Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ!ΤΑ 1α ΜΑΣ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ


Recommended Posts

Έλενα,φεύγουμε σε 14 μέρες,19 ώρες,39 λεπτά και 57''!!!χαχα έχω βάλει στον υπολογιστή το timeleft.δυστυχώς,βέβαια,έτσι μετράω κ την αντίστροφη μέτρηση για την επιστροφή στη δουλειά!! :(

Πόσες μέρες θα μείνετε? Δεν μπαίνεις σε πειρασμό να μείνετε εκεί για πάντα? :lol::lol::lol:

Έστρωσαν τα κόκκινα χαλιά πάνω ή ακόμα !!???

Θα είναι ωραία που θα γυρίσεις στην δουλειά! Δεν θέλεις μέσα σου έστω και λίγο να γυρίσεις?

Τι έγινε βρε κορίτσια μόνο εγώ ήθελα να επιστρέψω στην δουλειά?? :lol::lol::lol::lol:

ααα και ποιος θα κρατάει την μικρή τώρα?

φιλάκιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 996
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑλημερα!!

Σαμανθα μου δεν θα συμφωνησω με τις φιλες σου! Και 1 χρονο να καθοσουνα στο σπιτι εαν η ψυχολογια σου δεν ηταν καλα και παιδευοσουνα με τις θηλες γτ να την θηλαζεις; Η σωστη μανα δεν ειναι αυτη που θηλαζει αλλα αυτη που φροντιζει το παιδι της!!!

Και εγω σκεφτομαι σιγα σιγα να το κοψω κουραστικα. Ετσι νιωθω και δεν θα λογαριασω κανεναν ουτε τον ανδρα μου, εαν θελησω να το σταματησω και ας εχω ακομη γαλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera sas!!!!!

Elenaki mou ti kaneis? I koilitsa? axxxxx vlepw egkies k zilevw kaloproaireta fisika 8elw k egw na 3ana fouskwsei i koilitsa..Sou fanike ka8olou?

An zouse i mama tis nimfis mou gia na prosexei to mpempaki pou er8ei 8a 3ekinousa k egw deila deila tis eleu8eres epafes k opote er8ei alla i mama mou 8a prosexei tin Victoria, to mwraki tou aderfou mou pou 8a er8ei me to kalo k an meinw k egw k to diko mou AN vrw douleia i kaimeni 8a autoktonisei :shock: ...I mama mou, mou eri3e mia kouventa gia 2o k otan tis eipa to logo mou eipe an 8eloume emeis na min tin skeftoume giati i Victoria 8a paizei k ligo moni tis k den 8a 8elei sinexeia agkalies, 8a kanei tis douleies tis vradi k tin mera tis 8a tin exei e3oloklirou afosiwmei sta mikra ktl..O andras mou 8elei molis kleisei 1os xronou o mikri na 3ekinisoume..

An den diksolevomouna toso na tin meinw k emena me tin 1i 8a argousa na 3ekinisw alla an faw pali 2 xronia opws stin Victoria? Kaneis den 3erei to pote k etsi me agxwnei to agnwsto, den 8elw na exoun megali diafora..Mporw na fantastw poso diskolo 8a einai me 2 paidakia sigxronws alla trelainome stin idea pws 8a gemisei to spiti mas me gelia k klamata..

Axxx exw na kanw toses douleeis k variemai...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφρο μου πολυ χαιρομαι που τελειωσε!!!!

Δαναη αρχες Ιανουαριου γυρνας στην δουλεια;

Σαμανθα ουτε εγω δεν θελω να γυρισω στην δουλεια!! Τι εγινε βρηκες κοπελα για την μικρη;

Δεν θελουμε την φρουτοκρεμα με τπτ. περιμενω να περασουν οι μερες που θα παω στον παιδιατρο να δουμε τι θα κανουμε! Σημερα τον αφησα νυστηκο και του εβαλα και 2 μπισκοτακια!! με τα χιλια ζορια εφαγε 10 κουταλιες.

Γωγω προσπαθησα να μου ανοιξει το σιτε και δεν τα καταφερα. Μπορεις να μου γραψεις πως λεγονται να τα βρω ετσι.

