Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καινούργιο μέλος , αποβολή .


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες του mammyland είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δικιά μου ιστορία .Με τον άντρα μου ξεκινήσαμε προσπάθειες για μωρό πριν 6 μήνες . Στις 28/09/2008 πήγα στον γυναικολόγο μου για να μου δώσει να κάνω εξετάσεις γιατί πίστευα ότι είχα πάθει κολπίτιδα . Τελικά έκανα τις εξετάσεις ( μου είχε δώσει να κάνω προληπτικά και εξέταση εγκυμοσύνης ) και βγήκαν θετικές και οι δύο . Δεν μπορείτε να φανταστείτε την χαρά μου :woohoo: Κόντεψα να τρελαθώ πήρα αμέσως τον άντρα μου τηλ.και τρελάθηκε άρχισε να φωνάζει από την χαρά του . Δυστυχώς η χαρά μας κράτησε πάρα πολύ λίγο :( . Όταν το έμαθα ήμουν τριών εβδομάδων πάρα πολύ νωρίς . Μετά από δύο εβδομάδες δυστυχώς άρχισα να έχω λίγο ρόζ αίμα . Φοβήθηκα όσο δεν είχα φοβηθεί ποτέ στην ζωή μου . Πήρα το γιατρο και μετά από εξετάσεις που μου είπε να κάνω δυστυχώς οι μονάδες δεν ανέβαιναν . Μου είπε τότε να προσπαθήσω να ηρέμησω και δυστυχώς να περιμένω να αποβάλω . Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση ήταν ότι δεν χρειάστηκε να κάνω απόξεση . Μου ήρθε κανόνικα περίοδος και μετά από εξέταση του γιατρού ήταν όλα εντάξει σαν να μην είχε συμβεί τίποτα . Δεν μπορώ δυστυχώς να το ξεχάσω αλλά προσπαθώ να συνεχίσω παρακάτω αν και μας πόνεσε πολλή . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι βασικά αν ξέρει καμιά κοπέλα αν μετά από μία αποβολή υπάρχει περίπτωση να μείνεις έγκυος τον επόμενο μήνα αμέσως , γιατί έχω δύο μέρες καθυστέρηση (τελευταία περίοδος 09/10/08) παράξενο για μένα έχω σταθερό κύκλο είναι δυνάτον τόσο γρήγορα να ξανασυμβεί ?Υπάρχει περίπτωση αν είμαι ξανά έγκυος να αποβάλω ξανά επειδή είναι τόσο νωρίς ? Έχω αγχωθεί πάρα πολλή . Αν κάποια είχε καμιά παρόμοια κατάσταση θα ήθελα να μου απαντήση . Σας ευχαριστώ που με ακούσατε και συγνώμη για το τόσο μεγάλο μήνυμα .Ήθελα κάπου να μπορώ να μιλήσω χωρίς να με λυπούνται για ότι συνέβει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΞΑΝΑ ΕΓΓΥΟΣ (ΡΩΤΑ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ),ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ!ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ,ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΞΑΝΑ ΕΓΓΥΟΣ (ΡΩΤΑ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ),ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΑΓΚΑΛΙΑ!ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ,ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ savropinquino και εγώ χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας αισθάνομαι καλύτερα τώρα που μπορώ και συζητάω για αυτό μαζί σας.Φοβάμαι να πω την αλήθεια να πάρω τον γιατρό μου δεν θέλω να απογοητευτώ αν ξανασυμβεί το ίδιο .Πάντως ελπίζω σύντομα να κράταω το μωρό μου στην αγκαλιά μου φιλάκια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ savropinquino και εγώ χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας αισθάνομαι καλύτερα τώρα που μπορώ και συζητάω για αυτό μαζί σας.Φοβάμαι να πω την αλήθεια να πάρω τον γιατρό μου δεν θέλω να απογοητευτώ αν ξανασυμβεί το ίδιο .Πάντως ελπίζω σύντομα να κράταω το μωρό μου στην αγκαλιά μου φιλάκια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ’ ότι γνωρίζω, οι πιθανότητες να σου ξανασυμβεί είναι πολύ λίγες.

Κι εγώ είχα μία αποβολή, και τώρα είμαι πάλι έγγυος στον 7ο μήνα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ’ ότι γνωρίζω, οι πιθανότητες να σου ξανασυμβεί είναι πολύ λίγες.

