Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ.....ΓΙΑ ΕΛΑΤΕΕΕ...


Recommended Posts

Φιλεναδες που με ξερετε...και φιλεναδες που δεν με ξερετε καλημερα.....

Λοιπον αποφασισα να ανοιξω αυτο το ποστακι για να μιλαμε για το θηλασμο για τοι θελουμε να ρωτησουμε να πουμε για αγωνιες και ανησυχιες χωρις να μας κατακρινει κανενας...

Ειμαι η Ευη..εχω 2 παιδακια το ενα 5 ετων και το αλλο 4μηνων σχεδων..το πρωτο δεν το πολυ θηλασα...ασχετη εντελως χωρις καμια βοηθεια...τωρα στο δευτερο με βοηθησαν πολυ οι μαιες συμβουλες κοριτσιων εδω και γενικα ψαξιμο εδω και εκει...δυσκολο πραγμα ο θηλασμος αλλα και πολυ ωραιο ταυτοχρονα..τωρα πια υπαρχουν φορες που δεν φτανει το γαλα μου οχι τραγικα βεβαια αλλα πχ...μπορει να θελει λιγο συμπληρωμα καμια 10γρ μπορει και 30γρ ξενο ...δεν χαθηκε και ο κοσμος.,...σημασια εχει να ειναι καλα τα παιδακια μας...λοιπον οτι θελετε να συζηταμε γραψτε το εδω υπαρχουν πολλες μανουλες που θηλαζουν πολυ περισσοτερο καιρο απο εμενα και ξερουν πολλα περισσοτερα...να ειστε καλααα και σας περιμενω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κισκα μπραβο σου που ανοιξες αυτο το ποστ, ειναι πολυ χρησιμο!! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!! :) Εγω περιμενω το πρωτο μου μωρο και τελευταια διαβαζω πολυ για τον θηλασμο.. ελπιζω να καταφερω να θηλασω αποκλειστικα για οσο περισσοτερο καιρο γινεται! Καταλαβαινω ομως οτι γενικα δεν παιζει παντου πολυ υποστηριξη γι αυτο προσπαθω να ενημερωθω και να ειμαι οσο γινεται προετοιμασμενη.. Βεβαια στην πραξη θα φανουν ολα, αλλα οπως λεει και το βιβλιο μου θελει επιμονη και υπομονη γιατι ο θηλασμος ειναι ενα πολυ υπεροχο, θεϊκό και ταυτοχρονα βολικο πραγμα!! Θα χαρω πολυ να διαβαζω τις εμπειριες ολων των μαμαδων και συντομα να γραφω και τις δικες μου!!

Θα γεννησω στο Μητερα και φυσικα θα ζητησω rooming in.. Εχει καμια προσφατη εμπειρια απο το μαιευτηριο? Αν οι μαιες σε βοηθανε με το θεμα του θηλασμου?

πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου....εγω το γιο μου εκει τον γεννησα..πριν 5 χρονια βεβαια που δεν ειχε rooming in...απλα ελεγες θελω να το θηλαζω..το εφερναν καθε 4 ωρες φαγομενο ουτε καν να θηλασει το παιδι και ολο κοιμοτανε αφου δεν πειναγε...καμια δεν μου εδειξε πως να το κανω...εκανα οτι νομιζα...πριστικα μου εφεραν θηλαστρο και μαλιστα μου ειπαν πως δεννννν θα δωσουν το γαλα δεν κανει και πως θα το πεταξουν....εε δεν ηξερα και πολλα..μετα σπιτι ..δεραμα δεν μπορουσε να πιασει(δεν εχω και θηλες ειναι μεσα)τελικα εβαλα ψευδοθηλες επινε και ξενο που καθε τοσο ηταν περισσοτερο μεχρι τους 2 μηνες που το εκοψα μιας και δεν ηθελε να προσπαθει να πινει αφου το μπιμπερο ηταν ευκολο....

στο 2ο ομως ημουνα αποφασισμενη...διαβαζααα οτι εβρισκα εμαθα οτι δεν εχει σημασια που οι θηλες μου ειναι μεσα...οταν γεννησα εδινα πρωτα το δικο μου και μετα οι μαιες εδιναν ξενο μεχρι να αρχισει να χορταινει μονο με το δικο μου...αυτο το πολυ 2 μερες κρατησε οι κοπελες μου εδειξαν πως να κραταω το στηθος για να πιασει μιας και δεν ηταν ευκολο...πονεσα παααααρα πολυ και ματωσα..ευκολο δεν ειναι καθολου...δεν μπορουσα κανννν να ακουμπισω την πετσετα πανω μου οταν εκανα μπανιο...αλλα εκει βραχος...ελεγα θα το κανω..εβαζα κρεμα της μεντελα με λανολινη και φυσικα το ιδιο γαλατακι και χωρις μπλουζα οσο γινεται...ειχα φτασει σε σημειο...οταν ηταν να θηλασωω να με ποναει το στομαχι μου απο το αγχος που θα πονεσω...αλλα εκει...

και τωρα σχεδον 4 μηνες θηλαζει πλεον ειναι πανευκολο εχεω χρειαστει 2 φορες να δωσω συμπληρωμα τη μια 30γρ τηαν αλλη 10γρ

οτι θελετε ρωτησε και οποια ξερει βοηθαει...χωρις να κρινουμε και να φανατιζομαστε...ετσι απλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμος ειναι ωραιο πραγμα αλλα και κουραστηκο μερικες φορες. Ο μικρος ειναι 8 μηνων και εκοψα τον θηλασμο πια. Δεν μπορουσα αλλο να με τραβαει απο το στηθος και να ποναω ή να μου το αρπαζει με τα χερακια του. Δεν νιωθω τυψεις γτ του εδωσα οτι πολυτιμοτερο μπορουσα ολο αυτο τον καιρο.

Ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα μετα ειναι παιχνιδακι και πολυ ευκολο στο να πας καπου γτ δεν κουβαλας νερα και γαλατα.

Καλη επιτυχια στις καινουργιες μαμαδες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μαι κ εγω φιλεναδα........τωρα το ειδα το ποστακι σου....

λοιπον να συστηθω....ειμαι η μιχαελα κ εχω δυο κοριτσακι....5χρονων κ 4μηνων.....ειμαι μια παρομοια περιπτωση με την ευη....στο πρωτο λογω του οτι δεν ειχα βοηθεια κ λιγο σαν πρωταρα ολα με ενοχλουσαν δεν τα καταφερα να θηλασω....μονο δυο μηνες κ αυτο παντα με συμπληρωμα....ωσπου ηρθε ο αποθηλασμος απο μονος τους,με τον τροπο μου το σταματησα....κ ουτε καν χαπια πηρα....με το συμπληρωμα καταφερα κ ελαχιστοποιηθηκε το γαλα μου...