Ανδρια πως θα σας φτανουν τα χρηματα με 2;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα ησουν χειμαρρος!!!!ελπιζω να μην ενιωσες απολογητικα, εγω απο απλη περιεργεια ρωτησα και τιποτε αλλο....αλλωστε, το'χω ξαναπει και το πιστευω καλη μανα δε λογαριαζεται καποια απο το αν θηλαζει η οχι, αυτο ειναι σταγονα στον ωκεανο!!!!συμφωνω σε γενικες γραμμες μαζι σου, πραγματι η καθεμια μας εχει διαφορετικη εμπειρια , γιατι ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι και εχουμε διαφορετικα παιδια....οι ιστοριες θηλασμου που ακους ειναι λιγο πολυ σαν τις ιστοριες τοκετου : αλλες το βιωσαν με λιγο η πολυ πονο, με χαρα η αγχος,με τον αντρα τους στο πλαι η οχι, και παει λεγοντας..... ολες ομως, για να γεννησουν ακολουθησαν την ιδια διαδικασια, το πως τη βιωσαν ειναι αλλο πραγμα.... θελω να πω, οτι αν και θηλαζω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να συμβουλεψω μια καινουρια μητερα που τωρα ξεκινα, οση εμπειρια κι αν εχω,αυτη η εμπειρια αφορα μονο τον εαυτο μου!!!! γι'αυτο, ξαναερχομαι στα λογια της δαφνης, ακουμε τις αποψεις καποιου ΕΙΔΙΚΟΥ ,ειτε ειναι συμβουλος θηλασμου,ειτε παιδιατρος με πιστοποιηση σε θεματα γαλουχιας....τοσο απλα... και βεβαια, μετα, παλι εμεις θα κρινουμε τι και πως θα εφαρμοσουμε.....τωρα, τα δεινα της ελληνικης κοινωνιας που αναφερεις , θα συμφωνησω οτι ουσιαστικα αποτρεπουν μια μητερα απο το να θηλασει, και προσωπικα θεωρω στο οτι εντασσονται στην κουλτουρα του μπιμπερο που επικρατει εδω και χρονια και υποστηριζεται απο τις γαλακτοβιομηχανιες....αλλα ειναι προσωπικη μου αποψη, και τελος.

παντως,αν για μια μαμα ειναι καλυτερα να επιστρεψει στη δουλεια της και να μη θηλασει, για να ειναι καλα, δεν υπαρχει τιποτε μεμπτο, ισα ισα, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ Η ΜΑΜΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ!!!! ο,τι και να σημαινει αυτο!!! το πιστευω πραγματικα, κι οταν νιωσω οτι ο θηλασμος μου γινεται βραχνας κι εγω θα αποθηλασω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα μου οι φίλες που σου λέω δεν μου το έλεγαν αυτό σχετικά με τον θηλασμό. Μου έλεγαν απλώς ότι κατά την γνώμη τους είναι πολύ σημαντικό ένα παιδί να μένει για 1 χρόνο ολόκληρο με την μαμά στο σπίτι. Η μία το έλεγε γιατί έχει σπουδάσει παιδαγωγικό και αυτό έχουν μάθει στην σχολή (και μάλιστα μου έλεγε ότι είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικό!) και η άλλη το έλεγε για καθαρά συναισθηματικούς λόγους...Συμφωνώ και εγώ ότι ως ένα βαθμό αυτό είναι το ιδανικό. Αλλά στην ζωή τι είναι ιδανικό? Τίποτα!! Μάλλον όχι τίποτα, τα μωράκια μας μόνο που είναι τόσο τέλεια :lol::lol::lol::lol:

βρήκα γυναίκα για την μικρή με βαριά καρδιά.... :?:?:?:(:(:(:(:(:(:(:(:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::cry::cry::cry::cry::cry::cry: κλαψ κλουψψψψψψψψψψψ

Άντρια είναι πολύ ωραία τώρα που είμαι στο 2ο τρίμηνο γιατί νοιώθω ότι δεν είμαι καν έγκυος....!!!!

