Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 11! Τα πρώτα γεννητούρια!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 997
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικα και σε πιστευω Αννουλα!Οι ορμονες μας πρηζουν.Αν εχεις παρει και φαρμακα εξωσωματικης,αυτα πρηζουν παρα πολυ!Και μην ξεχνας πως πολλα απο τα κιλα που παιρνουμε ειναι και απο κατακρατηση υγρων. ;) Και τα μωρακια σου ειναι 2 και ζυγιζουν αρκετα.Εδω εμενα μια ειναι η μπεμπα και ηδη ειναι κοντα ενα κιλο.Βαλε και τα αμνιακα υγρα κλπ,τα 3 κιλα απο τα 5 που εχω βαλει ειναι απο το μωρο.Καπου ειχα βρει ενα αρθρο που ελεγε πως οταν γενναμε τα 8 κιλα τουλαχιστον προερχονται απο το μωρο,τα υγρα και την αυξηση του στηθους.Αρα για σενα αυτα μετρανε διπλα! ;) Μην αγχωνεσαι,θα τα χασεις σιγουρα μετα με το τρεξιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτααααααααααα!!!!!!!!!!!!!

Κ γω τα 10 κιλα μονο στην κοιλια τα χω..δεν εχω αγορασει τιποτα απο ρουχα εγκυμοσυνης..ολα ειναι πριν εγκυμοσυνης..Κ γω δεν τρωω βλακειες Αννα μου ουτε κ πολυ..ουτε τηγανητα αλλα 10 κιλα τα χω παρει.. πως??δεν ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι!!

Ήρθε ο μικρός μου κουνιάδος την ώρα που τρώγαμε να μου φέρει κεράσια... τα είδε και του φάνηκαν καλά και μου έφερε να φάω γιατί προχθές που πήρα τα 2 κιλά κεράσια ήταν εδώ και με είδε που απογοητέυτηκα που δεν ήταν καλά... Έκατσε να μαζί μας να φάει... μετα είπαμε να πιούμε και απο ένα καφεδάκι και έφυγε πρίν απο λίγο..

Κατερίνα πολύ όμορφο το δωμάτιο σας με το καλό να το χαρείτε!! Τα σχέδια καταπληκτικά, μπράβο σου!

...Κατερίνα... μεγάλωσε οι κοιλίτσα σου!! Φτου φτου!! Τώρα που θα αρχίσεις τα ανάλατα σου προτείνω λαχανικά (μελιτζάνες, κολοκυθάκια, πιπεριές) στη σχάρα!!! Γίνονται θεϊκα... εγω τα συνδιάζω με ψαράκι η κοτόπουλο στη σχάρα και δεν είναι καθόλου άσχημη η γεύση..

Η συμπεθέρα μου δεν φάνηκε ακόμα ε? μπορεί να ξεκουράζεται και να μπεί αργότερα!

Άννα μια χαρά είναι τα κιλά σου... έχεις και δίδυμα εσύ που σημαίνει 2 μωρά 2 πλακούντες διπλάσιο αμνιακό υγρό ...

Πάντως κορίτσια όταν κόβεις τελείως το αλάτι κατευθείαν φαίνεται η διαφορά στα κιλά... εμένα με έβγαλε ο γιατρός -900 γρ χθές και χάζεψα... δεν το πίστευα.... αφού να φανταστείτε ξαναφόρεσα τη βέρα μου και μπαινοβγαίνει χωρίς ζόρισμα..

Εγώ ήμουν στα +7,5 κιλά και τώρα είμαι στα +6,6... ο γιατρός μου λέει ότι απο εδώ και πέρα το πολύ να βάλω 1-1,5 κιλό και αν....γιατί δεν θα μπορώ να τρώω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσακια!!!!!

Τα ψητα λαχανικα Γελιζακι τα χουμε υιοθετησει απο περυσι που καναμε διατροφη με τον αντρα μου..τα τρωμε στανταρ 2-4 φορες την βδομαδα..με κρεμα μπαλσαμικο απο πανω και οταν ετρωγα κ αλατι με τριμμενη φετα..ειναι θεικο!!!Και ψητα μανιταρια πλευρωτους αν σουαρεσουν ειναι τελειαααα... Κ μεις τα συνδυαζουμε με κρεας ψητο αλλα ακομη κ σκετα ετσι για κυριως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia

den mphka olh mera giati efuga apo to prwi k phga sthn pethera mou k molis twra epestrepsa alla elpizw oxi gia polu ..den kratiemai me tpt mesa sto spiti perimenw na paei 8 hwra na ksupnhsw ton antra mou mpas k me paei kamia bolta..

