Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤ ΝΤ ΛΕΜ Ν13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 909
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναστασία όπως τα λες είναι αλλα ξεχάσεις τους μαύρους κύκλους κάτω απο τα ματιά..

Μυριαμακι πανε εκείνες οι εποχές..εγω ξεκινάω μαγείρεμα στις 12 και τελείωνω απόγευμα..τι φαΐ βγαίνει..ας το..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα αγάπες μου...:)

εμείς σήμερα είμαστε καλά, τελειώσαμε και το τελευταίο προγραμματισμένο δικαστήριο...επιτέλους....εύχομαι να μην έχω τίποτα απρόοπτο...τα υπόλοιπα θα αναβληθούν και πραγματικά έχω ησυχάσει........ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ.......κατέθεσα και κάτι ανακοπές που έληγαν οι προθεσμιες και δόξα τον Θεούλη θα είμαστε σε ετοιμότητα με το μπεμπάκι μου......:).....το περιμένω πώς και πώς.....;)...το μικρο μου...;)....ασφαλώς και θα σας ενημερώσω για το φύλο της εκλπηξούλας μου.....καλά σήμερα στο δικαστήριο όλες μου έλεγαν ότι θα είναι κορίτσι.....περιμένουν και αυτές...χιχιχιι.....βρε αναστάτωση που προκαλέσαμε....χιχιχιχι.... :lol::lol::lol::lol::lol: .....αλήθεια σήμερα είμαστε πολύ χαρούμενοι.....απελευθερωμένοι......αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ...ανακούφισηηηηηηηηηηηηηηηηη

Αναστασάκι μου κουράζεσαι καλή μου εε?...όλα θα μπουν σε ένα ρυθμό ΄μαναράκι μου....σε φιλώ....

Μυριαμάκι μου...οι κολικοί τελικά βασανίζουν όλα τα μωράκια...αχ...τα καημενούλικα....:(

Μαράκι μου, Αγγελική μου, Λενάκι μου, Εύη μου, Βάσω μου, Γιώτα μου σας στέλνω τα πιο γλυκά φιλιά μου...;)

Άννα Μαρίαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα....εσένα σε άφησα στο τέλος γιατί πολύ απλά προηγείσαι κοριτσάρα μου με τον Ανδρίκο σουυυυυυυυυυυυυυυυ......μετά πρώτα ο Θεός ακολουθούμε εμείςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς......σου στέλνω πολλά φιλάκιααααααααααααααααααααααααααα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Πήγα γιατρό, ούρα-πίεση-καρδιοτοκογράφο. Καμιά εξέλιξη ακόμα. Η πίεση κάπως ανεβασμένη, αλλά ο γιατρός δεν έδειξε να ανησυχεί. 9 η μικρή, μη φανταστείτε κανένα 1850.

Μύριαμ, πλάκα έκανα ρε, τι γέννησα;;;;!!!!!!!!!!!! Η 1983 που αναφέρεις συνέχεια ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ;;;

Βάσω ΑΚΟΜΑ δουλεύεις;

Μαρία, έτσι είναι, ο θηλασμός είναι θέμα θέλησης. Πάντως ρε κορίτσια, παλιά που δεν είχαν τα ξένα γάλατα, μια χαρά θήλαζαν. Και σε ξένα βιβλία που έχω διαβάσει, τον θηλασμό τον παρουσιάζουν ως το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Κούραση, βέβαια, αλλά όχι κάτι το τρομερό. Ίσως να μπαίνουμε στο τρυπάκι του ξένου γάλακτος. Για να δούμε τι θα κάνω εγώ... Όοοοοοοοοοοοοοοοοοταν γεννηθεί ο Ανδρέας...

Αγγελική, κι εγώ γέλασα πολύ με την ερμηνεία της ΠΗΤ!!!!! Ακριβώς έτσι!!!

Λυδία, μας έχεις σκάσει με το φύλο! Εγώ λέω είναι ή κορίτσι ή αγόρι.