Ελπίζω να είναι όλα καλά εκεί μέσα! Σε 10-11 μέρες είναι το επόμενο ραντεβού. Θα βάλω και εγώ αντίστροφη μέτρηση :lol::lol::lol::lol: Αφού σε στηρίζει η μαμά σου γιατί δεν βάζετε μπρος? Πράγματι αυτά δεν έρχονται κατά παραγγελία :lol::lol::lol: Αλλά μην αγχώνεσαι γενικά γιατί είσαι μικρούλα και έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου! Ποσα παιδάκια θέλεις??

Η κοιλίτσα μου είναι μικρούλα, όπως πριν την περίοδο. Είναι πολύ πολύ καλύτερα τα πράγματα από την 1η εγκυμοσύνη! Καμία σχέση!!!

φιλιάαααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη,πολυ χαιρομαι που ειναι καλα η αννουλα!!!μπραβο, να παρετε λιγο τα πανω σας!!!

γεωργιαννα, ξαφνικα δεν τρωει τη φρουτοκρεμα;;; μηπως τον πειραζει οπως συνεβαινε με τη μπουμπου της ελενας;;; εγω, παντως δεν σκεφτομαι για δευτερο αν δεν καλυτερεψουν τα οικονομικα μας.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα Αφροδίτη με επιασε η πολυλογία σήμερα!!!!!!!!! :lol::lol::lol: Ο άντρας μου μου λέει (λογω του ότι είναι δικηγόρος): καλά δεν με σταματάνε στα δικαστήρια (όταν μιλάνε...ξέρετε...εκεί παίζει πολύ μπλα μπλα και προσπάθεια να κερδίσουν τις εντυπώσεις ....) και με σταματάς εσύ :lol::lol::lol::lol:

όχι κοριτσάκι μου δεν αισθάνθηκα απολογητικά! Αυτό είναι το 'κακό' με το ίντερνετ, ότι δεν μπορεί να μεταφερθεί ο τόνος αυτών που γράφει κάποιος!!

εγώ πιστεύω ότι αν είχα γάλα θα έβρισκα τρόπο να το δώσω ακόμα και αφού άρχισα να δουλεύω πάλι...Με θήλαστρο, αποθήκες γάλακτος, κατάψυξη κλπ κλπ...

το 'πρόβλημά' μου δεν ήταν ψυχολογικό ή κάτι άλλο (φανερά τουλάχιστον!) ήταν ότι δεν υπήρχε ποσοτηταααααααααααααααααααααααααααααα δεν υπήρχε σάλιο που λέει και ο Λοβέρδος (φτου φτου.... :lol::lol::lol: )

μακιααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφρο μου πολυ χαιρομαι που τελειωσε!!!!

Δαναη αρχες Ιανουαριου γυρνας στην δουλεια;

Σαμανθα ουτε εγω δεν θελω να γυρισω στην δουλεια!! Τι εγινε βρηκες κοπελα για την μικρη;

Δεν θελουμε την φρουτοκρεμα με τπτ. περιμενω να περασουν οι μερες που θα παω στον παιδιατρο να δουμε τι θα κανουμε! Σημερα τον αφησα νυστηκο και του εβαλα και 2 μπισκοτακια!! με τα χιλια ζορια εφαγε 10 κουταλιες.

Γωγω προσπαθησα να μου ανοιξει το σιτε και δεν τα καταφερα. Μπορεις να μου γραψεις πως λεγονται να τα βρω ετσι.

Ανδρια πως θα σας φτανουν τα χρηματα με 2;

Gi'auto o andras mou mou eipe na meinoume allo ligo na ginei i mikri toulaxisto 1os xronou mipws vrw k egw douleia alla an den vrw 8a meinw me 1 mwro mono k mono gia auto ton logo? Poios mou egguate to pote 8a vrw? K an den vrw sintoma ti ginete? 8a xasw to 8auma tis mitrotitas?

Ta lefta siga siga 8a vre8oune agapi, katanoisi na iparxei k ta alla erxontai k parerxontai..K ta mwrakia den 8eloun k polla polla an tou/tis agorasw ena formaki 5 evro k oxi twn 10 den 8a to dexete?

