Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!


Recommended Posts

Ειμαι νεα διδυμομανουλα και δεν εχω βοηθεια!

Το χειροτερο μου ηταν να κλαινε και οι 2 μαζι κ εγω να πρεπει να <επιλεξω> ποια να ταισω πρωτη.... :(:(:(:(

Και η λυση δωθηκε απο τη μαμα μιας φιλης μου!!!!!!

Σας βαζω φωτο για να μην μπλεξουμε με περιγραφες!

post-10785-13873937096676_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μια ξαπλωμενη στα πλαγια (να στηριζεται η πλατουλα της),το μπουκαλι στερεωμενο σε μαξιλαρι και πινει μονη της,ενω η αλλη (η πιο ζορικη) ταισμα στην αγκαλια!

Σε μενα <επιασε> το κολπο κ μου ελυσε τα χερια! Δοκιμαστε το,μπορει να βολεψει κ τα δικα σας νινακια!

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΠΙΒΛΕΨΗ!!!!!!

Δεν αφηνουμε το μωρο να πινει μονο του κ εμεις ειμαστε αλλου! ;););)

post-10785-13873937098104_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως το κεφαλακι της πρεπει να ειναι πιο ανασηκωμενο;Μην παθει αναρροφηση ετσι ξαπλωμενο εντελως... :roll: Εχω την εντυπωση πως δεν κανει... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως το κεφαλακι της πρεπει να ειναι πιο ανασηκωμενο;Μην παθει αναρροφηση ετσι ξαπλωμενο εντελως... :roll: Εχω την εντυπωση πως δεν κανει... :roll:

Μπεμπουλινο ειχα κι εγω τον ιδιο προβληματισμο... :roll::roll::roll: ενημερωσα την παιδιατρο κ μου ειπε οτι δεν υπαρχει θεμα αναρροφησης απο την στιγμη που το μωρο ειναι σφηνωμενο στο πλαι...βεβαια τιποτα δεν ειναι 100% εγγυημενο και ποτε δεν ξερεις...

Γι αυτο κ τονισα :ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λολλιποπακι ευτχως εχω τη μανουλα μου που μενει ακριβως κατω απο μενα κ θα με βοηθησει απιστευτα.βεβαια σιγουρα θα ρθουν στιγμες δυσκολες που θα τα αντιμετωπιζω μονη μου αυτα.κανε υπομονη.ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος για ολες τις μανουλες.ποσο μαλλον για τις διδυμομανουλιτσες.κουραγιο.θα ανταμειφθεις συντομα.ισως να σε βοηθουσε περισσοτερο ενα μαξιλαρι εγκυμοσυνης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σου ειπε η γιατρος σου ετσι,οκ.Αλλα ισως θα ηταν καλυτερα με ενα μικρο μαξιλαρακι στο κεφαλι για να εισαι σιγουρη. ;) Καλο κουραγιο σου ευχομαι!Θα ξεπεταχτουν γρηγορα και ουτε που θα το παρεις ειδηση! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως να σε βοηθουσε περισσοτερο ενα μαξιλαρι εγκυμοσυνης

...σωστο κι αυτο!!! :-bd

Καλη λευτερια!!!!!

BEBOULINO καλη λευτερια και σενα! :-*

Και για να μην παρξηγηθω: δεν υποστηριζω οτι ειναι η σουπερ μεθοδος για να ταιζουμε τα νινακια μας σε ολα τα γευματα...ειναι μεθοδος αναγκης σε περιπτωσεις ταυτοχρονης πεινας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου

να χαιρεσαι τα παιδακια σου - παντα φαγανα να ειναι :)

ακου να σου πω εγω τι κανω - πλεον καθε βραδυ που και τα δυο τρωνε ταυτοχρονα

φωτο δεν εχω

αλλα καλη ιδεα - εαν καμια μερα μπορεσει θα μας τραβιξει ο αντρας μου

βαζω το κεφαλι του ενος στο ενα μπουτι μου

και το κεφαλι του αλλου στο αλλο

και ετσι τα ταιζω και τα δυο και εχω και ανασηκωμενο το κεφαλακι τους

ελπιζω να βοηθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxaxxa apistefto taisma ...........me ekanes kai gelasa koritsaki moy .......gia ola yparxoyn lyseis .....ante na doyme kai egw ti tha kanw an kai egw tha exw thn mama moy alla menoyme kai makria opote kapoies stigmes tha psaxnw kai egw lyseis .............

