Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΗΣΜΕΝΟΙ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ


fotin

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Πείτε μου σας παρακαλώ, όποια γνωρίζει κάτι...

Ο γιός μου εδώ και 2 εβδομάδες περίπου έχει πρησμένους λεμφαδένες στο λαιμό, στην αρχή πρήστηκε ο ένας και μετά από μερικές μέρες και ο άλλος.

Πήρα τηλ την παιδίατρο και μου είπε δεν είναι τίποτα, μήπως πέρασε κάποια ίωση, κάποιο κρύωμα, της λέω όχι, δεν αρρώστησε καθόλου. Μου είπε να μην ανησυχώ και αν παρατηρήσω περαιτέρω πρήξιμο ή πυρετό, τότε να πάμε.

Εγώ καλού κακού όμως επειδή μεσολαβούσαν οι αργίες του Πάσχα της τον πήγα γιατί αγχώθηκα, τον εξέτασε, δεν βρήκε κάποιο κρυολόγημα, όλα καλά και μου είπε να μην ανησυχώ, θα φύγει το πρήξιμο όπως ήρθε.

Ακόμη είναι πρησμένοι, το παιδί όμως φαίνεται μια χαρά στην υγεία του, τρώει, κοιμάται, παίζει, είναι ζωηρό, γεμάτο ενέργεια, δεν μπορώ να πω ότι άλλαξε κάτι.

Παρόλα αυτά αγχωνόμαστε λίγο κι εγώ και ο μπαμπάς του.

Μήπως πρέπει να πάρω κι άλλη γνώμη? Να το ψάξω καλύτερα? Απ΄ ότι διαβάζω και ακούω, το πρήξιμο των λεμφαδένων είναι άμυνα του οργανισμού για κάτι...Σε τι όμως αμύνεται? Έχει συμβεί σε κάποιας το παιδάκι κάτι παρόμοιο? Και αν ναι, τι κάνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι τοσο πολυ..αν το ειδε και η παιδιατρος σου και δεν ανησυχει τοτε δεν θα ειναι τιποτα..αν παλι τοσο πολυ φοβασαι μηπως να το πηγαινες στα παιδων για να του κανουν μια γενικη αιματος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πείτε μου σας παρακαλώ, όποια γνωρίζει κάτι...

Ο γιός μου εδώ και 2 εβδομάδες περίπου έχει πρησμένους λεμφαδένες στο λαιμό, στην αρχή πρήστηκε ο ένας και μετά από μερικές μέρες και ο άλλος.

Πήρα τηλ την παιδίατρο και μου είπε δεν είναι τίποτα, μήπως πέρασε κάποια ίωση, κάποιο κρύωμα, της λέω όχι, δεν αρρώστησε καθόλου. Μου είπε να μην ανησυχώ και αν παρατηρήσω περαιτέρω πρήξιμο ή πυρετό, τότε να πάμε.

Εγώ καλού κακού όμως επειδή μεσολαβούσαν οι αργίες του Πάσχα της τον πήγα γιατί αγχώθηκα, τον εξέτασε, δεν βρήκε κάποιο κρυολόγημα, όλα καλά και μου είπε να μην ανησυχώ, θα φύγει το πρήξιμο όπως ήρθε.

Ακόμη είναι πρησμένοι, το παιδί όμως φαίνεται μια χαρά στην υγεία του, τρώει, κοιμάται, παίζει, είναι ζωηρό, γεμάτο ενέργεια, δεν μπορώ να πω ότι άλλαξε κάτι.

Παρόλα αυτά αγχωνόμαστε λίγο κι εγώ και ο μπαμπάς του.

Μήπως πρέπει να πάρω κι άλλη γνώμη? Να το ψάξω καλύτερα? Απ΄ ότι διαβάζω και ακούω, το πρήξιμο των λεμφαδένων είναι άμυνα του οργανισμού για κάτι...Σε τι όμως αμύνεται? Έχει συμβεί σε κάποιας το παιδάκι κάτι παρόμοιο? Και αν ναι, τι κάνατε?

εχει συμβει σε εμας!!!

ηταν πρησμενος ελαφρα ολο το χειμωνα και δεν το ειχαμε καταλαβει γιατι ηταν συνεχεια κρυωμενος και το αποδιδαμε εκει.

ομως πριν 2 μηνες και αφου περασαν τα κρυολογιματα πρηστικε πολυ!!! ειδικα ο ενας ηταν τοσο φουσκωμενος που εμοιαζε με βατραχι

πηγαμε στην παιδιατρο και η δικη μας μπορω να σου πω οτι ανυσηχησε!!!