τωρα πια ομως ειναι εντελως διαφορετικα....απο την πρωτη στιγμη θηλασα αποκλειστικα κ ολη αυτη η διαδιακασια ειναι εντελως διαφορετικη απο την πρωτη φορα....θηλαζω αποκλειστικα κ μονο τις τελαυταιες μερες δινω συμπληρωμα στο τελευταιο γευμα μετα το μπανακι μας.....

θα χαρω πολυ να διαβασω εμπειριες κ αποριες απο μανουλες που ηδη θηλαζουν κ να ανταλαξουμε αποψεις κ φυσικα να βοηθησουμε η μια την αλλη.....τα λεμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο εμενα!!!!!

εγω θα σας πω την δικη μου περιπετεια με τον θηλασμο μου!!

δεν ειναι καλη και μην αποθαρρυνθειτε οι εγκυουλες,συμβαινει συχνα αλλα το δικο μου ειναι σπανιο.ολα ξεκινησαν στο μαιευτηριο στην θεσσαλονικη.οι μαιες καθολου καλες με τον θηλασμο,λογια του τυπου δεν το βλεπεις το καημενο πειναει και κλαει..... :twisted::twisted: :και πολλα αλλα.ειχα διαβασει παρα πολλα για τον θηλασμο,ημουν αποφασισμενη να θηλασω την μικρη μου,να φανταστειται δεν ειχα αγορασει ουτε ενα μπιμπερο τοσο πεισμα το ειχα βαλει.φυσικα ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και με κοιτουσαν σαν εξωγηινη,τελοσπαντων,δυστυχως συμβαινουν αυτα.οι θηλες μου απο την πρωτη ωρα που μου φερανε την μικρη σχιστηκαν και ματωσαν.επαθα πλακα,φρικαρα.ηταν κατι που δεν το χα σκεφτει καθολου οτι μπορουσε να μου συμβει.ευη καταλαβαινω απολυτα.4 μερες στην κλινικη με την φροντιδα και του γιατρου μου θηλαζα και πονουσα,υπεφερα.τι αλοιφες του γιατρου,γαλατακι δικο μου,εξω το στηθος,σπαθολαδο τα παντα!να πιανω του αντρα μου το χερι και να τον σφιγγω και να κλαιωμεχρι να πιασει η μικρη την θηλη και να την μαλακωσει.βαζω ψευδοθηλες μου τις κανει χειροτερα,αιμα σε ολη τη θηλη,στην 10η μερα αποκλειστικου θηλασμου περνω τηλεφωνο Ω ΝΑΙ την Πατσουρου,σε ολες μας γνωστη!κλεινω ραντεβου και παω με την μικρη να δω τι γινεται γιατι ποναω.η μικρη μια χαρα επιανε πολυ σωστα..το προβλημα???συνδρομο ευαισθητων θηλων,με ειδε η γυναικα και παγωσε,δεν ειχα θηλες αλλα εκει εγω επεμενα.μου λεει με πολυ γλυκο τροπο δυστυχως ουτε στο επομενο θα θηλασεις,τι?????????????κλαμααααααααααααα,επιλοχειος εννοειται.φυσικα με περασε και απο ερωτησεις πολλες του τυπου χαρακτηριστικα με ρωτησε κλαις ευκολα στη ζωη σου??και τις λεω οχι μονο σε πολυ τραγικα πραγματα και τι μου λεει ρε κοριτσια??? κλαψανε οι θηλες σου.το ποσο συνδεονται ολα μεταξυ τους...

μου ειπε και το λεω σε ολα τα κοριτσια που κρινουν αυτες που δεν θηλασαν οτι επιμενουμε στον θηλασμο γιατι αυτος σε κανει να αισθανθεις μανα αμεσως αλλα εγω δεν χρειαζεται αλλο γιατι ενιωσα μανα απο την πρωτη ωρα με την υπομονη μου και τους πονους μου.εφυγα κλαιγοντας απαρηγορητη,μα να χω τοοοσο γαλα και να πρεπει να το κοψω?δεν μπορουσα να το δεχτω με τιποτα.νοικιαζω το νοσοκομεικο της μεντελα τιποτα και αυτο,μου το ειχε πει να το προσπαθησω αλλα δεν θα πετυχαινε και οντως,οι πονοι φρικτοι.κανω και μια μαστιτιδα με αποστημα,να μην τα πολυλογω 19 μερες πεισματος αποκλειστικου θηλασμου ηταν να με ξεκανουν σαν γυναικα,ακομη και τωρα εχουν σχησιματα.

κοριτσια μου ειναι σπανιο,σε μενα ετυχε το κακο.ο θηλασμος μερικες φορες ποναει και αλλες ειναι ευχαριστος απο την πρωτη στιγμη.ειναι οτι καλυτερο για τα παιδακια μας.και αν δειτε προβλημα αμεσως πηγαινετε μιληστε με ειδικους.σας εγραψα την ιστορια μου για να δειτε και την αλλη οψη του νομισματος.ειμαι περηφανη που το παλεψα μεχρι το τερμα με ολους τους τροπους.και θα κλεισω με κατι τελευταιο γιατι εχω λιγο πικραθει με την αντιμετωπιση στο φορουμ.θηλαζεις,δεν θηλαζεις ποιος μπορει να αμφησβητισει οτι μια μανα δεν κανει παντα το καλυτερο για το παιδι της?

αυτα και συγνωμη για την πολυλογια.

σας φιλω ολες και ευχομαι τα καλυτερα στα αγγελουδια σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!! Είμαι η Ευγενία. Ο θηλασμός χρειάζεται επιμονή πραγματικά και να πιστεύεις μέσα σου ότι πραγματικά μπορείς να τα καταφέρεις. Θήλασα 6 μήνες αποκλειστικά αν και έπρεπε περισσότερο (λόγω αλλεργίας του γιου μου στο αγελαδινό γάλα). Όμως στο τέλος άκουσα τον παιδίατρο μου και όχι ότι είχα ακούσει και διαβάσει και στο τέλος μου κόπηκε.

