Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απορίες για όλα!!!!!!!!!!!


etoile!

Recommended Posts

Γεννάω τέλος Νοέμβρη και έχω μερικές απορίες που είμαι σίγουρη ότι θα μου λύσετε!!

1. Νυχτικά να πάρω χοντρά-χειμωνιάτικα ή λεπτά-κοντομάνικα επειδή θα έχει ζέστη στο μαιευτήριο; Ή και από τα δύο;;

2. Στο παιδί να αγοράσω και μακρυμάνικα εσωρουχάκια ή αρκούν τα κοντομάνικα;; Φοβάμαι ότι θα τον σκάσω με μακρυμάνικο εσώρουχο και κορμάκι βελουτέ απέξω!!!

3. Πόσα περίπου κορμάκια βελουτέ θα χρειάζονται στην καθημερινότητα μας;;; Να αγοράσω πόσα Ο και πόσα Ο-3;; Και πόσα εσώρουχα;;;

4. Από το μαιευτήριο θα τον βγάλω τυλιγμένο σε κουβέρτα, με το φορμάκι του το βελουτέ. Να του αγοράσω και μπουφάν;;;; (μη γελάτε!!!)

5. Να αγοράσω μόνο βελουτέ φορμάκια λόγω χειμώνα ή και βαμβακερά, μακρυμάνικα;

6. Για το μαιευτήριο αγόρασα 1 πακέτο σερβιέτες λοχείας,θα μου δώσουν και στο Ιασώ νομίζω, θα μου χρειαστούν παραπάνω;;; Πόσα πακέτα να αγοράσω;;

7. Για το καθισματάκι αυτοκινήτου να αγοράσω εξτρά μαξιλαράκι για το κεφαλάκι του; Θα τον βάλω από το μαιευτήριο εκεί.

8. Να πλύνω το καρότσι και το κάθισμα αυτοκινήτου ή είναι υπερβολικό;;;

9. Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά με έχουν ζαλίσει ότι σίγουρα θα δίνω και συμπλήρωμα. Ισχύει αυτό;;; Και τί να κάνω;; Να αγοράσω ένα κουτί να το έχω προληπτικά ή να στείλω μετά τον άντρα μου αν χρειαστεί τελικά;;;

10. Ο γιατρός μου δε νομίζω ότι έχει δική του μαία. Πρέπει να βρω εγώ ή θα με καλύψουν οι κοπέλες στο μαιευτήριο;;;

11. Έχει ζητήσει καμία rooming in στο Ιασώ;; Σε περίπτωση που ένα βράδυ πχ είμαι χάλια και δε μπορώ να τον έχω στο δωμάτιο ή στα επισκεπτήρια (βασικό!!), θα μπορώ να τον δώσω μέσα για λίγο ή με δεσμεύει το rooming in;

Σας ζάλισα;;;

Όλο και κάτι άλλο θα σκεφτώ!!! :lol::lol::lol::lol:

Ευχαριστώ!!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με τι καλό να κρατήσεις αγκαλια το μωράκι σου.

Θα σου απαντήσω με βάση τη δική μου εμπειρία αφού και εγώ γέννησα μέσα Δεκέμβρη.

1. Νυχτικά να πάρω χοντρά-χειμωνιάτικα ή λεπτά-κοντομάνικα επειδή θα έχει ζέστη στο μαιευτήριο; Ή και από τα δύο;;

Λεπτά κοντομάνικα και μια ρομπίτσα με μακρύ μανικάκι. Καλύτερα με κουμπάκια για να σε διευκολύνουν κατα το θηλασμό

2. Στο παιδί να αγοράσω και μακρυμάνικα εσωρουχάκια ή αρκούν τα κοντομάνικα;; Φοβάμαι ότι θα τον σκάσω με μακρυμάνικο εσώρουχο και κορμάκι βελουτέ απέξω!!!

