Μετάβαση σε περιεχόμενο

6ΜΗΝΩΝ ΠΙΑ, ΚΡΕΜΕΣ, ΦΡΟΥΤΑ, ΒΑΦΤΙΣΙΑ !!!!!!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !!! ετοιμαζομαστε για Σ-Κ κρυο κ χειμωνιατικο ;;;; μη γελιεστε απο τη σημερινη λιακαδα...τουλαχιστον στην Αθήνα ... ερχεται νεο κυμα κακοκαιριας :mrgreen::x:x

καλα Γιουλακι η δικια σου κ ο Βασιλακης της ρανια ειναι οι πρωτοπόροι μας !!! χιχι !! φτου να μη μας τα ματιαξω !!! εμεις καθομαστε ανετοτατα στον κ*λαρινο μας (αφου πεφτουμε πανω στα μαλακά του παμπερς ;) ) αλλα ακομα με δισταγμο αφηνει χερια να δοκιμασει την ισορροπια μονος του...

αλλα χαλαρααααα...

εχει λιγες μερες που αποφασισε να πει "μα-μααα" και οποτε το λεει ΛΙΩΝΩ ...

εντομεταξύ ενω ακομα κοιμομαστε στο διπλο μαζι αλλα εχει τη δικη του "φωλιτσα" στη μεσα πλευρα, απο τοτε που γυρισαμε ολο κανει "τουμπες" μες στον υπνο του κ καταληγει αγκαλια μου... κ ετσι προσεξα οτι ζηταει λιγοτερο νυχτερινο θηλασμο... αντι πχ να σηκωθει 4 φορες, μπορει να σηκωθει 2 !!

αλλα το τι εχω περασει να ξαναμπει σε σειρα φαγητου -εστω κ με τα ρημαδοβαζακια- δε λεγεται... εκει που ετρωγε 3/4 απο μεγαλο βαζακι φρουτου τρωει το 1/3 ...πηγαμε πολυ πισω ρε γαμ%το...

εκανα ομως κατι αποπειρες κ ολο κατι πιανει... του δοκιμασα τραχανα ! κ το ανακατεψα με φαί απο βαζακι ! εφαγε ! θα του δωσω 2-3 μερες ετσι κ μετα θελω να του δωσω κ φακες ! για να δουμε...

χθες ηταν μια καλη μερα... θηλασε μονο 6 -7 φορες (στο 24ωρο) ...αντε γιατι ακομα ανυπομωνω για δευτερο νινακι !!!!! κ φυσικα δεν θελω στον θηλασμο να υπερβουμε τα πρωτα γενεθλια !! αρα θελει δε θελει τωρα ειναι τελικη ευθεια για αποθηλασμό !!!!!!! τελος το πηρα αποφαση ! ...αρκει να το παρει κ ο μικρος χιχιχιχιι :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 898
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας κοριτσια!ο μικρος κοιμαται,τον μεγαλο τον "εστειλα" εξω για ποτακι (εχει να βγει για ποτο σχεδον 2 χρονια-απο τοτε που πεθανε ο αδερφος του) κ εγω κααααθομαι χαλαρα!τρελαινομαι για μοναξια ρε γμτ...αλλα που να την βρεις!

μαρακι,θηλαζεις τοσο συχνα?εγω νομιζα πως θα ειναι πρωι-βραδυ ο θηλασμος,οπως ειναι σε εμας το γαλα..ζορι ρε συ,πως την παλευεις?πρεπει να ειναι πολυ δυσκολο να το κοψει τωρα πια ο τσιχλακος ε?θα σου κατεβαζει τη μπλουζα οπου σταθειτε κ οπου βρεθειτε φανταζομαι!

εμεις ευτυχως απο φαγητο παμε καλα.στο γιατρο δεν τον πηγαμε για ζυγισμα,αλλα εχει φουσκωσει λιγο το μαγουλακι του,οποτε λογικα εχει παρει.τουλαχιστον τρωει σχεδον καθε μερα.το μονο οτι συνεχιζει να μου ξερναει την απογευματινη κρεμα κ ετσι συνηθιζω να του δινω απτο φαγητο του κ το απογευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερούδια!

όλα καλά κ για εμάς, μας πέρασε η παλιο-λαρυγγίτιδα και έχουμε γίνει πολύυυυυυυυυυυυ σκανταλιάρηδες! ρε κορίτσια, ούτε λεπτό δεν κάθεται :shock: τα έχουμε δει όλα! κοιμαται λιγο μέσα στην ημέρα - σύνολο κανα 2ωρο και άμα! - και τη νυχτα κοιμαται πλεον κατα 9.30 με 10. μάλλον μου έμοιασε σε οτιδήποτε... ετσι ήμουν κ εγώ λέει η μαμά μου.

κατα τα άλλα, δεν τρώει με την καμία το αυγό, κι ας του παίρνω φρέσκα-φρέσκα κ "κοτίσια" απο έναν που εχω βρει κ είναι κοντά στη δουλειά μου....