1300 gr o mpempoulhs mas..swsto palikaraki

k telika poso kako mou ekanan auta ta almura..phra 8kg adika xtes zugistika k hmoun +1,5kg pou tous prohgoumenous mhnes htan +4 kathe fora..sunolo twra exw parei +14kg..tha doume mexri to telos

entometaksu prepei na ksekinhsw na bapsw pernaei o kairos k agxwthika..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα γλυκες μου!!!Αργησα αλλα μπηκα!Σας διαβαζω βεβαια εδω κ ωρα γιατι παλι δε κατσατε φρονιμα κ γραψατε παααααααααααρα πολλα!!Λοιπον,ο,τι θυμαμαι...

Κατερινακι τελεια η κοιλιτσα ;)

Κατερινακι Νο2 το δωματιο της ζουζουνας σου φανταστικο κ το σαλονι επισης.Εχεις οντως πολυ ταλεντο!

Αννουλα μεγαλωσαν πολυ οι πασχαλιτσες σου!!(ετσι δεν τις ελεγες?? ;) ) Πολυ καλα!!

Μαρουλιτα μεγαλωσατε κι εσεις!

Χριστινα μεγεια τα πραγματακια,με το καλο να τα χαρειτε!

Νικολ μου μην αγχωνεσαι,ολα θα γινουν στην ωρα τους....

Νικη με γεια η βερμουδα και τα μπλουζακια!Καλοφορετα!

Χρυσα μου να χαιρεσαι τον γιοκα σου κοριτσακι μου!Να τον καμαρωσεις οπως ποθεις!Χιλιοχρονος!Οσο για την αλλεργια που σε ταλαιπωρει,τι να πω...υπομονη κ περαστικα!

Μιχαελα μου καλα να περασετε το βραδυ ;)

Ζαχαααααααα!!!Πως εισαι αγαπημενη?Ο μικρουλης σου?Ελπιζω καθε μερα κ καλυτερα κ συντομα να τον παρετε σπιτι!

Μαρακι μου γλυκο δροσιστηκες??? ;);)

Συμπεθερα......... Δυσκολη αποφαση εχεις να παρεις :?:? Κ ακομη πιο δυσκολη αφου εισαι ικανοποιημενη κ με τους 2 γιατρους.Η αληθεια ειναι οτι οσο περισσοτερο μενουν τα μωρακια μας στην κοιλια τοσο καλυτερα ειναι αρκει να ειμαστε καλα κ εμεις..Τι ναπω,σκεψου το,εχεις λιγο καιρο ακομη μπροστα σου..

Κι εγω σε χιλια διλημματα εχω μπει :? Αλλα να σας πω τα νεα μου απο την αρχη..

Πηγα το πρωι αρχικα για nst και καθυστερησα παααρα πολυ γιατι ειχε αρκετες κοπελες.Τεσπα..το εκανα,μαλιστα με χαρακτηρισαν κ οι μαιευτηρες εκει εξαιρετικη περιπτωση διδυμου κυησης λογω κοιλιας,κιλων,θεσης μωρων κτλ(καμαρι εγω η μανα..) κ μετα ανεβηκα στον γιατρο.Ειδε το nst,ειπε καλο ειναι,του ειπα για τις συσπασεις κ τους πονους που βρηκε λιγο ανησυχητικους μιας κ πλεον με ξυπνουν κ τη νυχτα,κ ανησυχησε οτι δε θα βγαλω το ΣΚ :shock::shock::shock::shock: Τελικα μου ειπε να ξαναπαω Κυριακη πρωι στις 10 να κανουμε υπερηχο κ ακομη ενα nst κ να ορισουμε ημερομηνια που κατα πασα πιθανοτητα απ'οτι ειπε θα ειναι την Τριτη 31/05.(θα βγει κ το προαισθημα!!!!)Η μια η μπεμπα ειναι ποοοοοοολυ χαμηλα κ πλεον εχω κ ακρατεια ουρων (δε θελω γελια παλιοκοριτσα) κ εγω αισθανομαι πια πολυ μεγαλη δυσφορια κ γι αυτο μου ειπε πως κ τα μωρα να αντεχουν κι αλλο αν η εγκυος αισθανεται τετοια δυσφορια τοτε το καλο ειναι να τα παρουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω!!!Εγραψα παααρα πολλα πριν :o:o Αλλα συνεχιζω...

