Μετάβαση σε περιεχόμενο

αχ αυτά τα κιλά Νο2...


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α, έχει μουστάρδα η συνταγή. Στις παραδοσιακές πατάτες αντιναχτές έχει ξερό κόλιανδρο, όχι μουστάρδα.

Νομίζω ότι θα συνεχίσω με τον παιδίατρο που θα φέρει ο γυναικολόγος στο μαιευτήριο. Μου είπε ότι θα φέρει αυτόν, γιατί συνεργάζεται μ' αυτόν επειδή είναι ειδικός σε θέματα ανάνηψης νεογνών, χωρίς να έχω καμιά δέσμευση για μετά. Λέω, όμως, να κρατήσω αυτόν, μια που ήταν και ο παιδίατρος των ξάδελφών μου, και οι θείοι μου, μου είπαν τα καλύτερα. Βολεύει, κιόλας, γιατί έτυχε να είναι στη γειτονιά μου! Άσε που από τη στιγμή που συνεργάζεται μ' αυτόν ο γυναικολόγος μου, που είναι ο πιο σχολαστικός και ιδιότροπος άνθρωπος στον κόσμο, σημαίνει ότι είναι καλός!

Βαρβάρα, λες να σε γρουσούζεψε το τικεράκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katerina ksereis ti parathrisa?? apo tote poy evala to tickeraki den exo xasei grammario..

les na to bgalo????

καλα φαε εσυ και το τικερακι φταιει μετα :lol::lol: τι εφαγες καλε παλι και δεν μας λες για πες να σε μαλωσω!!! :lol::lol:

Αννα Μαρια δεν ξερω πως ειναι οι παραδοσιακες παντως αυτες μου αρεσαν πολυ!!!γνωρισε τον πρωτα αφου ειναι και γνωστος να δεις απο μονη σου τι ανθρωπος ειναι και πως θα αισθανεσαι εσυ μαζι του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα δεν κοιμηθηκα..ολα πηγαν στραβα!!!ο τραχανας απο 15 λεπτα εκανε 15 λεπτα .ο δολιος δεν φταιει εγω τον εβαλα σε λαθος ματι.μετα ξυπνησε ο μιμητρακης μου και μετα κοριτσια εκανα το θεϊκο...μην το κανετε!!!εβαλα λιγο palmolive για τα πιατα στο πλυντηριο και ξεχυλισα σαπουναδες ως το σαλονι!!ο τραχανας βγηκε απ τη μυτη και η μεση πηγε περιπατο.οσο για τον υπνο αστα!!!

χαιρετω λοιπον και εγω τα κοριτσια που δεν ξερω και καλη μας επιτυχια με τα κιλακια μας!!

κατερινακη ποσοτητες δεν τρωω αλλα πολλα γλυκα και λαθος συνδυασμους.πεισμωσα ομως τωρα!!

για παιδιατρο συμφωνω κατερινα μαζι σου.

γιατι η σφηνα επικυνδυνη??πιο πολυ μου κανει η κουβερτα μν και μπλεξει ή κλεισιε η ανασουλα καπως.συμφωνω καθετα για το πλαϊ!!τουλαχιστον εμενα αυτο με εσωσε στο πρωτο μου μεθυσι!!

για τις αντιναχτες δεν καταλαβα πολλα αλλα θα μπω στο site να δω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

barbitsa συγχαρητηρια για τα κιλα!!σε ποσο καιρο??αφου εφτασες ως εδω που θα παει θα ξεκολλησεις!!!

ο μικρος μου ειναι ανυσηχως αποψε, παω μηπως και προλαβω να κοιμηθωωβωωωωω!!καληνυχτα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia....eimai molis 8 evdomadwn kai evala 3 kila!!!

exw ftasei o nai!!sta 74 apo 71 pou ksekinisa!

den kserw ti ftaiei?

mallon epeidi trww kai ksaplwnw kateutheian...

xthes pantws akousame kardoula kai eimai polyyyx xaroumenh!!!!