Της φορούσα κυρίως κοντομάνικα γιατι το σπίτι μας είναι αρκετά ζεστό

3. Πόσα περίπου κορμάκια βελουτέ θα χρειάζονται στην καθημερινότητα μας;;; Να αγοράσω πόσα Ο και πόσα Ο-3;; Και πόσα εσώρουχα;;;

Εξαρτάται, ξεκίνα με καμια δεκαρια εσωρουχάκια και βλέπεις στην αρχή τα μεγέθη θα τα αλλάζεις συχνά

4. Από το μαιευτήριο θα τον βγάλω τυλιγμένο σε κουβέρτα, με το φορμάκι του το βελουτέ. Να του αγοράσω και μπουφάν;;;; (μη γελάτε!!!)

Εξαρτάται απο τον καιρό και σκεψου οτι θα βγει απο το μαιευτήριο θα μπει στο αυτοκίνητο και μετα ξανα στο σπίτι. Ολόσωμο μπουφαν θα χρειαστείς μετα απο τις πρώτες μέρες για τις βόλτες σας έξω. Εγώ μόλις σαράντησα την έβγαζα έξω καθημερινά κι ας ήταν Γενάρης.

5. Να αγοράσω μόνο βελουτέ φορμάκια λόγω χειμώνα ή και βαμβακερά, μακρυμάνικα;

και βαμβακερά για μέσα στο σπίτι

6. Για το μαιευτήριο αγόρασα 1 πακέτο σερβιέτες λοχείας,θα μου δώσουν και στο Ιασώ νομίζω, θα μου χρειαστούν παραπάνω;;; Πόσα πακέτα να αγοράσω;;

Θα σου δώσουν στο Ιασώ και το ένα επιπλέον πακέτο καλά είναι. Πάρε και εσώρουχα μιας χρήσεως για αυτές τις πρώτες μέρες.

7. Για το καθισματάκι αυτοκινήτου να αγοράσω εξτρά μαξιλαράκι για το κεφαλάκι του; Θα τον βάλω από το μαιευτήριο εκεί.

εγώ δεν είχα πάρει

8. Να πλύνω το καρότσι και το κάθισμα αυτοκινήτου ή είναι υπερβολικό;;;

ούτρ τα είχα πλύνει αυτά, στην αρχή θα στρώνεις σίγουρα μια πάνα ή ενα σεντονάκι

9. Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά με έχουν ζαλίσει ότι σίγουρα θα δίνω και συμπλήρωμα. Ισχύει αυτό;;; Και τί να κάνω;; Να αγοράσω ένα κουτί να το έχω προληπτικά ή να στείλω μετά τον άντρα μου αν χρειαστεί τελικά;;;

Αφού θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά προσπάθησε και θα δεις δεν θα χρειαστείς συμπλήρωμα, μην ακούς κανένα

10. Ο γιατρός μου δε νομίζω ότι έχει δική του μαία. Πρέπει να βρω εγώ ή θα με καλύψουν οι κοπέλες στο μαιευτήριο;;;

και ο δικός μου δεν είχε, ήταν συνέχεια μαζί μου και βοήθησαν οι μαίες της βάρδιας

11. Έχει ζητήσει καμία rooming in στο Ιασώ;; Σε περίπτωση που ένα βράδυ πχ είμαι χάλια και δε μπορώ να τον έχω στο δωμάτιο ή στα επισκεπτήρια (βασικό!!), θα μπορώ να τον δώσω μέσα για λίγο ή με δεσμεύει το rooming in;

Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατι τότε rooming in παρείχαν μόνο στα μονόκλινα αλλά φαντάζομαι πως δεν θα είναι τόσο δεσμευτικό, καλύτερα να ρωτήσεις

Ελπίζω να σε βοήθησα

Με το καλό:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol: λογικες οι αποριες σου!!μην αγχωνεσαι!!λοιπον κατσε να τα παρουμε ενα -ενα.γεννας στο Ιασω,κι εγω εκει γέννησα,

1.στο μαιευτηριο εχει ζεστη,μην παρεις χοντρα θα ελεγα,καλυτερα κοντομανικα και παρε κ μια ρομπα,εγω ειχα παρει ρομπα για να μην φαινονται και αυτες οι σερβιετες οι τεραστιες.

