Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 13!! Γεννήστε Ελεύθερα!!!


Recommended Posts

Εμεις παλι Νικη μου το αντιθετο...εχουμε να δουμε την φατσουλα του κανα μηνα και παραπανω...ειναι γυρισμενος κατα κατω και μπρουμυτα...ή εχει γυρισμενο το κεφαλι του στο πλαι!!!!!Ντροπαλο αγορακι θα κανω...δεν θα θελει πολυ τις φωτο.. :lol:

Κοριτσια σημερα λυσσαξα απο την πεινα...και ειμαι και στην δουλεια δεν εχω και τπτ εδω και εκανα κατι που ειχα να το κανω καιρο....πηρα απο εξω...αλλα δεν αντεχα αλλο!!!!!!!!!!Ενα τοστακι πηρα με γαλοπουλα και κασερι και του ειπα να μου βαλει λιγες πατατουλες γιατι τις κανει αυτος...ειμαι κακο κοριτσι το ξερωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 999
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερουδιαααααααα.....τι μου κανετε?

καταρχην να ευχηθω κ απο την εδω παρεα μας στην γειληζ:να σου ζησει ο παιδαρος κοριτσαρα κ καλη επιστροφη στο σπιτι...

σημερα κ εγω νμοιωθω απο το πρωι πολυ ζεστη...πηγα την μικρη παιδικο,μετα πηγα στην μαμα μου γα καφεδακι,εφαγα κ τυροπιτακια μου που ειχε ψησει,γυρισα σπιτι ηρθε κ μια φιλη για καφε (εγω χυμο ;) )κ τωρα μολις εφυγε.απο δουλειες νομιζω πως σημερα σεν κανω τιποτα...ενα πλυντηριο μονο να απλωσω...ζεστενομαι.απο φαγητο θα βολευτουμε με τα ψητα τα χθεσινα,καμια παταουλα κ σαλατα.

χθες βραδυ δεν μπορεσα να κοιμηθω καθολου...κατα τις 5.30 με πηρε κ το πρωι 7.30 δεν ανοιγαν τα ματια...δεν ειναι μονο η ζεστη...νοιωθω κ μια νευρικοτητα κ ολο στριφογυριζω...δεν μπορω να βολεψω ουτε ποδια ουτε κοιλια....τι κακο ειναι αυτο.

χθες καναμε κ το πρωτο μας μπανιο...το σαββατο τελικα δεν πηγαμε γιατι εβγαλε αερα αλλα χθες ηταν πολυ ωραια.κανονισαμε κ σημερα να παμε με την φιλεναδα μου κ τα μικρα...θα την βουτηξω την γοργονιτσα μου κ παλι :D:D:D

παω να σας διαβασω κ επιστρεφω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαρια μην αγχωνεσαι που πηρες να φας απ'εξω.Εγω συνεχεια παιρνω! :lol: Αρεσει το τζανκ φουντ στην μπεμπα μου! :lol: Εκανα ομως ξανα εξεταση για τοξοπλασμα και ειναι ολα καθαρα. ;)

Παρε κανενα σουβλακι να χορτασεις! ;)

Μιχαελα καλημερα!Πηγατε μπανακι;Τι καλα!Να δουμε,εμενα αν θα με αφησει η γιατρος με τους μυκητες... :?:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου τωρα που το ειπες πρεπει να παω και εγω...μπα τα κρεατα δεν τα πολυ συμπαθω πιο πολυ μου αρεσουν τα τοστακια τα κλαμπ ...αντε αν φαω κανενα κοτοσουβλακι!!!!!!!!!!!!

Α....Δεν σας ειπα....σημερα ζυγιστηκα...εφτασα αισιος στα 86....ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!Αλλα ο γιατρος υποστηριζει οτι εχω πολλα υγρα και κανω κατακρατισεις....αντε να δουμε!!!!!!!!!!!!!!!Μου ειπε το πολυ μεχρη 6 να παρω απο εδω και περα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaaaaaaaaaxxxxxxx autes oi katakrathseis!!!!egw ebala 2 kg apo thn teleutaia fora k exw ftasei aisiws sta +16...eleosss..alla xalali ..to agoraki mou na nai kala!!!!!!!

emas o mikros mas prin gurisei htan panta me to kefalaki sto plai k ta xerakia kuriws mprosta twra pia exei parei thesh k den blepoume tpt...

re koritsia h eksetash gia to toksoplasma ginete mes sthn genikh aimatos h einai eidikh eksetash??? :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαιρη η εξεταση τοξοπλασματος δεν ειναι στις γενικες,πρεπει να στη γραψει ξεχωριστα ο γιατρος σου.Και μαλιστα εγω την εκανα εξω και μετα πηρα τα λεφτα απο το ΙΚΑ. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ακριβως μαρακι μου να ειναι καλα τα μωρακια μας...αυτο εχει σημασια και ολα τα αλλα διορθωνονται!!!Το θεμα ειναι οτι εμενα ο σκελετος μου δεν αντεχει τοσα κιλα...και ετσι ποναω στην μεση στα ποδια..αλλα τι να κανουμε!!!Αυτες οι κατακρατισεις κανουν μεγαλη ζημια!!!!!

