Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια... ουφ πολυ δουλεια σημεραααααααααααα εχει καμια ωρα που εφυγε ο μαστορας...κ στις 7 εχω γιατρουλη να δει τις εξετεσεισ μας γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι θα δουμε παλι το αντρακι μας.....

Elinoulini δηλαδη εμεις ειμαστε οι μικρες τις παρεας??? ε μια χαρουλα θα τα μεγαλωσουμε τα μωρα μας κ μετα θα παμε κ μεις για δουλιτσα....

nan μου πολυ προσοχη κ ξεκουραση πανω απο ολα εσυ κ το μωρακι κ αστα ολα τα αλλα .... εμεις ειμαστε εδω παντως για την παρεουλα ... ελπιζω εστω κ λιγο να βοηθαμε κ να μην νιωσεις μοναξια

MaDi αχ βρε μεντι ποσο σε νιωθω... για τα ρουχαααα τπτα δεν μ κανει απο τα περσινα... φορουσα το S και τωρα ουτε να μ μπει.... καλα τι ωραιος ο υπνοσακος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναν μου ξεκουρασου λιγακι και θα εισαι καλυτερα.. μαλλον ειχες ζοριστει, ευκαιρια για χουζουρι βοηθαει και ο καιρος! Ασε τις δουλειες και μη ντρεπεσαι να ζητας βοηθεια ακομα και απο φιλες!

Μαντι μου καλα τα λες, οι γονεις πρεπει να ειναι κοντα στα παιδια τους οχι να τα παρατανε στους παππουδες διαρκως!Οσο για τη δουλεια, μην αισθανεσαι καθολου ασχημα!Θυμαμαι ποσο καιρο προσπαθουσατε για μωρο και η εγκυμοσυνη σου δεν ηταν και η πιο ευκολη. Κανεις αυτο που ειναι σωστο , μην το σκεφτεσαι καθολου!!Αχ μου αρεσει παρα πολυ ο υπνοσακος!!!

Εβιτα με το καλο ο υπερηχος, να δειτε τον μπεμπη!! :)

φιλια σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madi μου τι εχεις περασει! καλα κανεις και δεν πας δουλεια! τα μωρακια μας πανω απο ολα!!!! (οσο για τον υπνοσακο ειναι πολυ ωραιος!)

και εσυ nan ξαπλωσε και ξεκουρασου! διαβασε κανενα βιβλιο, χαζεψε στο ιντερνετ αλλα οχι δουλειες!!!

εγω μπορω να σταματησω οποτε θελω γιατι το μαγαζι ειναι δικο μου και του αντρα μου, αλλα αυτο σημαινει η παραπανω ωρες δουλειας του αντρουλι μου η ενας υπαλληλος παραπανω(=εξοδα). τα κ..λεφτα δεν μας αφηνουνε να χαρουμαι τιποτα πια! :evil:

να ρωτησω κατι αλλο.... κουνια πηρατε??? λεω μεσα στην εβδομαδα να παω να κοιταξω...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evita και εσυ μικρουλα μαμα,ε?Ναι και εγω το 87΄ ειμαι γεννημενη,αλλες μικρουλες μαμαδες?Nan μου ξεκουραση μονο και μη στεναχωριεσαι,ολα καλα θα πανε!!!Και εγω ειχα σημερα καποια πονακια χαμηλα και ημουν ξαπλωμενη τωρα για κανα 3ωρο και ψιλοπερασαν,μαλλον θα ειναι του μηνα,ε?Γιατι τον προηγουμενο δεν ειχα καθολου,τωρα ξαναρχισαν... :shock: Κουνιες εγω θα αρχισω να βλεπω απο τον αλλο μηνα,αλλα ειχα παει και ειδα απο κοντα καποιες της disney με την daisy και τη minnie,πολυ ομορφες... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ μικρομαμάδες...ούτε θυμάμαι πως είναι.. εγώ είμαι η μεγαλομαμά της παρέας... 38 έκλεισα πριν λιγες μέρες.. 23 ήμουν όταν έκανα την κόρη μου και 16 μήνες μετά το γιο μου...

ναν και μάντι ξεκούραση και τίποτε άλλο.. οι δουλειές και οι ευθύνες δεν τελειώνουν..τα μωράκια σας πάνω απο όλα τώρα.

