Μετάβαση σε περιεχόμενο

EΞΕΤΑΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ


RAPOYNZEL

Recommended Posts

καλησπερα Lil! :D δοξα το θεο ηταν καλες οι εξετασεις κ ο μοριακος.......τωρα το μονο που μενει ειναι η προσπαθεια.....ευχομαι να πανε ολα καλα κ να αποκτησουμε κ εμεις συντομα ενα μωρακι!εσυ τι κανεις πως τα πας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα Lil! :D δοξα το θεο ηταν καλες οι εξετασεις κ ο μοριακος.......τωρα το μονο που μενει ειναι η προσπαθεια.....ευχομαι να πανε ολα καλα κ να αποκτησουμε κ εμεις συντομα ενα μωρακι!εσυ τι κανεις πως τα πας???

Μπραβο RAPOYNZEL!!!!!

Συντομα και με ενα μωρακι τωρα!!!!

Εγω κανω τις ενεσουλες, καναμε και την αυχενικη διαφανια την Πεμπτη και ηταν παρα πολυ καλα τα αποτελεσματα οπως επισης και με τη θυροειδητιδα που εχω(προδιαθεση για να κανω θυροειδη , αλλα δεν εχω)και τη παρακολουθουμε καθε 2 μηνες ολα πολυ καλα!Ουτε χαπακι δεν θα παιρνω!

Σε φιλω και θα περιμενω νεα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ χαρηκα βρε κοριτσακι μου... :lol::lol: ολα καλα τελεια!δε καταλαβα που ειπες εχεις θυροειδιτιδα κ το ελεγχεις μηπως κανεις θυροειδη???γιατι εγω εχω θυροειδιτιδα hasimoto εμενα δεν ειναι κατι που παιρναει ειναι κατι που θα το εχω για ολη μου τη ζωη κ θα παιρνω χαπακι επ¨αοριστου!!μου εχει πει η γιατρος μου οτι εφοσον παιρνω το χαπακι μου κ ειμαι ρυθμισμενη δεν θα εχω προβλημα στην εγκυμοσυνη!αλλα κ εσυ αν κανεις θυροειδη δεν ειναι κατι μη φοβασαι ενα μεγαλο ποσοστο κοριτσιων στην εγκυμοσυνη κανουν θυροειδη!κ στη νυφη μου ετσι εγινε κ μετα την γεννα που ξανα εκανε εξεταση δεν ειχε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ηξερα οτι υπαρχει και θυροειδιτιδα που παιρνεις χαπακι...

Και εμενα μου ειπε με το που γεννησω αμεσως να κανω μια TSH να δουμε που βρησκομαστε, θα δειξει...

Υπαρχει δηλαδη περιπτωση μετα τη γεννα να σου φυγει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Lil!!!τι κανεις?κι ομως υπαρχει κ το παιρνεις για παντα,αν παιρνεις το χαπακι σου κ εισαι ρυθμισμενη ειναι ολα καλα!κ να κανεις θυροειδη μη φοβασαι,ναι υπαρχει περιπτωση μετα τη γεννα να σου φυγει οπως συνεβη κ στη νυφη μου.......δεν ειναι τιποτα απλα ο οργανισμος στην εγκυμοσυνη στρεσαρεται κ γι αθτο ζοριζεται ο θροειδης μετα θα εισαι ενταξει!θελω να σου στειλω αιτημα φιλιας αλλα δεν ξερω αν το δεχτεις??? : 8-}8-}8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια, και εγώ είχα κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλία, στην Βιοατρική μου είχαν πει 700 ευρώ και κάτι και μετά με έστειλε ο γιατρός μου σε ένα εργαστήριο στην Πανόρμου που ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με αυτές της εξετάσεις και πλήρωσα 260 ευρώ....σας γράφω το τηλ. όποια ενδιαφέρεται να πάρει, είναι πάρα πολύ καλός ο γιατρός..... τηλ.2106997687

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Εμένα με βοήθησε πολύ ο κος Οικονόμου, επιστημονικός σύμβουλος στη Pharmagenetix (www.pharmagenetix.net - μπείτε για πληροφορίες κλπ). Το κόστος είναι ανάλογο με τι εξετάσεις χρειάζεται η κάθε μία, αυτό θα το κρίνει εκείνος με βάση το ιστορικό, προηγούμενες εξετάσεις κλπ.

