Μετάβαση σε περιεχόμενο

δημοσια μαιευτηρια η ιδιωτικα?


nefelaki

Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Θα δοκιμάσω την τυχη μου με τον γιατρό που προτείνεις κοντέυω 2 μηνών και δεν έχω γιατρό...καταλαβαίνεις....αλλά έχω θυμώσει με τα ιδιωτικά δεν θέλω να υποκύψω στους εκβιασμους τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα θα γράψω και εγώ για τα ελληνικά μαιευτήρια. Χτες το απόγευμα πήγα στο μικροβιολογικό του ΜΗΤΕΡΑ για να κάνω μια καλλιέργεια στο γάλα μου λόγω μαστίτιδας. Στο ταμείο ήταν ένας άντρας και μια γυναίκα και ήταν και οι δύο αγενέστατοι! Αίσχος. 108€ πλήρωσα. Ρώτησα αν δουλεύει με ασφαλιστικά ταμεία το σύστημα και με αγριοκοίταξε! Τι μας λες κύριε! Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να πάρω απόδειξη στα αγγλικά και εκεί να δείτε! Μόνο που δε έβγαλε όπλο να με πυροβολήσει. Λες και του έπαιρνα τα χρήματα από την τσέπη του. Και μόλις πλήρωσα και περίμενα για την καλλιέργεια, έπιασε το τηλέφωνο και μίλαγε με φιλαράκι. Κοινώς τον ενοχλούσαμε που πήγαμε εκεί!

Αφήστε που το πάρκινγκ είχε άλλα 10€ την ώρα! Τι κλοπή!

Και όλοι οι συγγενείς που περίμεναν στην αίθουσα αναμονής με αγωνία... Πόσο τους κοροϊδεύουν... Μόλις γεννηθεί το παιδάκι πάνε όλοι και σκάνε λεφτά στον έναν και στον άλλον! Πόσο στοιχίζει μια γέννα σε ιδιωτικό μαιευτήριο;;;; Αυτά τα χρήματα που θα δώσετε δεν τα έχετε ανάγκη;

Γέννησα πριν λίγους μήνες στο Βερολίνο. Πλήρωσα 128€ για να έχω μονόκλινο και 250€ τη μαία. Ο άντρας μου ήταν μέσα και αν ήθελα ήταν μέσα όλη η οικογένεια, ακόμα και η μεγάλη μου κόρη. Η γέννηση της μικρής μου θύμιζε σίγουρα γιορτή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια κι εγω αλλαξα το γιατρο που ειχα απο το ΙΑΣΩ γιατι ενω ειχα αποκολληση στην αρχη της εγκυμοσυνης μου, το ηξερε πριν φυγει διακοπουλες 2 εβδομαδες για τις γιρτες και ολα τα δυσκολα τα περασα στο ΕΛΕΝΑ απ οπου διαλεξα τον ΔΡΙΤΣΑ.τον ξερει καμια??Μαζευω πληροφοριες...thanks

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης για οποια ενδιαφερεται για το ΕΛΕΝΑ να ξερει οτι η νεα πτερυγα ειναι καταπληκτικη με απιστευτα ομορφα και προσεγμενα δωματια.Ειδικα στον 5ο οροφο στις σουιτες δεν πιστευα οτι ημουνα σε δημοσιο μαιευτηριο!!και κανουν μονο 190 απ τα 4κλινα του ΙΑΣΩ που δεν εχουν καμια σχεση με τις σουιτες του ΕΛΕΝΑ και κανουν 500.Να πατε να τα δειτε.Θα παθετε πλακα.Τα δικλινα ειναι στα 80 και τα απλα μονοκλινα 130 περιπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

δεν ξερω και δεν το εχω ακουσει αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι θεμα και αποφαση του γιατρου σου σε συνεργασια με τον αναισθησιολογο.με το ζορι ολικη?τραβηγμενο μου ακουγεται για να πω την αληθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα στο αλεξανδρας και αν και πηγα σαν επειγον περιστατικο και δεν ειχα γιατρο εκει και δεν ηξερα κανεναν οι 2 γιατροι που με ξεγεννησαν η μαια η αναισθησιολογος οι παιδιατροι ηταν ολοι ΑΨΟΓΟΙ!!!!

