Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερωτηση για ΙΚΑ/ ΠΗΤ κτλ


Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα...

Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας για κάτι. όπου να ναι πρέπει να βγω σε άδεια εγκυμοσύνης από την δουλειά μου αφού η ΠΗΤ μου είναι ημερολογιακά 14/01 και υπερηχογραφικά 18/01. Με βάση την ημερολογιακή μου ΠΗΤ, εάν τα έχω υπολογίσει σωστά, πρέπει να βγω σε άδεια αύριο 20/11. Βεβαία ραντεβού για να δω τον γιατρό του ΙΚΑ έχω στις 25/11.

Για να μην σας κουράζω η ερώτηση μου είναι η εξης. Θα ήθελα να δουλέψω μέχρι το τέλος του μήνα, δηλαδή 28/11. Λέτε να μου κάνει την χάρη ο γιατρός του ΙΚΑ να γράψει ΠΗΤ καμία βδομάδα αργότερα ή δεν συνηθίζεται? Αν απλά με ρωτήσει "πότε γεννάς" θα του πω μερικές μέρες μετά και οκ αλλά αν ζητήσει να δει τον υπέρηχο και με μανουριάσει θα έχω πρόβλημα δυστυχώς και θα αναγκαστώ και σε αδεια να ειμαι υποτίθεται και στο γραφείο να έρχομαι. Τι να κάνω βρε κορίτσια είναι κάποιες εκρεμμότητες που πρέπει να κλείσουν και δεν μπορώ απλά να τις αφήσω έτσι... Αφήστε που επειδή εργάζομαι με σύμβαση έργου στο δημόσιο, έχω κόψει ήδη δελτίο για τον Νοέμβριο και τρέχα γύρευε. Μανούρα τρελή δυστυχώς...

Εσάς τι σας ζήτησε ο γιατρός του ΙΚΑ για να σας γράψει την άδεια? Είδε υπέρηχους κτλ ή απλά ρώτησε πότε είχατε τελευταία περίοδο/πότε γεννάτε...? Μήπως είναι απλά θέμα τύχης και σε ποιόν θα πέσεις...? Τόσες κοπέλες που έχουνε πάρει σχεδόν όλη την άδεια τους μετά και όχι πριν πώς το έκαναν? Μήπως εχει αλλάξει κάτι πρόσφατα και δεν το γνωρίζουμε? Στην τελική δεν θέλω να κλέψω και κανέναν, να κάτσω μια βδομάδα παραπάνω στην δουλειά μου θελω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Άννα Μαρία,

από προσωπική εμπειρία θεωρώ οτι είναι θέμα γιατρού. Εγώ είμαι στο Δημόσιο με σύμβαση αορίστου χρόνου και έτσι δε με ενδιέφερε να μου γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ άλλη ΠΗΤ απο την αληθινή, γιατί ο,τι δεν πληρώθηκα από το ασφαλιστικό ταμείο μου τα καλύπτει ο εργοδότης μου (Δημόσιο) και η άδεια κύησης μεταφέρθηκε στην άδεια λοχείας από τον εργοδότη. Στο κέντρο μάνας και παιδιού στο ΙΚΑ ο γιατρός θα σου ζητήσει σίγουρα υπέρηχο. Κάνε του τη συζήτηση. Δε νομίζω για 1 εβδομάδα να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Αν όμως πέσεις σε προβληματικό γιατρό θα σου πρότεινα να πας και σε άλλο ΙΚΑ. Η κουμπάρα μου π.χ. στο ΙΚΑ των Πατησίων αντιμετώπισε πρόβλημα, μετά πήγε στο ΙΚΑ της Λ. Αλεξάνδρας και συνεννοήθηκε η γυναίκα. Στο κέντρο μάνας και παιδιού, τουλάχιστον στο ΙΚΑ της Αλεξάνδρας, δε χρειάζεσαι ραντεβού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Άννα Μαρία,

