Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΗΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞ


martha1

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πήρα τα αποτελέσματα της ιστολογικής από την απόξεση. Γράφει ως συμπέρασμα επιμέρυος ευρύματα κυρίως παραβασική θρόμβωση και λεμφομονοκυτταρικές διηθήσεις που καθιστούν σκόπιμο τον σχετικό εργαστηριακό έλεγχο.

Η παρουσία υπερπλασίας της τροφοβλάστηε καθιστά σκόπιμο τον έλεγχο της β-HCG.

O γιατρός ου είπε ότι είνσι θρόμβωση και ότι όταν μείνω έγκυος θα πρέπει να κάνω ενέσεις και να το καταλάβω πιο γρήγορα από την πέμπτη εβδομάδα που το κατάλαβα πρίν.

Μας έδωσε, εμένα και του άνδρα μου, το πακέτο με τις πολλές, ακριβές εξετάσεις για να ψαχτούμε κι άλλο.

Έχει καμμία σας παρόμοιο περιστατικό; Τί είναι όλα αυτά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

martha1 μολις τωρα διαβασα το μηνυμα σου. Δε το ειχα δει. Ξερω πολλες περιπτωσεις σαν τη δικη σου. Εχει να κανει με την πηξη του αιματος για αυτον ακριβως το λογο χορηγουνται ενεσεις, η λεγομενη ηπαρινη. Απο τη στιγμη που το ανακαλυψες ξερεις και πως να το αντιμετωπισεις. Ειναι πλεον ενα απο τα συχνοτερα φαινομενα. Συντομα θα ακουσουμε ευχαριστα νεα κι απο εσενα κι αυτη τη φορα θα πανε ολα καλα λοιπον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

martha1 μολις τωρα διαβασα το μηνυμα σου. Δε το ειχα δει. Ξερω πολλες περιπτωσεις σαν τη δικη σου. Εχει να κανει με την πηξη του αιματος για αυτον ακριβως το λογο χορηγουνται ενεσεις, η λεγομενη ηπαρινη. Απο τη στιγμη που το ανακαλυψες ξερεις και πως να το αντιμετωπισεις. Ειναι πλεον ενα απο τα συχνοτερα φαινομενα. Συντομα θα ακουσουμε ευχαριστα νεα κι απο εσενα κι αυτη τη φορα θα πανε ολα καλα λοιπον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρθα γεια σου,

είχα δυο αποβολές λόγω θρόμβωσης, εκανα εξετασεις ειδικες στο λαϊκό (2107456324 για ραντεβού) και τωρα στο τριτο εχω ξεκινησει ηπαρινη απο την αρχη, το ελεγχουμε καθε μηνα και ολα πανε καλα.

Μη στενοχωριεσαι λοιπον! Υπαρχει λυση και ευτυχως το βρηκες νωρις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρθα γεια σου,

είχα δυο αποβολές λόγω θρόμβωσης, εκανα εξετασεις ειδικες στο λαϊκό (2107456324 για ραντεβού) και τωρα στο τριτο εχω ξεκινησει ηπαρινη απο την αρχη, το ελεγχουμε καθε μηνα και ολα πανε καλα.

Μη στενοχωριεσαι λοιπον! Υπαρχει λυση και ευτυχως το βρηκες νωρις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον πρέπει να κάνεις εξετασεις θρομβοφιλίας καλη μου για να δεις ποιο ειναι το πρόβλημα ειδικότερα και για να σου ρυθμίσουν την δόση της ηπαρίνης που πρέπει να πάρεις .

Εγω ειχα κάνει εξετάσεις πριν μεινω έγκυος καλου κακού. Στην ΑΘήνα τις κάνεις στο Λαικο δωρεάν. Εμεις τις κάναμε στο Ιπποκράτειο στην Θεσνικη. Και μετα θα πας σε αιματολόγο για να σου πει τι ακριβώς θα κάνεις και την δόση της ηπαρίνης σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον πρέπει να κάνεις εξετασεις θρομβοφιλίας καλη μου για να δεις ποιο ειναι το πρόβλημα ειδικότερα και για να σου ρυθμίσουν την δόση της ηπαρίνης που πρέπει να πάρεις .

