stis 29.11

einai fusiologiko?? kai na simeioso oti thilazo kanonika.

:huh: :huh: :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΕΓΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑ Κ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΟΠΩΣ Κ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8ΜΙΣΗ ΜΗΝΕΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi84 μου, το αιμα μετα τη γεννα, ειναι τα λοχεια, δεν ειναι περιοδος και ειναι απολυτα φυσιολογικα! και εγω ειχα για αρκετες μερες μετα τη γεννα,(δε θυμαμαι ακριβως ποσες!) και ωσπου σαραντισα εφυγαν σταδιακα! οποτε, μην ανησυχεις, νομιζω πως αυτο που περιγραφεις ειναι απολυτα φυσιολογικο!;)

εν τελει, αδιαθετησα λιγες μερες πριν το κοριτσακι μου γινει 8 μηνων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi84 μου, ναι, την θηλαζω ακομα τη μικρουλα μου.

η περιοδος μου ηρθε πριν απο καναδυο εβδομαδες.

θηλαζα αποκλειστικα ως τους 4 μηνες περιπου, μετα με συμπληρωμα και τωρα πια κυριως πρωι και βραδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην το αιμα που εχεις ειναι τα λοχεια,οχι περιοδος..εμενα μου σταματησαν στις 30 μερες...περιοδος μου ηρθε μετα απο δυο μηνες...αφου ειχαν τελειωσει τα λοχεια.....βεβαια και μπορεις να μεινεις εγκυος χωρις περιοδο....η ξαδερφη μου εμεινε οταν θηλαζε την μικρη της που ηταν 3 μηνων....οποτε προσεχεB)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Ρε κοριτσια και απο μενα μια απορια.. εγω γεννησα στις 17/12 ειχα και τις 2 αιμοραγιες μεχρι της 29/12 με τις 2 αποξεσεις και ολα αυτα.. απο της 8/01 σταματησαν τα λοχεια και εχω μονο κατι κιτρινα υγρα μεχρι τωρα.. περιοδος ποτε ερχεται τελικα? εγω δεν θηλαζω και απο της 12/01 εχω πονους περιοδου αλλα δεν ερχεται τιποτα.. επεισης λένε οτι ερχεται ποταμι το αιμα και τετοια .. μονο αυτο μου ελειπε μετα απο τοση ταλαιπωρια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΙΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ(ΠΟΥ ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΗ Ε?)ΣΗΜΕΡΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΗΛΑΣΕ...ΤΗΣ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 50 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΛΟΧΕΙΑ....ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΜΩΣ...ΝΑ ΜΟΥ ΦΙΛΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SISI MOY EGW SHMERA EKLEISA 2 MHNES POY GENNHSA KAI H PERIODOS MOY HRTHE THN KYRIAKH!PAROLO POY THULAZW APOKLHSTIKA KAI PAIRNW KAI ANTISYLHPTIKA!PROSEXE GIATI MPOREI NA PIASEIS KATEYTHEIAN!!!NA SOY ZHSEI TO MWRO SOY!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει το μωρακι σου.και εγω αυτη την απορια ειχα πριν απο λιγο καιρο.τα λοχεια κρατησαν 20 μερες θηλασα εναμισυ μηνα και κανονικη περιοδος μου ηρθε στους δυομισυ μηνες.οχι πολυ ροη.οσο και πριν.πανω κατω σου ερχετε ενα μηνα αφου κοψεις το θηλασμο εαν θηλαζεις και στον ενα με εναμισυ μηνα μετα τα λοχεια εαν δεν θηλαζεις.ελπιζω ολες να σε βοηθησαμε.φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και εγω Πολυκυστηκες έχω  εκανα 1,5 χρόνο να τα καταφέρω να μεινω εγκυος  στα 33 μου έμεινα εγκυος επαρχία μενω και εγω το θέμα γιατρους και εμένα με δυσκολεύει πολύ να μπορεσω να βρω ακόμα και για τον υπέρηχο που πάω κάνω 3 ώρες πάνε έλα για μια απλη εξέταση σε ένα δρόμο χάλια όλο στροφές  σε καταλαβαίνω και εγω έτσι ήμουν οι φίλες μου είχα παιδάκια και μόνο εγω δεν είχα (από αυτές που θέλαμε παιδί ) ενώ πάνω κάτω είχαμε ξεκινήσει μαζί προσπάθειες εκείνες έμειναν έγκυες γέννησαν και εγω ακόμα πάλευα χωρίς κανένα αποτέλεσμα αλλά καποια στιγμή ήρθε και η δικιά μου η σειρά όπως να ξέρεις πως θα έρθει και η δικιά σου απλά πρέπει να βρεις και την σωστή καθοδήγηση 
    • @Diwniνα χαιρεσαι το αστερακι σου!!!! Ναι αυτο το προβλημα.μου οτι εκω με βλεπει απελπισμενη δεν με ακουει νοιωθω. Εκανα τη χαζομαρα να παω κ σε αλλη μια γιατρο εδω στην επαρχια κ εκεινη με εκανε να νοιωσω τοσο ασχημα π πρωτα μ ζητησε τα λεφτα της επισκεψης κ μετα με υφος μου ειπε δε μπορεις να μεινεις εγκυος θες εξωσωματικη κ μ προτεινε κεντρο δικο της κ γω οταν ειπα θα βρω κ αλλους γιατρους μο ο π δε με εδιωξε. Μ ειπε σκεψου να παω σε ψυχιατρο γτ μ εχει γινει εμμονη. Πηρε τοσα λεφτα απο επιεσκεψεις κ καθε φορα μας ελεγε αντε το  αλλο μηνα π θα ρθεις θα μεινεις εγκυος. Καταλαβαινετε οσες κοπελες ζειτε αθηνα το τι γινεται εδω στην επςρχια???? Της τρελης....
    • Μακάρι κορίτσι μου να έχει φωλιάσει το μικρό σας! Εγώ καλά πάω για την ώρα. Έχω όλα τα φυσιολογικά επακόλουθα των 6 μηνών! Εγώ έβαλα 3 μέσα σε 10 μέρες αλλά μάλλον δε μετράει αφού μεγαλώνει και η μπουμπού! Αυτός ο μαγικός ήχος που μας κάνει να τα ξεχνάμε όλα είναι ανεκτίμητης αξίας! Με το καλό κορίτσι μου να την ακούσετε την καρδούλα του σπόρου σας! Ουουουουου... Τέλεια πάει!!! Μπράβο κορίτσι μου. Πότε θα πάτε για υπέρηχο;
    • @arntalia να μην απελπίζεσαι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μ πηρε 26 μηνες βα μεινω εγκυος στο 1ο μ παιδακι. Με εξετασεις, γιατρούς, μια σπερματεγχυση π δ πέτυχε, επιτροπη για εξωσωματικη και ηρθε φυσιολογικα ενα μηνα πριν την εξωσωματικη. Βρες τον κατάλληλο γιατρο που θα σε κατευθυνει κατάλληλα. Όταν τον βρεις θα νιώσεις με καθε εξεταση και με καθε προσπαθεια π θα σ προτείνει οτι βρίσκεσαι ενα βημα πιο κοντα στο στοχο σου. Ευτυχώς η επιστήμη εχει προχωρήσει τοσο που σχεδον καμια γυναικα δ μενει χωρίς παιδακι.
    • Βρεθηκα στη θεση σου πριν 4 χρονια καλη μου Ελενη κι ακομα χειροτερη θα ελεγα! Αποκολληση σακου (δραματικου μεγεθους,) με πληρη ακινησια για 2 μηνες φαντασου,το αιμα να μην σταματαει τις πρωτες μερες,το οποιο εγινε μελλοντικα καφε αλλα επισης το εβλεπα καθε φορα και δεν μπορουσα να το διαχειριστω ψυχολογικα! Κι ομως ολα πηγαν καλα! Οποτε αν τα καταφερα εγω που με ειχαν "ξεγραμμενη",να εισαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις κι εσυ! Μην σκυβεις ουτε να πιασεις χαρτοπετσετα! Μονιμη ξεκουραση και καθολου πιεση! Δεν εχεις μεγαλη αποκολληση αλλα προληπτικα το λεω,οσο δεν ταλαιπωρεισαι καλο θα σου κανει! Τα ουτροτζεσταν βοηθανε αρκετα! Επισης οπως μου ελεγε ο γυναικολογος μου,το καφε οσο κι αν τρομαζει σε ποσοτητα,ειναι παλιο αιμα οποτε δεν ανησυχει!🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...