Μετάβαση σε περιεχόμενο

ντοπλερ και βαρος εμβρυου


Recommended Posts

σημερα καναμε το ντοπλερ μας !ειμαι στην 32η εβδομαδα+2 και ο μπεμπης ειναι 1700 γραμμαρια,σχετικα μικρος ,αλλα σε φυσιολογικα επιπεδα...!εσας ,ποσο ηταν τα φαφουτακια σας στο ντοπλερ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) εγω δεν εχω κανει ακομα ντοπλερ αλλα μια χαρα μου φενεται ειναι μια φιλη 33 εβδομαδα και ειναι 1600 εξαλλου ανα 10 μερες απο εδω και στο εξης θα παιρνουν 300 γρμ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) εγω δεν εχω κανει ακομα ντοπλερ αλλα μια χαρα μου φενεται ειναι μια φιλη 33 εβδομαδα και ειναι 1600 εξαλλου ανα 10 μερες απο εδω και στο εξης θα παιρνουν 300 γρμ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα cristin και εγώ έκανα έκτες το ντοπλερ και έμενα η μπεμπούλα μου είναι μικρούλα:huh: 31+2 μέρες κύησης και είναι 1540γραμμαρια…:dry: αλλά έμενα μου έχει μειωθεί το αμνιακό υγρό:( και πρέπει να ξεκούραστο:( ..μου είπε ο γιατρός ότι αναπληρώνεται με ξεκουράσει..και είμαι λίγο χάλια:( ..θα πάω τώρα σε 3 εβδομάδες..μακάρι να έχει αναπληρωθεί το νεράκι της και να έχει πάρει βάρος.:)

Φιλάκια πολλα!!!.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα cristin και εγώ έκανα έκτες το ντοπλερ και έμενα η μπεμπούλα μου είναι μικρούλα:huh: 31+2 μέρες κύησης και είναι 1540γραμμαρια…:dry: αλλά έμενα μου έχει μειωθεί το αμνιακό υγρό:( και πρέπει να ξεκούραστο:( ..μου είπε ο γιατρός ότι αναπληρώνεται με ξεκουράσει..και είμαι λίγο χάλια:( ..θα πάω τώρα σε 3 εβδομάδες..μακάρι να έχει αναπληρωθεί το νεράκι της και να έχει πάρει βάρος.:)

Φιλάκια πολλα!!!.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα και εγώ το doppler στην 29+0, η μπουμπού μας μας ξέφυγε απο τους μέσους όρους, είναι λίγο μεγάληηηη...

είμαστε 1500gr:silly: :silly: :silly: :silly: :silly: , η ανάπτυξη της αντιστοιχεί περί την 74η εκατ θέση, αντε να δώ πόσο θα φτάσει...:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα και εγώ το doppler στην 29+0, η μπουμπού μας μας ξέφυγε απο τους μέσους όρους, είναι λίγο μεγάληηηη...

είμαστε 1500gr:silly: :silly: :silly: :silly: :silly: , η ανάπτυξη της αντιστοιχεί περί την 74η εκατ θέση, αντε να δώ πόσο θα φτάσει...:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!μολις εκανα εγγρφη(μετα απο πολυ προσπαθεια ως παντελως ασχετη)γιατι με απασχολει κι εμενα το θεμα βαρους του μπεμπη μου,ο οποιος την 30-31 ηταν μολις 1360 και 39εκ και την 33+4 ηταν μολις 1630γρ.ο ντοκτορ ειπε οτι ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα επιπεδα,αλλα η υπολοιπη αναπτυξη ειναι φυσιολογικη.ανησυχω η αληθεια...μηπως απλως βγει κοντουλης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!μολις εκανα εγγρφη(μετα απο πολυ προσπαθεια ως παντελως ασχετη)γιατι με απασχολει κι εμενα το θεμα βαρους του μπεμπη μου,ο οποιος την 30-31 ηταν μολις 1360 και 39εκ και την 33+4 ηταν μολις 1630γρ.ο ντοκτορ ειπε οτι ειναι στα κατωτερα φυσιολογικα επιπεδα,αλλα η υπολοιπη αναπτυξη ειναι φυσιολογικη.ανησυχω η αληθεια...μηπως απλως βγει κοντουλης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΤΟΠΛΕΡ..

32+1 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2.046 gr!!

ΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ

ΟΤΙ ΣΤΑ 15 ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΕΤΡΑ!!!

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΨΗΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΤΟΠΛΕΡ..

32+1 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2.046 gr!!

ΤΟΝΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ

ΟΤΙ ΣΤΑ 15 ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΜΕΤΡΑ!!!

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΨΗΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ μπουμπου η μπουμπου σου babyboom μπραβο!!!τελικα τα κοριτσιακια ειμαστε πολυ μπροστα απο τη κοιλια της μαμας μας!χαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ μπουμπου η μπουμπου σου babyboom μπραβο!!!τελικα τα κοριτσιακια ειμαστε πολυ μπροστα απο τη κοιλια της μαμας μας!χαχα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EVOYSKA έγραψε:

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΝΤΟΠΛΕΡ 28+2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ 1.440 ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ 1.600!ΑΝΤΡΑΚΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ!

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ...ΚΑΛΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΧΩΡΑΝΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

EVOYSKA έγραψε:

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΝΤΟΠΛΕΡ 28+2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ 1.440 ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ 1.600!ΑΝΤΡΑΚΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ!

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ...ΚΑΛΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΧΩΡΑΝΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα,

Θα συμφωνήσω οτι το βαρος από την 35η εβδομάδα περίπου αυξάνεται πάρα πολύ οπότε μην ανησυχείτε!

Για την ιστορία... εγώ έκανα ντόπλερ στην 32η εβδομάδα και η μπουμπού μου ήταν 2.670 γραμ.!!!! Γεννήθηκε 4/11/08 και το βάρος της ήταν ... κάθεστε;;; 4.350 γραμ.!

Και πήρα και 5 μέρες από τον 10ο μήνα!!!

Ο υπέρηχος ντόπλερ είναι πολύ ακριβής αλλά πιθανόν να έχει απόκληση 10% προς τα κάτω - ή στην δική μου περίπτωση προς τα πάνω!:silly:

Φιλια σε ολες

Γιωτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα,

Θα συμφωνήσω οτι το βαρος από την 35η εβδομάδα περίπου αυξάνεται πάρα πολύ οπότε μην ανησυχείτε!

Για την ιστορία... εγώ έκανα ντόπλερ στην 32η εβδομάδα και η μπουμπού μου ήταν 2.670 γραμ.!!!! Γεννήθηκε 4/11/08 και το βάρος της ήταν ... κάθεστε;;; 4.350 γραμ.!

Και πήρα και 5 μέρες από τον 10ο μήνα!!!

Ο υπέρηχος ντόπλερ είναι πολύ ακριβής αλλά πιθανόν να έχει απόκληση 10% προς τα κάτω - ή στην δική μου περίπτωση προς τα πάνω!:silly:

