Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΝΟ15!!!


Recommended Posts

φιλεναδουλες μου γλυκιες!!!!καλησπερα χρονια πολλα χριστος ανεστη!!!!!!!αυτος ειναι ο Χρυσοβαλαντης μου!!!!!!!!!!!!!σημερα σαραντησαμε!!!!!!!!!!δεν προλαβαινω να διαβασω τα μηνυματα σας!!!!! σας σκεφτομαι συνεχεια :D !!!!ευχομαι οτι καλυτερο σε ολες!!!!μαρακι μου τι κανεις???πολλα φιλακια στα μωρακια σας!!!!και στις κοιλιτσες σας !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

lia mou einai enas KOUKLOS!!!!na ton xaireste!!!ante tora tha arxisete k tis boltes!!!mia xara eimai!!megalonoume!! :) k esu dose polla filia ston Xrusobalanti!!

kon mou lupamai polu!!kouragio!!!prepei na mazepseis tis dunameis sou k na sunexiseis!!! :YMHUG::YMHUG::YMHUG:

papaki mou kathe gunaika einai diaforetiki!!!emena eixe kanei 5 meres na mou erthei!!

filakia polla se oles!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lia μου είναι ένας γλύκας!!!!!!!!!!! Να σου ζήσει και πάλι!!!!!!!!!!

Εύχομαι να τον δεις όπως ονειρεύεσαι και πάνω από όλα να είναι γερός και ευτυχισμένος!!!!!!!!!!

:YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG: [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion16.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λία είναι ένα κουκλί το μωράκι σου, να σου ζήσει!!!!

Έχει πολλά μαλλάκια και φαίνεται πολύ ήσυχο... μακάρι να είναι πάντα γερό και ευτυχισμένο!!!!

Να μην του λείψει ποτέ τίποτα και να μην στενοχωρηθεί ποτέ για τίποτα!!!!

Σιδερένια να είσαι κι εσύ κορίτσι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λια μου είναι κούκλος ο μπεμπάκος σας!!!! Να σας ζήσει και να είναι πάντα υγιής και ευτυχισμένος!!!!

Εμάς το πρόβλημα εντοπίζεται στα κακής ποιότητας ωάρια. Και στις 4 προσπάθειες, και στους 2 γιατρούς που έχω πάει πάντα τα ίδια. Ο τελευταίος γιατρός μάλιστα μου έκανε νύξη για δανεικά ωάρια. Είμαι μόνο 30 ετών όμως και η αλήθεια είναι ότι διστάζω. Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία;;;; Κάθε άποψη δεκτή.... :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λια μου είναι κούκλος ο μπεμπάκος σας!!!! Να σας ζήσει και να είναι πάντα υγιής και ευτυχισμένος!!!!

Εμάς το πρόβλημα εντοπίζεται στα κακής ποιότητας ωάρια. Και στις 4 προσπάθειες, και στους 2 γιατρούς που έχω πάει πάντα τα ίδια. Ο τελευταίος γιατρός μάλιστα μου έκανε νύξη για δανεικά ωάρια. Είμαι μόνο 30 ετών όμως και η αλήθεια είναι ότι διστάζω. Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία;;;; Κάθε άποψη δεκτή.... :P:P:P

Το καλό Κον μου είναι οτι σου έκαναν μόνο μία νύξη γιατί εγώ πριν πάω καλά καλά σε εξωσωματικό μου το είπε ο γυναικολόγος μου (και μάλιστα απο το τηλ μόλις του έστειλα τις εξετάσεις με φαξ :evil: Φαντάσου σοκ!!!Εγώ 31 είμαι αλλά εμβρυομεταφορά δεν έχω κάνει ακόμα για να σου πω αν τελικά θα μου χρειαστούν δανεικά.Πάντως δεν το βλέπω όπως όταν το πρωτοάκουσα αλλά θα εξαντλήσω τα περιθώρια με τα δικά μου πρώτα και μετά θα το δω.Απλά σκέψου οτι δανεικά ωάρια θα βρεις όποτε θες :P οπότε μην αγχώνεσαι.Δες τι θα κάνεις με τα δικά σου πρώτα που τα έχεις ακόμα πρόχειρα :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης ο εξωσωματικός μου δεν μου μίλησε καν για δανεικά ωάρια(άσχετα που ξέρω οτι μπορεί να χρειαστούν κάποια στιγμη τελικά).Κι εκείνος για πολύ αργότερα μου είπε οτι πιο μετά αν θέλω (για 2ο ή 3ο παιδάκι)μπορώ να πάρω δανεικά γιατί σίγουρα θα μπω σε πρόωρη εμμηνόπαυση.Τώρα αν δεν πάει καλά με τα δικά μου μετά τον Νοέμβριο που θα ξεκινήσω εμβρυομεταφορές μπορεί να αλλάξει και στάση δεν ξέρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια καλημέρα,