Εγώ από ψώνια τίποτα ακόμα.. εκτός από κανα δυο πράγματα που μου δώσανε φίλες.. τ'αφήνω για αργότερα...κλασική Ελληνίδα της τελευταίας στιγμής :P

Εγώ μόλις γύρισα απ τη δουλειά λιγο νωρίς σήμερα.. πάω να βάλω πυτζαμούλες και να αράξω... φιλάκια κοριτσάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γκουχ γκουχ γκουχ και μακριά μην σας κολλήσω γκαστρούλες..

Δυστυχώς είμαι σχετικά χάλια κ το κακό είναι οτι κ η μικρούλα μου βήχει αρκετα :( ..Προβλέπεται δύσκολη νύχτα.

Madi ξεκούραση κ ουτε να το σκεφτεσαι κ εμένα με σταμάτησε απο την αρχή ο γιατρος απο την δουλειά. Πολύ γλυκούλης ο υπνόσακος!

Ναν κοτούλα τώρα, ξεκούραση κ ξεκούραση.

Απο αγορές κορίτσια ακόμα τιποτα ιδιαίτερο. Εχω τα βασικά απο την κορούλα μου κ οτι αλλο χρειαστεί θα το αγοράσουμε μετά την β επιπέδου, να μαθουμε κ το φυλλο επιτέλους! Αυτή την Τετάρτη εχουμε ραντεβού με τον γιατρο κ στις 20 του μήνα την Β επιπέδου. Εχω πολυ αγωνία να δω οτι ολα είναι καλα!.

Σήμερα ήρθε κ το κρεβατι που πήραμε στην κορούλα μας! Είναι πολυ πολυ όμορφο, λευκό- ροζάκι με αναφλυφες μαργαρίτες στο κεφαλάρι!

Σας αφήνω γιατί πρέπει να μαζέψω τον χαμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ... πρωινη πρωινη σημερα εγω ... ηρθε ο μαστορας να τελειωσει με το βαψιμο . χθες πηγαμε γιατρουλι κ ειδαμε το αντρακι μας... μια χαρα ειναι ζοηρος ζοηρος μεχρι κ το γιατρο κλοτσουσε :lol:

κοριτσια εμενα μ μαλωσε γιατι τωρα τελευταια ειχα συσπασεις κ τ το ειπα κ μ ειπε οτι κουραζομαι λεει... κ να μην κανω τπτα απο δω κ περα κ οχι ορθια για να μην εχουμε τπτα προωρο...

Elinoulini μια χαρουλα δηλαδη εγω ειμαι 1 χρονο μικροτερη σ το 88 ειμαι... αχ τι ωραια μικρες μανουλιτσες ...

τζενακη μου εγω σε χαιρομαι που εχεις μεγαλα παιδια ... νεοτατη μανουλα!!!!

ΒΡΕ anthropaki περαστικουλια σας... ξαπλωσε οσο μπορεις κ πολλα ζεστα ...

ΟΣΟ για το κρεβατι κοριτσια εγω το εχω παρει με την αλαξιερα μαζι απο οταν εκλεισα τον 3 αλλα εχω κανονισει να μου τα φερουν τον αλλο μηνα, το καροτσι το πηρα κ το καθησματακι το εχω παραγγειλει θα μ το φερει η μητερα μ πριν γενησω.

κοριτσια ντυθητε ζεστα εξω κανει ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ...

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγκυουλες!!

μπραβο εβιτα, ζωηρουλης ο μικρος ε? ετσι να σας κανει κολπα.. ;) πωπω καλε ειστε μικρουλες , τι ωραια... εγω ειμαι 33 καπου στη μεση θα ελεγα...παντως να τον ακους τον γιατρο, μην κουραζεσαι πολυ.. το λεω για να τα ακουω κι εγω!

Σημερα πηγα πουρνο πουρνο στο ταμειο μου να παρω τιποτα χρηματα πισω απο τις εξετασεις κλπ και γυρισα τσαντισμενη!! Περα απο τις επισκεψεις στη γυναικολογο δεν μου περασαν τιποτα, απο υπερηχους, παπ-Α κλπ, ειναι λεει μεσα στο επιδομα τοκετου (που παιρνεις αφου γεννησεις!). Δηλαδη θεωρουν οτι ειναι αρκετο το ποσο των 2.500 για ολα οσα χρειαζονται μεχρι να γεννησεις και για το μαιευτηριο!! ημαρτον! Ασε που ο υπαλληλος μου πεταξε την ατακα: "Και αν ολα πανε καλα θα τα παρετε μετα τη γεννα, με το επιδομα τοκετου"!!! :evil: Ρε αι χασου πρωι πρωι!!! Τελοσπαντων , το καλο ειναι τουλαχιστον οτι δεν θα χρειαστει να ξαναπαω να περιμενω στις ουρες, μαζι με συναχωμενους και ηλικιωμενους... Βλακεια, οταν εισαι λιγο εγκυος με μικρη κοιλια, κανεις δεν σε παιρνει χαμπαρι να σου δωσει καρεκλα ή προτεραιοτητα!! ουφ παει κι αυτο!