από προσωπική εμπειρία θεωρώ οτι είναι θέμα γιατρού. Εγώ είμαι στο Δημόσιο με σύμβαση αορίστου χρόνου και έτσι δε με ενδιέφερε να μου γράψει ο γιατρός του ΙΚΑ άλλη ΠΗΤ απο την αληθινή, γιατί ο,τι δεν πληρώθηκα από το ασφαλιστικό ταμείο μου τα καλύπτει ο εργοδότης μου (Δημόσιο) και η άδεια κύησης μεταφέρθηκε στην άδεια λοχείας από τον εργοδότη. Στο κέντρο μάνας και παιδιού στο ΙΚΑ ο γιατρός θα σου ζητήσει σίγουρα υπέρηχο. Κάνε του τη συζήτηση. Δε νομίζω για 1 εβδομάδα να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Αν όμως πέσεις σε προβληματικό γιατρό θα σου πρότεινα να πας και σε άλλο ΙΚΑ. Η κουμπάρα μου π.χ. στο ΙΚΑ των Πατησίων αντιμετώπισε πρόβλημα, μετά πήγε στο ΙΚΑ της Λ. Αλεξάνδρας και συνεννοήθηκε η γυναίκα. Στο κέντρο μάνας και παιδιού, τουλάχιστον στο ΙΚΑ της Αλεξάνδρας, δε χρειάζεσαι ραντεβού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamariab καταρχην με το καλο να σου πανε ολα...με εναν πονο¨)

οταν θα πας στο ικα απλα θα σε ρωτησει ποτε ειχες τελευταια περιοδο...του λες ...βγαζει με αυτο το στρογγυλο χαρτακι ποτε ειναι να γεννησεις..στο γραφει στο χαρτι και του λες γεια σας!!!τουλαχιστον ετσι εγινε με μενα εδω στο ικα Λαρισας...οποτε μπορεις να του πεισ μερικες μερες αργοτερα αλλα ΠΡΟΣΕΧΕ γιατι εγω ειχα τελευταια περιοδο 21/12/2007....ο γιατρος μου,μου ειχε δωσει 1/10/2008.......η β' επιπεδου 26/9/08..και το πραγμα πηγαινε να σταματησω τελος ιουλιου και οπως και εσυ ετσι και εγω σκεφτομουνα να πω αργοτερα...ευτυχως δεν ειπα γιατι γεννησα 3/9/2008...μολις μπηκα στον μηνα μου΄!!!!!Προσεξε τωρα,,,τελικα ειπα την αληθεια στον γιατρο του ικα γιατι φοφηθηκα..και αυτος με εβγαλε 28/9/2008 και οταν πηγε ο αντρας μου να παρει τα λεφτα απο το ικα τον κανανε λιγα νερα οτι ταχα γεννησα προωρα!!!!!!ασε που και στην δουλεια αν ειχα πει ψεμματα θα νομιζαν οτι γεννησα προωρα!!!

η γνωμη μου ειναι να μην πεις ψεμματα...γιατι εγω το εχω και λιγο γρουσουζια...μωρακι ερχεται...ετσι κι αλλιως εχουμε το 6μηνο τωρα οποτε δεν υπαρχει λογος να πεις ψεμματα βρε¨)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annamariab καταρχην με το καλο να σου πανε ολα...με εναν πονο¨)