Ρε κορίτσια, έχω δύο απορίες:

1. Χτες ήρθε μια φίλη μου, η οποία έχει δύο παιδιά που τα θήλαζε αποκλειστικά γύρω στο εξάμηνο (έτσι λέει). Με ρώτησε αν πήρα θερμός, αλλιώς να μου κάνει δώρο ένα πολύ καλής ποιότητας. Της είπα ότι δεν πήρα, και γενικά δεν πήρα αξεσουάρ για ξένο γάλα, εκτός από τριά μπιμπερό και αποστείρωση και τα έχω ακόμα στις σακούλες, γιατί θέλω να θηλάσω. Μου απάντησε ότι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να έχω ΠΑΝΤΑ θερμός με ζεστό νερό, γιατί σίγουρα θα μου χρειαστεί, γιατί δε γίνεται να ξυπνήσει το παιδί, να θέλει γάλα και να το έχω να περιμένει να βράσω νερό. Επίσης, πάντα μέσα στη τσάντα μου πρέπει να έχω το θερμός με το ζεστό νερό, γιατί πάντα χρειάζεται. Ρε κορίτσια, έχω χάσει επεισόδια; Αφού θα θηλάζω, τι θα το κάνω το ζεστό νερό;

2. Πώς βάζετε τα μωρά σας να κοιμηθούν; Όλες οι κοπέλες εδώ και έξω από το φόρουμ μου έχουν πει στο πλάι. Σε ένα βιβλίο που μου έφερε αυτή η κοπέλα, λέει ανάσκελα, γιατί σύμφωνα με έρευνες, μικρότερα ποσοστά συνδρόμου παιδικής θνηισμότητας είχαν τα μωρά που κοιμούνταν ανάσκελα. Αλλά αυτό γιατί μου φαίνεται επικίνδυνο; Αφού αν κάνει εμετό ή βγάζει γουλίτσες και είναι ανάσκελα, θα πνιγεί, δε θα πνιγεί;

Αυτάαα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsaki moy!!!!!!!!!!!hrthame kai emeis....kala den thymamai tipota apo osa grapsate!!!!!!!!grapsate kai polla kale!!!!!!!!!!!!!!

anna maria den mporw na katalavw ti to ekane to nero ayth h fylh sou efoson thilaze...mhpws gia kanena xamomilaki?????alla kai pali tha to tonize toso polu????????ti na pw...

oso gia ton ypno egw ton vazw sto plai alla aytos gyrnaei apo monos tou anaskela alla me gyrismeno to kefali tou aristera h dexia....panta etsi volevete thelei na einai araxtos....alla lene oti ta mwra enstiktiodws ama gyrisoun anaskela gyrnane to kefali sto plai!!!!!!!!!!!

egw pantws ton vazw sto plai kai vazw sthn vlath tou ena arkoudaki gia na mhn gyrnaei alla panta anaskela ton vriskw!!!!!!!!!

aggelikoula den to ekana akoma to tattoo akoma to meletaw.....vrhka kai kati pio wraio na kanw alla den tha mou vgainei wraio ston karpo pou thelw na to kanw....giyto kai akoma den exw kataleiksei sigoura.....prepei na paw apo ton tatouatzh na rto meletisoume mazi.....sou vazw fwto na deis ayto pou skeftomai na kanw.....einai 2 komatia puzzle kai sto ena mesa tha grapsw thn hmeromhnia gennishs tou mpempi kai argotera to onoma kai sto allo thn dikia mou hmeromhnia genniseis kai to onoma mou......mou aresei para poly san idea to puzzle......alla den tha mou vgei ston karpo wraio kai thelw opwsdhpote na kanw ston karpo tatouaz....ouffff den xerw

post-11182-13873938107723_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μυριαμάκι μου κολικούς το μαναράκι σου……ααααααχχχχχ

Εμένα όχι δεν κλαίει απλά βογκάει σπαρακτικά……πολύ βογκητό…αλλά τώρα είναι καλύτερα!φιλάκια

Αγγελικούλα μου και εγώ μαζεύω το σπίτι σταδιακά όποτε με αφήνει ο μικρός.

Σήμερα κάνω κανελόνια με κιμά στο φούρνο.

Και ο δικός μου είχε ίκτερο και είχε μπει και στη λάμπα.