polla filakia sta lollipopakia soy...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου

να χαιρεσαι τα παιδακια σου - παντα φαγανα να ειναι :)

ακου να σου πω εγω τι κανω - πλεον καθε βραδυ που και τα δυο τρωνε ταυτοχρονα

φωτο δεν εχω

αλλα καλη ιδεα - εαν καμια μερα μπορεσει θα μας τραβιξει ο αντρας μου

βαζω το κεφαλι του ενος στο ενα μπουτι μου

και το κεφαλι του αλλου στο αλλο

και ετσι τα ταιζω και τα δυο και εχω και ανασηκωμενο το κεφαλακι τους

ελπιζω να βοηθησα

Σαφως και βοηθησες πολυ και καθε τρικ ειναι ευπροσδεκτο !!!!!! Θα το δοκιμασω και αυτο..να μεγαλωσουν λιγο τα σπορια μου και σιγουρα θα το προσπαθησω!!!

Ποσο ειναι τα δικα σου και απο ποσων μηνων αρχισες αυτη την τακτικη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα δικα μου τωρα ειναι 20 μηνων και το κανουμε αυτο εδω και 4-5 που μενω μονη μου και για το βραδυνο τα;ισμα των παιδιων

πρωτα προλαβαινε και ερχοταν ο αντρας μου και τα ταιζαμε μαζι

αλλα πλεον δεν ειναι εφικτο αυτο

και εμεις τα εχουμε και ολιγον καλομαθημενα - αγκαλιτσες περα δωθε - οποτε η πιο ευκολη λυση που βρηκα για να τακανουμε ολα ταυτοχρονα (ταισμα - αγκαλιτσα και κοιμισμα) ηταν αυτη.

εγω του κραταγα παντα κοινο προγραμμα ταισματος σε ολα τα γευματα

αλλα τα δικα μου γενικα απο 3 μηνων που παθανε παλλινδρομιση - δεν τα λες και τα πιο βολικα παιδακια στο ταισμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΙ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΑΙΣΜΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΕΙΧΑ ΕΤΟΙΜΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΖΣΤΑΙΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΓΛΥΤΩΝΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥς ΕΒΑΖΑ ΣΤΑ ΡΗΛΑΞ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΑΣΗΚΩΜΕΝΗ ΠΛΑΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΝΑΓΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΣΥΝΗΘΩΣ. ΜΗΝ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑ ΡΕΨΙΜΟ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΞΩ ΤΑ ΤΑΙΑΖΑ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΝΟΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΝ. Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 16 ΜΗΝΩΝ. ΣΥΝΟΛΟ 3 ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑΒΟΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΑΤΝ ΤΟΤΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΗΣΤΑΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑ ΦΥΓΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΙ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.

ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΑΙΣΜΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΕΙΧΑ ΕΤΟΙΜΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΖΣΤΑΙΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΟΠΟΤΕ ΓΛΥΤΩΝΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ. ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥς ΕΒΑΖΑ ΣΤΑ ΡΗΛΑΞ ΜΕ ΛΙΓΟ ΑΝΑΣΗΚΩΜΕΝΗ ΠΛΑΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΝΑΓΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΣΥΝΗΘΩΣ. ΜΗΝ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑ ΡΕΨΙΜΟ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΞΩ ΤΑ ΤΑΙΑΖΑ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΝΟΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΝ. Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ 16 ΜΗΝΩΝ. ΣΥΝΟΛΟ 3 ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑΒΟΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΗ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΑΤΝ ΤΟΤΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΠΡΟΗΣΤΑΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑ ΦΥΓΩ.

:-bd:-bd:-bd:-bd:-bd:-bd:-bd:-bd:-bd

Aχ βρε κοριτσια να στε καλα για τις συμβουλες!!!!! Η αληθεια ειναι οτι τα βρηκα μπαστουνια :oops::oops::oops: Δυσκολευομαι πολυ ωρες-ωρες λογω κουρασης κ χανω την υπομονη μου !!!!!!!!! :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

TONIANTONI να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOLLIPOP ΝΑΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΟΥ. ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΧΕΙΣ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΞΟΥ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΟΣΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΩΝΔΙΔΥΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOLLIPOP ΝΑΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΣΟΥ. ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΕΧΕΙΣ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΞΟΥ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΟΣΗ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ. ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΤΩΝΔΙΔΥΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ

Δυστυχως βοηθεια δεν υπαρχει.....Οι γονεις μου ειναι πολυ μακρυα...η πεθερα μου <ανυπαρκτη> και οι 2-3 κολλητες μου ειναι εγκυουλες κα λεχωνες!!!! :x:x:x:x:x

Θα το παλεψουμε μωρε! ;);););) Με αγαπη , γαιδουρινη υπομονη και συμβουλες απο πιο εμπειρες μανουλες θα την βρουμε την ακρη μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια!

