Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 11! Τα πρώτα γεννητούρια!!!


Recommended Posts

ελλη μου ειμαστε απο καβαλα.....η κοπελα ειναι στο νοσοκομειο στη θεσ/νικη.δεν ξερω σε ποιο αλλα εχω την εντυπωση στο παπαγεωργιου.μια φορα που συζητουσαμε ελεγε οτι αν συμβει κατι εκει θα παει γιατι εχει καλη μοναδα νεογνων.δεν ξερω.το πρωτο οταν της σπασαν τα νερα πηγε εδω σε εμας,στην καβαλα.μολις της πηραν το μωρο το μετεφεραν στην θεσ/νικη με ασθενοφορο διασωληνωμενο αλλα το καημενο δεν αντεξε.πεθανε στα μισα της διαδρομης.εγω με το φτωχο μου μυαλο σκκεφοτομαι κ λεω πως αν απλα της σπασαν τα νερα κ δεν εχει συσπασεις γεννας δεν μπορουν αφου ειναι μεσα στους γιατρους να το κρατησουν λιγες μερες ακομη?νομιζω μετα τις 15 θα ξεκινουσε κ τις κορτιζονες.αυτα τωρα δεν μπορουν να τις τα κανουν εκει ωστε αν γεννηθει να εχει ελπιδες να επηζησει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 997
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα πονακια περιοδου ειναι ενδειξη οτι σιγα σιγα προετοιμαζεσαι.αλλα τωρα οτι κ να γινει να μην ανησυχεις.σε βλεπω ν αφτανεις τις 40 εβδομ

εχεις ετοιμασει ρουχα ,βαλιτσες κτλ;

εγω απο οτι ξερω μιχαελλα οταν σπασουν τα νερα το μωρο δε κρατιεται/.αλλα αφου θα ναι σε νοσοκ με μοναδ νεογνων πιστευω ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα και τα δύο - Παπαγεωργίου και Ιπποκράτειο έχουν μονάδες νεογνών, οπότε σ΄όποιο κι αν την πάνε έχει πολλές καλές πιθανότητες. Αλλά μπορεί και να μην γεννήσει απαραίτητα αν σπάσαν τα νερά, αν δεν έχει μεγάλη διαρροή μπορεί να την κρατήσουν. Αυτό μου το είχε πει ο γιατρός μου κάποια στιγμή, αν δεν φύγει μεγάλη ποσότητα αμνιακού προσπαθούν όσο μπορούν να κερδίσουν χρόνο. Και είναι σημαντικό που είναι ήδη στο Νοσ/μειο εδώ γιατί δεν θα χάσει χρόνο το μωρό για τη διακομιδή, θα μπει κατ΄ευθείαν στην μονάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω ετσι το σκεφτομαι ελλη.τωρα ειναι μεσα στους γιατρους κ με την δυναμη του θεου ολα αντιμετωπιζονται.θα παω μεχρι την μαμα μου μηπως κ μαθω νεα.τα τηλ δεν τα σηκωνουν κ η πεθερα της ειναι γειτονια με την μαμα μου,μηπως κ μαθω νεοτερα.θα τα πουμε το βραδακι μαλλον γιατι το απογευμα εχουμε γιατρο.τα λεμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα μου, συμφωνώ με την Ελις...Με σπασμενα νερά αν έχουν περιθώριο μπορούν να την κρατήσουν εστω και 1-2 μέρες..Και τις ενέσεις κορτιζόνης λογικά θα της τις κάνουν επι τόπου...Εξαρτάται βέβαια αν έχει συσπάσεις και το βάρος του μωρού...Καλά η περίδεση δεν την κράτησε???

Άννα μου να φτάνω στις 40 εβδ. δεν το πιστεύω με τίποτα...Ετσι κι αλλιως όταν μου βγάλει την περίδεση ο γιατρός στις 37 εβδ. πολύ πιθανόν να γεννήσω άμεσα...Οτι είναι να γίνει θα γίνει...Ολα έτοιμα τα έχω και είμαι ήρεμη...

Καλό γιατρό Μιχαέλα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

τι κανετε κουκλε ςμου!!!

