Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012!Νο3!γεννάμε!!!


Recommended Posts

κοριτσακια μου ειλικρινα χαρηκα παρα πολυ που σας γνωρισα ηταν πολυ ωραια η συναντιση μας μακαρι να μπορουσαμε να βρεθουμε ολες απο εδω θα ηταν πολυ ωραια .. λοιπον σας αφηνω να ετοιμαστω θα βγουμε με τον αντρουλη μ... το επιβαλει η μερα ;)

πολλα φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 979
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!! Περασατε καλά στη συνάντηση ετσι;; Αντε παντα τέτοια!!! Σας φαντάζομαι όλες με τις κοιλιές τούρλα... :lol::lol::lol: θα σας κοίταγαν καλά καλά!!!

MADI μου, είναι λογικό να σκέφτεσαι όλα αυτα για τον τοκετό και να έχεις τις αγωνίες σου, εδώ τις εχουμε εμεις που τα έχουμε ξαναπεράσει... αλλά μόλις πάρεις αγκαλιά το μικρούλι σου θα τα ξεχασεις όλα αμέσως!!!!

Όσο για τον θηλασμό έχω να προσθέσω το εξης: Τον γιο μου τον θύλασα ελάχιστα γιατί όλοι μου έλεγαν οτι δεν είχα γάλα και ο γιατρός έλεγε να μην τον έχω συνεχεια στο στηθος γιατί οσο πιο πολύ τον εχω τόσο πιο πολύ θα ζητάει να βρίσκεται εκει κι ας μη πεινάει. Αλλά τελικά μετά από μια μεγάλη απογοήτευση που δεν μπορεσα να τον θυλάσω εχω να πω αυτό. Ο μικρός μου -ζωή να εχει- μεχρι που έκλεισε και τον πρωτο χρόνο ξύπναγε κάθε 2-3 ωρες για να φαει το βραδυ κι ας έπεινε ξένο γαλα! Συμπερασμα: Ειναι μίθος ότι αν πινει το παιδι γαλα ξενο με το μπιμπερο δεν ξυπναει τη νύχτα!!! Ξεχαστε το και θυλάστε!!! Εγω τουλάχιστον αυτη τη φορά αυτό θα κάνω κι ας λένε ότι θέλουν οι άλλοι. Ελπίζω να τα καταφέρω ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως με αυτα τα μυαλα εγκυμοσυνης καμια δεν θυμηθηκε να βγαλουμε μια φωτο :? δεν πειραζει, σημασια εχει οτι γνωριστηκαμε και περασαμε ωραια! Και η Εβιτα που γνωρισε το Ευακι στο Ρεα, τι καλα! Αρχισαν και τα προξενια εμαθα ;);) Μπραβο Ευακι για την καμπυλη και μια χαρα οι μικρες σου!!

Νινακι καλη ξεκουραση τωρα κι ευχομαι να συνελθει γρηγορα ο μικρουλης σου, κατι θα ειδε που τον εχει αναστατωσει...

Μπουρικ φιλια στη μπουμπα σου! Και ειπαμε.. σε αυτο εδω το ποστ ολες θα θηλασουμε!!!! Και η Φλωριανα αυτη τη φορα θα ειναι υποδειγμα!!! :):) Οι δυο μανουλες εχουν ηδη κανει την αρχη...

εγω θα βγω αργοτερα μιας και η αδερφη μου ειχε γενεθλια και κανει μια μικρη μαζωξη.. Ευακι να περασετε σουπερ, να ζησετε και με το καλο ο μπεμπης!!!

φιλια σε ολες, καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κουκλίτσες μου!!!!!

Όπως τα 'πε και η twiggy είμασταν θέαμα σήμερα :lol::lol: όλοι μας κοίταγαν, περπατάγαμε 4 κοιλούμπες μαζί, είχε πολύ πλάκα. :lol: και που να βλέπατε στην καφετέρια πως μας κοίταγαν :lol::lol::lol: ήταν πολύ ωραία, χάρηκα πολύ που γνωριστήκαμε και από κοντά!!!! Κρίμα που δεν μπορέσαμε να μαζευτούμε περισσότερες......Αχ βρε Εβίτα τι κρίμα το σκέφτηκα και εγώ μετά ότιι δεν βγάλαμε μια φωτό....μας έπιασε τέτοια πολυλογία που ξεχαστήκαμε......