ανθρωπακι περαστικα και με το καλο η β' επιπεδου!!!

κι εγω ολες τις αγορες και το δωματιο θα τα κανω μετα τη β' επιπεδου, να ειμαστε χαλαροι να βεβαιωσουμε και το φυλο!!

φιλια σε ολες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες! Πως είναι οι κοιλίτσες μας;

Εμείς είμαστε καλά. Λίγο αρχίσαμε να κρυώνουμε αλλά ακόμη είναι υποφερτό. Χθες πήγαμε στην ενδοκρινολόγο γιατί έχω θυροειδή hassimoto και πρέπει να τον ελέγχω συχνά ειδικά στην εγκυμοσύνη, και μου είπε κάτι η γιατρός που με φρίκαρε. Σε ορισμένα λέει νοσοκομεία ειδικά σε αυτά που έχουν και ερευνητικά κέντρα, στα μωράκια που οι μαμάδες τους έχουν θυροειδή παίρνουν λέει συχνά αίμα από το μωρό για ερευνητικούς σκοπούς χωρίς να ενημερώνουν τους γονείς για το λόγο της αιμοληψίας. Ένα μωράκι λέει το τρύπησαν 3 φορές για να κάνουν αυτοί τα πειράματά τους! Μου είπε η γιατρός οτι αν έρθουν να πάρουν αίμα από το μωρό να μη τους αφήσω και να ζητήσω να μιλήσω με τον παιδίατρο και να μου εξηγήσει αυτός για το λόγο της αιμοληψίας. Αν πρέπει να γίνει να πάρουν αλλά όχι να το τρυπάνε το νεογέννητο χωρίς λόγο! Ούτως η άλλως μόλις γεννηθούν τα μωράκια υποχρεωτικά όλα τα τρυπάνε την φτέρνα και παίρνουν μια σταγόνα και τα στέλνουν στο κέντρο παιδιού για έλεγχο διάφορων ασθενιών και του θυροειδή. Είπα να σας ενημερώσω και εσάς μήπως και κάνουν κάτι αντίστοιχο και στα μωράκια σας να το γνωρίζετε.

Άσχετο αλλά ποια μανούλα είχε πει ότι πήρε το κρεβατάκι Ερμής της art bebe; Νομίζω το είχε αναφέρει κάποια αλλά δε θυμάμαι ποια. 'Ηθελα να τη ρωτησω αν της το φέρανε και αν έμεινε ευχαριστημένη. Το είδα στα Λητώ και μου άρεσε αρκετά απλά δεν έχω ακούσει τίποτα για την εταιρεία αυτή.

EVITA βαψίματα ακούω αλλά και συσπασούλες ακούω! Να προσέχεις και να μη κουράζεσαι! Άστα και ας γίνουν σιγά σιγά. Άλλωστε στην αρχή θα τα έχουμε τα μικρά μας δίπλα μας και θα έχουμε χρόνο να ολοκληρώσουμε και τα δωμάτια τους. Και εμείς την Πέμπτη θα το βάψουμε το δωματιάκι της και σήμερα και αύριο πρέπει να το αδειάσουμε (ο άντρας μου δηλαδή).

Ανθρωπάκι περαστικά!

Καλέ τι μικρομανούλες που είστε βρε κορίτσια! :o Νιώθω γρια! Είμαι 33! Εγώ στην ηλικία σας το μυαλό μου το είχα αλλού! :mrgreen:

Twiggy και εσύ παλιόγρια ε; :lol: Σε τσατίσανε και πρωινιάτικα! Πόσα κιλά μακάκας μπορεί να είναι κάποιος για να πει κάτι τέτοιο σε έγκυο γυναίκα! Απαράδεκτος! :evil: Να μην μιλήσω για τις επιστροφές από δαπάνες υγείας ... πονεμένη ιστορία! Υγεια να έχουμε να πληρώνουμε.

