Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 11! Τα πρώτα γεννητούρια!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 997
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα γλυκες μου εγκυουλες με τα υπεροχα αγγελουδακια που κουβαλατε στα σπλαχνα σας. τι κανετε?πως ειστε? εμεις ξυπνησαμε και αρχισαμε τις κλωτσιες. με το καλημερα αρχιζει το πουλακι μου να δινει το παρον. το οτι την νοιωθω στην αρχη της λεκανης μου ειναι φυσιολογικο για τις εβδομαδες μου? αν και θα παω την τριτη στην γιατρο μου οποτε θα με δει και θα μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βικη μου ενημερωσε τον γιατρο σου αλλα μαλλον ειναι το που σε κλωτσαει η μικρη και μπορει να ειναι προς τα μεσα.

Αννα μου βασικα μου λεει χτες μια συναδελφος οτι αρχισε να πεφτει η κοιλια μου και μου δινει 10 μερες :shock::shock: εγω φρικαρα, δεν καναμε και την εξωθηση ακομα στα μαθηματα :oops::oops:

Αλλα δεν εχω τιποτα ετοιμο και αγχωθηκα. Αυτος με την κουνια τον παρακαλαμε ποσες μερες να μας την φερει και τα εχω παρει. Αλλά ειναι και πληρωμενη και χεστηκε....ας ειχε να λαμβανει και θα σου ελεγα εγω πως θα την εφερνε....

Αλλα ακομα το δικο μου προαισθημα ειναι 21/6 και ο αντρας μου εχει 19/6......

Φανταζομαι την Τριτη που θα παω για καρδιοτοκογραφο θα μου πει ο γιατρος αν πλησιαζουμε ή οχι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια επειδη με πεταει συνεχεια και εχουνε σπασει λιγο τα νευρα μου θα σας αφησω.....

καλο ΣΚ να εχουμε και καλα να περασετε οτι και αν κανετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!Τι κανετε;Εδω επιασε βροχη σημερα. :shock: Ευτυχως που βαλαμε χθες 3 πλυντηρια και προλαβαν και στεγνωσαν.Αλλα θα ερχοταν σημερα ο κηπουρος να ξεχορταριασει τον κηπο που εχει γινε ζουγκλα και με τετοιο καιρο που να ερθει ο ανθρωπος... Παλι χαλια θα μεινει ο κηπος. :twisted:

Πηρα και το καταραμενο χαπι πρωι πρωι και με χαλασε πολυ.Ταμπουρλο βαραει η καρδια μου,δεν με βλεπω να το συνηθιζω... :?

Αννα,Μαχη,Μαμαπιανισσιμο καλημερα!Οι υπολοιπες που ειστε;Ξυπνηστε καλε,δεκαμιση πηγεεεεεε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο μενα!!!Σημερα επιτελους μετα απο πολλες μερες κοιμηθηκα αρκετα κ ξεκουραστηκα!Βεβαια εχω καμια ωριτσα κ κατι που ξυπνησα αλλα καταπιαστηκα με μικροδουλειες γιατι μονο το πρωι λειτουργω...

Μαχη μου πρεπει να πεσει πααααααααρα πολυ η κοιλια για να εισαι ετοιμογεννη.Ειναι ομως γεγονος οτι οταν αρχιζει κ πεφτει πλησιαζεις.Για τα πονακια πολυ χαρηκα με αυτα που ειπες κ τα νερα γιατι το ειχα απορια κ ηθελα να το ρωτησω αλλα με διαφωτισες πληρως.Εχθες το βραδυ ειχε τετοιους πονους που εκλαιγα.Ελεγα ειχε δικιο ο γιατρος δε θα φτασω ουτε Κυριακη.Αλλα στο μισαωρο μου περασαν κ δε ξαναπιασαν.Οποτε ειπα κ εγω,αν δε σπασουν νερα δε παω πουθενα :):):)

Βικυ καλημερα κ καλη μαγειρικη!!