Μετα μου συστησε τον αναισθησιολογο κ καναμε μια συζητηση περι ναρκωσης.Του ειπα για την επισκληριδιο,μου εκανε καποιες ερωτησεις κ τελικα ειπε οτι ειμαι καλη υποψηφιος για επισκληριδιο αλλα να παρω μονη μου την αποφαση..Η μαια μου βεβαια λεει καλυτερα ολικη(1ο διλημμα)......

Μετα συναντησα τη μαια μου κ της ειπα τα περι θηλασμου που μου ειπε ο παιδιατρος(οπωσδηποτε ενα 10λεπτο το καθε παιδι,θυμιζω).Κ ενω ειναι μαια κ ειναι υπερ του θηλασμου,στην περιπτωση των διδυμων μου ειπε οτι ειναι πααρα πολυ δυσκολο κ πρεπει να ειμαι 100% σιγουρη γιατι ηδη θα νιωθω μεγαλη πιεση με 2 μωρα κ δεν θα πρεπει να πιεστω κ να αγχωθω περισσοτερο..(2ο διλημμα)

Κ φυσικα το 3ο κ τελευταιο διλημμα που αντιμετωπιζω ειναι να κανω εστω 2-3 μερες ακομη υπομονη κ να γεννησω τελη της εβδομαδας ή οπως ειπε ο γιατρος αν δεν αντεχω να τα παρει νωριτερα?

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Merykal μια χαρα ο μπεμπακος σας!!!!!!!Μεγαλωσε πολυυυυ!!!Οσο για τα κιλα μην αγχωνεσαι θα φυγουν...

Σοφακι μου ολα θα πανε καλα και σε λιγες μερες θα κρατας τα κοριτσακια σας αγκαλια!!!!!

Τελικα πως θα ανταλλαξουμε τηλ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-Γεια σου Σοφακι...αυτο λεω και εγω με την υπογλυκαιμια...της λεω καλε γιατι να μην τρωω παγωτακιαα και λεει εξαρταται ποσο θα βγει..πρωτη φορα το ακουσα και εγω τι να πω...παντως σημερα ειχε μεινει ενα παγωτο και λεει ο αντρας μου φατο εσυ που σου λειπει η ζαχαρη....να το εκανα..σιγα μην το αφηνα...χιχι

-Που εισαι βρε Ζαχαααα???Ολα καλα??

-Μαρουλιτα να το ελατωσεις και εσυ το αλατι εε??Εμενα ρε κοριτσια θα γελασετε αλλα μου ειπε να πινω αλατονερο...λογω εγκυμοσυνης εχει πεσει η πιεση μου στο 6.5 το φυσιολογικο μου ειναι 7.5 με 8.0 και ετσι μου λεει πινε και κανενα αλατονερο και αμα δεν μπορεις πορτοκαλαδα..χαχαχτοσα πατατακια καταναλωνω καλεεε δεν βοηθανε?

-Γιελιζ μου δυσκολη αποφαση πραγματικα...και εγω ειμαι της γνωμης να μεινει οσο περισσοτερο γινεται αλλα εσυ εχεις και ενα ιστορικο οποτε κατι ξερει ο γιατρος σου...οτι ειναι καλυτερο ας σε φωτησει ο θεος να αποφασισεις γιατι ειναι δυσκολο πραγματικα..παντως η ξαδερφη μου της ειπε να της το παρει στις 38 βδομαδες με καισαρικη...δεν εχει καπιοιο προβλημα αλλα λεει ειναι μεγαλο μωρο και δεν χρειαζεται να μεινει παραπανω..

-Εγω απο ρουχαλακια μια χαρα ειμαι..εχω και ενα σωρο απο τοτε που ημουνα εγκυος στο Χριστοφορο και γενικα ειχα παρει φορεματακια...μινι εννοητε...και ειμαι μια χαρα,εχω και ενα σωρο ψαραδικα με κορδωνι και ειναι μια χαρα τωρα με την κοιλια...Ρε κοριτσια τι ιεχ παθει τοτε που ημουνα εγκυος και επαθα και τωρα...δεν υπολογιζω την κοιλια και πχ..παρκαρω το αμαξι και ξεχναω οτι δεν θα χωραω να βγω και τελικα βγαινω απο την αλλη πορτα...γελιοοο...

