Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ15!!!


Recommended Posts

Gioulaki μου,

Περαστικά κουκλίτσα μου! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα κι έκανες πολύ καλά που έστειλες δείγμα για εξέταση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Eleni_sk και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Σίγουρα δεν ήταν τυχαία γεγονότα οι 3 ατυχείς εγκυμοσύνες σου κ καλά έκανες και το έψαξες και βρήκες τα προβλήματα.Καλαβαίνω το πώς σου φαίνεται η κατάσταση, από τη στιγμή που απέκτησες το κοριτσάκι σου χωρίς πολλές προσπάθειες, κυρίως έχοντας ομοζυγωτική θρομβοφιλία. Όσο για τις εξετάσεις, είναι καλό που κάτι βρίσκουν, πίστεψέ με, γιατί έτσι θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν και να έρθει σύντομα και το 2ο υγιές παιδάκι σας. Κι εμείς όλες εδώ, από εξετάσεις άλλο τίποτα!

Οι σάλπιγγές σου μπορεί να έχουν κλείσει "κι από μόνες τους", να πήρες πχ κρυώματα κλπ. Άλλωστε, με τον χρόνο η κατάστασή τους δεν είναι στάσιμη. Αλλά από τη στιγμή που θα μπεις, με το καλό, σε εξωσωματική, λίγο πρέπει να σε ενδιαφέρουν. Αυτό που πρέπει να είναι οκ κατ' αρχήν είναι η μήτρα σου, που θα μπορούσες πολύ εύκολα να ελέγξεις με μια υστεροσκόπιση.

Όσο για τον κ. Μαστρομηνά, κι εγώ Εμβρυογένεσις πηγαίνω, κι αν δεν έχει έρθει ακόμη το πολυπόθητο, έχω να πω μόνο καλά λόγια για όλη την ομάδα, κυρίως όμως για τον ίδιο, το πόσο πολύ με έχει βοηθήσει! Εκτός της τεχνογνωσίας που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι έμπειρος, ειλικρινής, αλλά κυρίως ανθρώπινος και προσπαθεί να βοηθήσει και όχι ... να "εισπράξει". Κι όταν, ήρθε η 2η αποτυχημένη μου σε εκείνον, εκτός από την έκδηλη στεναχώρια του - δεν είχε κάτι να "πιαστεί", όλα ήταν "καλά" - είπε δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ άλλο, έκανα ό,τι μπορούσα, με έστειλε σε γνωστό του Καθηγητή ... και ήρθε η πρώτη μου εγκυμοσύνη, άτυχη μεν, αλλά ελπίζουμε η επόμενή μας προσπάθεια (6η στο σύνολο) να είναι και η τυχερή!

Μην απελπίζεσαι, έχε δύναμη και κουράγιο!

Καλά αποτελέσματα να έχεις αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni εγώ πήγα στο εμβρυογένεσις και έμεινα έγκυος με την 2η προσπάθεια. Είχα τον κ.Μαστρομηνά. Είναι καλός γιατρός λίγο εγωιστής αλλά στην περίπτωσή μας είναι καλό αυτό. Όσο για τις αποβολές σου, έχω διαβάσει ότι η φύση αποβάλει κάτι όταν αυτό εξελίσσεται μη φυσιολογικά. Άρα κάτι δεν πήγαινε καλά με εκείνες τις φορές που συνέλαβες και γι'αυτό απέβαλες. Αυτό τον έλεγχο που κάνεις είναι πολύ καλός γιατί εξασφαλίζεις το μετά. Δηλαδή προλαβαίνουν και βλέπουν πολλές αρρώστιες πριν γίνει η εμβρυομεταφορά και ειδικά με το δικό σου ιστορικό αυτό είναι καλό γιατί αν συλλάβεις δεν θα ήταν καλό να σου βρουν κάτι μετά και να αναγκαστούν να στο πάρουν. Χίλιες φορές να δώσεις κάτι παραπάνω αλλά να είσαι σίγουρος ότι το εμβρυάκι σου θα φτάσει μέχρι το τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, επειδή έχω κάνει και προεμφυτευτικό κάποια στιγμή, σου εύχομαι ολόψυχα να πιάσεις τα κριτήρια που απαιτούνται - δυστυχώς δεν είναι εφικτός κάθε φορά, θα σου τα εξηγήσουν κι εκεί λεπτομερώς.