Γιατί δεν είναι μόνο η θρομβοφιλία - που δεν είναι μόνο "μία" εξέταση - εγώ είχα θέμα κ με το ανοσοποιητικό μου και ευτυχώς που το βρήκα...

Είναι εξαιρετικός, άνθρωπος και επιστήμονας!

Σας εύχομαι καλή επιτυχία & καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Γεια σας κι απο μενα.Ειμαι καινουρια στο mammyland.ακολουθει η δικη μου ιστορια που λιγο πολυ μοιαζει με τις δικες σας...εχω ενα αγγελουδι 3,5 ετων και εδω και 1.5 χρονο προσπαθουμε για δευτερο παιδακι.Ακολουθησαν 2 αποβολες η πρωτη στην 6 εβδομαδα και η δευτερη στην 10.Περιττο να πω για τα συναισθηματα μου...Εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και ειμαι ετεροζυγη MHTFR..ειναι πιθανο να οφειλονται σ αυτο οι αποβολες;Ογιατρος μου μου ειπε να κανω ενεσεις ηπαρινης στην επομενη εγκυμοσυνη μου.Εχει καμια απο εσας παρομοια ιστορια και αν ναι τι εκανε;...συγνωμη αν σας κουρασα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες Δωρα! :)

Κι εγω εχω μπερδευτει με αυτο.Ειμαι ετεροζυγη μονο στο MHTFR αλλα ο αιματολογος μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα.Μονο filicin μου ειπε να παιρνω εφ ορου ζωης και τπτ αλλο.Ουτε και για την εγκυμοσυνη.Τωρα με τον γυναικολογο μου δεν τα εχω συζητησει αυτα και δεν ξερω τι θα μου πει οταν θα παω για την εμβρυομεταφορα.Το πιο πιθανο ειναι να μην οφειλονται σ αυτο οι αποβολες(συμφωνα με τον αιματολογο μου τουλαχιστον) ομως εφοσον ειχες 2 καλο θα ηταν να τις κανεις για να εισαι καλυμενη.Να πας ομως σε αιματολογο να σου πει δοσολογια και λοιπα.Να πανε ολα καλα σου ευχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου littiedancer.Δυστυχως ζω στην επαρχεια κι εδω δεν εχουμε αιματολογο πρεπει να παω θεσ/νικη.Ρωτησα τον γυναικολογο και μου ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο να παω γιατι ειναι απλη προδιαθεση και θα παιρνω την μικρη δοση...ποσο πολυ αγχωμενη ειμαι να ξερες..Φοβαμαι οτι παλι θα περασω τα ιδια.Τι γολγοθας Θεε μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όμως αν σου ειπε ετσι μηπως δεν ειναι αυτος ο λογος των αποβολων;Εφοσον ειναι απλα προδιαθεση;Αλλες εξετασεις σου ειπε να κανεις;Κριμα ειναι να τις κανεις μια μια.