οταν θα πας στο ικα απλα θα σε ρωτησει ποτε ειχες τελευταια περιοδο...του λες ...βγαζει με αυτο το στρογγυλο χαρτακι ποτε ειναι να γεννησεις..στο γραφει στο χαρτι και του λες γεια σας!!!τουλαχιστον ετσι εγινε με μενα εδω στο ικα Λαρισας...οποτε μπορεις να του πεισ μερικες μερες αργοτερα αλλα ΠΡΟΣΕΧΕ γιατι εγω ειχα τελευταια περιοδο 21/12/2007....ο γιατρος μου,μου ειχε δωσει 1/10/2008.......η β' επιπεδου 26/9/08..και το πραγμα πηγαινε να σταματησω τελος ιουλιου και οπως και εσυ ετσι και εγω σκεφτομουνα να πω αργοτερα...ευτυχως δεν ειπα γιατι γεννησα 3/9/2008...μολις μπηκα στον μηνα μου΄!!!!!Προσεξε τωρα,,,τελικα ειπα την αληθεια στον γιατρο του ικα γιατι φοφηθηκα..και αυτος με εβγαλε 28/9/2008 και οταν πηγε ο αντρας μου να παρει τα λεφτα απο το ικα τον κανανε λιγα νερα οτι ταχα γεννησα προωρα!!!!!!ασε που και στην δουλεια αν ειχα πει ψεμματα θα νομιζαν οτι γεννησα προωρα!!!

η γνωμη μου ειναι να μην πεις ψεμματα...γιατι εγω το εχω και λιγο γρουσουζια...μωρακι ερχεται...ετσι κι αλλιως εχουμε το 6μηνο τωρα οποτε δεν υπαρχει λογος να πεις ψεμματα βρε¨)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Εμενα δυστυχώς οι συμβάσεις μου είναι 6μηνες και 12μηνες και δεν μου καλύπτει την διαφορά ο εργοδότης μιας και λήγει η 12μηνη τέλος του έτους, άσε που δεν παίρνουμε χρήματα ούτε από τον ΟΑΕΔ. Τι να κάνεις, ανήκω στους "όμηρους συμβασιούχους"... Καλά να πάθω...

Στο κεντρο μάνας και παιδιού στην Αλεξάνδρας θα πάω έτσι και αλλιώς, αφού ανηκω στο ΙΚΑ Πανόρμου. Για να δούμε, ελπίζω ίσως να είμαι τυχερή και να δείξουν κατανόηση... Δεν ήξερα ότι δεν χρειάζεται ραντεβού εμένα μου είπανε να κλείσω από το 184, όπως και έκανα, θα πάρω τώρα να πιέσω μπας και μου κλείσουνε νωρίτερα...

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ σε ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Εμενα δυστυχώς οι συμβάσεις μου είναι 6μηνες και 12μηνες και δεν μου καλύπτει την διαφορά ο εργοδότης μιας και λήγει η 12μηνη τέλος του έτους, άσε που δεν παίρνουμε χρήματα ούτε από τον ΟΑΕΔ. Τι να κάνεις, ανήκω στους "όμηρους συμβασιούχους"... Καλά να πάθω...

Στο κεντρο μάνας και παιδιού στην Αλεξάνδρας θα πάω έτσι και αλλιώς, αφού ανηκω στο ΙΚΑ Πανόρμου. Για να δούμε, ελπίζω ίσως να είμαι τυχερή και να δείξουν κατανόηση... Δεν ήξερα ότι δεν χρειάζεται ραντεβού εμένα μου είπανε να κλείσω από το 184, όπως και έκανα, θα πάρω τώρα να πιέσω μπας και μου κλείσουνε νωρίτερα...

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα ΠΗΤ 15/4/08 και στο ΙΚΑ και στην δουλεια ειχα 4/5/08

ειπα στ γιατρο μου να μου κανει εναν υπερυχο με διαδορετικη ημερομηνια

περιοδου και με τον "πλαστο" υπερυχο πηγα στο ΙΚΑ . δουλεψα μεχρι 10/3/08

και γενησα 7/4/08! εγω ειμαι στο δημοσιο και ολη την διαφορα των ημερων την μετεφερα τσην

αδεια τοκετου- λοχειας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα ΠΗΤ 15/4/08 και στο ΙΚΑ και στην δουλεια ειχα 4/5/08

ειπα στ γιατρο μου να μου κανει εναν υπερυχο με διαδορετικη ημερομηνια

περιοδου και με τον "πλαστο" υπερυχο πηγα στο ΙΚΑ . δουλεψα μεχρι 10/3/08

και γενησα 7/4/08! εγω ειμαι στο δημοσιο και ολη την διαφορα των ημερων την μετεφερα τσην

αδεια τοκετου- λοχειας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλα για να εξηγήσω και κατι τελευταίο.