μας εδωσε ceclor για 10 μερες...υποχωρισε το πρηξιμο και μετα απο την αντιβιωση περιπου 3 μερες ξανα τα ιδια

ξαναπηγαμε στην παιδιατρο μας εδωσε εξετασεις,υπερηχο και claripen αντιβιωση για αλλες 10 μερες

η 2η αντιβιωση τελειωσε μ.τεταρτη και εντελως δεν ειχε ξεπρηστει

μας ειπε να παμε στο παιδων για περισσοτερες εξετασεις

πηγαμε...τον εξετασαν και μας ειπαν οτι ειναι συσσωρευμενες φλεγμονες απο τα κρυολογιματα που εχει περασει και σιγα σιγα θα ξεπρηστει

συνεχισαμε για λιγο ακομη την αντιβιωση και τωρα ειναι μια χαρα

επεισης ειδαν λιγο ερεθισμενη την αμυγδαλη του

κι εμενα ηταν ζωηρος,ετρωγε και δεν εδειχνε να τον ενοχλει κατι

γνωμη μου να τον ξαναπατε στο γιατρο η καλυτερα στο παιδων εκει θα σας πουν πιο σιγουρα

περαστικουλια σας ευχομαι

το εχουμε περασει και ειχαμε τρελαθει κι εμεις απο την αγωνια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ιδιο ειχαμε παθει κι εμεις λιγο πριν τα Χριστουγεννα οπου ο μικρος μου ηρθε απο τον παιδικο με πρησμενο λεμφαδενα και ο γιατρος μας μας εστειλε στο νοσοκομειο οπου μειναμε γαι 7 μερες με ορο και καναμε πολλες εξετασεις εκ των οποιων για μονοπυρηνωση και για αμυγδαλες.Κατα τ'αλλα ο μικρος μου ηταν πολυ ενεργητικος και ετρωγε κανονικα,ενα αλλο παιδακι που ηταν σε ξεχωριστο δωματιο ειχε μονοπυρηνωση και τα συμπτωματα ηταν πυρετος πρησμενοι λεμφαδενες και συκωτι και ειναι κολλητικο γιατι ειναι ιος.

Καλα ειναι αν θες πες στον γιατρο σου να σου δωσει να κανεις εξετασεις για να ησυχασεις κι εσυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!Το ιδιο ειχε συμβει περισυ και στην ανηψια μου(ηταν 4 χρονων).Ειχε πρηστει δεξια και αριστερα του λαιμου,σαν ενα μεγαλο πορτοκαλι ειχε γινει ο καθε λεμφαδενας της αλλα και σε αλλα σημεια λεμφαδενων οπως στις μασχαλες και στα ποδαρακια της.Το ειχαν πει τοτε η νυφη μου στον παιδιατρο και δεν ειχε ανησυχησει και εκεινος αφου της ειχε πει πως ειναι μαγουλαδες.Ομως δεν ηρεμουσαν και αρχισαν να διαβαζουν στο ιντερνετ σχετικα με το θεμα(ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!).Τελικα την πηγαν στο παιδων οπου και της εκαναν παρα πολλες εξετασεις,αιματολογικες,υπερυχους,ακτινογραφιες κλπ και απεκλεισαν την πιθανοτητα να συμβαινει κατι πολυ ασχημο,κατεληξαν στο συμπερασμα πως ο οργανισμος της αντεδρασε σε καποιο μικροβιο,ή οτι επειδη η μικρη εκ κατασκευης εχει πολυ μεγαλες αμυγδαλες γι'αυτο και συνεβη πραγμα που το απεκλεισαν αφου ειχαν πρηστει και αλλοι λεμφαδενες του σωματος της.Η ουσια ειναι πως το παιδι δεν αντιδρουσε σαν αρρωστο,ηταν μια χαρα και στο παιδων της εδωσαν αντιβιωση για 10 μερες.Την δευτερη κιολας μερα της αντιβιωσης εγινε καλα αμεσως-εξαφανιστηκε καθε πρηξιμο-συνεχισε την αντιβιωση της και δοξα Το Θεο ολα πηγαν καλα!!Σιγουρα και σε σενα κατι τετοιο θα ισχυει και ευχομαι συντομα να ηρεμησεις γιατι και το δικο σου το παιδακι ειναι υγιεστατο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Εμείς μένουμε Θεσσαλονίκη, οπότε είναι δύσκολη η πρόσβασή μας στο παίδων, όχι ότι αν χρειαστεί δεν θα πάμε, αλλά πριν καταλήξουμε εκεί, θα ξαναπάρω την παιδίατρο μήπως και μας πει για εξετάσεις που μπορούμε να κάνουμε εδώ.