Συμπεθερα λοιπηθηκα πολυ για την κοπελα.

μακαρη ολα να της πανε καλα.

Ποτε μπηκε νοσοκομειο, θα δω τις εφημεριες και θα σου πω σε ποιο ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σεσιλια

α μαρακι ναι.τωρα θυμηθηκα οτι εχεις κανει περιδεση.οκ εσυ τωρα εισαι ασφαλης οπως κ να χει

ρε κοριτσια η ζαχαρενια εχει μιλησει με καμια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα φουσκοκοιλιτσες μου!Πως ειστε;Κοιμηθηκα το 8ωρακι μου και στανιαρα.Αλλα στις 6 και στις 8 που ειναι να παρω τα χαπια ξυπναω αυτοματα λες και εχω ξυπνητηρι στο στομαχι! :lol: Μετα ξεραινομαι παλι! :lol: Κοριτσια,ο λοξυγγας του μωρου πως ειναι;Σαν ρυθμικος χτυπος;Νομιζω πως η μπεμπα ειχε λοξυγγα το πρωι! :lol:

Σοφουλα,μας κανεις πλακα;;;Τι μικρη κοιλιτσα για διδυμα ειναι αυτη;Απιστευτο!Ετοιμογεννη σε ενα μωρακι φαινεσαι,οχι σε 2! :D

Συμπεθερα μου,δεν πεφτουμε ψυχολογικα,ε;Κανε λιγο υπομονη,εδω ειμαστε εμεις να σου κανουμε παρεουλα! :YMHUG:

Ελις κοντευεις!Αρχισαν οι συσπασεις;Λες να μας κανεις την εκπληξη πριν την Σοφια; :lol:

Αννα,βαζε ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια να σωθεις!Εγω μονο ετσι κοιμαμαι πια.

Μαχη ευχομαι να σου φερουν την κουνια σημερα! :evil:

Κατερινακι αναγουλες;Περαστικα!Τρωγε φρυγανιτσες και κριτσινια,βοηθανε.

Μιχαελα λυπαμαι πολυ για την φιλη σου! :(:( Ευχομαι να πανε ολα καλα για το μικρο αγγελουδι.Ειχε βαλει η κοπελα κορτιζονες;Κατι τετοια ακουω και ανυπομονω να βαλω τις κορτιζονες να ειμαι πιο ησυχη...Γιατι εδω δεν εχουμε ουτε μοναδα νεογνων ουτε τιποτα... :?

Ευη και Χρυσα καλημερα!

Ευχομαι να μην ξεχασα καμια!

Την Σκορδα βλεπω στο Μεγκα.Ποσα κιλα εχασε; :shock: Εχουμε και εμεις ελπιδα αφου τα εχασε αυτη που ειχε παρει πολλα! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικη μου καλημερα

καλε οτι συμβαινει σε μια δε θα συμβει σε ολες.μην αγχωνεσαι.μετα να ξερεις οτι μερα με τη μερα τα μωρακια γινονται πιο δυνατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα μου η Ζαχαρένια είχε μπει προχθές αν θυμάμαι καλά...

Η Ευγενία μας χάθηκε...

Συμπεθέρα καλημέρα...να τρως πριν πάρεις το γιουτοπαρ ε!! Ειδες την Σκορδά ε? Μακάρι κι εμέις να επιστρέψουμε στα παλιά μας κιλά μέσα σε 40 μέρες!!

Και μην αγχώνεσαι...ολα μια χαρά θα πάνε...