2.τα εσωρουχακια εννοεις στο μαιευτηριο;;εμενα δεν μου ζητησαν να εχω μαζι,εβαζαν δικα τους.αλλα θα ελεγα γενικα να παρεις και μακρυμανικα μιας και θα ειναι χειμωνας και βαμβακερα φορμακια ,τα βελουτε αστα για τις εξοδους που ειναι πιο ζεστα..

3.επειδη θα ειναι και χειμωνας και δεν στεγνωνουν γρηγορα παρε σιγουρια καμια 10αρια και βλεπεις...σκεψου οτι θα σου φερουν και δωρα οποτε να εισαι συγκρατημενη στην αρχη και μετα βλεπεις τι σου λειπει.για το νουμερο εξαρταται,εμενα γεννηθηκε 51εκ και τα 0-3 τον πρωτο μηνα ηταν λιγο τεραστια και ειχα παρει μερικα 0.

4.οχι καλε και μπουφαν...παρε ενα σκουφακι για το κεφαλακι να ειναι ζεστο,ετσι κι αλλιως διπλα ειναι το παρκινγκ.

5.και βαμβακερα ,θα στα πει και η μαια σου καιο παιδιατρος αλλα καλο ειναι να μην το ντυνεις υπερβολικα ζεστα,και η θερμοκρασια στο σπιτι να μην ειναι πανω απο 21βαθμους.

6.σου φερνουν ενα μεγαλο πακετο,εγω δεν το τελειωσα,και μετα μειωνεται και το αιμα,δεν θα ειναι οπως τις πρωτες μερες.μετα παρε τις κανονικες.

7.δεν ξερω γι αυτο το μαξιλαρακι που λες,εγω ετσι την εβαλα,εγερνε λιγο βεβαια αλλα ηταν μιση ωρα αποσταση απο το σπιτι.

8.ενα πλυσιματακι για την σκονη δεν θα ηταν κακο,εγω εβαζα ενα σεντονακι να ακουμπαει το κεφαλακι της.

9.να μην αγορασεις γιατι θα μπεις στον πειρασμο να δωσεις,θα το παρακολουθει και παιδιατρος οποτε αν κρινει οτι το βαρος του δεν ειναι ικανοποιητικο θα σου πει και ποιο να παρεις.στο μαιευτηριο πρεπει να το δηλωσεις για να μην του δωσουν ξενο γαλα.εμενα με ρωτησαν αλλα εχε το στο νου μηπως δεν ρωτησουν.

10.στο ιασω οταν γεννησα εγω τουλαχιστον ηταν πολυ ευγενικες και εξυπηρετικες.και την πρωτη νυχτα που μου ειχαν πει να τις φωναξω οταν θελησω να σηκωθω για πρωτη φορα για να μην ζαλιστω,ηρθε αμεσως μια κοπελα και με βοηθησε να παω τουαλετα και βαλω πιτζαμες.η μαια του γιατρου μου μετα την γεννα ηρθε την τελευταια μερα για να μου δειξει διαφορα πραγματα για το μωρο,που μας τα ειχαν δειξει οι μαιες,μας συγκεντωσαν τις κοπελες που φευγαμε εκεινη την μερα για να μας τα πουν και να μας λυσουν αποριες.

11.περισυ που γεννησα εγω απλα σε ενα ερωτηματολογιο με ρωτησε η μαια που το συμπληρωνε αν θα ηθελα να υπηρχε,τωρα διαβασα στην σελιδα του Ιασω οτι το εφαρμοζουν!!και γραφουν τα παρακατω''Για την εφαρμογή της πρακτικής «Rooming In» ο σύντροφος και η διακριτική παρουσία του επισκεπτηρίου θα συμβάλλουν στην επιτυχία της όλης προσπάθειας.

Το νοσηλευτικό προσωπικό με την παρουσία του, θα της λύσει πιθανές απορίες που θα προκύψουν καθ΄όλη την παραμονή της στο μαιευτήριο και θα της δώσει τη δυνατότητα να ζητήσει βοήθεια σε ότι χρειαστεί, έστω κι αν αυτό είναι απλά η ανάγκη της μείνει για λίγο μόνη της.''