Το μάθημα όντως ήταν πάρα πολύ καλό και η μαία πολύ συμπαθητική, μας είπε πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες και το ωραίο ήταν ότι μπορέσαμε να κάνουμε και πολλές ερωτήσεις και έτσι μας λύθηκαν όλες οι απορίες. Όσες μπορέσετε να πάτε έχει πάλι στις 27/12 μας είπε. Επιθέματα και σουτιέν θηλασμού μας είπε ότι είναι άχρηστα και να αφήνουμε να αερίζεται το βυζάκι. Ούτε κρέμες, ούτε λαδάκια δεν χρειάζεται να βάλουμε, σκέτο νεράκι να το πλένουμε και σαπούνι απαλό με ουδέτερο ph και καλό στεγνωμα, ίσως και με ένα σεσουάρ λίγο γιατί η υγρασία μπορεί να δημιουργήσει μύκητες στην θηλή.

Χάρηκα τελικά πολύ που άνοιξα το θέμα για την επιλόχεια κατάθληψη, έτσι να είμαστε όλες ενήμερες ;)

Εβάκι μια χαρά οι κοράκλες σου, δηλαδή καλά λέω εγώ ότι τα δικά μου δικά είναι μπουχεσάκια :lol::lol: την προηγούμενη Παρασκευή που είχα πάει εγώ, τα δικά μου ήταν 860γρ. και 900γρ. :lol::lol::lol: οι δικές σου κομψές!!!!!!! μήπως ρώτησες για το νοσοκομείο και πληρωμές?

Μπουρίκ έχεις απόλυτο δίκιο, όσα πιο πολλά ξέρεις τόσο πιο καλά νοιώθεις, εγώ μετά το σημερινό μάθημα αισθάνομαι ότι έχω πάρει πολύ τα πάνω μου!!!!

Εβιτάκι καλά να περάσετε, να το γλεντίσετε σήμερα!!!!

Αν έχω ξεχάσει καμία συγχωρέστε με......

Φιλάκια πολλά κοιλουμπίτσες μου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

auto fovamai kiki m mnpws einai arketa mikra ta dika m?????????????????????ta dika s 8umwmoun kai avnsuxnsa liiiigaki molis m eipe varos....me diavevaiwse oti ola ok alla....

d katafera na dw t giatro m eixe suvexws xeirourgeia..vevaia me enan filo p milnsa anais8nsiologo eipe oti suzntietai akoma d exei tpt apofasistei ap'oso n3ere!!!!

mpravo koritsakia m ante na t kanonisoume 3ana na mporoume ooooles xaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

auto fovamai kiki m mnpws einai arketa mikra ta dika m?????????????????????ta dika s 8umwmoun kai avnsuxnsa liiiigaki molis m eipe varos....me diavevaiwse oti ola ok alla....

d katafera na dw t giatro m eixe suvexws xeirourgeia..vevaia me enan filo p milnsa anais8nsiologo eipe oti suzntietai akoma d exei tpt apofasistei ap'oso n3ere!!!!

mpravo koritsakia m ante na t kanonisoume 3ana na mporoume ooooles xaxa

Μια χαρά κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι, εμένα μου το είχε πει ότι είναι μεγάλα παιδιά για δίδυμα, βέβαια στα φυσιολογικά , αλλά μεγάλα :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Δεν είμαι υπερβολικά ανχωμένη απλά λίγο τα σκέφτομαι που και που όλα συτά. 'Εχω διαβάσει πολύ και για τον θηλασμό και για την φροντίδα του μωρού, δεν κάνω και τίποτα άλλο τον τελευταίο καιρό, αλλά νομίζω η θεωρία από την πράξη έχουν μεγάλη διαφορά. Αν έχω κοντά μου τον άντρα μου και την μαμά μου νομίζω δε θα έχω πρόβλημα. Αυτην που φοβάμαι είναι η πεθερά μου που αναγκαστικά θα περάσω και κάποιες ώρες μαζί της. Δεν θήλασε κανένα της παιδί και γενικά είναι της άποψης του έλα μωρέ τι κάθεσαι και παιδεύεσαι δώσε ξένο. Και γενικά έχει ένα απότομο λίγο τρόπο που εκφράζεται που δεν ξέρω αν θα ΄χω την υπομονή να την αντέξω με τις ορμόνες στο κόκκινο! Ελπίζω να το καταλάβει ότι δεν θέλω πολλά πάρε δώσε σε αυτή τη φάση και να μην καθήσει και πολύ στο νοσοκομείο.

Να ρωτήσω λίγο τις δευτερομανούλες που θηλάσανε. Το μωρό το βάζουμε πρώτα στο ένα στήθος και αν το άδειασει το βάζουμε στο άλλο ή το πάμε 10 λεπτο στο καθένα; Νομίζω οι μαίες και οι παιδίατροι λένε 10λεπτο σε κάθε στήθος αλλά οι σύμβουλοι θηλασμού λένε να αδειάσει το ένα και μετά δίνουμε το άλλο. Εσείς τι λέτε; Και κάθε πότε το βάζετε να ρευτεί; Ενώ θηλάζει το σταματάω για να ρευτεί ή περιμένω να σταματήσει αυτό και τότε το βάζω να ρευτεί;

Τι καλά που βρεθήκατε σήμερα και γνωριστήκατε! Κρίμα που δεν βγάλατε μια φώτο να σας καμαρώσουμε. Άντε την επόμενη φορά θα μας την χρωστάτε!