δεν διαφερουν σε τιποτα απο επιστημονικης αποψης με τα ιδιωτικα που εχουν καταντησει ξενοδοχεια πολυτελειας και δεν μπορουν να αντιμετωπισουν εκτακτες αναγκες.

αν ξανακανω παιδι σιγουρα εκει θα ξαναπαω γιατι και μετα την γεννα οι μαιες με βοηθουσαν πολυ και εβλεπα οτι ηταν πολυ αυστηρες στο θεμα θηλασμου βοηθουσαν πολυ τις νεες μανουλες να θηλασουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Ας μην υπερβάλλουμε! Τα ιδιωτικά νοσοκομεία (και όχι κλινικές) είναι επιχειρήσεις. Δεν είναι κοινωφελή ιδρύματα, δεν επιχορηγούνται από το κράτος, δεν τα πληρώνουμε όλοι μας. Προσφέρουν ένα προϊόν ανταγωνιστικότερο του δημοσίου νοσοκομείο το οποίο εγώ προσωπικά δεν το αποδίδω τόσο στην πολυτέλεια και το "ξενοδοχειακό" στυλ τους αλλά στους γιατρούς που έχουν συγκεντρώσει εκεί μέσα. Πολλές φορές αυτό δεν ισχύει οπότε καλύτερα να μην πηγαίνουμε σε ιδιωτικό νοσοκομείο αν δεν υπάρχει στον νοσοκομείο αυτό ένας γιατρός-κορυφή σε αυτό που κάνει! Και η υπερβολική χληδή πιστέψε με δεν είναι αλήθεια. Όσες φορές είχα τους δικούς μου σε ιδιωτικά νοσοκομεία, και είναι αρκετές, ΠΑΝΤΑ το επέλεγα με βάση τον εμπλεκόμενο γιατρό. Ποτέ μου δεν ένιωσα ότι εκεί μέσα είναι ξενοδοχείο και όχι νοσοκομείο και δεν μου φάνηκε να επιμένουν περισσότερο στη χλιδή παρά στην ποιότητα υπηρεσιών. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο υπερτερούν σε σχέση με τα δημόσια γιατί είναι διαλεγμένοι όλοι ένας προς ένα. Ενώ στο δημόσιο νοσοκομείο μπορείς να βρείς λαμπρότατες περιπτώσεις γιατρών αλλά και πολύ δυσάρεστα άσχετους γιατρούς. Το θέμα είναι είσαι έτοιμη να πάρεις αυτό το ρίσκο όταν παίζεται η ζωή σου? Εγώ εδώ και καιρό έχω κάνει ιδιωτική ασφάλεια υγείας στην Interamerican και επιλέγω σύμφωνα με τα δεδομένα που έχω κάθε φορά όχι φυσικά με βάση την πολυτέλεια! Και εν τέλει εάν πρόκειται για τη ζωή μου ή την ζωή της γυναίκας μου και του παιδιού μου δεν με πολυενδιαφέρει πόσα χρήματα θα διαθέσω για αυτό αρκεί να έχω σαν γιατρό τον καλύτερο δυνατό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη δουλευω σε πολυ γνωστο ιδιωτικο νοσοκομειο μπορω με σιγουρια να πω οτι και στα ιδιωτικα νοσοκομεια υπαρχουν πολλοι ασχετοι γιατροι...γι αυτο καλο θα ηταν να ειμαστε σιγουροι πριν γραψουμε κατι...δεν τους διαλεγουν με βαση τα προσοντα τους αλλα με βαση το πελατολογιο τους ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia k me to kalo ta morakia sas oi egkuoules!

ton dekemvri perimeno k ego ton mpempako mou o opoios tha gennithei sto 409 to nosokomeio stin patra.mipos exei kamia sas empeiria apo kei mesa;genikos exo akousei kala logia alla apo times domatiou, maias klp den exo psaksei akoma tipota.oi plirofories sas politimes loipon! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sandria με το καλο το μωρακι σου!