Θα στρώσουνε τα μαναράκια μας θέλουμε χρόνο….μετά τα γεύματα θα λιγοστέψουν και όλα θα είναι καλύτερα.

Συμπεθερούλα ο χρόνος για μάμμυ λιγοστεύει τώρα με τα μωράκια μας!!!!

Λυδία μου ανακούφιση διαβάζω και χαίρομαι!!!!

Σημαντικό να χαλαρώσεις κοριτσάκι μου!!!!!

Με το καλό το μωράκι σας, γερό να είναι!!! Φιλάκιααααα

Άννα Μαρία μου στην αρχή ήταν δύσκολος ο θηλασμός λόγω αυπνίας….για μένα μιλάω πάντα! Όσο πάει καλυτερεύει.

Μια χαρά θα τα πας είμαι σίγουρη!!!

Εγώ θερμό δε πήρα, ούτε γάλα ξένο υπάρχει μέσα στο σπίτι για να υπάρχει ααανννννν χρειαστεί και δε μου χρειάστηκε μέχρι τώρα!!!!

Εγώ τον βάζω στο πλάι με σφηνάκι αλλά τώρα πια γυρνάει μόνος του ανάσκελα!!!!

Εμένα που βγάζει γάλα και είναι ανάσκελα γυρνάει το κεφαλάκι του στο πλάι και το βγάζει…όλα έτσι κάνουν.

Χριστινάκι αν κάνεις παζλ τατουάζ θα προσθέσεις και άλλο κομμάτι αργότερα με το δεύτερο μωρόοοοοοοο!!!!!!

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα, κι εγώ όποτε μπω, εξαφανίζονται όλες!

Μαρία, ούτε κι εγώ πήρα ξένο γάλα. Ευτυχώς οι πάντες στο άμεσο περιβάλλον μου (άντρας, γονείς, πεθερικά) θεωρούν αυτονόητο το θηλασμό, οπότε κανείς δε με πιέζει να αγοράσω ξένο γάλα ή θερμός ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!

Για το σφηνάκι διάβασα και μου έχουν πει ότι πολλοί το θεωρούν επικίνδυνο. Αμάν πια, όλα τα ανατρέπουν συνέχεια, δεν ξέρουμε κι εμείς τι να κάνουμε...

Ελπίζω εμένα να μην έχει ίκτερο και να θέλει ήλιο, γιατί ο ήλιος έχει καταργηθεί σ' αυτή τη χώρα απ' το Σαββάτο. Σήμερα το πρωί είχε λίγο, αλλά τώρα πάλι κάνει κατακλυσμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου όλα θα τα δεις στην πράξη σιγά σιγά...με αυτά που έχεις διαβάσει , που σου έχουν πει, και θα κάνεις πιστεύω το καλύτερο για το παιδάκι σου από όλες τις απόψεις.

Εγώ όταν έφυγα από το μαιευτήριο ο παιδίατρος εκεί μου έδωσε χαρτί με γραμμένο ένα γάλα να το έχω πρόχειρο.....ποτέ δε το αγόρασα.

Προσπαθούν μερικοί να προωθήσουν τα έτοιμα, λόγω χρήματος :evil:

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou kai esy edw??????ti kanei o mikroulis sou??????exei kolikous e/??????ypomonh ai polleeeeeeeeeees agalitses ama megalwsei ligo akoma tha hremhsei poly!!!!!!!

anna maria kai egw eixa parei sfinaki alla den to polymxhshmopoihshame...sthn arxh diplanw 2 petsetes kai tou avaze sta plagia meta to xrhshmopohsa to sfhnaki alla to ekane pera kai gyrnouse anaskela opote to evgala!!!!!!!!

oso gia ton iktero kai emena eixe sthn arxh alla lampa den xreiastike!!!den einai tipota ta perisotera mwrakia exoun sthn arxh!!!!