Νινάκι ελπίζω να στρώσει ο μικρός στον ύπνο του και να μπορέσεις να χαλαρώσεις λίγο. Μήπως κανένα παραμυθάκι ή απαλή μουσικούλα βοηθούσαν.

Κική αυτό που λες για την επιλόχεια κατάθληψη είναι όντως πολύ σοβαρό. Μακάρι να μην συμβεί σε καμία. Νομίζω σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις βοήθεια από έναν ψυχολόγο, απλά είναι δύσκολο να παραδεχτεί μια γυναίκα ότι έχει όντως πρόβλημα για να ζητήσει βοήθεια. Εκεί πρέπει να επέμβει το περιβάλλον της.

Twiggy ευχαριστούμε για τις πληροφορίες πολύ χρήσιμες!

Εμείς αύριο έχουμε γιατρό. Θα πάμε με τη βαλίτσα για καλό και για κακό. Αν και δε νομίζω να μας κρατήσει γιατί δεν νιώθω ούτε πονάκια περιόδου ούτε τίποτα περίεργο. Εκεί που τους προηγούμενους μήνες έλεγα βιάζεται η μικρή και θα είναι πρόωρη τώρα την βλέπω πολύ φέεεετα την κυρία! Δεν πειράζει καλύτερα να την βγάλουμε την Δευτέρα που θα είναι και όλα προγραμματισμένα.

Σας αφήνω κορίτσια πείνασα πάω να τσιμπίσω κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxaxxaxaxaxaxa polu kaln n mikrn madi m etsi opote 8elnsei 8a skasei mutn xaxaxa

ante koritsaki m me t kalo kai mn skeftesai tpt ola 8a ginoun kai n pe8era 8a katsei apo movn tns pisteuw st'auga tns ri3e kanena agrio vlemma kai d 8a xreiastei kati allo

:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!!! τι κανετε??? ηθελα πολυ να ερθω στην συναντηση, αλλα δεν πειραζει! οσο για τα μαθηματα θα προσπαθησω να παω στις 27/12.

σημερα εφτιαξα μελομακαρονα με την συνταγη της ναν! βγηκανε πραγματικα υπεροχα! οσες δεν εχετε καποια συνταγη να την δοκιμασετε!σε ευχαριστω πολυ!!!

πολυ καλες και οι συμβουλες twiggy! αν θυμηθεις και αλλα να μας πεις! για τις απορειες που εχει η μαντι ειπανε τιποτα για αυτα?

να μην ακουσεις οτι και να σου πει η πεθερα σου μαντι μου! ολη μερα μαζι σου θα ειναι? τις ωρες που θα ερχεται για επισκεψη κλεινε τα αυτια σου!

twiggy τελικα το βιβλιο που λεει για τον θηλασμο το φωτοτύπησες? οταν το παρεις μην μας ξεχασεις! :)

αχ κοριτσια την κυριακη φευγουμε για τριημερο και ειμαι πολυ χαρουμενη!!! απο περσυ το καλοκαιρι που ανοιξαμε το μαγαζι δεν εχουμε παει πουθενα! ευτυχως ξεκλεψαμε 3 μερουλες τωρα! το μαγαζι το κλεινουμε 3 μερες τον χρονο αρα που χρονος! τωρα ειπαμε να παμε να παρουμε δυναμεις για τον ερχομο του μπεμπη μας!!! :D:D:D[smilie=blob10.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έγραφα έγραφα έγραφα και μετά σβήστικαν και τσατίστηκα... :evil:

Εβάκι μην αγχώνεσαι είπαμε τα δικά μου είναι μπουχεσάκια.... την προηγούμενη εβδομάδα που μπήκα και κοίταξα στην 25η εβδομάδα πόσο πρέπει να είναι έλεγε 700γρ. και δικά μου ήταν παραπάνω. εσύ είσαι στα φυσιολογικά πλαίσια.Όλα καλά κορίτσι μου. Τα δικά μου είναι δίπλα δίπλα με το κεφάλι κάτω....

