Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012 Νο2


Recommended Posts

Μαια πεθερα τι τελειααααα !! θα σε βοηθησει πολυ twigy μ οπως φανταζομαι ηδη μεχρι τωρα.... πες μου ομως την εχεις ρωτησει τι αποψη εχει για την επισκληρίδιο? γιατι εγω σκεφτομαι οτι θα κανω οποσδηποτε !! δεν το χω συζητησει ακομα με τον γιατρο μου...... σκεφτεται καποια αλλη μανουλα εδω να κανει?

Γιωτα μ περαστικα σε ολους σας !!

ανθρωπακι ελπιζω να ηταν περαστικα και τωρα να νιωθεις πολυ καλυτερα...

περιμενω πως και πως τη φωτο του nathan !! 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 935
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανήλθα! Σημερα όπως καταλάβατε εχω χρόνο για κους κους.

Εμεις λέμε να στολίσουμε την Κυριακή.

Εγω στο πρωτο έκανα επισκληρίδιο και αν εχω παρομοια γεννα θα κανω και στο δευτερο. Να πω την αλήθεια μου δεν ειμαι πολύ υπερ του φυσικού τοκετου αν ειναι να υποφερω 14 ωρες , προτιμω να το απολαυσω με την μαγικη ενεσουλα. Εκτος πια αν όλος ο τοκετος εξελιχθει γρηγορα και γεννησω με αυτο που λεμε ενα πόνο. Ο αντρας μου δεν θελει καθολου να ειναι μεσα δεν αντεχει! στην πρωτη γεννα ηταν μεσα για πολλες ωρες οχι ομως όταν γεννουσα ετσι και αλλιως τις τελευταιες ωρες ήταν εξω γιατι ουτε και εγω τον ηθελα διπλα μου αισθανομουνα απαισια δεν ηθελα να με βλέπει να ποναω τοσο πολύ.

Γιωτα καλο το βιβλιο ετσι? θα παω να το αγορασω αυριο το πρωι.

Ελινουλινι ωραιο το δεντρο και διαφορετικό. Εμενα ειναι μικρο και πολύ κλασσικο θα σας βαλω φοτο οταν στολισω που δεν ξερω πως μπαινει αλλα δεν νομίζω να ειναι δυσκολο. Αυτά φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα κοριτσακια. Πως ειστε σημερα??? εγω κουτουλαω απο το πρωι σαν ζαβλακομενο ειμαι , εχει αρχισει κ με ξανα πιανει η νυστα του πρωτου τριμηνου ...

Κοριτσια εγω δεν θελω κανεναν μεσα οταν θα γενναω, πρωτον ντρεπομαι κ δευτερον δεν θα ηθελα να με δει ετσι ο αντρουλης μ ταλεπορημενη κ χαλια ... βρε κοριτσια εχω μερικες ερωτησουλες που αν μπορουν να μ πουν οι δευτερομανουλες η οσες γνωριζουν... με το που γεννας μετα τι γινετε?? δηλαδη πας για μπανιο? επιτρεπετε? πως γινετε? και ο μπαμπας ποτε ερχετε για να δει το μωρο?

twiggy μου εγω στην αρχη σκευτομουν να μην παρω φαρμακο αλλα μετα το ξανα σκευτηκα κ λεω γιατι να ποναω τοσο αφου μπορεις κ να μην πονας κ αλλωστε θα το ζησω ολο πιο ευχαρηστα ... οποτε θα κανω επισκληριδιο...

σας αφηνω παω να μαγειρεψω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκανα επισκληριδιο και στα 2 παιδια.....στο πρωτο δεν με επιασε και κοιλοποναγα 12 ωρες....στον δευτερο ολα τελεια...γεννησα μεσα σε 2 ωρες.....η επισκληριδιος τελεια......και δεν ειχα ουτε ενα ραμμα......

μπανιο αν γεννησεις φυσιολογικα μπορεις να κανεις αμεσως....αν κανεις καισαρικη δεν μπορεις.....νομιζω μετα απο 1 μερα.......