Πάντως εχω ακουσει απο τα κοριτσια που κανουν ηπαρινες οτι καθε μηνα κανουν μια εξεταση και αν χρειαστει αλλαζουν δοσολογια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ειπε πως υπαρχει πιθανοτητα να ειναι απο αυτο τιποτα σιγουρο...Οταν θα μεινω θα τις κανω προληπτικα.Κι εγω το εχω ακουσει αυτο με την δοσολογια και την εξεταση!Βλεποντας και κανοντας...Αλλαξα γυναικολογο γιατι ο πρωτος που με παρακολουθουσε μου ειπε πως ειναι τυχαιο γεγονος και μπορει να συμβει και τριτη και τεταρτη φορα με μια απαθεια που με τρομαξε πραγματικα.Τον καινουργιο μου γιατρο τον εμπιστευομαι γιατι ηταν ο μονος που μου ζητησε απ την αρχη να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας και εδειξε ενδιαφερον να μηδενισουμε τις πιθανοτητες να εχω αλλη μια αποβολη.Τι να πω καποιοι μας βλεπουν απλα σαν καποιο περιστατικο και οχι σαν οντα με αισθηματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια κοπελα εδω στο φορουμ εκανε καρυοτυπο και ειδε οτι ειχε προβλημα.Οποτε τωρα εκανε εξωσωματικη για να κανει προεμφυτευτικο.Είχε ηδη ενα παιδακι και απλα ετυχε να εχουν χρωμοσωματικες ανωμαλιες τα εμβρυα που εχασε.Ετυχε δλδ επειδη υπαρχει προβλημα αλλα σ αυτη την περιπτωση αν δεν κανεις ελεγχο απο πριν στα εμβρυα δεν μπορεις να κανεις τπτ αλλο.Ισως γι αυτο και να σου ειπε ετσι ο γιατρος σου οτι μπορει να ξανατυχει.Εγω σου ευχομαι να μην ξανατυχει και να κανεις ενα υγιεστατο μωρακι.Ρωτησε τον τωρινο σου γιατρο μηπως χρειαζεται να κανεις και καποια αλλη εξεταση.Εγω εκανα προληπτικα καμπυλη σακχαρου -ινσουλινης και βγηκε παθολογικη ενω στις μετρησεις νηστικη ειχα καλες τιμες.Μπορει να σου πει να τσεκαρεις και τπτ αλλο εκτος θρομβοφιλιας.Ιστολογικη δεν κανατε στα εμβρυα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oυτε καν ρωτηθηκα ουτε μου προταθηκε ποτε απ τον τοτε γιατρο μου.Δεν γνωριζα οτι μπορει να γινει ιστολογικη κανονικα δεν επρεπε να με ενημερωση;Για τετοιο γιατρο μιλαμε.Γι αυτον ειναι ολο θεμα τυχης...Σου λενε εκει περα *τυχαιο γεγονος* και τελιωνει εκει το θεμα..Εκανα τις απαραιτητες εξετασεις που μπορουμε να βρουμε λυση σε τυχον προβλημα που θα εδειχναν και απ ολες βγηκα θετικη μονο στην θρομβοφιλια.Για καρυοτυπο τωρα οχι δεν εκανα ,θα τον ρωτησω παντως..Σ ευχαριστω πολυ σου ευχομαι οτι επιθυμεις να πραγματοποιηθει littledancer!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με βιβλιάριο δημοσίου όταν την έκανα εγώ δεν πλήρωσα τίποτα την είχα κάνει στο ιπποκράτειο, με το ικα είναι ακριβές οι εξετάσεις αλλά ρώτησε καλύτερα γιατί τώρα πληρώνεις τη συμμετοχή μόνο αλλά πρέπει να στις γράψει γιατρός του εοπυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Συγνωμη κοριτσια..Χαθηκα αυτες τις μερες..Ακομη προσπαθουμε..Χθες μου ηρθε η σιχαμενη...Αχ ποτε θα μεινω Θεε μου;Εσυ τι κανεις littledancer?

Εμεις ειμαστε στην προσπαθεια συλλψης ακομη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα ειμαι.Εγω περιμενω να ερθει ο Νοεμβριος να κανω εμβρυομεταφορα των εμβρυων που εχουμε στη καταψυξη.Τρεχω να δω τι θα γινει και με το σακχαρο μου που δεν βγαινει καλο στην καμπυλη...

Τελικα τι σου ειπε ο γιατρος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν μεινω με το καλο να κανω προληπτικα ενεσουλες ηπαρινης....δεν σημαινει πως δεν μπορει να παλλινδρομηση η κυηση επειδη θα τις κανω,υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει να αποβληθει το εμβρυο,επειδη ειμαι ετεροζυγη MHTFR,kαλο θα ηταν να τις κανω..αυτα μου ειπε.

Τωρα ειμαι σε αναμονη ληξης περιοδου για νεες προσπαθειες :-ss:-ss:-ss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα η αδερφη μου την εκανε μεσω ικα και πληρωσε συμετοχη 250 περιπου,παντως εαν σε παρηγορει και εγω πριν 10 μερες εκανα αποξεση στην 8η εβδομαδα...καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν με παρηγορει...ισα ισα στεναχωριεμαι που ακομη μια εν δυναμη μανουλα εχασε το πλασματακι της περαστικα σου κοπελα μου και σ ευχαριστω για την ευχη σου.Ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...