Madi από την μία να σου μπαίνει και από την άλλη να σου βγαίνει, ασ' την κορίτσι μου να λέει ότι θέλει. Και μένα η πεθερά μου έτσι είναι και πολύ αγχωτικός άνθρωπος, μες στην μιζέρια συνέχεια, αφού του λέω του άνδρα μου άμα θες να κόψεις φλέβες πάρε την μανούλα σου να μυζεριάσεται και λίγο μαζί :lol::lol: και εγώ θέλω μόνο την μαμά και τον ανδρούλη μου δίπλα, αλλά δυστυχώς θα έρθει για λίγες μέρες από το χωριό, πάλι καλά που δεν την έχω και κοντά. Να φανταστείς ότι έχει τρέλα με το φαγητό, κατοχικό σύνδρομο και τα παιδιά του κουνιάδου μου τα έχει κάνει παχύσαρκα. και αυτή 98 κιλά είναι και 1,50 ύψος.... και καμαρώνει που η μία εγγονή είναι σαν αυτή και τις μοιάζει, 11 χρονών και είναι 75 κιλά. Άσε που όταν γέννησε η συνυφάδα μου έμεναν όλοι μαζί και το βράδυ με το που έκλεγε το μωρό έτρεχα όλοι στο δωμάτιο να δουν τι έχει και λέγανε ότι αυτή φταίει γιατί δεν το ταϊζει. Εγώ είπα θα φάει κλείδωμα η πόρτα, δεν έχει τέτοια με 'μενα ΧΙΤΛΕΡ θα γίνω :lol::lol::lol: τον έχω προετοιμάσει και τον δικό μου να αναλάβει δράση, δεν θα με τρελάνει η μάνα σου. :twisted::twisted::twisted:

Άσε που θα προσπαθήσω στο δωμάτιο μόνη μου με κλειστή την πόρτα να τα ταϊζω με την ησυχία μου, να βάλω και λίγο ήρεμη μουσική, έτσι τουλάχιστον το έχω στο μυαλό μου!!!!!!

Άντε με το καλό κοριτσάκι μου και περιμένουμε νέα σου.....πω πω τι συγκινητικό έρχεται το τρίτο μωράκι του φόρουμ...ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!!!! να κάνουμε τηγανίτες για το καλό :lol::lol: όπως συνιθίζουν στα χωριό μου.

Για τον θηλασμό αν θυμάμαι καλά (να μας πει και η twiggy κράταγε σημειώσεις), είπε ότι στην αρχή το πρώτο 15ημερο το βάζουμε και στα δύο στήθη, μετά έναλλάξ κάθε γεύμα σε άλλο στήθος. Να μην βάζουμε χρόνο, όσο θέλειι το παιδί και όποτε θέλει θα τρώει και άλλα μπορεί να χρειάζονται 15 λεπτά για να φάνε , άλλα 10 λεπτά και άλλα σε 7 λεπτά, είναι θέμα μωρού. και στην αρχή χάνουνε όλα τα μωράκια βάρος να μην αγχωθούμε είναι φυσικολογικό. Όχι κάθε μέρα ζύγισμα, και όταν θηλάζει δεν ρέυεται, ΄παρά πολύ απαλά σχεδόν δεν το ακούμε φτάνει λίγο να το κρατήσουμε αγκαλίτσα και μετά το βάζουμε στο πλάι στην κούνια. Επίσης να ζητήσουμε μετά τον τοκετό όσο πιο σύντομα γίνεταιι να μας το βάλουν να το θηλάσουμε. Όσο πιο συχνά θηλάζει τόσο πιο πολύ γάλα έχουμε, δεν βοηθάει καμία τροφή που λένε πολύ για να κατέβει γάλα. Τρώμε τα πάντα από λίγο. Καφε, τσάι, σοκολάτα 1 την ημέρα αλλά πολύ πριν το θηλασμό. Και να μην ασχοληθούμε καθόλου με δουλειές σπιτιού, να εκμεταλευτούμε την ώρα που κοιμάται το μωρό να ξεκουραζόμαστε και εμείς. Τις δουλειές ας τις κάνει ο μπαμπάς ή η γιαγιά. Αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα σας πω.

Αχ Νινάκι υπομονή δυστυχώς όταν έχεις είδη ένα παιδάκι, τα έχεις αυτά, νομίζω ότι βγάζει την ανασφάλεια που έχει στον ύπνο. Προσπάθησε να αφιερώσεις πολύ χρόνο μαζί του μέχρι να γεννήσεις και να το προετοιμάσεις ότι το μπεμπάκι σας θα θέλει πολύ φροντίδα στην αρχή και ότι και αυτός πρέπει να βοηθάει, μήπως και χαλαρώσει λίγο.

Μαρία καλά να περάσετε, να ξεφύγετε λίγο καλό θα σας κάνει και να προσέχεις κορίτσι μου!!!!!! Αχ μελομακάρονα τέλεια και εγώ θα τα κάνω την Κυριακή!!!!!! Αύριο λέω κουραμπιέδες να κάνω!!!!

Καλό βράδυ φουσκωκοιλίτσες μου και μανουλίτσες και όνειρα γλυκά!!!!!!! :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια ομορφα!!!