απο κιλά, τον ζυγίσαμε στην οικιακή ζυγαριά και είναι 10.800 πια. κ ψήλωσε απότομα :o του πήραμε πριν 1 βδομάδα φορμούλα κ τώρα το κάτω είναι σαν ψαράδικο!...

αυτά τα ολίγα. προσπαθώ να διαλευκάνω τι παίζει με τα ιδιωτικά μαιευτηρια.. απο 1-1-2012 είναι λέει πια δωρεάν, μέσω της ασφάλειάς μας. αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι καταργούνται κυοφορίας-λοχείας κ φυσικά το επίδομα τοκετού δεν θα το παίρνουμε, αλλά θα πηγαίνει σούμπιτο στο μαιευτηριο ή κατι τετοιο.. ξέρετε κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα !!! demaki ΠΟΛΥ ΣΟΥΠΕΡ ο μικρος !!! μπραβο σας !! εμας εχει κολλησει ενα τριμηνακι στα ιδια κιλα, ευτυχως ειναι μεσα στα φυσιολογικα αλλα δεν μου αρεσει κιολας... να δω τωρα μπας κ ξεκολλησει λιγο η ζυγαρια που αρχισε να τρωει ... :roll:

σημερα φαγαμε ΦΑΚΕΣ κ ψωμακι !!! το μονο που με ανησυχεί ειναι οτι επειδη ηταν για "μεγαλους" μαγειρεμενο, ειχε ριξει η μανα μου αρκετο σκορδο ... :?:? αλλα το εφαγε ευχαριστα μπορω να πω...ελπιζω να μην εχουμε τιποτα περιεργο αργοτερα... :roll:

ρανια ο Κωνσταντινος δεν μου τραβαει την μπλουζα ποτε... απλα αααμα εχει περασει η ωρα κ εχω "ξεχαστει" αρχιζει την μουρμουρα/γκρινια... ευτυχως δεν δειχνει "κολλημα" με το στηθος κ να πω την αληθεια το χρησιμοποιουσαμε ( :lol: ) παντα ΜΟΝΟ για φαί κ ισως γι αυτο δεν εχει κ μεγαλυτερη προσκολληση ... απλα πιστευω οτι του αρεσει το γαλα πολύ γιατι κ εμενα κ στην αδελφή μου (το εχουμε οικογενειακό δηλαδή) να πινουμε ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ, τελικά δε νομιζω οτι ειναι θεμα "στήθους/θηλασμού" που αργησε τις στερεες...

ασχετο...το σκεφτομαι να βγουμε βολτα... ψιλοβαριεμαι... αλλα εχει πολυ ωραια μερα οξω... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!φακες ε?κανονικα δηλαδη?πιστευω χωρις αλατι ομως ε?εγω λεω αυριο να του ξεκινησω ψαρι.μου ειχε πει απτις 9 του μηνα που εκλεισε τους 9,αλλα ακομα δεν ειχα παει να βρω φρεσκο.θα παει αυριο πρωι ο αντρας μου στο λιμανι που βγαινουν οι ψαραδες με οτι εχουν πιασει.για να δουμε!

καλε κουρευτηκαμε σημερα!!!τον πηγα σε ενα κουρειο διπλα στο μαγαζι μου.στην αρχη μια χαρα,καμαρωνε με την ποδια (παιδικη) που του εβαλε.μολις ομως του πιαναμε το κεφαλι σταθερο,αρχισε κατι κλαματα..δεν του τα πηρε οσο θα ηθελα,αλλα δειχνει πιο αντρακι τωρα!θα του βγαλω καμια φωτο να βαλω στο fb.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια !!! κοριτσια δευτερη μερα καπακια !!!! εφαγε φρουτακι το πρωί, κρεατοσουπα και το καινουριο ;;;; εφαγε ΚΑΙ ΜΠΙΣΚΟΤΟΚΡΕΜΑ το απογευματακι !!! ποσο χαιρομαι που πανε ολα καλα ;;!!!! επιτελους το μαναρακι μας !

ρανια κανονικες φακες με αλατακι εφαγε, οπως κ σημερα η σουπα ηταν για εμας τους μεγαλους κ ειχε αλατακι...βεβαια αμα σε ολοκληρο "καζανι" βαλεις αλατακι, ε ΠΟΣΟ πια να πεσει στον καθενα ;;;

αλλωστε δεν γινοταν να περιμενω πια...φτασαμε 10 μηνων σχεδον για να "φαει" ... δεν μπορω να στεναχωριεμαι αλλο βρε φιλεναδα, ας φαει κ με αλατακι... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσουδάκια!

αχχχ, μεγαλώνουν τα μαναράκια!

Μαράκι θα πάρει μια χαρά τα κιλάκια του, ειδικά τώρα που τρώει κ το φαγάκι του στρωτά κ μακάρι να αυνεχίσετε- που θα συνεχίσετε - ετσι!