Και εμενα την εξεταση του τοξοπλασματος μου την κανουν χωρια..αμα δεν στην γραψει ο γιατρος πες εσυ στον μικροβιολογο σου και θα σου την κανει!!!!!!!!!

Λοιπον εγω κοριτσια μου σας χαιρετω καλο σας μεσημερι και καλη ξεκουραση!!!!!!

Φιλακια πολλα φουσκουλιτσες!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποση ωρα προσπαθω μπω :evil::evil::evil: ολο με πεταει.....πηγα πηρα την μικρη απο το σχολειο,φαγαμε,ετοιμασα κ το φαγητο μου για αυριο(γεμιστα,ντοματουλε κ κολοκυθακια) κ το βραδακι θα το βαλω για ψησιμο.

αληθεια χθες ειχατε καθολου διακοπη ρευμετος?εμεις κατα της 9.30 το βραδυ για μια ωριτσα...την περασαμε ροματζαδα...μου λεει ο αντρας μου...τα παλια χρονια δεν ειχαν ρευμα γιαυτο κ ο κοσμος εκανε πολλα παιδια :D:D:D του λεω...εμεις του λεω αυτη τη στιγμη δεν εχουμε τετοιο θεμα...το εχουμε δρομολογησει :lol::lol::lol: ε ενταξει μου λεει τοτε μπορουμε ομως να κανουμε την πραξη :oops::oops::oops::oops:

για τα κιλα που λετε....ευτυχως αυτη τη φορα ειμαι αρκετα καλα...στα +5 κ δεν μπορω να πω οτι στερουμαι...τρωω κ μαλιστα κ χαζα....στο τελος θα δειξει.

παω κ εγω λιγο να αραξω για να ετοιμαστουμε κατα της 4.30 για θαλασσα...τα ξαναλεμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τα μπιμπερο που λετε θηλασα ενα χρονο τον κωνσταντινο μου αλλα χρειαζομουνα για να βαζω γαλα και απο ενα σημειο και μετα του εδινα και συμπηλρωμα μετα στο χρονο πηρα χαπια και το εκοψα αλλα τα πολλα μπιμπερο τα ηθελα.στην αρχη ειχα διαφορα της νουκ της φισερ τις κικκο με βολεψαν και εμενα και τον κωνσταντινο δηλ μεχρι καιο τωρα του δινω μονο της κικο 2 με καμπυλη για κολικους και φυσικη μεθοδο αλλα ειναι πλαστικα και 2 τις κικκο παλι τα απλα τα κακνονικα που χωρανε 350ml πλεον εχω τα 6 αυτα και μονο με αυτα.τα αλλα τα αφησα στην ακρη για τη μπεμπα να δουμε με εκεινη πως θα ειναι.για τα κιλα ειμαι σχεδον +12 με κοβω τα 13 να τα απρω μεχρι νε γννησω εκτος να γεννησω σε καμια βδομαδα με 10μερο αλλα εχω πιο μικρη κοιλια σε σχεση με πριν...για την κατακαρτηση υγρων το επαθα στο γιο μου μπηκα στο μηνα μου με 11 κιλα και γεννησα με 15 εβαλα 4 κιλα το ενα με 1,5 λογο του μωρο οκ τα υπολοιπα απο κατακρατηση...φαγητο ετρωγα ελαχιστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα γλυκες μου φιλεναδες!!Πως ειστε?Ελπιζω ολες καλα!Εμεις τα ιδια...μεγαλωνουμε,γκρινιαζουμε κ απο λιγο αλλα σε γενικες γραμμες καλα..

Τα της Γιεληζ τα μαθατε υποθετω,ηθελα εχθες να μπω αλλα δε προλαβαινα..3100 γεννηθηκε το θαυματακι της,γυρω στις 3 το μεσημερι.Αλλη μια μανουλα στην παρεα,αντε να παιρνετε σειρα κ οι υπολοιπες ;);)

Να σας ζησει συμπεθερα μου,να ειναι γερος κ καλοτυχος κ καλη λοχεια σε σενα!