Αν σε κάποια που ολοκληρωσε τώρα τη προσπάθειά της έχουν περισσέψει gonal ή puregon και θέλει να βοηθήσει μία συμπάσχουσα, θα μου ήταν πολύτιμα. Ξεκινάω την 8η προσπάθειά μου, και μέσα σε όλα μου ήρθε και μία εβδομάδα νωρίτερα η περίοδος και τρέχω και δεν φτάνω τώρα αν θέλω να ολοκληρώσω την προσπάθεια αυτό το μήνα... Ακόμα και ανοιγμένες μονάδες μου κάνουν καθώς θα τις χρησιμοποιήσω μέσα σε λίγες μέρες.

Σας ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έμαθα τα αποτελέσματα απο την καμπύλη σακχάρου(της ινσουλίνης ακόμα να τα βγάλουν) :?

Χάλια μαύρα είναι 235 στις 2 ώρες :o Το μηχάνημα μου φαίνεται οτι να ναι έβγαζε :? Έκλεισα ραντεβού με διαιτολόγο στο Λαϊκό 4 Μαίου ;) Τουλάχιστον θα χάσω και 4 τα κιλά που θέλω και δεν θα τα ξαναπάρω κιόλας.Δεν αγχώνομαι πλέον άλλο έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζει και τίποτα το άγχος.Θα περιμένουμε και τις υπόλοιπες εξετάσεις να βγουν και να δούμε τι φάρμακα θα μου δώσουν να ρυθμιστεί κι αυτό.

Φωτεινή καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου.Δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω δεν έχω καθόλου φάρμακα περισσευούμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γειά σας! Δεν είχα Ιντερνετ και δεν μπόρεσα να σας στείλω τις Ευχές μου! Ε'υχομαι να περάσατε όλες καλά! Διάβασα τα νέα σας! Γεια άλλες λυπήθηκα και για άλλες χάρηκα πολύ!

Φωτεινή μου σου έστειλα μην.!

Παπάκι λυπάμε πολύ!

Στίς μανούλες που γέννησαν τα παιδάκια τους, εύχομαι να είναι γερά και καλότυχα!

Στις μανούλες που περιμένουν με ένα πόνο!

Στις κοριτσάρες που κάνουν εξετάσεις καλά αποτελέσματα και όλα θα διορθωθούν και όλα θα πάνε καλά!

Λιλ, ντιαζάκι και οι υπόλοιπες κοιλίτσες πως πάνε? Φουσκώνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιές μου καλησπέρα!Χρονια πολλά και από μένα!ελπίζω όλες να περάσατε ένα όμορφο Πάσχα με τους αγαπημένους σας ανθρώπους!Έχω αρκετό καιρό να μπω,γιατί έχω πολύ καιρό να ασχοληθ΄ω με τα θέματα μου,έχω αδρανοποιηθεί,έτσι μου βγαίνει,ένιωθα κουρασμένη,είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνετε τι εννοώ...Προς το παρόν έχω ξεκινήσει διατροφή γιατί το πρήξιμο και οι ψυχολογικές μεταπτώσεις μου κόστισαν 9 κιλά μέσα σε 8 μήνες και νιώθω πολύ άσχημα,και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω,υστεροσκόπηση κτλ,να δω αν θα πάω στον ίδιο γιατρό και γενικά να ανασυγκροτηθώ,χαλαρά όμως,και σκέφτομαι να ξαναξεκινήσω από Σεπτέμβρη,βλέποντας και κάνοντας!Εύχομαι σε όλες τις λεχωνίτσες μας να τους ζήσουν τα αγγελούδια τους και να είναι πάντα γερά!Στις υπόλοιπες φιλενάδες σε όποια φάση και αν βρίσκονται,καλή δύναμη και κυρίως καλή συνέχεια και αποτελέσματα!Σας σκέφτομαι και σας φιλώ πολύ,πολύ!!!!!!!!! =((=((=((=((=((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vango μου μην σε παίρνει από κάτω...όλα θα φτιάξουν θα δεις...