Εμεις ετοιμαζομαστε να υποδεχθουμε τις ζουζουνιτσες μας μεσα στην εβδομαδα,λογικα Τριτη ή Τεταρτη κ η αληθεια ειναι οτι εχω πανικοβληθει!!Περασα χωρις αγχος ολη την εγκυμοσυνη κ αυτες τις μερες εκτος απο φοβερη αγωνια να τις κρατησω στην αγκαλια μου,αναρωτιεμαι κ πως θα τα βγαλω περα...Θα εχω βεβαια βοηθεια αλλα επειδη εχω μαθει να ειμαι αυταρκης,οι συμβουλες ολων σας ειναι πολυτιμες!!!!Το κολπο του ταισματος στο ρελαξ μου φανηκε πολυ καλο ;)

Γλειφιτζουρακι κανε υπομονη,λενε πως το πρωτο τριμηνο ειναι αρκετα δυσκολο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο για την υπομονη που γραφεις

εγω την εχω χασει αρκετες φορες

και οποιος σου λεει οτι δεν θα επρεπε - απλα δεν εχει ζησει μονος του με 2 παιδια δυσκολα να ουρλιαζουν ολη μερα

σε καταλαβαινω απολυτα μην νιωθειες ενοχες - προσπαθησε με τον αντρα σου να ειστε καλα και να βρειτε μια μεση λυση απο την στιγμη που εισαι μοναχουλα σου και να δεις μετα τον 1ο χρονο ολα σιγα σιγα θα φτιαχνουν

κι εμεις αγκαλιτσα κοιμομαστε!!! :lol::lol:

ναι και το ρηλαξ ειναι πολυ καλη ιδεα

και εγω το εκανα καποια εποχη

απλα μετα θα θελουν ρεψιμο

εμενα φαντασου ακομα θελουν να κοιμηθουν το βραδυ για πιουν το γαλα

να δω πως θα το κοψω κι αυτο το κακο συνηθειο

αλλα τι να κανεις

πρεπει να υπαρχει και λιγη ηρεμια

δεν μπορουμε να τα κανουμε ολα με το γραμμα του νομου :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσια σας νιωθω απολυτα!!!!!!!!!!!!!!!!Τα δικα μου ειναι σχεδον 13 μηνων. Πιο μικρα το ταισμα γινοταν ταυτοχρονα στο ρηλαξ, αλλα η μικρη πιο λαιμαργη τελειωνε πρωτη, ενω ο μικρος μεχρι να τελειωσει το ενα γευμα ερχοταν η ωρα για το αλλο. Στο μεταξυ η μικρη εκλαιγε γιατι ηθελε κι αλλο!!!!!!!!!!!Και τοτε ημασταν καλα!!!Τωρα περπαταμε και ενω εχει ερθει και η μαμα μου για βοηθεια(μενω επαρχια, πεθερα μη σχολιασω), μας βγαζουν και τις 2 off μεχρι το βραδυ. Μεχρι να τα απομακρυνω απο τη μια ζημια, με το αλλο χερι κανουν αλλη!!!!!!!!!!!

Συνταγες δεν υπαρχουν. Ο μικρος εμαθε στο κρεβατι μας απο καποια ωρα και μετα, ενω η μικρη οχι. Και νευρα σπανε, και φωνες εχουμε, υπομονη και ολα θα γινουν. Η μαμα φευγει το Σεπτεμβρη :((:((:((:((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

(μενω επαρχια, πεθερα μη σχολιασω)

:o):o):o):o):o):o)

Μια απο τα ιδια κι εγω!!!!!!!!!!!!!

Αυτη την εβδομαδα θα ερθει η μαμα μου να κανει μια γερη γενικη,να μαζεψει τα χαλια κ να μου φτιαξει ντουλαπες κ αρχες Ιουλιου θα παω μαζι της στο εξοχικο!