exthes eixame paei sthn kopela tou afentikou tou antra mou pou einai egyos 7 evdomadwn(einai kai ayth 23 xronwn mikroula)kai milousame 4 wres gia eggymosynh...tis elega diafora...to poso mou aresei na milaw gia thn eggymosynh den legete....mporw aneta na milaw kai na dinw symvoules olh mera..xaxaxaxaxa afhste pou syginoume giati thymamai kai ta dika mou!!!!!sto telos me epiase ponokefalos kale..pwpwwwww!!!!!!axaxa

maraki exw enthousiastei trella me thn idea tou puzzle tattoo!!!!ontws argotera tha prosthesw kai allo kommati...alla den tha mporw na to kanw ston karpo pou mouaresei poly giati tha vgei poly mikro kai tha xathei to sxhma...den xew tha paw na milisw kai me ayton kai tha doume pws tha to kanoume!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, κι εγώ αυτό πιστεύω, ότι θα τα δω στην πράξη. Απλά φοβάμαι μην κάνω κανένα λάθος που δε διορθώνεται... :(

Τι να πω γι' αυτή τη μανία με τα έτοιμα γάλατα... Σε άλλες χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου δε δίνουν καθόλου και θεωρούν αυτονόητο το θηλασμό. Σε Ελλάδα και Κύπρο, άμα δε δίνεις συμπλήρωμα, κάνεις κακό στο παιδί και στον εαυτό σου! Έχω ακούσει τρελές ιστορίες για διακοπή του θηλασμού ήδη από τις πρώτες μέρες, κάποιες φορές και στο μαιευτήριο ακόμα, λόγω παραπληροφόρησης. Η γυναίκα κάποιου φίλου μου πήρε χάπια και το έκοψε πριν βγει απ' το μαιευτήριο, επειδή πέτρωνε λέει, πράγμα που εύκολα αντιμετωπίζεται με μασάζ και περισσότερο θηλασμό! Μια άλλη το έκοψε επειδή είχε πολύ γάλα και βαριόταν να το βγάζει με το θήλαστρο! Και οι περισσότεροι παιδίατροι συμβουλεύουν να δίνεις συμπλήρωμα μετά το θηλασμό για να βεβαιωθείς ότι χόρτασε το μωρό!

Ό,τι να 'ναι οι πιο πολλοί.

Η νοσοκόμα στην κλινική μου έλεγε τις προάλλες ότι στην Κύπρο μόνο στη Λευκωσία έχει συμβούλους θηλασμού. Οπότε, αν οι περισσότερες γυναίκες είναι παραπληροφορημένες, πώς να θηλάσουν; Ευτυχώς που έχουμε το μάμμυ και το ίντερνετ γενικώς, γιατί αλλιώς δε θα ξέραμε τι μας γίνεται!

Χριστίνα, κι εγώ σκέφτομαι στην αρχή να βάζω μια κουβερτούλα ή μια πετσέτα και να τον βάζω στο πλάι.

Κι εμένα μ' αρέσει να μιλάω για την εγκυμοσύνη και να δίνω συμβουλές! Και καλά, η έμπειρη, χε χε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΔώ είμαι καλε..

Ταισα, αλλαξα, έβαλα για ύπνο το νινι,έκανα σκουπίσμα,σφουγγαρισμα και το μπάνιο πάνω, ξανά θηλασα, αλλαξα και ξανά νανι..κοιμάται καλα σήμερα..για να δούμε.αυτο το παιδι είναι με τις μέρες του..τώρα έκανα δυο τοστακια να φάω, δεν έφαγα τίποτα απο το πρωί..

Χριστινακι, πολυ ωραία ιδέα το παζλ..όπως λέει και το μαρακι13 θα μπορείς να βάλεις κι αλλα κομμάτια μετα..μου αρέσει γιατι συμβολίζει την ενότητα..η πολυ στενούς δεσμούς τεσπα..το συγκεκριμένο που έβαλες φωτο δεν με τρελαίνει..κάτι με χαλάει, δεν ξέρω τι..στον καρπό, αν δεν θες να το κανείς και να κάνει μπαμ, θα πρότεινα να μην κάνει χοντρές γραμμές, να μην χρωματισει και να μην το φορτώσεις με αλλα γράψε μόνο αρχικά ονομάτων κι οχι ολόκληρα αλλα και η ημερομηνία μέσα σε παζλ έτσι όπως το φαντάζομαι το γεμίζει πολυ..δεν ξέρω..ο τατουατζης θα σου προτείνει κάτι καλο πιστεύω..πάντως για καρπο κανε κάτι διακριτικό..