Πάντως εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση πώς έφερες σε πέρας εγκυμοσύνη με ομόζυγη θρομβοφιλία (ως ομοιοπαθούσα μιλάω). Νομίζω ότι αν δεν έχεις κάνει πριν, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου γίνονται σχετικές εξετάσεις προς αποφυγήν αποβολής ή προβλημάτων στην μητέρα. Βέβαια, πάντα εξαρτάται από την μετάλλαξη που έχει η καθεμιά μας.

Είστε μαμά και κόρη διπλά τυχερές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΑΚΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ!!!!!!!!! :ymparty::ymparty::ymparty:

Να ειναι γερος και κολοτυχος!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

Ελενακι καλως ηρθες.

Εγω αυριο θα κανω την καμπυλη ζαχαρου, ελπιζω να ειναι ολα καλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λία να σου ζήσει ο μικρούλης, να είναι πάντα γερός και ευτυχισμένος!!!!! %%-:-bd[smilie=blob1.gif][smilie=blob1.gif][smilie=angel12.gif]

Λιλ καλά αποτέλεσματα αύριο, μην αγχώνεσαι, γιατί το ζάχαρο ανεβαίνει και από την αγωνία-στρες. Όλα θα πάνε καλά, μην το σκέφτεσαι καν!!!!! :D

Να ρωτήσω κάτι? τι είναι ο προεμφυτευτικός που λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gioulaki χαίρομαι που είσαι καλύτερα...μακάρι να σου πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί από εδώ και πέρα δίχως άλλα προβλήματα και να σκέφτεσαι όλα αυτά που περνάς τώρα σαν ένα κακό όνειρο που πλέον έχει τελειώσει!!!

Χαμογέλα στην ζωή κι εκείνη θα ανταποδώσει το χαμόγελό σου!!!!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι Lil μου! Μην ανησυχείς, θα είναι όλα καλά αύριο! Περιμένουμε να μας πεις εννοείται...

Λοιπόν aggelika81 μου, όπως το έχω καταλάβει: μετά από αποτυχημένες εξωσωματικές, είτε από την αρχή, δηλαδή χοριακή 0, είτε στη συνέχεια, δηλαδή αποβολές, υπάρχει σοβαρή υπόνοια ότι τα έμβρυα που σχηματίζονται στο εργαστήριο δεν είναι σωστά χρωμοσωμικά και γι' αυτό δεν εμφυτεύονται ή αποβάλλονται, δηλαδή είτε έχουν έλλειψη σε κάποια μέρη χρωμοσωμάτων είτε περίσσευμα σε κάποια άλλα (δηλαδή: αντί όλα τα χρωμοσώματα να αποτελούνται από 2 μέρη και να είναι φυσιολογικά, κάποια αποτελούνται από ένα - μονοσωμία - ή κάποια άλλα από 3 - τρισωμία - κοκ). Αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες (κυρίως η ηλικία του ζεύγους, κυρίως όμως της μητέρας, ή οι χρωμοσωματικές ανωμαλίες σε έναν από / ή και τους 2 συντρόφους). Για να γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος στην εξωσωματική, υπάρχουν κάποιες βασικές προϋποθέσεις (ικανός αριθμός εμβρύων και ικανή ανάπτυξή τους). Δηλαδή, απ' όσο θυμάμαι, ο αριθμός πρέπει να είναι πάνω από 4 τα οποία ταυτόχρονα να έχουν καλή ανάπτυξη, τέτοια που να επιτρέπει να γίνει ο προεμφυτευτικός έλεγχος. Παράδειγμα να είναι όλα σε αριθμό κυττάρων 8 την 3η μέρα (ιδανικά). Αν δεν έχουν καλή ανάπτυξη, επειδή η μήτρα αποτελεί το καλύτερο περιβάλλον για αυτά, μπορεί να μην γίνει ο προεμφυτευτικός έλεγχος (ρίσκο να καταστραφούν) αλλά να μεταφερθούν ως έχουν. Σε εμένα την τελευταία φορά ήταν 4 (οριακά στον αριθμό) και την 3η μέρα τα μεταφέραμε όλα (δεν είχαν όλα την ίδια ανάπτυξη) κι έτσι έμεινα έγκυος σε δίδυμα χρωμοσωμικά οκ όπως έδειξε η ανάλυση (κρίμα που χάθηκαν στην πορεία...). Εφ' όσον λοιπόν ισχύουν οι παραπάνω προϋποθέσεις, την 3η ημέρα, στο εργαστήριο, παίρνουν ένα κύτταρο από κάθε έμβρυο και το ελέγχουν ως προς την ποιότητα των χρωμοσωμάτων του, πλέον σε όλα τα ζεύγη. Εγώ στην 4η προσπάθεια που είχα κάνει, ξεκίνησα από τα 11 για να καταλήξω σε 3 "καλά". Μου μεταφέρθηκαν λοιπον αυτά τα 3 καλά, την 5η μέρα, δηλαδή πλέον βλαστοκύστες (συνήθως έχουν καλύτερες πιθανότητες από αυτά των 3 ημερών, καθώς έχουν βγάλει "ποδαράκι" που πάει και "ριζώνει" στην μήτρα). Εγώ λόγω των θεμάτων μου που τότε δεν γνώριζα, δεν στάθηκα τυχερή...