Μαντι μου με το καλο να πατε στο γιατρο, τι καλα ..η μπεμπουλα ερχεται!!!!Μην αγχωνεσαι , ολα μια χαρα θα πανε, εσυ επικεντρωσου εκει που πρεπει και μη αφηνεις κανεναν να σε ζαλιζει! Ξεκαθαρισε απο την αρχη οτι εσυ εισαι η μανα και ξερεις και οτι ο γιατρος σου ειπε να εισαι ηρεμη και χαλαρη!! ;)

Για τον θηλασμο πολυ σωστα στα εγραψε η Κικη, το πρωτο 15ημερο μας ειπε η μαια οτι προσπαθουμε να το βαζουμε και στα δυο στηθη, ωστε να ενεργοποιηθει ο μηχανισμος του θηλασμου και στα δυο ! Μετα εναλλαξ καθε γευμα και στηθος, εκτος κι αν δουμε καποια φορα οτι στο ιδιο γευμα θελει και το αλλο στηθος (δηλαδη αδειασει το ενα και δειχνει να πειναει κι αλλο) του δινουμε οσο θελει κι απο το αλλο και την επομενη φορα ξεκιναμε απο το δευτερο! Γενικα καταλαβα οτι το μωρακι θα μας οδηγησει και θα βαλει καποια στιγμη το προγραμμα του, να το ακουμε και να εμπιστευομαστε το ενστικτο μας!!Διαβασε και το αρθρο της Μαριαπαπα, ειναι πολυ ωραιο.... πολλα φιλια και με το καλο να παρεις τη μικρη σου αγκαλια!!! :):)

Μαριαπαπα μιλησα με μια κοπελα στο φορουμ που εχει το βιβλιο και περιμενω να συνεννοηθω για να το φωτοτυπησω.. Θα σας πω οταν το εχω για να το παρετε κι εσεις!! Καλα να περασετε στην εκδρομουλα...

πολλα φιλια σε ολες και καλο Σαββατοκυριακο να εχουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.....

καλα σας τα ειπε η μαια.....τις πρωτες μερες και απο τα δυο και μετα καθε γευμα ενα στηθος......εκτος και αν θελει και αλλο.......

χθες η μικρη ηταν πολυ ανησυχη....βασικα απο τις 3 και 30 το βραδυ κοιμηθηκε στις 6 για μια ωρα.....ολη την ωρα κολλημενη σε ενα βυζι....αλλα τι περιμενω....χθες μιλουσα με την κουμπαρα μου και τις ειπα οτι ειναι ησυχη η μικρη και κοιμαται καλα για νεογεννητο και ως γνωστον παντα γινεται το αντιθετο οταν της λεω κατι......αποδεδειγμενο απο τον ιασονα.....μεγαλη γρουσουζα λεμε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

κοριτσια μην αφησετε ατομα τα οποια δεν θελετε να εμπλακουν τις πρωτες μερες με το μωρο σας......μονο κακο μπορουν να κανουν........για αλλη μια φορα λεω οτι ειμαι τυχερη που δεν εχω πεθερικα και κουνιαδες κουνιαδους......χαχαχα.......τελεια.....

μαντι περιμενουμε νεακια σου.......και με το καλο κουκλα μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλή σας μερα. Ειπα να κανω καμια δουλεια σήμερα με ρυθμούς χελώνας βεβαια κατι κατάφερα να δουμε το βράδυ πως θα είμαι.

Κορίτσια χαρηκα πολύ που σας γνώρισα μακάρι η επόμενη φορά να ειναι με τα μπεμπάκια μας!!!

Madi μην ανγωνεσαι όλα καλά θα πάνε! η αλήθεια ειναι οτι γενικά την κατάσταση την χαλάνε οι μαμαδοπεθερες. ευτυχως εμενα δεν είναι παρεμβατικές ουτε η μια ουτε η άλλη. Εμενα ομως με ειχαν ταλαιπωρησει κανα 2 φορές οι επισκέψεις στο πρώτο μου. Εχουμε ενα σοι λίγο χωριατικο να πω αγενες να το πω και ειχαν ερθει χωρίς να παρουν τηλ. Ο αντρας μου πεθερά μου που μενει απο κάτω να λειπει και εγω εμεινα κόκαλο στην πορτα στο μαυρό μου το χάλι με το μωρό μολις ταισμένο! Ευτυχώς!!! Ακόμα το θυμαμαι και ανατριχιαζω!

madi to μυστικό για να θηλάσεις ειναι να ξεχάσεις προγράμματα και ρολογια αυτό μας ειπε η μαια και αυτό βλέπω παντου γραμμενο και στο διαδύκτιο. αυτό που λεγανε 10 λεπτά στο ενα 10 στο αλλό ειναι μπαρούφα γιατί το στήθος δεν ειναι μπουκάλι να αδειαζει με ευκολία και τα μωρά ιδιως το πρώτο καιρό ειναι αδυναμα και δεν ρουφάνε με δυναμη.