το μωρακι στο μπαμπα το δειχνουν μολις γεννηθει.....δηλαδη μετα απο κανα 10λεπτο...

ελινουλινι περιμενουμε φωτο......με γεια και τα πραγματακια σας....

εβιτα εμενα δεν με αφησαν και ποτε οι υπνηλιες.....

twiggy τι τελεια που η πεθερα ειναι μαια..ελπιζω να σε βοηθησει πολυ......

με εχουν τρελανει σημερα....μου ερχεται να τα πνιξω.,....εχουν ξεσαλωσει εντελως......δεν μπορω τα νευρα μου........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!! πάλι πολλά γράψατε.......

Αχ και εγώ Εβίτα μου πολύυυυυ νύστα...... να φανταστείς δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι σήμερα, στις 12 σηκώθηκα η γαϊδούρα :oops::oops:

Μαριαπαπα εμένα δεν πρόκειται να μπει ο καλώς μου, αντί να προσέχουν εμένα όλοι θα προσπαθούν να τον συνεφέρουν γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σοργιαστεί :lol::lol: δεν αντέχει καθόλου, όχι μόνο το αίμα, αλλά να με βλέπει να πονάω......έτσι κι αλλιώς με βλέπω για καισαρική με τα δίδυμα......

Σοφούλα έχεις δίκο, όσο αφορά την υπογονιμότητα...

ΝΑΝ απίστευτο αυτό με την γνωστή σου, πολύ άτιμο το άγχος... να δεις άγχος ο άντρας μου.... εμείς παντρευτήκαμε μικρά 23 εγώ, 24 ο άντρας μου... και κάθε μήνα ερχόταν έξω από την τουαλέτα ήξερε πότε περίπου αδιαθετό και ρώταγε αν μου ρθε αίμα.....και μετά με πήρε και μενα η κάτω βόλτα....τα πόδια ψηλά μετά την επαφή, μαξιλαράκι κάτω από την λεκάνη και πολλά κόλπα....τώρα τα σκέφτομαι και γελάω :lol::lol:

Twiggy την ίδια ηλικία έχουμε και εγώ 33 είμαι..... ;)

Ανθροπάκι εύχομαι να είσαι καλύτερα σήμερα!!!!

Μπουρίκ περαστικούλια σας!!!!!

Εβάκι καλά αποτελέσματα σήμερα περιμένουμε τα νέα σου...... εγώ για καρότσι θα πάω την άλλη εβδομάδα που θα πάρει λίγες μέρες άδεια ο καλώς μου και θα έχουμε χρόνο με την ησυχία μας να ψάξουμε.......

Elinoylini μεγειά τα ρουχαλάκια......

Αυτά προς το παρόν ....πάω να βάλω μια μακαρονάδα και τα λέμε αργότερα........Φιλιάαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά Εβιτα το καλο όταν γεννας φυσιολογικά είναι οτι αφου γεννησεις δεν αισθανεσαι ουτε σε αντιμετωπίζουν ως άρρωστη. Εμενα με ανεβασαν στο δωματιο με τακτοποιησαν στο κρεβατι χωρις ορους χωρίς τιποτα μου εφεραν αμεσως να φαω απλα επειδη ήταν βραδυ και ημουν πολύ κουρασμενη εκανα μπανιο το πρωι.

Ακριβως μετα την γεννα μενεις περιπου 1 -2 ωρες στην ανανηψη. Εμενα αυτό που δεν μου αρεσε καθολου στο Ιασω που γεννησα το πρωτο μου και που σε καμια περιπτωση δεν θα ξαναγινει τωρα ήταν ότι δεν ειχα κοντα ουτε τον αντρα μου ουτε το μωρο μου για να μου περασει η ωρα στην ανανηψη με αποτελεσμα να μην ειμαι καλά ψυχολογικά. Αφου περασε η ωρα ήρθαν με καθαρισαν με μπεταντιν, μου εβγαλαν τον ορο και με ανεβασαν στο δωματιο. Εχω ακουσει απο φιλες μου οτι ειχαν τοσο ευκολη γεννα που ανεβηκαν με τα ποδια στο δωματιο τους εγω ήμουν λιγο συντριμια απο την κουραση το 1 βραδυ κοιμηθηκα και ροχαλιζα απο οτι μου ειπαν οι αλλες κοπελες στο δωματιο και δεν επαιρνα χαμπαρι τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!