Επειδή ο εργοδότης μου είναι και καλά το δημόσιο δεν δικαιούμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. Δεν έχει καμία σημασία το ότι ως συμβασιούχος ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ που έχουν κανονικά οι συναδέλφοι μου ( δεν έχω άδειες, δεν έχω επιδόματα, δεν παίρνω δώρα κ.α.).

Δεν δικαιούμαι ούτε την συμπληρωματική επιδότηση από τον ΟΑΕΔ για τις 119 μέρες (αρα ότι παρω από το ΙΚΑ, τον υπόλοιπο μισθό μου που θα παιρνα κανονικά δεν τον παίρνω ούτε από τον εργοδότη, ούτε από τον ΟΑΕΔ )

Ουτε δικαιούμαι να κάνω την χρήση του εξαμήνου του επιδοτούμενου από τον ΟΑΕΔ διότι όπως μου είπανε λυπούνται πολύ αλλά αφού ο εργοδότης μου είναι φορέας του δημοσίου δεν υπάγομαι στην ρύθμιση αυτή.

Ισως τώρα με καταλαβαίνετε λιγάκι περισσότερο... Οι συνάδελφοι μου φεύγουνε ένα να μην πω δυο χρόνια και πληρώνονται φουλ για να γεννήσουνε , και , και, και... Ενώ εγώ σπάω το κεφάλι μου πως ο εργοδότης μου δεν θα μου φάει ΚΑΙ τον μισθό μου του Νοεμβρίου.

ΑΥΤΑ!

Και πάλι σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Πολύ απλά αμα με μανουριάσει ο γιατρός για την μια βδομάδα θα τα σπάσω όλα εκει μέσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλα για να εξηγήσω και κατι τελευταίο.

Επειδή ο εργοδότης μου είναι και καλά το δημόσιο δεν δικαιούμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. Δεν έχει καμία σημασία το ότι ως συμβασιούχος ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ που έχουν κανονικά οι συναδέλφοι μου ( δεν έχω άδειες, δεν έχω επιδόματα, δεν παίρνω δώρα κ.α.).

Δεν δικαιούμαι ούτε την συμπληρωματική επιδότηση από τον ΟΑΕΔ για τις 119 μέρες (αρα ότι παρω από το ΙΚΑ, τον υπόλοιπο μισθό μου που θα παιρνα κανονικά δεν τον παίρνω ούτε από τον εργοδότη, ούτε από τον ΟΑΕΔ )

Ουτε δικαιούμαι να κάνω την χρήση του εξαμήνου του επιδοτούμενου από τον ΟΑΕΔ διότι όπως μου είπανε λυπούνται πολύ αλλά αφού ο εργοδότης μου είναι φορέας του δημοσίου δεν υπάγομαι στην ρύθμιση αυτή.

Ισως τώρα με καταλαβαίνετε λιγάκι περισσότερο... Οι συνάδελφοι μου φεύγουνε ένα να μην πω δυο χρόνια και πληρώνονται φουλ για να γεννήσουνε , και , και, και... Ενώ εγώ σπάω το κεφάλι μου πως ο εργοδότης μου δεν θα μου φάει ΚΑΙ τον μισθό μου του Νοεμβρίου.

ΑΥΤΑ!