Φιλιά σε όλες κορίτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια!!!

Βρε Madi αν εσεις στα 33 ειστε κωλόγριες εγώ τι είμαι που βαδίζω προς τα 40 σε 2 χρόνια? Με το ένα πόδι στον τάφο? Αντεεεεεεεεεεεεεεε μην ακούω βλακείες μη σας κάνω τον πισινό κόκκινο απ τις ξυλιές!!

twiggy αυριο η πεμπτη πάω εγώ στο ΙΚΑ κι αν μου πέσει κανάς τέτοιος θα του πω τι να πάει να κάνει πρωινιάτικα...άξεστοι όλοι τους !!!

Evita ασε τα σούρτα φέρτα και ξεκουράσου γιατί όταν βγει ο μικρός αντι για πρωτο κλάμα θα σου ρίξει το πρωτο βρισίδι !!! χαχαχαχα .Είπαμε.. τα νινάκια πάνω από όλα τώρα.

anthropaki περαστικούλια σου!!! Μη ξεχνάς να πίνεις πολλά υγρά!

Μου φαίνεται ότι μιλάω πολύ σα "μαμα" σήμερα και σας μαλώνω όλες ε? Την είδα η μεγάλη της παρέας τώρα..σε ησυχία δε θα σας αφήσω :P:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy μου για να πάρεις προτεραιότητα δεν χρειάζεται να δει κάποιος την κοιλίτσα σου. Απλά πηγαίνεις μπροστά στο γκισέ, ταμείο κτλ και λες ότι είσαι έγκυος. Εμένα μου είχε τύχει στο ΤΣΜΕΔΕ να έρθει μια κοπέλα, να πει ότι είναι έγκυος και να εξυπηρετηθεί αμέσως, ενώ κανονικά θα περίμενε τουλάχιστον μία ώρα. Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε τελείως επίπεδη κοιλιά αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να είναι στην αρχή της εγκυμοσύνης της, δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε βρε Κορινα και το σκεφτηκα αλλα καπως ντραπηκα να το πω (κι εγω στο ΤΣΜΕΔΕ ειμαι).. σκεφτηκα θα με κοιτανε ολοι, βλακεια το ξερω! Πρεπει να μπω περισσοτερο σε mood εγκυου μου φαινεται! Οσο για τον ηλιθιο, τι να πω κοριτσια.. εχω σταματησει να δινω και πολυ σημασια! Τους λυπαμαι κατα βαθος...

Καλε Τζενακι τι γρια και βλακειες? Εσυ τα εκανε τα παιδακια σου νωρις, δεν πιανεται.. για το πρωτο λεμε!! :P Ασε μας εμας ολοκληρες γαιδαρες κι ειμαστε ασχετες!! χαχα

Μαντι καλα εκανες και τα εμαθες ολα για να εισαι προετοιμασμενη! Ακους εκει να τρυπανε το μωρο ετσι οποτε θελουν!!Σε θελω αυστηρη και στριγγλα στο μαιευτηριο, να προσεχουν την κοριτσαρα σου!! ;)

πολλα φιλια σε ολες.. εγω εχθες το βραδυ ενιωσα και λιγο πιο καθαρα πια 2 μικρες κλωτσιες χαμηλα... ειναι περιεργο και υπεροχο μαζι!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοιλουμπιτσες!!!