Μιχαελα τα κιλα σου ειναι ποοολυ καλα,μπραβο!Θαλασσα ε?Για αλλη μια φορα,ζηλευωωωωωωωωωω!Καλα να περασετε!

Μαρακι,Νικη,Χρυσα μου,τι κανετε?Φιλια στις κοιλιτσες!

Α!για μπιμπερο που λετε κι εγω chicco πηρα κ οι μικρουλες μου μια χαρα τρωνε.Με θηλες καουτσουκ...

ΣΑς αφηνω αλλα ευελπιστω να επιστρεψω κ να προλαβω να διαβασω τα νεα σας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Σοφακι!Τι κανουν οι ζουζουνες σου;Πως πανε με τους κολικους;

Μιχαελα καλο μπανακι!Και στις εβδομαδες και στα κιλα μαζι παμε! :lol: Εγω ειμαι +6 και θελω να προσπαθησω να φτασω με αυτα μεχρι την 33η εβδομαδα,να μην βαλω αλλα δλδ για ενα μηνα. :roll: Αλλα δεν το βλεπω να τα καταφερνω! :lol: Ολο παγωτα τρωω! :lol:

Και εμας θα εχει διακοπη ρευματος αποψε 7:30-10! :evil: Απεργουν αυτοι της ΔΕΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρισααα μολις εφαγαα...εκανα μοσχαρακι κοκκινιστο με πατατες τηγανητες...καλα ρε κοριτσια ξερετε τι με εχει πιασει...θελω να καθαριζω ολη μερα...μιλαμε τωρα ειμαι πτωμα αλλα και παλι το μυαλο λεει μολις αισθανθω καλυτερα κατι να κανω..επλυνα μπαλκονι ποτησα φυτα σιδερωσα μωρουδιακα εβαλα πιατα στο πλυντηριο και επλινα ταψια μαγειρεψα το φαγητο και επλυνα τα τζαμια...αλλα παλι κατι θελω να κανω...βρε μπας και εχω προβλημαα???Οσο για τα μπουκαλια εγω πηρα προς το παρον 3 μεγαλα και 2 μικρα να δω οταν γεννησω κατα ποσο θα μπορω να θηλασω και αν ειναι πριν βγω παει ο αντρας μου μεχρι τα τζαμπο και μου αγοραζει και αλλα ειναι στο δρομο μας.Εχω παρει τα ΝΥΚ γιατι τα ειχα βολευτει στο γιο μου οποτε ειπα να μην δοκιμασω κατι αλλο,τα medela τα αγορασε η κολλητη μου εγκυος και εκεινη οποτε ακομα δεν τα εχει δοκιμασει αλλα δεν μου αρεσε που ειναι πλαστικα..απο οσο ξερω τα γυαλινα αποστειρωνονται καλυτερα...αυτο που λεει και η Χρυσα εκανα και εγω,τα αποστειρωνα και μετα ψυγειο εχω παρει και μια θηκη για μπιμπερο απο τα τζαμπο τα βαζεις μεσα και τα βαζεις ολα μαζι στο ψυγειο και δεν πιανει και χωρο ...επισης μου ειχε πει η γιατρος και εκανα και το αλλο επειδη επινε γαλα σκονη εβραζα το νερο στο χρονο που πρεπει και γεμιζα τα μπουκαλια στα ml που χρειαζομουνα και τα εβαζα ψυγειο,μετα οποιο ηθελα να χρησιμοποιησω το εβγαζα εβαζα σκονη και το ζεσταινα και ετσι εκανα λιγοτερο χρονο γιατι οταν το βρασεις το νερο στο χρονο που πρεπει καιει και αμα πρεπει να το ταισεις κιολας αντε να το κρυωσεις για να φαει και αυτο το συστημα με ειχε βοηθησει πολυ και πιο πολυ το βραδυ.Παντος πολλα απο αυτα που επαιρνα η εκανα στο γιο μου τα ιδια λεω να κανω να μην δοκιμαζω καινουργια αφου αυτα με βολεψαν...πιπιλες πηρα chicco μιας και αυτες ηθελε ο Χριστοφορος και εχω και 2 NYK που μου φερανε δωρο,τωρα θα δειξει με τη μικρη,παντως ο γιος μου ειχε θεμα...στο μπιμπερο ηθελε τη θηλη ΝΥΚ ενω στην πιπιλα ηθελε της chicco την σταγονα..αμα την εχανε και δεν εβρισκα και επερνα ΝΥΚ αναγουλιαζε και ηθελε να κανει εμετο..παραξενο εεε??Το πρωι ειχε κυμα η θαλασσα αλλα λεει ο αντρας μου πως τωρα ειναι καλυτερα και να παμε το απογευμα μακαααριιιιιι....φιλακια πολλααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατα πρώτον να ευχηθώ στο Γιεληζάκι μας να της ζήσει το μωράκι της και να είναι πάντα τόσο χαρούμενη..........είναι φοβερό μια μια γίνεται μανούλα...............

