Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 12! Καλοκαιρινές αφίξεις!!!


Recommended Posts

Ευχαριστούμε Χρύσα μου!! Ευχομαι να μπορέσεις να το προσπαθήσεις και με φυσιολογικό αφού το θες πολύ!

Μαρία μου ξεκουράσου λίγο!! Δεν μου έιπε ο γιατρός πόσο το υπολογίζει...ισως γιατι με εχει και λίγο απροβλεπτη με την γεννα :lol:

Κ εγώ κορμό δεν έφαγα που μου έφεραν πριν 2 βδομάδες γιατι ειχε ωμο αυγο..Αλλά μπορείς να το κάνεις και χωρις αυγο...

Μαρίνα και Μελίνα ε?? Ωραίο ακούγεται! Εμένα μου αρέσει πολύ και το Νεφέλη!

Μιχαέλα μου καλές δουλίτσες!

Καλή χώνεψη Νίκη μου! Κι εμένα δεν με πειράζει τόσο όταν είμαι καλά φαγωμένη!

Με πήρε τώρα ο γιατρος μου να μου πει ότι είδε τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος που έκανα και είναι όλα μια χαρά λεει να μην ανησυχώ!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημεραααααααααα γκαστρουλες!!!!!!!!!!!!!!

τι κανετε??Εμεις καλα σημερα..μετα απο 3 μερες σημερ νιωθω πως ξεκουραστηκα απο την Κυριακη..

Ελις μου που θα παει θα κουνηθειη μικρη!!!!!!!!

Κοριτσια εγω τον κορμο τν φτιαχνω με κρεμα στιγμης Γιωτης..

Δηλ σπαω τα μπισκοτα τα ρατιζω με λιγο ποτο,φτιαχνω την κρεμα στιγμης με πρασινο γαλα κιολας τα ανακατευω ολα μαζι και το βαζω σε φορμα μακροστενη αλουμινιου μιας χρησης και μετα καταψυξη..

Πολυ ελαφρυ και πολυ νοστιμο!!!!!!

δεν ξερω τι θα φαμε σημερα...ουτε μου κατεβαινει καμια ιδεα..εκτος οτιδεν εχω ορεξη να μαγειρεψω διοτι σκεφτομαι κ το μαζεμα μετα..και μονο που το σκεφτομαι κουραζομαι...

Καλημεραα ΝΙκακι,Μαρακι,Πιπιτσα,Σεσιλιακι,Γιελιζακι και οποια αλλη εχω ξεχασει!!!

Φιλακιαααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξειιιιιιιιιιιιι με πεισατεεεεεεεεε!!!!!!!! Μολις τελειωσω τα φαγητά μας θα φτιάξω κορμο!!!! Χωρις αυγο!!!!!! Πω πω ηδη το λιγουρέυομαι!!! Και χθες εφτιασα το αλλο το γλυκο με τα πτι μπερ, το ανθος αραβοσίτου και τον ζελε για τον ανδρα μου!!! Αλλα αλλο σοκολάτα..αλλο βανιλια!!! Σωστή; ;):D

Αλκηστη Χριστίνα!!! Ομορφο ειναι!!! Και τα δυο, αλλα ειδικα το Χριστίνα το λατρευω σαν ονομα!! Δεν ξερω μου φαινεται τοσο γλυκο και στυλάτο!!!

Σεσίλια εμεις στο προηγουμενο ραντεβου μας με τον γιατρό φάγαμε συνολικά 200 ευρω!! παρολλο που την ειχα γράψει την εξέταση μας πηγε 38 το ντομπλερ, 75 η επισκεψη του γιατρου, 14 το nst και 75 ευρω που βάλαμε βεντζινη για να ερθουμε Αθήνα!! Για να μην υπολογίσω, νερά πάρκινγκ κτλ κτλ Πχ τωρα σουπερ μαρκετ κ μανάβικο με αυστηρή τηρηση της λίστας η οποια ειναι μονο τα βασικά και σε μεμωνομένη ποσοτητα μου έφυγαν 145 ευρω και ουσιαστικά δεν πηρα τιποτα!!! 2 πακετα πανες της Μαρινας, 1 συσκευασία μωρομάντηλλα, 2 γιαουρτάκια, 3 χυμοι και 1 γαλα του παιδιου πηγαν 67,00Ευρω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γυρισα πριν καμια ωριτσα.αλλα ολο με πεταει εξω :evil: αλλαξα τις κουνουπιερες κ πηρα ενα σετακι για ενα αγορακι που βαφτιζει μια φιλη.ξυνισε λιγο η ιδιοκτητρια κ να φανταστειτε οτι ολα τα πραγματα που πηρα απο κει κοστιζαν περιπου 1000 ευρω.ακου εκει!τελος παντων.εγω εκανα τη δουλεια μου.