Τι κανετε?Σημερα εχει πολυ κρυο...αλλα απο αυριο λεει παλι θα ανεβει στους 25,θα μας τρελλανει στο τελος αυτος ο καιρος!Καλε τι "παλιογριες" και βλακειες ακουω...Και εσυ secondchance τουλαχιστον 30 μοιαζεις στη φωτο σου,οποτε δε μετραει το ποσο πραγματικα εισαι...αλλα και εσυ μικρομανουλα εγινες!!! :lol: Αυτο θα αρχισω και εγω να το εφαρμοζω σε οποια τραπεζα η' αλλη υπηρεσια πηγαινω αν δε μου παρεχουν προτεραιοτητα λογω του οτι ακομα δε πολυφαινεται η κοιλιτσα!Αν και εκνευριζομαι με τους υπολοιπους που ξινιζονται απο πισω :twisted: Τwiggy να αρχισεις αυτο που κανω και εγω...εκει που το νιωθεις να σε κλωτσαει πιεσε λιγο και θα δεις θα ανταποκριθει,εμενα εχει αρχισει και το κανει σχεδον συνεχεια και εχει πολυ πλακα,σα να παιζουμε :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα,Madi εγω πηρα το ερμης της art bebe,το περιμενω μεθαυριο να το φερουν,οποτε θα σου πω εντυπωσεις..εμεις πηγαμε και το ειδαμε στα μπεμπε χομ,απο εκει το πηραμε,και ετσι που μας το εδειξε η πωλητρια μου αρεσε πολυ.Οπως το συγκριναμε με αλλα κρεββατακια,ειχε πιο χοντρο σουμιε απο κατω(η κοπελα ειπε οτι ειναι ανατομικος κιολας)και μου αρεσε και αυτο στα καγγελα που δεν εχει αυτο το διαφανες πανω για να μην το δαγκωνουν τα παιδακια αλλα ενα αλλο παρομοιο με το καγγελο που δεν φαινεται οτι ειναι γι αυτο το σκοπο!Επισης μας αρεσε το εξτρα κεφαλαρι και οι τραβερσες(αν και δεν δωσαμε και πολλη βαση,και κουνια να ταν απλη παλι θα την παιρναμε).Αν θα βγει τοσο καλο οσο λενε θα φανει στην πραξη!Ειναι απλο κρεββατακι,χωρις φιγουρες πανω και πριγκιπες κλπ αλλα καλογουστο,ασε που ειπαμε αν μεγαλωνει για αργοτερα δεν ξερουμε κατα ποσο θα θελει το παιδι να χει πανω στο κρεββατι λιονταρακια,μπαρμπαδελακια κι αλλα χαριτωμενα αλλα πολυ παιδικα,οποτε μπορει να βαλει ενα αυτοκολλητο που θα θελει το ιδιο χωρις να το δεσμευει...οσο για τις μικρομανουλες,κι εγω το '88 ειμαι και σπουδαζω ακομα(δευτερη σχολη βασικα)λογιστικη στις σερρες,τα αφησα για το εξαμηνο αυτο αλλα απο ιουνιο θα ξαναδινω κανονικα τα μαθηματα! :D Σημερα καναμε και την καμπυλη ζαχαρου,καμια που την εκανε???μπλιαχ η γλυκοζη!Secondchance γιατι λες χαζα βρε??ακου μεγαλη!!μια χαρα εισαι,μια γνωστη μου εκανε το πρωτο της παιδι στα 41 και μου λες για το τριτο στα 38???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Secondchance εσύ είσαι εκτός συναγωνισμού! 8-) Μπορεί να είσαι 38 και εγκυούλα αλλά έχεις και μια κοράκλα 15 χρονών! Εγώ αν καταφέρω μέχρι τα 38 να έχω και ενα 2ο παιδάκι θα είμαι πολύ ευτυχισμένη! Να έχουμε την υγεία μας όλες μας να μεγαλώσουμε τα παιδάκια μας! Άλλωστε εγώ πιστεύω δε παίζει ρόλο η ηλικία της μάνας αλλά το πόσο ανοιχτόμυαλη και ώριμη είναι. Άλλες είναι έτοιμες στα 20 και άλλες στα 40!

Πότε το παραγγείλατε το κρεβατάκι rose; Τηρήσαν τους χρόνους που σας είπαν; Και εμένα μου άρεσε που δεν είναι πολύ μπεμπεδίστικο και ειδικά η συρταριέρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μετά στο δωμάτιο της. Και εγώ σκέφτομαι αν μου φαίνεται γυμνό να βάλω κανένα αυτοκόλλητο. Πόσο σας βγήκε θυμάσαι; Πάντως όταν σας το φέρουνε πες μου εντυπώσεις γιατί λέω την Παρασκευή να το κλείσω. Την καμπύλη την έκανα και εγώ Παρασκευή (πολύ μπλιαχ) αλλά ευτυχώς τελείωσε και ήταν ολα ΟΚ. Τα δικά σου αποτελέσματα εντάξει;

Καλό απογευματάκι σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθρωπακι περαστικα σου!

ολες οι ηλικιες μια χαρα ειναι! εγω ειμαι του 85!