Εφ' όσον έχω τις προϋποθέσεις, θα προχωρήσω σε προεμφυτευτικό την ερχόμενη φορά. Είναι καλύτερο να αποκλείονται τα μη φυσιολογικά από την αρχή γιατί στη συνέχεια θα ήταν πιο δύσκολο. Το ρίσκο εδώ είναι να μην μείνει κανένα βέβαια. Αλλά και να μείνει, δεν σημαίνει ότι όλα θα είναι τέλεια. Οι ανάλογες εξετάσεις θα πρέπει να γίνουν ούτως ή άλλως (και η αμνιοπαρακέντηση) ώστε να επιβεβαιωθεί ο αρχικός έλεγχος...

Στην περίπτωση της Ελένης_sk, εξωσωματική με προεμφυτευτικό επιβάλλεται, καθώς έχει ήδη στο ενεργητικό της μια φυσιολογική εγκυμοσύνη μεν, αλλά και 3 αποτυχημένες δε.

Βέβαια, για τις παλλινδρομήσεις, ίσως ευθύνεται μόνον η θρομβοφιλία, αλλά από την στιγμή που γνωρίζει για την μετάθεση, οφείλει να το δει χρωμοσωμικά στα έμβρυα πριν την εμφύτευση.

Ειλικρινά, με όλη μου την καρδιά, εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες. Δεν ισχύει ότι το άγχος ανεβάζει το ζάχαρο ειδικά όταν πρόκειται για διαβήτη κύησης. Ότι και να κάνεις είτε θα έχεις είτε δεν θα έχεις. Αλλά Lil μου μην ανησυχείς κι εγώ στην αρχή ήμουν πολύ αγχωμένη και προβληματισμένη για την διατροφή που θα μου δίνανε και για το τι μπορεί να πάθει το μωράκι μου. Το μωρό δεν παθαίνει απολύτως τίποτα απλά μεγαλώνει λίγο παραπάνω. Με την διατροφή αμέσως φτιάχνει εκτός και αν είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό. Εμένα μέσα σε 2 εβδομάδες με την διατροφή άρχισε και μου έπεφτε. Τώρα ξέρω και ρυθμίζω τι θα φάω δεν πεινάω είμαι πάντα χορτάτη και ούτε στερούμαι ιδιαίτερα.

Μαρινάκι πραγματικά με εντυπωσιάζεις. Είμαι 100% σίγουρη ότι θα γίνεις μανούλα. Πίστεψέ με. Όταν πραγματικά καταλαβαίνεις το πρόβλημα και έχεις τόσο καλή συνεργασία με τους επιστήμονες και υπομονή συνήθως μην πω πάντα φτάνεις στον στόχο σου. Λίγη υπομονή ακόμα και θα τα καταφέρεις στο εύχομαι με όλη μου την καρδιά. Όταν κάνεις την επόμενη προσπάθεια, ενημέρωσέ μας κι εμάς να σου στείλουμε κι εμείς τις ευχές μας. Σου εύχομαι όλα να πάνε δεξιά και να γίνει το συντομότερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!!!

