Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ.....ΓΙΑ ΕΛΑΤΕΕΕ...


Recommended Posts

εε τι να σου πω μαμοθρεφτα τα κανεις τα παιδια σου χαχα...καλα εχτες διαβασα σε ενα πολυ γνωστο περιοδικο για μαμαδες οτι ο θηλασμος κανει τα παιδια νευρικα και να μην απορουμε αν τα παιδια γκρινιαζουν δεν εχουν τιποτα ειναι επειδη θηλαζουν...ερευνα ειναι αυτο απο το πανεπιστημιο της Αγγλιας...τι αλλο για να πουλησουν γαλα τι αλλο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μανουλες καλημερα και να σας ζησουν τα μικρα σας.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας καθως αρχιζω να ερχομαι σε απογνωση.Εχω ενα αγορακι 15 ημερων.Τον θηλαζω σχεδον αποκλειστικα και εξηγω τι εννοω.Ξεκινησα θηλασμο απο τη 2η ημερα στο μαιευτηριο καθως ο μικρος εμεινε την 1η σε θερμοκοιτιδα.Απο την 4η ημερα σιγα σιγα και με ληψη μαγιας της μπυρας το γαλα μου αυξηθηκε σε πολυ καλα επιπεδα.Θεωρω οτι το μωρο χορταινει οποτε και γι αυτο μπορει και κοιμαται 3-4 ωρες καμια φορα.Του δινω ελαχιστο συμπληρωμα μονο σε φασεις που δεν χορταινει με τιποτα και περναμε ωρες ατελειωτων θηλασμων οποτε το στηθος μου δεν αντεχει αλλο.Χρησιμοποιω και θηλαστρο για να βγαζω παραπανω γαλα να του το δινω οταν νιωθω οτι δεν χορταινει.Στο μαιευτηριο η μαια που με βοηθησε και οι υπολοιπες νοσοκομες ειπαν οτι ο μικρος πιανει τη θηλη πολυ καλα και πως βοηθουν και οι θηλες μου.Παρολα αυτα σιγα σιγα ο πονος που με πιανει τη στιγμη που πιανει το στηθος και για αρκετα δευτερολεπτα ειναι αφορητος.Με πιανουν κλαματα και τυχαινει και να μου ερθει και λιποθυμια-χωρις να ειμαι υπερβολικη.Φτανω σε σημειο να θελω να αποφυγω τον επομενο θηλασμο και το τρεναρω οσο μπορω πραγμα που μετα μου φερνει στεναχωρια-τυψεις κλπ γιατι δεν φροντιζω οσο πρπει το παιδι μου.Οι θηλες μου δεν εχουν πληγωσει πραγμα που ενισχυει το γεγονος οτι ο μικρος πιανει σωστα τη θηλη,αλλιως τοσες ημερες θα ειχα ματωσει.Ο γυναικολογος μου και η μαια πριν λιγες ημερες με διαβεβαιωσαν οτι αυτο θα περασει σιγα σιγα και σε λιγες ημερες ουτε που θα καταλαβαινω τιποτα.Ομως ο πονος βλεπω απλα να χειροτερευει.Ειναι τοσο κριμα να εχω τοσο γαλα και να μην μπορω να το προσφερω οπως θελω στο παιδακι.Σας παρακαλω πειτε μου μια γνωμη,βοηθειστε με γιατι παω να τρελαθω.Σας ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MUMBASHA μου δεν είχα ποτέ πόνο στις θηλές απλά μέχρι να σου γράψει κάποια κοπέλα που αντιμετώπισε κάτι παρόμοιο και να σε βοηθήσει έλεγα να προτείνω κάποια πράγματα.

Ο πόνος είναι και στις 2 θηλές;

Όταν αντλείς με το θήλαστρο πονάς;

Μήπως είναι κάντιντα; Νιώθεις σαν να σε τρυπάνε βελόνες; Πρόκειται για μυκητίαση και ο μύκητας τρέφεται από τη ζάχαρη, άσπρο αλεύρι κλπ. Αν τα κόψεις βλέπεις βελτίωση.