εγω εχω ακουσει οτι τους βαζουν κολιριο στα ματακια για να μπορεσει ο φωτογραφος να τα φωτογραφησει! :shock::o:shock::o πριν απο καποια μηνυση που ειχαν κανει καποιοι γονεις τα φωτογραφιζανε χωρις την αδεια του γονεα, τωρα σου δινουν ενα χαρτι να υπογραψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια τι κάνετε;;;

Anthropaki περαστικά!!! Πως είναι η μικρή;;;

Twiggy θα μίλαγα στον υπάλληλο καταλλήλως, δεν ντρέπεται καθόλου :evil::evil::evil:

Madi πολύ ωραίος ο υπνόσακος. Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό, ξεκίνησα από hashimoto και εξελίχθηκε αλλά με το χαπάκι είμαι οκ. Εσένα σου έχουν δώσει χάπι ή όχι;;; Μην ανησυχείς για το μωρό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όσο για την εξέταση που λες, τους κάνουν μία αίματος από την φτέρνα, αν χρειαστούν κάτι άλλο είναι υποχρεωμένοι να σε ρωτήσουν και να σου αναφέρουν το λόγο. Σε ποιες κλινικές γίνεται αυτό που σου είπαν;;; Μου κάνει εντύπωση...

Bourique όλα καλά;;; Είσαι καλύτερα;;;

Κορίτσια εγώ είμαι 34 αλλά νιώθω και φαίνομαι πολύ μικρότερη... :?:?:?:?:P:P:P

Σας φιλώ όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια τι μεγαλες κ χαζα ειναι αυταααα????? εεεεεεεε?????

θα συμφωνησω με τη MaDi και θα πω το ιδιο ... δεν ειναι ολες ετοιμες στην ιδια ηλικια... εγω ες πουμε ειχα πει οτι θα ηθελα μεχρι τα 25 μ να εχω κανει αφου με τον αντρα μ ειμαστε 2 χρονια παντρεμενοι(5 μαζι συνολο κ απο το εξαμηνο μεναμε μαζι) τον ειχα ζαλησει...

twiggy μου πολυ βλακας μιλαμε ο ανθρωπος ... βρε συ μην ντρεπεσαι απο δω κ περα οπου κ αν εισαι να το λες σιγα μην περιμενεις την ουρα!!!! εγω κοριτσια φαινομαι απο πολυ μακρυα οποτε δεν λεω τπτα κ με αφηνουν ολοι ...

rose_d συνομηλικες??? τι ωραιααα ...

τζενακη εσενα τι να σου πω βρε??? που εισαι η πιο νεα μαμα εδω!!!! αν σκευτεις οτι περιμενεις 3 ε????

κοριτσια εγω τον ρωτησα τον γιατρο για αυτη την εξεταση που λετε καμπυλη ζαχαρου κ μ ειπε οτι με βαση τις εξετασεις αιματος που εκανα δεν χρειαζετε να τη κανω ...!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα με βαση τις αιματος δεν χρειαζοταν κανονικα αλλα και παλι δεν τη γλιτωσα..μαντι τα πηραμε με τις εκπτωσεις και τους ειπαμε απλα να μας τα φερουν τωρα,μια χαρα ηταν στο χρονο,απο λητω δεν ξερω,δεν πηρα τπτ να σου πω την αληθεια :roll: Twiggy κι εγω δεν φαινομαι ακομα και ντρεπομαι να ζητησω τη σειρα,αν και καποιες φορες λεω οτι κανω βλακεια γιατι περιμενω ορθια πολλη ωρα και ζαλιζομαι καποιες φορες(εχω και χαμηλη πιεση κι επιβαρυνει).Madi τωρα τον ειδα κι εγω τον υπνοσακο,πολυ ομορφος,λες κι εμεις αντι φορμας εξοδου να προτιμησουμε κατι τετοιο???θα το δειξω στο συζυγο και θα φανει...οσο για τν ηλικια,εννοειται πως ειναι σχετικο.Εμεις με το που παντρευτηκαμε βαλαμε μπροστα,το ηθελα πολυ,δεν παιζει ρολο η ηλικια νομιζω αλλα το ποσο ετοιμη νιωθει η καθε κοπελα!Κι εγω ετσι ελεγα εβιτα,οτι μεχρι τα 25 ηθελα να εχω ηδη ενα παιδι :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό, ξεκίνησα από hashimoto και εξελίχθηκε αλλά με το χαπάκι είμαι οκ. Εσένα σου έχουν δώσει χάπι ή όχι;;; Μην ανησυχείς για το μωρό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όσο για την εξέταση που λες, τους κάνουν μία αίματος από την φτέρνα, αν χρειαστούν κάτι άλλο είναι υποχρεωμένοι να σε ρωτήσουν και να σου αναφέρουν το λόγο. Σε ποιες κλινικές γίνεται αυτό που σου είπαν;;; Μου κάνει εντύπωση...