Ράνια το σκέφτεσαι για ψάρι, ε? η αλήθεια είναι ότι σε κάτι φυλλάδια συνταγών που μου είχε δώσει η παιδίατρος το ψάρι το έλεγε για 11 μηνων, κ λέω όπου να'ναι να το ξεκινησουμε. ουφ, το έχω άγχος μ'αυτά τα παλιοκόκκαλα...... ευτυχώς έχουμε βαρκούλες κ εμείς κάτω στο λιμανι κ όλο και κανενα λαχταριστό θα πετύχουμε! εμένα μ 'αρέσουν, αλλά για τον Γιώργο αγχώνομαι όταν θα ξεκινήσουμε μην κ ξεφύγει το κοκκαλάκι :?

Να αρχίσω να ακούω ιδέες για μωρο-μεζέδες στα γενέθλια??? [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion16.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion16.gif] Πρώτα ο καλός Θεός, θα τα κάνω Σάββατο 18/2, αν και είναι 19, αλλά πέφτει Κυριακή κ δεν θα ήθελα να δυσκολέψω τους γονείς...

Μένουμε λίγο παραόξω απο την Αθηνα, όποια πιστή, προσέρχεται! Να γνωριστούμε κιόλας!

α, το θέμα μας, δλδ πιατακια, τραπεζομαντηλακια κ άλλα τετοια -άκια, θα είναι τα cars.

καληνυχτώ κ εύχομαι να έχουμε καλή εβδομάδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας τι κανετε?καλε τι κρυο ειναι αυτο?εγω φτιαχνω τα μαλακια μου και σε λιγο παω να παρω τον γιοκα μου απο το σχολειο ,η μικρη την επεσε για λιγο και ετσι βρηκα ευκαιρια να κανω λιγο μποτε....το απογευμα θα παμε στο river west βολτα και αν δουμε τιποτα καλο να παρουμε...για να δουμε τι σοι εκπτωσεις κανουν!!!!!!!!!!!!!!απο φαι κοτοπουλακι κοκκινιστο με ριζακι σημερα...α! χτες η μικρη εφαγε φακες. κατσαμε στο τραπεζι να φαμε και η κυρια δεν ηθελε την κοτοσουπα της ουτε και ψωμι που το λατρευει αλλα εφαγε ενα μπωλ φακες με κρεμμυδια σκορδα και ολα τα συναφη.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια τι κανετε? mammylove το παιδι θελει κανονικο φαι μου φαινεται! ο δικος μου βεβαια τα τσακιζει ολαααααα! οτι του δωσεις το τρωει δεν κανει εξαιρεσεις! :D:lol:

ντεμακι κανεις εναρξη γενεθλιων βλεπω στην λιστα μας , ε? τι ωραια σε ενα μηνακι αρχιζουν να χρονιζουν τα ζουζουνια μας... :x:x:x πως περναει ετσι ο καιρος... :roll

καμια ιδεα για τον μπουφε γιουλακι εσυ που εισαι και πρωτο μαγειρακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, τι μου κάνετε???

Πήγαμε στη γιατρέσσα σήμερα για εμβολιάκι και είμαστε super!!!!! 7.750kg, 76 πόντους!!!!!

Τώρα θα ξανακάνουμε εμβόλιο τον Απρίλιο αφού χρονίσουμε!!!!! Τέλειαααααα!!!!!!! Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναπάμε μέχρι τότε!!!!!

Ντεμάκι άντε ξεκίνα το χορό των γενεθλίων να παίρνουμε και οι υπόλοιπες σειρά!!!! Τρελένομαι!!!!!!

Αυτά τα ολίγα!!!!

Φιλάκια πολλά σε όλες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας!παλι ξενυχτι αποψε...οσο δεν ξενυχτησαμε οσο ηταν νεογεννητο,μας τα κανει τωρα!κ κλασικα,τον πηραμε στο κρεβατι μας..πρεπει απο τις 5 να ηταν ξυπνιος.κουτουλουσε πανω μας,μας τραβουσε μαλλια,μυτες,ουτε κ θυμαμαι!κατα τις 7 πια του εδωσα γαλα κ κοιμηθηκε μεχρι τις 10:30 λεει η μανα μου.να το χεσω,εγω πηγα για δουλεια.

οσο για το ψαρι demie,μου ειπε ο γιατρος να του ξεκινησω μοις μπει στον 9.απτην προηγουμενη εβδομαδα δηλαδη.απλως εγω το ειχα αμελησει.κ εμενα σημερα φακες του εδωσε η μανα μου.βεβαια αναλατες.δεν ξερω ρε γμτ,εχω λιγο θεμα με το αλατι κ τη ζαχαρη.δεν θελω να μαθει καθολου απο τωρα.μαλιστα το αλατι νομιζω πως δεν κανει κιολας.κατι για τα νεφρα.δεν ειμαι κ σιγουρη..αλλα οπως κ να εχει,εγω οντας περιεργη δεν θελω να του δωσω.οσο φαει..μηπως εχει μαθει στο αλατι κ του φαινεται ανοστο?συνηθως επειδη δεν καλοτρωει,του δινω κ κανα αχλαδι στο χερακι η λιγο μπανανα η ψωμακι κ στο ενδιαμεσο στα γευματα.