Και πάλι σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Πολύ απλά αμα με μανουριάσει ο γιατρός για την μια βδομάδα θα τα σπάσω όλα εκει μέσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aaaaxx annamaria μου τα ίδια κι εγώ και βάλε και κάτι χειρότερο : έχω ΤΕΒΕ!!!! και πληρωνουμε ενα σωρό λεφτα χωρίς να πληρωνόμαστε για καποιους μήνες και επίδομα τοκετου παίρνουμε 800 ευρώ! Και άδεια φυσικά και δε δικαιούμαστε!!:angry: Σαραντίζεις και πίσω στην καλύτερη περίπτωση αν δε σε σουτάρουν πιο πριν με το που μάθουν ότι εισαι έγκυος! Και δεν μπορείς να αντιδράσεις αφου η σύμβαση το λέει καθαρά: Ο εργοδότης (δημόσιο) μπορεί ανα πάσα στιγμή να διακόωει τη συνεργασία...:blink: ΧΑΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aaaaxx annamaria μου τα ίδια κι εγώ και βάλε και κάτι χειρότερο : έχω ΤΕΒΕ!!!! και πληρωνουμε ενα σωρό λεφτα χωρίς να πληρωνόμαστε για καποιους μήνες και επίδομα τοκετου παίρνουμε 800 ευρώ! Και άδεια φυσικά και δε δικαιούμαστε!!:angry: Σαραντίζεις και πίσω στην καλύτερη περίπτωση αν δε σε σουτάρουν πιο πριν με το που μάθουν ότι εισαι έγκυος! Και δεν μπορείς να αντιδράσεις αφου η σύμβαση το λέει καθαρά: Ο εργοδότης (δημόσιο) μπορεί ανα πάσα στιγμή να διακόωει τη συνεργασία...:blink: ΧΑΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία καλημέρα κ απο μένα...καταρχήν γενάμε μαζί (εγώ 11/1/09)...άσχετο..

Εμένα η γιατρός του ΙΚΑ μου ζήτησε το Β΄επιπέδου για να δεί την Π.Η.Τ. έτσι μετρησα 56 μερες πριν απο αυτήν κ ετσι στις 16/11/08 βγηκα σε άδεια..τα λεφτα αυτά ομως που θα πάρω για αυτές τις 56 ημέρες θα τα καταθέσω στην δουλειά μου γιατί απο κει πληρώνομαι κανονικά...ολόκληρη ιστορία...παντως αυτό που ξερω ειναι οτι δεν δικαιούσαι να κάνεις όντως χρήση του εξαμηνου του ΟΑΕΔ γιατί ισχύει ΜΟΝΟ για τον ιδ.τομέα...

Με το καλό κοπέλα μου,...:kiss:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία καλημέρα κ απο μένα...καταρχήν γενάμε μαζί (εγώ 11/1/09)...άσχετο..

Εμένα η γιατρός του ΙΚΑ μου ζήτησε το Β΄επιπέδου για να δεί την Π.Η.Τ. έτσι μετρησα 56 μερες πριν απο αυτήν κ ετσι στις 16/11/08 βγηκα σε άδεια..τα λεφτα αυτά ομως που θα πάρω για αυτές τις 56 ημέρες θα τα καταθέσω στην δουλειά μου γιατί απο κει πληρώνομαι κανονικά...ολόκληρη ιστορία...παντως αυτό που ξερω ειναι οτι δεν δικαιούσαι να κάνεις όντως χρήση του εξαμηνου του ΟΑΕΔ γιατί ισχύει ΜΟΝΟ για τον ιδ.τομέα...