Νινάκι και εγώ hashimoto έχω. Το ανακάλυψα γύρω στα 26 και από τότε παίρνω το χαπάκι έως σήμερα. Απλά το hashimoto κάποιες φορές είναι κληρονομικό ειδικά πάει πιο εύκολα από μάνα σε κόρη. Βέβαια αυτό φυσικά και δεν είναι απόλυτο. Εμένα η μαμά μου δεν είχε. Κανονικά όπως είπες όλα τα νεογέννητα τα κάνουν εξέταση αίματος στην φτέρνα που τα ελέγχουν και για hashimoto, αλλά εγώ δε λέω για αυτήν. Από ότι μου είπε η γιατρός, όχι στις ιδιωτικές κλινικές αλλά κυρίως στα πανεπιστημειακά νοσοκομεία που οι φοιτητες κάνουν έρευνες και πειράματα, χρησιμοποιούν δειγματα αίματος από νεογέννητα μωράκια που η μητέρα τους έχει hashimoto για να δουν τις πιθανότητες κληρονομικότητας. Της έτυχαν λέει 5-6 περιπτώσεις μέσα στο χρόνο με μητέρες που είχαν hashimoto και της είπαν όλες το ίδιο για τα μωρά τους. Βεβαια η γιατρός λέει ότι στην αρχή το μωρό ειδικά όταν θηλάζει έχει τα αντισώματα της μητέρας και μπορεί να βγουν ψευδή αποτελέσματα. Ο πρώτος έλεγχος καλύτερα είναι να γίνει μετά τον 1ο χρόνο. Α και μου είπε ότι μετά την γέννα την επόμενη μερα χαμηλώνουμε πολύ τη δόση του χαπιού γιατί στο θηλασμό αν είναι υψηλή η δόση μπορεί να περάσει στο γάλα. Εγώ για παράδειγμα από 137 που παίρνω τώρα θα πάει στα 50. Ρώτα τον ενδοκρινολόγο σου για περισσότερες λεπτομέριες. Ελπίζω να μην σε άνχωσα αλλά καλό είναι να είμαστε ψιλιασμένοι για κάποια πράγματα. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι κοριτσια με τις ηλικιες.. δεν εχει τοσο σημασια! Οποτε νιωθει κανεις ετοιμος και το επιτρεπουν οι συνθηκες .. ειναι καθαρα προσωπικο θεμα! Κι εμεις που ταλαιπωρηθηκαμε τοσο να συλλαβω, ειχαμε τυψεις που δεν ξεκινησαμε πιο νεοι τις προσπαθειες, αλλα μετα τιποτα απο αυτα δεν εχουν σημασια τελικα.. Ολα στο μυαλο μας ειναι, απλα οι γιατροι εχουν μια ταση να μας τρομοκρατουν με την ηλικια της γυναικας σε σχεση με τη γονιμοτητα της κλπ... Ας ειναι καλα τα μωρακια μας, την περισσοτερη δουλεια την εχουμε αφου ερθουν στον κοσμο αλλωστε!

Μαντι και ροζε ειδα το κρεβατακι στο νετ και μου αρεσει παρα πολυ! Ειδικα που ειναι ετσι απλο και λιτο.. με το καλο!!

Αυτο με τον θυροειδη σας ειχε δημιουργησει προβληματα στην αρχη της εγκυμοσυνης? Ρωταω γιατι μια φιλη εχει hashimoto και μολις εμαθε οτι ειναι εγκυος και ανησυχει... Ξερω βεβαια οτι το παρακολουθει..

ελινουλινι ωραιο κολπο κανεις με το μπεμπε!!Σε ευχαριστω, θα το δοκιμασω!!

Οσο για τις ουρες κλπ εχετε δικιο.. δεν θα το ξαναπαιξω ανετη! Γιατι να το ρισκαρω? Απο δω και περα θα το φωναζω " καντε περα στη γκαστρωμενη!!!" :lol: Ε ενταξει φαινομαι κιολας αν με προσεξει κανεις...