Κι εγώ είχα μία αποβολή, και τώρα είμαι πάλι έγγυος στον 7ο μήνα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaia μου σου εύχομαι πραγματικά να σου πάνε όλα καλά και να έχεις μια εύκολη γέννα . Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου .Vaia μετά από πόσο καιρό έμεινες ξανά έγκυος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vaia μου σου εύχομαι πραγματικά να σου πάνε όλα καλά και να έχεις μια εύκολη γέννα . Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου .Vaia μετά από πόσο καιρό έμεινες ξανά έγκυος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula kalimera k apo emena.

mou exei simvi k emena alla edo k 16 mhnes den mou ksanaetixe na mino egyos allaaaaaa mia fili tis adelfis mou meta tin apovoli tis ton epomeno mhna eixe mini pali egyos k ola pigane mia xara idi krataei stin agalia tis tin koroula tis efxomai loipon na exeis tin tixi tis filis k oxi tin diki mou .... sou to efxomai olopsixa .

perimenoume nea sou. kali sou mera.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempoula kalimera k apo emena.

mou exei simvi k emena alla edo k 16 mhnes den mou ksanaetixe na mino egyos allaaaaaa mia fili tis adelfis mou meta tin apovoli tis ton epomeno mhna eixe mini pali egyos k ola pigane mia xara idi krataei stin agalia tis tin koroula tis efxomai loipon na exeis tin tixi tis filis k oxi tin diki mou .... sou to efxomai olopsixa .

perimenoume nea sou. kali sou mera.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλα μου

Ειλικρινά λυπάμαι για αυτό που συνέβη, πρόσεξε δε λυπάμαι εσένα!Είναι πολύ σημαντικό αυτό:)

Εχω αποβάλει κι εγώ και μάλιστα μετά από κόπο για να μείνω εγκυος και ξέρω ότι πονάει πολύ.

Βοηθάει όμως πολύ να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σου, ότι κι άλλες έχουν βρεθει σε ίδια φάση.

Ο γιατρός μου πάντως μου είχε ει ότι ήταν σημαντικό που είχα μεινει εγκυος ,έστω κι αν απέβαλα,πρώτον γιατί εδειξε οτι μπορώ να μείνω εγκυος και δεύτερον γιατί ο οργανισμος και το σώμα τωρα " γνωριζει"και "θυμάται" τη διακακσία.Για εμένα αυτό ήταν πολύ παρηγορο γιατί αυτ΄απου ακουγα από τους άλλους ήταν απλά λογια που με εκνευριζαν.Μη φοβασαι παρε το γιατρό σου να σου λύσει την απορία γιατί νομίζω ότι η σκέωη σε βασανιζει περισσότερο.Αντε καντο μη το σκεφτεσαι άλλο!

Ελπίζω να σε βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλα μου

Ειλικρινά λυπάμαι για αυτό που συνέβη, πρόσεξε δε λυπάμαι εσένα!Είναι πολύ σημαντικό αυτό:)

Εχω αποβάλει κι εγώ και μάλιστα μετά από κόπο για να μείνω εγκυος και ξέρω ότι πονάει πολύ.

Βοηθάει όμως πολύ να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σου, ότι κι άλλες έχουν βρεθει σε ίδια φάση.

Ο γιατρός μου πάντως μου είχε ει ότι ήταν σημαντικό που είχα μεινει εγκυος ,έστω κι αν απέβαλα,πρώτον γιατί εδειξε οτι μπορώ να μείνω εγκυος και δεύτερον γιατί ο οργανισμος και το σώμα τωρα " γνωριζει"και "θυμάται" τη διακακσία.Για εμένα αυτό ήταν πολύ παρηγορο γιατί αυτ΄απου ακουγα από τους άλλους ήταν απλά λογια που με εκνευριζαν.Μη φοβασαι παρε το γιατρό σου να σου λύσει την απορία γιατί νομίζω ότι η σκέωη σε βασανιζει περισσότερο.Αντε καντο μη το σκεφτεσαι άλλο!

Ελπίζω να σε βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoula καλως ήρθες και να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω και εγώ και σε νιώθω μια και εγω είχα μια αποβολή πέρσι..τώρα προσπαθούμε και πάλι και ελπίζω σύντομα να τα καταφέρουμε.. Πάντως έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που κοπέλες που απέβαλλαν κατάφεραν αμέσως μια καιούργια εγκυμοσύνη και πήγε τέλεια... Εύχομαι αυτό να συμβαίνει και σε σενα..

