Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο15!Αυγουστιάτικοι θυσαυροί


Recommended Posts

Koριτσια καλησπερα.Σημερα ετρεχα ολη μερα παλι.Το πρωι για καρδιοτοκογραφο,για χαρτια στο κεπ και το απογευμα στην γιατρο.Δεν ηταν καλος ο καρδιοτοκογραφος,επεφταν παλι οι παλμοι της και η γιατρος ειπε ισως με βαλει το σαββατο για γεννα,να μην το ρισκαρουμε αλλο...Αυριο εχω στις 8 ραντεβου για καρδιογραφημα,εξετασεις μετα παλι καρδιοτοκογραφο και παλι στην γιατρο.Οπως καταλαβαινετε,θα γεννησω και δεν θα προλαβω να ξεκουραστω καθολου!Μεχρι τελευταια στιγμη θα τρεχω!Εδω που φτασαμε,καλυτερα να βγει η μπεμπα να ησυχασουμε.δεν αντεχω αλλο αυτη την ταλαιπωρια και το αγχος...

Παλι δεν σας διαβασα,ευχομαι να ειστε ολες καλα!

Σας φιλω,καληνυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 849
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικακι μου με το καλο λοιποννα κρατησεις την μπεμπα σου αγκαλιτσα!!Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι..δεν ειναι τιποτα ουτε η καισαρικη ουτε η επισκληριδειος..

Τονια εγω τον κανω απο χτες μονη μου στο μπανακι..ειδα στο utube βιντεακι κ μπορω ν πω οτι με βοηθησε παρα πολυ..δες κ εσυ..

Φιλακιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..τι κάνετε?Εμείς πολύ καλά...χθες πήγαμε βολτιτσα για αρκετές ώρες και ο μικρός ήταν κύριος!!Ξύπνησε μόνο για να φάει και μετά πάλι ύπνο, ούτε πως είχαμε μωράκι μαζί μας!!! Μάλλον του αρέσουν οι βόλτες!! :D Ξύπνησα τώρα έκανα τις δουλιτσες μου και περιμενω τις ανηψιες μου να έρθουν!

Κατερινάκι μου είσαι τέλεια μανούλα και μην ακούς κανένα. Ο παιδίατρος όταν μου εξηγούσε τους λόγους που μπορεί να κλαίει ένα βρέφος μου είχε πει ότι κάποιες φορές απλά θέλουν αγκαλίτσα γιατί έχουν αναγκη να νιωθουν την ασφαλεια στην αγκαλιά της μαμάς ή του μπαμπά. Χρησιμοποιώ και την πιπίλα αλλά όταν συνεχιζει να κλαίει φυσικά και θα τον πάρω αγκαλια , σιγά μην αφήσω το μωράκι μου να βασανίζεται! Μην αγχωνεσαι με την αποστείρωση, να κάνεις ότι εσύ πιστεύεις ότι είναι το καλύτερο για το μωρακι σου.

Χρυσταλλένη μου είναι κουκλος ο γιος σου!!!!!!Τα ματάκια του είναι πανέμορφα! Να τον χαίρεσαι, και μην φοβάσαι θα πάρει πίσω τα μαγουλάκια του :D Μπράβο και της νονάς για την εγκυμοσύνη, όλα καλά να της πάνε! Αποφασίσατε για βάφτιση??

Εμείς μιλούσαμε χθες με τον κουμπάρο μας και είπαμε να κοιτάξουμε για τα Φωτα αν βρούμε για βαφτιση.

Εύη μου μεγαλώσατε!!! Ταλαιπωρήθηκες στο γιατρο ε? Τώρα που θα βάλεις και τις ενέσεις θα είσαι πιο ήρεμη κι εσύ.

Νίκη μου μην στεναχωριέσαι κι όλα καλά θα πάνε. Καλύτερα πάντως να γεννησεις το Σάββατο να μην αγχώνεσαι και να μην το ρισκάρετε. Βιαζεται να σας γνωρίσει η μπέμπα!! Περιμένουμε τα νέα σας από το γιατρο!

Τόνια μου μεγαλώσατε κι εσείς!!!Εχετε κι εσείς κολικούς? Εμεις από τοτε που παίρνουμε το σιροπι για τους κολικούς ηρέμησε αρκετά.

Ιφιγένεια τι κάνουν τα μωράκια σου?

Γιελιζ πιο εύκολο μου φαίνεται το σλιγκ σου από αυτο που είχα δει..Σαν της Χριστινας δηλαδή...