ANNA-MARIA se ekana aitisi filias den thn dextikes akoma????ante na milame :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Γράφω γρήγορα-γρήγορα τα χτεσινά μου, και πάω για μαγείρεμα.

Πρωινό: Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί.

Δεκατιανό: Ένα εκλαιράκι-μπουκιά.

Μεσημεριανό: Μοσχαράκι στιφάδο, πληγούρι και γιαούρτι.

Απογευματινό: Ένα ακτινίδιο.

Μία φέτα μαύρο ψωμί με βιτάμ, μέλι και τυρί.

Ένα κρουασάν ζαμπόν-κασέρι.

Ένα ποτήρι γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μωρουδενια να εχεις μια πολυ ομορφη εγκυμοσυνη!!!απιστευτο το συναισθημα οταν πρωτακους την καρδουλα ε??αντε με το καλο!!!

και εγω 2 κιλα το μηνα επαιρνα αλλα δεν προσεχα.προσπαθησε να μην πεφτεις κατευθειαν δεν κανει καθολου καλο, ποσο μαλλον τωρα που εισαι εγκυουλα!!!περπατημα πολυ επισης!!!

αννα-μαρια το ζηλεψα το εκλαιρακι-μπουκιτσα σου!!!

καλη μας μερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας !Και τα δικα μου...

πρωινο

μαυρο ψωμι,βιταμ, φετα,1 φλυτζ γαλα

δεκατιανο

1 μπανανα

μεσημεριανο

γιουβαρλακια,σαλατα καροτο,1 φετα ψωμι

ενδιαμεσο

1 μηλο

βραδινο

γυρο κοτοπουλο σε πιτα(ειχε το λαδι της δεν μπορω να πω)με ντοματα και τυροκαυτερη

προ υπνου

1 φλυτζ γαλα με δημητριακα

και ξαναεφαγα μετα απο μιση ωρα εκανα κλαμπ σαντουιτς αλλα με γαλοπουλα,μαρουλι,ντοματα και κασερι DIROLO.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλίνα, αυτά τα εκλαιράκια μας τα φέρνουν δώρο όποτε παραγγείλουμε πίτσα από μια συγκεκριμένη πιτσαρία. Είναι καταπληκτικά, μικρά, ελαφριά και πολύ δροσερά! Τώρα ευτυχώς τελείωσαν, για να μην μπαίνω σε πειρασμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα κριθαράκι με λαχανικά, δηλαδή, κρεμμύδι, καρότο, πιπεριά, αρακά και φασολάκια. Κομματάκι άνοστο μου φάνηκε τώρα που το δοκίμασα, αλλά δε βαριέσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, δεν έχω αιτήματα φιλίας, ίσως σε διέγραψα κατά λάθος, γιατί δεν ξέρω και πολύ πώς να τα χειρίζομαι αυτά... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραιες συνταγες κανετε εκει στην κυπρο!δεν τον ειχα σκεφτει αυτον τον συνδυασμο!εγω συνηθως το κανω με κρεμμυδακι,πιπερια,λουκανικακι και ντοματουλα.θα το δοκιμασω αννα-μαρια μου thanks!αντε γιατι πια δεν ξερω τι να μαγειρευω καθε μερα.να δινετε ιδεες.

διαβασες τι επαθα αννα μαρια χτες με το πλυντηριο πιατων???

ΑΛΙΝΑ το ονομα μου μωρουδενια.Μαρινα το δικο σου απ οτι διαβασα.να γραφεις βοηθαει λενε και τουλαχιστον εγω προσπαθω να ειμαι πιο πειθαρχημενη και παιρνω και ιδεες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλίνα, δεν είναι κυπριακό φαγητό. Είναι αυτοσχεδιασμός! Κάνει κι η μάνα μου κάτι παρόμοιο, επειδή κάνουν πολλές νηστείες και είναι χορτοφαγικό πιάτο.

