Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2012!Νο3!γεννάμε!!!


Recommended Posts

γεια σας κορτσακια μου πως ειστε?? δεν εχω προλαβει απο το πρωι να μπω καθολου εκανα κατι δουλιτσες...

πολυ χαιρομαι για τα νεα με το μαρακι μας που πηρε αγκαλιτσα το αντρακι της....

μαριαπαπα καλα τι εφτιαξε αυτη η μαμα σου??? πολυ ομορφο ειναι το δωματιακηηηηηηηηηηηηη κ βρε κοριτσακι μου δικιο εχουν προσεχε... λιγο εμεινε ακομα κ μενα τα ιδια μ λενε.

πολλα οσπρια επεσαν σημερα , εγω ειχα κανει χθες φακες αλλα βρε κοριτσια μου στραβοεκατσαν κ σημερα ειπα να κανω γιουβαρλακια που τα λατρευει ο αντρουλης μ.... μιας κ θα λειπω αυριο

evatsi τι ωρα θα εισαι αυριο στο ρεα??? εγω εχω ραντεβου εκει για ντοπλερ στις 10 λεσ να συναντηθουμε???

kiki78 μου εσυ εχεισ κ διδυμα κ μιλαμε κορμαρα ετσι? φτου σου κοπελα μ... ερε κατι sexy μανουλες ;):lol:

bourique1983 μου πως εισαι κοριτσακι μου??? η μπουμπου ησυχη ε? αχ μωρε καρδουλα μ...

twiggy μου τι ωρα υπολογιζετε πως θα τελειωσει το μαθημα?? εμενα η εξεταση δεν αργει , να ξερω τι ωρα να ειμαι εκει.θα σου στειλω κ μηνυμα οκ?

κοριτσια ανυπομονω να σας γνωρισω κ να τα πουμε απο κοντα .

Αχ κοριτσια αυριο εχω επετειο γαμου 2 χρονια κ θα δουμε το παιδακι μας... Ειναι το ποιο ομορφο δωρο που θα μπορουσε να μου κανει ο αντρουλης μ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 979
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οντως πρεπει να κατσω στα αυγα μου.... τι να πω!

κικη πολυ ωραιο το ημερολογιο! υπεροχες φατσουλες!

αχ εβιτακι.... τι τελεια!!! με το καλο το ντοπλερ σας...

εμεις σημερα σπανακορυζο! αλλα ζηλεψα πολυ με τα κεφτεδακια και τις πατατουλες... μιαμ...μιαμ...!

αχ μπουρικ ουτε εγω μπορω χωρις αυτοκινητο! εδω που μενω δεν εχει τιποτα κοντα μου! ακομα και για το περιπτερο θελω αμαξι!

τωρα που ειπα περιπτερο.... κοριτσια καπνιζετε? η καπνιζατε πριν? εγω καπνιζα απο τα 16 μου και το εκαψα τελειως στον 3ο μηνα της εγκυμοσυνης. 10 χρονια συνολικα! εχω μετανοιωσει και για αυτους τους 3 μηνες αλλα εκανα μονο 4-5 την ημερα γιατι δεν το ειχα συνειδητοποιησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε Μαρακι τρομαρα που θα πηρες!! Εγω πια ειμαι τοσο εμπειρη στις λυποθυμιες,μια ζωη υποτασικια!! Στην εγκυμοσυνη ηδη εχω λιποθυμησει 2 φορες :shock: και ξερω ποσο τρομαχτικο ειναι. Την πρωτη φορα πηρα γιατρο να παω για υπερηχο αλλα μου ειπε οτι δεν παθαινει κατι το μωρο! Ειναι καλο την ωρα που το καταλαβαινεις να καθεσαι αμεσως ή αν μπορεις και να ξαπλωνεις γιατι χανεις τις αισθησεις σου σε κλασματα δευτερολεπτου και μπορει να χτυπησεις! Παντως εχω καταλαβει οτι συμβαινει οταν περναμε αποτομα απο την ξαπλωτη στην ορθια σταση , καποιες φορες ομως δεν εχει εξηγηση! Για αυτο οταν αρχισεις να αισθανεσαι ασχημα απλα σταματα ο,τι κανεις και ξαπλωσε (ελπιζω να μην σου ξανασυμβει βεβαιως!) Ασε κι εγω κατσαδες που εχω ακουσει απο τον καλο μου, λες και το κανω επιτηδες!! Για την οδηγηση εχει ενα δικιο, αλλα αν δεν εχεις επιλογη πηγαινε αργα και αν συμβει κατι κοκκαλωσε το!

Εβιτα το μαθημα κανονικα τελειωνει στις 12, αν τελειωσεις νωριτερα ελα στο Ελενα, εχει να καθισεις δυο καφε-κηλικεια που εχουν και εξωτερικο χωρο.. θα μιλησουμε και μεσω κινητου! Με το καλο το ντοπλερ και να ζησετε!!!!