Σοφάκι μου φιλια στα διδυμάκια σου.........

Ιφιγένεια αντε σε λίγες μέρες κοπέλα μου ε? με το καλό...

σας φιλώ όλες δεν εχω χρόνο προς το παρών να σας διαβάσω ......αντε να φύγει ο μήνας αυτός..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου! Γύρισα κι εγώ...Μετά το νοσοκομείο πήγα στη θεία μου να τους δω όλους που έχω πολύ καιρό και φάγαμε εκεί και τώρα γύρισα! Η ξαδέρφη μου έχει ένα αγοράκι ενός χρονού και της είχε φέρει ένας γνωστός που δουλέυει σε βρεφικά πολλές πιπίλες τις οποίες δεν τις χρησιμοποιησε γιατι ήταν πιο μεγαλος ο μπέμπης από αυτες που έφερε και μου τις έδωσε..

Μπιμπερό χρησιμοποιεί κι αυτή της tommee tippee οπως αυτά που πήρα εγώ και είναι πολύ ευχαριστημένη!!

Σας διάβασα και βλέπω όλες καλά..Άλλες στον πυρετό των προετοιμασιών, άλλες θάλασσα!! Τέλεια!!

Συμπεθέρα μου καλό γιατρό...χαιρετίσματα στην νύφη μου!! :D

Ο μικρούλης μου όλο τριγυρνάει αυτές τις μέρες...

Εχει απιστευτη ζέστη εδώ...Τι άλλα νέα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nikol τι κανεις;Υπομονη ενα μηνα και τελειωνουν τα βασανα σου!

Ευη θα πας μπανακι;Τυχερουλα!

Συμπεθερα τι κανεις;Ζεστη και εκει;Και εδω,με το κλιματιστικο ειμαι.

Μαιρη εκανα προχθες εξεταση για τοξοπλασμα και μεγαλοκυτταροιο και πληρωσα 60 ευρω.Αλλα και τα 2 τα δικαιολογει το ικα.Τους πηγα την αποδειξη και το παραπεμπτικο του γιατρου και θα μου δωσουν πισω τα λεφτα,οχι ολα γυρω στα 30 ευρω.Στην τραπεζα θα τα βαλουν.

Θα βαλω σε λιγο να φαω το παγωτακι μου και μετα θα κανω μπανακι να ειμαι ετοιμη για την γιατρο!

Πανω που μελετουσα τον μπογιατζη θα ερθει αυριο!!! [smilie=blob3.gif] Βεβαια ειπε θα ξεκινησει απο την ταρατσα,αλλα εγω θα παω να παρω τα χρωματα και μεθαυριο θα τον βαλω να βαψει το παιδικο θελει δεν θελει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαίρη μου!

Συμπεθέρα φαε το παγωτάκι να κάνει τούμπες το κοριτσάκι σου! Αποφασισε ο μπογιατζης να ερθει?? ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Αντε να σου φευγει κι αυτό το άγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια!!!!!!!!!Τι κανετε??

Ολες καλα απο οτι βλεπω..δεν ειχαμε αλλη αφιξη..ολα οκ !!

Εμεις πηγαμγια μπανακι το πωι ηταν πολυ ωραι η θαλασσα δροσερη δοσερη και μετα πηγαμε εξω για φαγητο..εφαγα αθερινα πατατουλες σαλατουλα ψωμακι ψημενο ολα αναλατα παραγγελια ..γενικα εσκασα!!!!!!!ΣΑτο τελος μας εφεραν κ καπουζι!!!Με αποτελειωσε...

Τωρα μαγειρευω για αυριο κολοκυθακια γεμιστα αυγολεμονο..μιας κ θα λειπουμε ολη μερα..οποτε θ χουμε φαγητο!!!

Κατα τ αλλα πολυ ζεστη..κ ο μικρουλης κανει κολοτουμπες πολλες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φιλακιαααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κοιλίτσες μου φουσκωτές!!!!!!!!!!!

Πώς τα περνάτε?????? Tα ζουζουνάκια στις κοιλίτσες καλά????

Μπήκα μία στα γρήγορα να διαβάσω νεάκια σας......... αλλά δε σχολιάζω...... έχουμε και παρεούλα!!!!!!!!