περαστικα σε οσες εγκυουλες ειναι αρρωστες...!

εμενα μου εχει πει και η μαμα μου και η πεθερα μου, ολες πια μεσα θελουν να ειναι μεσα! αλλα θελω μονο τον αντρα μου και κανεναν αλλον! αν γινει κατι και δεν θα μπορει να ειναι, τοτε μονη μου!

οσο για την επισκληριδιο εγω δεν θελω να κανω! ειμαι πολυ μαζοχα??? μονο αν οι πονοι ειναι τοσο εντονοι που πραγματικα δεν θα αντεχω! αλλα και παλι θα προσπαθησω να κρατηθω! αποτι εχω διαβασει σε μια γεννα πολλων ωρων δεν σου κανουν ενεση απο την αρχη αλλα οταν ειναι καταλληλη η διαστολη! 6 νομιζω! διορθωστε με οι δευτερομανουλες αν κανω λαθος! και πολλες φορες στην κανουν αφου εχουν περασει οι εντονοι πονοι! αλλα γενικα θελω να ειναι πολυ φυσικο! μακαρι να πανε ολα οπως τα θελω και οχι αντιθετα...! :roll:

σημερα πηγα για τις εξετασεις του μηνα και μου ειπε η μικροβιολογος μου οτι θα κλεισουν τα ιατρεια του ικα και απο αρχες του χρονου θα πηγαινουμε σε ιδιωτες και μετα θα περνουμε τα λεφτα απο το ικα! εχετε ακουσει κατι? τι λετε μας συμφερει? εγω απο τα ιατρεια του ικα που εχουμε εδω ειμαι πολυ ευχαριστημενη μεχρι στιγμης! δεν εχει κοσμο πολυ και μου κλεινουν σχεδον αμεσως ραντεβου! πηρα εχθες για τον γυναικολογο για να μου γραψει τις εξετασεις και μου το κλεισανε για σημερα!

οσες αρχισατε το πλυσιμο των ρουχων ποιο απορρυπαντικο πηρατε? εγω εχω παρει το baby planet. το εχει δοκιμασει καμια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω ευτυχως που εχω κ σας κ ενημερωνομαι γιατι δεν ειχα ιδεα... απ΄αυτα κ ποιον να ρωτησω???

mariapapa24 μου μακαρι να σου πανε ολα οπως τα θελεις κ να μην παρεις φαρμακο... εγω να σου πω την αληθεια φοβαμαι λιγακι για εκεινη την ωρα.

κ γω δεν εχω αρχισει να πλενω ακομα , η μαμα μ λεει να μ τα κενει εκεινη αλλα θα ερθει 5 ιανουαριου εσεις τι πιστευετε να την περιμενω η τελος του δεκεμβρη να αρχισω????