μαριεκεν βλεπω ειστε λιτοδιαιτες κ εσεις ε?μοντελο η δικια σου!εμας πιστευω να εχει παει 8500 κιλα τωρα πια!ο αντρας μου εχει ανησυχησει.ηρθαν προχτες τα διδυμακια φιλων μας.7 μηνων κ ειναι 10300!ο δικος μας μια μυγα μπροστα τους!

εμεις για γενεθλια εχουμε καιρο,αφου γεννησα τελευταια κ καταιδρωμενη.τι ηταν κ αυτο!ολες ειχατε αλλαξει ποστ αφου ειχατε γεννησει κ εγω εγραφα μονη μου στις εγκυες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!!Τι κρυο ειναι αυτο Παναγια μου...μπρρρρρρρρρρρ

Ερχονται γενεθλια ε?Οσες ιδεες θελετε εχω.πειτε μου για μικρους για μεγαλους για ποσα ατομα. Φιγκερ ή κ πιρουνι και θα σας τα λυσω ολα σας τα θεματα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ψαρι εφαγε χθες κ πολυ της αρεσε.Σαν τον Κωνσταντινο κ η δικια μου οτι της δωσεις το χλαπακιαζει με χαρα.Φαι να ειναι κ οτι να ναι!!

Εγω σκεφτομαι για τα γενεθλια ποιους να καλεσω.Σοι μικρους μεγαλους ποσα ατομα.Δεν θελω να μαζευτουμε ενα ματσο ενηλικες κ να τα ζαλισουμε τα μικρα μας!Τι θα κανετε εσεις :roll: ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλό, αλό!!! εδώ κ εγώ!

λοιπόν, ας ξεκινήσω με το παρτυ... χμμμ...λέω να καλέσω παιδάκια (ε, κ τους γονείς τους εννοείται :lol: ), όχι όμως σκέτους μεγάλους γιατί δεν θέλω να τους υποχρεώνω κ νομίζω ότι θα είναι κ λίγο εκτός κλίματος. φυσικά, για παράδειγμα, 1 ζευγάρι φίλων μας που είναι εντός παρέας κ προς το παρόν δεν έχουν παιδάκι, εννοείται θα τους καλέσω, μια γειτονιά είμαστε κ μια παρέα, δεν λέει....

έχουμε κ λέμε: θα έχω 12 με 15 παιδάκια κ κάποιους μεγάλους, γύρω στους 20. προς το παρόν έχω κατατάξει αυτά στη λίστα:

Κεφτεδάκια

Μπομπάκια με ψωμί τοστ (λευκό και μαύρο, σαν σκακιέρα) χωρίς κόρα με ζαμπόν-τυρί

Σουφλέ

Λουκανικάκια φρανκφουρτης σε ψωμάκι με κετσαπ

Τυροπιτάκια – λουκανικοπιτάκια

Πιτσάκια

Χοτ – ντογκάκια

Κρακεράκια με τυρί φιλαδέλφεια

Πιτούλες για τα καλαμάκια

Ρολό κοτόπουλο

Μακαρονοσαλάτα

Σφολιατάκια με πατάτα,τυρι και μπεσαμέλ:1κιλό πατάτες καθαρισμένες να βράσουν στην κατσαρόλα ή έτοιμος πουρές,σφολιατάκια σε πακετο,τρια διαφορετικά τυριά να λιώνουν και μπεσαμέλ.Βράζουμε τις πατάτες καθαρισμένες και αφού κρυώσουν τις πατάμε με το πιρούνι να διαλυθούν καλά.Φτιάχνουμε την μπεσαμέλ όπως την κάνουμε για το παστίτσιο,βάζουμε τα σφολιατάκια σε ατομικά χάρτινα φορμάκια που είναι για τον φούρνο ή σε αλουμινένια αφού τα βουτυρώσουμε λίγο ένα φυλλο σφολιάτας με λίγη γέμιση πατάτα στην οποία ανακατεύουμε τα τυρια αρεσκείας μας και με λίγο πιπέρι και από πάνω την μπεσαμέλ μια κουταλιά της σούπας και λίγη φρυγανιά τριμμένη.Μπορούμε και μεσα στη μπεσαμελ να ανακατεψουμε τα τυριά και ακόμα αυτο να γίνει και σαν πίτα με δυο μεγάλα φυλλα σφολιάτα το ένα κατω την γεμιση αλλά την μπεσαμέλ εδώ την ανακατεύουμε με την πατάτα και τέλος από πάνω το άλλο φύλλο βουτυρωμένο λίγο και ρίχνουμε και λίγο σουσαμι.Το ψηνουμε όπως και τα ατομικά σφολιατακια σε προθερμασμενο φουρνο μεχρι να ροδίσει η μπεσαμελ και να ψηθει η σφολιάτα.