Μην απογοητεύεσαι και μην στενοχωριέσαι... ολα θα πάνε καλά...

σου εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα να μας πεις ευχάριστα νέα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoula καλως ήρθες και να ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω και εγώ και σε νιώθω μια και εγω είχα μια αποβολή πέρσι..τώρα προσπαθούμε και πάλι και ελπίζω σύντομα να τα καταφέρουμε.. Πάντως έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που κοπέλες που απέβαλλαν κατάφεραν αμέσως μια καιούργια εγκυμοσύνη και πήγε τέλεια... Εύχομαι αυτό να συμβαίνει και σε σενα..

Μην απογοητεύεσαι και μην στενοχωριέσαι... ολα θα πάνε καλά...

σου εύχομαι τα καλύτερα και σύντομα να μας πεις ευχάριστα νέα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤ ΚΑΛΑ ΤΟΥ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΧΗ ΚΑΝΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΔΕΣΕΙ"ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΠΑΛΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤ ΚΑΛΑ ΤΟΥ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΧΗ ΚΑΝΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΔΕΣΕΙ"ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΠΑΛΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoula μου, εγώ έμεινα ξανά έγγυος ακριβώς μετά από ένα χρόνο. Ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι επειδή απέβαλα σε πρώιμο στάδιο, μπορούσα να προσπαθήσω και από τον επόμενο μήνα, αλλά εγώ φοβόμουνα όπως κι εσύ τώρα μήπως το ξαναπάθω. ΄

Ρώτησε όμως και τον γιατρό σου. Αυτός ξέρει καλύτερα σε τι κατάσταση είναι ο οργανισμός σου μετά την αποβολή.

Μην στενοχωριέσαι πάντως. Είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλές κοπέλες και σίγουρα δεν σημαίνει κάτι κακό για μία επόμενη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoula μου, εγώ έμεινα ξανά έγγυος ακριβώς μετά από ένα χρόνο. Ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι επειδή απέβαλα σε πρώιμο στάδιο, μπορούσα να προσπαθήσω και από τον επόμενο μήνα, αλλά εγώ φοβόμουνα όπως κι εσύ τώρα μήπως το ξαναπάθω. ΄

Ρώτησε όμως και τον γιατρό σου. Αυτός ξέρει καλύτερα σε τι κατάσταση είναι ο οργανισμός σου μετά την αποβολή.

Μην στενοχωριέσαι πάντως. Είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλές κοπέλες και σίγουρα δεν σημαίνει κάτι κακό για μία επόμενη εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha simfoniso kai ego me tin Ifigeneia .......... o organismo sou vriskete tora se mia periodo prosarmogis.

ego apevala stis 24/09 kai i epomeni periodos irthe ksana me kathisterisi 24/10 eno exo panta stathero kiklo.

profanos kai i periodos sou kratise parapano apo oti sinithos.

auto pou exei simasia einai na eisai iremi.

prosekse ton eauto sou akoma pio poli apo prin.

ase ton eauto sou eleuthero kai sintoma tha simvei ksana.

oso gia ton xrono ....... panta voitha stin psixologia mas.

sou euxomai ta kalitera!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha simfoniso kai ego me tin Ifigeneia .......... o organismo sou vriskete tora se mia periodo prosarmogis.

ego apevala stis 24/09 kai i epomeni periodos irthe ksana me kathisterisi 24/10 eno exo panta stathero kiklo.

profanos kai i periodos sou kratise parapano apo oti sinithos.

auto pou exei simasia einai na eisai iremi.

prosekse ton eauto sou akoma pio poli apo prin.

ase ton eauto sou eleuthero kai sintoma tha simvei ksana.

oso gia ton xrono ....... panta voitha stin psixologia mas.

sou euxomai ta kalitera!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλα μου κανείς δε νιώθει λύπηση έτσι όπως το λες , απλώς συμπόνοια , γιατί όλες λίγο πολύ είχαμε τις περιπέτειές μας μέχρι να κάνουμε τα παιδάκια μας. Υπομονή και σύντομα θα αποκτήσεις το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλα μου κανείς δε νιώθει λύπηση έτσι όπως το λες , απλώς συμπόνοια , γιατί όλες λίγο πολύ είχαμε τις περιπέτειές μας μέχρι να κάνουμε τα παιδάκια μας. Υπομονή και σύντομα θα αποκτήσεις το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...