Οι άλλες τι κάνετε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι μου και σένα ο γιος σου είναι ένα κουκλάκι και απ ότι κατάλαβα και πολύ φρόνιμος. λέμε για Φεβράρη βάφτιση. Θα χει μεγαλώσει βέβαια 8,5 μηνών αλλά ο άνδρας μου γράφει τη διπλωματική του και μέχρι το Δεκέμβρη θα χει να την παραδώσει και να την παρουσιάσει και θέλει να ναι χαλαρός για να απολάυσει τη βάφτιση. Βεβαία η νονά μας θα ναι 7,5 μηνών!!!! Μάλλον θα τον κρατά ο νονός :D:D

Σήμερα θα πάμε παραθαλάσσια. Θα πάμε σ΄ενα ζευγάρι φίλων μας που έχουν και αυτοί βρέφος, οι άνδρες μας θα πάνε θάλασσα και εμείς θα πιούμε στο σπίτι της το καφεδάκι μας, να κουτσομπολέψουμε λίγο. Μια χαρά. Να κάνει και διάλειμμα ο καημένος ο αντρούλης μου που διαβάζει όλη μέρα.

Φιλιά σ όλες και σ όλα τα μωράκια - εντός και εκτός κοιλίτσας- :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι ετσι...να βλεπω επιστροφες!!!

Χριστινακη συγχαρητηρια..να σας ζησει!!!!

εμεις ειμαστε καλα..ο μικρος πολυ ισυχος- φτου φτου...μονο τρωει και κοιμαται...

μοσο αποψε τη νυχτα εκανε λιγα νουμερα για να ξανακοιμηθει αλλα ΟΚ.

περιμενω να παει 22 του μηνος να τον παμε παιδιατρο να δω ποσο βαρος πηρε γιατι τον βλεπω να εχει φουσκωσει πολυ.

Μαρακι τι καλος...μια χαρα που του αρεσουν οι βολτες..ξες τι καλο που ειναι αυτο.

Χρυσταλλενη εσυ πως τα πας;;;..τι καλα να πανε Θαλασσιτσα.

Εμενα ο αντρας μου θελει να το βαφτησουμε μικρο..και 2 μηνων αμα ειναι. Εγω ομως θελω να περιμενουμε και να τον βαφτησουμε του Αη Γιαννιου που θα παρει και το ονομα του.

Αυτες τις μερες ψαχνουμε για παιδικο για τον μεγαλο

αν δεν ειχα τον πονο στις αιμορροιδες θα ειχα ηδη επισκεφτει μερικους. Καλα ολοκληρη περιοχη η δικη μας και δεν εχει εναν ιδιωτικο παιδικο σταθμο..απιστετο.

Τωρα ψαχνω σε γειτονικους δημους που να ειναι ομως και στο δρομο μου να μη κανω κυκλους για να παω στη δουλεια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κορτσουδιαααααα....εχω πιαστει με τις δουλειες αυτες τις μερες κ δεν μου μενει κ πολυ χρονος.

βλεπω οι εξελιξεις τρεχουν κ τα νεα.....

χριστινακι να σου ζησει η μπεμπα...ποτε γεννησες?περιμενουμε λεπτομερειες οταν με το καλο μπορεσεις...

νικη οσο παει κ η μπεμπα πλησιαζει...αντε βρε τι σαββατο τι τριτη...θα μου πεις μερες ειναι αυτες αλλα κ τι να κανεις...δεν γινεται με το αγχος κ το ζορι...περιμενουμε τα σημερινα σας νεα απο το γιατρο.

μαρακισου ευχομαι ο γιος σου να παραμεινει ετσι κ να μην σε κουραζει καθολου...μπραβο του!!!

κατερινακι μου μην αγχωνεσαι κ κανε αυτο που λεει η καρδια σου...κ εγω ειχα τον φοβο οτι θα μαθει στις αγκαλιες κ αλλα τετοια που μου ελεγαν...αλλα αν δεν το παρεις τωρα αγκαλιτσα που την εχει τοσο αναγκη ποτε θα το παρεις...απολαυσε το οσο μπορεις...θα δεις οτι μεγαλωνοντας θα αλλαζει...ε δεν θα μεινει κ μια ζωη στην αγκαλια σου ;););) οσο για την αποστειρωση καλα ειναι οταν πεφτει στο καναπε,τωρα που ακομα ειναι μικρο, να την αλλαζεις.μετα τους 6-7 μηνες απλα μπορεις να την πλενεις.