Νικη μου βρεχει σε σας?Εμεις επιτελους εχουμε ηλιο!!Οχι οτι θα παω πουθενα αλλα κ παλι ωραια ειναι ;)

Αννα μου κι εγω προς την ολικη τον ειδα να τεινει.Εντωμεταξυ εχθες προκειμενου να αποφασισω μπηκα στο utube κ ειδα ενα βιντεο καισαρικης κ σοκαριστηκα :shock::shock::shock::shock: Οποτε μαλλον στην ολικη θα καταληξω με μπολικα μπολικα φαρμακα για το στομαχι γιατι οι εμετοι που κανω μετα δε περιγραφονται...Αλλα ηθελα να τις δω πρωτη ρε γ@μωτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια

τι κάνετε; Μου πήρε μια ώρα και βάλε να διαβάσω τα νέα σας.

Σοφίτσα μου κόντεψες πάρα πολυ!!!!άτε με το καλό. Θα σαι η πρώτη μας ανακοίνωση στο νούμερο 11

Εμείς επιστρέψαμε από γιατρό πριν λίγη ώρα. Ο μικρός έχει ξεπεράσε τα 2.900 κοντεύουμε 3κιλά :D:D:D Είχε το δάκτυλο του στο στόμα του και πιπιλούσε. Ήταν πολύ χαριτωμένος. Εγώ πάλι έφτασα τα 13 κιλά!!!Είχα μια σκασίλα!!!!! :lol::lol::lol: Απλά επειδή περιορίστηκα σπίτι και είμαι σε υπερένταση τρώω περισσότερο. Ο γιατρός λέει ότι και η ποσότητα του αμνιακού υγρού και ο πλακούντας είναι σε πολύ καλή κατάσταση άρα αν κάτσω και εγώ ήσυχη λογικά θα αντέξουμε μέχρι τις 9 του Ιούνη.

Τι σχέδια έχετε για το Σαββατοκύριακο; Τη Δευτέρα είναι τα γενέθλια του άντρα μου, ήθελα να καλέσω μερικούς φίλους στο σπίτι αλλά δεν θέλει γιατί λέει θα κουραστώ. ΄Τι να κάνω; :?:?:?

φιλιά πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Χρυσταλλενη μου!!!Τι ωραια τα νεα σας!Ειστε σχεδον 3 κιλα,μια χαρα!!Κι εσυ κοντευεις...

Απο εβδομαδα θα αρχισουμε να ανακοινωνουμε γεννητουρια!Δεν το πιστευω..οταν ξεκινησαμε να μιλαμε ημασταν ολες στις πρωτες εβδομαδες!!!!!!!!!!!!Κ το θυμαμαι σαν χθες.Οπως κ την ημερομηνια που εμαθα οτι ειμαι εγκυος,18 Οκτωβριου.. Βεβαια αν εχεις καλη παρεα περναει ομορφα κ ο καιρος ;) Με συγκινησατε παλι,παλιοκοριτσα!!!

Οσο για τα γενεθλια του αντρα σου,αν νιωθεις ξεκουραστη καλεσε 2-3 φιλους.Παρε μια ετοιμη τουρτα κ παρηγγειλε κατι σε φαγωσιμο ωστε να μη κουραστεις πολυ.Αν νιωθεις ομως βαρια,κουρασμενη κτλ,καλυτερα να το αφησεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Σοφια και Κρυσταλλενη!

Πωπω,πλησιαζετε!Ανυπομονω και εγω να ερθει αυτη η ωρα για μενα!

Σοφουλα,δεν σε βλεπω να την βγαζεις την εβδομαδα!Οι ζουζουνες θα κανουν συντομα την εμφανιση τους! :lol:

Κρυσταλλενη τελεια τα νεα σας!Μεγαλωσατε!