Simfwnw apolita pws ta lefta einai i kinitirios dinami alla den mporw na vasistw se auta gia to pote 8a kanw mwro giati apoti fenete mporei na min vrw k ka8olou..Exei 3-4 mines pou 4axnw epi ka8imerinis vasews k tipota akoma :(..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

8elw 2 paidakia, zevgaraki koritsaki-agoraki alla eipa tou andra mou an den er8ei to 2o agoraki paw k gia 3o k mou eipe na vrw allo andra =))=))

=))=))

Κι εγώ θέλω 2 παιδάκια!

Μετά το κοριτσάκι, το 2ο δε με νοιάζει τι θα είναι! :))

Πλάκα κάνω! Υγεία να έχουνε!

Απλά τρελένομαι για κοκκαλάκια, κορδελίτσες και φρου-φρού, και αν είχα αγόρι θα ήταν πρόβλημα! =))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσακια.αφροδιτη πολυ χαιρομαι που το κοριτσακι μας ειναι καλυτερα.σε 2-3 μερες θα ειναι τελειως καλα.εμεις καπως καλυτερα.τα μικρα κοιμουνται :D:D και εγω σιδερωνω με το ενα χερι(οπως ειχε πει και η δαναη ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ Η ΠΡΕΣΑ) και με το αλλο χερι χζολογω στο ιντερνετ.παλι καλα που δεν καιγονται τα ρουχα αλλιως δεν θα ειχα αφησει ρουχο για ρουχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δαναη ευχαριστω για την συνταγη με τα μελομακαρονα.σημερα ειδα στην τιβι την μπαρμπαριγου να κανει .εκανε μια συνταγη που βγαινουν 120 μελομακαρονα.καλα μεχρι το πασχα θα τρωμε :lol: .και ειπα με την αδερφη μου να τα κανουμε μαζι.μετα θα κανω την συνταγη σου δαναη.ειναι να μην παρω φορα η γυναικα.χθες εκανα ξανα λουκουμαδες.ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑ.σημερα θα κανω λουκανοπιτες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εφτιαξα σημερα (μαλλον επιχειρησα) μπισκοτενιο σπιτακι! Μια χαρα μου βγηκε αλλα η σκεπη δεν μου κολαει!!! Το αφησα ετσι ανοιχτο να μπαζι νερα οταν θα βρεχει :lol::lol::lol::lol::lol:

Βασω καλη επιτυχια!! Εχεις ξαναφτιαξει;

Αποφασισα το μενου για την κυριακη

Ταρτα κοτοπουλου της Δαναης

Ρολο χοιρινο με μπεικον και τυρια

Ρολο χοιρινο με καστανα και βερικοκο και δαμασκηνα παλι η Δαναη

και 2 σαλατες που ακομη δεν ξερω τι θα κανω!!!

Με κους κους υπαρχει σαλατα;

Δαναη στο ρολο τα βερικοκα και τα δαμασκηνα τα βαζω στο νερο πρωτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εφτιαξα σημερα (μαλλον επιχειρησα) μπισκοτενιο σπιτακι! Μια χαρα μου βγηκε αλλα η σκεπη δεν μου κολαει!!! Το αφησα ετσι ανοιχτο να μπαζι νερα οταν θα βρεχει :lol::lol::lol::lol::lol:

Δαναη στο ρολο τα βερικοκα και τα δαμασκηνα τα βαζω στο νερο πρωτα;

Χρυσοχέρα γεωργιάννα,έφτιαξες το σπιτάκι που έδειχνε η Anna Maria Bairough (ή κάπως έτσι) στη μενεγάκη?πώς έγινε???βαλε καμιά φώτο!

Τα βερίκοκα κ τα δαμάσκηνα τα βάζεις όπως έιναι χωρίς να τα μουλιάσεις.επίσης,εκεί από όπου θα αγοράσεις το ρολό μπορείς να τους παρακαλέσεις να τα βάλουν αυτοί μέσα μαζί κ τα κάστανα κ να στο δέσουν με σπάγκο.εγώ έτσι κάνω.καλή επιτυχία!!!!

