Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ Νο2


Recommended Posts

Πασχαλίτσα έγω έλεγα για το όνειρο.Δεν είναι τέλεια?Είχα δει και μερικά πρίν μείνω έγκυος,είχα δει και οτι γεννούσα και ήταν συγκλονιστικό!Φαντάσου πως θα είναι στον ξύπνιο..

Βασικά κρατήσου λίγο με τα ροζ γιατί κι έγω πάντα κοριτσάκια έβλεπα και το είχα σιγουρο!!!

:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 989
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά κρατήσου λίγο με τα ροζ γιατί κι έγω πάντα κοριτσάκια έβλεπα και το είχα σιγουρο!!! :D

Σου μιλαω με το χερι στην καρδια οτι καθολου δεν με νοιαζει τι θα ειναι. Μονο παρακαλαω την Παναγια να ειναι γερο μωρο.

Ισα ισα αν ειναι αγορακι θα ακουσει και το ερμο το σοι μου το ονομα του πατερουλη μου, που περιμενει το 4ο εγγονακι του και ακομη απο τη μερια μας ονομα δεν ακουσαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον την καμπυλη ζαχαρου την κανουμε ολες μας ανεξαρτητου αν εχουμε χαμηλο ζαχαρο... ειναι μια αιματολογικη εξεταση που γινεται μεταξυ 24βδομαδας και 29ης.... σου περνουν πρωτα αιμα νηστικη και μετα σου δινουν να πιεις γλυκοζη και να περιμενεις μια ωρα και μετα σου ξαναπερνουν το αιμα και ετσι βλεπουν αν ανεβαζουμε ζαχαρο μετα τη ληψη γλυκοζης και σχηματισει μια καμπυλη!

νατασαμαρια εχω αρκετα πονακια μεχρι στιγμης ιδιαιτερα με χτυπαει παρα μα παρα πολυ χαμηλα αφου λεω καμια ωρα αντι να χτυπησει θα δω ενα ποδι να κρεμεται αναμεσα απο τα μπουτια μου :lol::lol:

πασχαλιτσακι μου μακαρι να εχεις κοριτσακι για να τα ταιριαξεις... εδω στο νησι λενε "εχεις κορη εχεις ματι"

λιλ μου δε πειραζει!!!! εσυ νασαι καλα και να μεγαλωνει ολο και περισσοτερο η κοιλια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω απο οτι ξερω την εξεταση για το ζαχαρο ολες τις κανουν!

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια, για την φολιτσα της μικρουλας μου :D

Λια εχεις και εσυ τοοοοσο ομορφη κοιλιτσα, :):) και ξετρελαθηκα; με το φοντο απο πισω, τι ειναι? ταπετσαριαα? πραγματικα τελειο :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με Αλεκα κ Ελενα ολες κανουμε καμπυλη Ζαχαρου....ακριβως οπως τα περιεγραψε η Αλεκα..

πραγματικα κ εμενα μαρεσει το φοντο σου Λια τι ειναι ταπετσαρια????εχω τετοια ταπετσαρια σε αλλα χρωματα στην κρεββατοκαμαρα....

Που ειναι οι υπολοιπες κοιλιτσες σημερα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

k ego tin eixa kanei tin kampuli zaxarou sto proto mou k i fasi einai oti se dinoun ena potiri glukozi na peiis k meta kathe misi ora epi 4 fores..tora eyxomai na exoun alaksei k na einai ligotero..gia na po tin alitheia ton fonto pou exei tha elega oti sentoni.. entometaksi blepo tin selida mas k einai apithani me oles tis koilitses!!! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηello!χαιρομαι που διαβαζω ολο ευχαριστα νεα.Και μεισ χθεσ καναμε το α τεστ χθεσ και ξαναειδαμε την μπεμπα :D !Δοξα τον Θεο ολα καλα(ειχαμε καποιο θεμα με την αυχενικη) κι ετσι προχωραμε διχωσ περαιτερω εξετασεισ!

Για το ονομα κοριτσια εγω τουσ ελεγα απο πριν οτι θελω καποιο που να αρεσει σε μενα ...καλα μη βαρατε και στον αντρα μου :roll: !!!!αν και πετανε καμια σποντα δε με ενδιαφερει καθολου,τους τιμαω και τους το δειχνω με αλλους τροπουσ.

εντωμεταξυ,δε ξερω αν εχει καποια παρομοια φαση,ειπα στην γυναικολογο μου οτι λιγο πριν το Πασχα θελω να παω στο χωριο μου(γρεβενα)και μου ειπε οχι γιατι ειναι μεγαλο ταξιδι.εχω χαλαστει ρε γαμωτο ηθελα εναν μηνα με καθαρο αερα χαλαρωση και θέα!!!Στο επομενο ραντεβου θα τησ το ξαναπω :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρα σε βρησκω τσεβουλα οσο αναφορα το ονομα, εχεις απολυτο δικιο, και πολυ καλα εκανες που τους το ξεκαθαρισες απο τωρα!