αυτα απο την δικη μου εμπειρια!!!!αν χρειαστεις κατι αλλο εννοειται μην διστασεις!!!Με το καλο!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile! με το καλό κορίτσι μου και με έναν πόνο!!!

εγώ έχω νοσηλευτεί στο ΙΑΣΩ (όχι για γέννα αλλά για άλλον λόγο) και έκανε πολλή πολλή ζέστη! έσκαγα κάθε μέρα και κάθε νύχτα! το ρύθμιζες λίγο μέσα στο δωμάτιο αλλά πάντα ήταν ζεστό! οπότε με κοντομάνικα νυχτικά και μιά μακρυμάνικη ρόμπα για από πάνω θα είσαι εντάξει νομίζω!

δεν έχω κάνει μωράκι ακόμα αλλά έχω μεγαλώσει αρκετά ως babysitter και για αυτό σου λέω μόνο ότι μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα και ειδικά το Νο 0 είναι για ελάχιστο χρόνο! αν είναι μεγάλο και το μωρό ίσως να μην του κάνει για πάνω από 1-2 εβδομάδες!

όσο για μόνο βελουτέ φορμάκια ή και βαμβακερά, γιατί να μην έχεις κι από τα δύο; κάποιες μέρες είναι πιο κρύος ο καιρός και κάποιες πιο ζεστός, άλλοτε θα έχεις τα καλοριφέρ στο φουλ και άλλοτε το τζάκι αναμμένο... τα μωρά δεν θέλουν πολύ ζεστό ντύσιμο! θέλουν επαρκές και να νιώθουν άνετα! οπότε γνώμη μου είναι να πάρεις και από τα 2...

επίσης ξέρω ότι τον πρώτο καιρό το μωράκι το ξαπλώνεις και στο καρότσι και στο κάθιμα του αυτοκινήτου με ένα σεντονάκι από κάτω και για να μην έρχεται σε επαφή το δερματάκι του με τα υφάσματα τους και γιατί κάνει γουλίτσες και σαλάκια κλπ και τα λερώνει συχνά! οπότε ένα σεντονάκι δίνει την λύση...

εύχομαι να βοήθησα λιγάκι...

για τα άλλα δεν έχω ιδέα που ρωτάς! θα σου πουν άλλες μανούλες που έχουν κάνει μεγαλύτερη πρακτική εξάσκηση από εμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω!! Με βοηθησατε παρα παρα πολυ!!!

ΝΑ ρωτησω κατι ακομα;;;

Αυτο με το σεντονακι το εχω σκεφτει και εγω για πανω στο καροτσι ή στο κάθισμα αυτοκινήτου, μου εφτιαξε κάτι ωραίες πάνες η πεθερά μου γι αυτό, αλλά πώς θα περάσω τα λουράκια για να το δένω :lol::lol::lol::lol: ;; Θα πρέπει να κάνω τρύπες;;

Και κατι ακομα, τωρα μου ηρθε.. Εχω χαμηλο αιματοκριτη (στιγμα μεσογειακης αναιμιας) , 32 στα φυσιολογικα, 29 στην εγκυμοσυνη και πιεση 10-7 (μεγαλη-μικρη), υπαρχει περιπτωση να μη μπορω να κανω επισκληριδιο;;; Εχει τυχει σε καμια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το ξερω αυτο με την επισκληριδιο..παντως κι εγω στην εγκυμοσυνη ειχα χαμηλο αν και δεν εχω αναιμια και πιεση κανονικη και εκανα κανονικα.

για το σεντονακι που λες δεν ειμαι βεβαια και σιγουρη αλλα υπαρχουν κατι πανακια που εχουν τρυπες και τα περνας τα λουρακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχεις πολλή πλάκα!!!

όλα μου φαίνονται τόσο αυτονόητα... αλλά, όταν ήμουν στη θέση σου, είχα ακόμη πιο περίεργες απορίες!!!