Έλενα,όσο μέναμε Αθήνα σκεφτόμασταν ή να πάμε Θεσσαλονίκη ή Χανιά,αλλά τελικά προέκυψε πρώτα θέση στα Χανιά!με πιάνει συχνά νοσταλγία κ για την πόλη την οποία αγαπώ πολύ κ φυσικά για τους δικούς μου!μπορεί κάποια στιγμή να μας φέρει πάλι ο δρόμος προς τα πάνω,τίποτα δεν αποκλείουμε.Θα μείνουμε μέχρι τις 8.1 κ μετά 9 επστρέφω στη δουλειά.Κοίτα,ρώτησες αν θέλω να επιστρέψω στη δουλειά,όσο κ αν την αγαπώ θα προτιμούσα να μείνω άλλους 3μήνες με τη μικρή,από την άλλη υπάρχουν στιγμές που νιώθω έντονη την κλεισούρα στο σπιτι κ μάλλον το 6ωρο σε πρώτη φάση είναι μια καλή λύση.Η μικρή θα είναι με τον μπαμπά της τα πρωινά,θα επιστρέφω εγώ κ θα φεύγει εκείνος για δουλειά.αν χρειαστούμε κάτι έξτρα είναι κ η πεθερά μου πρόθυμη κ συνταξιούχος νηπιαγωγός οπότε είμαστε καλά από αυτή την άποψη! :D

¨οσο για το θέμα των παιδιών που συζητάτε έχω ακούσει ενα καλό,δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει,"όποιος κάνει δυο αγόρια είναι ερασιτέχνης,όποιος κάνει ενα κ ενα είναι επαγγελματίας κ όποιος κάνει 2 κορίτσια είναι καλλιτέχνης!!"

Εγώ θα συμφωνήσω με την Αναστασία,αφού το πρώτο ήταν κοριτσάκι όπως το είχα παραγγείλει,το δεύτερο δεν με πειράζει,γερό να είναι!ωραία θα ήταν 1 κ 1!!!εγώ θα ήθελα-αν είμαστε καλά-να έχει λίγο ξεπεταχτεί η Μυρτώ κ αυτονομηθεί λίγο,πχ παιδικό,να έχει καθαρίσει κ μετά,δηλ γύρω στα 2,5.Αν κρατηθώ δηλ μέχρι τότε!!!!!γιατί μου έρχεται να τη φάω κ θέλω κ άλλο κ άλλο!είμαι κ από πολύτεκνη οικογένεια...χιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεωργιαννα,βαλε καμια φωτο απο το σπιτακι!!!εγω θελω να παρω ετοιμη τη βαση ( τα θεμελια :D ) απο το ικεα και να κανω μονο τη διακοσμηση!!ειμαι πολυ τεμπελα; :oops::oops:

πολυ μου αρεσε αυτο για τα παιδακια!!χαχχα!!ετσι λεμε εμεις οι κοριτσομανες, που φοραμε και κοκκαλακια με στρας απο τωρα!!! :lol: αυτο με το ρολο και το χασαπη ειναι πολυ καλη ιδεα, κι εμενα ο χασαπης μου τυλιγει ο,τι ρολο θες!!!παραμονη χριστουγεννων θα κανω κι εγω τραπεζι οποτε σας παρακολουθω με προσοχη!!

ξυπνησε το ζουζουνι μου, παω να το φααααααααααω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια δεν ξερω θα νομιζετε οτι κλαιγομαι αλλα ποιος με εχει μουντζωσει;;;;

εφαγα λωτο το πρωι κι επαθα αλλεργια κ με τρεχανε μου κανανε ενεση και συνηλθα. Μετα η μπεμπα δεν ετρωγε δε θηλαζε τις βγηκε η γκρινια κι επαθε απο την ταλαιπωρια κατι σα κολικους και εχω πεθανει δε φανταζεστε ειμαι 4 μερες αυπνη ολη μερα στο ποδι και θυμαστε οτι εχω προβλημα στην πατουσα που σας ελεγα και τωρα την παω στη γιατρο δεν εχει ηρεμησει το τρωει και το εξανθημα και ολο μπανιο δεν αντεχω ...

συγνωμη και παλι αν σας πρηζβ και ασφαλως υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα προβληματα απλα αν δε ν τα πω θα μου στριψει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφρο μου,είσαι καλά τώρα?πρώτη φορά έφαγες?δεν ήξερες ότι εχεις αλλεργία?περαστικά!χάρηκα που το κοριτσάκι σου είναι καλά!!κ εγώ θα γκρίνιαζα με τα μισά από αυτά που σου έτυχαν εσένα!σίγουρα δεν είσαι καρκίνος χιχιχιχ!σορρυ καρκίνοι,αλλά φημίζεστε για την γκρίνια :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ένας από τους λιγους λόγους που αξίζει να ζεις στην Αθήνα...