Άννα Μαρία, εγω του βάζω μια κουβέρτα πίκε τυλιγμένη ρόλο στην πλάτουλα του..κι εγω όπως τον βάζει η Χριστίνα τον βάζω για ύπνο.αλλα κι έμενα γυρνάει ανάσκελα..και φυσικά απλώνει χέρια πόδια..το κεφάλι το εχει γυρισμένο αριστερά η δεξιά ..βρέχει στην λαρνακα?εδω είχε ωραία λιακάδα απο το πρωι, καταγαλανος ουρανός ούτε ένα σύννεφα κι..τωρα εχει κάτι σύννεφακια αλλα δεν το βλεπω για βροχή σήμερα..

Μαρακι 12, κανελονια με κιμα?!!!μου αρέσουν πολυ..απο πάνω βάζεις τυρί η ελαφριά μπεσαμελ?πως και πως περιμένω να φύγουν οι ρήμαδοκολικοι και να είναι πιο ήσυχο το πουλάκι μου..όσο για τα γεύματα ο δικός μου είναι λίγο φάγανο μωρο..το λέει και η παιδιατρος ..οπότε δεν με βλεπω να αλλάζει κάτι ως προς αυτο το θέμα..ευελπιστώ μόνο να αλλάξει κάτι στο θέμα του βράδυ νου ύπνου γιατι το μάτι εχει γίνει μαύρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, τώρα που έχει αρχίσει το κρύο τι κάνετε με τη θέρμανση; Εμείς αντέχουμε προς το παρόν, μόνο όταν κάνουμε μπάνιο βάζουμε σόμπα, άλλωστε δεν κάνει και κανένα τρελό κρύο, αλλά όταν γεννηθεί ο μικρός λέμε για σόμπες και αν κάνει πολύ κρύο το βράδι, θα πάρουμε ένα κινητό σώμα καλοριφέρ, γιατί δεν είναι και πολύ καλή ιδέα να έχουμε τη σόμπα αλλογόνου ανοιχτή όλο το βράδι!

Οι περισσότερες φίλες μου θέρμαιναν το σπίτι με κλιματιστικό, αλλά δε μου αρέσει καθόλου η ιδέα. Τις ελάχιστες φορές που το βάλαμε στο ζεστό πέρσι το χειμώνα, η ατμόσφαιρα γινόταν πάρα πολύ αποπνικτική. Αυτές μου λένε ότι είναι απαραίτητο, αλλά δε μου φαίνεται καθόλου κατάλληλο.

Τώρα σταμάτησε η βροχή, αλλά έχει ακόμα συννεφιά...

Εμείς φάγαμε λαχανόρυζο σήμερα, γιάμ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία είναι θέμα και καλής μαίας και να το κυνηγήσεις από την αρχή…

Εγώ στη μαία το είχα ξεκαθαρίσει και της το είχα επισημάνει ότι το πιο σημαντικό είναι να θηλάσω ….και μου είχε εγγυηθεί, την κουνιάδα μου η μαία δε τη βοήθησε και πέτρωσε….και ούτε καν προσπάθησαν να την βοηθήσουν, και της έλεγε ότι φταίει το στήθος της και ο τρόπος με τον οποίο κατέβηκε το γάλα….που όταν τα είπα στη μαία μου μόνο που δε γέλαγε!!!!!!!

Εμένα μια γνωστή μου έκοψε το γάλα της ξέρεις γιατί;;;;;;;;;;;;;;;;

Για να ΚΑΠΝΙΖΕΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!

Αγγελικούλα μου πάνω από τα κανελόνια βάζω σάλτσα κόκκινη με κρέμα γάλακτος και τυριά.

Εμένα οι κολικοί έχουν λιγοστέψει, βοήθησαν πολύ τα γαλακτοκομικά που μου είπε η παιδίατρος να κόψω.

Βέβαια 3 βδομάδες ούτε το καφεδάκι μου δε πίνω γιατί το πίνω μόνο με γάλα……και πάλι μου έλειψαν τα τοστ!!!!!!!!!!