σας αφηνω σε λιγο ερχετε ο αντρουλης μ κα θα φαμε. καλο μεσημερι σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα επισκληρίδιο στο γιό μου και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Απόλαυσα όλη την διαδικασία του τοκετού χωρις ιδιαίτερο πόνο, μόνο προς το τέλος πόνεσα πιο έντονα αλλά αυτό κρατησε λίγο. Θα ξανακάνω οπωσδήποτε και στο δεύτερο εκτος πια αν γεννήσω γρήγορα όπως λέει και η ΝΑΝ και δεν προλάβω να κάνω τίποτα ;););) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε κοριτσια. Είμαι στη δουλειά και κουτουλάω :?:? Με έπιασαν πάλι οι νύστες του πρώτου τριμήνου :(:( . Εσεις εχετε κατάπτωση ή μόνο εγώ τη νοιώθω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω την αληθεια ουτε εγω ηθελα να κανω επισκληριδιο...αλλα εκεινη την ωρα σκεφτεσαι πως να ανακουφιστεις.....ειδικα οι τεχνιτοι πονοι ειναι πολυ χειροτεροι απο τους φυσικους....αλλα πλεον πολυ σπανια γεννας με τους δικους σου....και ειδικα οταν σου σπασουν τα νερα δεν παλευεται...εκει ξεκιναει το πανυγηρι......αχ!!!!!!τι σκεφτομαι η ετοιμογεννη :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariapapa έγώ όσες ρώτησα για απορρυπαντικό μου είπαν για το ΑΡΚΑΔΙ ότι είναι το καλύτερο για αρχή και η μία φίλη μου έχει παιδίατρο νύφη και τις είπε ότι μόνο αυτό εμπιστεύεται........ Και εγώ αυτό θα πάρω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια σας ευχαριστω ευτυχως που εχω κ σας κ ενημερωνομαι γιατι δεν ειχα ιδεα... απ΄αυτα κ ποιον να ρωτησω???

mariapapa24 μου μακαρι να σου πανε ολα οπως τα θελεις κ να μην παρεις φαρμακο... εγω να σου πω την αληθεια φοβαμαι λιγακι για εκεινη την ωρα.

κ γω δεν εχω αρχισει να πλενω ακομα , η μαμα μ λεει να μ τα κενει εκεινη αλλα θα ερθει 5 ιανουαριου εσεις τι πιστευετε να την περιμενω η τελος του δεκεμβρη να αρχισω????

σας αφηνω σε λιγο ερχετε ο αντρουλης μ κα θα φαμε. καλο μεσημερι σε ολες

κανε λιγα μονη σου....και τα πιο πολλα αστα και για την καλη τη μανουλα σου.....θα εχεις αλλωστε ενα μηνα ακομα για να γεννησεις.....η μαμα σου μια χαρα θα τα προλαβει..απλα κανε λιγα εσυ ετσι για να μην αγχωνεσαι.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gina1975 με το καλο τα διδυμακια σου....σε ποια βδομαδα εισαι;;;;

εχουμε αλλες 2 διδυμομανουλες τη κικη που περιμενει 2 αγορακια και την ευα που περιμενει 2 κοριτσακια.......

καλως ηρθες στην παρεα μας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gina1975 kalwsnr8es kai egw didumomanoula!!!!!poso eisai????

gia t arkadi kotitsia exw akousei k egw kai exw peistei episns!! :P oso gia tnv episkluridio 8etikn eimai k egw...emena koritsia d m'exoun piasei pali oi treles upvnlies..lete na 3avar8oun sigasiga????wx...favtasteite oti akrivws prin ma8w oti eimai egkuos t kalokairi me pnre o upnos mes t fouskwto enw ntav en kivnsn...pngaivame volta kapoious filous kai egw koimomoun mes t skafos eleos...afou o antras m m leei d uparxei periptwsn va mnv eisai egkuos...gt an d eisai kati exeis prepei na se dei giatros xaxaxaxaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gina καλως ήρθες στην όμορφη παρεούλα μας....... :D

Και εγώ διδυμομανούλα και δύο αντράκια!!!!

τα τικεράκια δεν φαίνονται σε ποια εβδομάδα είσαι?

Μπουρίκ μου το είπαν ότι ΄κολλάει λίγο, αλλά ότι είναι καλό στην αρχή πάντα να κάνεις και δεύτερο ξεβγαλμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω βρε κικη και δευτερο εκανα και τριτο αλλα τιποτα......μου ειχε σπασει τα νευρα λεμε.......

Να σου πω θα το δοκιμάσω και άμα δω και εγώ ότι μου κάνει τα ίδια θα πάρω το προδερμ..... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σε ολες !! :D

ειμαι 21 εβδομαδων και διδυμο-αγορο-μελλουσα μανουλα :)

και ποοοοοοοοοολυυυυυυυυ τρελλαμενη - φοβισμενη μιας και ειναι η πρωτη μου γεννα !