κάνε ένα ένα βήμα την φορά και θα φτάσεις στον στόχο σου...

καλά κάνεις και άρχισες διατροφή, ακόμη και αυτή παίζει τον ρόλο της...

ευτυχώς έρχεται καλοκαιράκι και σου εύχομαι να ανέβει η διάθεσή σου και να σου πάνε όλα καλά!!!!

εγώ ώρες ώρες νιώθω ότι δεν περνά καθόλου ο χρόνος, δεν βοηθάνε και οι βροχές που είχαμε ως την παρασκευή...

ευτυχώς έφτιαξε τώρα και ελπίζω να μην ξαναχαλάσει...

φιλιά σε όλες σας και ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στα κορίτσια μου!!!!!!! Τι κάνετε αγαπημένες μου;;;;;;

Σόρρυ, αλλά με βρήκαν διάφορα - κάποιες ίσως τα ξέρουν - και είχα πολύ λίγο χρόνο για το ίντερνετ, γυρίσαμε και την Κυριακή και καταλαβαίνετε, ακόμη βάζω πλυντήρια :lol:

Kon21 μου, λυπήθηκα πολύ για την αρνητική εξέλιξη. Μην το βάζεις κάτω όμως, ναι;

Κι εσύ Vango μου καλή! Οκ, έρχονται στιγμές... αλλά στιγμές είναι και φεύγουν! Κοίτα μπροστά!

Teri μου, αγαπημένη, τι κάνεις καλό μου; Πώς είσαι;

Littledancer μου, μακάρι να ρυθμιστούν όλα καλή μου, σωστή στάση κρατάς, το άγχος δεν οφελεί! Μπράβο για την θρομβοφιλία που δεν έχεις, τυχερούλα!!!

Φωτεινή μου, εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!

Mamana μου, εύχομαι και σε εσένα πολλή καλή επιτυχία, να είναι η τελευταία σας προσπάθεια κορίτσι μου! Πόσο σας καταλαβαίνω.... Εγώ είμαι λίγο πριν την 6η...

Λαμπρινή μου, σιγά-σιγά και με το καλό τον Ιούνιο κορίτσι μου! Παρέα θα είμαστε!!!!

Morouli μου υπεραγαπημένο τι κάνεις καλό μου; Προχωρήσατε καθόλου; Κάνατε εξετάσεις; Ελπίζω όλα καλά.

Aggelika μου, υπομονή καλό μου, περνά ο καιρός... Σε λίγο ξεκινάς, σωστά θυμάμαι;

Diazάκι μου & Anji μου, πώς είστε; Πώς τα πάτε; Πώς αισθάνεστε; Όλα καλά, ναι;

Lil, πολλά φιλάκια στον μπεμπάκο σου! Και μην ξεχνάς να μας φυσάς, ναι;

Mariaaa μου, κοντεύετε σιγά-σιγά έτσι; Με το καλό!!!!

Lia μου, τον έχω ερωτευτεί τον κούκλο σας! Να σας ζήσει!!

Σίγουρα ξεχνώ κάποια κορίτσια, είμαστε και πολλές!!!

Σας αγαπώ ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως κι εύχομαι να γυρίσει ο τροχός για μας που προσπαθούμε, να γυρίσει κι η σελίδα, να μπει ο Μάης και να φέρει πολλές-πολλές τεράστιες χοριακές! Άιντε, πολύ περιμέναμε!

Εντάξει, κάποιες θα είμαστε τον Ιούνιο, πρώτα ο Θεός!

Αλλά πού θα πάει; Θα έρθουν τα μωράκια και σε εμάς! Κουράγιο σε όλες, δύναμη, υπομονή και πίστη!

Και κυρίως ηρεμία και ψυχραιμία...

Φιλιά σε όλα τα υπέροχα κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας αγαπημενες μου!!!

Λια μου τι ομορφος που ειναι!!!!Να σας ζησει ειναι ενας κουκλος!!!!

Φωτεινη καλη επιτυχια γλυκια μου!!!