Εγώ χτες το βράδυ κοιμήθηκα καλά….με τον μπέμπη…

Κοιμήθηκε από τις 10 ως τις 4.30 το πρωί πήγα να το ξυπνήσω στις 2 για να φάει αλλά τελικά τον άφησα, και τον τάισα μετά , είχε φάει αρκετά και είχε χορτάσει….

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, δεν το συζητάμε, υπάρχει μεγάλη ανευθυνότητα στο θέμα θηλασμός. Πάντως είναι καλύτερο να καπνίζεις και να θηλάζεις από το να μη θηλάζεις καθόλου. Αλλά σίγουρα το τσιγάρο θα κάνει κακό και στο μωρό και στη μητέρα, δεν το συζητάμε...

Καλά, με όλα αυτά τα τυριά και την κρέμα γάλακτος στα κανελόνια, εσύ πώς θα φας;

Πάντως εγώ δε χρησιμοποιώ ποτέ μου κρέμα γάλακτος στη μαγειρική μου και σπάνια κάνω κάποιο γλυκό που να χρειάζεται κρέμα γάλακτος (εδώ παθαίνει κρίση ο Παρλιάρος, που βάζει κρέμα γάλακτος παντού!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που είστε καλε?τωρα που ήρθα εγω φύγαμε εσείς? :(:(

Άννα Μαρία, εδω στην κυπρο όταν φεύγεις απο την κλινικη σου δίνουν δυο κουτιά γάλα..εμένα μου έδωσαν..είναι ακόμα στο ντουλάπι..συμπλήρωμα έχω δώσει αρκετές φορές αλλα ποτε πάνω απο 70μλ σε μια μέρα..μπορει να κάνω και τρεις τεσσερεις μέρες να του δώσω..προσπαθω να το αποφύγω αλλα κάποιες μέρες είναι πολυ δύσκολες και λόγω κολικων αλλα και κούρασης και αυπνιας..αυτο το συμπλήρωμα που του έδωσα είναι ειδικο για κολικους..βέβαια και πριν αλλα και μετα το συμπλήρωμα θηλασα..κορίτσια για κάποιες περιπτώσεις ο θηλασμος δεν είναι τόσο εύκολος..εγω δεν έχω την παραμικρή βοήθεια μέσα στο σπίτι..κάι καλα στις δουλειές του σπιτιού έχω κάνει τρομερές εκπτώσεις λόγω χρόνου αλλα υπάρχουν και βασικές ανάγκες όπως το φαγητο, η τουαλέτα κτλ..έτυχε μέρα που ήμουν νηστικοί μέχρι το απόγευμα που ήρθε ο άντρας μου γιατι όλη την μέρα έκαιγε και τον είχα στο στήθος κι αυτός έκαιγε πιο πολυ κι έδιωχνε το στήθος γιατι είχε αδειάσει μετα απο τόσες ώρες, έβγαζε πολυ λίγο αλλα δεν είχε την υπομονη. Και φυσικά έκαιγε και λόγω πείνας αλλα και κολικων..τι να έκανα?να μην του δώσω το συμπλήρωμα?το ήπιε μονορουφι σχεδόν και ξύπνησε ύστερα απο 4-5 ώρες..το στήθος μου ήταν γεμάτο, έτρεχε το γάλα..θηλασε και απο τις δυο πλευρές, τα άδειασε σχεδόν και ξανά κοιμήθηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Για να πετύχεις με το θηλασμό πρέπει οπωσδήποτε να έχεις βοήθεια. Τελικά ευτυχώς που είναι άνεργος ο άντρας μου, κι ας έχουμε μόνο το μισθό μου. Έχω και τη μάνα μου, όσο κι αν μου σπάει τα νεύρα, η βοήθεια σίγουρα δε θα μου λείψει! Απ' ό,τι διαβάζω, είναι σχεδόν αδύνατο να έχεις και το θηλασμό και το νοικοκυριό, τουλάχιστον στην αρχή.