Ίσως είναι καλύτερα να πάρεις τηλεφωνο μια σύμβουλο θηλασμού να σου δώσει οδηγίες.

Είναι προτιμότερο να μιλήσεις με ειδικό και να σε δει από κοντά για να τελειώσει το μαρτύριο νωρίτερα. Ο γιατρός και η μαία σου μπορεί να μην είναι σύμβουλοι θηλασμοί, και δυστυχώς οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα πως να σε βοηθήσουν.

Προσπάθησε να αντέξεις τον πόνο και θήλαζε τον μικρό, μην τυχόν και πάθεις και καμια μαστίτιδα και τρέχεις μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλες καλημερα και να σας ζησουν τα μικρα σας.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας καθως αρχιζω να ερχομαι σε απογνωση.Εχω ενα αγορακι 15 ημερων.Τον θηλαζω σχεδον αποκλειστικα και εξηγω τι εννοω.Ξεκινησα θηλασμο απο τη 2η ημερα στο μαιευτηριο καθως ο μικρος εμεινε την 1η σε θερμοκοιτιδα.Απο την 4η ημερα σιγα σιγα και με ληψη μαγιας της μπυρας το γαλα μου αυξηθηκε σε πολυ καλα επιπεδα.Θεωρω οτι το μωρο χορταινει οποτε και γι αυτο μπορει και κοιμαται 3-4 ωρες καμια φορα.Του δινω ελαχιστο συμπληρωμα μονο σε φασεις που δεν χορταινει με τιποτα και περναμε ωρες ατελειωτων θηλασμων οποτε το στηθος μου δεν αντεχει αλλο.Χρησιμοποιω και θηλαστρο για να βγαζω παραπανω γαλα να του το δινω οταν νιωθω οτι δεν χορταινει.Στο μαιευτηριο η μαια που με βοηθησε και οι υπολοιπες νοσοκομες ειπαν οτι ο μικρος πιανει τη θηλη πολυ καλα και πως βοηθουν και οι θηλες μου.Παρολα αυτα σιγα σιγα ο πονος που με πιανει τη στιγμη που πιανει το στηθος και για αρκετα δευτερολεπτα ειναι αφορητος.Με πιανουν κλαματα και τυχαινει και να μου ερθει και λιποθυμια-χωρις να ειμαι υπερβολικη.Φτανω σε σημειο να θελω να αποφυγω τον επομενο θηλασμο και το τρεναρω οσο μπορω πραγμα που μετα μου φερνει στεναχωρια-τυψεις κλπ γιατι δεν φροντιζω οσο πρπει το παιδι μου.Οι θηλες μου δεν εχουν πληγωσει πραγμα που ενισχυει το γεγονος οτι ο μικρος πιανει σωστα τη θηλη,αλλιως τοσες ημερες θα ειχα ματωσει.Ο γυναικολογος μου και η μαια πριν λιγες ημερες με διαβεβαιωσαν οτι αυτο θα περασει σιγα σιγα και σε λιγες ημερες ουτε που θα καταλαβαινω τιποτα.Ομως ο πονος βλεπω απλα να χειροτερευει.Ειναι τοσο κριμα να εχω τοσο γαλα και να μην μπορω να το προσφερω οπως θελω στο παιδακι.Σας παρακαλω πειτε μου μια γνωμη,βοηθειστε με γιατι παω να τρελαθω.Σας ευχαριστω.