Στην αρχή ήταν πολύ πολύ δύσκολα. Μέσα στο μαιευτήριο πετρωσε το στήθος μου και υπέφερα απίστευτα. Με κόπο, πόνο και πολύ μασάζ όμως το ξεπερασα. Οι θηλές μου ήταν καλές και ποτέ δεν μου κόπηκαν αλλά πόναγα απιστευτα τον πρώτο μήνα όταν ο μικρός θήλαζε. Έκλαιγα και δεν ήθελα με τπτ να βγάλει την θηλή από το στόμα και να τον ξαναβάλω. Αυτά όλα τον πρώτο μήνα - μετά ήταν η πιο όμορφη εμπειρία, το πιο γλυκό συναίσθημα και η απόλυτη χαλάρωση. Ελπίζω και στο δεύτερο παιδάκι όταν με το καλό έρθει να έχω την ίδια υπομονή και θέληση και να τα καταφέρω.

Το πιο σημαντικό στην όλη υπόθεση ήταν ο γιατρός μου που με το που τον γέννησα μου τον έφερε για να τον θηλάσω. Έκατσε με υπομονή και μου έδειξε πως να το κάνω σωστά. Για αυτό και τον θεωρώ πλέον δικό μου άνθρωπο και δεν τον αλλάζω με τπτ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια και να χαιρεστε τα μωρακια σας!!! ειμαι κι εγω μια μαμα με ενα χαριτωμενο κοριτσακι σχεδον 7 μηνων, και θηλαζαμε αποκλειστικα για 6 μηνες....κι εγω με πολυ θεληση και προσωπικο ψαξιμο και αγωνα, οπως τα εχετε περιγραψει, αλλα κυριως με πολυ ομορφες στιγμες αναμεσα σ'εμενα και την κορουλα μου, που δεν θα ξεχασω ποτε...παντα μετα τον θηλασμο, με κοιτουσε με ματια βουτηγμενα στην αγαπη, τι περιεργο πραγμα...

πριν 3 εβδομαδες ξεκινησαμε στερεες και ξενο γαλα ( γιατι η παιδιατρος μας, μας ειπε οτι δεν φτανει το γαλα μου :twisted: ) και τωρα τη θηλαζω πρωι-βραδυ και μετα τον βραδινο θηλασμο πινει και ενα μπουκαλι ξενο, απο 50 μλ εως 180, αναλογα.....μου κακοφαινεται, γιατι πρεπει να ξερετε μανουλες, οτι μολις δωσεις το μπουκαλι ξεκιναει ο αποθηλασμος, αλλα ειχα κουραστει να πρεπει να πεισω οτι δεν ειμαι ελεφαντας...τωρα, απλα, ελπιζω να τη θηλασω οσο μπορω ακομα περισσοτερο, γιατι καθε φορα που τη βαζω στο στηθος μου, νιωθω βαθια στην ψυχη μου οτι της δινω ενα πολυ μεγαλο δωρο και την προφυλασσω απο ενα σωρο κακα....

ευχομαι δυναμη στις νεες μανουλες, και πιστη στον εαυτο τους, γιατι καθε μανουλα εχει γαλα για το παιδακι της!!!

να εχουμε καλη χρονια κι ευλογημενη!!!και καλους θηλασμους!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρασκευή συμφωνώ μαζί σου...το αν είσαι σωστή μάνα δεν εξαρτάται από τον αν έχεις θηλάσει ή όχι...είτε γιατί δεν τα κατάφερες είτε γιατί δεν ήθελες!! Τα μωρά μας τα αγαπάμε το ίδιο είτε δίνουμε ξένο είτε δικό μας..

Απλά όσες θέλουν να τα καταφέρουν καλό είναι να διαβάσουν αρκετά, να ενημερωθούν..και αν έχουν οποιαδήποτε απορία να ρωτήσουν κάποιον ειδικό..

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια χιλια μπραβο για τις προσπαθειες που κανατε!! Οσο κι αν καταφερε να θηλασει η καθεμια σας.. ειναι πολυτιμο! Τελικα εχει πολυ σημασια να βρες υποστηριξη απο την πρωτη μερα, περα απο το προσωπικο πεισμα και την επιμονη. Και φυσικα ολα εξαρτωνται απο το καθε μικρουλι.. Παντως εγω σκεφτομαι να δωσω μεγαλη σημασια στον παιδιατρο, αν δω οτι δεν ειναι υπερ του θηλασμου ή με παραπληροφορει, να αλλαξω εγκαιρα.. Σας στελνω κι αυτο το πολυ χρησιμο σιτε για οσες χρειαζονται βοηθεια..εχει υποστηριξη ολη την Ελλαδα. Πολλα φιλια και καλη χρονια να εχουμε!! Να χαιρεστε τα παιδακια σας...

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%C ... %87%CE%AE/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρασκευη εγω θα σου πω ενα ΜΠΡΑΒΟ που επεμενες τοσο πολυ!!! Αυτες οι κοπελες που λενε για τις μαμαδες αυτα τα λογια να λενε καλυτερα ενα ευχαριστω στην Παναγια που μπορουσανε να θηλασουνε και οχι να κατακρινουν!!!!!!!

Ο θηλασμος δεν κανει την μανα καλυτερη ουτε τον δεσιμο μεγαλυτερο!! Το λεω γτ με τον 8 χρονο γιο μου εχουμε μεγαλη αγαπη και αδυναμια και τον θηλασα 20 μερες.

Ευγενια το ιδο με σενα ειχα παθει και εγω. Κλαμα τον 1ο μηνα και ειχα και ραμματα απο κατω και ομως τρελενομουνα να τον θηλασω. Δεν με ενοιαζε ο πονος. Στο μαιευτηριο δεν ειχα βοηθεια αλλα δεν δεχτηκα ΠΟΤΕ να του δωσουν ξενο και ας ειχε χασει 300γρ τις πρωτες μερες. Πηρε μετα 2 κιλα! Ακομη και τωρα γελαω οταν μου ειπε η παιδιατρος του Ελενα να προσπαθησω ανα 1 ωρα να τον βαλω στο στηθος για να παρει λιγα γραμμαρια για να με αφησουν να βγω, και μετα στο τελος του μηνα μου λεει ο παιδιατρος πηρε 2κιλα ενω τα αλλα μωρα 900!!!!!

Κλειστε τα αυτια σας οταν σας λενε οτι δεν εχετε γαλα ή οτι δεν φτανει στο μωρο τις πρωτες μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημασία έχει να ενημερωθείς .... διάβασα καπου ότι δεν φτάνει το γάλα κ δίνει λίγο συμπλήρωμα ,πως συμπεραίνεις ότι δεν φτάνει το γάλα σου? κορίτσια να μην διστάζετε να ρωτάτε πιστοποιημένους συμβούλους θηλασμού ,πολύ φοβάμαι ότι μονο αυτοί ξερουν ,δυστυχως οι περισσοτεροι από τους υπολοίπους και δη παιδιάτρους λένε μπαρούφες γτ απλά δεν ξέρουν..Καλούς θηλασμούς εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσια !!! Ειμαι η Μαρία κ θηλαζω τον Κωνσταντίνο μας που ειναι 9 μηνών !