Εμεις για το ονομα συζητησεις του αερα εχουμε κανει, συζητησαμε μηπως βγαλουμε της μαμας του αντρα μου ή της δικιας μου, αλλα δεν ξερω! η πεθερα μου ειχε πιεσει παρα πολυ την αλλη της την νυφη να βγαλει το ονομα της και εκεινη δεν την ακουσε και το ειπαν το κοριτσακι Μαρια που το ταξανε! ελπιζω να μην τα κανει και σε εμας, μεχρι στιγμης μπροστα τους δεν εχει συζητηθει!

delphine εχεις και ενα μεγαλυτερο αγορακι? πω πω τι ομρφα :) πως το εχει παρει εκεινοος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα σε όλες!!

Tsevoula εγώ πάντως πήγα 9η εβδομάδα Βαρκελώνη, με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού!

Βρε κορίτσια έγω έκανα καμπύλη ζαχάρου μαζί με τις αρχικές εξετάσεις. Με 2 μετρήσεις, στη 1 και στις 2 ώρες. Θα την ξανακάνω τότε που λέτε?

Κατά τ΄άλλα ησυχία..Με έχει πιάσει μια τρελλή περιέργεια αν έχω μπέμπη ή μπέμπα! Λέτε την Δευτέρα που θα έχω κλείσει την 16η, να δει τίποτα ο γιατρός??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοιλίτσες μου!

Πολύ όμορφες είναι οι κοιλίτσες σας! Ζηλεύω...θέλω και εγώ, άντε να περάσει ο καιρός να μεγαλώσει και η δικιά μου!!!!!

Βλέπω ανοίξατε συζήτηση για τα ονόματα...ευτυχώς εμείς δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα, πριν ακόμα μείνω έγκυος στον πρίγκιπα μου είχαμε πει σε όλους ότι θα το ονομάσουμε το παιδί με όνομα της δικής επιλογής (άσχετο) έτσι όταν γεννήθηκε την 7 ημέρα πήγαμε το δηλώσαμε (Απόλλωνας). Σε αυτό το μωράκι, με το καλό όταν θα έρθει πάλι το ίδιο θα κάνουμε! Αν είναι αγόρι θα είναι ο Ερμής κι αν είναι κορίτσι (εκεί παίζεται λίγο, δεν καταλήξαμε) θα είναι μάλλον Ρέα ή Αριάδνη. Είχαμε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι σε ό,τι αφορά το παιδί θα αποφασίζουμε μόνοι μας...Εξάλλου τους γονείς μας τους τιμούμε και τους σεβόμαστε και το δείχνουμε με άλλους τρόπους.

Να πω την αλήθεια λίγο μόνο ο πεθερός μου στην αρχή του κακοφάνηκε αλλά το ξεπέρασε! Σημασία έχει να έχετε συνεννόηση με τον σύντροφό σας και από κει και πέρα όλα καλά θα πάνε!

Ευχαριστώ τα κορίτσια που μου απάντησαν για τον παιδικό σταθμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αριαδνη μου (αχ ποσο μαρεσει το ονομα σου ασχετο!) εμενα ο κολοκυθας αν και το ηξερα απο την αυχενικη τον ειδα στις 17βδομαδες αρα σιγουρα θα δεις φυλο!!!! γιατι την εκανες στην αρχη??? εχεις μηπως διαβητη ή θυροειδη?

τσεβουλα μπραβο σας που ειδατε τη μπεμπουλα σας και φου ειναι ολα καλα μη το συζυτας!!! γιατι ομως δε μπορεις να ταξιδεψεις???? λογικα εισαι στο 4ο ή λιγο πριν μπορεις να ταξιδεψεις κανονικα και αν ειναι και με αυτοκινητο που σταματας και κανεις και στασεις τι την πειραζει τη γιατρο σου? εγω στη σαντυ ταξιδεψα απο ροδο -αγρινιο -ιωαννινα-μετσοβο-σερρες και μετεωρα (ειπα να ξεσκασω λιγο γιαυτο) και οταν δεν αισθανομουν καλα σταματαγαμε με το αυτο και ηρεμουσα και συνεχιζαμε!