-------------------------------------------

Ρολό σφολιάτα με κοτόπουλο, κ.γάλακτος, μανιτάρια και πιπεριά:1πακέτο σφολιάτα που έχει μεσα δυο τεμάχια,κ.γάλακτος της αρεσκείας μας δυο πακετα,μανιτάρια, κοτόπουλο κατά προτίμηση στήθος και τέλος πιπεριά κόκινη και πράσινη.Βράζουμε το στηθος και το αφηνουμε να κρυώσει καλά και μετά κόβουμε μικρά κομματακια.Σε ένα κατσαρολάκι τσιγαριζουμε τα μανιτάρια, με τις πιπεριές σε λεπτές ρωδέλες και βάζουμε λίγο νερό να βράσουν.Μετά ρίχνουμε και το κοτόπουλο με αλάτι πιπερι και την κ.γάλακτος και ανακατευουμε καλά μεχρι να πάρουν μια βράση σε σιγανη φωτιά.Ανοιγουμε το φύλλο σφολιάτα λίγο με το πλάστη και αν θέλουμε να κάνουμε πλεξούδα βάζουμε γέμιση στη μεση μετά κόβουμε μια λωρίδα στενή σφολιάτα και τυλίγουμε το γυρω-γυρω τη γεμιση να φυγει από έξω.Με το μαχαίρι κόβουμε κομμάτια πάλι σε λωρίδες όχι όμως μεχρι το τέλος μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη και αρχίζουμε και πλέκουμε αντικριστά σε πλεξούδα τη σφολιάτα μεχρι να καλύψουμε την γεμιση.Το ψήνουμε σε ταψάκι αφου βάλουμε λαδόκολλα και από πάνω το αλείφουμε με γάλα ή αυγό και βάζουμε σουσάμι ή παπαρονόσπορο, το ψήνουμε μεχρι να ροδίσει η σφολιάτα και να ψηθει καλά και από κάτω.

Σφολιάτα με αλλαντικά και τυριά:Δύο σφολιάτες, αλλαντικά της αρεσκείας μας (εγώ βάζω μπέικον,ζαμπόν) και τυριά που λιώνουν τριμμένα ή φετες πάλι της αρεσκείας μας.Αυτό μπορεί πάλι να γίνει και πλεξούδα αλλά εγώ το κάνω ρολό.Ανοίγουμε το φύλλο πάλι με τον πλαστη λίγο και το στρώνουμε στον πάγκο αφού εχουμε αλευρώσει το μερος.Ρίχνουμε κέτσαπ, μουστάρδα και τα απλώνουμε καλά και λίγη ρίγανη, μετά τα αλλαντικά να καλύψουν όλη την επιφάνεια υστερα τα τυρια, τα κασέρια και το τυλίγουμε ρολό προσεκτικά να μην βγουν έξω τα υλικά.Το βάζουμε λίγο στο ψυγείο να σφίξει και μετά κόβουμε όπως είναι φτιαγμένο ρολό κομμάτια και τα βάζουμε σε ταψάκι με λαδόκολλα ξαπλωτά. Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 180βαθμούς και ψήνουμε μεχρι να ροδίσει η σφολιάτα και να λιώσουν τα τυριά.

---------------------------------------------------

Σφολιάτα κομμένη σε λωρίδες στριφογυρισμένες με ζάχαρη:κόβουμε την σφολιάτα σε λωρίδες ίσα με δυο δάχτυλα πάχος και μάκρος όσο θέλουμε .......στροφογυρίζουμε το κομμάτι και το πασπαλίζουμε με ζάχαρη κοινή ή αν θέλουμε την βάφουμε με λίγο χρώμα ζαχαροπλαστικής.Τα αραδιάζουμε σε ταψάκι με λαδοκολλα από κάτω και τα ψήνουμε.

----------------------------------------------------

Φύλλο κρούστας με κιμά και μπεσαμέλ:μισό κιλό ή ένα κιλό φύλλο κρούστας, ένα κιλό κιμά φτιαγμένο όπως το κάνει η καθεμιά σας με το κρεμμυδια και όλα τα μυρωδικά εκτός σάλτσα όμως και μπεσαμέλ.Κόβουμε σε λωρίδες το φύλλο κρούστας σε όλο το μηκος του γυρω στα τρια το πολύ τεσσερα δάχτυλα, πιάνουμε δηλαδή δυο κομμάτια φύλλο κρουστας μαζί το βουτυρωνουμε(όχι ενδιάμεσα , αλλά το πάνω μερος από το δευτερο φύλλο) και βάζουμε την γέμιση αφου ανακατεψουμε τον κιμά με την μπεσαμέλ.Λοιπόν βάζουμε την γεμιση και κάνουμε τριγωνάκι σχέδιο μια από τη μια μεριά και μια από την άλλη μεχρι να τελειώσει το φύλλο τα βάζουμε στο ταψάκι αφού τα αλλείψουμε με γάλα από πάνω και σουσάμι(εμενα με αρεσει πολύ εσεις αν δεν θελετε μη το βάζετε) και τα ψήνουμε.Αλλά όταν αλείψουμε με βούτυρο το φ.κρούστας να μην είναι αρκετό γιατί απολίγει μετά βούτυρο και είναι ''νιανια' Τα ψήνουμε σε προθερμασμενο φουρνο (εγώ τα ψήνω χωρίς αερα) εσεις όπως ψήνετε όταν κανετε τυροπιτάκια του εμποριού και αναλογα με την κουζίνα σας.Επίσης αυτό γίνεται πολύ ωραίο με σφολιατακι σε ατομικά φορμάκια με μια στρώση(μια κουταλιά της σουπας)κιμά και τέλος την μπεσαμέλ από πάνω.