ειμαι κ γω απο πατρα.γεννησα πριν 4 μηνες στο ριο αλλα ξερω πως κ το 409 ειναι εξαιρετικο νοσοκομειο για τοκετους.ενταξει ειναι παλιο το κτιριο αλλα δεν θα το παρεις κ σπιτι σου.τρεις μερες θα κατσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πάντως κορίτσια είμαι υπέρ των δημόσιων μαιευτηρίων και ας γέννησα σε ιδιωτικό και τα 2 παιδάκια. Στο φινάλε τα ιδιωτικά είναι καλά, όταν και τα πράγματα βαίνουν καλώς. Αν σου τύχει η στραβή, μακρια απο εμάς, παλι σε δημόσιο καταλήγεις, αφού στα ιδιωτικά δεν υπάρχουν οι υποδομές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Εγω γέννησα πριν 2 μήνες το αγγελάκι μου στο Αρεταίειο.

Είμαι τόσο ευχαριστημένη και από τους γιατρούς αλλά κ από το νοσηλευτικό προσωπικό, που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα σε κάθε μέλλουσα μανούλα!

Τα δωμάτια είναι ανακαινισμένα, απλά δεν είχαν προλάβει να τελειώσουν τα μπάνια, τα οποία νομίζω τα έκαναν πρόσφατα.

Οι νοσοκόμες με βοήθησαν κάθε φορά που τις χρειαζόμουν με χαμόγελο αν και έτρεχαν πανικόβλητες. Με στήριξαν στο θηλασμό από την πρώτη στιγμή και γενικότερα η διαμονή μου εκεί μέσα ήταν ένα συνεχόμενο φροντιστήριο. Φυσικά είχα το μωράκι μου μαζί μου στο δωμάτιο κ για όποια απορία, από λόξιγκα μέχρι το μπανακι του κ το νυχτερινό ξενύχτι, οι κοπέλες ήταν εκεί για να μου δείχνουν τα πάντα.

Έτσι, όταν γύρισα σπίτι είχα μάθει τόσα πράγματα ώστε να νιώθω σίγουρη ότι ξέρω τι και πως πρέπει να το κάνω χωρίς πανικό κ χωρίς φόβο.

Η μαία που με ξεγέννησε, Ειρήνη-δυστυχώς δεν ξέρω το επίθετό της, ήταν απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ όπως κ ένας γιατρός ονόματι Γιάννης (εκείνη την ώρα δεν ήμουν καλή στις συστάσεις), επίσης ΑΠΙΘΑΝΟΣ (αφού δεν του έσπασα το χέρι όταν γεννούσα πάλι καλά)!

Τι να πω άλλο? Ελπίζω να βρω τέτοιες συνθήκες κ στο 2ο παιδάκι μου όταν έρθει με το καλό!