λοιπον η τιβι δεν εχει τιποτα αλλα κατεβασαμε ενα θριλερ και ετοιμαζομαστε να το δουμε... η σαντυ κοιμαται και εγω μολις απολαυσα ενα καυτο καυτο τσουρουφλιστο μπανακι... φιλακια τα λεμε αυριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέχασα....για την καμπύλη! Θυμάμαι στον μικρό μου την είχα κάνει αλλά επειδή δεν είχα υψηλό σάκχαρο, έκανα την πιο απλή μορφή της, όπως μου είχε πει ο γιατρός, ενδιάμεσα από την αιμοληψία αντί για γλυκόζη απλά έφαγα ένα καλό πρωινό!!!!!και μετά ξαναέδωσα αίμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω γιατί με έβαλε να την κάνω απο την αρχη, δεν έχω κάποιο πρόβλημα! Μάλλλον είναι η τακτική του γιατί και μιά φίλη μου που είναι εγκυος και πάει στον ίδιο, την έκανε κι αυτή στην αρχη.. Τώρα θα δείξει αν θα την ξανακάνω!!

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alekagala τελειο το προγραμμα σας, και εγω θελω ταινιουλαααααα :):):)

venus πολυ ωραιο ονομα εχετε δωσει στο αγορακι μας, και με το καλο και το μωρακι τωρα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως μάλλον για κορίτσι με βλέπω για να μην αποκαλύφθηκε στην αυχενικη... Αν και αυτή η γιατρός ήταν τελειως αρνητική στο να μου πει κατι... Ουφ!θα δούμε!

Αλέκα καλο είναι το όνομα μου...ελπίζω να με βγάλει η κόρη μου ή ο γιος μου...χαχαχα...μιας και λέμε για ονόματα δηλαδη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια, καλά είμαστε απίστευτες δεν έχει κλεισει βδομάδα που ανοιξαμε το καινούριο θεματάκι και γράψαμε κιολας 20 σελίδες.

Εγώ έκανα ένα μπανάκι, τρώω τώρα το τοστάκι μου και σας διαβάζω, αύριο έχω γιατρό αχ να είναι ολα καλά με το μικρούλι μου, ελπίζω να επιβεβαιώσουμε και το φύλο. Σήμερα είμαι λίγο καλύτερα, δεν νοιώθω τόσο έντονα αδυναμία μονο λίγο μειωμένη ορεξη έχω.

Ειρήνη το θέμα του ονόματος είναι λίγο λεπτό, καλό είναι να έχεις συμφωνήσει με τον άντρα σου και μετά να βρείτε τον τρόπο να το περάσετε και στους δικούς σας, σημασία έχει να αρέσει σε σας. Εμάς μας έκατσε καλά το οτι το πρώτο ήταν κοριτσάκι και πήρε το ονομα της πεθεράς μου, το δεύτερο τώρα αν είναι όντως αγόρι θα βγάλουμε τον μπαμπά μου και τους έχουμε πει αν έρθει και τρίτο τότε πεθερός και μαμά θα μοιραστούν τη δόξα μιας και έχουν το ίδιο ονομα. Ειμασταν ξεκάθαροι απο την αρχή σε τι μας άρεσε εμάς και οχι σε παραδόσεις του στυλ το αγορί να έχει το ονομα του πεθερού για να μείνει το όνομα και τέτοια.

Κικίτσα για τριτροχο ή τετράτροχο δεν μπορώ να σε βοηθήσω είναι νομίζω περισσότερο στυλ, οπως είπε και η Αλέκα το 3σε1 με βολεψε γιατι δεν χρειάστηκα καλαθούνα και είχα το καθισματάκι αυτοκινήτου μέχρι που πήγε η μικρή 18 μηνών και της το άλλαξα μετά.

Αμαλίτσα η κοιλίτσα είναι γλύκα και οντως μυτερή , Ελενα και η δικιά σου είναι γλυκήτατη πραγματικά είστε και οι δύο υπόδειγμα μυτερής και στρογγυλής κοιλιάς αφού κοιτάω τώρα και την δικιά μου για να δω σε ποια μοιάζει ποιο πολύ :lol::lol::lol:

Μαθήματα ανώδινου τοκετού και εγώ δεν είχα κάνει και οταν είχα ρωτήσει τον γιατρό μου μου είχε πει αυτό που είπε και η Μαρία μας, εκείνη την ώρα δεν θα θυμάσαι τίποτα οτι είναι θα στο πώ τότε πάνω στην πράξη. Πραγματικά στην γέννα με βοήθησε και ο γιατρός μου πολύ και οι μαίες στις αναπνοές κατά τις εξωθήσεις δεν ξέρω πως θα ήταν βέβαια αν είχα μια ιδέα απο πριν.