Μαριαπαππα χαίρομαι που σου πετυχαν τα μελομακάρονα δεν βγαίνουν τέλοια μελωμένα? και 2 μηνες να περάσουνε δεν ξεραίνονται τρώγονται ευχαριστα. Καλά να περάσετε στην εκδρομή σας.

Δεν εχω άλλα νεάκια θα περιμενουμε την μπέμπα της Μαντι. Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fouskokoilitses ti kanete??

ti wraia pou sunanth8hkate x8es!!! :):):) makari na mporousa na er8w alla etrexa apo to prwi se efories,trapezes kai meta endokrinologo o opoios mou eipe na arxisw insoulinh :(:(:(:( den peirazei enas mhnas einai ti na kanoume...

shmera mphka na diavasw osa exete grapsei kai epesa panw sthn suntagh me ta melomakarona ths nan kai mphka se peirasmo na ftiaksw kai egw na murisei ligo to spiti...eginan polu wraia!!!egw efaga mono miso :(:(:( alla aresan ston antra mou polu!!euxaristoume nan!!

twra niw8w kommatia omws kai paw na ksaplwsw..oi antoxes einai liges pia..

filia polla se oles!!!!! :-*:-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια καλησπέρα σε όλες και από εμένα!

Πήγαμε σήμερα στο γιατρό και η μικρή είναι ένα θηρίο όπως μας είπε ο γιατρός. :D Δεν την ζύγισε ακριβώς αλλά είναι σίγουρα πάνω από 3 κιλά! Κλείσαμε ραντεβού τελικά για την Δευτέρα. Θα πάω στις 8 νυστική χωρίς να πιω νερό καθόλου και θα με βάλουν για την καισαρική το μεσημέρι από 1 μέχρι το πολύ 4.30 θα έχω τελειώσει σίγουρα. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως θα αντέξω τόσες ώρες χωρίς νερό και φαγητό. :roll: Ειδικά χωρίς νερό! :shock:

Επέλεξα να κάνω ραχιαία αναισθησία και μου είπε ότι η ραχιαία ρίχνει λίγο την πίεση και επειδή ήδη έχω χαμηλή πίεση θα πρέπει να το δούμε με τον αναισθησιολόγο και αν χρειαστεί μπορεί να πάμε σε επισκληρίδιο. Ας πάνε όλα καλά και ότι είναι για καλό αυτό ας γίνει!

Κωνσταντίνα τελικά δεν την γλίτωσες την ινσουλίνη ε; :( Κρίμα μωρέ αλλά τι να κάνεις, κάνε λίγο υπομονή σχεδόν ένας μήνας έμεινε. Θα περάσει και αυτό και όταν θα πάρεις το μικρούλι σου αγκαλιά θα τα ξεχάσεις όλα!

Κορίτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες για τον θηλασμό. Στην θεωρία τα διάβασα όλα αυτά αλλά ήθελα να δω αν εφαρμόζονται στην πράξη. Αφού και η Γιώτα το επιβεβαιώνει που είναι και τριτομανούλα τότε λέω και εγώ να το δοκιμάσω έτσι.

Κορίτσια σας αφήνω γιατί πονάει η μέση μου και δεν είμαι στα καλύτερά μου. Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κουκλες!!!

Μαντι μου ερχεται η μεγαλη μερα!!!! :):) Αχ μου φαινεται απιστευτο... θυμαμαι τωρα ποσο αγωνιουσαμε και στο αλλο ποστ, ποτε θα ερθει το μωρακι μας, τοση αγωνια και στεναχωρια και τωρα εμεινε μια μερα για να εχεις τη μπεμπα σου αγκαλια!!! :ymparty: ειναι τοσο συγκινητικο!! Να πανε ολα καλα, θα αντεξεις μην ανησυχεις.. νομιζω οτι θα σου εχουν ορο με υγρα, στο βιβλιο μου λεει οτι για να κρατανε την πιεση δινουν πολλα υγρα... Θα σε σκεφτομαστε συνεχεια και οποτε μπορεσεις θα μας γραψεις για τη μικρη σου!!!! πολλα φιλια

Κωνσταντινα κριμα που δεν γλιτωσες την ινσουλινη αλλα οπως λες ειναι για λιγο, θα περασει κι αυτο...Να ξεκουραζεσαι και να χαιδευεις την κοιλιτσα!!

οι αλλες τι κανετε? Μελαγχολικη Κυριακη αλλα ευχομαι να περνατε καλα... σας φιλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.....

μαντι μου το καλο κουκλα μου.......με ενα πονο......και μη μας ξεχασεις ε!!!περιμενουμε νεα σου.......ευχομαι ολα να σας πανε τελεια......