Καλησπερα και απο εμενα! απο οσο γνωριζω εαν το μωρο πιανει σωστα την θηλη δεν πονας (οντως τις πρωτες μερες υπαρχει μια ενοχληση μεχρι να συνηθισουν οι θηλες, αλλα μεχρι εκει)

Καλα ειπε η fotini , χρειαζεσαι συμβουλο θηλασμου τσεκαρε εδω πληροφοριες για το που θα τις βρεις

http://www.thilasmos.net/lll.html

κοιμαται 3 με 4 ωρες ??? Υπεροχα !!! Ο πρωτος μας γιος ξυπνουσε καθε μιαμιση ωρα (το πολυ) για να φαει , με τον δευτερο ξυπναμε καθε τρεις και ειμαστε αρχοντες!!! :D

θα συστηθω και καλυτερα σε λιγο, απλα ηθελα να απαντησω στην mumbasha!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυγη θα περασει αυτος ο πονος κι ας μην το πιστευεις! κι εγω το ιδιο ειχα παθει και επιανε μια χαρα το μωρο.. αν ομως πληγωθουν μεχρι να γειανουν ο πονος παραμενει.. Κανε υπομονη,, σε 1 βδομαδα θα εισαι οκ. και βαζε λανολινη βοηθαει!!καλη δυναμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δεν σας παρακολουθω συχνα γιατι πραγματικα δεν προλαβαινω.. Εχω μια γρηγορη ερωτηση.. η μικρη μου συχνα δεν κοιμαται αναμεσα στα γευματα με αποτελεσμα να μην ξερω τι να την κανω! την απασχολω λιγο αλλα μετα βαριεται προφανως και θελει παλι στηθος!! Τι να κανω? Πολλες φορες απλα θηλαζω ολη την ωρα, δεν διαχωριζονται τα γευματα.. και φυσικα δεν τρωει ολη την ωρα , θελει να πιπιλαει.. Ειναι καλο αυτο? μηπως την "κακομαθαινω"? Και ποτε πια θα θηλαζει πιο γρηγορα? καθεται 40 λεπτα με μια ωρα στο στηθος.. με το ζορι σηκωνομαι και κανω βασικα πραγματα οπως να παω τουαλετα και κλεινουμε τους 2 μηνες πια .. τα εχω φτυσει!!! τι λετε?

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δεν σας παρακολουθω συχνα γιατι πραγματικα δεν προλαβαινω.. Εχω μια γρηγορη ερωτηση.. η μικρη μου συχνα δεν κοιμαται αναμεσα στα γευματα με αποτελεσμα να μην ξερω τι να την κανω! την απασχολω λιγο αλλα μετα βαριεται προφανως και θελει παλι στηθος!! Τι να κανω? Πολλες φορες απλα θηλαζω ολη την ωρα, δεν διαχωριζονται τα γευματα.. και φυσικα δεν τρωει ολη την ωρα , θελει να πιπιλαει.. Ειναι καλο αυτο? μηπως την "κακομαθαινω"? Και ποτε πια θα θηλαζει πιο γρηγορα? καθεται 40 λεπτα με μια ωρα στο στηθος.. με το ζορι σηκωνομαι και κανω βασικα πραγματα οπως να παω τουαλετα και κλεινουμε τους 2 μηνες πια .. τα εχω φτυσει!!! τι λετε?

φιλια

twiggy, και εμενα ο μικρος ειναι δυο μηνων και τις ωρες που ειναι ξυπνιος θηλαζει πολυ συχνοτερα απο το βραδυ (αν μπορεις να το πεις βραδυ γιατι ακομα δεν εχουμε καθιερωσει προγραμμα υπνου φυσικα!)

τα πρωινα προσπαθω οταν δυσανασχετει να τον κανω βολτες, να του μιλαω και οταν δεν ηρεμει τον θηλαζω. Οταν δω οτι το παρακανει στο πιπιλισμα τον βγαζω (αλλα τον αφηνω και να πιπιλαει λιγο) Πιστευω πως το στηθος για τα μωρα δεν εινα μονο γαλα, ειναι σιγουρια και αγαπη, οποτε τον αφηνω και λιγο παραπανω...