Εμενα αυτο που με δυσκολεψε στην αρχή αρχη ηταν ...το περιβαλλον μας! ολοι οι δικοι μας ανθρωποι που δεν γνωριζαν απο θηλασμο, παρ ολ αυτα ειχαν κατι να πουν :evil: !!!!

στο μαιευτήριο (Αλεξανδρας) με ψιλοαγχωσαν οτι για να κατεβει ο ικτερος θελει πολύ γαλα (αρα ξενο) κ την πρωτη εβδομαδα εδωσα συμπληρωμα 30 - 60 ml ωσπου απο 25 Μαρτίου θηλασαμε αποκλειστικά :x

πριν γεννησω διαβαζα κ διαβαζα για τον θηλασμο, αλλα μολις γεννησα συνειδητοποίησα ΠΟΣΟ πολύ το ηθελα να θηλασω (κλααααμα για το συμπληρωμα που εδωσα :lol: )... ισως τελικα να φταινε σε μεγαλο βαθμο κ οι ορμονες μετα τον τοκετο για την ψυχολογία ... γιατι κ ο φανατισμος δεν ειναι καλό πραγμα !

παντως τα πραγματα μας ηρθαν πολύ πιο ευκολα απ οτι φανταζομουν προ τοκετού... ουτε πονεμενες θηλες, ουτε παλινδρόμηση, λιγοι κολικοί...Δόξα Τω Θεό ολα πηγαν μια χαρά!

μας αρεσε τοσο πολύ το γαλα της μαμας που στερεες αρχισε να τρωει ο δικος μου πριν ενα μηνα! ισως φταιγαν κ τα δοντακια γιατι ηδη εχουμε 8 !!!

:oops: τωρα εγω που θελω γρηγορα δευτερο παιδακι κ δεν ξερω που μου παν τα τεσσερα με τις γονιμες μερες ;;; δεν εχω ακομα περιοδο κ φανταζομαι οτι ...δυσκολο να κανω ωορρηξια... :(:(

πηρα κ τεσταρομαι αλλα για να ειμαι ειλικρινής ...δεν ειμαι κ πολύ αισιοδοξη... :?

ΠΩΣ καταφερνουν αλλες μαμαδες κ μενουν εγκυες ενω θηλαζουν κ περνανε ΚΑΙ σε tandem nursing ...δεν το καταλαβαινω... αχ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ !!!! :roll::x:x

ευχομαι στις μανουλες που ετοιμαζονται να γεννησουν κ θελουν να θηλασουν ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΡΘΟΥΝ ΟΛΑ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΒΟΛΙΚΑ :x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας και απο μενα...σε λιγο θα γινω και εγω μανουλα πρωτα ο θεος και το θεμα θυλασμου με ενδιαφερει πολυ....περιμενω το πρωτο μου παιδακι και δεν γνωριζω τιποτα απολυτως γιαυτο εσεις που εχετε τις εμπειριες να τις λετε και σε μας τις πρωταρες..π.χ. αυτο τα μαιευτηρια δεν το ηξερα οτι ταιζουν τα παιδια μας παρα την θεληση μας!!εγω θα γεννησω στο ιασω εκει τι γινετε?εχει γεννησει καμμια σας εκει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κι από μένα!

Εύη, πολύ ωραίο το θεματάκι!

Να συστηθώ σε όσες δε με γνωρίζουν. Είμαι η Άννα-Μαρία και πριν από 39 ημέρες γέννησα τον Αντρέα. Θηλάζω αποκλειστικά, εκτός από τις τρεις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο. Επειδή γέννησα με μη προγραμματισμένη καισαρική με ολική αναισθησία, την πρώτη μέρα ήμουν πάρα πολύ χάλια, κι έτσι δε θήλασα καθόλου. Μόνο την ώρα που μου τον έφεραν τον έβαλα από μόνη μου στο στήθος και πιπίλισε λίγο. Από τη δεύτερη μέρα άρχισα να θηλάζω, αλλά μετά έδιναν και ξένο, επειδή μου έλεγαν ότι δεν είχε κατέβει ακόμα το γάλα, κι εγώ ένιωθα ότι όντως δεν είχα γάλα. Δεν ήθελα με τίποτα να δώσω ξένο γάλα, αλλά είχα τόσο χάλια ψυχολογία που δε με ένοιαζε. Δεν πιστεύω ότι έπαθε κάτι που ήπιε ξένο για τρεις μέρες, καλύτερο θα ήταν να μην πιεί ποτέ του, αλλά δε θα σκάσω κιόλας. Από την τέταρτη μέρα δεν έφαγε ούτε μία φορά ξένο.

Ο παιδίατρος είναι υπέρμαχος του θηλασμού και η μαία της κλινικής με βοήθησε πάρα πολύ. Οι νοσοκόμες ήταν ψιλοάσχετες, αλλά ήμουν αρκετά καλά ενημερωμένη και δε με παρέσυραν.

Δυστυχώς είναι πολλοί οι άσχετοι που προσπαθούν-με καλή προαίρεση-να μας συμβουλεύσουν, και το μόνο που καταφέρνουν είναι να μας μπερδέψουν, να μας αγχώσουν και να μας οδηγήσουν τελικά σε αποτυχία του θηλασμού. Εγώ ήμουν ενημερωμένη, κυρίως μέσα από το μάμμυλαντ. Πιστεύω ότι αν δεν ήταν το μάμμυλαντ δε θα κατάφερνα να θηλάσω.

Στις "καινούριες" προτείνω αυτά τα δύο:

http://ariadni144.wordpress.com/odigies ... s_40meres/

http://www.perithilasmou.gr/articles/br ... igies.html

Ειδικά το πρώτο το τύπωσα, το έβαλα στο ψυγείο και το έμαθα απ' έξω! Με βοήθησε αφάνταστα!