ε, τι λέτε? θα ήθελα κ άλλες ιδεες, πρέπει να προσθέσω κ σαλάτες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το άλλο θεμα τώρα: βρε κορίτσια, όταν ο μικρός έπαθε λαρυγγίτιδα, κάλεσα αμεσως την παιδίατρο. προσπάθησε, όμως, επειδή δεν ήταν στο ιατρείο, αλλά σπίτι της στην Αθηνα (απέχουμε 30' απο κέντρο Αθηνας) να το "αντιμετωπίσει" απο το τηλέφωνο κ μου ανέφερε συμπτώματα και με ρωτούσε να εξακριβώσω τι παρατηρώ, επειδή τάχα μου μου έχει εμπιστοσύνη ότι ακριβολογώ κ μπορώ να διακρίνω κάποια πράγματα. οκ, μπορώ, αλλά δεν είμαι κ γιατρός! σε επικοινωνία που είχα με τον ξάδερφό μου, που είναι παιδίατρος, αλλά πιο μακριά μας :( μου ανέφερε ότι πρέπει να τον δει γιατρός τον μικρό μου, απο την πρώτη στιγμή που έκανε τον πυρετό. η παιδίατρος μου έλεγε ότι δεν είναι απαραίτητο, για να δούμε πώς πάει.... τελικό αποτέλεσμα, επειδή την 2η μέρα φάνηκε να υποχωρεί ο πυρετός, να μην τον δει κ τελικά το βράδυ επιδεινώθηκε κ την επόμενη πρωι-πρωί τρέχαμε στο Αττικό για μάσκα κορτιζόνης..... μας είχε πει αυτή ότι θα του την έκανε στο ιατρείο, αλλά τι να κάνουμε που έλειπε, δυστυχώς δεν μπορούσε.... και είχα εγώ το παιδί μου να παιδεύεται 3 μέρες κ βάλε, να στρεσαριστούμε όταν τον είδαμε που δεν μπορούσε να αναπνεύσει κανονικά κ να τρέχουμε στα νοσοκομεία...

και διερωτώμαι: τι σκ... την πληρώνω? για να κάνει το εμβόλιο? έχουμε φτάσει 11ο μήνα κ δεν ενδιαφέρθηκε να μας πει κ να δωσει οδηγίες για τη διατροφή του. οκ, πήγαμε τελευταια φορά 9ο για το εμβόλιο, αλλά απο εκεί κ πέρα? μας είπε να τον πάμε στο χρόνο, δλδ στο μεσοδιάστημα καμία οδηγία? έφαγα φλασιά με το ψάρι που ανέφερε η Ράνια....

πάνω απ' όλα μου την έδωσε, που ενώ ετοιμαζόταν να φύγει για διακοπές, δεν ήρθε να το δει το παιδί μου να βγάλει μια διάγνωση κ να δώσει φάρμακα, γιατί έπρεπε να ετοιμαστεί! το κρούσμα Δευτέρα κ έφευγε Πέμπτη :shock:

πείτε μου τη γνώμη σας, γιατί μα τω Θεώ έχω στραβώσει :x τώρα που θέλω να τον πάω για ένα σπυράκι σκληρό που φαίνεται κάπως μαυρωπο, έκλεισα με τη δερματολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πολυ χαίρομαι που θα αρχισουμ να μιλάμ για τα γενέθλιά μας!!Ενείς δε θα έχουμε πολλά παιδάκια δυστυχώς γιατί οι φίλοι μας δεν είναι καν παντρεμενοι(όλοι γύρω στα 26-27)εγώ νωρίς νωρίς!!χαχα!Θα είναι όμως τα ξαδερφάκια που είναι βέβαια μωρούλια ακόμα αλλα δεν πειράζει,του χρονου που θα παίζουν θα είναι ότι πρέπει!

demie τέλεις οι ιδέες σου!Και γω είμαι υπερ του finger food!Σιγουρα θα κάνω cupcakes! :idea: Τούρτα θα αγοράσετ έτοιμη η θα φτιάξετε?Εγω θα τα κάνω θάλασσα αν επιχειρήσω μόνη αλλά έχω κ μια μαμά σουπερ στα γλυκα..Θα δούμε! :roll:

dmie μου για την γιατρό σας τι να πω?!Οχι τα καλύτερα πάντως!Καλά το θέμα διατροφής ειναι το λιγότερο.Το θέμα είναι να είναι εκεί στα σοβαρά και να νοιαζεται.Εγωέχω κ άλλον γιατρό καβάτζα(γνωστό μας)ώστ αν μου φανεί λίγη η άλλη να την κάνω με ελαφρά.Προς το παρόν όμως είμαι ευχαριστημένη χωρίς βέβεια να είναι τπτ ουάου!