Οσο μεγαλωνει παντως και εχει αλλα ενδιαφερντα τοσο λιγοτερο θα ειναι "κολλημενος" στο στηθος. τον πρωτο μου γιο τον θηλασα 18 μηνες και αυτο θυμαμαι. Αν και θελει υπομονη, ειναι πολυ μικρακι ακομα το δικο σσου. Να θυμασαι οτι του δινεις οτι καλυτερο υπαρχει και να παιρνεις δυναμη. :D

Ας πει και αλλη μανουλα την γνωμη της , αυτα απο εμενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy εγώ στους δύο μήνες περίπου τον έβαζα στο ριλάξ και του τραγουδούσα. Εναλλακτικά, τον κρατούσα, χορεύαμε και του τραγουδούσα πάλι. Επίσης, του έπαιζα με μια κουδουνίστρα και τον απασχολούσα για κάποια ώρα. Θα δεις ότι σιγά-σιγά δε θα είναι τόσο κολλημένη στο στήθος. Εμείς πάντως, ακόμα και τώρα δεν έχουμε ωράριο, ούτε για το πότε, ούτε και για το πόση ώρα θα θηλάζει. Τώρα που ξεκίνησε το ρυζάλευρο ίσως οργανωθούμε λίγο καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια... ξερω θελει υπομομη και νιωθω τυψεις που σκεφτομαι ετσι, αλλα καποιες στιγμες ειμαι τοσο πτωμα ή με πιανει απελπισια οτι δεν θα ξεκολλησω απο αυτη την κατασταση ποτε!! ειναι 2 μηνες που μου εχουν φανει ατελειωτοι!! καταλαβαινετε..Επισης εχω μονιμως την ανασφαλεια οτι δεν χορταινει ή οτι δεν τα κανω ολα σωστα..Αλλα οταν διαβαζω κι αλλες εμπειριες παιρνω τα πανω μου..Αληθεια εσεις τα αφηνετε να κλαινε ήτρεχετε αμεσως? Γιατι κι εδω οι θεωριες ειναι πολλες...

πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλό μήνα!! Και εγώ έκλαιγα κάθε φορά που τον έβαζα στο στήθος τις 3 πρώτες εβδομάδες. Μετά από αυτό το μαρτύριο, όταν πλέον σκληρηναν οι θηλές ήταν ότι καλύτερο ο θηλασμός. Χαλάρωνα απίστευτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να κουράζεσαι και να αισθάνεσαι ότι δεν αντέχεις άλλο. Άνθρωποι είμαστε κι εμείς, δεν είμαστε μηχανές!

Εγώ όταν ήταν πιο μικρός έτρεχα αμέσως. Τώρα μπορεί να τον αφήσω να γκρινιάξει λίγο, όχι να κλάψει γοερά, βέβαια, αλλά άμα δεν γκρινιάξει, να κάνει κάτι σαν μούγκρισμα, κάτι μμμμμ, γκκκκκ, δεν κοιμάται. Αλλά να κλαίει, να φωνάζει και να σκούζει, όχι, δεν τον αφήνω και δεν μπορώ να καταλάβω και για ποιο λόγο θα έπρεπε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο εμενα οσο αναφορα το θεμα του πονου πιστεψε με ξερω τι παει να πει πονος..δεν εχω θηλες βασικα εχω εισεχουσες θηλες με αποτελεσμα καθε φορα που θηλαζα στις αρχες να υποφερω και να τρεμω μεχρι να πιασει την θηλη στην αρχη υτπεδερα πολυ και οσο περνουσαν τα λεπτα που θηλαζα δεν το αισθανομουνα αλλα μιλαμε δεν μπορουσα ουτε το σουτιεν μου να με ακουμπαει καλα μην σου πω το αιμα και τις πληγες εγω χρησιμοποιουσα την λανονιλη της μεντελα και χωρις μπλουζα και σουτιεν μεσα στο σπιτι μολις σκληρινουν οι θηλες θα εισαι μια χαρα πιστεψε με δεν θα καταλαβαινεις απολυτως τιποτα ομως..μου το ελεγαν και δεν το πιστευα αλλα πλεον 8 σχεοδν μηνες θηλασμου και ναι δεν καταλαβαινω εχεουν γινει σκληροπετσες χαχα