Με το καλό κοπέλα μου,...:kiss:;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξήγησε τους οτι είναι για τη βεβαίωση της ΠΗΤ και οχι για εξέταση από γυναικολόγο. Τί να πω; Εγώ γέννησα 31-7, σε άδεια βγηκα 4-7, στις 4-7 που πήγα να κλείσω ραντεβού, η κοπέλα στη γραμματεία μου είπε οτι δε χτειαζομαι και με έστειλε κατευθείαν επάνω, στο Κ. μανας & παιδιού. Μου ζήτησε υπέρηχο (και μάλιστα δεν είχα μαζί μου και ξαναπήγα την ίδια μέρα) και ημ/νια τελ. περιόδου. Αν σου το παίξει δύσκολη η γιατρός εκεί, εν ανάγκη συνεννοήσου με το γιατρό σου να σου δώσει υπέρηχο με άλλη ΠΗΤ. Στο ΙΚΑ Πανόρμου ανήκω και'γω και η υπάλληλος εκεί μου έδωσε βεβαιώσεις για τον ΟΑΕΔ, αλλά αυτές είναι για τις κοπέλες που έχουν μισθολογική διαφορά μεταξύ αποζημίωσης ΙΚΑ και κανονικού μισθού. Προφανώς εσύ θα πληρωθείς απο το Δημόσιο φορέα που εργάζεσαι αυτή τη διαφορά. Μας εύχομαι στο επόμενο παιδί να είμαστε και οι δύο μόνιμες! :) Το πρώτο σου είναι; Τέλος σε παρακαλώ αν τελικά άλλαξε το σύστημα και πας με ραντεβού πλέον ενημέρωσέ με! Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξήγησε τους οτι είναι για τη βεβαίωση της ΠΗΤ και οχι για εξέταση από γυναικολόγο. Τί να πω; Εγώ γέννησα 31-7, σε άδεια βγηκα 4-7, στις 4-7 που πήγα να κλείσω ραντεβού, η κοπέλα στη γραμματεία μου είπε οτι δε χτειαζομαι και με έστειλε κατευθείαν επάνω, στο Κ. μανας & παιδιού. Μου ζήτησε υπέρηχο (και μάλιστα δεν είχα μαζί μου και ξαναπήγα την ίδια μέρα) και ημ/νια τελ. περιόδου. Αν σου το παίξει δύσκολη η γιατρός εκεί, εν ανάγκη συνεννοήσου με το γιατρό σου να σου δώσει υπέρηχο με άλλη ΠΗΤ. Στο ΙΚΑ Πανόρμου ανήκω και'γω και η υπάλληλος εκεί μου έδωσε βεβαιώσεις για τον ΟΑΕΔ, αλλά αυτές είναι για τις κοπέλες που έχουν μισθολογική διαφορά μεταξύ αποζημίωσης ΙΚΑ και κανονικού μισθού. Προφανώς εσύ θα πληρωθείς απο το Δημόσιο φορέα που εργάζεσαι αυτή τη διαφορά. Μας εύχομαι στο επόμενο παιδί να είμαστε και οι δύο μόνιμες! :) Το πρώτο σου είναι; Τέλος σε παρακαλώ αν τελικά άλλαξε το σύστημα και πας με ραντεβού πλέον ενημέρωσέ με! Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία μόλις διάβασα το τελευταίο σου ποστ. Δεν ήξερα οτι στους ΣΟΧ ισχύουν τέτοιες αντιεργατικές διατάξεις. Νόμιζα οτι έχετε σχεδόν τα ίδια δικαιώματα με τους ΣΑΧ. Αυτό με τον ΟΑΕΔ το έχεις ψάξει καλά; Γιατί πρέπει να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Τέλος μετά απ'όσα διάβασα με το δίκιο σου σπάστα όλα και εγώ μαζί. Ημουν και εγώ σε τέτοια ομηρία 6 ολόκληρα χρόνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία μόλις διάβασα το τελευταίο σου ποστ. Δεν ήξερα οτι στους ΣΟΧ ισχύουν τέτοιες αντιεργατικές διατάξεις. Νόμιζα οτι έχετε σχεδόν τα ίδια δικαιώματα με τους ΣΑΧ. Αυτό με τον ΟΑΕΔ το έχεις ψάξει καλά; Γιατί πρέπει να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Τέλος μετά απ'όσα διάβασα με το δίκιο σου σπάστα όλα και εγώ μαζί. Ημουν και εγώ σε τέτοια ομηρία 6 ολόκληρα χρόνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως τα πραγματα με τον ΟΑΕΔ ειναι ετσι ακριβως... Πηγα, ρωτησα, ξαναπήγα, τηλεφώνησα... Αφου ο εργοδότης μου είναι δημόσιος φορέας le poul!