Μπουρικ κουραγιο, σε λιγο καιρο κι εμεις την ιδια κλεισουρα θα φαμε αλλα εσυ θα εχεις αρχισει ηδη τις βολτες με τη μπεμπα και θα ζηλευουμε!!! ;)

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!!Μαρια επεσα απο τα συννεφα με αυτα που εγραψες,απιστευτο,κι εμενα δεν με καλυπτε η δοση,τυχεροι ειμασταν δηλαδη!Μαριαπαππα,κι εγω ζαλιζομαι αρκετα τελευταια και σταματησα να οδηγαω γιατι φοβαμαι οντως!Μπουρικ δεν βγαινεις καθολου δηλαδη????Εγω σημερα εβαλα ακομα ενα πλυντηριο,συμμαζεψα και λιγο το δωματιο της μικρης και ξεκινησα να μαζευω τα πραγματα για τη βαλιτσα μας!Απο χθες τη νιωθω χαμηλα οποτε ειπα να το επισπευσω..Τζενη,για τις αντιπηκτικες μου ειπε η αιματολογος και μενα να τις κοψουμε 2 μερες νωριτερα(σε καισαρικη την κοβουν μια μερα νωριτερα για καποιο λογο),αλλα ο γιατρος μου ειπε δεν χρειαζεται προκληση,απλα λεει θα πηγαινω συχνα απο καποια φαση και μετα για να βλεπουμε ποτε περιπου γενναω οποτε να κοψω και τις ενεσεις.Οι πιο πολλοι ομως κανουν προκληση..την 37η βδομαδα?Νωρις δεν ειναι???Εμενα ειπε θα προσπαθησουμε να παμε στις 38 εβδομαδες(αν και με τη μπουμπου μας δεν το βλεπω,κατι μου λεει οτι θα βγει πριν τις 38 εβδομαδες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εβίτα να ζήσετε!!!!! τι καλύτερο από έναν υπέρηχο με το αντράκι σας για δώρο..... έτσι έτσι σέξυ μανούλες όλες...καλά και το Εβάκι έχουμε ακόμα μέλλον για φούσκωμα με τα δίδυμα, θα φτάσει στο στόμα η κοιλιά μας :shock::o:lol::lol::lol: αύριο πάρε με μας τηλ μόλις τελειώσεις ;) και εγώ κάνω λίγες δουλίτσες σήμερα, 5 λεπτά δουλειές 30 λεπτά καθισιό στο λάπτοπ (τι καλή νοικοκυρά έχω γίνει χαχαχα) σε λίγο θα βάλω και λίγο σίδερο ..... ααα στις 17 έχει και στο σκαι μια ωραία εκπομπή με μαγειρκή για όσες ενδιαφέρονται!!!! ;)

Μαριαπαπα και εγώ κάπνιζα από τα 16, αλλά από τα 20 μου περίπου άρχισα να το περιορίζω και έπαιρνά ένα πακέτο να το έχω στην τσάντα και όποτε βγαίναμε ή γενικά μαζευόμασταν παρέα έκανα κανά τσιγάρο για την παρέα...τα τελευταία 2 χρόνια ούτε να το μυρίσω, αφού και ο άντρας μου πλέον μου μύριζε πολύ τσιγαρίλα, καλά τώρα στην εγκυμοσύνη με ενοχλούσε πάρα πολύ στην αρχή, μία φίλη μου έκανε 3 τσιγάρα κατά την διάρκεια όλης της εγκυμοσύνης.....

Μπουρίκ έχει δίκιο η twiggy όταν γεννήσουμε εμείς θα είσαι όλο βόλτες και θα ζηλευούμε εμείς :(

ΑΧ κορίτσια να προσέχετε με τις λιποθυμίες, χαλαρά χαλαρά και σιγά σιγά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι οτι δεν βγαινω....αλλα για λιγο γιατι πρωτον εχω τη μικρη η ποιοα θηλαζει οποτε αν ξυπνησει πρεπει να ειμαι σπιτι και δευτερον με αλλα δυο παιδια που να πας......ψιλοβγαινω για μερικα ψωνια αλλα μεχρι εκει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsakia kalispera!!telika simera milsa me aimatologo apo athina k aurio tha paw na kanw eksetaseis...auti me to -xa ,kapws etsi mou tin eipe o aimatologos k tha tou paei o antras mou oles tis eksetaseis k to istoriko mou na to dei...sas euxaristw pou me afipnisate :!::!: en tw metaksi milisa k me ena ginaikologo apo athina poli kalo k mou eipe oti utrogetan meta ti 16 evdomada de kanei tipota k na parw gia tis sispaseis magnisio...trofokart nomizw to eipe...eseis pairnete??emena mono felicine k sidiro moy dinei o kalamatianos!!afiste exw mpei ti diadikasia na milaw me 2ginaikologous k einai mperdema megalo.anyway..stin eparxia eimate ligo aniperaspistoi gmt sto thema igeia!