Υπο κανονικές συνθηκες τις ενέσεις κορτιζόνης στις κάνουν από 30 εβδ. από ότι μου είχε πει ο γιατρός...δεν ξέρω ακριβώς το λόγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολες φοβομαστε αλλα η κοπελα που ανεφερε η μιχαελλα απο οτι θα διαβασες ειχε ηδη προβληματα.δε πρεπει να επηρρεαζεσαι ομως κ στενοχωρεις κ το νινακι.εσυ ουτως η αλλως εισαι σε σχετικα ασφαλη εβδομαδα

απο ποιο μερος εισαι;αν επιτρεπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα ειμαι απο Ροδο.Και οσο να'ναι φοβαμαι,ανεξαρτητα απο αυτο που εγινε με την κοπελα.Απλα το εφερε τωρα η κουβεντα.Ετσι και αλλιως το σκεφτομουν οτι αν συμβει κατι ειμαστε στο ελεος του Θεου...Και η γιατρος μου γι'αυτο κανει σε ΟΛΕΣ κορτιζονες. ;)

Μαρακι και εμενα καπου εκει μου ειπε θα τις κανω.Στις 29-30 εβδομαδες.

Τρωω κατι πριν παρω το γιουτοπαρ.Μονο σημερα δεν εφαγα γιατι νυσταζα πολυ.Το πηρα και ξανακοιμηθηκα.

Η Γιελιζ που ειναι σημερα;Και την Ευγενια χασαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις μεναμε κερκυρα 6 χρονια.οπου το νοσοκ ηταν ΑΘΛΙΟ.κ ισως να μη περιγραφει αυτη η λεξη ακριβως τις συνθηκες.απο το δεκεμβρη που μετακομισαμε γιαννενα(στη πατριδα μου)αισθανομαι πιο ασφαλης.καταλαβαινω την αγωνια σου.απλα μη το σκεφτεσαι πολυ.περασε ο καιρος.μπαινεις κ εσυ στον 7ο.λιγες βδομαδες ειναι ακομα

μαρακι δεν ειχα δει οτι μπηκε η ζαχαρενια.αφου ολα ειναι καλα...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω να δεις ποσο αθλιο ειναι το νοσοκομειο...Με εκατονταδες ελλειψεις!Σας τα ελεγα και την αλλη φορα..Γι'αυτο θα γεννησω στην κλινικη,ετσι και αλλιως οτι και αν συμβει,θα με στειλουν Αθηνα ή Κρητη.Οποτε αν πανε ολα κατ'ευχην,ας εχω την πολυτελεια μου τουλαχιστον. ;) Δεν θελω να σκεφτομαι το κακο,ειμαι αισιοδοξη αλλα οσο να'ναι μου περνανε και διαφορες σκεψεις. ;)

Παλι μουντος ειναι ο καιρος! :evil: Ελπιζω να μην βρεξει! :evil:

Σε ποια εβδομαδα μπαινουμε στον 7ο;Νομιζω στην 27η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΥΚΛΕς

εΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙς ΕΥΧΕς ΣΑς ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!!

Χτες ειχε γεννεθλεια η Ευγενια μας!!!

Η αλεργια καλα..η χτεσινοβραδυνη βροχουλα ηταν ακρως αναζωογονιτικη και καθαρησε αρκετα καλα την ατμοσφαιρα οποτε ειμαι πολυυυυ καλυτερα σημερα

Κοριτσια μου μην αγχωνεστε για την γεννα..

ολα θα πανε κατ'ευχης,,να εχετε πιστη στον εαυτο σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δες εδω νθκη.κλεινεις τον 6ο κ μπηκες στον 7ο

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η βδομάδα

2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η βδομάδα

3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η βδομάδα (εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα

5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα

6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα

8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

90ς μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία μου εστω κι αργά...Χρονια σου πολλά!!! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και με το καλό να δεχτείτε το νέο μέλος...Περιμένουμε νέα σου!!

Άννα μου κι εγώ με αυτό βλέπω τους μήνες, αλλά βγαίνει πιο πολύ όταν πας με την ΠΗΤ σου...δηλαδη εγώ που έχω ΠΗΤ 26/7 κάθε 26 του μήνα αλλάζω μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω!Μπερδευτηκα καλε! :lol: Την εχω και εγω αυτη την λιστα,αλλα δεν την κοιταξα! :lol: Μπηκα στον 7ο! :shock::o Πρεπει να αρχισω να ψωνιζω! :o

Συμφωνα με την ΠΗΤ,στις 4 Ιουνιου μπαινω στον 7ο,αλλα δεν ξερω πως ειναι το σωστο μετρημα. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...