Πιστεύω ότι η συνταγή για τον επιτυχημένο θηλασμό είναι το τρίο: Υπομονή-επιμονή-ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ. Αν δεν έχουμε αυτοπεποίθηση, το παιχνίδι είναι χαμένο. Εγώ ούτε μια στιγμή δε σκέφτηκα ότι δεν έχω γάλα, ότι δε χορταίνει, ότι δεν είναι καλό το γάλα, κι άλλα τέτοια. Στήριξη δεν είχα ιδιαίτερα, ο άντρας μου τις πρώτες μέρες επέμενε να δώσουμε ξένο το βράδι για να κοιμόμαστε (λες και τα μωρά που πίνουν ξένο δεν ξυπνάνε το βράδι), η μάνα μου ερχόταν και μου έλεγε ότι για να κλαίει το μωρό σημαίνει ότι πεινάει και μήπως έχω αραιό γάλα (λες και τα χορτάτα μωρά δεν κλαίνε), η πεθερά έπαιρνε τηλέφωνο κι έλεγε να θηλάζω κάθε 3-4 ώρες και στο ενδιάμεσο να δίνω κιντέρτε (κι ο άντρας μου επηρεαζόταν). Αν δεν είχα αυτοπεποίθηση θα επηρεαζόμουν και δε θα κατάφερνα να θηλάσω.

Ήθελα να γράψω κι άλλα, αλλά άρχισε να κλαίει.

Θα τα ξαναπούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειααα σας και παλιι ποσο χαιρομαι που τοσες κοπελες μιλησαν για αυτο το θεμαα Παρασκευη οπως τα λες τα ιδια περασα μιλαμε κομενες θηλες αστα να πανε αιμα...μπλιαχ αφου σκεφτομουνα κανει το παιδι να θηλαζει και να βγαζω αιμα..τωρα πλεον εχουν γινει σκληρες αλλα οχι 1 μηνα...πανω απο 2 μου πηρε για να γινει αυτο..ειναι δυσκολο πραγμα ο θηλασμος αλλα πλεον ειναι τοσο ευχαριστω να την βλεπω να τρωει...αυτο που θελω να τονισω για αυτο το ποστακι ειναι 1...οποιες θελουν να προσπαθησουν να θηλασουν και να ρωτησουν εδω κατι ας ρωτησουν χωρις να φοβουνται οτι καποιος θα τους κρινει..οσο θηλασετε καλο ειναι ακομα και μια 1..στο πρωτο παιδι συνηθως λιγες τα καταφερνουν δεν ξερω γιατι ισως το κλασικο αγχος εχω γαλα δεν εχω...και αν δωσετε και κανα μπουκαλι ξενο εεε και τι εγινεεε..για να φτιαχτικε αυτο το γαλα καποιος λογος υπηρχε δεν εγινα ολα στα ασχετα..εμενα σημερα εκανε σαν τρελη την ταιζα το αφηνε και ουρλιαζε εβλεπα οτι δεν βγαζει γαλα γιατι αν βγαζει τρεχει κιολας μετα την εβαλα στο αλλο στηθος μετα ξανα στο ιδιο...τελικα χορτασε και κοιμηθικε αν εφαγε λιγοτερο το πολυ πολυ να ξυπνησει νωριτερα να φαει αλλα εχουν υπαρξει κανα 2 φορες που δεν χορτασε το παιδι και εκλαιγε εε δεν γινεται να το αφησω να κλαιει...αα να πω στις νεες μανουλες οτι το μητρικο γαλα δεν παχαινει οσο το ξενο και για αυτο αν και καλα ακουσετε ααα αδυνατο ειναι δωσε ξενο δεν της φτανει...ειναι ασχετο...οπως ειπε και καποια αλλη κοπελα οι συβουλοι θηλασμου φυσικα ειναι αυτοι που ξερουν καλυτερα εμεις απο εμπειρια οτι λεμε αλλα και παλι χωρις φανατισμοοο..το τονιζω γιατι το ειδα καπου και δεν μου αρεσε...να πω λοιπον σε οσες θα γεννησουν δεν ειναι ευκολο θελει προσπαθεια και μετα τις 40μερες γινεται ευκολοτερο θα μοιαζει βουνο αλλα πιστεψεμε θα γινει καλυτερο και μην φοβαστε χορταινει το παιδι μιας και το στομαχακι του ειναι τοοοσο μικρο που δεν θελει μεγαλη ποσοτητα

ααα και τον πρωτο καιρο χωρις θηλαστρο γιατι θα θελετε να βλεπετε ποσο βγαζεται και δνε θα βγαζει την πραγματικη ποσοτητα που πινει το παιδι..στανταρ αυτο!

διαβαστε τη λεει η Αννα Μαριαα μας φτανει το γαλαα δεν σκεφτομαστε οτι δεν εχουμε...αν κουραστουμε ψυχολογικα αλλο αυτο...δεν πιεζομαστε δεν ειναι και εγκλημα αν δεν ειμαστε εμεις καλα πως θα ειναι το παιδι??Αλλα πρωτα προσπαθηστε και μετα αποφασιστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω πως ολα οσα ειπατε ολες με καλυπτουν πληρως....το σημαντικο ειναι να ειμαστε εμεις καλα για να μπορουμε να ανταποκριθουμε στις απαιτησεις του μωρου..ειτε θηλαζοντας,ειτε οχι....στην πρωτη μου κορη ως πρωταρα κ ασχετη σε ολα τα θεματα δεν το πολυ παλεψα...απο την πρωτη μερα θηλαζα κ εδινα κ συμπληρωμα με αποτελεσμα ποτε να μην εδραιωθει ο θηλασμος για τα καλα....μετα η μικρη λογω του οτι δεν επιανε καλα την θηλη με πονουσε αφανταστα...καθε φορα που ερχοταν η ωρα να θηλασω εκλαιγα ασταματητα κ ντρεπομαι που το λεω αλλα ελεγα συνεχεια οτι δεν θελω αλλο...δεν θελω...ετσι με τον τροπο μου σιγα σιγα το εκοψα....κ η αληθεια ειναι οτι δεν εννοιωσα τυψεις ή οτι εκανα κατι κακο....ημουν καλα κ το μωρο μου επισης.....