Πυρετό δεν έκανε, ούτε άλλα συμπτώματα έχει το παιδί. Εξ αρχής εμάς δεν ήταν τόσο πρησμένοι όσο περιγράφετε, με το ζόρι το παρατηρήσαμε με τον άντρα μου, είναι τόσο λίγο πρησμένοι που με την πρώτη ματιά δεν φαίνονται και απ' ότι παρατηρώ δεν είναι το ίδιο πρησμένοι κάθε μέρα, μια μέρα μπορεί πιο λίγο, άλλη λίγο περισσότερο.

Ξέρω ότι αν αρχίσω να διαβάζω και να το ψάχνω με εξετάσεις θα αγχωθούμε πάρα πολύ, η παιδίατρος ήταν καθησυχαστική και την εμπιστεύομαι, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου όλο και το σκέφτομαι.

Μάλλον θα της πω να κάνουμε κάποιες εξετάσεις, έτσι για να μου φύγει απ' το μυαλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας

fotin μου εγω στη θεση σουθα εκανα εξετασουλες πιο πολυ γιανα ηρεμουσα εγω... :oops:

γερο κ δυνατο να ειναι το παιδακι σου παντα!

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντε βρε Φωτεινη μου καποιες εξετασεις...τις περισσοτερες φορες ειναι αθωο αλλα για να σας φυγει και η ιδεα βρε παιδι μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πρήστηκαν λίγο και οι αδένες της μασχάλης.

Πήγα στην παιδίατρο και μου έγραψε αιματολογικές εξετάσεις. Σήμερα τις κάναμε, περιμένουμε εύριο τα αποτελέσματα...πολύ άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βγήκαν οι μισές, τις πήρα τηλεφωνικά και δεν φαίνεται να είναι κάτι ανησυχητικό, μόνο ο αιματοκρίτης είναι λίγο χαμηλός, αλλά τα λευκά αιμοσφαίρια που φοβόμουνα είναι φυσιολογικά. Οι δείκτες για το συκώτι φαίνονται καλοί, αλλά σήμερα θα βγουν και οι υπόλοιπες, κάποια αντισώματα δηλαδή (δεν κατάλαβα και τι ακριβώς να σας πω την αλήθεια) και θα τις πάω το απόγευμα να τις δει η γιατρός μας. Λίγο ησύχασα γιατί φοβόμουνα για τα λευκά που όταν είναι ανεβασμένα ξέρω ότι είναι κάτι κακό, αλλά ευτυχώς είναι οκ. Ο αιματοκρίτης μπορεί να είναι και το στίγμα, το έχει ο μπαμπάς.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Τόνια μου και όλες σας, θα σας έχω νεότερα το βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε να βγουν και οι υπολοιπες εξετασεις και να ειναι καλες!!!!

εμας τα λευκα ηταν λιγο ανεβασμενα

περιμενουμε νεα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!

Δεν μπόρεσα χθες βράδυ να μπω, μια φοβερή ημικρανία με ταλαιπώρησε.

Λοιπόν, οι εξετάσεις βγήκαν όλες καλές, είμαι πολύ χαρούμενη που είναι καλά το παιδάκι μου!

Η παιδίατρος μου είπε ότι μέσα στο καλοκαίρι θα ξεπρηστούν, να μην ανησυχώ καθόλου.

Μόνο που βρήκαμε οτι τελικά ο μικρούλης μου έχει το στίγμα (όπως και ο μπαμπάς του άλλωστε).

Μακάρι όλα τα παιδιά του κόσμου να είναι υγιή, κανένα δεν πρέπει να είναι αρρωστούλι...

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση, να χαίρεστε τα αγγελούδια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!

Δεν μπόρεσα χθες βράδυ να μπω, μια φοβερή ημικρανία με ταλαιπώρησε.

Λοιπόν, οι εξετάσεις βγήκαν όλες καλές, είμαι πολύ χαρούμενη που είναι καλά το παιδάκι μου!

Η παιδίατρος μου είπε ότι μέσα στο καλοκαίρι θα ξεπρηστούν, να μην ανησυχώ καθόλου.

Μόνο που βρήκαμε οτι τελικά ο μικρούλης μου έχει το στίγμα (όπως και ο μπαμπάς του άλλωστε).

Μακάρι όλα τα παιδιά του κόσμου να είναι υγιή, κανένα δεν πρέπει να είναι αρρωστούλι...

Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση, να χαίρεστε τα αγγελούδια σας!

Καλημερα!!Ειδες που στο ειπα??????Συμβαινει σε πολλα παιδακια!!Χαιρομαι πολυ που ειναι καλα το παιδακι σου,δωστου ενα γλυκο φιλακι απο μενα!!!!Ευχομαι να ειναι παντα γερο,καλοτυχο και ευτυχισμενο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...