μιλατε για ονοματα ε;το στεφανος μ αρεσει παρα πολυ.αλλα το πιο αγαπημενο μου αντρικο ονομα ειναι το μαξιμος.τρελλαινομαι για αυτο το ονομα.

επισης να σας πω οτι εμας μας εχει πρηξει τα α&^%$#@#$%^ συγνωμη για την λεξη που υποννοω αλλα κυριολεκτω μια θεια του αντρα μου η οποια το χει δεσει κομπο οτι πρεπει να της βγαλουμε το ονομα.μωρε με το ζορι!μεχρι κ υποκοριστικο εχει βγαλει.βεβαια ουτε λογος να μας ρωτησει αν χρειαζομαστε τιποτα για τα μωρα.αλλα...........η απαιτηση -απαιτηση!λες κ εμεις αν θελαμε να βγαλουμε απο την οικογενεια δεν ειχαμα μαναδες να βγαλουμε.αλλα θα βλεπαμε ποια θεια εχουμε για τις βγαλουμε.τι να πωωωωωωωωωωωωωωω!

εγω σημερα εβρασα μοσχαρακι,θα φαω κ το ζουμακι κ θα περασω.επειτα με περιμενει το απογευμα μια τερααααααααααααααααααααααααααααστια φετα καρπουζι.το ριξα πολυ στα φρουτα.\

θελω κ εγω τη συνταγη για το κορμο χωρις αυγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε μαρακι..ολο εξοδα εξοδα..και χειροπιαστο τιποτα!!!!!

Ανναουλα ειχ ακαι εγω μια τετοια θεια..η οποια θεωρησε δεδομενο οτι η εγγονη της θα βαφτησει το παιδι μας..

λες και δεν εχουμε φιλους η αδελφια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασχετο.μιας κ η μαρια ανεφερε τις πανες,ποιες θεωρειτε τις καλυτερες;λιμπερο η μπεημπιλινο.πανακριβες ομως ρε κοριτσια.κ ειδικα για εμας με τα διδυμα πω πω!τι εχουμε να πληρωσουμε!για μεγαλυτερες ηλικιες μου ειπαν καποιες φιλες οτι αυτες του λιντλ ειναι πολυ καλες.ισχυει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω και εγω κορμοοοοο!Κοριτσια,πειτε συνταγουλα πλιζ...

Μαρια μου σκεφτομαι διαφορα ονοματα,κυριως αρχαια ελληνικα που μου αρεσουν πολυ.Και το Νεφελη μου αρεσει,αλλα εχει γινει αρκετα συνηθισμενο.Ολα τα κοριτσακια Νεφελη και Λυδια τα βγαζουν. :roll: Και το Ιοκαστη μου αρεσει πολυ αλλα μαλλον θα φανει σε ολους υπερβολικα ασυνηθιστο και δεν θα το θυμουνται. :? Την μαμα μου την λενε Στελλα,δεν με χαλαει να το εβγαζα.Δεν θα ειχα προβλημα να την βγαλουμε και Χριστινα μονο,αλλα μετα στο 2ο θα πρεπει να βγαλω ονομα απο την μερια του αντρα μου και δεν μου αρεσουν καθολου τα ονοματα τους...Οποτε ειπαμε να βγαλουμε δικα μας,που να μας αρεσουν κιολας.

Το Μελινα που ειπε η Μιχαελα μου αρεσει επισης,αλλα ειναι το ονομα της ξαδελφης μου και το εχω συνηθισει.

Μαρακι το Στεφανος ειναι απο τα αγαπημενα μου αντρικα ονοματα.Οπως και το Χριστοφορος και το Μενελαος!