Αντιεργατικες διατάξεις δεν λες τιποτα... Ασε που κάθε τρεις συμβάσεις μας διώχνουνε για 3 μήνες ώστε να μην δικαιούμαστε την μετατροπή της σύμβασης σε αορίστου...

Οσο για το κέντρο μανας κ παιδιού Αλεξάνδρας πήρα και μου είπανε να κλείσω από το 184, ξαναπήρα το 184 και όντως μου μεταφέρανε το ραντεβού για αύριο. Υποψιάζομαι όμως ότι και κατευθείαν εκεί να πας μάλλον είναι οκ γιατι έχουνε πολύ λίγα ραντεβού κλεισμένα...

Ναι, είναι το πρώτο μου...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως τα πραγματα με τον ΟΑΕΔ ειναι ετσι ακριβως... Πηγα, ρωτησα, ξαναπήγα, τηλεφώνησα... Αφου ο εργοδότης μου είναι δημόσιος φορέας le poul!

Αντιεργατικες διατάξεις δεν λες τιποτα... Ασε που κάθε τρεις συμβάσεις μας διώχνουνε για 3 μήνες ώστε να μην δικαιούμαστε την μετατροπή της σύμβασης σε αορίστου...

Οσο για το κέντρο μανας κ παιδιού Αλεξάνδρας πήρα και μου είπανε να κλείσω από το 184, ξαναπήρα το 184 και όντως μου μεταφέρανε το ραντεβού για αύριο. Υποψιάζομαι όμως ότι και κατευθείαν εκεί να πας μάλλον είναι οκ γιατι έχουνε πολύ λίγα ραντεβού κλεισμένα...