Μία εξαίρεση μόνον!!!!!!!!!!!!

Γιελιζάκι μου!!!!!!!!! Να σου ζήσει κουκλίτσα μου ο μπεμπούκος σου!!!!!!!! Ιδανικό βάρος ο μικρός σου!!!!!!!!! Μπράβο!!!!!!!! Καλή λοχεία τώρα & καλούς θηλασμούς εύχομαι κοπέλα μου!!!!!!!!

Τα νέα μας τώρα........

Ξεκινήσαμε Μαθήματα Ανώδυνου Τοκετού σήμερα...... μας άρεσε πολύ & μάθαμε πολύ ενδιαφέροντα πραγματάκια!!!!!!

1ον) Το να έχει μυωπία μία μανούλα δε σημαίνει απαραιτήτως καισαρική...... από 2ψήφιο αριθμό & πάνω.... μου έφυγε 1 πολύ μεγάλο βάρος, γιατί έχω ακούσει πολλά.... από πολλούς.... κατά διαστήματα.... μας συμβούλευσε επίσης να δούμε Οφθαλμίατρο (λογικά το ζητάει κι ο Μαιευτήρας) οποιαδήποτε στιγμή, για να μετρήσουμε την πίεση του ματιού & να κάνουμε βυθοσκόπηση!!!!!!

2ον) Όταν η μαμά με μυωπία δεν τα καταφέρνει πολύ καλά στις εξωθήσεις, για να μην πιεστεί ο αμφιβληστροειδής του κερατοειδούς & συμβεί καμιά ζημιά, ο Μαιευτήρας χρησιμοποεί ένα είδος εμβρυουλκού, εντελώς ακίνδυνου για το νινί, προκειμένου να βοηθήσει την κατάσταση.... ίσως βέβαια μείνει 1 ανεπαίσθητο πρηξιματάκι στο κεφαλάκι του μωρού, που όμως υποχωρεί άμεσα!!!!

3ον) Από τη στιγμή που θα μπούμε στο Μαιευτήριο ως τη στιγμή που θα φτάσουμε στην Αίθουσα Ωδινών θα είμαστε άνευ συνοδού..... τον οποίο τελικά θα έχουμε από την Αίθουσα Ωδινών κι έπειτα..... κάθε επίτοκος είναι σε ξεχωριστό δωματιάκι με τον συνοδό της....

4ον) Δυστυχώς..... γυαλιά & φακοί επαφής απαγορεύονται την ώρα της γέννας.... μία κοπελιά πρόλαβε και ρώτησε για μένα γιατί..... γιατί χωρίς τα γυαλιά ούτε τη μύτη μας δε βλέπουμε..... και μας είπε η Μαία πως έχουνε συμβεί διάφορα κατά καιρούς..... πάντως.... ίσως.... εάν το διαπραγματευόμασταν με τον Γιατρό.... να τα κρατούσε ο συνοδός.... αλλά δεν το ξέρει και σίγουρα.....

5ον) Μας συμβούλευσε να μην ξυριστούμε στο σπίτι, για να αποφύγουμε τυχόν κοψίματα, αφού δεν έχουμε πλέον καλή οπτική επαφή..... ούτως ή άλλως θα μας το κάνουνε οι Μαίες.....

6ον) Να μην έχουμε βαμμένα νύχια ούτε μακιγιάζ.... εάν η έγκυος πάθει κάποια κυάνωση (δεν οξυγονώνεται καλά) φαίνεται στα νύχια & στα χείλη!!!

7ον) Μας ανέλυσε τα 1α σημάδια του τοκετού, από τη στιγμή που θα μπούμε στο μήνα μας: α) Η διάφανη (ίσως και λιγάκι ροζ βλέννα..... σημαίνει πως ο τοκετός μπορεί να ξεκινήσει σε 3-4 μέρες το αργότερο) β) Τα σπασμένα νερά.... εάν δεν είμαστε σίγουροι..... ντουζάκι & ξαναντυνόμαστε.... λίγο περπάτημα στο σπίτι.... εάν ξαναβραχούμε τότε σπάσανε τα νερά όντως! γ) Τακτικοί πόνοι..... στα 10΄ φεύγουμε για το Μαιευτήριο!

8ον) Πρέπει στην εισαγωγή μας να έχουμε 1 πρόσφατη Ληξιαρχική Πράξη Γάμου (ως 3μήνου!!!) και τις 2 ταυτότητες, επιτόκου & συζύγου, μαζί με τις τελευταίες εξετάσεις!

Αυτάάάά..........

Σας φιλώ κοριτσάκια!!!!!