Εκει θα υπαρχουν πολλα χερια(μαμα-μπαμπας-αδερφια-η γιαγιακα μου) , θα ξεκουραστω,θα κανω κ κανενα μπανακι η ερμη μανα! =))=))=)) .Σκοπευω να γυρισω στο σπιτι μου αρχες Σεπτ αναγκαστηκα γιατι εχουμε την βαφτιση! :lol::lol::lol::lol:

Ουφ ρε κοριτσια μου εφυγε ενα βαρος απο την ψυχη....ενιωθα,νιωθω και μαλλον θα εξακολουθω να νιωθω τυψεις που κουραζομαι κ εκνευριζομαι.....ωρες-ωρες το κλαμμα ντουετο δεν παλευεται!!!! :oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Ο καημενος ο αντρας μου βοηθαει τρελλα τις ωρες που ειναι στο σπιτι....αφηστε που τα περισσοτερα ραδυνα γευματα τα κανει εκεινος... :roll::oops:

Ας ειναι καλα ο μπαμπας μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο λολλιποπ

αυτο να κανεις

να πας κι εσυ να ξεκουρασεις και σε αυτα να δεις ποσο θα τους αρεσει

σου ξαναλεω - σε καταλαβαινω

μπραβο στον αντρα σου

να ξερεις δεν το κανουν πολλοι

μακαρι να μην κουραστει και να το συνεχισει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζησουν τα διδυμακια σας. Εισαι τυχερη που εχεις βοηθεια απο τον αντρα σου τουλαχιστον. Εγω απο την ωρα που γεννησα ειμαι μονη μου με 3 τα διδυμακια 11 μηνών κ η μεγαλη κοντευει 3 χρονών. Πεθερα απουσα κ ολοι οι υπολοιποι κανουν τους κινεζους αλλα δεν πειραζει το απολαμβανω απολαμβανω τις αγκαλιες τους κ ολα. Φτανω πολυ συχνα στα ορια μου ιδιως οταν δεν προλαβαινω κ τις δουλειες αλλα τι να κανουμε αυτα ειναι στο προγραμμα. Οσο για το ταισμα δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι τους θηλαζω τους μικρους ακομα αλλα για τις στερεες τους ταιζω ταυτοχρονα οσο γινεται αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο εμενα ..

κ γω διδυμομανα ..εχω κ μια μπουλουκα 16 μηνων ..Τριτεκνη λοιπον :)

Οταν οι ζουζουνες μου ηταν μωρακια κ ειχαμε περιστατικο εκτακτου αναγκης δηλαδη να πεινανε ταυτοχρονα , τις ταιζα στα ριλαξ τους ελαφρα ανασηκωμενες ..Εμενα με βολεψε παρα πολυ γιατι τουλαχιστον ετσι γλιτωνεις χρονο κ κλαματα αλλα κ στρες ..Αργοτερα οταν πια μεγαλωσαν λιγακι κ μπηκαμε στις στερεες τροφες εφαρμοσα το ιδιο με τα καρεκλακια φαγητου ..τις ταιζα μαζι η μια διπλα στην αλλη ..Γενικα νομιζω οτι βρισκουμε λυσεις κ ιδεες οταν αντιμετωπιζουμε καταστασεις ..καλη διαθεση να υπαρχει ..Σιγουρα η κουραση δεν μετριεται οταν εχεις να κανεις με δυο μωρα που θελουν να φανε , να κοιμηθουν να αλλαχθουν να κανουν μπανιο κτλ ..Κ μενα ο Νικος με βοηθησε αρκετα δεν μπορω να πω ..ομως οπως κ να το κανουμε παντα την μανα τους θελουν :lol: Παντως νομιζω οτι το παν ειναι να μπουν τα μικρα σε ενα προγραμμα ετσι ωστε να ξερουν ωρες φαγητου - μπανιου - υπνου ..Η ρουτινα τα κανει να νιωθουν ασφαλεια τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει απο πολλους παιδιατρους αλλα κ απο παιδοψυχολογους ..Οπως κ να εχει το θεμα οι χαρες ειναι απειρες παρα την κουραση την αυπνια κ το τρεξιμο ..Κ κοριτσια μεγαλωνουν τοσο γρηγορα που δεν το παιρνουμε χαμπαρι ..Μερικες φορες κοιταω τις μεγαλες μου κ λεω καλε ποτε εγιναν ετσι ..Τελοσπαντων να χαιρεστε ολες τα μωρακια σας , οι εν αναμονη μανουλες με το καλο κ η φρεσκομανουλες καλη ανατροφη .. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...