Mariapappa prosexe poli me ipotasi...na mi sikenesai apotoma apo krevati..egw prin 5xronia petaxtika meta apo ipno apotoma k lipothimisa sto mpanio,peftontas xtipisa to kefali sto niptira k eesa lipthimi sto patwma mexri pou me vrike teza o aderfos mou.apotelesma rammata to pigouni k kolaro...tixeri imoun mesa stin atixia mou!!!prosexe se parakalw poli poli!

Evitaki na zisete me ton antrouli sou.na eiste panta eutixismenoi k tou xronou na giortasete mazi me to mpempaki sas.!!!!

Anthrwpaki mporeis na mou peis se parakalw analitika ti sou eipe o odontiatros sou otimprepei na prosexoun oi egkioi??enesi xwris andrenalini k oxi mauro sfragisma ....ti allo???

Ta vivliarakia pou mou eipate tha paw na ta dw k egw aurio pou tha vgw gia eksetaseis...thanks!!

Simera mou eferan moketa...paei k auto..twra menei kourtines k tapetsaria...tha sas valw k egw foto sto telos!!!

Filakia se oles!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα αν μπορεις κρατα επαφη με τον γυναικολογο στην Αθηνα, καλο θα σου κανει! Εγω τροφοκαρντ μαγνησιο παιρνω απο τον 2ο μηνα, μαζι με σιδηρο και φελισιν, τωρα ξεκινησα και ασβεστιο.. Καλη τυχη με τον αιματολογο και γενικα με τις εξετασεις.. Να προσεχεις κι εσυ πολυ, ειδαμε με τη Μαρια τι μπορει να κανουν οι ασχετοι γιατροι!! :evil: Με το καλο το δωματιο, περιμενουμε φωτος...

καλο βραδυ σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα στις πολυλογούδες! Καλέ εσείς από χθες το βράδυ είχα να μπω και γράψατε ένα σωρό!

Μαρία5 ο μικρός σου μας συγκινεί όλες μας πολύ πολύ! Όλες μας εδώ του έχουμε μια ιδιαίτερη αδυναμία ίσως επειδή είναι και ο πρώτος και είναι και αγωνιστής! Υπομονή λίγο καιρό ακόμη και με το νέο έτος θα τον έχετε σίγουρα σπίτι σας! Όσο για τον γιατρό ... :twisted::twisted::twisted: ... ότι και να πω θα είναι λίγο. Εμείς είχαμε πέσει σε μα...κα γιατρό στην φάση της προσπάθειας και χάσαμε άδικα τόσο χρόνο. Ευτυχώς τώρα στην εγκυμοσύνη μέχρι στιγμής δεν έχω αντιληφθεί κάτι χοντρό και ελπίζω να πάνε καλά μέχρι τέλος.

Μπουρεκάκι συνήλθατε από τις αρρώστιες; Ήσυχη η μικρή ε; Μπράβο το καλό μας το κορίτσι!

Κατερίνα trofocard και εγώ από την αρχή παίρνω. Άλλους μήνες μικρότερη δόση και άλλους μεγαλύτερη. Από τον 6ο που ξεκίνησαν οι έντονες συσπάσεις παίρνω 6 την ημέρα εως και σήμερα. Και εγώ σε 2 γιατρούς πήγαινα μέχρι τώρα, έναν ιδιώτη και έναν του νοσοκομείου που θα γεννήσω. Εμένα στην αρχή των συσπάσεων ο γιατρός του νοσοκομείου μου είχε δώσει κατευθείαν yutopar που είναι πολύ βαριά και φέρνουν πολλές ταχυκαρδίες. Όταν πήγα στον ιδιώτη μου είπε ότι τις συσπάσεις πρώτα τις αντιμετωπίζουμε με μια αυξημένη δόση trofocard και αν δεν έχουμε αποτελέσματα πάμε σε yutopar. Τελικά πήρα trofocard και δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Mariapappa να προσέχεις είναι ύπουλη η πίεση η άτιμη. Εγώ λιποθυμίες δεν είχα αλλά είναι μέρες που έχω μια συνεχόμενη ζαλάδα και ατονία και σέρνομαι!

Ροζε κοντεύεις και εσύ! Μετά από εμένα θα είσαι λογικά η επόμενη.

Αχ τι καλά που θα βρεθείτε αύριο και θα γνωριστείτε οι περισσότερες!