πολλα φιλια, καλη επιτυχια με τις εξετασεις που εχετε πολλες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!

ουφ ουφ ευτυχώς σήμερα είμαστε αρκετα καλύτερα κ εγω κ η μικρή μου μαιμου!

mariapapa δεν θυμάμαι αν σου ευχηθηκα για τον γάμο σου! Να ζήσετε πολλά υπέροχα κ μοναδικά χρόνια, πάντα αγαπημένοι!!! Πως περάσατε???

Συνονόματη δεν σχολιάζω καν τα περι ηλικίας!!! :lol:

Σας ευχαριστώ για τις ευχούλες, επιασαν ;) !

φιλια, παω μέσα γιατι η κορούλα μου κάνει την κοτούλα κ είναι πολυ αστείο:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο με τον θυροειδη σας ειχε δημιουργησει προβληματα στην αρχη της εγκυμοσυνης? Ρωταω γιατι μια φιλη εχει hashimoto και μολις εμαθε οτι ειναι εγκυος και ανησυχει... Ξερω βεβαια οτι το παρακολουθει..

Twiggy δεν είναι κάτι το τραγικό το hashimoto, απλά πρέπει να παίρνεις ένα χαπάκι την ημέρα γιατί ο οργανισμός δεν παράγει μια συγκεκριμένη ουσία (συνήθως είναι εφ όρου ζωής). Στην εγκυμοσύνη οι ανάγκες του οργανισμού είναι μεγαλύτερες και συνήθως πρέπει να αυξηθεί η δόση του χαπιού. Απλά θέλει παρακολούθηση το θέμα ειδικα στην αρχή της εγκυμοσύνης. Αν δε το παρακολουθείς με ενδοκρινολόγο κτλ τότε μόνο είναι επικίνδυνο για το μωρό, αλλιώς πες της να μη φοβάται τίποτα. Ξέρω πολλές κοπέλες που έχουν και τα μωράκια τους είναι όλα μια χαρά. Και πες της ότι το χάπι όση δόση και να πάρεις δεν περνάει στον πλακούντα.

EVITA είναι κάποιοι γιατροί που σε βάζουν να την κάνεις υποχρεωτικά την καμπύλη ζαχάρου μάλλον για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Είναι και άλλοι σαν τον δικό σου που την βάζουν ανάλογα στην περίπτωση. Αφού σου είπε ότι δε χρειάζεται τότε σημαίνει ότι έχεις χαμηλό ζάχαρο και γιατί να ταλαιπωρήσαι άδικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το θυρεοειδή τα κορίτσια έχουν δίκιο. Εγώ έχω υπερθυρεοειδισμό και παίρνω χάπι, το οποίο περνάει μεν στο μωρό αλλά η ποσότητα είναι πολύ μικρή και δεν επηρεάζει. Για όσες έχουν υποθυρεοειδισμό είναι ακόμα καλύτερα γιατί το χάπι που παίρνουν τους δίνει ιώδιο, ουσία που κανονικά παράγει ο οργανισμός οπότε δεν επηρεάζει καθόλου του μωρό. Το πρόβλημα είναι να έχει κάποια θυερεοειδή και να μην κάνει τίποτα, τότε απ' ότι μου είπαν μπορεί να επηρεαστεί το IQ του μωρού. Θέλει στενή παρακολούθηση από ενδοκρινολόγο και όλα πηγαίνουν καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γιεα σας και απο εμενα....

Δεν εχω μπει τοσο καιρο γιατι νοσηλευομαι απο την προηγουμενη Δευτερα στο Γενεσις με εντονες συσπασεις....ΠΕρναω κι εγω το δικο μου γολγοθα και ειναι πολυ δυσκολα....αλλα παλευω για το μωρο μου....Μπηκα υποτειθεται για λιγες ημερες και απο λαθος χειρισμους του γιατρου δεν ξερω καν αν και ποτε θα βγω....το μονο σιγουρο ειναι οτι θα αλλαξω γιατρο και θα με αναλαβει ενας εξαιρετικος γιατρος στο Παπαγεωργιου...

Ευτυχως που επιτρεπονται τα λαπ τοπ....

Συγνωμμη που δεν ειδα τα δικα σας νεα, ελπιζω να ειστε ολες καλα!!!!!!!στειλτε τη θετικη σας αυρα κ σε εμενα!!!!!

Φιλακια πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...