κοριτσια ευχαριστω για το καλοσωρισμα....!!!!!!!!!

μαρινακι εισαι το ιδιο ενημερωμενη με μενα!!!!!!!!!αυτον τον χρονο εχω μαθει ορους και θεραπειες που δεν μπορουσα να φανταστω...

ακομα δεν μου εχουν απαντησει ειναι πρωι κιολας... :roll:

μαρινα γεννησα στην 35 εβδομαδα την κορη μου... ο τοτε γιατρος μου δεν εδωσε σημασια και μαλιστα και ελεγε οτι με λυπηθηκε το μωρο γιατι αν γεννιοτανε στην 40 θα ηταν 4800. την γεννησα 2950. του ειπα να το ψαξω; μου ειπε οχι απλα το μωρο σου ηταν φιλοτιμο...... :twisted:

οσο σκεφτομαι οτι θα μπορουσε να πεθανει μεσα μου απο θρομβους παθαινω αμοκ...

τι να πω οντως η κορη μου ηταν δωρο θεου..

μαρινα αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι????

οσο για τον μαστρομηνα που τον ρωτησα αν θα πρεπει να κανω ενεσεις ηπαρινης απο την συλληψη που ειπε οτι δεν χρειαζεται. γιατι τα εμβρυα των θρομβοφιλικων δεν πεθαινουν τοσο γρηγορα. απο την 9 εβδομαδα και μετα ειναι υπευθυνη η θρομβοφιλια..οι δικες μου αποβολες ειναι σιγουρος οτι προκληθηκαν απο καρυοτυπο.

βεβαια μου ειπε οτι αν ημουνα πανω απο 35 θα ειχα μηδανινες ελπιδες για μανουλα γιατι και τα καλα μου ωαρια θα ειχαν υποστει φθορα... γιαυτο μου ειπε να βιαστω τωρα που ειμαι μικρη ακομα (26) τι να πω λιγο με αγχωσε η αληθεια ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

90% ανιχνευση του 17 μεχρι στιγμης.το απογευμα θα μου απαντησει με σιγουρια η την δευτερα το πρωι.

θα παρουμε λεει τα ωαρια και θα τα γονομοποιησουν. την 5η μερα θα κανουν την εξεταση.

και θα μου τα εμφυτεψουν στον επομενο κυκλο.. τι λετε????εχω πιθανοτητες να κυοφορησω κατεψυγμενο ωαριο????????αυτοι λενει ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λια να σου ζήσει, γερό και ευτυχισμένο!!

καλή λοχεία να έχεις m032.gif

λιλ φιλιά στο νινί σου !!!

Ελένη δεν γνωρίζω αν είναι καλύτερη ή όχι η ποιότητα τους αλλά σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

φιλιά σε όλα τα κορίτσια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα μου έχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις σου!!!!

Μπράβο σου ειλικρινά!!!!

Και γιατρός να ήσουν τέτοια ανάλυση δεν θα έκανες...τα εξηγείς και ωραία, απλά!!

Δεν ξέρω Este, εμένα μία φίλη μου δεν είχε ζάχαρο όταν έκανε καμπύλη ζαχάρου και στον όγδοο που είχε κάτι προβλήματα οικονομικά κλπ λόγω στρες της ανέβηκε αρκετά...μπορεί και να έτυχε, τι να πω, δεν ξέρω....

Μπορεί Ελένη οι πιθανότητες με τα κατεψυγμένα να είναι πιο πολλές γιατί δεν θα πάρεις φάρμακα!!!!Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Ελένη μου, κι εγώ είμαι ομόζυγη στο MTHFR αλλά και στο Gpla. Επίσης, υπάρχει στεφανιαία νόσος στον μπαμπά μου χωρίς παράγοντες κινδύνου, άρα το πρόβλημα που μου κληρονομείται εις διπλούν το έχει κι εκείνος κληρονομίσει. Εκτός από αυτό όμως έχω «αρρύθμιστο» ανοσοποιητικό, με υψηλά ΝΚ, πολύ πιο τοξικά και «ανεπάρκεια» στο ανοσοποιητικό της μήτρας, δηλαδή έχω λιγότερους «φύλακες» και είμαι πιο επιρρεπής σε μικρόβια κλπ. Τα παραπάνω σε συνδυασμό με τις ορμόνες διέγερσης, αυξάνουν το πρόβλημα, γι’αυτό έκανα αντιπηκτκικές από την αρχή της προσπάθειας. Γι’ αυτό πρέπει να ρωτήσεις ΚΑΙ ειδικό, άκουσέ με. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Είμαι συμπληρωμένα 40 (και εξακολουθώ να λέω 32 !!!!! :lol::lol::lol: να κάνουμε κ λίγο πλάκα) και είμαι παντρεμένη με το αγόρι μου από τα 27 μου.