Καλές κλωτσίτσες!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κοιλίτσες μου φουσκωτές!!!!!!!!!!!

Πώς τα περνάτε?????? Tα ζουζουνάκια στις κοιλίτσες καλά????

Μπήκα μία στα γρήγορα να διαβάσω νεάκια σας......... αλλά δε σχολιάζω...... έχουμε και παρεούλα!!!!!!!!

Μία εξαίρεση μόνον!!!!!!!!!!!!

Γιελιζάκι μου!!!!!!!!! Να σου ζήσει κουκλίτσα μου ο μπεμπούκος σου!!!!!!!! Ιδανικό βάρος ο μικρός σου!!!!!!!!! Μπράβο!!!!!!!! Καλή λοχεία τώρα & καλούς θηλασμούς εύχομαι κοπέλα μου!!!!!!!!

Τα νέα μας τώρα........

Ξεκινήσαμε Μαθήματα Ανώδυνου Τοκετού σήμερα...... μας άρεσε πολύ & μάθαμε πολύ ενδιαφέροντα πραγματάκια!!!!!!

1ον) Το να έχει μυωπία μία μανούλα δε σημαίνει απαραιτήτως καισαρική...... από 2ψήφιο αριθμό & πάνω.... μου έφυγε 1 πολύ μεγάλο βάρος, γιατί έχω ακούσει πολλά.... από πολλούς.... κατά διαστήματα.... μας συμβούλευσε επίσης να δούμε Οφθαλμίατρο (λογικά το ζητάει κι ο Μαιευτήρας) οποιαδήποτε στιγμή, για να μετρήσουμε την πίεση του ματιού & να κάνουμε βυθοσκόπηση!!!!!!

2ον) Όταν η μαμά με μυωπία δεν τα καταφέρνει πολύ καλά στις εξωθήσεις, για να μην πιεστεί ο αμφιβληστροειδής του κερατοειδούς & συμβεί καμιά ζημιά, ο Μαιευτήρας χρησιμοποεί ένα είδος εμβρυουλκού, εντελώς ακίνδυνου για το νινί, προκειμένου να βοηθήσει την κατάσταση.... ίσως βέβαια μείνει 1 ανεπαίσθητο πρηξιματάκι στο κεφαλάκι του μωρού, που όμως υποχωρεί άμεσα!!!!

3ον) Από τη στιγμή που θα μπούμε στο Μαιευτήριο ως τη στιγμή που θα φτάσουμε στην Αίθουσα Ωδινών θα είμαστε άνευ συνοδού..... τον οποίο τελικά θα έχουμε από την Αίθουσα Ωδινών κι έπειτα..... κάθε επίτοκος είναι σε ξεχωριστό δωματιάκι με τον συνοδό της....

4ον) Δυστυχώς..... γυαλιά & φακοί επαφής απαγορεύονται την ώρα της γέννας.... μία κοπελιά πρόλαβε και ρώτησε για μένα γιατί..... γιατί χωρίς τα γυαλιά ούτε τη μύτη μας δε βλέπουμε..... και μας είπε η Μαία πως έχουνε συμβεί διάφορα κατά καιρούς..... πάντως.... ίσως.... εάν το διαπραγματευόμασταν με τον Γιατρό.... να τα κρατούσε ο συνοδός.... αλλά δεν το ξέρει και σίγουρα.....

5ον) Μας συμβούλευσε να μην ξυριστούμε στο σπίτι, για να αποφύγουμε τυχόν κοψίματα, αφού δεν έχουμε πλέον καλή οπτική επαφή..... ούτως ή άλλως θα μας το κάνουνε οι Μαίες.....

6ον) Να μην έχουμε βαμμένα νύχια ούτε μακιγιάζ.... εάν η έγκυος πάθει κάποια κυάνωση (δεν οξυγονώνεται καλά) φαίνεται στα νύχια & στα χείλη!!!

7ον) Μας ανέλυσε τα 1α σημάδια του τοκετού, από τη στιγμή που θα μπούμε στο μήνα μας: α) Η διάφανη (ίσως και λιγάκι ροζ βλέννα..... σημαίνει πως ο τοκετός μπορεί να ξεκινήσει σε 3-4 μέρες το αργότερο) β) Τα σπασμένα νερά.... εάν δεν είμαστε σίγουροι..... ντουζάκι & ξαναντυνόμαστε.... λίγο περπάτημα στο σπίτι.... εάν ξαναβραχούμε τότε σπάσανε τα νερά όντως! γ) Τακτικοί πόνοι..... στα 10΄ φεύγουμε για το Μαιευτήριο!