Dancer θα στο ρυθμισουν, θα κανεις και διατροφη, μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!!!

Vango μου παρε το χρονο που χρειαζεσαι για να εισαι ετοιμη,ολα θα γινουν!!!

Μαρακι μου κοντευεις βλεπω καλη λευτερια!!!

Εμεις ξεκινησαμε τις προετοιμασιες και τις αγορες σιγα σιγα για το δωματιο του μικρου!!

Φουσκωκοιλιτσες μου φιλακια στις κοιλιτσες σας και καλες εξετασεις!!!

Μαρινακι μου και σε ολα τα κοριτσια που ξεκινουν προσπαθειες απο τον αλλο μηνα ΠΟΛΥ,ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ Μαρίνα μου που με θυμήθηκες παρά τα τρεξίματά σου!!!

Καλώς εχόντων των πραγμάτων λέμε να ξεκινήσουμε ή Μάιο ή Ιούνιο...άντε να δούμε!!!

Διάβασα σε άλλο ποστ την περιπέτειά με την πεθερά σου...όλα καλά τώρα??? Ελπίζω να μην ήταν τόσο σοβαρό όσο φαινόταν ή τουλάχιστον να είναι κάτι αντιμετωπίσιμο..

Με το καλό Λιλ μου, φαντάζομαι τι ωραία που θα είναι με τις ετοιμασίες!!!!

Απόλαυσέ το καλή μου, για αυτές τις στιγμές νομίζω ότι ζει η γυναίκα... έτσι δεν είναι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα Αγγελικα μου αυτες οι ετοιμασιες για το μωρακι ηταν και το ονειρο μου!!!

Τα συναισθηματα απεριγραπτα!!!

Μπροστα στη χαρα μας ουτε τη γεννα σκεφτομαι ουτε την ταλαιπωρια που τραβηξαμε και εμεις!!!

Θα ερθει και η σειρα σας θα δεις, ολες κανουμε μωρακια!!!!

Λιγο υπομονη κοριτσαρες μου!!!

φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκειά μου Aggelika,

Δυστυχώς τα νέα από την καλή μου πεθερούλα δεν είναι καλά ...

Ελπίζουμε τουλάχιστον να μην έχει "περπατήσει". Τώρα έχουν ξεκινήσει το τρέξιμο στη Θεσαλονίκη με ένα κάρο εξετάσεις αλλά όλοι μας ζούμε μέσα στην αγωνία μέχρι τα αποτελέσματα... Δεν μιλιόμαστε...

Ευχαριστώ για τις ευχές όλων σας!

Αλλά κορίτσια μου, μην ξεχνάτε: Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΣΩΖΕΙ!!!

Ας μην το λέμε μόνο, ας το κάνουμε πράξη. Αν κι εκείνη έκανε τον ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο όπως οφείλουμε όλες μας εφ' όρου κι όχι μέχρι τα... 50 (!!!!) θα είχαμε προλάβει τα χειρότερα. Τώρα λέμε κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Και καλή μου, πλησιάζει ο καιρός μας, έτσι; Θέλουμε αισιοδοξία & καλή διάθεση!

Άντε βρε! Θα είμαστε κι εμείς μαζί!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mou ti kanete???sas skeftomai sunexeia k as min mpaino kathe mera!!

littledancer kala kaneis k den agxonesai!!exeis dikaio,den tha allaksei kati!!opote koita ton eauto sou,na pernas kala k ta upoloipa diorthononte!!!

vango k esu to idio!!!koita ligo ton eauto sou!!perase kala,ksekourasou k apo septembri sou euxomai kali epituxia!!!

teri mou filakia polla!!!

marinaki k lil mou konteuo!!!!anupomono na erthei auti i stigmi!!!simera piga stin giatro k einai ola kala!!!doksa si o theos!!!to agoraki mas einai peripou 2850 kila!einai stin thesi tou k perimenoume siga siga!!!auta ta nea mas!!!filakia polla!!!!fffooooouuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!