Σίγουρα δεν είμαι στην ίδια ψυχολογία όπως όταν πρωτοξεκίνησα, που ήμουν σίγουρη ότι με την πρώτη θα έμενα και θα τελείωνα εκεί, καθώς ανέκαθεν ήμουν αντίθετη στα φάρμακα. Τότε ήμουν στον κόσμο μου, τον οποίον δεν δημιούργησε μόνο η δική μου άγνοια για τα πράγματα, αλλά σίγουρα και η παραπλάνηση, έστω και αθέλητα, από γιατρούς κλπ, που είτε δεν ήξεραν είτε δεν ήθελαν να με βοηθήσουν, καμία κακία, όλα γίνονται. Γεγονός είναι ότι ουδέποτε έμεινα έγκυος φυσιολογικά αποδεδειγμένα, γιατί κατά καιρούς είχα και καθυστερήσεις. Αυτό λοιπόν το έλεγα σε όλους. Ταλαιπωρήθηκα μέχρι να φτάσω στον κ. Μ.Μ. (επιτροπές ΙΚΑ, τα ξέρετε..., 2 προσπάθειες σε δημόσιο, που από όσα μου είπε ... τσάμπα!, 2 υστεροσαλπιγγογραφίες όπουενώ οι "πριν" έλεγαν κακές, εκείνος είπε καλές !, μία υστεροσκόπιση,σπερμοδιαγράμματα, ορμονολογικές .... απογοήτευση και στεναχώρια). Οπότε το "σίγουρη" είχε βγει ήδη από το λεξιλόγιό μου, ήμουν όμως πιο αισιόδοξη και ενστικτωδώς ήξερα ότι βρισκόμουν στον σωστό δρόμο. Όσο όμως οι αποτυχίες συνεχίζονταν, έπεφτα περισσότερο κι αναρωτιόμουν συνεχώς «γιατί;», δηλ. «γιατί δεν μπορώ να μείνω έγκυος ΚΑΝ; Να μείνω κι αν δεν μπορεί να κρατηθεί, να το αποβάλλω, ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΣΤΩ!». Δράμα, οι περισσότερες ξέρετε πώς είναι...

Από την στιγμή όμως που, προς τιμή του και το σημειώνω, παραδέχτηκε ότι δεν μπορούσε να μου προσφέρει κάτι παραπάνω και με έστειλε σε γνωστό του Καθηγητή και εκεί αναδείχθηκαν όλα τα προβλήματα και μπήκαν τα πράγματα σε τάξη και λογική σειρά, ε τότε κορίτσια μου! Άνοιξαν οι κουρτίνες, έφυγαν τα σύννεφα από τον δρόμο μου, απαντήθηκαν τα «γιατί» μου. Σαφώς, το «φως» ήρθε όταν μου ανακοινώθηκε η εγκυμοσύνη μου στα διδυμάκια μου και πήραμε μεγάλη πίκρα όταν χάθηκαν... Πέρασα δύσκολα. Άρχισα να συνέρχομαι 3 μήνες μετά, αφού κατάφερα (δεν μπορούσα εγώ νωρίτερα) να συναντήσω εκ νέου τον Καθηγητή και να με απενεχοποιήσει εντελώς για την ατυχή κατάληξη. Ευτυχώς για μένα δεν έφταιγα...

ΑΛΛΑ: η απόλυτή μου συνεργασία με όλους τους εμπλεκόμενους (κ. Μ.Μ., τον Καθηγητή που συντονίζει όλη την προσπάθεια και τον γυναικολόγο μου), η στήριξη και η ανθρωπιά όλων τους απέναντί μου, η υπομονή μου και η λαχτάρα μου για ένα παιδί, με έχουν φέρει στο σήμερα, έτοιμη και αποφασισμένη να συνεχίσω και να προχωρήσω στην 6η και επιτυχημένη μου προσπάθεια.