Που ειναι οι υπολοιπες,βολταρουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοφιτσα το σημαντικο ειναι οταν τις δουμε ειναι να ειμαστε ηρεμες.κ εγω το σκεφτομαι οτι δε θα τις δω αμεσως αλλα δε ξερω..................εχω δει κ εγω βιντεο με καισαρικη κ μου φαινεται απιθανο να μη καταλαβω οτι με κοβουν κ με ραβουν με την επισκληριδιο.ασε που απο οτι ξερω μολις γεννησεις θα βαλουν τα μωρακια σου επανω σου ακομα κ σε ναρκωση να σαι.ξερω οτι το κανουν για να παρουν τη μυρωδια σου.επισης εχω διαβασει πολλες γυναικες που ξεκινησαν με επισκληριδιο κ κατεληξαν με ολικη.γιατι ειχαν ανεβασει πιεση λογω του στρες.κ εγω προβληματιζομαι.αλλα.................ειναι δυσκολη η αποφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsia..ti kanete?egw kala alla aupnh..na fantasteite ksaplwsa sti 1 xtes to bradu k enw nustaza tooosooo polu den mporousa na koimhthw..telika shmera shkwthika ekana kafedaki ston antroulh mou k epeita phgame o kathenas stis douleies tou..autos sthn dikh tou k egw gia pswnia gia ta anipsakia mou pou aurio tha pame sthn drama na ta doume k xairomai tooso polu giauto giati exw na ta dw apo ta xristougenna logw tou oti einai xwrismenos o kouniados mou..aurio loipon einai ta baftisia tou anipsiou mou k phga na tous parw dwrakia..epestrepsa spiti k etoimasa to faghto gia to meshmeri...patates me saltsa sto fourno me kotopoulo alla thganito..eseis ti tha fate shmera?

sofaki tuxeroula plhsiazoun oi merres na krathseis ta aggeloudia sou agkalia!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κούκλες!!

Πώς είστε σήμερα?

Εμείς πήγαμε κάναμε την κορτιζόνη μας και ήρθαμε...

Διαβάζω τα νέα σας απο εκεί που τα άφησα και απαντάω...

Μαίρη μου μεγάλωσε το αντράκι σας! Μπράβο!!

Σοφία μου και εσύ διλήμματα ε?

Για τη νάρκωση θα έλεγα να κάνεις ολική αν νιώθεις έστω και την παραμικρή αμφιβολία ότι δεν θα "αντέξεις" την επισκληρίδιο... (πήγες και είδες και βίντεο με καισαρική!! :D:D το είχα κάνει και εγώ και τώρα το σκυλομετανοιώνω!! :lol::lol::lol: ) Δεν ρωτάς και για το ηρεμηστικό που βάζουν (μαζί με την επισκληρίδιο) για να είσαι λίγο γιούχου??? :lol::lol::lol: Εμένα καλό μου ακούγεται...

Για τον θηλασμό τώρα αυτό είναι κάτι που θα το δείς εκείνη την ώρα... αν μπορείς θα το κάνεις αλλιώς ποιός ο λόγος να πιέζεσαι??? Είναι 2 τα μωρά και δε νομίζω να είναι ότι πιο εύκολο... Σημασία έχει να είσαι εσύ καλά και ήρεμη για να είναι και τα μωρά σου καλά...

Για την καισαρική... συμφωνώ με τον γιατρό... αν νιώθει η έγκυος δυσφορία το καλύτερο είναι να τα πάρουν.... αλλά αν πείς ότι μπορείς να αντέξεις μερικές μέρες ακόμα κάντο... με την προυπόθεση να μην πιέσεις τον εαυτό σου...Όπως μου λέει ο γιατρός μου "να μάθεις να διαβάζεις τα μηνύματα που σου στέλνει το σώμα σου...και αναλόγως να πράξεις"

Όπως και να έχει πάντως πολύ σύντομα θα τις κρατάς αγκαλίτσα!!! Σκέψου αυτό και τίποτα άλλο!! ;););)

Α για την ακράτεια... εδώ κάποιες φορές έχω εγώ όταν γελάω η βήχω... :lol::lol::lol: δεν θα έχεις εσύ που έχεις και 2 μωρά????