τωρα πεντε χρονια μετα ολα ηταν πολυ διαφορετικα...η μπεμπα απο την πρωτη μερα ετρωγε ασταματητα κ το ευχαριστιομουνα το ιδιο μαζι της...δεν εβλεπα την ωρα να την θηλασω....κ παρολη την κουραση με δυο παιδια μπορω να πω οτι εννοιωθα μεγαλυτερη αυτοπαιπηθηση...πιο δυνατη...δεν κρυβω οτι περασαμε καποιες μερες τις οποιες ειμασταν κυριολεκτικα αυτοκολλητες....αλλα σιγα σιγα ολα στρωνουν...αν γινει καλη αρχη μετα ολα ειναι πιο ευκολα....εγω προσωπικα εχω βαλει στοχο να την θηλασω τουλαχιστον μεχρι να αρχισουμε τροφες...περιπου αλλους δυο μηνες...μετα φανταζομαι θα ειναι κ πιο ευκολο να συνεχισουμε αφου θα ειναι μονο δυο φορες την μερα....αλλα ποτε δεν ξερεις.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ πάντως είμαι τελείως χύμα στο κύμα. Ούτε ρολόγια κοιτάω, ούτε ποσότητες, ούτε στόχους βάζω ούτε τίποτα. Τον ταΐζω όποτε το ζητά, δεν τηρώ ωράρια και χαζομάρες του στιλ "θα θηλάζεις κάθε τρεις ώρες" ή "θα θηλάζεις δέκα λεπτά απ' το ένα στήθος και δέκα λεπτά απ' το άλλο", ούτε τον ξύπνησα ποτέ το βράδι για να φάει, ξυπνάει όποτε νιώσει αυτός ότι πεινάει, εκτός από τα δύο πρώτα βράδια στο σπίτι που κοιμήθηκε εξάωρο σερί και αγχώθηκα ότι πρέπει να τον ταΐσω και τον ξυπνήσαμε. Δεν σκέφτηκα ποτέ πόση ποσότητα τρώει, αντίθετα, νιώθω χαρούμενη που δεν έχω κι αυτόν τον βραχνά, να κάθομαι δηλαδή να μετράω τα ml. Για να φανταστείτε, πολλοί μου παρουσίασαν ως αρνητικό του θηλασμού το γεγονός ότι δεν ξέρεις πόσο τρώει το μωρό, και μάλιστα κάποιος μου είπε να το βγάζω με θήλαστρο και να τον ταΐζω με μπουκάλι για να ξέρω πόσα ml τρώει! Βλέπω ότι κάνει τσίσα και κακά, βλέπω ότι κοιμάται αρκετές ώρες, βλέπω ότι τον βάζω στο στήθος και το φτύνει (απόδειξη ότι δεν πεινάει), οπότε δεν μπήκα στο τρυπάκι να αγχωθώ για την ποσότητα και για το αν χορταίνει. Και όταν το ζύγισε ο παιδίατρος, φάνηκε ότι πήρε περισσότερο βάρος απ' όσο περιμέναμε! Άλλωστε, το μωρό τρώει μέχρι να χορτάσει. Όσο τραβάει, τόσο γάλα βγαίνει. Άλλες φορές χορταίνει νωρίτερα, άλλες αργότερα, άλλες τρώει περισσότερο, άλλες λιγότερο. Έχει τύχει να ξυπνήσει τη νύχτα και να θηλάσει πέντε λεπτά, έχει τύχει να θηλάζει σαράντα λεπτά ή και περισσότερο. Όπως και ο ενήλικος, μία θα φάει μπριζόλα με πατάτες και σαλάτα και μία θα φάει ένα γιαουρτάκι και θα χορτάσει και στις δύο περιπτώσεις. Έτσι το βλέπω, ότι το μωρό ξέρει πόσο πεινάει και πόσο θέλει να φάει, κι αυτό είναι το καλό του θηλασμού, το βάζεις στο στήθος και τρώει όσο θέλει για όση ώρα θέλει, ενώ με το μπιμπερό του δίνεις εσύ όσο θέλεις, και μετά πρέπει να αποκρυπτογραφήσεις τα σημάδια για να καταλάβεις αν θέλει κι άλλο! Φυσικά, αν τηρείς ωράρια στο θηλασμό, πάλι μπερδεύονται τα πράγματα.

Πιστεύω ότι αν ήμουν τυπική, και έβαζα περιορισμούς και τηρούσα ωράρια και προσπαθούσα να τον βάλω σε πρόγραμμα, δε θα τα κατάφερνα τελικά να θηλάσω.

Το πήρα τελείως φυσικά και ήρθε τελείως φυσικά. Ούτε άγχος, ούτε τίποτα. Στην αρχή μου έκανε κάτι πληγίτσες, αλλά πολύ μικρές, σα μύτη καρφίτσας, έβαλα κρεμούλα, άφησα το στήθος εκτεθειμένο, και σε μια μέρα πέρασαν. Κατά τα άλλα, αυτός ξέρει καλύτερα από μένα, κι κάνει μόνος του όλη τη δουλειά! Εγώ απλά προσφέρω στήθος! Συμφωνώ με τη sisi2007, η καλή αρχή είναι το παν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω γεννησα ενα μικρουλι μωρακι και μπηκε στη ΜΕΝΝ (2350 γεννηθηκε) .Στο μαιευτηριο φανατικοι με το ξενο , παρολο που εικονικα προσπαθουν να μας πεισουν για το αντιθετο..

Τελικα εβγαζα με θηλαστρο και απαιτουσα να το δωσω στο μωρο. Ετσι αρχισε να τρωει, γιατι το ξενο το εφτυνε, και τελικα βγηκαμε...

Ολα καλα,ξεκινησα αποκλειστικο θηλασμο... Χαρα μεγαλη... Πριν 2 εβδομαδες ο γιατρος μου ειπε να δινω ξενο γιατι δε χορταινει ο μικρος (επαιρνε 150-170 γραμμαρια την εβδομαδα και ο γιατρος ηθελε πανω απο 180). Εδω και 2 εβδομαδες κλαιω γιατι δε θελω να δινω ξενο. Και φυσικα δε δινω σε καθε γευμα οπως μου ειπε αυτος, αλλα μονο αν τον δω να πειναει μετα απο 1-1,5 ωρα θηλασμου. Και δε τηρω και το 20+20 που μου ειπε σε καθε στηθος. Γενικα μου το επαιξε ξερολας αλλα νομιζω οτι δεν εχει ιδεα απο θηλασμο. Και περιμενω την αλλη εβδομαδα που θα τον δουμε, θα μου πει να δινω και αλλο ξενο και θα παιξουμε ξυλο... :o

Θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σας. Θα μου λυσετε καποιες αποριες; Αρχικα ισχυει αυτο το 20+20; Γιατι μου φαινεται μεγαλη βλακεια, λες και ειναι ρομποτ το παιδι,αλλα ισως να εχω και αδικο. Υπαρχει περιπτωση να κοψω παλι το ξενο εντελως; Τι να κανω βρε κοριτσια;; Σκεφτηκα να αλλαξω γιατρο αλλα θεωρειται κορυφη και φοβαμαι να παω σε αλλον.Αλλα εχω σκασει με αυτο το θεμα. Και περιττο να πω απο κουραση... Να θηλαζεις 1-1,5 ωρα και μετα να δινεις ξενο και να πλενεις -αποστειρωνεις κτλ... Κουτουλαω. Αλλα το θηλασμο εννοειται δε τον σταματαω. Εχω περασει πολλα ξενυχτια για να τον κανω να μαθει τις θηλες, ταλαιπωρηθηκα τοσο πολυ στο μαιευτηριο, δε τα παραταω τωρα. ΕΙδικα οσο βλεπω το μωρακι μου να ορμαει πανω μου.Και οσο ο γιατρος με κοντραρει, τοσο πεισμωνω και κανω αυτο που ξερω ως πιο σωστο.