Εγώ σήμερα είχα γενική στο σπίτι. Πήρα γυναίκα να τα κάνει γιατί εγώ φυσικά δε μπορώ να κάνω τίποτα και ο άντρας μου μόνο πασαλείματα κάνει. Θέλω να είναι έτοιμο και καθαρό το σπίτι όταν θα έρθει η μπουμπού μας! Πάντως νιώθω περίεργα ρε κορίτσια. Από την μια θέλω όσο τίποτα άλλο να την πάρω στην αγκαλιά μου, αλλά από την άλλη δεν θέλω να περάσουν γρήγορα αυτές οι τελευταίες μέρες. Θα ήθελα να γινόταν ένα κλικ και να μπορούσα να βρισκόμουνα σπίτι αγκαλιά με το μωρό χωρίς να πρέπει να περάσω την διαδικασία του νοσοκομείου. Με τρομάζει λίγο και με ξενερώνει η όλη η διαδικασία εκεί. Με έχουν πιάσει και οι ανασφάλιες μου αν θα φροντίζω το μωρό σωστά, αν θα καταφέρω να θηλάσω και πολλά άλλα άν. Μάλλον οι ορμόνες είναι που έχουν βαρέσει κόκκινο. Κατα τα άλλα είμαι στα ίδια. Ζορίζομαι πολύ στον ύπνο. Πλέον μόνο καθιστή μπορώ να κοιμηθώ με πολλά μαξιλάρια. Λίγες μέρες είναι θα περάσουν. Το Σάββατο πάμε γιατρό και να δούμε αν θα με κρατήσει ή αν θα μας βάλει για την Δευτέρα.

Αυτά κορίτσια σας αφήνω! Καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να 'μαι πάλι και εγώ!!!!

Λοιπόν MADI θα σε μαλώσω, δεν θέλω τέτοια και βέβαια θα τα καταφέρεις μια χαρά, καμία δεν γεννήθηκε να ξέρει, όλες σιγά σιγά μάθανε και η πιο άσχετη, μόνο αγάπη θέλουν τα μωράκια μας και να είμαστε ήρεμες είναι πολύ σημαντικό..... και συζήστε βοήθεια αν νοιώθεται ανασφάλεια.... εγώ θα έχω την μαμά και επειδή είναι γενικά ήρεμος άνθρωπος δεν αγχώνεται εύκολα είμαι και εγώ ήσυχη, γιατί με δύο πολύ δύσκολα να τα καταφέρεις μόνη σου.....και πόσο να βοηθήσει ένας άνδρας? και στον θηλασμό θα προσπαθήσεις, το άγχος μόνο κακό θα σου κάνει, πες και στον γιατρό επειδή θα κάνεις καισαρική, ότι έχεις σκοπό να θηλάσεις άμεσα.

Βασικά εδώ και καιρό ήθελα να ανοίξω ένα θέμα, αλλά δύσταζα για να μην σας αγχώσω. Τώρα όμως το σκέφτηκα καλά και καλύτερα να είμαστε όλες ενημερωμένες από πριν..... Για την επιλόχεια κατάθληψη, την οποία περνάνε σχεδόν όλες οι γυναίκες, άλλες μικρό βαθμό, άλλες σε μεγαλύτερο. Καλό είναι να ενημερωθούμε όλες και το ίδιο και οι άνθρωποι που θα είναι δίπλα μας, για να προλάβουμε κάθε κακό.

Εγώ είχα μία πολύ άσχημη εμπειρία 2 μήνες πριν κάνω την εξωσωματική και με ανάγκασε ο γιατρός να φύγω από το σπίτι να πάω στο χωριό για λίγες εβδομάδες για να ξεχαστώ να ξεπεράσω το σοκ που είχα πάθει. Η γειτόνισσα μου που έμενε στο πάνω διαμέρισμα αυτοκτόνησε πέφτοντας από το μπαλκόνι και την είδα.... είχε επιλόχεια κατάθληψη, άφησε πίσω της ένα αγγελουδάκι 5 μηνών. Κανένας μας δεν είχε καταλάβει τίποτα, δεν γνωρίζω για το περιβάλλον της γιατί από τότε δεν ξαναπάτησε κανένας το πόδι του εδώ. Το θέμα είναι όπως μου είχε πει και ο γυναικολόγος μου ότι θα πρέπει να ενημερωνόμαστε καιι εμείς αλλά και το περιβάλλον μας για τα συμπτώματα......

Σόρρυ αν σας έριξα ψυχολογικά βραδιάτικα, αλλά είναι πολύ σοβαρό ρε κορίτσια....

Γι' αυτό σας θέλω όλες αισιόδοξες και λίγο φόβο να έχουμε είναι απολύτως φυσιολογικό.

Καλό σας βράδυ κοιλουμπίτσες μου και μανούλες....θα τα πούμε αύριο!!!! Σας φιλώ γλυκά :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pw pw kiki mou sokaristiki empeiria.de mporw na to pistepsw!!!Apisteuto auto pou egine !!!einai meglo thema auo k theli megali kouventa...!!!kalinixta pros to paron k tha ta poume aurio analitika!!!

A, madi me tokalo na pareis agalia to mwraki sou!!k egw fovamai poli ti diadikasia genna alka skepsou meta pou tha exeis agalia ena teleio mwraki ti wraia pou tha einai...auta skeftomai k egw gia na iremw...kalo vradi!sas filw!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!! τι κανετε? εγω δυστηχως δεν θα παω στην συναντηση μετα το χθεσινο! και σημερα σηκωθηκα με λιγη ζαλαδα και το ελενας ειναι 40 χιλ. απο εδω! :( ηθελα τοσο πολυ!