Α ψάρι μας ε΄πε στον χρόνο.Σε λίγες μέρες θα ξκινήσουμε κρόκο!Από κιλά 9.500!Το τρώμε το φαί μας!χιχι!

Πολλά έγραψα ε? :oops: Είχα μέρες να μπω για..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας, ντεμακι σουπερ οι ιδεες για τον μπουφε!

γιουλακι αναμενουμε για καμια ιδεα ;)

εγω θα εχω καμια 15 παιδακια κ καμια 25 - 30 μεγαλους....

τουρτα θα παραγγειλω σε ζαχαροπλαστειο , η φαρμα των ζωων (εχω ζωακια κ φραχτες οποτε θα τα παω να τα στολισει) κ απο μπουφε ειμαι στην αναζητηση! αληθεια που θα τα κανετε? σπιτι?

ντεμι σιγουρα απαραδεκτη η παιδιατρος , θα μπορουσε να το εξετασει το παιδι. βεβαια η λαρυγγιτιδα ειναι πολυ υπουλη αρρωστια, αλλα με σταγονες soldaisanil ξεπερνιεται... βεβαια αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανει μια μασκα ακομη καλυτερα.... η δικη μου η παιδιατρος πχ δεν εχει μηχανημα για μασκα , οποτε καλυτερα το παιδι να το παρω κ να παω στο κεντρο υγιειας (που δεν εχει κ ιδιαιτερο κοσμο) παρα να παω στην παιδιατρο κ να πληρωσω για να μου διαγνωση οτι εχει λαρυγγιτιδα κ να μου χορηγησει σταγονες... χωρις να μπορει να το βοηθησει αμεσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!

Demie όντως καταπληκτικές οι ιδέες σου για τα φαγητά.... Πάλι καλά που πέρασες τις συνταγές γιατί θα σε ζαλίζαμε να μας τις δώσεις!!!! :lol::lol::lol:

Όσο για το θέμα της παιδιάτρου θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα κορίτσια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ θα έπρεπε να σας δει!!!! Άσε γιατί κι εγώ ψιλοφρίκαρα με τη δικιά μου όταν αρρώστησε το Marieken μου, ήταν παραμονή Πρωτοχρονιάς και την είχα πάρει 10 τηλέφωνα γιατί δεν ήξερα τι να κάνω και την μέρα της Πρωτοχρονιάς την έπαιρνα πάλι όλο το πρωί και τελικά την βρήκα το απόγευμα!!!! Είχα φρικάρει κανονικότατα ήμουν έτοιμη να την πάω στο Νοσοκομείο! Και τελικά μας είδε στις 2/1 το βράδυ και τελικά δεν την γλιτώσαμε και χρειάστηκε να πιει αντιβίωση το παιδάκι μου 9 μηνών!!!! (Το λέω αυτό γιατί είμαι πολύ κατά των αντιβιώσεων) Αν την είχε δει πιο νωρίς ίσως να το είχαμε αποφύγει!!!

Anyway, το ξεπεράσαμε και όλα καλά!!!!

Τώρα για το θέμα των γενεθλίων κι εγώ θα καλέσω και φίλους που δεν έχουν παιδάκια γιατί το θεωρώ λιγάκι ρατσιστικό να μην τους καλέσω... Τώρα αν βαρεθούν και φύγουν νωρίς με τόση φασαρία δεν θα φταίω εγώ!!!! :lol::lol::lol:

Αυτά τα λίγα!!!! Φιλάκια πολλά!!!! :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ ωραιες ιδεες Ντεμη ευχαριστουμε για τις συνταγες ;)

Η παιδιατρος σας ειναι λιγο οτι να ναι. Συγνωμη κιολας αλλα οι περισσοτεροι παιδιατροι που ξερω απικο ειναι!

Τι αλλες ιδεες θελεις βρε κωνσταντινε τοσα εγραψε η Ντεμη.

Αν θελεις πολυ σφολιατα κ πιτοειδη,μπορεις αυτο με το ζαμπον κ το τυρι να το κανεις σε αραβικη πιτα ρολο με λιγο μαγινεζα κ μαρουλι κ να το κοψεις ροδελες.

Επισης μπορεις ν απαρεις μια μπαγκετα ψωμι να την αδειασεις απο τη ψιχα και να τη γεμισεις με οτι θελεις (μειγμα τυριων,ρωσικη σαλατα,πατατοσαλατα.μελιτζανοσαλατα κτλ διαλεξε) και μετα να το κοψεις ροδελες σαν ατομικες σαλατουλες.

Επισης για σαλατα μπορεις να καρφωσεις σε σουβλακια διαφορα λαχανικα και να τα βαλεις σε ενα μεγαλο πορτοκαλι τυλιγμενο με αλουμινοχαρτο (για εφε κ για να σταθουν)

πχ.Μπορεις να κανεις χωριατικα σουβλακια με κυβακια ντοματα,φετα,αγγουρι

ή με βραστα λαχανικα καροτο, κολοκυθι,μπροκολο κτλ

ή να περασεις τα λουκανικακια παρτυ εναλλαξ με πικλες

Και ετσι θα διακοσμησεις κ το τραπεζι με τυλιγμενες ασημενιες μπαλιτσες με σουβλακια.