«Ονειρεύτηκα πως είμαι καλά»

Τα πάθη της ψυχής και η λογοτεχνία

Η Φωτεινή Τσαλίκογλου

και η Ζυράννα Ζατέλη

συζητούν για τη ζωή όπως την οραματιζόμαστε

και τη ζωή όπως τη ζούμε.

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011, 19:00

Είσοδος ελεύθερη με δελτία προτεραιότητας

Η διανομή των δελτίων αρχίζει στις 17:30

Ποιο είναι το αντίδοτο στις κρίσεις που εισβάλλουν στη ζωή μας;

Ποιος μας έχει υποσχεθεί ότι η ζωή είναι μόνο ωραία;

Μπορεί η λογοτεχνία να μας προσφέρει απαντήσεις;

Στα ερωτήματα αυτά, η Φωτεινή Τσαλίκογλου – συγγραφέας, καθηγήτρια Ψυχολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο - και η Ζυράννα Ζατέλη – συγγραφέας, θα επιχειρήσουν να δώσουν απαντήσεις με τη συζήτηση που θα έχουν στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του Μegaron Plus, στις 13 Δεκεμβρίου, στις 7 το απόγευμα.

Η απόσταση ανάμεσα στο όνειρο και την πραγματικότητα, στην επιθυμία και τη διάψευσή της, μεγαλώνει σε εποχές μεγάλων και μεταμορφωτικών κρίσεων, όπως αυτή που ζούμε. Υπάρχει όμως αυτό που έχουμε φανταστεί; Η διαρκής ευφορία της ύπαρξης, ο απρόσκοπτος τρόπος βίωσης, η αδιατάρακτη καθημερινότητα; Μπορούμε να σκεφτόμαστε και να σχεδιάζουμε το μέλλον χωρίς τους αιφνιδιασμούς της συγκυρίας και της έκπληξης; Είμαστε φιλόξενοι στο απρόβλεπτο και στην απώλεια του ελέγχου;

Από διαφορετικούς δρόμους και με πολλά δικά τους βιβλία στις αποσκευές τους, η ψυχολόγος και η συγγραφέας θα αντιμετωπίσουν την ουτοπία του ακυρωμένου ονείρου με μια περιήγηση στη λογοτεχνία και τους ήρωές της, για να αντλήσουν από εκεί «υποδείξεις» ζωής και παραδείγματα μεταμόρφωσης της οδύνης, της οργής, της θλίψης και της ανησυχίας, σε δημιουργία και στοχαστική προσαρμογή.

Για την Φωτεινή Τσαλίκογλου και την Ζυράννα Ζατέλη η λογοτεχνία επιμένει σε αυτό που πάντα ήταν: μια ιαματική δυνατότητα υπέρβασης, η αναζήτηση ενός άλλου τρόπου για να υπάρχεις, ένας διάλογος με τους πρωταγωνιστές της, η ανακάλυψη αναλογικών προτύπων για τις δικές μας απώλειες, τις φθορές, τον έρωτα, το φόβο, την απογοήτευση.

Περισσότερο αληθινά από τις πραγματικές υπάρξεις, όπως έλεγε ο Προυστ, τα πρόσωπα των μυθιστορημάτων, αφηγούνται τα πάθη τους και γίνονται ένας καθρέφτης για τον αναγνώστη, τον καλούν να δει τη ζωή έτσι όπως είναι: μια διαδρομή ούτε πάντα άσχημη, ούτε συνεχώς συναρπαστική, ούτε όπως την έχουμε φανταστεί για να ξεχνάμε τη θνητότητά μας. Ένα ταξίδι, που με αποδοχές και επινοήσεις μπορεί να είναι συναρπαστικό, ακόμα και στις πιο σκοτεινές στιγμές του.