χαχαχα!!!

τι ωραίες στιγμές!!!

με το καλό να υποδεχθείς το μπεμπάκι σου!!!

για τον θηλασμό να ακούς μόνο τους ανθρώπους που γνωρίζουν και μπορούν να σε συμβουλεύσουν σωστά!!!

να είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις αν το θέλεις!!!

να έχεις υπομονή και ηρεμία!!!

σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και ο αντρουλης μου ολο γελαει μαζι μου!!! :lol::lol::lol::lol:

Δεν εχω ιδεα απο μωρα και μου φαινονται ολα περιεργα και φοβαμαι μη κανω καμια βλακεια!!! :roll:

Εν τω μεταξυ οι γυρω μου γυναικες δε μπορουν να με βοηθησουν, πιο πολυ με μπερδευουν... :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεννάω τέλος Νοέμβρη και έχω μερικές απορίες που είμαι σίγουρη ότι θα μου λύσετε!!

1. Νυχτικά να πάρω χοντρά-χειμωνιάτικα ή λεπτά-κοντομάνικα επειδή θα έχει ζέστη στο μαιευτήριο; Ή και από τα δύο;; Λεπτά κοντομάνικα και ρομπίτσα

2. Στο παιδί να αγοράσω και μακρυμάνικα εσωρουχάκια ή αρκούν τα κοντομάνικα;; Φοβάμαι ότι θα τον σκάσω με μακρυμάνικο εσώρουχο και κορμάκι βελουτέ απέξω!!! και από τα δύο και αναλόγως το καιρό

3. Πόσα περίπου κορμάκια βελουτέ θα χρειάζονται στην καθημερινότητα μας;;; Να αγοράσω πόσα Ο και πόσα Ο-3;; Και πόσα εσώρουχα;;; γενικώς θα χρειαστείς περισσότερα εσώρουχα. μην πάρεις πολλά 0, τα περισσότερα μωράκια το ξεπερνούν σε 1-2 βδομάδες, πάρε 0-3 κι ας είναι λίγο μεγάλα στην αρχή

4. Από το μαιευτήριο θα τον βγάλω τυλιγμένο σε κουβέρτα, με το φορμάκι του το βελουτέ. Να του αγοράσω και μπουφάν;;;; (μη γελάτε!!!) μπουφάν θα χρειαστείς για τις βόλτες σας (και να βγείτε βόλτα, όσο πιο γρήγορα, μόλις αισθανθείς εσύ καλά, μην ακούσεις για σαραντισμούς και αηδίες, στα μωρά κάνουν καλό οι βόλτες!!)

5. Να αγοράσω μόνο βελουτέ φορμάκια λόγω χειμώνα ή και βαμβακερά, μακρυμάνικα; οπωσδήποτε και βαμβακερά

6. Για το μαιευτήριο αγόρασα 1 πακέτο σερβιέτες λοχείας,θα μου δώσουν και στο Ιασώ νομίζω, θα μου χρειαστούν παραπάνω;;; Πόσα πακέτα να αγοράσω;; πιστεύω θα είσαι οκ, θα σου δώσουν κι ένα πακέτο στο Ιασώ, ναι

7. Για το καθισματάκι αυτοκινήτου να αγοράσω εξτρά μαξιλαράκι για το κεφαλάκι του; Θα τον βάλω από το μαιευτήριο εκεί. είναι χρήσιμα αυτά που αγκαλιάζουν γύρω γύρω το κεφαλάκι για να μην πέφτει δεξιά-αριστερά

8. Να πλύνω το καρότσι και το κάθισμα αυτοκινήτου ή είναι υπερβολικό;;; μπορείς να τα πλύνεις αλλά θα βάζεις σίγουρα σεντονάκι στην αρχή

9. Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά με έχουν ζαλίσει ότι σίγουρα θα δίνω και συμπλήρωμα. Ισχύει αυτό;;; Και τί να κάνω;; Να αγοράσω ένα κουτί να το έχω προληπτικά ή να στείλω μετά τον άντρα μου αν χρειαστεί τελικά;;; να μην αγοράσεις τίποτα, αν θες να θηλάσεις, ενημερώσου σωστά και θα τα καταφέρεις, σου στέλνω βοηθητικά links

http://www.mitrikosthilasmos.com/

http://pediatros-thes.gr/

http://thilasmos.wordpress.com/

http://www.thilasmos.net/

http://ariadni144.wordpress.com/odigies ... s_40meres/

αν έχεις facebook ψάξε να βρεις τις ομάδες

Παιδιατρείο Στέλιου Παπαβέντση Θεοδώρας Μενούνου

και Απανταχού θηλάζουσες

10. Ο γιατρός μου δε νομίζω ότι έχει δική του μαία. Πρέπει να βρω εγώ ή θα με καλύψουν οι κοπέλες στο μαιευτήριο;;;

έχεις κάνει κάπου μαθήματα ανώδυνου τοκετού? καλό θα ήταν να είχες μια μαία με την οποία θα συζητήσεις από πριν τη διαδικασία του τοκετού, τις αναπνοές κλπ., το θέμα του θηλασμού, να ζητήσεις να σου βάλει το μωρό πάνω σου και το στήθος αμέσως μόλις γεννηθεί και να σε βοηθήσει να θηλάσει κλπ. ρώτα το γιατρό σου, οι περισσότεροι γιατροί έχουν τη μαία τους

επίσης το Ιασώ έχει σεμινάρια θηλασμού και φροντίδας του μωρού που μπορείς να παρακολουθήσεις πριν γεννήσεις αλλά και τις μέρες που θα είσαι εκεί (Δευτέρα έως Παρασκευή στον 1ο όροφο της Κλινικής μετά από προκαθορισμένο ραντεβού στο τηλέφωνο 210 6184000).

11. Έχει ζητήσει καμία rooming in στο Ιασώ;; Σε περίπτωση που ένα βράδυ πχ είμαι χάλια και δε μπορώ να τον έχω στο δωμάτιο ή στα επισκεπτήρια (βασικό!!), θα μπορώ να τον δώσω μέσα για λίγο ή με δεσμεύει το rooming in;

να ζητήσεις rooming in και αποκλειστικό θηλασμό, είναι ότι καλύτερο για το μωρό και για σένα. βεβαίως ανά πάσα στιγμή μπορείς να ζητήσεις να πάρουν το μωρό στο θάλαμο αν έχεις κουραστεί ή έχεις πολύ κόσμο.

Σας ζάλισα;;; όχι

Όλο και κάτι άλλο θα σκεφτώ!!! :lol::lol::lol::lol:εδώ είμαστε και για τα υπόλοιπα κι αν θες και κάτι άλλο για το Ιασώ πες μου, γέννησα εκεί το Μάιο.

Ευχαριστώ!!!!!!!!!! :D

Με το καλό να υποδεχτείς το μωρούλι σου!!! Όλα καλά θα πάνε, ν' ακολουθείς το ένστικτό σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεννάω τέλος Νοέμβρη και έχω μερικές απορίες που είμαι σίγουρη ότι θα μου λύσετε!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ!!!

1. Νυχτικά να πάρω χοντρά-χειμωνιάτικα ή λεπτά-κοντομάνικα επειδή θα έχει ζέστη στο μαιευτήριο; Ή και από τα δύο;; Μην πάρεις πολύ χοντρά, εγω είχα σκάσει, Απρίλιο γέννησα και είχε θέρμανση στο Ιασώ!!

2. Στο παιδί να αγοράσω και μακρυμάνικα εσωρουχάκια ή αρκούν τα κοντομάνικα;; Φοβάμαι ότι θα τον σκάσω με μακρυμάνικο εσώρουχο και κορμάκι βελουτέ απέξω!!! για το παιδί μόνο ρουχαλάκια εξόδου θα χρειαστείς, μέσα φοράει μόνο αυτό το νυχτικάκι του μαιευτηρίου

3. Πόσα περίπου κορμάκια βελουτέ θα χρειάζονται στην καθημερινότητα μας;;; Να αγοράσω πόσα Ο και πόσα Ο-3;; Και πόσα εσώρουχα;;;για το σπίτι εννοείς μάλλον; εγω θα έλεγα μην πάρεις καθόλου 0, πάρε 3 μηνών 5-6 και τα υπόλοιπα 6 μηνων αλλα οχι πολλά, θα σου φέρουν κι όλας.