Ταπεινά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και την υπομονή σας να με διαβάζετε (είμαι και πολυλογού...). Αλλά από τη στιγμή που μπήκα στο mammyland, αυτό επιδιώκω: μέσα από τη δική μου πικρή εμπειρία να βοηθώ και να συμπαρίσταμαι σε όσες κοπέλες το χρειάζονται. Να μην επιβαρύνονται κι άλλες κοπέλες όσο εγώ και πριν ξεκινήσουν οι εξωσωματικές, να βλέπουμε τα πράγματα σε πιο λεπτομέρεια, όχι μόνον ανατομικά - ορμονολογικά αλλά και αιματολογικά-ανοσολογικά. Μετρήστε μόνον πόσες θα είχα γλυτώσει εγώ...

Με συγκινείτε και με στηρίζετε όσο δεν φαντάζεστε κι Este μου, εννοείται ότι θα σας κρατώ ενήμερες αλλά αργώ ακόμη...

Έχετε ελπίδα και πίστη και θα τα καταφέρουμε. Αρκεί να μην αφήνετε τίποτα στην τύχη ή τα «φιλότιμα» μωρά (ήμαρτον!).

Σας αγαπώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ξέρετε πού χάθηκε η tha gino manoyla? Καιρό έχουμε να δούμε μήνυμά της!!

Μακάρι να είναι καλά και να έχει να μας πεις ευχάριστα!!!!

Από εδώ και πέρα μόνο ευχάριστα θα δεχόμαστε, έτσι??? ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lia mou.... [smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob3.gif] den to pisteuo!!!!!Irthe to moraki???den ksereis poso xarika!!!!NA SAS ZISEI!!!!GEROS,DUNATOS,KALUTUXOS,EUTUXISMENOS,KALOFOTISMENOS APO TON THEO KAI OTI ALLO EPITHUMITE!!!esu pos eisai???filakia para polla k stous duo sas!!! :x:x:x

eleni kalos irthes!!!na xairesai tin koroula sou k min stenaxoriesai!o theos einai magalos k tha sou xarisei akomi ena paidaki!!!

filakia polla se oles!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια αγαπημενες μου!!!

Σας ευχαριστω για τις ευχες σας!

Μερεντακι μου ερχεται και η σειρα σου!

Παντως το αγχος σε τιποτα δεν βοηθαει αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

Τωρα τα νεα μου...Πηγα εχθες για την καμπυλη ζαχαρου και μου δωσανε 2 ποτηρια με νερο που ειχε μεσα τη γλυκοζη, καναμε την μεγαλη καμπυλη με 4 ληψεις.

Αφου το ειπια και δεν με ζορισε τοσο αυτο με επιασε ζαλαδα. Ειχα παρει και κατι να διαβαζω αλλα δεν μπορουσα να επικεντρωνομαι καπου ουτε καν στο τηλ για να περασει η ωρα. Μου ειπαν οτι συμβαινει αυτο και καλυτερα ειναι να κοιταω εξω μεχρι να περασει η ωρα και να το αποβαλει σιγα σιγα ο οργανισμος.

Μονο νερο εκανε να πινω.

Αφου περασε η ωρα πηγαμε στο βενετη και πηρα ενα πεινερλι για να παρω τα πανω μου.Το εβλεπα σαν οαση, μετα από τη νηστεια!!!

Τωρα τα αποτελεσματα θα βγουν τη Δευτερα το απογευμα μαζι με μια tsh που εκανα....αυτα

Τα φιλια μου σε ολες!

φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννησε η Λια;να σας ζησει!!!!!!!καλη λοχεια!!!καλη συνεχεια σε ολα τα κοριτσια..Λιλ καλη επιτυχια με τις εξετασεις!εγω στην αναμονη! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω cuandaki μου!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ !!!!!!!! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ!!!!

Σε εχω στο μυαλο μου και εσενα cuandaki :x:x

Μην μας ξεχασεις να μας ενημερωσεις... θα περιμενουμε με αγωνια νεα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...