Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός διδύμων.


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας σε κάποιο θέμα που με προβληματίζει.

Γέννησα 1 Οκτώβρη τα διδυμάκια μου και θήλασα και τα δυο απο την αρχή ενώ παράλληλα έδινα συμπλήρωμα. Η μικρή ακόμη και τώρα συνεχίζει να θηλάζει ενώ η μεγάλη έχει σταματήσει όταν μπήκε στον 6ο μήνα. Η απορία μου είναι η εξής. Αυτό το παιδί κατα πόσο είναι εύκολο να πιεί ξανά μητρικό γάλα; Εννοώ απ' το μπουκάλι κάνοντας αντλήσεις με θήλαστρο. Είναι εφικτό ή να το βγάλω μια και καλή απ' το μυαλό μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι γιατι απαρνηθηκε η τσουπρα το βυζι 6 μηνων;;;;

Γιατι να μη το πινει ομως απο μπιμπερο;;; εδω ο Αλεξ που ειχε κοψει το γαλα(το ξενο) απο 7 μηνων και δεν ειχε ξανακουμπησει μπιμπερο,τωρα με τη ζηλια λογω μπεμπας πινει δικο μου γαλα απο το μπουκαλι!!!! ;)

Οσο μητρικο γαλα δεν ηπιε σα βρεφακι το πινει τωρα στα 2,5!!! :P

Κανε μια δοκιμη να δεις..α και ξερεις τι μπορεις να κανεις;;; για αρχη να το βαζεις μισο μισο με το δικο της γαλα και σιγα σιγα που θα συνηθιζει τη γευση,να αυξανεις τη ποσοτητα του μητρικου! ;)

Μονο που θα μπεις στο λουκι των αντλησεων βρε πουλακι μου και ειναι πολυ μανικι...εχεις και διδυμα εσυ... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου λενα μου

εγω προσωπικα τα θηλασα μεχρι 3 μηνων και τα 2 ταυτοχρονα παντα

δεν ειχα ποτε θεμα να μην θελουν να θηλασουν

εαν θες να συνεχισεις να δινεις το γαλατακι σου

εγω αυτο που σου προτεινω ειναι να βαζεις σιγα σιγα λιγο γαλατακι σου μεσα στο ξενο ωστε να μην το παιρνει χαμπαρι μεχρι να αντικατασταθει ολο

ετσι κανουμε και τη μεταβαση στο φρεσκο γαλα απο τη σκονη στα παιδακια που δεν το δεχονται

δοκιμασε το και πιστευω οτι θα πετυχει

καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, σας ευχαριστώ ρε κορίτσια! Άρα υπάρχει περίπτωση να ξαναπιεί απ' το δικό μου! Τόνια μου δεν με πειράζει καθόλου που θα παιδευτώ αρκεί να το πιεί. Όσο πιεί ..αφού έχω ακόμη.. κρίμα δεν είναι;

Επειδή δεν έχω θήλαστρο, λέω να νοικιάσω το symphony θα με βολέψει λέτε;

marker και τα δικά μου πιάσανε την θηλή απο την πρώτη μέρα και συνεχίσαμε πολύ καλά. Απλά η μεγάλη λόγω μπουκαλιού μπαίνοντας στον 6ο μήνα δεν ήθελε ούτε καν να γυρίσει το κεφάλι προς το στήθος μου. Όσο και να επέμενα έκλαιγε και περίμενε να πιεί απ' το ξένο. Η μικρή αντίθετα είναι εντελώς κολλημένη με το στήθος. Αφού να φανταστείς όταν θηλάζω την μικρή η μεγάλη παρατηρεί με περιέργεια, και όταν φεύγει η μικρή πλησιάζει βάζει το δαχτυλάκι της στη θηλή ακουμπάει το στόμα της και φεύγει αηδιασμένη! :shock::lol::lol::lol:

Θα ξεκινήσω αυτό που λέτε να το βάζω στο γάλα της και σιγά σιγά θα αυξάνω την ποσότητα. Έχω τρομερή αγωνία αν θα πετύχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ που τα κατάφερες με το θηλασμό!!!Σου βγάζω το καπέλο.Εγώ με δίδυμα 15/9/10 γεννηθήκαμε εμείς τα κατάφερα μόνο 40 μέρες.Δεν πιάναν την θηλή,ήταν προωράκια ένα μήνα και έβγαζα με το θήλαστρο και τους έδινα.Εγώ είχα της medela το swing το ηλεκτρικό,πολύ καλό επίσης.Αλλά δε ξεκουραζόμουν καθόλου όλο το 24ωρο έβγαζα αποστείρωνα έδινα και πάλι από την αρχή.Δε προλάβαινα ούτε να φάω,ούτε να πιω νερό οπότε μειώθηκε και το γάλα σιγά σιγά ώσπου στο τέλος είχε γίνει σαν νερό και είτε το έπιναν είτε όχι ένα και το αυτό.Ελπίζω στο επόμενο αν υπάρξει να τα καταφέρω καλύτερα.Μπράβο και πάλι μπράβο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστώ πολύ μιας και είσαι και συ διδυμομανούλα ξέρεις τί απαιτήσεις έχουν τα δίδυμα... :):) Και γω στις αρχές ήμουν σαν ζομπι. Αλλού πατούσα αλλού βρισκόμουν. ήταν πολύ δύσκολο. Αφού μου έλεγα και ο άντρας μου μην επιμένεις τόσο με τον θηλασμό γιατί έτσι όπως πας, τα παιδιά θα μείνουν χωρίς μάνα.... :lol::lol: Το θυμάμαι τώρα και γελάω. :lol:

Βλέπω σκέφτεσαι και για επόμενο ε; Αντέχεις ρε θηρίο; :lol: Άντε με το καλό και μακάρι να σου έρθουν όλα βολικά! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλέπω σκέφτεσαι και για επόμενο ε; Αντέχεις ρε θηρίο; :lol: Άντε με το καλό και μακάρι να σου έρθουν όλα βολικά! ;)

Ναι αμα θέλει ο Θεός θα ήθελα και μια δεύτερη εγκυμοσύνη,δε τη χόρτασα τη πρώτη και θέλω να το ξαναζήσω όλο αυτό και φυσικά θα ήθελα ένα ακόμα μωράκι,αλλά όπως είπαμε ότι θέλει ο Θεός.Φυσικά να ξεπεταχτούν αυτά λίγο γιατί τώρα είναι δύσκολα και ο άντρας μου θα με χωρίσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πώ και γω το ίδιο αισθάνομαι ως προς το θέμα της εγκυμοσύνης. Για μένα ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου και όντως δεν την χόρτασα...θα ήθελα να το ζήσω όλο αυτό άλλη μια φορά... :D:D:D:D

Άντε βρε και μου βάζεις ιδέες βραδιάτικα.... :D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γεννήθηκε 2500 κ φύγαμε από την κλινικη 2200 γέννησα φυσιολογικά πολύ εύκολα, έκανα πρόκληση λόγο πίεσης στις 37&5 εβ   Χαχαχα στον γιο μου το είδα στην αυχενική, σε αυτό δεν είδα τίποτα στην αυχενική γιατί ήταν μόνιμα με κλειστά πόδια κάποια στιγμή η γιατρος είδε αλλά ήταν με επιφύλαξη το εγραψε σε φάκελο κ το επιβεβαίωσε η γιατρος μου όταν είχαμε ραντεβού κ αποφασίσαμε να μην τον ανοίξουμε! Πάμε στην β επιπέδου της είπαμε ότι ακόμη δε ξέρουμε φύλο κ όταν ήταν να δει κάτι στα πόδια κ φαινόταν το φύλο μας είπε να κλείσουμε τα μάτια όποτε δε ξέρω 😂  
    • Όχι τα βράζω! Θα αρχίσω σιγά σιγά να χρησιμοποιώ τον ατμό. Δίνω δεκατιανό φρούτο κ μεσημέρι τα λαχανικά. Κρέας δεν έχουμε βάλει..σε 2 βδομαδες κοτόπουλο. Γενικά λόγω του ότι η μικρή μας έχει αλλεργίες, τρώει πολύ περιορισμένα μέχρι στιγμής 2 φρούτα κ 3 λαχανικά μόνο. Μοσχάρι δε θα φάει λόγω αλλεργίας…προς το έτος θα δοκιμάσουμε. Έχω ακούσει καλά λόγια για τα προϊόντα της hipp. Ίσως δοκιμάσω κ εγώ στο μέλλον! 
    • Τα κάνεις στον ατμό δηλαδή;; Και το κρέας σε κομμάτια το δίνεις;; Επίσης απόγευμα το δίνετε εσείς κορίτσια;; Εμάς μας είπε κρέμα της hipp ή κατσικίσιο γιαούρτι..
    • Είδες μωρέ πώς μεγαλώνουν..🤗εμας έχει κόψει το παμπερς τελείως και μου φαίνεται τόσο παράξενο σαν απότομα να μεγάλωσε το μικρό μου..χθες το βράδυ ξύπνησε ζήτησε τουαλέτα και ξαναξοιμηθηκε με τον άντρα μου σοκ πάθαμε χαχα🤪
    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττωμάτων του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...