Αννουλα εγω σκεφτομαι να παρω παμπερς για αρχη και βλεπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλ'επω όλες το ρίξαμε στα γλυκά σήμερα!! :lol:

Κατερινα μου τι κάνεις? Κι εγώ το ίδιο..βαριεμαι να φτιάξω κάτι...θα δω τι θα φάω...

Καλά Αννα μου δεν παίζεται η θεια!! Από πού κι ως που θέλει να βγαλετε το όνομα της?? Δεν πάμε καλά!!! :?:lol::lol:

Άννα μου για τις πάνες θα δεις ποιες κάνουν για τα κοριτσάκια σου...Μπορει κάποιες να τους προκαλούν ερεθισμούς..Θα δοκιμάσεις λίγο από όλες κι όποιες σε βολέψουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα εμενα μια χαρα με βολεψαν και οι λιμπερο και οι μπειμπιλινο

μαλιστα τις μπειμπιλινο τις ειχ επροσφορα ο Βεροπουλος και πηρα καμποσες

αμα γραφτεις στα σαιτ τους σου στελνουν κουπονια. Μπειμπιλινο και λιμπερο στελνουν συχνα

Ενα διαστημα αβαζα και λιντλ μια χαρα ηταν δεν αντιμετωπισα προβλημα κανενα.

Θα δοκιμασεις καμποσε ςκαι θα δεις ποιες θα σ εβολεψουν

εγω παντω ςπαντα αγοραζα οποτε καναν επροσφορες..

επαιρν απαντα 4-5 πακετα και νουμερα μεγαλυτερα για να βγαινω..αλλιως οανακριβα αστα να πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γραφτηκα στις μπειμπιλινο.αλλα τι να σου κανει ενα κουπονι 2 ευρω.εδω μιλαμε οτι εμεις θα εχουμε καταναλωση δε θα παιζουμε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

θα παω κ εγω να δω τι παιζει απο προσφορες σε σουπερ σιγα σιγα

οσο για τη θεια του αντρα μου να σας πω κ το αλλο.εμεις εχουμε κανει πολιτικο.κ του χρονου με το καλο που θα γινουν τα βαφτισια λεμε να κανουμε κ το θρησκευτικο.οποτε μου πεταει τη κοτρωνα η θεια προχτες.οποτε ειστε μου λεει ετοιμοι για το θρησκευτικο να μου το πειτε να ετοιμαστω.κ της υπενθυμιζω οτι εχουμε μια παιδικη μου φιλη για κουμπαρα κ οτι της το χουμε πει εδω κ 3 χρονια που καναμε το πολιτικο.ε!δε φανταζεστε αντιδραση.θα αφησετε μου λεει ξενους να μπουν στην οικογενεια μας;ακου!οχι στη δικη μου με τον αντρα μου.εννοουσε στη δικη τους!μιλαμε για οτι να ναι.δε ξερω αν ειναι για γελια η κλαμματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου εχει πολυ ευαίσθητο δέρμα προς το παρον!! Της παίρνω τα μπαμπερς. Είχα δοκιμάσει και τα μπεμπιλίνο και τις λίμπερο αλλα ειδικά οι δευτερες μου φαινόταν πως μύριζαν οταν έκανε τα τσισα της!! Σαν μωράκι οι καλυτερες για μένα ειναι οι dry αλλα ειναι πανακριβα ολα βρε κορίτσια!! Πλεον βγαίνουν γυρω στα 105 ευρω το μήνα μονο οι πάνες, τα μωρομάντηλλα και η κρεμμα συγκάματος (που βαζω σπανια πλεον) της μικρης!!! Οταν κοιταω ποσο πιο φθηνές ειναι οι ιδιες πανες στο εξωτερικο φρικάρω!!! Και μ'αρεσει που εμεις εχουμε και οικονομική κριση υποτιθεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι εγω γι'αυτο παιρνω σ επροσφορες..

εχω να παρω πολυ καιρο γιατι ειχα κανει στοκ απ πανες οταν τις ειχε 35% το καρφουρ.

Πηρα και Νο 1&2..και οντως οι baby dry βγηκαν οι ποιο καλες.