Στην αρχη τον ακουσα και παραλιγο να κοπει το γαλα, ενω ορκιζοταν οτι αποκλειεται και οτι οσοι λενε οτι ο θηλασμος δεν εχει ρολοι ειναι ασχετοι... :evil: Οταν του ειπα οτι θηλαζα ακομα και 3-4 ωρες, εκει και αν με εψαλε, οτι κανω λαθος. Αλλα με αυτα που εψαξα τοσο καιρο ξερω οτι ετσι ειναι το σωστο. Ειλικρινα δε ξερω τι να κανω. Να του πω καταμουτρα οτι ειναι ασχετος να το ευχαριστηθω;;; :D

Εχω και τον αντρα μου που εχει κολλησει οτι αποκλειεται να μη ξερει ο γιατρος και να ξερει καλυτερα το ιντερνετ . Αλλα και εγω αυτα που διαβαζα απο γιατρους ειναι...

Γιατι ειναι τοσο ασχετοι; Γιατι συνεχως ''δε φτανει το γαλα μας'';;; Μα ολες τοσο προβληματικες ειμαστε;;; Δε καταλαβαινω γιατι γινεται ολο αυτο. :evil::evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα αννα μαρια πολυ μου αρεσε το παραδειγμα με την μπριζολα :lol::lol::lol: η κατασταση που περιεγραψες με τα ρολογια κ τα λεπτα με αντιπροσωπευε πληρως στην πρωτη μου κορη....γιαυτο κ δεν εκανα κ τιποτα....τωρα οπως ειπες κ εσυ χυμα στο κυμα....μπορει να την ταισω...να σταματησει για παιχνιδι κ σε ενα τεταρο να ξαναφαει...κ ολο με ρωτανε:καλα τωρα εφαγε,παλι θα φαει....ωχ κ θα κακομαθει στο βυζι κ αλλα τετοια χαριτωμενα....δεν μπαινω στο κοπο ουτε να απαντησω...τι να εξηγησω τα αυτονοητα?το μονο που λεω ειναι το εξης...η μπεμπα κ εγω επικοινωνουμε διαβυζιακα ;);) κ καταλαβαινομαστε :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα!Ωραιο ποστ ανοιξες Ευη!Θα επανελθω αυριο να σας πω την δικη μου εμπειρια.

Etoile,θελω τοσα πολλα να σου πω!Ο γιατρος σου ειναι ασχετος και θα σε οδηγησει σε αποθηλασμο!Θα τα πουμε αναλυτικα αυριο Καλο σας βραδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile Ποσο ειναι το μωρακι σου?αν εισαι στην αρχη λογικο ειναι να μην εχει εδραιωθει ο θηλασμος...οσο για το ξενο που δινεις αν σε κανει να νοιωθεις σιγουρια κ ασφαλεια καλως το δινεις....αλλα νγωμη μου νομιζω ειναι οτι το στηθος σου θα συνηθησει κ θα παραγει τοσο οσο του δινεις....το 20 δεν ισχυει...κ μονη σου ειπες οτι μπορει να τρωει κ 3 ωρες...αν δεν θελεις να αλλαξεις γιατρο μπορεις να μιλησεις με καποιο συμβουλο θηλασμου...λιγοι ειναι οι παιδιατροι που ενισχυουν τον θηλασμο...δυστυχως...αλλιως πως θα περνουν την μαρμιτα απο τα γαλατα ;);) το παιχνιδι ακομα δεν το εχεις χασει...αν οπως λες θελεις να θηλασεις αποκλειστικα,κλεισε τα αυτια σου κ κανε αυτο που νοιωθεις....θα σου πω μονο οτι η κολλητη μου ξεκινησε να θηλαζει την μικρη της μετα τις 40μερες κ αυτο γιατι επεσε σε ασχετους στην κλινικη που γεννησε...κ οταν βρηκε τον σωστο παιδιατρο ξεκινησε τον αποκλειστικο θηλασμο μετα απο 40 μερες κ τον κρατησε για 10μηνες....οποτε ολα γινονται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile!, εμένα η πείρα μου στο θηλασμό είναι μηδαμινή. Αλλά από τα ελάχιστα που ξέρω και καταλαβαίνω, πιστεύω ότι η συνταγή για την τέλεια αποτυχία του θηλασμού, είναι η εξής:

"Θήλαζε δέκα λεπτά από το ένα στήθος και δέκα λεπτά από το άλλο. Να θηλάζεις κάθε τρεις-τέσσερις ώρες, όχι συχνότερα και να δίνεις τσάι στα ενδιάμεσα, γιατί το μωρό διψάει".

Όπως λες κι εσύ το μωρό δεν είναι ρομπότ. Ειδικά ένα νεογέννητο που είναι σε διαδικασία προσαρμογής, δεν μπορεί να καταφέρει να θηλάσει και να χορτάσει μέσα σε είκοσι λεπτά, και μάλιστα δέκα και δέκα. Μετά θα κάνεις τέσσερις ώρες να ξαναθηλάσεις, το μωρό θα πεινάσει νωρίτερα, θα πιεί το τσάι, θα φουσκώσει και μετά δε θα φάει πάλι σωστά. Πας μετά στο γιατρό, το ζυγίζει, σου λέει ότι δεν έβαλε βάρος, άρα δε φτάνει το γάλα σου, άρα, δώσε ξένο. Δίνεις ξένο, μειώνεται σιγά-σιγά το δικό σου γάλα, σε κάποια φάση κόβεται τελείως και λες "είδες, δεν είχα γάλα τελικά... Δίκιο είχε ο γιατρός".

Εγώ κάνω αυτά που διάβασα από συμβούλους θηλασμού και από κοπέλες που ξέρουν για το θηλασμό εδώ μέσα και μέχρι τώρα ο θηλασμός έχει 100% επιτυχία. Το μωρό έβαλε πολύ περισσότερο βάρος από το αναμενόμενο.