twigγυ μου εγω δεν την αφηνψ να κλαιει εκτος και αν ειναι κανα κλαμα ψευτικο αλλα εμενα ειναι σε μηνα που κλαιει ψευτικα τα πιο μωρακια κλαινε γιατι κατι θελουν ακομα και παρεα η αγκαλιτσα το να την εχεισ το στηθος ειναι καλο και θα βοηθησει και στην παραγωγη εγω δεν πηρα ποτε χαπακια μαγια μπυρας οσο επινε τοσο αυξανε την ποσοτητα τωρα θηλαζει πρωι βραδυ και κανα 2 φορες τη νυχτα και καμια φορα και απογευμα οσο θελει το θεμα ειναι οτο οσο θα δινετε τοσο θα εχετε αν μειωσετε γευματα θα μειωθει αν θελετε φυσικα πιο εξειδικευμενες πληροφοριες να απευθυνθητε σε συμβουλο θηλασμου εγω απολαυμανο τοσο το θηλασμο ειναι πλεον οχι μονο τροφη για το παιδι μου μιας και τρωει αλλες τροφες αλλα μια παρηγορια μια συνδεση ειναι απιστευτο συναισθημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γειας σας!δεν εχω προλαβει να διαβασω τι γραφετε στις προηγουμενες σελιδες γιαυτο και ζητω συγνωμη αν επαναλαμβανω τα ιδια θεματα!επειδη θα αρχισω δουλεια τον αλλο μηνα και θηλαζουμε αποκλειστικα εδω και 4 μηνες προσπαθω να δωσω μπιμπερο στην μικρη και δεν παιρνει κανενα εχω δοκιμασει διαφορα οπως και το calma της medela.καπου ειδα ενα που λεγεται breast flow νομιζω αλλα δεν ειμαι και σιγουρη ειναι αγγλικο προιον και ειναι για τα μωρα που θηλαζουν αφου κανου την ιδια ακριβως θηλαστικη κινηση με την γλωσσιτσα τους οπως κανουν και στο στηθος!γνωριζει καμια που μπορω να το βρω;δεν ξερω πως μπορω να το παραγγειλω μεσω ιντερνετ και ελεγα μηπως το εχει καποια απο εσας να μας δωσει πληροφοριες αν μπορουμε να το βρουμε σε καποιο καταστημα εδω!ευχαριστω εκ των προτερων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουίτι, δεν έχω ιδέα, αλλά καλύτερα μη δίνεις εσύ το μπιμπερό. Άσε τον άντρα σου ή τη μάνα σου να το δώσουν, και καλύτερα φύγε από το σπίτι. Από σένα ξέρει ότι θα φάει από το στήθος, και αποφεύγει το μπιμπερό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραιο αυτο που λες γιατι κ η δικια μου δεν μπορει με τιποτα το μπιμπερο...εχουμε θεμα.απο 1,5μηνων τις δινω μπιμπερο (να τονισω οχι εγω, μονο ο αντρας μου τις το δινει) εχουμε παρει οτι μπιμπερο μπορει να φανταστεις κ δεν τα θελει με τιποτα....προς το παρον δεχεται μονο τις nuby αυτα που ειναι ολο σιλικονι....ειναι κ λιγο ακριβα σε σχεση με αλλα μπιμπερο...λεω να δοκιμασω κ τα dr.brown αν τα εγραψα καλα μηπως τι βολευουν καλυτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο αντρας μου ερχετε το βραδυ οποτε δεν ειναι καποιος αλλος εδω για να την δωσει μππιμπερο.εχω κατααγχωθει θα λειπω ολη μερα και δεν ξερω τι να κανω!να μεινει νηστικη τοσες ωρες θα μας ακουσουν σε ολες τις ηπειρους απτο κλαμα!αχ τι προβλημα!κ εκτος αυτου εχει δυο μερες τωρα δεν τρωει ουτε απο το στηθος την ημερα η θα φαει πολυ λιγο και μετα θα χαζευει και ξυπναει 3 και 4 φορες το βραδυ για να φαει και να αδειασει το βυζι που της δινω καθε φορα!μαλλον ζοριζεται που την πιεζω να φαει απτο μπιμπερο νευριαζει και δεν τρωει απο πουθενα μετα!τι θα κανω...;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α καλα αλλο προβλημα αυτο!τον πρωτο μηνα θα ερθει η μαμα μου και μετα σε βρεφικο ιδιωτικο που μπορεις να τα αφησεις οσο θελεις και ολη μερα αν χρειαζεται!θα δω αν μπορω να δουλευω την πρωινη βαρδια και να σχολαω στις 4 οποτε θα ειναι καπως καλυτερα!η αν δω οτι δεν γινεται θα σταματησω την δουλεια!μεγαλο μειον βεβαια ετσι οπως πανε τα πραγματα αλλα και τι να κανω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τουιτι κ εγω εχω μεγαλο θεμα με το μπιμπερο....αλλα λογικο αφου το στηθος εχει διαφορετικη υφη...με τον γιο μου ηταν χειροτερα ακομα τα πραγματα γιατι ξαφνικα γυρω στους 8μηνες αρχισα να του μαθαινω το μπιμπερο κ δεν το επερνε με τιποτα....χαμος εκανα 3 μηνες να το το δεχτει...κ ημουν κ μονη τελειως.