-Νικη απο σουτιεν αμα εχω κανα μπλουζακι ανοιχτο φοραω το απο πανω απο το μαγιω...ε να μην ειμαι και σαν τη θεια μου...συγνωμη δηλαδη..εγκυος εγκυος αλλα ωραια εγκυος και το βρακι απο κατω βρακαα χαχαχαχα

-Αχ Κατερινααα με hello kitty θελω και εγω να το κανωωωω περιμενω πως και πως να το βαψουμε..εγω ομως θα βαλω αυτοκολλητα δεν ειμαι καλη στη ζωγραφικη...

-Νικη μου αυτοκολλητα εγω βρικα και στο cosy corner αλλα και εδω

http://neosxoros.gr/products/el/hello-k ... erfly-1083

-Απο κιλα στα +2 αλλα πιστευω μεχρι να γεννησω θα φτασω τα 10-11 τοσα ειχα και στο Χριστοφορινο

-Πειναω τωρα ρε γαμωτοοο..πωπωω τη πεινα ειναι αυτη...τι να φαω????Ειδα και τα στουρεκια και μου ανοιξε η ορεξη....

-Ωστε βαλατε κοιλια εεε???Κοιταχτε τη δικη μου 24 βδομαδων και ειμαι τουμπανο...χιχιχιχ

post-1349-13873937107629_thumb.jpg

post-1349-13873937107742_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφακι,μην αγχωνεσαι!Καθισε και συζητησε τα και με τον αντρα σου και αποφασιζετε μαζι!Αφου ειναι καλα οι ζουζουνιτσες σου,ολα καλα! :D

Μερυκαλ μια χαρα ο μεπμπης!

Ευη ωραια κοιλιτσα!Ευχαριστω για το λινκ!

Κατερινα τελεια η φωτο του αβαταρ σου!

Αυτο το γιουτοπαρ με επηρεαζει πολυ κοριτσια...Εχουν αναστατωθει οι ορμονες μου...Νευριαζω με το παραμικρο,εχω γινει πολυ ευερεθιστη,ενω δεν ημουν πριν.Επισης κλαιω με το παραμικρο.Μια χαρα ημουν γαμωτο,με διαλυσε το κ@λοχαπι!Ημουν τοσο ηρεμη και ευδιαθετη πριν το ξεκινησω.Τωρα νοιωθω σκ@τ@... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου κανε υπομονη καλη μου..Οντως,δε σου ειπε για ποσο καιρο θα το παιρνεις?

Ευη μου μια χαρα ειναι η κοιλιτσα σου,απορω πως την ειδες τουμπανο..Τελεια!Φτου σου!

Μαιρη μου μεγαλωσε κ σενα το αντρακι σου!Μια χαρα ολα λοιπον!Αν τελικα βγηκατε βολτιτσα καλα να περασετε.Για εμενα παντως μεχρι εδω ηταν οι βολτες..με τις συσπασεις κ τους πονους που εχω αν βγω θα γεννησω πουθενα εξω :lol::lol::lol: Βεβαια αν δεν αισθανομουν τοσο χαλια νομιζω θα το ρισκαρα ;)

Κατερινακι τι τρυφερο αβαταρ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου ειπε κατι κοριτσια.Θελει να δει πως θα παω.Και μετα θα το μειωσουμε σε μισο ανα 12 ωρες αντι για 8.Φοβαμαι και να το σταματησω,εχω ακομα λιγες συσπασεις την ημερα,παρολο που το παιρνω και βαζω και ουτροτζεσταν.Κανω υπομονη,δεν εχω και αλλη επιλογη. :(

Σας αφηνω,να δω λιγη τιβι με τον αντρα μου και μετα για υπνο.Καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofaki prosoxh k perastika

nai ontws megalwsame k sunexizoume akathektoi..axxx poso thellw na rthei h stigmh na ton parw agkalitsa alla na xw teleiwsei tis douleies pou thellw prwta :oops::shock::lol::lol::lol:

telika bolta den phgame afou den ksupnaei me tpt to kamari mou..den peirazei omws giati einai ptwma to kahmeno..pasxizei na bgalei ta lefta ths klinikhs ton teleutaio kairo k h alhtheia einai olo anpodies tuxainoun..alla pou tha paei?tha mas xamogelasei k emas ligo o theoulhs!!!