μαντι σιγουρα ειναι αναμεικτα τα συναισθηματα! ολα καλα θα πανε ομως και θα γινεις μια ευτυχισμενη μανουλα! αρα η αυριο η σε 3 μερες? με το καλο... να εισαι ηρεμη και με θετικες σκεψεις!

κικη μου τι ηταν αυτο που ειπες??? πω πω την καημενη...κανενας δεν καταλαβε τιποτα? ουτε ο αντρας της? το καημενο το μωρακι! ειναι οντως ενα πολυ μεγαλο θεμα και θελει πολυ προσοχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρ κοριτσάκια!! Καλέ μια μέρα είχα να μπω και για να σας προλάβω διαβάζω 1 ώρα!!! :lol::lol:

Ειμαι σπίτι επιτέλους!!! Όχι βεβαια ότι βάζω και τον πωπο μου κάτω... όλο και κατι κανω, τρεχω να προλάβω μη σκάσει μύτη η μπεμπα και δεν εχω κανει αυτά που θέλω. Ειδικά το πρωι που λείπει ο μικρός στο σχολείο του δίνω και καταλαβαίνει :shock::shock:

Σημερα είναι η μεγάλη συναντηση εε;; Καλά να περάσετε κοριτσάκια μου, πραγματικά μακαρι να ήμουν μαζί σας!!!

Μαρακι πόσο χάρηκα που πήρες επιτέλους τον μικρούλι σου αγκαλιά!!! Απίστευτη αισθηση έτσι;; Αντε με το καλό σπιτάκι σας, να τρελλαθείτε στις αγκαλιές!!!!

Μαρίαπαππα, μην το παρακάνεις βρε κοριτσάκι μου με τις βόλτες... κατσε και ξεκουρασου λιγακι (ποια μιλάει :shock::shock: ) ΑΑΑ και το δωματιο απλά ΤΕΛΕΙΟ!!!!

Κικη αυτό με την επιλόχειο το πέρασα στο γιό μου. Όχι σε τετοιο βαθμό βεβαια όσο η κοπέλα που λές αλλά γενικά μια καραθλιψαρα τη περασα. Ήθελα να κοιμάμαι συνεχεια, δεν ετρωγα τίποτα, τον μικρό με το ζόρι εκανα τα απαραίτητα (δεν ήθελα να τον βλέπω :o:o:o ) έκλεγα συνέχεια... ότι και να μου έλεγαν δεν μπορούσε να με κάνει να αισθανθώ καλυτερα, το μόνο που με βοήθησε ήταν τελικα να βγω από το σπίτι -ακομα και με τον μικρο- να παω μια βολτα, να ξεφύγω από τους 4 τοίχους και την ρουτίνα της καθημερινότητας. Αυτη τη φορά δεν ξερω πως θα είναι αν και νομιζω ότι η εμπειρία από τον μικρούλι μου μου εχει μαθει πολλά!!! Θα δειξει...

Φιλάκια σε όλες και να περάσετε καλά σήμερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου !!

Πωπω ποσα ειπατε απο χθες το απογευμαααα....

Εβιτα τελειο το δωρακι για την επετιο σας να ζησετε και να ειστε παντα ευτυχισμενοι και με ενα υγιες χαρουμενο μωρακι...

Κατερινακι με τους γιατρους να εισαι προσεκτικη λιγη ταλαιπωρια ειναι αυτο αλλα τουλαχιστον θα περνεις δυο γνωμες

Αχ μαντι μου φυσιολογικοτατο αυτο, τα συναισθηματα ειναι μπλεγμενα αλλα πρεπει να ειμαστε αισιοδοξες (καλα μιλαω κι εγω που στο θεμα της γεννας ειμαι χεσμενη απο το φοβο μου αλλα προσπαθω να σκεφτομαι οτι ειναι μια μερουλα και θα περασει και μετα ευτυχια φουλλλλ)

Μαριαπαπα, δεν ειναι θεμα του ποσο τριγυρνας εξω απλα συμβαινει εγω παρολο που απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου δεν κανω πολλα ουτε πολλες βολτες μια μερα στο σουπερ μαρκετ απλα κατερευσα....στην οδηγηση λιγο δυσκολο να ζαλιστης αποτομα το καταλαβαινεις απο πριν και μπορεις να σταματησεις οποτε μη φοβασε, στις περισσοτερες τον περιπτωσεων προκειτε για ορθοστατικη υποταση !! να εχεις μαζι σου μια σοκολατα παντα (ετσι μου πε ο γιατρος) και μολις νιωσεις ατονια να κατσεις κατω αμεσως και να φας τη σοκολατα.....εγω ειμαι φουλ υποτασικη 9 με 5.6 ειμαι μονιμος....σαν ζαλισμενο κοτοπουλο παω εδω και μηνες κι εμενα ο αντρουλις μου φωναζει αλλα δεν γινεται να μην πηγαινεις και να μην κανεις τιποτα απλα μετρο και προσοχη !!