κωνσταντινα υπομονη δεν εμεινε πολυ καιρος πια.....

εμεις καλα ειμαστε.....σημερα επιτελους περιμενουμε την παιδιατρο να ερθει κατα το βραδακι.........

η μικρη κοιμηθηκε πολυ καλα χθες βραδυ........αυτα τα φιλια μου σε ολες τις κοιλιτσες και στο αντρακι της μαριας μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ......MADI ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΘΑ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ :lol::lol::lol: ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΑΧΙΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΟΣΟ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΜΟ......ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΚΥΒΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.....ΜΟΝΟ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ...ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΑΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ....ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ ΑΛΛΑ ΡΑΧΙΑΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ,.....ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΡΟΥ.......ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ....ΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.....

uJBhp2.png

Pu1hp2.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Bρε κοιλουμπίτσες..βρεθηκατε κ δεν βγάλατε μια φωτο κ για εμας που ειμαστε μακρια κ δεν μπορέσαμε να ειμαστε μαζι σας :) ???? Τι επόμενη φορα περιμένουμε φωτο!

Σιγουρα περάσατε πολυ πολυ όμορφα κ πρέπει να ειχε πολυ πλάκα που πηγατε για καφε τοσες κοιλίτσες μαζεμένες!

Μαdi ειναι τελειως φυσιολογικές ολες οι σκέψεις, ανασφάλιες, αγωνιες κτλ που εχεις, το αντιθετο θα ηταν περιέργο. Σου εύχομαι με το καλο να αγκαλιάσεις το μωρούλι σου κ να ακους μονο το ενστικτό σου. Η φυση εχει φροντίσει να ξερεις ακριβώς τι ειναι καλύτερο για το μωρο σου. Εχεις τις καλύτερες ευχές μου για αυτη την υπέροχη κ μοναδικά πολύτιμη στιγμή που θα γίνεις μανούλα κ ολες τις στιγμές που θα ακολουθήσουν!

Κωνσταντίνα υπομονή με το σακχαρο, ενας μήνας ειναι θα περάσει..

twiggi δεν σχολιάζω καθόλου τα κιλα που πηρες κτλ....αέρα τρως καλε???

Ναν εαν φτιάξω τα μελομακάρονα που εγραψες την συνταγη μάλλον θα τα τσακίσω :oops: ..σε αυτη την εγκυμοσ. ειμαι πολυ κοιλιόδουλη..οπότε το αφήνω προς το παρόν ;)

Πάντως στην λοχεία τα συναισθήματα είναι πολυ έντονα οπότε καλο ειναι να εχουμε διπλα μας ατομα τα οποια μας διευκολύνουν κ δεν ειναι παρεμβατικά.

κικι φοβερο το σοκ..δεν εχω λόγια. Κριμα για την κοπέλα κ για το μωρούλι της..

Η μαιμου το βράδυ προχτές ξυπνησε κ με φωναζε να την κάνω αγκαλισα (οπως το λεει). Μου ελεγε συνέχεια σαγαπω μαμάκα μου κ μου χαιδευει τα μαλλια κ τα χέρια :x. Εμεινε καμια ωρα ξυπνια κ με κοιτούσε, δεν χορταινα να την κοιτάζω. Ποτε δεν ειχα σκεφτει την αγαπη που θα επερνα απο το παιδι μου, θεωρούσα δεδομένο οτι θα δινω κ αυτη ηταν η σκέψη μου. Αλλα το παιδι σου δίνει τοσα πολλα... που δεν θα της ζητούσα ουτε ζητησα ποτε. Η μονη μου σκέψη ειναι να ειναι πάντα καλα.

Ρε κορίτσια..δεν υπάρχει αυτο..ολα τα συναισθηματα που νιωθεις οταν γινεσαι μανούλα, απλα δεν περιγράφονται. Νομίζεις οτι θα λιώσει απο αγάπη κ αυτη η αγωνία να ειναι καλα..ουφ ουφ.

Για αυτο οσες θα κανετε τώρα το πρωτο σαν παιδάκι, προετοιμαστητ, θα αλλάξει οοολλληηη σας η ζωη!

Και εγω με το δευτερο παιδάκι τώρα ..νιώθω οτι θα ξανα αλλάξει πάλι κ παρόλες τις αγωνίες που εχω σκέφτομαι οτι αυτη η ευλογια είναι τόοοοοοοσο μεγάλη!

καλημερα να έχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε ανθρωπακι πολυ μας συγκινησες... :roll: να χαιρεσαι τη μαιμουδιτσα σου και με το καλο το αδερφακι να παθετε overdose αγαπης!!! :):)

φιλια σε ολες, καλα χουζουρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοιλιτσες!Πως περασατε σημερα?