Όποια κοπέλα έχει προγραμματίσει να γεννήσει στο Αρεταίειο να μη το φοβηθεί καθόλου! Αντιθέτως μπορεί να νιώθει σίγουρη ότι θα την προσέξουν κ θα τη στηρίξουν σαν να γνωρίζονται χρόνια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα εγώ γέννησα στο Ιασώ και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη, πάντως εάν δεν ήταν εξωσωματική και δεν είχα ταλαιπωρηθεί τόσο να πετύχω εγκυμοσύνη δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να γεννήσω σε δημόσιο εξ αλλου εκεί πιστέυω ότι έχει τους καλήτερους γιατρούς γιατί να πληρώνουμε. Βέβαια τώρα με τον ανταγωνισμό που υπάρχει βλέπω τις τιμές να μειώνονται συνεχώς και στα ιδιωτικά. Στο Ελενα όμως που έκανα μια εξωσωματική δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη ο γιατρός μπήκε στο χειρουργείο για εμβρυομεταφορα με τσιγαράκι που έσβησε στο πάτωμα απαράδεκτος και ζητάει και το φακελάκι του. Ασε που στα δημόσια την έχουν δει όλοι ταρίφα 1000€ - 1500€ εκτός αν πας έκτακτα σε εφημερία και όποιον πετύχεις. Μια φίλη που γέννησε ξαφνικα στο Ελενα έμεινε πολύ ευχαριστημένη είναι σε ποιανου τα χέρια θα πέσεις τελικά ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα...μεγαλη συζητηση το θεμα με τα μαιευτηρια ετσι??Εγω γεννησα το πρωτο μου παιδι στο ΜΗΤΕΡΑ με τον κυριο Σαρλη,η γεννα τοτε(πριν 4 χρονια)μου πηγε γυρω στα 4.000 ευρω σε 3κλινο οικονομικο,,Ο γιατρος και η μαια μια χαρα πολυ ευχαριστημενη και για αυτο δεν σκεφτηκα σε ποιο νοσοκομειο θα παω γιατι πιστευω πως το πρωτο και σημαντικοτερο ειναι ο γιατρος..δεν ειναι μονο να ακουσεις καλα λογια απο τους αλλους αλλα να κανει και σε εσενα να τον εμπιστευεσαι και να ταιριαζεται..ετσι το βλεπα εγω...με το νοσοκομειο εμεινα απιστευτα ευχαριστημενη..φυσικα οπως ολα τα ιδιωτικα εχει το εμποριο πανω απο ολα πχ..να σου νοικιασει ζυγαρια να ζυγισεις το παιδι στο σπιτι ,θυλαστρο και τετοια..καθε 3 και λιγο καποιος μπαινει να σου πουλησει κατι..αλλα εξαρταται απο εσενα πως θα το διαχειριστεις,εμενα δεν με πειραξε καθολου,ηταν ολα φανταστικα οποτε χρειαζομουνα κατι και τηλεφωνουσα αμεσως ερχοτανε κοπελα,για αυτο πληρωνεις ετσι??Τα μωρα δεν τα ειχαμε μαζι αλλα καλυτερα γιατι χρειαζεσαι ξεκουραση και ερχεται και κοσμος οποτε καλυτερα να μην ειναι εκει τα μωρα..μετα απο κανα μηνα που γεννησα γεννησε και η φιλη μου αλλα στο Ελενα..με καισαρικη και ολικη ναρκωση(δεν ξερω γιατι αλλα οσες φιλες μου γεννησαν εκει κανανε καισαρικη με ολικη ναρκωση)το δωματιο ητανε μονκλινο και μαυρα χαλιααα...η κοπελα με καισαρικη δεν ειχε και κανενα να τη βοηθηση και το μωρο ειχε παθει μολυνση στα ματια και τους περναμε τηλεφωνο να ερθουν τα το δουνε και δεν εμφανιζοτανε κανενας...αυτο ειναι μονο μια περιπτωση και σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις που μεινανε πολυ ευχαριστημενοι..εγω παντος τωρα στο δευτερο παλι σε ιδιωτικο θα παω,αυτη τη φορα στι Ηω στην πατρα γιατι δεν μενω πια αθηνα,ξερω πως αν κουφια η ωρα γινει κατι το παιδι πρεπει να μεταφερθει σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι τα ιδιωτικα δεν εχω αυτα που εχουβ τα δημοσια,,αλλα η αποσταση ειναι πολυ μικρη και ετσι δεν ανυσηχω...γενικα αυτο που θελω να πω ειναι βρειτε ενα γιατρο που να σας ταιριαζει και ακολουθηστε τον εκει που ξεγενναει αφοσον τον εμπιστευεσται,το σημαντικο ειναι η γεννα πανω απο ολα που ειναι χωρις πλακα κατι πολυ επικηνδυνο για τη γυναικα αλλα και για το παιδι...συγνωμη αν σας κουρασα!!φιλια :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρταται τι θες κ τι ζητας απο το μαιευτηριο.

Επειδη πανω απόλα θελω να με ξεγεννησει ο γιατρος που με παρακολουθει- θα πάω σε ιδιωτική κλινική γιατι εκει συνεργαζεται.

Το επισης μεγαλυτερο κινητρο για την επιλογή ειναι ο Θηλασμός. Εγω θελω να θηλασω οπωσδηποτε τη μικρη μου απο την 1η στιγμη- κ σε καμια περιπτωση δεν εχω σκοπό να εχω τον κοσμο να μπαινοβγαινει στο δωματιο κ να στερηθω την μικρη μου-κ εκεινη την μαμα της.

Ας μην κοιμηθω κ καθόλου -αρκει να μου παρεχουν την απαραιτητη βοηθεια οι μαιες για τον θηλασμό.

αυτα ζητάω.

Εχω πολυ ασχημη εμπειρια απο τους γιατρους κ το προσωπικο της γυναικολογικης πτερυγας του εδω Δημοσιου Νοσοκομειου (ζω σε επαρχιακη πολη) κ σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να υποστώ το παραμικρό απο δαύτους ξανα- πόσο μαλλον το ζουζούνακι μου..... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα. ξερει καμμια απο σας κατι για το κρατικο της Νικαιας.θελω να γεννησω εκει και αν ξερει καμμια κανα καλο γιατρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...