8ον) Πρέπει στην εισαγωγή μας να έχουμε 1 πρόσφατη Ληξιαρχική Πράξη Γάμου (ως 3μήνου!!!) και τις 2 ταυτότητες, επιτόκου & συζύγου, μαζί με τις τελευταίες εξετάσεις!

Αυτάάάά..........

Σας φιλώ κοριτσάκια!!!!!

Καλές κλωτσίτσες!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω κάτι που δεν θυμόμουν νωρίτερα!!!!!

9ον) Οι πόνοι για κάθε γυναίκα είναι απολύτως σχετικοί!!!!!!!

Άλλη κοπέλα που υποφέρει κάθε φορά στην περίοδό της μπορεί να ζήσει σχετικά πιο ελαφριά τους πόνους της γέννας (εδώ ανήκω εγώ & μου το εύχομαι!!!!!!)

Είτε..... κοπέλες που δεν καταλαβαίνουνε ποτέ πότε έχουν περίοδο.... γιατί δεν πονάνε ποτέ.... μπορεί με μικρότερης έντασης πόνους να υποφέρουνε πολύ περισσότερο!!!!!!!!!!

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου!!! τι μου κάνετε??? Δεν έχω προλάβει να μπω καθόλου γιατί τρέχω με τις τελευταίες λεπτομέρειες!!!!!!!! δυο μέρες μείνανε... ουφ!!! εν τω μεταξύ έχω και τον Νικόλα μου που δεν με αφήνει σε χλωρό κλαρί όλη μέρα.... έχει γίνει θηριάκι!!!Πως θα φύγω και θα το αφήσω το μαναράκι μου???????? το σκέφτομαι και βουρκώνω!

Σας διάβασα βιαστικά.. όλες από ότι βλέπω καλά!!!

ΓΙΕΛΗΖΑΚΙ ΜΟΥ!!!! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ!!! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΟ!!!!!!ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΝΑ ΈΧΕΙΣ!!

Σοφάκι μου έχουν κολικούς οι μικρούλες ακόμα? υπομονή και όλα θα στρώσουν!!!

Μαράκι μου, Νίκη, Χρύσα, Ευη,Μιχαέλα, Βίκυ, Κατερίνα, Πιπίτσα, Χριστίνα,Ιφιγένεια όλες μια χαρά εεε?? Κοντεύουμε όλες...

ή στη θάλασσα θα είσαστε ή θα τρώτε εσείς ε???

Πιπίτσα μου εγώ τον Νικόλα μου ον γέννησα φυσιολογικά με τους φακούς επαφής... :o δεν θα έβλεπα καθόλου χωρίς αυτούς κι έτσι δεν το συζήτησα καν... ήταν δεδομένο ότι θα τους φορούσα.. είχα ήδη πάει σε οφθαλμίατρο και μου είχε κάνει βυθοσκόπηση και ήμουν οκ!

Χρύσα μου δεν έχεις ετοιμάσει τίποτα ε?? κι εγώ έτσι ήμουν και μακάρι να τα είχα κάνει λίγο νωρίτερα... έχει βαρύνει αρκετά η κοιλιά μου και πονάω πολύ...

τι έγινε με τον μικρό??γύρισε? ο Χριστόφορος πως βλέπει τον ερχομό ενός μωρού στην οικογένεια??

Ο Νικόλας όλο για την μπέμπα μιλάει... τον έχω και μαζί μου και συμμετέχει στις προετοιμασίες και νομίζω του έχει κάνει καλό!.. θα δείξει!!

Χίλια συγγνώμη αν ξέχασα καμία... φιλάκια σε όλες σας!!!Μου έχετε λείψει πάρα πολύ... θα προσπαθήσω να μπω και το πρωί.. ή κάποια στιγμή αύριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΕΛΑ να σχολιασω καποια απο τα πραγματα που αναφερατε.

το θεμα της μυωποιας οσον αφορα τη γεννα μονο ο οφθαλμιατρος μπορει να πει κανε καισαρικη λογο μυωποιας και κανενας γυναικολογος ειναι σαν να σου λεει ο γυναικολογος σου εχει ανεβει ο αστιγματισμος μπορει οχι..γι αυτο γινεται ο ελεγχος και βλεπουν τον βυθο αν υπαρχει προβλημα,γυναικες με 15 μυωποια και γεννησαν φυσιολογικα χωρις κανενα προβλημα εγω με 3 στο ενα και 6 στο αλλο και γεννησα φυσιολογικα οπως και τωρα...