την πολυ σφολιατα απεφυγε την αν μπορεις.Βαλε ας πουμε κουρουδακια αντι για σφολιατακια.

Επισης κεφτεδακια με λαχανικα.Βραζεις οτι λαχανικα θελεις τα τριβεις τα ανμειγνεις με 2 αυγα και 3 κουαταλιες αλευρι κ πλαθεις.

Μαφινς με κολοκυθι (απιστευτα)αν τα θετε πειτε μου γιατι ενω ειναι ευκοληη συνταγη ειναι μεγαλη.

Και εν α ρολο σπανακι με τυρια.Και αυτο το ιδιο οποτε το κανω δεν μενει ψιχουλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα,κουραστηκα κ μονο που διαβασα τις συνταγες σας!!μπραβο σας παντως,αυτο εχω να πω.εγω περα απο κανα ψητο στο φουρνο,κανα κρασατο,κανα κοκκορα κοκκινιστο με μακαρονια,αντε κ καμια μανιταροπιτα η πιπεροπιτα δεν εχω φτιαξει ποτε σε τραπεζι!τα βαριεμαι λιγο..

οντως η παιδιατρος απαρεδεκτη.εγω μια φορα τον ειχα παρει κυριακη πρωι που εβηχε ο μικρος,δεν το σηκωσε κ με πηρε καπακι αυτος χωρις να ξερει ποιος ηταν στο τηλ.μα γιαυτο ειναι οι παιδιατροι,μπορει να τους χρειαστεις οποιαδηποτε ημερα κ ωρα.

ο μικρος σημερα εφαγε το πρωτο του κουνελι(μπλιαχ!).τι σου δινω παιδακι μου,σαν γατι ειναι αυτο που τρως του ελεγα εγω.εφαγε καλα ομως.μισαωρο βεβαια,να του κοπαναω εγω ενα ντεφι κ να χορευω για να φαει..κλασικα!σημερα εκανε 4 βηματακι λεει η μανα μου παλι!αντε να δω ποτε θα φυγει τελειως!τωρα εχει παρει ενα τηλεκατευθυνομενο αυτοκινητο κ παιρνει παντα κ το τηλεχειριστηριο μαζι,μας εχει δει που το κινουμε με αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας!!!Είμαι η Άννα 24 ετών και έχω έναν γιόκα 11 μηνών!!06/02 σβήνουμε το πρώτο μας κεράκι!!!Μένω Αθήνα και γράφω στο θέμα ΜΩΡΑΚΙΑ ΧΕΙΜ. 2010/2011 ΠΙΑΣΤΕ ΜΑΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ αλλά είμαστε από τα μικρότερα παιδάκια και είπα να μπω και στην δική σας παρέα!!!Με θέλετε??!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα Αννα!να σου ζησει ο κουκλος!βεβαιως κ σε θελουμε!εγω ειμαι η Γιωτα (Ρανια για εδω),ειμαι 29 χρονων κ εχω το Βασιλακη 9 μηνων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!Άννα καλως ήρθες!!Πες μας και το όνομα του γλυκούλη σου για να σε βάλει το γιουλάκι στη λίστα!

Εμείς παρόλο το ψοφόκρυο ,ντυθήκαμε καλά και πήγαμε αγορά!Πήραμε όμορφα πιτζαμάκια για του χρονου από Prenatal που εχουν μιση τιμή ,ένα παντελοάκι και μια φορμούλα!Φυσικά θα περιμένω και το 50% στα benetton για σουπερ αγορές!Ελπίζω να πέσω μέσα στο νούμερο που θα φοραει του χρόνου! :roll:

Α και μια ερώτηση!Τώρα που θα χρονίσουν τα μωράκια σας θα τα κάνετε τίποτα εξετάσεις αίματος κ ούρων?Σκεφτομαι να κάνω,η γιατρός δεν έχχει πει κάτι μεχρι στιγμής.Γιά πείτε..

Καληνύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ που με δεχτήκατε!!!!Τον μικρό δεν τον βαφτίσαμε ακόμα!Θα βαφτιστεί (δεν ξέρω ακόμα πότε) Δημήτρης αλλά τον φωνάζουμε Άκη!!Ο Άκης ο τρομερός!! :lol::lol::lol: Είναι πολύ ζωηρός!! Ετοιμάζομαι σιγά σιγά για το πρώτο μας παρτάκι!!!Δεν θα κάνουμε κάτι το πολύ σπουδαίο αλλά η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα λιγάκι!!!Εσείς τι σκέφτεστε για τα πρώτα γενέθλια??!!

Όσο για τις εξετάσεις αίματος,ούρων,θα κάνω οπωσδήποτε στον μικρό γιατί αν και φτάσαμε 11 μηνών,δεν τρώει καθόλου καλά....και με στεναχωρεί...εσείς πως τα πάτε με τις στερεές?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...