τωρα την ημερ ατου βαζω τις μπειμπιλινο και το βραδυ τια παμπερσ

καλα Αννα η θεια δε τρωγιετε.. απιστευτοι μερικοι ανθρωποι!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου φαινεται ο κοσμος θα γυρισει παλι στις πανες -πετσετε που χρησιμοποιουσαν παλια οι μαμαδες μας.που παρεπιπτοντως ηταν κ πιο υγειινες για το δερματακι των μωρων.χωρις ολες αυτες τις πλαστικουρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα,δεν παιζεται η θεια! :shock::o

Φθηνα μωρομαντηλα εχει στο Αμαζον!Απο εκει παρηγγειλα.Πανες ομως δεν στελνει...

Τις πανες θα τις παρω ή απο το ΜΕΤΡΟ που εχει ενας γνωστος μας καρτα και μπορουμε να ψωνισουμε κιβωτιο,ή χοντρικη απο το φαρμακειο της μαμας μου,θα δουμε απο που συμφερει καλυτερα...Γιατι και οι φαρμακαποθηκες τις εχουν ακριβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει!! Να βάζω αλλη μαρκα το πρωι και παμπερς το βράδυ!! Πολυ καλη ιδεα!!!

Πότε λες να αρχίσεις να του βγάζεις τις πανες; Λογικά ο δικός σου πλεον μιλάει καθαρα ετσι; Μπορει να πει τσισα, κακα και μπορει να φτάσει στοκάθισμα της τουαλέτας με το μαξιλαράκι ε;

Βρε συ, απο που ως που η ΘΕΙΑ θελει να βαλετε το δικο της ονομα; Μανάδες, μπαμπαδες δεν εχετε; Ελεος δηλαδη με καποιους ανθρώπους!!!!!!!

Αννα δεν συμφέρουν οι πετσετε!! Κάποια στιγμή τις δοκιμασα στην κορη μου γιατι το θεωρουσα πιο υγιεινό αλλα γινοντουσαν ολα χαλια!! Φαντασου πως 4 μερες το δοκιμασα και αναγκάστηκα να πεταξω 19 πάνες και 5 ζιπουνάκια γιατι δεν εβγαιναν με τιποτα!!! Πλυντηριο 95 βαθμου, μουλιασμα με πρασινο σαπουνι, βρεφικο απορρυπαντικό, 3 φορες πλυσιμο και δεν εβγαιναν οι ατιμες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα μου απίστευτη η θεία!!! Νομίζω πως θα πρέπει να επέμβει ο άντρας σου και να της ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα...Ουτε πεθερά να ήταν!!! :lol::lol:

Για τις πάνες τώρα που λέτε..πρέπει να κυνηγάμε τις προσφορές γιατί εχουν καταντήσει πολύ ακριβές. Το καλό σε εμας στην Κύπρο στην Κλινική η κάθε εταιρεία σου φέρνει πολλά δείγματα. Η ξαδέρφη μου που γέννησε πέρσι μου είπε ότι για ένα μήνα δεν χρειάστηκε να πάρει πάνες!!! :lol::lol:

Νίκη μου κι εγώ πήρα μωρομαντηλα απο το αμαζον...συμφέρουν πολύ!! εχει και στα τζαμπο και ειναι πολύ καλά...αλλα οχι τόσο φθηνα οσο στο αμαζον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρε να πει μπορει..

δεν θελει

ειμαστε σε διαδικασια να τις βγαλουμε..πχ κακα κανει στο γιο γιο καθε πρωι..τσισα οχι ακομα

χτες οταν τον αλλαζα μου λεει κανω τσισα..πιφ..και δεν του αρεσε που βραχηκε το ποδι του

τωρα που θα σταματισω θα τον εχω γυμνουλι μεσα στην ημερα μπας και φιλοτιμιθει να το πει η να παει και να κατσει στο γιογιο...

θα βαλλω απο ενα γιογιο σε καθε δοματιο.

Αννουλα υφασματινες πανες ειχε...

δε με βολεψαν ομως να σου πω την αμαρτια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθε αρχη και δυσκολη.. Την φοβάμαι λιγο αυτη την διαδικασια.. παντως καλα τα παει ο δικος σου για την ηλικία του, νομίζω πως πολυ συντομα θα σε ξαφνιάσει!!!