ο εμβρυολκος χρησιμοποιειται γενικα οταν η μανα εχει φτασει στο τσακ βλεπουν το κεφαλι και δεν μπορει να σπρωξει και τοτε το κανει ο γιατρος ειναι κατι απλο και ανωδυνο χωρις παολυτα να αφησει εστω και λιγο καποια καρουμπαλακι μου το εκανε ο γιατρος μου και οχι λογο μυωποιας γιατι 2 ωρες εσπρωχνα και δεν εβγαινε μετα με πατησε η μαια και ενα νοσοκομος και τιποτα και ετσι λιγο πριν μου το τραβηξε με τη λεγομεη βεντουζα

αναλογα στο νοσοκομειο εχουν και την αναλογη τακτικη αλλοι πειτρεπουν συνοδους αλλοι οχι στο πανεπιστημιακο που γεννησαδεν επιτρεποταν να εχω τον αντρα μου καθολου μεσα παρολο πυ ειχαμε πει να τον εχω σε ολη τη διαρκεια της γεννας...αλλα τελικα πιστεψα οτι καλυτερα να εχεις μια μαια γιατι στον δικο σου ανθρωπο μπορει να πεις και καμια κουβεντα παραπανω πανω στα ζορια τα μεγαλα...

φακοι επαφης απογορευονται εννοειται αλλα τα γυαλια παλι δεν υπαρχει θεμα ειναι μαλλον τακτικη γιατρου-νοσοκομειου...

για το ξυρισμα καλυτερα οταν μπειτε στο μηνα σας να πατε σε μια αισθητικο να κανετε αποτριχωση γιατι οι μαιες ξυριζουν σκετα χωρις νερο αφρο χωρις τιποτα και ως συνηθως πετσοκοβουν....

και τελος για το βαψιμο και αυτο εννοειεται απαγορευεται παμε για γεννα και οχι για βολτα...

τελος για τους πονους δενε χουν καμια σχεση με τη περιοδο δεν ξερω που οφειλεται εγω με τρομερους πονους στη περιοδο και ειχα τρομερους πονους στη γεννα οφειλεται στη γυναικα στο μωρο δεν ξερω...το μονο σιγουρο ειναο το ποση ωρα κραταει η γεννα αλ΄λο να γεννησεις σε 2-3 ωρες κανεις υπομονη και αλλο σε 8-12 ωρες δεν ειναι το ιδιο ποσο υπομονη να κανεις στη 2 περειπτωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααααααα.....σημερα που ειμαι εγω πρωινη καμια δεν μπηκε? :D:D:D

ολες καλα να υποθεσω....εμεις ξυπνησαμε,πηγε ο αντρας μου την μικηρη σχολειο(γιαυτο κ εγω τοσο πρωι εδω ;);) ).σημερα εχω στης 11 γιατρο στο νοσοκομειο...ευτυχως θα με παει ο αδερφος μου γιατι το δικο μου αμαξι δεν εχει κλιματισμο κ δεν ειναι να κυκλοφορεις χωρις!!!!

χθες πηγαμε την θαλασσιτσα μας...κατσαμε δυο ωριτσες...οι μικρες δεν ηθελαν να φυγουν...για σημερα δεν το κοβω κ αυριο εχουμε την γιορτη στον παιδικο.οταν γυρισαμε απο θαλασσα μπανιαριστηκαμε,εβαλα τα γεμιστα να ψηνονται για σημερα(ποιος ξερει τι ωρα θα ξεμπερδεψω απο το γιατρο)κ λεω αφου καιει ο φουρνος δεν κανω κ μια πιτσα?φτιαχνω κ αυγοφετες με φρεσκα αυγουλακια που μου εδωσε η μαμα μου...εε κ μια κ πιαστηκα δεν κανω κ ενα κορμο(για 4η φορα :shock::shock: )?να μην εχουμε κ το γλυκακι μας ;););) οπως καταλαβατε επεσα ξερη...η μεση δεν συμαζευονταν...ηταν το πρωτο βραδυ μετα απο πολλα πολλα που κοιμηθηκα σερι...ουτε για κατουρημα δεν σηκωθηκα.

νικη αρχιζετε δουλειες?εδεησε ο μπογιατζης?βαλτον οπωσδηποτε να ξεκινησει απο τα μεσα που εχουν κ την πιο πολυ βρωμια...να μπορεσεις να συμαζευτεις κ γρηγορα.τα εξω γινονται κ δεν σε ενοχλουν.

ευγενια μου παει εφτασε κ για σενα ο καιρος....τι εμεινε?δυο μερουλες?θα μπεις φανταζομαι πρωι πρωι....καλη επιτυχια!!!

θα ειμαι για λιγο ακομα εδω...που ειστε καλε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...