ευη στην φαση που εισαι τωρα καλα θα κανεις με τις κορτιζονες...ακομα κ η νικη που τις εκανε προληπτικτα,τελικα τις ηταν απαραιτητες...ποσο μαλλον που εσυ εχεις απο νωρις τετοια θεματα κ η μικρουλα ειναι κ μικρη...τουλαχιστον θα εισαι ηρεμη.

τα δικα μου νεα τωρα....οπως σας ειπα εχω πιαστει με τις δουλειες...αυριο εχει ο αντρας μου γεννεθλια κ με την ευκαιρια που θα ερθουν λιγοι φιλοι για μπυριτσα ειπα να συμμαζεψω απο τωρα το σπιτι...πριν λιγο εκανα κ δυο γλυκακια κ αυριο τα υπολοιπα...απο δευτερα ξεκουραση κ τιποτα αλλο.

η αληθεια βαρεθηκα κ αυτη η αναμονη με κουραζει....ευχομαι στο τελος του μηνα να εχω γεννησει...να μην προλαβει να μπει ο σεπτεμβρης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου θα σας γραψω οταν μπορεσω για τη γεννα ..εχω πολλα απλα τωρα ειμαι πολυ ανησυχη γιατι η μπεμπα εχει σταθερα απο 37 μεχρι 37.5 ολη μερα και χτεσ εκανε και ενα 39.καναμε κατι εξετασεις και δεν εχει τιποτα καμια λοιμωξη, μονο η καλλιεργεια μας μενει να δουμε αλλα ανησυχω πολυ για το κοριτσακι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!! Πώς είστε σήμερα??

Εμείς μια χαρά!! Έριξε μια βροχή χθές άλλο πράγμα και έχουμε μία δροσιά απο τότε, άλλο πράγμα!! Επιτέλους!! Καιρός ήταν!!

Εύη μου περάσατε τα 2 κιλά!!! Τέλεια!! Θα κάνετε και τις κορτιζόνες και θα είσαι ήσυχη!! Άντε με το καλό!!!

Chrystalleni μου ο γιός σου είναι ένας κούκλος!!!! Φτού φτού!! Για τα μαγουλάκια μην ανησυχείς θα ξανάρθουν!! :D:D:D

Με το καλό και το μπεμπάκι της νονάς σας!!!

Κατερινάκι μου μην ακούς κανέναν τι σου λέει.... εσύ να κάνεις οτι σου λέει το ένστικτό σου!! Το ένστικτο της μάνας είναι πάντα σωστό! ;););) Αν δεν παίρνουμε τώρα αγκαλιά τα μωράκια μας πότε θα τα παίρνουμε?? Φτάσατε τα 4 κιλάα??? ΤΕΛΕΙΑΑΑ!!! Τρώει καλά ο μικρός!! :D:D:D

Τόνια εγώ τον κάνω κάθε μέρα στο μπανάκι απο 35 ημερών περίπου αλλά πρίν απαυτό τον έκανα στον νιπτήρα όπως εσύ.. και γιατί να πειράζει που τον κάνεις στον νιπτήρα?? μιά χαρά είναι και εκεί! εγώ το γύρισα στο μπανάκι γιατί βάρυνε και με πονούσε το χέρι... αλλιώς θα συνέχιζα εκεί...

Νίκη μου συμφωνώ με αυτό που είπες "καλύτερα να βγεί η μπέμπα να ησυχάσουμε". Να γεννήσεις με το καλό κοριτσάκι μου και όλα να πάνε τέλεια!!

Μαράκι μου μπράβο τον γιόκα σου που έδειξε χαρακτήρα και ήταν κύριος!! :D:D:D και ο δικός μας μόλις τον βάλουμε στο αυτοκίνητο δεν βγάζει κιχ! Όλο χαζεύει!! τους αρέσουν οι βόλτες μωρέεε!!! :D:D:D Όσο για το σλίνγκ όντως είναι πολύ εύκολο!!

Chrystalleni καλά να περάσετε σήμερα!

Χριστίνα να σας ζήσει ο κορίτσαρος!! Να το χαρείτε όπως επιθυμείτε!! Πότε γέννησες????

Χρύσα μου τι καλά που είναι ήσυχος ο μικρός σου!! Φτού φτού!!!

Εύχομαι να βρείς τον κατάλληλο παιδικό!!

Καλημέρα Μιχαέλα μου!!! Έρχεται η σερά σου σιγά σιγά!!! Η μικρή σου τι κάνει?? Να μου τη φιλήσεις!

Χριτίνα περαστικά σας!! Εύχομαι να μην είναι τίποτα!!