Η δικια μου ειναι πολυ μικρη ακομα δυστηχως.. της πηρα γιογιο μήπως την εξοικειώσω λιγο με την ιδέα, μιας και οταν παω εγω τουαλετα ερχεται και αυτη, αλλα ουτε να κατσει δεν θελει!!

Κορίτσια ποια μωρομάντηλα παραγγειλατε από το αμαζον; Στέλνουν και προιοντα προδερμ κτλ;

Ωωω.. ξυπνησε το ταλιμπανακι μου, πηρε τον μπουφη της αγκαλια και μου ερχεται μουρμουριζοντας και τρεκλιζοντας!!! Η ζωη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή ξεκούραση Αννα μου!

Μαρία μου τα μωρομάντηλα παμπερσ πήρα από το αμαζον. ΓΙα κρέμες και τέτοια δεν ξέρω αμα στέλνουν. Πάντως τις πανες παμπερς δεν τις στέλνουν.

Τελικά έφτιαξα λίγο κριθαράκι για το μεσημέρι και μετά καρπουζάκι.Το απόγευμα θα φτιάξω και την τυρόπιτα όταν έρθει ο καλός μου να φαει ζεστη ζεστη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις μολις φαγαμε κ σε λιγο θα παω να την πεσω....μονη δηλ. γιατι η μικρη σιγα μην ξανακοιμηθει τετοια ωρα που ξυπνησε το πρωι...λοιπον εγω τον κορμο τον κανω ως εξης:

λιωνω ενα βιταμ(μικρο)...ισα ισα να γινει νερο...μην αρχιζει κ τσιρτσιριζει....αναβεις το ματι κ μολις αρχισει κ μαλακωνει το σβηνεις κ εκει πανω ανακατευεις.

ριχνω μεσα μια κουπα(του τσαγιου) αχνη ζαχαρη κ το ανακατευω να λιωσει...αν θετε πιο γλυκο βαζετε κ λιγο παραπανω ζαχαρη...μια κουπα ειναι ομως αρκετη.

ριχνω κ το κακαο (με το ματι)οσο πιο σκουρο το θετε....συνηθως δυο κουταλιες της σουπας ειναι καλες.

σε μια λεκανιστα σπαω τα μπισκοτα...εγω βαζω ενα πτιμπερ κ ενα μιραντα(εχουν αλλη νοστιμια)...αλλα κ δυο πτιμπερ μια χαρα ειναι...οτι βολευει.τα ραντιζω με κονιακ ή γαλα.

αν εχω καρυδια τα αλεθω στο μουλτι(δεν μου αρεσουν κοματια) κ τα ριχνω στα μπισκοτα.

μετα ριχνω κ το μιγμα του βιταμ κ τα ανακατευων παει παντου.

το αδειαζω σε λαδοκολλα κ του δινω σχημα.

καποιες φορες ριχνω απο πανω κ ινδοκαρυδο ή τρουφα...οτι εχω.

καταψυξη....κ σε δυο ωριτσες....μιαμ μιαμ...απλα κ ευκολα.

για τις πανες που λετε γραφτηκα στην μπειμπιλινο κ μου στειλανε κουπονια αλλα τα δικα μας σουπερ μαρκετ δεν εχουν Νο 1.ευτυχως που δεν εχουν ημερομηνια ληξης τα κουπονια.αν παω καβαλα η ξανθη θα κιταξω κ εκει.μαλλον για αρχη θα παρω λιμπερο.ειναι πιο οικονομικα απο τα παμπερς.στην μικρη μονο παμπερς επερνα οσο ηταν μωρο.μετα κ λιντλ κ ντια.βλεποντας κ κανοντας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααααααα........ οταν λιωσει το βιταμ το κατεβαζω απο φωτια κ αφηνω λιγο να κρυωσει κ μετα βαζω τα υπολοιπα υλικα κ τα δουλευω.

υποσημειωση :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου εγώ τα είχα παραγγείλει μαζί με άλλα πράγματα και μου βγήκε πολύ οικονομικά...

Στο μεταξύ είδατε που έχει 50% εκπτωση στα λιμπερο στα σουπερ Γαλαξίας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...