μπουρικ σου μυριζουν τα φαγητα κι αφου γεννησες ? δεν το ξερα οτι συνεχιζει και μετα....μακαρι η μπεμπουλα σου να ειναι ετσι υσηχη...

Εβατσι καλη η σαβουρα ναιιι κι εγω χτυπησα ενα σουβλακακι χθες δεν αντεξα :?

Αχ βρε κικι μου με το θεματακι που ανηξες ναι ειναι πολυ σοβαρο και πρεπει ολες να το γνωριζουμε, εγω δυστυχος στους πρωτους μήνες της εγκυμοσυνης μου περασα μια πολυ σοβαρη καταθλιψη με κρισεις πανικου....δεν ηθελα να τρωω δεν ηθελα να φροντιζω τον εαυτο μου,δεν μπορουσα να δουλεψω να ανασανω και γενικα να ζω και οποτε κοιταγα μπαλκονι περναγαν περιεργες σκεψεις απο το μυαλο μου !! Ζητησα βοηθεια απο ψυχολογο και ευτυχως σιγα σιγα το ξεπερασα...πολυ με φοβιζει μη συμβει το ιδιο μετα τη γεννα (εχω ακουσει απο ολες τις γνωστες μου οτι συμβαινει σε ολες σχεδον σε μικροτερο και σε μεγαλυτερο βαθμο ) απλα θα πρεπει ολες στο μυαλο μας να ξερουμε οτι διαρκει λιγες μερουλες αυτο το περιεργο αισθημα και να κανουμε θετικες σκεψεις κι αν κατι δεν παει καλα και το δουμε στον εαυτο μας να ζητησουμε αμεσος βοηθεια απο τους γυρω μας δεν ειναι κακο !! ειναι θεμα ορμονων και εμφυτων φοβων !!

Ελπιζω να μην σας αγχωσα και σας στεναχωρισα απλα επιδη το περασα ηδη μια φορα ειπα να σας το πω για να δειτε οτι υπαρχει λυση και μην σκεφτομαστε αρνητικα....

ειστε οι περισσοτερες για καφεδακι σημερα οποτε καλη βολτουλααααα τυχερουλες !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοιλουμπιτσες!!!

Τι κανετε?Εχετε γραψει παλι.... :D Εμεις χθες ειχαμε υπερηχο,ολα πολυ καλα με τη μπεμπα μας ειπε ο γιατρος,ειναι 1340gr και ολα τα οργανα της μια χαρα!Με τα κιλα μου λεει η μαια δε πρεπει να ειχα αλλη εγκυος :lol:,εχω παρει μολις 4 που με μετρησε,εφτασα τα 51!Σημερα θα ξαναπαω απο το ιατρειο οπου εχουμε κανονισει συναντηση με τη μαια για να μας πει για τον τοκετο κτλ!Ντοπλερ μου ειπε να κλεισω σε 3-4 βδομαδες στο Ιασω!Εσεις σημερα εχετε τη συνατηση,ε?Ωραια,καλα να περασετε!!!

Πο πο Κικη μου τρομερο αυτο που ειδες...ειναι σοβαρο θεμα το μετα τη γεννα,πιστευω παιζουν σημαντικο ρολο και τα ατομα που βρισκονται διπλα σου!Mariapapa να προσεχεις πολυ απο εδω και μετα!Φλωριαννα μου προσπαθησε να ξεκουραστεις οσο περισσοτερο μπορεις τωρα μεχρι να υποδεχθεις το μπεμπακι σου!

Φιλακιααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας....

πως τα πατε;;;;

εμεις καλα......κοιμηθηκαμε καλα χθες το βραδυ....10 και 30 με 2 και 2 και 30 με 6....τελεια δε το συζητω...

κικη οντως τρομερη εμπειρια.....παντως κοριτσια αλλο η επιλοχεια καταθλιψη και αλλο η μελαγχολια που λιγο πολυ ολες οι λεχωνες την περνανε......εγω αυτη τη φορα μπορω να πω ειμαι μια χαρα.....

μαντι μου μην αγχωνεσαι βρε κουκλα μου....πιστευω οτι το καλυτερο αγχολυτικο ειναι η γνωση.....πολυ διαβασμα για να εισαι γνωστης πολλων πραγματων......ετσι εισαι πιο σιγουρη για τον εαυτο σου......

με το καλο κουκλα μου και να μας ενημερωσεις....