4. Από το μαιευτήριο θα τον βγάλω τυλιγμένο σε κουβέρτα, με το φορμάκι του το βελουτέ. Να του αγοράσω και μπουφάν;;;; (μη γελάτε!!!)όχι μωρέ, η κουβερτούλα μια χαρά θα είναι

5. Να αγοράσω μόνο βελουτέ φορμάκια λόγω χειμώνα ή και βαμβακερά, μακρυμάνικα;βαμβακερά! αφού μέσα στο σπίτι θα είστε περισσότερο.

6. Για το μαιευτήριο αγόρασα 1 πακέτο σερβιέτες λοχείας,θα μου δώσουν και στο Ιασώ νομίζω, θα μου χρειαστούν παραπάνω;;; Πόσα πακέτα να αγοράσω;; θα έχει εκεί ένα σωρό, αν θες πάρε κανονικές σερβιέτες, εγω μετά τις πρώτες 2 μέρες είχα πολύ λίγο αίμα.

7. Για το καθισματάκι αυτοκινήτου να αγοράσω εξτρά μαξιλαράκι για το κεφαλάκι του; Θα τον βάλω από το μαιευτήριο εκεί.αν δεν έχει ήδη καλό θα ήταν

8. Να πλύνω το καρότσι και το κάθισμα αυτοκινήτου ή είναι υπερβολικό;;;εγω τα είχα πλύνει όλα να πω την αλήθεια

9. Θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά με έχουν ζαλίσει ότι σίγουρα θα δίνω και συμπλήρωμα. Ισχύει αυτό;;; Και τί να κάνω;; Να αγοράσω ένα κουτί να το έχω προληπτικά ή να στείλω μετά τον άντρα μου αν χρειαστεί τελικά;;;ΑΝ τυχόν χρειαστεί συμπλήρωμα, έχουν στο μαιευτήριο, τώρα για το σπίτι εμένα μου έδωσαν μπουκαλάκια και βλέποντας και κάνοντας

10. Ο γιατρός μου δε νομίζω ότι έχει δική του μαία. Πρέπει να βρω εγώ ή θα με καλύψουν οι κοπέλες στο μαιευτήριο;;; χμ...εμένα δε με βοήθησαν και πολύ, είναι αναλόγως πού θα πέσεις, σε ποια βάρδια. Αλλά νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις από το Ιασώ

11. Έχει ζητήσει καμία rooming in στο Ιασώ;; Σε περίπτωση που ένα βράδυ πχ είμαι χάλια και δε μπορώ να τον έχω στο δωμάτιο ή στα επισκεπτήρια (βασικό!!), θα μπορώ να τον δώσω μέσα για λίγο ή με δεσμεύει το rooming in;δεν έχω ιδέα!

Σας ζάλισα;;;

Όλο και κάτι άλλο θα σκεφτώ!!! :lol::lol::lol::lol:

Ευχαριστώ!!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile με το καλό γεννήσεις και να μπεις να μας περιγράψεις την εμπειρία σου.Τα κορίτσια στα γράψανε πάρα πολύ καλά αλλά θα ήθελα να σου προτείνω να αγοράσεις και κανένα φορμάκι από αυτά που είναι με κορδονάκι από κάτω σαν φορεματάκι φαντάσου το.Εξυπηρετεί πάρα πολύ στο άλλαγμα του μωρού γιατί δεν το ταλαιπωρείς καθόλου.Τέτοια βάζουν και στο Ιασώ στα μωρά και εμάς φεύγοντας πριν από 2 χρόνια μας κάνανε και ένα δώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...