Ναι, είναι το πρώτο μου...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εννοείται πολύ καλά κάνεις και απαντάς. Κι εγώ εντελώς σαν μία πληροφορία που διάβασα την ανέφερα ξεκάθαρα για το ψυχολογικό κομμάτι.  Κι εγώ έχω κάνει τεστ πριν την καθυστέρηση όπως και οι περισσότερες υποθέτω. Και ναι κάθε γυναίκα ξέρει η ίδια και μάλιστα αν ακούσουμε πραγματικά το σώμα μας το καταλαβαίνουμε και χωρίς τεστ!   Έχεις δίκιο για διαφορά σύλληψης και εμφύτευσης! 
    • Ααχ κορίτσια να σας πω και εγώ τα νέα μου! Χθες πήγαμε σε γενετιστή, με λίγα λόγια ο καρυότυπος του άντρα μου ναι είναι όπως μας είπε με τσαχπινιές, οχι προβληματικος όπως τον ανέφερα συνέχεια εγώ! Εν ολιγης μας είπε ότι από ότι στιγμή που το σπέρμα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα θα πρέπει να κάνουμε άλλες 2 εξετάσεις fish αιματος και αναλόγως με το τι θα δείξει θα κάνουμε και fish σπέρματος δε ξέρω ακριβώς τι περιμένουμε να δούμε!  Ξέρω μονάχα ότι θέλουν άλλον ένα μήνα για να βγουν.. Παράλληλα μας είπε ότι προσπαθούμε κανονικά και όταν αποφασίσουμε αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε εξωσωματική απλά με προεμφυτευτικό!  Η μόνη διαφορά μου είπε είναι αν μείνω έγκυος είτε  φυσιολογικά είτε με εξωσωματική θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση, για σίγουρα αποτελέσματα για υγιές έμβρυο!  Επίσης, μου είπε ότι ενδέχεται να είναι κληρονομικός και να το πήρε από γονείς!οι οποίοι κατάφεραν φυσιολογικά να κάνουν παιδιά! Μας είπε ότι μπορεί ένα τυχερό και γερο σπερματοζωάριο να είχε κάνει τη δουλειά 1 χρόνο τώρα και να μην είχαμε καταλήξει ποτε να κάνουμε αυτή την εξέταση και να μη το ξέραμε! Αφού το ξέρουμε όμως για να βγει ένα υγιές μωρο με όποιο τρόπο και να γίνει η συλληψη θα κάνουμε αμνιοπαρακεντηση! Αυτά, ίδωμεν 🫶🤷‍♀️
    • @peacockακι μου υπέροχο!!! Σε ευχαριστώ!! Τι κάνεις παλιά μας συμμαθήτρια? Πώς είναι τώρα η ζωή? Γεμάτη ουράνια τόξα να φανταστώ??!  Κορίτσια αυτά εδώ τα κορίτσια ήταν η αντίστοιχη "τάξη" μας την περίοδο 2016-2018 για μένα! Μόνο respect σε αυτά τα κορίτσια που μοιραστηκαμε τα εσωψυχα μας και τα καταφέραμε ΟΛΕΣ!  Τι σημαίνει αυτό?? Ότι δεν θα μείνει καμία χωρίς μωρό βρεεε! Άπαξ και μπεις εδώ ,μωρο θα αποκτήσεις θες δε θες! Χαχαχα Κορίτσια σας ευχαριστώ για την εμψύχωση 🥰🥰 εύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους! Χοριακη θα κάνω την τρίτη γιατί μου είπε ο γιατρός να περιμένω να έχω και μια μέρα καθυστέρηση...εγώ ξέρω πως κρατιέμαι!!!
    • Ααααχχχχ βρε κορίτσια πόσο σας "ζηλεύω" όσες έχετε συναντηθεί απο κοντά!!! Πάρα πολύ καλοπροαίρετα το λέω! Εγώ να ξέρετε αν ποτέ οργανώσετε καμία συνάντηση θα είμαι παρούσα με τη μπουμπού μου! Στα δικά μου γιατι ξέχασα να τα γράψω κι εδώ... Εχθές, αφού επανέλαβα τις εξετάσεις του θυρεοειδούς, επιτέλους ήρθε στα ίσια του και πέσαμε κάτω απο 3! Με ρώτησε ο ενδοκρινολόγος αν είναι όλα καλά και υπερηχογραφικά. Του είπα ναι και μου είπε ότι συνεχίζουμε με την ίδια δόση και επαναλαμβάνουμε σε 6 εβδομάδες! Μετά μίλησα και με το γυναικολόγο μου και του είπα το γιατρό που μου πρότειναν στο δημόσιο. Μου είπε τα καλύτερα και να τον πάρω άμεσα να κλείσω ραντεβού. Αυτά τα πολύ όμορφα! Τα φιλιά μου σε όλες σας παρεούλα μου!
    • Για τις κοπελες που τις φέρνουν σε δυσκολη θεση... εγω ειχα απαντησει στα ισα σε ερωτηση τυπου αντε τι περιμένετε κ δ κανετε ενα μωρο, γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΏ. Και τελειωσε εκει το θεμα. Το 2ο μ ηρθε στο καπακι, οποτε δ προλαβε κανεις να με ρωτησει αν εχω σκοπο για 2ο. Μετα κανενας σχεδον δεν ασχοληθηκε αν θα κανω 3ο. Καποια στιγμη που ειπα ετσι απ εξω απ εξω οτι το εχουμε στο μυαλο μου, ακουσα σχόλια τύπου τι το θες το 3ο? Πανω που ξεπαιδιασες. Και αλλα τετοια ομορφα. Οποτε και μεις οταν ξεκινησαμε προσπάθειες δεν το ειπαμε πουθενα. Ουτε τωρα που κανουμε ελευθερα το ξερει κανενας. Και εκτός απο πολυ δικα μ ατομα που το συζητησαμε για το αν θα προσπαθησουμε η οχι, κανενας ευτυχως δ με ρωτησε ασχετος.  Παρεμπιπτόντως σημερα αδιαθετησα και γω...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...