marinaki opos ta les einai!!oles tha ginoume manoules!!!! :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν πήγα και πήρα τα αποτελέσματα της θρομβοφιλίας.Μου είπαν οτι και απο το τηλέφωνο ειμαι ετερόζυγη στο MTHFR C677T και στο MTHFR A1298C. /:) Μάλλον δεν είναι σοβαρό επειδή δεν είμαι ομόζυγη φαντάζομαι ε;Κάνει καμία κοπέλα μόνο γι αυτή τη μετάλλαξη ενέσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα συναγωνίστριες μου! Χαθηκα λόγω πολύ δουλειας και με ειχε πάρει και λίγο απο κάτω τους τελευταίους μήνες αισθανόμουν πολύ ασχημα με τον εαυτο μου γιατι δεν μπορω να κάνω ενα αδερφακι στη μικρή, με τσάκισαν οι κουβέντες της μια μέρα που μου ειπε μαμα κι εγω θελω αδερφακι οπως ο βαγγελης εμεινα με το στομα ανοιχτο 2 χρονων και να σκεφτεται ετσι.. Απο την αλλη δεν ξερω αν εχω το δικαίωμα να ζητήσω αλλο παιδι απο το θεό μιας και με τόσες δυσκολίες με βοήθησε να γίνω τελικα μάνα, το σιγουρο ειναι οτι θα κανω μια τελευταια προσπάθεια γιατι εχω κουραστει πολύ.

Το ευχαριστο τώρα η κουμπαρα μου ειναι εγκυος στο 2ο παιδακι της με φυσιολογικη σύλληψη 40 χρονων και ενω το 1ο παιδι το εκανε μετα απο 2 εξωσωματικές, το προβλημα ήταν ολιγοασθενοσπερμία αλλα ο θεός εβαλε το χέρι του και πάλι, ο σύζηγος 46. Αρα υπάρχει ελπίδα.

littledancer εγω ήμουν ετεροζυγωτη στο MRCTF αν θυμάμαι κι εκανα υπαρίνη,θα σου πει κι ο γυναικολόγος σου παντως ξέρω ότι μόνο το Leiden ειναι επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη ολα τα αλλα οκ.

Μαρια μου με το καλο γλυκεια μου με ενα πόνο και σύντομα να κρατας το μωρακι σου αγκαλίτσα, μαγικες στιγμες.

Μαρίνα κουράγιο κι ευχομαι τα καλήτερα για την πεθερα σου, εχεις δίκιο η πρόληψη σώζει κι εγω είμαι λίγο αμελής αλλα θα αρχισω το τσεκάρισμα παλι.

Λια μου κουκλος το θαυματακι σου η χαρη της να τον προστατεύει.

Εγω υπολογίζω τελος Ιουνίου αρχες Ιουλιου εμβρυομεταφορα να προλαβω να κανω κι κανένα μπανακι.

Οσο για τις εκλογές δεν ειδα κανενα κόμμα να λεει ότι θα κανει δωρεαν εξωσωματικες να το ψησφίσουμε!!!

Πολλα φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινη μου νομιζω πως αφου πια το ζητησε και η μικρη ηρθε η σωστη ωρα και η επομενη ορα θα ειναι η τυχερη σας γιατι πιστεψε το, το αξιζεις!!!

φιλια σε ολα τα κοριτσια, δεν μπαινω συχνα ..ελπιζω να ειστε ολες καλα!!! και με το καλο τα μωρακια που ερχονται... ;)

το σχολιο με το κομμα απαιχτο!!!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια ποιος αποφασίζει για το αν θα κάνουμε ενέσεις;Ο αιματολογος μου είπε οτι στην ουσία δεν έχω θρομβοφιλία και δεν μου συνέστησε ενέσεις.Ο γυναικολόγος θα μου πει;Αφού δεν είναι αυτός αρμόδιος.Δεν είναι υπερβολικό να κάνουμε ενέσεις χωρίς να υπάρχει θέμα;Κάπου διάβαζα οτι δίνουν και σε κοπέλες που δεν έχουν εξεταστεί για θρομβοφιλία ή έχουν εξεταστεί και δεν έχουν.Γι αυτο ρώτησα αν έχει κάνει κάποια ενέσεις μόνο γι αυτό το γονίδιο.Όπως καταλαβαίνω ο κάθενας δίνει τα πάντα "προλήπτικά".Εγώ ποιον να πιστέψω τώρα αν μου πει ο γυναικολόγος το αντίθετο;Όπως για παράδειγμα δεν μπορεί εκείνος να κρίνει πως και τι θα κάνω με την ινσουλίνη που θα χρειαστώ σε περίπτωση εγκυμοσύνης....