σκεφτομαι το πεθερικα της συμφορας που ο παπους ειχε ενα στηθος κ εβαζε το μπιμπερο μεσα :lol: κ ξεγελουσε το μωρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χα χα!αν σου πω οτι και εγω το σκεφτηκα αυτο με το βυζι που λες πολλες φορες και σαν χαζη μανα και εγω ειχα πει στον αντρα μου μες στην απελπισια μου να ψαξουμε να βρουμε μηπως σταληθεια υπαρχει κατι τετοιο για να τους δινουν το γαλα οταν λειπουμε και ο αντρας μου με κοιταξε ολο απορια σαν να μου λεει "σοβαρα τωρα αυτην την τρελη την παντρευτηκα κιολας;" :shock::shock::shock::shock: !τωρα που το σκεφτομαι βεβαια δεν εχει και πολυ αδικο!3 μηνες ε;πω πω τι με περιμενει....και θα το παρει αραγε :?: εχω ακουσει οτι καποια μωρα δεν το δεχονται ποτε το μπιμπερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τουιτι το nuby επειδη ειναι ολο σιλικονι το παταω κ λιγο εγω κ τρεχει απο μονο του...το θεμα ειναι οτι η δικια μου μετα το φτυνει....μονο στηθος θελει...

δοκιμασα πολλα μπιμπερο κ μαλλιστα καποια καινουργια με στραβη θηλη κ καλα πλησιαζουν το στηθος της μαμας...ελα που ουτε να το βαλει στο στομα της...δεν εχει κ αδικο γιατι τελικα ειχε την ποιο σκληρη υφη η θηλη του