Εύη μου τέλεια η κοιλίτσα!!! Σε ευχαριστώ για όσα λές για την απόφαση που πρέπει να πάρω... να είσαι καλά!!

Άννα μου ας πάρουμε και κάποια κιλά παρπάνω...χαλάλι!!!

Μάχη μου δεν με αγχώνει τόσο το που θα γεννήσω... αλλά το πότε... όσο για τα νερά (αν σπάσουν) ξέρω ότι προλαβαίνω να πάω στο νοσοκομείο... το θέμα είναι ποιός θα με πάει :lol::lol::lol::lol::lol: γιατί ο άντρας μου δεν υπάρχει περίπτωση να οδηγήσει επί μία ώρα και 20 λεπτά με εμένα μέσα με σπασμένα νερά και να μην πάθει εγκεφαλικό-έμφραγμα!!! :lol::lol::lol: Άλλωστε το έχει δηλώσει και ο ίδιος ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!!! :lol::lol::lol::lol:

Εμένα η κοιλιά μου είναι χαμηλά εδώ και αρκετό καιρό... είναι μάλλον που γύρισε νωρίς νωρίς ο μικρός... γιαυτό και νιώθω πόνο καμιά φορά στο κόκκαλο στο πιπί μου...Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο αυτό για να αρχίσει νωρίτερα ο τοκετός... Με το καλό ο καρδιοτοκογράφος την Τρίτη!!

Βίκυ μήπως έχει γυρίσει το μωρό σου με το κεφάλι πρός τα κάτω και νιώθεις έτσι? Εγώ το νιώθω αυτό απο την 31η εβδ. περίπου... Με το καλό ο γιατρός την Τρίτη!!!

Νίκη υπομονή με το χάπι... βρέχει σε εσάς ε? Εμείς έχουμε ήλιο και πολύ ζέστη σήμερα... έπλυνα πρωί πρωί το μπαλκόνι για να μην με πιάσει η ζέστη και είχε ήδη 26 βαθμούς... Τώρα που πήγαμε για τις κορτιζόνες είχε 30!!! :shock::shock:

Chrystalleni μου τέλεια τα νέα σας!!! Μπράβο!! Και ο μπέμπης μεγάλωσε πολύ!!! Άντε με το καλό να περάσουν οι μέρες να τον κρατήσετε στην αγκαλιά σας!!

Όσο για τα γενέθλια του καλού σου συμφωνώ με την Σοφία...

Σοφία 18 Οκτωβρίου έμεινα έγκυος :lol::lol::lol::lol: 31/10 το έμαθα.... Σαν όνειρο μου φαίνεται...

Αυτάαααααα!!!! :D:D:D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera koritsakia!!!!!!!!hrtha kai egw!!!!Ti mou kanete????????

ante sofitsa eftase h wra na genithoun ta didimaki sou ti wraiaaaaaaaa :D:D:D:D me to kalo na ta dexteis koritsaki mou ola teleia na sou pane!!!!

anoula kai esy konteveis e???ante siga siga tha anakoinononte ta prwta kalokairina mwrakia.....kai tha einai kai didimakia.....ti wraiaaaaaaaaaaaa :D:D:D:D:D:D me to kalo na mas anakoinwsete ta eyxarista!!!!!!!!!!!!!!!!

emeis shmera mphka e sthn 26 evomada!!!!!!!!gioupiiiiiiiii!!!!!!!!!!pernane oi meres eftyxws.....

meinane alles 98 meres....san fantaros tis metraw!!!!!!xthes phga kai psonisa kai merika pragmatakia apo to jumbo...seltedakia pane aggalias mpournouzakia xtenoula kai kati eswrouxakiaaaaaaaaaa glykaaaaaaaaaaaa ax poso anypomonw na dW to mwraki mou na ta foraei!!!!THEOULI MOU AS TO EXEIS KALA TO MWRAKI MOU!!!!!!!

poly mperdema vre koritsia ayta ta seltedakia oi panes pike h panes xase....mperdeytika den hxera ti na parw... :shock::shock::shock::shock:

merykal mou ti yperoxh koilitsa einai ayth???????mou thymizei para poly thn dikia mou!!!!!!!!