Μπερδεύτικα τώρα :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ γλυκειά μου littledancer!

Έχεις δίκιο να μπερδεύεσαι μάτια μου! Κοίταξα τις εξετάσεις μου, αλλά δεν έχω αυτό που λες.

Από τη δική μου εμπειρία αυτό που έχω να σου πω είναι ότι κανονικά αυτό πρέπει να το κρίνει ο αιματολόγος, αρκεί να έχει υπ' όψιν του και την ανάλογη επιβάρυνση που φέρνουν οι ορμόνες για τη διέγερση (εσύ για εμβρυομεταφορά δεν πας κατ' αρχήν;) και η πολυπόθητη εγκυμοσύνη.

Στην δική μου περίπτωση, την 4η προσπάθεια, ενώ "χτυπούσε" το καμπανάκι, ο εξ/κός πρότεινε ενεσούλες μεν κατά πολύ λιγότερες από όσο χρειαζόμουν δε!! Στην 5η κατάφερα να μείνω έγκυος αλλά μου την έφερε το ανοσοποιητικό, όχι η θρομβοφιλία.

Σημειώνω επίσης, ότι σε εμένα δεν υπάρχει "πρόληψη" αλλά "θεραπεία", λόγω των θεμάτων που υπάρχουν.

Αν είσαι οριακά, εγώ στη θέση σου θα έκανα για κάθε ενδεχόμενο. Και με το "προληπτικά" και "πάρτε νά'χετε" κι εγώ διαφωνώ, κάθετα!!

Μην το αφήσεις στα χέρια τους κι αν έχεις οποιαδήποτε απορία, ζάλισέ τους! Και πράξε το καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινάκι όντως εγώ δεν θα κάνω διέγερση οπότε με τις συγκεκριμένες ορμόνες δεν θα έχω θέμα.Μου κάνει εντύπωση που συνέχεια ακούω οτι κάνουν ηπαρίνη σχεδόν(αν όχι όλες) οι κοπέλες που κάνουν εξωσωματική.Πολλές μάλιστα ουτε έχουν εξεταστεί καν.

Απο τις δικές μου ταπεινές γνώσεις πιστευω πως δεν μου χρειάζεται τίποτα.Αυτό που συμβαίνει στην περίπτωση μου είναι οτι πρέπει να κρατάω όσο πιο πολύ ανεβασμένο το φυλικό οξύ(κι αυτό προληπτικά).Η ηπαρίνη πως το βοηθάει αυτό;Δεν είναι η δράση της αυτή οπότε δώρων άδωρων.

Δεν είμαι καν οριακά με ένα μεταλλαγμένο γονίδιο.Σαν να μην το έχω είναι στην ουσία εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ.

Εσύ πολύ καλά έκανες και πήρες τις αντιπηκτικές.Ο κάθενας μας έχει άλλο πρόβλημα.Τώρα για τα αποτελεσματα μου θα μιλήσω και με άλλον αιματολόγο και οτι μου πει κι εκείνος.Ο γυναικολόγος δεν είναι αρμόδιος να μου πει σίγουρα(αν και τον εμπιστεύομαι σαν γυναικολόγο).Δεν ξέρω πως αντιμετωπίζει αντίστοιχες περιπτώσεις αλλά εννοείται οτι αν με δει να προβληματίζομαι θα μου έλεγε παρε ηπαρίνες κακό δεν κάνουν...

Με πρόωωρη εμμηνόπαυση να με περιμένει πως και πως δεν ξέρω τι επιρροή μπορεί να έχει στο θέμα της οστεοπόρωσης όπως και στα νεφρά και το συκώτι μου που τα επιβαρίνω έτσι κι αλλιώς με βαριά φάρμακα και δοσολογίες.Μόνο αν μου πουν πως υπάρχει πρόβλημα σε συνδιασμό με το διαβήτη θα πάρω.

ΥΓ κάπου πήρε το μάτι μου και για το θέμα θρομβωσης του εμβρυακού πλακούντα που οφείλεται σε γεννητικό παραγοντα του εμβρύου και όχι της μητέρας και δεν ξέρω αν η ηπαρίνη βοηθάει σ αυτές τις περιπτώσεις.

post-13205-13873939246939_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...