Σας βάζω και μία φωτό πώς κάνουμε μπάνιο!! Το σφουγγάρι είναι για να μην στριμωχτούν τα απαυτά μας και όχι γιατί ντρεπόμαστε να τα δείξουμε!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

post-11183-13873937504656_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι περαστηκα. Δε νομιζω να ειναι κατι αυτο δενειναι πηρετος για νεογεννητο.

Γιελιζ ειναι κουκλος...πολυυυ ομορφο μωρο. Γερο να ειναι να τον χαιρεστε..και ποσο απολαμβανει το μπανιο.....τελεια!!!

Στο θεμα αγκαλια μη τρελενεστε...παρτε τα, χαιδεψτε τα, αγκαλιαστε τα, κοιμηθητε μαζι τους..οπως λεει και η Γιελιζ, δε θα το κανουμε για πολυ καιρο..δεν ξερω..οσο κουραστηκο και να ειχε γινει προς το τελος που μεγαλωσε το διαστημα που ο μεγαλος μου κοιμοταν μαζι μας ηταν το ωραιοτερο της ζωης μου. Βεβεια εγω δενε ιχα δυσκολια μετα να παει στο κρεβατι του το μεγαλο γιατι η μεταβαση εγινε πολυ ευκολα και ανωδυνα και ισως γι'αυτο να μιλαω ετσι αλλα ειλικρινα, αμα πανει 2 με 2,5 ετων, ουτε θα ερχονται να τα αγκαλιαζετε...βλεπω τωρα τον Χριστοφορο που με εχει ολιγον γραμμενη και προτιμαει να ασχολειτε με αλλα πραγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστούμε Χρύσα μου!!! Είπαμε, η παρέα μας έχει πολύ όμορφα μωρά!!!! Όσο για το μπάνιο όντως το απολαμβάνει πολύ!!! Μόλις τον βγάλουμε βάζει τα κλάμματα !! :D:D:D:D

Συμφωνώ με όσα είπες για την αγκαλιά, εγώ βλέπω απο τα παιδάκια της συννυφάδας μου.. απο μια ηλικία και μετά δεν κάθονται να τα κάνεις αγκαλίτσες και χαδάκια! Οπότε ας το απολαύσουμε τώρα που μπορούμε για όσο μπορούμε!! ;)

Χριστίνα ο παιδίατρος τι λέει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην φοβάσαι καθόλου Χριστίνα μου! Πυρετός στα μωρά ξέρω ότι θεωρείται πάνω απο 38 οπότε κάνε όσα σου λέει ο γιατρός και αν έχετε θερμοκρασία μέσα στο σπίτι πάνω απο 28 βαθμούς μην της φοράς τίποτα..μόνο τη πάνα. και πρόσεξε να "αναπνέει" το κεφαλάκι... να μην το καλύπτεις με κάτι και μην την έχεις μέσα σε καλαθούνα βάλτην κάπου άνετα... εμάς αυτά μας είπε η γιατρός μας να κάνουμε με τις ζέστες... α και να μην ακουμπάει πάνω σου απευθείας να βάζεις μια πάνα αγκαλιάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσιαααααααααααααααααααααα!

χριστινακι να σου ζησει το μωρακι

πιπιτσα ενα κουκλι το νινακι σου

κοριτσια εγω κ τις αγκαλιαζω,κ τις ζουλαω,κ στο μπουτακι τις φιλαω,κ συο κωλαρακι κ στις μαγουληθρες.κ μην αγχωνεστε.καθαριτητα μεν αλλα εμας βγηκαν απο τη κοιλιτσα τα νινακια μας κ εχουν αναγκη να τους δειχνουμε αγαπη.οσο για τα μικροβια που λετε μην αγχωνεστε τοσο πολυ.μερα με τη μερα τα νινακια εχουν περισσοτερες αντοχες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ki egw afto kanw.telospantwn...to koritsaki mou mia xara isixo itan kai twra me ton pireto mou zoirepse ligo gt ponaei mwre...tha valw foto kapoia stigmi..einai panemorfi...sto nosokomeio oloi afto elegan..einai koukla i agapi mou...

diosa mopu an mporeis vale ki emena 31 iouliou gennisa...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινακι καλα σου λεει η γιτρος. Επισης θελει αγκαλια..παρτην..δε θα κακομαθει.

Ειναι πολυ σημαντικο για τα μωρα η μητρικη αγκαλια.

Επισης δοκιμασε να την κοιμησεις στο κρεβατι σου την ημερα. Θα εχει τη μυρωδια σου και θα ειναι πιο ισυχη. Ο μεγαλος μου ηταν ετσι. Ολη μερα κλαμα . Τον ειχα στον Μαρσηπο και κυκλοφορουσα μεσα στο σπιτι.