Natasamaria την καμπύλη ζαχάρου νομίζω την κάνουν ολοι, αυτό που ίσως διαφέρει είναι η ποσότητα γλυκόζης που θα πάρεις και αν θα είναι δύωρη ή τρίωρη η εξέταση. Αν έχεις λίγο σάχαρο στις αιματολογικές συνήθως κάνεις την μικρή ποσότητα με λήψη αίματος πριν, στην μια ώρα και σε δύο ώρες. Πάντως ήταν η πιο βαρετή εξέταση να είσαι δύο ώρες στο μικροβιολογικό. :roll:

tsevoula πολύ χαίρομαι που είναι καλά το μωράκι σου

Αριάδνη και εγώ πιστεύω οτι θα σου λυθεί η απορία για το φύλο αφου θα είσαι στην 16η βδομάδα.

Που είναι τα κοριτσάκια που είδαν σήμερα τα μωράκια τους, περιμένουμε να νέα σας.

Πολλά μου φαίνεται έγραψα :)

Καλο βράδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα μενω κοριτσια,τελοσ μαρτιου θελω να παω,θα μαι 6 μηνων, :D !

μου πε να μην παω γιατι ειναι πολλα τα χιλιομετρα με ξενερωσε τελειως!

εγω λιγο που εψαξα στο google λεει οτι δε κανει να βρεθεισ αποτομα σε υψομετρο ανω των 650μετρων. τι να πω?? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsevoula εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάει 6 μηνών απο Αθήνα Κέρκυρα, αυτό που μου είχε πει είναι να κάνουμε στάσεις για να περπατάω και να γίνεται καλύτερη κυκλοφορία του αίματος.

Τώρα για το υψόμετρο δεν νομίζω οτι θα το ανέβεις και πολύ απότομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω πιστευω οτι δεν ειναι προβλημα. σε ενα σαιτ απλα ελεγε να μην ανεβαινεισ σε μια μερα σε υψομετρο <650μμ.ευχομαι και ελπιζω να μου χουν σταματησει οι εμετοι κι οι αδιαθεσιες και να πνε ολα καλα και θα το συζητησω ξανα μαζι της!!! Μου λειπει το χωριουδακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.δεν σας προλαβαινω!κ εμενα ο γιατρος μου ειναι αυστηρος με τα ταξιδια.στην κορη μου μου ειχε πει οχι για αεροπλανο για μακρινο ταξιδι για το υψομετρο κ τα κενα αερος κατι τετοιο μου χε πει.κ εγω θελω να τον ρωτησω για το πασχα αν με αφηνει να παω αμαλιαδα αλλα το βρισκω χλωμο γιατι ο δρομος ειναι ολο εργα κ με τα διδυμα αρχες εκτου το οχι του το εχω σχεδον σιγουρο!

τωρα για την καμπυλη ζαχαρου δεν υπαρχει πιο βαρετη εξεταση.δεν περναει η ωρα με τιποτα παρτε κανενα βιβλιο μαζι.

καπου διαβασα για παιδικο σταθμο.εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οχι πριν τα δυο παιδικο για τις ιωσεις γιατι το ανοσοποιητικο σε πολυ μικρη ηλικια δεν ειναι δυνατο κ οτι με εναν πολυ δυνατο πυρετο μπορει το παιδι να παθει βλαβες στο σωμα του.

η κορη μου εκλεισε τα δυο τον γεναρη αλλα δεν θα την παω παλι γιατι το σεπτεμβριο τα μωρα μωλις μου θα χουν σαραντησει κ δεν θα ρισκαρω να ναι ολα αρρωστα καθε τρεις κ λιγο.κ εμεις τις ιωσεις τις βεντουζαρουμε!η ξαδερφη μου που στελνει τις κορες τις κ το μωρο ηταν ημερων λογω ιωσης μπηκε για 10 μερες στο νοσοκομειο κ εκανε ακομα κ παραγγετιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia mou den exw xrono na katsw na sas diavasw twra sas lew ta nea mou twra k sxolia argotera me tin b epipedou ola kala pigan to mwraki mou einai 500 gr k sigourepsame oti eimai agoraki telika... polu zwiros alla k ntropalos den mas afise to skasmeno na to vgaloume kalutexniki foto ola ta xeria evaze k traviotan.... opws einai sto tikeraki mou exoume mia fwto tou... sas filw tha mpw meta na sas diavasw oles sas...

tha paw twra sto nosokomeio na parw ta apotelesmata apo tis eksetaseis pou eixa kanei k ta leme.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΙΚΕΡΑΚΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΛΕς Κ ΕΙΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕς ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΧΙΜ ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΠΟΜΠΙΡΑΚΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΠΙΖΩ Κ ΕΓΩ ΑΓΟΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΜΙΣΟΥΜΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΔΩ Κ ΕΓΩ ΛΙΓΟ ΣΙΕΛ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...