kai to karotsaki sas einai teleio!!!!apo pou to phres???kai poso sas phge giati eimai kai egw sto psaksimo....kai exw merdeytei!!!!!!!me to kalo na to gemisei to mwraki sou!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κορτσουδιαααααααααα..καλα ποσα γραψατε απο χθες το μεσημερι?επιασα να σας διαβασω αλλα λεω κατσε να μπω να πω ενα γεια γιατι μεχρι να τελειωσω τις σελιδες θα ερθει η ωρα για φαγητο :lol::lol::lol: εμεις χθες πηγαμε τελικα για φαγητο σε εμα καινουργιο εστιατοριο στην περαμο κ ,μπορω να πω οτι εφαγα του σκασμου.ειχα παρει μαζι μου κ τα σιμεκο γιατι λεω με τοσο φαγητο κ τοσο αργα στανταρ θα με πιασει η καουρα.αλλα τελικα ολο το βραδυ ημουν μια χαρα κ χωρις να πρω.κριμα γιατι δεν ηπια κ κανενα ποτηρακι κρασι :(:(:( αλλα απο φαι...........να σας ξελιγωσω λιγο? :D:D:D γαριδομακαρανοδα θεικη,σκουμπρι καπνιστο,σαλατες κ ενα πολυ καλο πιατο με μανηταρια κ πατατες....μιαμιαμ!!!ε μετα πηγαμε κ για ενα ποτο-χυμο κ γυρισαμε!!!

εδω κ τρει μερες ειχα παρατηρησει τα ποδια μου,χαμηλα στο κουτουπιε κ γυρω απο τους αστραγαλλους κ μου φιανοταν σαν πρισμενα.ρλργα η ιδεα μου ειναι γιατι επηρεαζομαι κ το σκεφτομαι. κ χθες το μεσημερι το προσεξε κ ο αντρας μου οτι οντως εχουν λιγο πρηστει.κ λεω δεν παω στη μαμα μου να μου μετρηση την πιεση....μου μετραει... κ δεν μπορουσε να την βρει....μονο η μεγαλη χτυπουσε στο 9,5 :shock::shock::shock: α καλα λεω αφου δεν την βρησκεις μια χαρα ειμαστε.μετα πηγα στην πεθερα μου που εχει το ηλεκτρονικο κ τελικα την βρηκαμε :D:D 10 με 7.οποτε λεω μαλλον κατακρατηση αρχισε να γινεται.

παω να συνεχισω το διαβασμα κ ελπιζω να σας προλαβω πριν φυγουμε για φαγητο.σημερα τρωμε στην μαμα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas euxaristw koritsia..

titina to phra apo ena magazi sthn kozanh onomati super baby..to karotsi einai ths carello k mas phge 350euro me dwro thn tsanta k to adiabroxo...h timh tou einai para polu kalh exei polles leitourgies k to kuriotero kleinei polu eukola k ginete polu mikro

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Χριστινάκι!!

Με το καλό να φτάσετε τις 40 εβδομάδες!!! :D:D:D

Όλες σαν τους φαντάρους είμαστε... μετράμε μετράμε.... :lol::lol::lol::lol:

Με τις πάνες και τα σελτεδάκια είχα φάει και εγώ μια φρίκη... αλλά τελικά βρήκα άκρη (μέ την βοήθεια των κοριτσιών που είναι ήδη μανούλες) Θα μάθεις και εσύ!!! :D:D:D

Γειά σου Μιχαέλα μου!!! Καλά εφαγες και χθές!!! :lol::lol::lol:

Για το πρήξιμο που λές είχα και εγώ ακριβώς στο ίδιο σημείο... το είχα προσέξει όταν φορούσα κοντά καλτσάκια και τα έβγαζα... τώρα που έκοψα τελείως το αλάτι καμία σχέση... είναι φυσιολογικότατα... Μάλλον κατακράτηση είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...