Ο άντρας μου, πάλι, επιμένει σ' αυτά που του λένε διάφορες, η μάνα του ας πούμε, και απορρίπτει αυτά που του διαβάζω από το ίντερνετ, που τα έχουν γράψει σύμβουλοι θηλασμού και γιατροί, γιατί, λέει, η μάνα του, η θεία του, κ.λπ. έχουν μεγαλώσει τόσα παιδιά και ξέρουν, και να μην είμαι ξεροκέφαλη και κολλημένη! Εννοείται ότι τον γράφω κι αυτόν και όλους τους "παιδίατρους" από το σόι, και κάνω αυτό που ξέρω ότι είναι σωστό και το αποτέλεσμα με δικαιώνει.

Αν ο παιδίατρός σας είναι κορυφή, μπορεί να είναι πολύ χρήσιμος και αποτελεσματικός σε μελλοντικές ασθένειες, οπότε να μην είναι και πολύ καλή ιδέα να τον αλλάξεις. Αλλά αν προσπαθεί να σου επιβάλει όλα αυτά που λες για το θηλασμό και το ξένο, τότε θα έχεις πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αυτοι οι γιατροι.....etoile μην ακους κανεναν παρα μονο το ενστικτο σου.βαλε το μωρο σου στο στηθος οποτε θελει για οσο θελει...μην στεναχωριεσαι καθολου μια χαρα τα καταφερνεις!!ξεκινα με ενα στηθος τη φορα και αν δεις οτι το αλλο σου ειναι πολυ φορτισμενο βαλτο και στο αλλο να σε χαλαρωσει.

διαβασε το ποστ που εβαλε παραπανω η αννα μαρια ειναι ο καλυτερος οδηγος!

θα τα πας περιφημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανουλες κ μελλουσες μανουλες!!!

ο θηλασμος ειναι τεχνη! η τεχνη διδασκεται δεν φτανει μονο το ενστικτο! μην αφηνετε να σας παρασυρουν ''επιστημονες''.καποια κοπελα ειπε(συγνωμη δεν κρατησα ονομα) πως ειναι τωρα 6 μηνων το μπουμπουκι κ ξεκινησε ξενο γαλα επειδη το ειπε ο γιατρος της. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΡΟ!! κ το λεω εχοντας γνωση για καθε μου λεξη! θηλαζω 23+ μηνες...μετα απο παρα πολλα..καποια στιγμη ισως καταφερω να γραψω την ιστορια μου κ εγω. αν ειχα ακουσει γιατρους στις 40 μερες ''δεν θα ειχα αλλο γαλα'' οπως ακουμε συνεχως! οχι κοπελα μου μην δινεις στο παιδι σου χημειες αφου θελεις να θηλασεις!ειναι μια σταλια βρεφακι το μωρο σου..μονο 6 μηνων μην του δινεις φορμουλα..ειναι κριμα! σαν της μαμας δεν υπαρχει πουθενα στον πλανητη!! κοψτο τωρα. οτι κ να λεει ο παιδιατρος σου απο πισω υπαρχει ή αμαθεια ή σκοπιμοτητα!! ειναι πολλα τα ευρουλακια στην μεση...

προτινω το καλυτερο βιβλιο που μπορειτε να διαβασετε για τον θηλασμο! οπως λεω ειναι η βιβλος του θηλασμου! διαβαστε το κ θα με θυμηθητε! ειναι του παιδιατρου ΣΤΕΛΙΟΥ ΠΑΠΑΒΕΝΤΣΗ ''ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ'' εκδοσεις ΠΑΤΑΚΗ. ο ανθρωπος ειναι απιστευτος! μακαρι να εμενα θεσσαλονικη να τον ειχα γιατρο..μιλαει μονο με ερευνες κ με αποτελεσματα...εχει κ γκρουπ στο φεις κ απανταει σε ολες τις μαμαδες.

και κατι ακομα..οταν ενας αλμπανης παιδιατρος σας πει να δωσετε ξενο για τον α β λογο(χιλιαδες ψεματα βρισκουνε οι ατιμοι) πειτε του..μπορειτε να μου δωσετε γραπτως γιατρε αυτα που μου λετε? το γιατι δηλαδη πρεπει να ΧΟΡΗΓΗΣΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ???? δεν πρεπει να σας βλεπουν αδιαβαστες...να ξερετε πως ο νομος προστατευει τους γονεις κ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στα νοσοκομεια κλπ να δωσουν χημικες βλακειες στα παιδια μας αν εμεις δεν το επιτρεψουμε..ναι υπαρχει ειδικος νομος για αυτο. διαβαστε το βιβλιο κ ενημερωθειτε, οσες θελετε να θηλασετε μην δινετε ξενο στα παιδακια σας..οπως χαρακτηριστικα λεει ο γιατρος ενα μπουκαλι ξενο ειναι σαν να τρωει ενας ενηλικος 5 σουβλακια μαζι!! σκεφτειτε τι ειναι για τα στομαχακια τους...

οτι θελετε κ οποια θελει ειμαι εδω για να την βοηθησω οσο μπορω!

να θυμαστε δυο πραγματακια για επιτυχημενο θηλασμο..θηλαστε ΧΩΡΙΣ ΡΟΛΟΙ (το μωρο δεν ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙ ΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΙΝΕΙ)

ΘΗΛΑΣΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΥΤΟ ΞΕΡΕΙ!!

ΘΗΛΑΣΤΕ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ Κ ΑΝ ΑΦΟΥ ΡΕΥΤΕΙ θελει κ αλλο ειναι ανυσηχο δηλαδη δωστε του κ το αλλο στηθος. ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΩΡΑ!!!!!!!!!!!ΠΟΤΕ!!!

εμενα μεχρι σχεδον 4 μηνων θηλαζε 18 με 20 ωρες την ημερα!!!!!!!!!δεν κανω πλακα! αν καποια ψαξει θα βρει παλιοτερα ποστ μου κ θα τα διαβασει αυτα που λεω!

ενα μωρο σε καθε γευμα μπορει να πιει απο 10 μεχρι 210 γρ εκεινο ξερει ποσο θελει καθε φορα. μην μπερδευετε το οτι πινει πολυ συχνα...δυστηχως οσα ξερουμε κ εχουμε μετρο συγκρισης αφορα το μπιμπερο.

κ τελος θα σας πω κατι που εγω ειχα μοτο μου! ΤΑ ΜΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΡΙΤΣΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΝΑΓΚΕΣ! Ακουστε τα...

καλη πρωτοχρονια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...