Εγω ειχα κάνει εξετάσεις πριν μεινω έγκυος καλου κακού. Στην ΑΘήνα τις κάνεις στο Λαικο δωρεάν. Εμεις τις κάναμε στο Ιπποκράτειο στην Θεσνικη. Και μετα θα πας σε αιματολόγο για να σου πει τι ακριβώς θα κάνεις και την δόση της ηπαρίνης σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο λαϊκό τις κανεις δωρεαν αν εισαι του δημοσιου. Κοστιζουν 770 ευρω και πληρωνεις 25% αναλογα το ταμειο σου.

Επισης εδω στην αθηνα γινονται και στο ιπποκρατειο αλλα δε γνωριζω λεπτομερειες. Ειμαι υπερ-ευχαριστημενη με το λαϊκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο λαϊκό τις κανεις δωρεαν αν εισαι του δημοσιου. Κοστιζουν 770 ευρω και πληρωνεις 25% αναλογα το ταμειο σου.

Επισης εδω στην αθηνα γινονται και στο ιπποκρατειο αλλα δε γνωριζω λεπτομερειες. Ειμαι υπερ-ευχαριστημενη με το λαϊκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ελπιζω ολα να σου πανε καλα...να αντιμετωπισετε αυτο το προβληματακι και συντομα να μας πεις τα ευχαριστα νεα σου δηλαδη οτι εισαι εγκυος.....σου το ευχομαι απο την καρδια μου.....φιλακια πολλα..πολλλα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ελπιζω ολα να σου πανε καλα...να αντιμετωπισετε αυτο το προβληματακι και συντομα να μας πεις τα ευχαριστα νεα σου δηλαδη οτι εισαι εγκυος.....σου το ευχομαι απο την καρδια μου.....φιλακια πολλα..πολλλα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΟΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου, Μαρθα και απο μενα:) . Την περασμενη δευτερα εκανα αποξεση. Σου συμπαραστεκομαι σ'άυτη την εμπειρια.

Επετρεψε μου να σου δωσω λιγες φιλικες συμβουλες, γιατρικες δε θα μπορουσα, δεν ειμαι γιατρος.

Ασχολουμαι πολυ καιρο με θεματα διατροφης και γυμναστικης. Οι εξετασεις αιματος μου ειναι αριστες και ετσι παιρνω το κουραγιο να σου δωσω τις μικρες και ελπιζω χρησιμες συμβουλες.

Οσο αφορα την διατροφη μπορεις να κοιταξεις αν απο το διατροφολογιο σου λειπουν τροφημα πλουσια σε βιταμινη Ε.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2742&pr=1

Επισης πιστεβω θα βελτιωνε κατα πολυ την κατασταση καθημερινο περπατημα 40-60 λεπτων το οποιο θα αυξανει την κυκλοφορια αιματος. Οποτε δεν εχεις αλλο παρα χερακι τον ανθρωπο σου, αθλητικα και στο δρομο. Η φυση ειναι ο καλυτερος γιατρος :) με την γυμναστικη ερχεται η αισιοδοξια και μαζι της φερνει και την υγεια. Και εφοσον χρειαστει θα κανεις και την φαρμακευτικη αγωγη που ανεφερε ο γιατρος. Και ολα θα σου πανε καλα :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου, Μαρθα και απο μενα:) . Την περασμενη δευτερα εκανα αποξεση. Σου συμπαραστεκομαι σ'άυτη την εμπειρια.

Επετρεψε μου να σου δωσω λιγες φιλικες συμβουλες, γιατρικες δε θα μπορουσα, δεν ειμαι γιατρος.

Ασχολουμαι πολυ καιρο με θεματα διατροφης και γυμναστικης. Οι εξετασεις αιματος μου ειναι αριστες και ετσι παιρνω το κουραγιο να σου δωσω τις μικρες και ελπιζω χρησιμες συμβουλες.