Εμεις ειχαμε παει βολτιτσα και μετα μαμ...αγορασα και απο τα mothercare κατι πυτζαμακια,εσωρουχακια,γαντακια,σκουφακια και σαλιαρες!!!Αλλα νομιζω απο ρουχαλακια πρεπει να ειμαι πληρης,εχω παρει παρα πολλα! :D

Madi μου ολα καλα θα πανε,μην ανησυχεις!!!Αυριο θα εχεις την μπεμπουλα σου τετοια ωρα αγκαλια... :x

Καλο βραδυ,παω να δω με τον αντρουλη μου μια ταινια!Φιλακιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε γλυκές μου εγκυούλες?

Ανθρωπάκι η μαϊμουδίτσα σου μας έκανα λιώμα, είναι που είναι οι ορμόνες μας κάπως έπεσε και η συγκίνηση.... :cry: αχ δωσ' τις ένα μεγάλο ρουφηχτό φιλάκι και από εμάς!!! :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

MADI μου με το καλό, σου εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να πάνε όλα καλά....καλέ θα μας πάρουν τα ζουμιά από την συγκίνηση σήμερα, αύριο αγκαλίτσα με το μωράκι σου!!!!! Τα καλύτερα σου εύχομαι κουκλίτσα μου!!!!

Κωνσταντινάκι μου κάνε λίγο υπομονή, λίγο σου έχει μείνει ακόμα, όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!!!

Ελινουλίνι όλο τσάρκες μου είσαι ε? :lol::lol: μεγειά τα ρουχαλάκια!!!!

Twiggy ο καιρός σήμερα θύμιζε Χριστούγεννα επιτέλους!!!! εύχομαι να περάσατε όλες καλά!!!

Μπουρίκ μανούλα δώσε ένα ρουφηχτό φιλάκι στην μπουμπού!!!! :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

όσες δεν έχουν facebook σας στέλνω να δείτε το καινούργιο πρόγραμμα εμβολιασμού για να ξέρετε και εσείς να είστε ενήμερες https://picasaweb.google.com/1013343392 ... 06/201102#

Εγώ τα πέρασα πολύ ήρεμα σήμερα, λίγες δουλίτσες και έκανα και κουραμπιέδες, τώρα τους ψήνω, μοσχοβόλισε το σπίτι!!!! Αύριο έχει μελομακάρονα και θα πάμε να πάρουμε την κούνια από το ΙΚΕΑ που θα βάλω στην κρεβατοκάμαρα για να έχω εκεί μέσα και τα δύο ζουζουνάκια μου!!!! Το απόγευμα έβαλα λίγο σίδερο και μου ήρθε μια ζαλάδα, αλλά ευτυχώς μου πέρασε γρήγορα και το παράτησα για αύριο.

Χθες πήγαμε σε έναν φίλο μας που γιόρταζε, στα ώπα ώπα με είχαν..... Α είχε και πλάκα έμαθα σήμερα ότι το σόι της πεθεράς μου είδε χθες την φωτο που ανέβασα στο facebook και έπαθαν πλάκα που με είδαν αδύνατη (΄να βάλώ το βρακί μου ανάποδα κορίτσια γιατί θα με ματιάσουν :lol::lol::lol: ) είναι όλες χοντρούλες και με είχαν ζαλήσει από την αρχή που μάθανε ότι έχω δίδυμα ότι θα γ'ίνω σαν αγελάδα και η πεθερά μου έλεγε ότι θα κάνω βυζί μεγαλύτερο από το δικό της (μεγαλύτερο από αγελάδα το έχει =))=))=))=))=)) )

Άντε καλό βράδυ και εύχομαι να περάσατε όλες καλά!!!!! Φιλούρες πολλές!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου, τ´ι κανετε; Μάλλον τέτοια ώρα είστε ολες σε νιρβανα!! Πριν λίγο κοιμήθηκε ο μικρός :?:? τ´ι τον έπιασε σήμερα... Όλα τα θυμήθηκε πριν κοιμηθεί!! Είχαμε και τη γιορτή του σχολείου σήμερα και είπαμε το ποίημα μας, ήταν ντυμένος και βοσκος!!! Όλα τα λεφτά ήταν ο καλός μου!!! Με έκανε πολυ περιφανη!!!

Ανθρωπακι είναι εκπληκτικό συναίσθημα αυτο!!! Για κάτι τέτοιες στιγμές ζούμε εμεις οι γονείς!! Σε λίγο θα μας αγκαλιάζουν και θα μας φυλάνε δυο ζουζουνια!!!

Madi μου όλα καλα θα πάνε αύριο. Με το καλο να κρατήσεις το μικρα κι σου αγκαλιά!!!

Φιλακια Πολλά σε ολες και καληνύχτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...