post-16748-13873939267012_thumb.jpg

post-16748-13873939267875_thumb.jpg

post-16748-13873939268882_thumb.jpg

post-16748-13873939269783_thumb.jpg

post-16748-13873939270854_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια αυτο με το μπουκαλι μεγαααλο προβλημα εγω καποια περιοδο χρειαστικε να της δωσω μπουκαλι γιατι επρεπε να παρω φαρμακα μιλαμε δεν το επιανε με τιποτα οσα μπιμπερο και ατ της εδωσα οσα γαλατα και αν αλλαξα..εμενε νυστικη και μονο εκλαιγε και κοιμοτανε μετα τις 3 μερες αρχισε να τρωει λιγο καπου 30 γραμμαρια μετα 60 μια μερα 90 τα οποια εκανε εμετο ομως γιατι απο την πολυ νυστικομαρα της ηρθε αποτομο...τελικα τελειωσε η αγωγη και με το που τη θηλασα ενω ελεγα οτι θα της δινω το βραδυ μπουκαλι μην το ξανα παθω δεν ξανα επιασε μπουκαλι...με τιποτα..αφου ξανα επαθα το ιδιο προβλημα και δεν πηρα φαρμακα...τωρα νερο χυμο κλπ πινει μονο απο ποτηρι και γαλα θηλαζουμε ακομα αλλα πρεπει οσες ειναι να πατε στη δουλεια σιγα σιγα να ξεκινησετε το μπουκαλι εστω 30γρ εγω εκανα το εξης αν και κανονικα πρεπει καποιος αλλος να δωσει το γαλα γιατι εμας αλλιως μα εχουν συνδιασει και μυριζουν και το γαλα απο το στηθος εμενα παλι μονο εμενα ηθελε λοιπον την εβαζα κοντα στο στηθος σαν οτι θα θηλασει και ανοιγε στο στομα και εβαζα το μπιμπερο αυτη το κραταγε ανοιχτο και εκλαιγε εγω τηα τραγουδουσα ενα τραγουσι δυνατα πιο δυνατα απο τη φωνη της που της αρεσει και εκεινη σταματαγε να ακουσει αλλα το στομα ανοιχτο να μιην ακουμπαει τη θηλη στου μπιμπερο...εγω τοτε εκει που τραγουδαγα πιεζα με το χερι μου τη θηλη κει εβγαζε γαλα οπου αναγκαζονταν να καταπιει κει ετσι σιγα σιγα πολυ ωρα θελει..επινε 30γρ...μεχρι να συνηθησει...εμενα αυτο με βοηθησε εχω πεταξει γαλα ουυυ...πολυ.,..και σε σκονη και το δικο μου το ιδιο βεβαια τοτε δεν εκανε να πινει το δικο μου επρεπε να το πεταω οποτε εδινα σκονη μαλιστα τη δοκιμασα και σε γευση δεν εχει διαφορα απο το δικο μας το μπιμπερο ειναι το θεμα...το θεμα ειναι το εξης θα πεινασει και αν αναγκαστει μετα απο 2-3 μερες να το δεχτει υπομονη πολυ θελει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κισκα εμενα δεν επινει ουτε το δικο μου στο μπιμπερο..το εφτυνε....τωρα αρχισε κ πινει....2μηνες με το μπιμπερο κ τωρα το ψιλοπερνει....που να ηθελα να τις δωσω κ ξενο :lol:

στον γιο μου αρχισα κ του εδινα το νεοκειτ γιατι ειχε αλλεργια κ ηθελα να δω αν το πειραζει...εκανα 3 μηνες του το εδινε με κουταλακι στην αρχη....που να δεχτει το μπιμπερο κ ποσο μαλλον οταν το περιεχομενο του ηταν αηδια(ειναι χαλια γαλα)...την ημερα που εκοψα το θηλασμο 11 μηνων εκλαψε κ για πρωτη φορα η ζωουλα μου.ουτε αποθηλασμο εκανα...μπαμ κ κατω που λεμε γιατι ημουν εγκυος κ πηρα ουτροτζεσταν γιατι ειχα αιμοραγιες.....

το νερο το επινε με καλαμακι απο ποτηρι...