Όταν λες "έκαιγε" εννοείς "έκλαιγε" ε; :P :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου στα δικά μου δεν έβαλα ούτε τυριά ούτε κρέμα γάλακτος αλλά ούτε και μπαχαρικά.... :(

Δε πειράζει υπομονή για το μπεμπεδάκι μου, αρκεί που είναι καλύτερα.

Αγγελικούλα μου εγώ έχω προτάσεις για βοήθεια και από μαμά και από πεθερά αλλά δεν έχω πάρει τη βοήθεια του κοινού ακόμα :lol::lol::lol:

Το έχω περάσει αυτό που λες να περιμένεις τον άντρα σου να έρθει....μια μέρα ειδικά που με έπιασε να πάω και τουαλέτα.....υπέφερααααααα!!!! Αλλά δε θέλω να ανακατέψω μαμά ή πεθερά....τουλάχιστον για την ώρα.

Η αυπνία είναι κακός σύμβουλος για τον θηλασμό, πολλέες φορεές ένιωσα χάλια...αλλά μόλις ηρέμησα είπα όχι δεν θα την αφήσω να με νικήσει....την παλεύω......!!!!!!Αλλά χτες μου έκανε δώρο και ο γιος μου και κοιμήθηκα λίγο και σηκώθηκα πιο ντούρασελ για πόλεμο......... :lol::lol::lol:

όσο για τις δουλειές και εμείς που έχουμε αυτό το πάνω κάτω....πολύ άγχος.....μόλις κοιμηθεί αρχίζω τον μαραθώνιοοοοοοοοοο :roll:

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία, τρελό κρύο ακόμα εδω δεν κάνει..την ημέρα είναι 25-27 βαθμούς μέσα στο σπίτι και το βράδυ παει 21-23. Ακόμα δεν βάλαμε τα σωματα που λέγαμε..το ψάχνει ο άντρας μου το θέμα γιατι υπάρχουν δυο τύποι..μάλλον θα καταλήξουμε σε αυτα που εχει ο α.χ (να μην πω όνομα) που εχει το μεγάλο κατάστημα στην κοφινου..αλλα τσουζει λίγο η τιμη τους. Εχει και κάποια που είναι λίγο πιο φτηνά αλλα καίνε πιο πολυ ρεύμα..θα πάρουμε τα πρώτα αλλα σε καμία βδομάδα θα τα βάλουμε γιατι πρέπει να έρθουν σπίτι και να μετρήσουν τετραγωνικά και να μας πουν ποσα να βάλουμε..ΑΣΕ, βγήκαμε εκτός προγραμματισμού τον τελευταίο καιρο οικονομικά..

Έτυχε να βάλω δυο τρεις φορές το κλιματιστικά αλλα επειδη ξηράινει την ατμόσφαιρα βάζω ένα μεγάλο ποτήρι με νερό..

Ναι καλε..έκαιγε..ααααχχ τώρα θα με μάθεις βρε Άννα Μαρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι, αυτο το πάνω κάτω δεν πάλευεται..και για τις δουλειές είναι πολυ ταλαιπωρία..

Μπαχαρικά κι εγω αποφεύγω εντελώς..η παιδιατρος μου λέει ότι τα γαλακτοκομικά δεν βλάπτουν..τρώω κανά γιαούρτι και πινω ένα ποτήρι γάλα το πρωι..α, και τόστακι με τυρί αλλα χαμηλό σε λακτοζη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, κι εμείς όλα μας τα ηλεκτρικά είδη από τον ΑΧ τα πήραμε. Τώρα, όπως είπα θα πάρουμε ένα απλό κινητό καλοριφέρ, και θα το βάζουμε το βράδι όταν κοιμόμαστε, όταν και αν χρειάζεται.

Δε θέλουμε να βάλουμε κάτι μόνιμο, γιατί θέλουμε να το ψάξουμε για κάτι πιο οικολογικό.

Κι εμείς έχουμε ξεφύγει οικονομικά, αλλά ακόμα κρατιόμαστε! :P

Τα γαλακτοκομικά απ' όσο ξέρω, βλάπτουν στο θηλασμό μόνο αν έχει το παιδί αλλεργία. Γενικά, η μητέρα που θηλάζει πρέπει να τρώει πολύ καλά, δηλαδή, σωστά και ισορροπημένα, όχι δίαιτες, και όχι νηστική μέχρι το απόγευμα!