Οσο αφορα την διατροφη μπορεις να κοιταξεις αν απο το διατροφολογιο σου λειπουν τροφημα πλουσια σε βιταμινη Ε.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2742&pr=1

Επισης πιστεβω θα βελτιωνε κατα πολυ την κατασταση καθημερινο περπατημα 40-60 λεπτων το οποιο θα αυξανει την κυκλοφορια αιματος. Οποτε δεν εχεις αλλο παρα χερακι τον ανθρωπο σου, αθλητικα και στο δρομο. Η φυση ειναι ο καλυτερος γιατρος :) με την γυμναστικη ερχεται η αισιοδοξια και μαζι της φερνει και την υγεια. Και εφοσον χρειαστει θα κανεις και την φαρμακευτικη αγωγη που ανεφερε ο γιατρος. Και ολα θα σου πανε καλα :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα Μαρθα,

Δυστυχως ειχα και εγω μια αποβολη λογω θρομβοφιλιας.Φυσικα το εμαθα μετα την αποξεση.Μετα απο 6 μηνες ξαναεμεινα εγκυος και οπως σου ειπε και εσενα ο γιατρος σου ξεκινησα απο τη πρωτη βδομαδα καθυστερησης τις ενεσεις στη κοιλια καθε μερα μια φορα την ημερα.Με τη πρωτη μερα καθυστερησης σου θα παρεις αμεσως το γιατρο να σου δωσει να κανεις θρομβοφιλικες εξετασεις αιματος και αμεσως την επομενη μερα συνηθως δινουν τα salospir 80mg.Αφου βγουν οι εξετασεις σου χορηγει αυτην την ενεση.Εμενα μου ειχε πει να τις κανω μεχρι την μερα που θα γεννησω.Δυστυχως ομως ειχα παλι αποβολη πριν 2 μηνες αλλα οχι απο τη θρομβοφιλια αυτη τη φορα.Μου βρηκαν προβλημα στα χρωμοσωματα μας και η μητρα μου ειναι δικερος και θα χρειαστει να κανω μια επεμβαση.Τελικα αν ειχαμε κανει προγενετικο ελεγχο δε θα ειχα 2η αποβολη.Οσο για τη δικερος μητρα μου το ειχε βρει ο γιατρος μου αλλα με ειχε καθησυχασει οτι ολα θα πανε καλα.Τωρα θα παω σε αλλο γιατρο για μια δευτερη γνωμη.

Παντως μην ανησυχεις καθολου για τη θρομβοφιλια.Απαξ και κανεις τις ενεσεις απ'οτι μου ειπαν και εμενα θα εχεις μια εγκυμοσυνη οπως μιας φυσιολογικης χωρις θρομβοφιλια κτλ.Το εχει και μια φιλη μου και εκεινη παει μια χαρα.Καλη τυχη σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια μετά τον τοκετό κατα την περίοδο της λοχείας έπαθα θρομβοφλεβίτιδα στον αριστερό μοιρό. Έκανα αντιπηκτικές σε όλη τη διάρκεια της λοχείας και ο γιατρός στο Ιπποκράτειο μου συνέστησε να βγάλω τη φλέβα, εγώ δεν έκανα την επέμβαση γιατί είπε πως δεν είναι απαραίτητο. Τί γίνεται τώρα σε 2η εγκυμοσυνη; Γνωρίζει καμία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα. Μόλις με ενημέρωσαν για τα αποτελέσματα της ιστολογικής μου, καθώς είχα παλίνδρομη και εγώ. Η κοπέλα μου ανέφερε αιτία "λήμα πλακούντα", δεν είμαι σίγουρη για την πρώτη λέξη, και μου είπε να κάνω κάθε μήνα για τους επόμενους τρείς εξέταση β' χοριακής και ότι για τους επόμενους έξι μήνες να μη μείνω έγκυος. Δυστυχώς όταν την ξαναπήρα για να ρωτήσω λεπτομέρειες δεν τη βρήκα. Γνωρίζει καμία κάτι για αυτό, γιατί έχω ανησυχήσει και απογοητευτεί παράλληλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...