Χι χι, το διάβασα αυτό με το πλυντήριο πιάτων!!! Είναι όπως κάτι κινούμενα σχέδια ή κάτι κωμωδίες!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loipon koritsia sas grafw ta simerina mou...

giati den provlepw na ksanafaw..ponaei o laimos...exw synaxi!

opote kopike h oreksh...

gia peite mou thn gnwmh sas??

prwino:1 tost me 1 feta kaseri

progeuma:1 mpanana

mesimeriano:1 piato mikro xilopites kai 1 koutali kefalotiri

apogeumatino:stafylia +1 feta pswmi me kaseri

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mia χαρα σε βρισκω!!αλλα θα μας πουν και οι εμπειρες!!αχ εγω οταν ειμαι αρρωστη γιατι μου ανοιγει η ορεξη ενα πραγμα!!!??

εχω λυσσαξει για γλυκο σημερα.....εφαγα μια μπανανουλα να πνιξω τον πονο μου!λεω να κανω υπομονη ως τα γεννεθλιακια του μικρου γιατι θα φτιαξω κανα τρουφακι οποτε να εχω περιθωρια να δοκιμασω!

για πειτε εσεις που τα χασατε τα κιλακια...καθε ποτε γλυκακι??ΚΑ1 καθε μερα μια μπαριτσα σαν και εσενα δεν παιζει.δεν θα μεινω στην μια. ο αντρας μου δινει και παιρνει με τα γλυκα εδω μεσα.σημερα εφερε κρουασανακια και αμαρετι!σνιφ...σνιφ...εχεις και την αννα-μαρια με το εκλαιρακι..χτυπησες ευαισθητη χορδη..ειναι αγαπημενα γλυκακια :cry:

παντως οφειλω να σας δωσω συγχαρητηρια και σε εσας εγκυουλες.μια χαρα κρατιεσται!!μακαρι να το χα κανει και εγω!μπραβο σας κανετε πολυ καλο οχι μονο σε εσας αλλα και στα νινακια σας!

θα σας γραψω μετα τι εφαγα σημερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον γραψτε και τα δικα μου!!!!

ΠΡΩΙ: καφε + τοστ με τυρακι

ΜΕΣΗΜΕΡΙ: αρακα (καροτακι, λιγη πατατουλα) + φετα +παξιμαδι

ΑΠΟΓΕΥΜΑ: μπανανα

ΑΠΟΓΕΥΜΑ 2!!!: γιαουρτι +μηλο

ΒΡΑΔΥΝΟ: χορτα +φετα

καληνυχτα μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλίνα, μια χαρά σε βλέπω! Τα πας περίφημα!!!

Μαρίνα, εσύ έχεις αναγούλες και ξινίλες; Εγώ στην αρχή δεν μπορούσα να φάω τίποτα. Μου ξίνιζαν τα πάντα. Έτρωγα μόνο μακαρόνια, πατάτες και ψωμοτύρι. Φρούτα με το ζόρι, γάλα ποτέ... Λίγα τρως, πάντως, δεν είναι ανάγκη να κάνεις δίαιτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNA Maria liga ta thewreis/??o giatros me eipe na trww 5-6 geumata apo mikres posotites...

oti thelw...giati evala kai 3 kila mpam!!vevaia mou eipe oxi diaita!

Anna maria anagoules exw pou kai pou...emeto eutyxws den ekana!

ksiniles exw otan trww poly!

twra exw krywsei kiolas... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Γράφω τα χτεσινά μου:

Πρωινό: Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Ένα πιάτο κριθαράκι με λαχανικά (κρεμμύδι-καρότο-αρακάς-φασολάκια-πιπεριά) + φέτα + λίγη ντοματοσαλάτα. Τελικά νόστιμο έγινε το κριθαράκι!

Απογευματινό: 2-3 κουταλιές νουτέλα (ουπς...).

Ένα ακτινίδιο.

Βραδινό: Μία μεγάλη μερίδα κριθαράκι με γιαούρτι.

Ένα ποτήρι γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...