Αννουλα καλα κανεις και τις ζουλας.,...νομιζετε οτι θα μας αφινουν για πολυ καιρο να τα φιλαμε οπως θελουμε.

Οι περισσοτερες δυσκολευτηκατε πολυ να αποκτησετε ατα τα παιδια δεν κακομαθαινουν στην αγκαλια πιστεψτε με. Τον μεγαλο που τον ειχα ολη μερα αγκαλια και η μαμα μου στα χερια της τον μεγαλωσε τωρα τη μονη αγκαλια που θελει ειναι πριν κοιμηθει να τον παρω αγκαλια και να του πω παραμυθι..και ειναι μολις 2..σκεψου μετα. Και ποσο θελλω να τον ρουφιξω ετσι στρουμπουλος που ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALHMERA KORITSAKIA!!!!!!!!!!!

XRISTINAKI MOU NA SOU ZHSEI H MPEMPOULA KAI YPOMONH...EYXOMAI NA TIS PERASEI GRHGORA AYTO POU EXEI KAI NA MHN THN TALAIPWRISEI ALLO.....PERIMENOUME FWTOGRAFIA EIMAI SIGOURH PWS THA EINAI MIA KOUKLA...ME TETOIA OMORFH MANOULA!!!!!!!

OSO GIA THN AGGALIA KAI EGW DEN SYMFONW ME AYTA POU LENE NA MHN TA PERNOUME AGGALIA KAI NA TA AFHNOUME NA KLAINE!!!!!!!KAI EIDIKA STHN ARXH POU EXOUN TOSO POLY ANAGH THN AGGALIA THS MANOULAS....

KALA EIDATE TON MIKRO THS PIPITSAS?????????????MA TI KOUKLOS POU EINAI!!!!!!!!!!!!!!!KAI MOIAZEI POLY STON MPAMPAKA!!!!!!!!!!NA SOU ZHSEI KAI PALI PIPITSAKI MOU!!!!!!!!!

EGW KORITSIA PHGA NA STRWSW TO KREVATI MAS PRIN LIGO KAI EPEIDH EINAI KOLIMENO SON TOIXO DEN EXW XWRO GIA NA PAW APO THN ALLH PLEYRA KAI ZORISTIKA ARKETA KAI PALI ME EPIASAN PONAKIA XAMILA....SAN TSOUKSIMO KAI PIESH....AX......ENTOMETAXY EXW KAI PARA POLLA YGRA....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω ειμαι κ παλι......τελειωσα κ με το φαγακι μου.χριστινιω περαστικα στην μικρουλα σου...ειναι πολυ ζορι να βλεπεις ενα τοσο δα μικρο πλασματακι να ειναι αρρωστο κ να μην μπορεις να το βοηθησεις...κ φυσικο ειναι να κλαιει κ να γκρινιαζει εφοσον κατι το ταλαιπωρει...εσυ μονο υπομονη να κανεις κ να προσπαθεις να μην στεναχωριεσαι γιατι ειπαμε η ψυχολογια της μανας μεταφερεται κ στο παιδι...αληθεια το θηλαζεις καθολου?προσπαθησε οσο μπορεις να το εχεις αγκαλια,θα δεις οτι νοιωθει ασφαλεια κ ηρεμει καλυτερα.

τιτινα πλησιαζεις ολο κ πιο πολυ κ φυσικο ειναι τωρα να εχεις ολο κ περισσοτερες ενοχλησεις...εγω στην μικρη μου επειδη ηταν μεχρι το τελος πολυ ψηλα δεν ενοιωθα τιποτα.κ ολο αναρωτιομυν αν θα καταλαβω τους πονους γεννας :?:? τωρα ειναι πολυ χαμηλα κ καθημερινα νοιωθω τσιμπηματα κ τσουξιματα απο κατω χαμηλα οπως τα λες.μακαρι να ειναι σημαδι οτι πλησιαζουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω το ιδιο λεω χρισιτνα...οτι ο σεπτεμβρης δεν θα προλαβει να μπει...μια που λεω οτι ειναι κ δευτερο,μια που εχει κατεβει αρκατα κατω,μια τα τσιμπηματακια...θελω να πιστευω οτι μεχρι 27-28 θα εχω γεννησει...τωρα βεβαια τι λεμε εμεις με το τι σκοπο εχουν αυτα που ειναι εκει μεσα,ειναι αλλο θεμα...ειδωμεν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...