Η Ζυράννα Ζατέλη ασχολείται μόνο με το γράψιμο και μετά από άσκηση στην διηγηματογραφία –με δυο συλλογές 1984 και 1986- εμφανίστηκε στο μυθιστόρημα με το «Και με το φως του λύκου επανέρχονται» (1993- Κρατικό Βραβείο Μυθιστορήματος 1994), «δημιουργώντας έναν κόσμο αποκλειστικά δικό της, ώριμο θεματικά και υφολογικά, ένα σύμπαν που το συνθέτουν αιχμηρές και οδυνηρές εμπειρίες» (Μάριο Βίτι, Ιστορία της Ελληνικής Λογοτεχνίας). Το 2001 εκδόθηκε το μυθιστόρημά της, «Ο θάνατος ήρθε τελευταίος», πρώτο μέρος της τριλογίας, «Με το παράξενο όνομα Ραμάνθις Ερέβους» (Κρατικό Βραβείο Μυθιστορήματος 2002). Το 2005 εκδόθηκε η νουβέλα της, «Ο δικός της αέρας» και το 2006 το αφήγημα, «Οι μαγικές βέργες του αδελφού μου», με αφορμή την έκθεση ξυλογλυπτικής του Χρήστου Καρακόλη στο Μουσείο Μπενάκη. Βιβλία της μεταφράστηκαν και κυκλοφορούν στη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ιταλία, την Ολλανδία, τη Σερβία και τη Λιθουανία.

Η Φωτεινή Τσαλίκογλου έχει εκδώσει: Τα επιστημονικά έργα και δοκίμια: Σχιζοφρένεια και φόνος (Αναζητώντας τον χαμένο παράδεισο), Μυθολογίες βίας και καταστολής. Ο μύθος του επικίνδυνου ψυχασθενή, Ψυχολογικά, Ψυχο-λογικά (Οι παγίδες του αυτονόητου), Η ψυχολογία στην Ελλάδα σήμερα, Στην Άλλη όχθη και Μήπως; (διάλογοι με τη Μαργαρίτα Καραπάνου). Το παραμύθι: Η νεράιδα της γης (εικονογράφηση Αλέξη Κυριτσόπουλου). Τα μυθιστορήματά: Η κόρη της Ανθής Αλκαίου, Έρως φαρμακοποιός, Ονειρεύτηκα πως είμαι καλά, Εγώ, η Μάρθα Φρόιντ, Το χάρισμα της Βέρθας. Τη νουβέλα: Όλα τα ναι του κόσμου. Και: Ψυχολογία της καθημερινής ζωής (Η κουλτούρα του εφήμερου), Η ψυχή στη χώρα των πραγμάτων, Δε μ’ αγαπάς. Μ’ αγαπάς (Τα παράξενα της μητρικής αγάπης- Τα γράμματα της Μαργαρίτας Λυμπεράκη στην κόρη της Μαργαρίτα Καραπάνου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη μου, περαστικα!!!!!καλα, τι γκαντεμια ειναι αυτη!!!!ελπιζω το 2012 να ειναι πολυ καλυτερο!! η μπεμπα γιατι δεν ετρωγε;;; τωρα πως ειστε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια..τι κάνετε; Ο καιρός τι φάση; ζέστη είχαν πει και εδω Αθήνα σήμερα είμαι με ζακέτα και μια μουνταμάρα.. Και εγώ 50 δίνω για το ΠΑΠ που σε αυτή την τιμή περιλαμβάνεται το ΠΑΠ, ο κολπικός υπέρηχος και η ψηλάφηση..το λέω γιατί ο πρώτος γιατρός που είχα από μικρή  μου έπαιρνε πότε 50€ πότε 70€ μόνο για να πάρει το δείγμα του ΠΑΠ..και να τονίσω ότι ούτε καν στο ιατρείο του..πήγαινα εγώ στο ιδιωτικό νοσοκομείο που συνεργαζόταν μου έπαιρνε δείγμα και γεια σας..άντε να έκανε 5 λεπτά  φυσικά τον άλλαξα νωρίς και ηρέμησα..σε ερώτηση μου πριν χρόνια για να μου γράψει εξετάσεις πριν ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί (έστω τις βασικές ορμονολογικές) μου είχε πει μείνε έγκυος πρώτα και μετά θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις  ε είχαμε Thank You Next 👋
    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...