Φιλια σε ολες

Γιωτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα ήταν η γιορτή αποφοίτησης του δημοτικού του μεγάλου μου γιου .... Περιττό να σας πω ότι έκλαιγα.... Πόσο γρήγορα περνάν τα χρόνια.... νεράκι κορίτσια... Για πότε τον πήγα πρώτη ημέρα από το χεράκι στο δημοτικό και για πότε του χρόνου θα πάει γυμνάσιο δεν πήρα χαμπάρι.... Έκλαψα τόσο πολύ ...τι συγκίνηση ήταν αυτή.... Να είναι γερά όλα τα παιδάκια του κόσμου 🫶🙏
    • Πωπωωωωω Δε ξέρω καθόλου από εξωσωματική αλλά και μόνο που το περιέγραψες για τις διεγέρσεις θαυμάζω την επιμονή κι υπομονή σου!! Μεγάλη η δύναμη μιας γυναίκας, δε το συζητώ ❤️💪 Και γενικά πριν μπω στη διαδικασία σύλληψης δεν είχα αναλογιστεί τι συμβαίνει στην εγκυμοσύνη, τώρα που το βιώνω αναγνωρίζω το ποσό δυνατές είμαστε εμείς οι γυναίκες! Και πόσο ΟΥΑΟΥ είναι αυτό το θαύμα της σύλληψης και δημιουργίας μια ζωής. Απίστευτο μου φαίνεται ότι μπορούμε να δημιουργήσουμε κάτι τέτοιο 🤩 Όσο για τη φέτα, εννοείται μιλάμε για ΠΟΠ οπότε δεν είναι καν καλής ποιότητας, 13€ το κιλό. Αν πάμε σε γνωστές μάρκες κυμαίνεται από 18-22€/κ 🥴 απλά το εκνευριστικο είναι ότι δε θα βρεις ποτέ συσκευασία κιλού να πεις άντε θα τα τα δώσω, τα πουλάνε σε συσκευασία 200γρ και ξενερώνω 🤣
    • Σε καταλαβαίνω, αλλά σίγουρα μεγαλώνοντας θα βρείτε άλλους τρόπους σύνδεσης 😍 Και εγώ ποτε δεν αρνούμαι αγκαλιά αλλά δεν της φτάνει ούτε αυτό! Θέλει να είμαι όρθια και ιδανικά να χορεύω 😂😂 Φάση είναι θα περάσει πιστεύω, γιατί μέχρι πριν 1 μήνα ήθελε να παίζει συνέχεια μόνη! Υπομονή 🙏🏼
    • 🤣🤣🤣🤣🤣 Αχχχχχ αμαρτίες γονέων!!! 😂😂😂😂 Και που να γεράσουμε... Ε ρε γλέντια..!!!! 🤣🤣🤣🤣 Έκλαψα πάλι με το τελευταίο και συμμερίζομαι τα συναισθήματα!!😂😂😂 Έχω κάνει 6 διεγέρσεις σύνολο.. όμως οι 4 τελευταίες ήταν Δεκέμβρη/Γενάρη/Φλεβάρη/Μάρτη τώρα που μας πέρασε.. αλλά ήταν τροποποιημένοι με σχετικά λίγες μονάδες.. απλά πρηστηκα πολύ και δεν πρόλαβε ο οργανισμός μου να ξεκουραστεί καθόλου, να "στεγνώσω" λίγο.. η δόση εξαρτάται από την ανταπόκριση του οργανισμού.. και το σκοπό φυσικά,  για ωοληψια σίγουρα δίνουν παραπάνω αλλά είναι υποκειμενικό γιατί είναι πολυπαραγοντικό.. Εγώ καλά είμαι....!! Υπάρχουν ιστορίες γυναικών που απλά προσκυνάω το κουράγιο και την δύναμη τους.. αλλά τι είμαστε γενικά οι γυναίκες.. πόσες αντοχές έχουμε.. Πόσο έχει αλήθεια σε εσάς η φέτα; Μιλάμε για ποπ έτσι;
    • Πόσο παρηγορουμαι όταν διαβάζω ότι δεν είμαι η μόνη που τα περνάω αυτά, δεν λέγεται. Γιατί σαν νέα μαμά κατευθείαν σκέφτομαι ότι κάτι έχω κάνει λάθος και αγχώνομαι. Εγώ πάντως εφόσον θέλει αγκαλιά, της την προσφέρω απλόχερα και ας είναι και όλη μέρα. Κάτι πήγε να ψελλίσει ο άντρας μου ότι την έχουμε κακομαθει μάλλον και του τον έκοψα τον αέρα 😂. Αυτές τις απόψεις του είπα των γονιών μας και των παλιότερων γενεών τις έχουν καταρρίψει οι ειδικοί εδώ και χρόνια! Κανένα μωρό δεν κακομαθαινει από αγάπη και αγκαλιές όταν τις έχει ανάγκη. Αυτά θα την κάνουν να νιώσει ασφάλεια και να γίνει ανεξάρτητη μεγαλώνοντας. Τώρα απλά είναι μωρό και μας χρειάζεται! Υπομονή μανούλα, περνάει ο καιρός τόσο γρήγορα όπως βλέπεις και συ. Ήδη έχει μειώσει πολύ τους θηλασμούς και μου κακοφαινεται 😔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...