η παιδιατρος τις προαλλες μου ειπε στα σεμιναρια θηλασμου που πηγαινει (απο οτι καταλαβα ειναι φαν του θηλασμου) στα μωρακια οχι μπιμπερο καλυτερα εκπαιδευτικο ποτηρι....κ εμεινα με το στομα ανοικτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσάνθη, γιατί όχι μπιμπερό; Εμείς, π.χ. αρχίσαμε να του δίνουμε μπουκάλι με δικό μου γάλα λίγο πριν γίνει τριών μηνών, γιατί θα άρχιζα δουλειά. Πώς να δώσω εκπαιδευτικό ποτήρι σε μωρό τριών μηνών;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννα μαρια κ εγω αυτη την απορια εχω....πως γινετε?

απλα μου ειπε οτι τα μωρα που θηλαζουν κανουν θηλαστικες κινησεις κ μετα μπερδευοντε με το μπιμπερο....

απλα κ εγω δεν ξερω πως γινετε με το εκπαιδευτικο ποτηρακι....παντως μολις παει 6 μηνων θα το δοκιμασω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Να πας στα επείγοντα αν είναι να τρελαθείς... Πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο άμεσα. Άλλα συμπτώματα δεν έχεις;;;
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; αχ το πέρασα και εγω αλλά όχι με το στήθος με τον εμετό 7εβδ + 5  ακόμα το θυμάμαι ήταν Παρασκευή ξύπνησα ήμουν μια χαρά δεν είχα καθόλου ναυτία εεε λέω μπορεί να έτυχε και το απόγευμα ειδα κάτι περίεργα υγρά που δεν είχα ξανά δει.. πήρα τηλ τον γιατρό εγω πίστευα πως το εχασα το μωρο μου λέει ο γιατρός εαν με έπαιρνες μια ώρα νωρίτερα θα σου έλεγα να έρθεις να σε δω ( τελευταία φορά με ειχε δει 5 μερες πριν που άκουσα και καρδούλα ) αλλά εχω φύγει για Αθήνα εδώ και μια ώρα ταξιδεύω   ελα Δευτέρα μου είπε… καταλαβαίνεις πως ήμουν μέχρι να πάω την Δευτέρα στο κέντρο υγείας δεν είχε μηχάνημα να ακούσω το μωρο… έριξα ένα κλάμα αστα να πάνε και τελικά ήταν όλα μια χαρά  παντως εγω το πρωτο μήνα έκανα 1 φορά τη βδομαδα ραντεβού στον γιατρό γιατί φοβομουν πολύ είχα άγχος τεράστιο..  δεν υπάρχει κάτι που να σου δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα μόνο ο υπέρηχος ίσως να μιλήσεις με γιατρό σήμερα ή αύριο να πας από κοντά να σε δει κορίτσι μου όσο μπορείς ψυχραιμία και πιστεύω πως είναι όλα καλά 
    • Αχ μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να διώξω το άγχος. Έτσι κ αλλιώς απ την εγκυμοσύνη με ενδιεφερε η μέθοδος κ την είχα ψάξει κ να που τώρα το επέλεξε η μικρή 😂 Έχω κατεβάσει κ το solid starts που δείχνει κατάλληλα κομμάτια ανα ηλικία, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος στο μαγείρεμα κ μαλακώνουν πολύ κ λιώνουν κ μετά φοβάμαι ότι θα φάει μεγάλο κομμάτι. Η γιατρός μας συστήνει αυτήν την μέθοδο και σε εμάς απλά είπε λόγω του ότι η μικρή δεν είναι φαγανη, να αρχίσουμε με αλεσμένα μήπως και αρχίσει να τρώει κ το αλλάζουμε στο διμήνο. 
    • Καλημέρα κορίτσι μου!! Μην κατσεις να σκας! Πήγαινε για έναν απλό υπέρηχο σε κάποια κλινική, ώστε να σου φύγει το άγχος. Όλα καλά θα είναι, αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις την Κυριακή σου; Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση πήγα στο Γεν… για έναν υπέρηχο και μου πέρασε το άγχος. Αν παρόλα αυτά μπορείς να το διαχειριστείς, μίλα με τον γιατρό και άκου τι θα σου πει. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...