Ρε κορίτσια, θέλετε να πείτε ότι, αν είστε μέχρι το απόγευμα μόνες σας με το μωρό, δεν πάτε τουαλέτα; Γιατί δεν το βάζετε στο ριλάξ και να το πάρετε μαζί σας μέχρι την πόρτα τουλάχιστον, να έχετε οπτική επαφή; Δε λέω να κάνετε σαν τη πεθερά μου που όταν κοιμούνταν τα μωρά τα άφηνε μόνα της και πήγαινε στον μπακάλη (σας το έχω ξαναπεί)!!! Αλλά μέχρι την τουαλέτα δεν μπορείτε να βρείτε κάποιο τρόπο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλες μου αγαπημένες γεια σας!!!

δεν πρόλαβα να σας διαβάσω....γιατί όπως καταλαβαίνετε που χρόνος...

καλορίζικο το νέο μας ποστάκι, κορίτσια μου εγκυούλες με το καλό!!!!

Άννα Μαρία κάνε την αρχή!!!!

Σήμερα σαραντήσαμε, πήραμε την ευχούλα.Ευτυχως η μικρούλα μου ήταν κυρια,

φοβόμουν μην αρχίσει να ουριάζει αλλά όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία μου και βέβαια πάω τουαλέτα.....όταν είμαι μονη..

έτυχε όμως μια μέρα που δε καθόταν πουθενά και από το κλάμα πνιγόταν και φοβομουν να τον αφήσω...και στο ρηλάξ δε καθόταν ...αλλά αυτό έγινε μόνο μια φορά

Δωράκι μου γειά σου...

εμείς ευχή παίρνουμε την Κυριακή που βαπτίζεται και ο ξαδερφούλης μας, κανονικά σαραντίζουμε Δευτέρα.

Φιλάκια στη μικρή σου!!!!!

url=http://lilypie.com]Gprip3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, εντάξει βρε! Μια φορά που δεν καθόταν οκ! Έτσι όπως το είπες, νόμισα ότι δεν πας ποτέ τουαλέτα όταν είσαι μόνη με το μωρό!

Δώρα, εγώ θα κάνω την αρχή ή ο Ανδρέας; Άσε που κάτι μου λέει ότι την αρχή την έχει κάνει ήδη η Γιώτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία, εγω μια φορα τον έβαλα στο ριλαξ, ήταν ήσυχος αλλα δεν κοιμόταν κιόλας,και μπήκα να κάνω μπάνιο..έχω μπάνιο μέσα στο υπνοδωμάτιο μου, είχα αφήσει την πόρτα ανοιχτεί για να τον ακούω ..στο πενταλεπτο ξεκίνησε το κλάμα..όπως ήμουν με σαπουναδες πετάχτηκα απο την μπανιέρα,πάω να πιάσω το μπουρνουζι και έφαγα την σούπα στο πάτωμα, σας το έχω ξαναπεί νομίζω..όσο ια τις άλλες ανάγκες ας το..ποτε ο Γιάννης δεν μπορει, ποτε ο κώλος του πονει..άμα το μωρο κλαίει πρέπει να είμαι δίπλα του..δεν μπορω να τον ακούω να κλαίει, μωρο είναι ,θα κλαίει θα μου πεις αλλα όταν λειπω απο δίπλα του έχω την ενδοεπικοινωνια στο αυτί..και το φαγητο είναι δύσκολο..αν το μωρο δεν κοιμάται και δεν κάθεται δέκα λεπτά ήρεμο, τι κανείς?

Ο δικός μου δεν φαίνεται να εχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά..δεν βλεπω τιποτα στα κακακια του..είχα δοκιμάσει και εγω όταν ξεκίνησαν οι κολικοι και δεν έτρωγαν για καμία βδομάδα αλλα δεν είδα διάφορα.

Δωράκι μου,σαραντησατε?!καλες βόλτες φιλενάδα!κυρια η μικρη ε?μπραβο το καμάρι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...