κατερινακι εγω μενω εξω απο τον πυργο και θα συμφωνησω οτι οι γιατροι και γενικα η υγεια στην επαρχια χωλενει.....ξεκινησα σε αυτην την εγκυμοσυνη σε αλλο γιατρο στον πυργο αλλα απογοητευτηκα πολυ γιατι ηταν μεγαλος μαλ....ας.... και αποφασισαμε με τον αντρα μου να παμε στην αθηνα που γεννησα και τα αλλα δυο παιδια μας.....μιας και απο κει ειμαστε απλα εχουμε ερθει στο πυργο κοντα ενα χρονο......

αυτα.....παω να ταισω τα παλικαρακια μου........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!!! πριν λιγο γυρισαμε απο τη συναντηση, ηταν παρα πολυ ωραια και σας σκεφτομασταν πολυ ολες!!! :):) Πηγαμε η Κικη, η Εβιτα, η Ναν κι εγω.. Μαρια κριμα που δεν τα καταφερες αλλα πανω απο ολα ειπαμε, να νιωθουμε καλα!!Το σεμιναριο ηταν πολυ ενδιαφερον, η μαια που μας μιλησε συμπαθητικη και με χιουμορ.. καλυψε πολλα θεματα. Απο τα πιο σημαντικα ηταν οτι ειναι πολυ βασικο να ερθει σε επαφη το μωρο μας με το στηθος οσο πιο γρηγορα γινεται μετα τον τοκετο, για να ενεργοποιηθουν οι ορμονες και να ξεκινησει η παραγωγη του γάλακτος. Και απο εκει και περα, τρωει οποτε θελει και οσο θελει, να μην αγχωνομαστε οτι δεν εχουμε γαλα στην αρχη. Καθε μανα εχει το αρκετο γαλα για το παιδι της!! Ααα επισης ενα αλλο που ελεγε ειναι οτι ειναι σημαντικο οι θηλες να μενουν στεγνες, χωρις υγρασια.. οποτε ειπε οτι τα επιθεματα στηθους δεν τα συστηνει, καλυτερα να παρουμε γαζες γιατι αναπνεουν.. Και οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε σουτιεν θηλασμου (γιατι με τα λαστιχα που εχουν κλπ δεν ειναι παντα βολικα και πιεζουν το στηθος), οποιοδηποτε σουτιεν χωρις μπανελες και μαξιλαρακια!Επισης οτι το μαξιλαρι θηλασμου βοηθαει πολυ.

Μετα πηγαμε για καφε και μας κοιτουσα ολοι!!! :lol: Με τις κοιλιτσες μας γιναμε θεαμα!!!χαχαχα

Ηταν πολυ ωραια, ειπαμε την ανοιξη να κανουμε συναντησεις με τα καροτσια, να ξεσκαμε και λιγακι...

Μαντι μου ολα αυτα που νιωθεις ειναι φυσιολογικα, ολες εχουμε αγχος για το αν θα τα καταφερουμε, πιστευω ακομα και οι δευτερομανουλες.. Κι εγω πιο πολυ ανησυχω για τις πρωτες μερες παρα για τον τοκετο. Αλλα, οπως λεει και η μπουρικ, θα ενημερωθουμε, θα προετοιμαστουμε και θα εχουμε θετικη σκεψη οτι ολα θα πανε καλα!! Ξερεις εσυ απο αυτα αλλωστε! ;) Με το καλο γλυκια μου, η μπεμπουλα σου ερχεται και θα νιωσεις η πιο ευτυχισμενη γυναικα του κοσμου!! :):)

Κικη μπραβο που εθιξες το θεμα, ειναι σημαντικο να μαθουμε για την επιλόχεια καταθλιψη, γιατι και με τις ορμονες ποτε δεν ξερεις τι θα σου 'ρθει!! παντως οπως ειπε και η μαια σημερα, ειναι σημαντικο η νεα μαμα να ειναι ηρεμη, χωρις πολλα πολλα στο μυαλο της κι αυτο βοηθαει στον θηλασμο και φυσικα στην ψυχολογια της!Ο μπαμπας μπορει να αναλαβει ενα διαστημα στις δουλειες του σπιτιου και να παιρνει αγκαλια το μωρακι, να το αλλαζει κλπ ωστε η μαμα να αφοσιωθει στον θηλασμο και οσο μπορει να χαλαρωνει!

Ελινουλινι μια χαρα η μπεμπα!! καλε μοντελακι κι εσυ!!! Μια χαρα ειμαστε ολες, που να δειτε την Εβιτα.. λεει οτι εχει παρει 12 κιλα και ειναι μια σταλιτσα :P

φιλια σε ολες, τα λεμε αργοτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχ τι καλααααα μπραβο ευχαριστουμε twiggy μου για τις πληροφοριες !! φανταζομαι αποροια που ειχαν οι αλλοι σου λει τι εγινε τις κοιλουμπας εγινε σημερα χααχχα ,

Εβιτα κι εσυ κορμαρα ακουω χαααχαχα που τα βαλες τα 12 κιλακια? ολα στην κοιλιτσα να φανταστω....

σνιφ σνιφ τι κριμα που δεν μπορουσαμε να ρθουμε......