Πριν απο 3 μερες με ειχε πιασει αγχος και δυσπνοια απο το στρες ... ο γιατρος μου τρελλαθηκε .

Ευτυχως εκανα την Β΄επιπεδου και ολα ειναι καλα ... και ηρθα και υσηχασα!!

δεν ξερω αν τα καταφερα με τα τικκερακια ... :? κατι μαλλον δεν κανω σωστα .. :( καμμια οδηγια επ' αυτου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gina μην αγχώνεσαι (μια κουβέντα είναι αυτό)....τα διδυμάκια με εξωσωματική ή φυσιολογικά ήρθαν?

Εγώ με εξωσωματική και μετά από 10 χρόνια προσπάθειας, οπότε καταλαβαίνεις ότι και εγώ έχω πολύ άγχος, και μέχρι να ρθει η επόμενη εξέταση κάθε φορά δεν ησυχάζω...μόνο όταν τα βλέπω στον υπέρηχο να χτυπάν οι καρδούλες τους και τώρα πλέον όταν αρχίζουν και κλωτσάνε το ευχαριστιέμαι :lol::lol:

Εγώ έχω ταχυκαρδίες και με πιάνει λαχάνιασμα χωρίς να κάνω κάτι, εκεί που είμαι ξάπλα και αλλά επειδή το έψαξα είναι εντελώς φυσιολογικό...... γι' αυτό χαλάρωσε και απόλαυσέ την εγκυμοσύνη σου όσο πιο πολύ μπορείς. Βέβαια με μεγάλη προσοχή στην δίδυμη κύηση......

Σε πιο νοσοκομείο γεννάς? και πότε σου έδωσε ΠΗΤ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω με εξωσωματικη κικη μου ... βεβαια ημουν τυχερη .... εμεινα εγκυος με την πρωτη :)

εμενα το αγχος μου απκορυφωθηκε οταν πριν απο 1 εβδομαδα ειχα αιμα (αρκετο) και φυσικα φοβηθηκα και στεναχωρηθηκα πολυ ... αν και ο γιατρος με διαβεβαιωνε οτι ειναι ολα καλα.... εγω πιστευα οτι κατι κακο εχει συμβει και δεν θελουν να μου το πουν ... εκλαιγα συνεχως αγκαλια με ενα ζευγαρι βρεφικα γαντακια που ηδη εχω παρει , και δεν μπορουσα να συνερθω!!!

Ευτυχως που ειχα προγραμματισμενη την Β΄επιπεδου , οπου την εκανα Αθηνα σε αλλο γιατρο ... και αφου με διαβεβαιωσε και εκεινος οτι ολα ειναι καλα .... τωρα πια υσηχασα!!!

Μετα απο τοσα που περασαμε , τρελαινομαι στη σκεψη οτι μπορει να συμβει κατι ...!!

οπως και να εχει , συνηδητοποιησα οτι ολο αυτο μονο κακο σε εμενα και τα μωρακια εκανε , και προσπαθω να το αποβαλλω οσο μπορω ... κανοντας εργασιοθεραπεια & μετα shoping - θεραπεια !!

δεν ξερω ακομη σε ποιο νοσοκομειο θα γεννησω το μονο που ξερω ειναι οτι θα παμε για καισαρικη Αθηνα ... μιας και ειμαι απο επαρχεια. εσυ ξερεις ηδη σε ποιο θα γεννησεις?

ΠΗΤ μου εχει δωσει 5/04/2012 ... εσενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euxaristoume polu ginaki

emena n sullnpsn ntav fusiologikn exoume soi vlepei me diduma ap't mpampa m d pauei vevaia va avnsuxw k egw ka8nmeriva gt oloi m leve pws eivai pio duskoln kai epikuvdnvn n didumn kunsn!!!k esu omws mnpws prepei va 3ekourazesai perissotero???mnpws va mn douleues?o giatros s eipe kati tetoio n lew vlakeies??? :oops:

egw gevvaw sto rea...apo pou eisai?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...