φιλακια καλη ξεκουραση !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, τι κάνετε;;;;

Έχω μέρες να μπω και έχετε γράψει πολλά... Δεν έχω σταματήσει ακόμη τη δουλειά και έχω ένα μικρό θεματάκι με τον μικρό. Εδώ και μία βδομάδα από εκεί που κοιμόταν στις 9 χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά μόνος του, έχει ξεκινήσει και με θέλει συνέχεια δίπλα του και αν φύγω κλαίει... :|:|:| Του μιλάω πολύ ήρεμα αλλά εκείνος δεν ακούει, κάποια στιγμή ουρλιάζει... Δεν ξέρω τι έπαθε... Σκέφτομαι μήπως αγχώθηκε με το μωρό και το νιώθει σαν απειλή, αν και από μόνος του με ρωτάει και φιλάει την κοιλιά μου και του μιλάει. Δεν ξέρω αν είδε κάποιο όνειρο και τον φόβισε... πάντως δεν ηρεμεί, κοιμάται στις 12 μετά από τρομερό κλάμα και υπερένταση... κι εγώ φυσικά είμαι πτώμα... και περισσότερο στενοχωριέμαι που δεν είναι ήρεμος.

Τη Δευτέρα έχω και γιατρό για να με ζυγίσει και να μετρήσει τα αμνιακά... Ελπίζω να είναι οκ...

Την Τετάρτη είναι και η τελευταία μέρα στη δουλειά οπότε μετά φαντάζομαι ότι θα έχω περισσότερο χρόνο να γράφω...

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas k apo'mena...

ola kala kai me tnv kampuln kai me t upernxo snmera,einai oi korakles m 763gr & 826gr pws tis vlepetai??ola kala mas eipan!!!gvwrisa kai tnv evita snmera kouklara me duo matares zwgrafia ante euxomai o gios s na parei ta matia s melaxrinos san t mpampa me ta matia s ....kalo???

kiki m exw k egw akousei gia pio npias morfns kata8lipsn einai.....tragiko!!!

euxomai se oles ola na pane kala!!!kai kaln 3ekourasn stis epitelous adeiouxes filakia :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι ωραια που συναντηθηκατε......μπραβο σας.....

κοριτσια να ξερετε......οταν γνωριζετε πολλα πραγματα για το θηλασμο κανεις δεν μπορει να σας κοροιδεψει......θα ακουσετε παρα πολλα και πρεπει να ειστε προετοιμασμενες καταλληλα.....γιατι η συχνοτερη αιτια που η νεα μαμα πεφτει σε καταθλιψη ειναι το γεγονος οτι αισθανεται ανικανη και κακια μαμα γιατι δεν καταφερε να θηλασει το παιδι της......γι αυτο προετοιμαστητε καταλληλα.....

νινακι περνανε διαφορες φασεις τα παιδακια...πολυ πιθανον ειναι να ειδε κατι και να τον φοβισε.....θελει υπομονη τωρα......

ευακι μια χαρα οι μικρες σου.....μπραβοοοοο!!!!!!!

εγω περιμενω να ξυπνησει η μικρη να φαει γιατι εχω τουμπανιασει..... :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια μου...

madi μου μην μας αγχωνεσαι ειμαι σιγουρη πως θα τα καταφερεις ολα ... κ θα εισαι μια σουπερ μανουλιτσα ... ορμονες ειναι θα περασει .... ;)

mariapapa24 κοριτσακι μου ελπιζω να εισαι καλυτερα αυτο εχει σημασια πανω απ ολα

Σοφία30 μου να σε καλα κοπελα μου σε ευχαριστω πολυ κ συ οτι επιθυμεις

βρε Elinoulini μου τι τρως αερα? κ εχεις παρει μονο 4..??? μιλαμε μοντελο :lol:

twiggy μου ευχαριστουμε για τις πληροφοριες , τα ξεχασα απο το πρωι ... μιλαμε παει το εχω χασει... αχ βρε σεις ξεχασαμε να βγαλουμε μια φωτο κ ειχα παρε τη φωτογραφικη μαζι μου.. εσκασα το θυμηθηκα μετα αφου χωριστηκαμε.. α κ σου ειπα 14 πηρα τελικα αφου χθες ζηγηστηκα :lol::lol::lol:

ninaki2 μου μαλλον κανενα κκακο ονειρο θα ειδε ο μικρουλης κ τρομαξε τι να πω ....ειμαι σιγουρη πως θα τα απει μια χαρα με το αδερφακι του

evatsi μου να σε καλα κ συ κουκλα κ μια γυναικαρα 2 μετρα θα πρεπει να σας φιλαει ο αντρας σου με τις κορες ;)

κ μεις καναμε το ντοπλερ κ ο μπεμπης ειναι 2κιλα , ολα μια χαρουλα αφου μας ειπε ο γιατρος οτι εχει κ μαλλι :lol::lol::lol: δεν θα παει χαμενη η βουρτσα :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...