entometaksu kati asxeto..paraefaga k twra eimai xalia..efaga 2 tost me ntomata k turi k prin apo auto ena pagwtaki k meta apo auto pali ena pagwtaki..oufffwres wres auth h lemargia mou den exei oria

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-

-Μαρουλιτα να το ελατωσεις και εσυ το αλατι εε??Εμενα ρε κοριτσια θα γελασετε αλλα μου ειπε να πινω αλατονερο...λογω εγκυμοσυνης εχει πεσει η πιεση μου στο 6.5 το φυσιολογικο μου ειναι 7.5 με 8.0 και ετσι μου λεει πινε και κανενα αλατονερο και αμα δεν μπορεις πορτοκαλαδα..χαχαχτοσα πατατακια καταναλωνω καλεεε δεν βοηθανε?

:shock::shock::shock: alloi pinoun alatonera k alloi exoun komena ta almura..eutuxws oxi sta faghta

nai k eutuxws pou to katalabame nwris (2 mhnes) giati an sunexiza etsi tha ginnomoun xontrella

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακιααααααααααααααααααααααα!τι μου κανετε;πως ειστε;ολα καλα;

εγω δε πολυκοιμαμαι ρε κοριτσια.κ σκαω το βραδυ.ουτε το σεντονι δεν αντεχω,

σοφακι δηλαδη σε 3-4 μερες γεννας;τι τελειαααααααααααααααααα!ζηλευω.μην εχεις αγχος.εμενα χτες ο γιατρος μου ειπε οτι απο τις 32 βδομαδες κ μετα δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα για το μωρο.ποσο μαλλον εσυ που εφτασες στις 36 κ εχεις μπει στο μηνα σου.τα διλληματα αυτα που ειπες τα συζητησα κ εγω με το γιατρο χτες.αλλα τον ειδα να κλινει περισσοτερο προς την ολικη ναρκωση να πω την αληθεια.οπως νομιζεις εσυ ομως οτι θα σαι καλυτερα.οσο για το θηλασμο κ γω το χω διαβασει για τα διδυμα οτι ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.μια μαια φιλη μας μου ειπε να τους δωσω μονο το πρωτογαλα οταν με το καλο ερθουν.

εμενα που μου κοψε τις βολτες απο τωρα τι να πω;με ψαρωσε ασχημα χτες ο ντοκτορ.ηταν πολυ αυστηρος οσον αφορα το περπατημα κτλ.αλλα τα ειδε ολα καλα.τωρα γιατι τοση πολλη αυστηροτητα δε καταλαβα αλλα εννοειται οτι θα κανω οτι μου ειπε.

μερυκαλ μην ανησυχεις.κ εγω στην αρχη αγχωνομουν για τα κιλα αλλα τωρα ειμαι οκ.οχι οτι τωρα τρωω πολυ γιατι δε χωραει κ το στομαχι αλλα τι να κανουμε;ας παρουμε κ 5-6 κιλα παραπανω απ το κανονικο

κισκα ποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολυ μεγαλη κοιλιτσα.το μωρακι σου τρωει ολο του το φαι :lol:

οι υπολοιπες τι κανετε;μαρακι;γιελιξ;νικη;μιχαελλα;μαχη;πιπιτσα;ολες καλα;κ οι υπολοιπες;φιλακια πολλααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσακια μου καλημερα!!!!!

Απ'οτι διαβασα στα γρηγορα ειστε ολες καλα και τα μωρακια μεγαλωσανε!!

Γιελιζ μου μην αγχωνεσε τοσο πολυ με το που θα γεννησεις. Εμεις χτες στο μαθημα μιλησαμε για τον τοκετο και το ποτε πρεπει να παμε στο μαιευτηριο. Και τα νερα να σπασουν εχεις χρονο μπροστα σου. Εμας μας λεει η μαια οτι και ντουζακι ανετα προλαβαινουμε να κανουμε. Και εγω επισης εχω 40 λεπτα δρομο απο το μαιευτηριο. Επισης αν σου ξεκινησουν οι πονοι χωρις να σπασουν τα νερα εκει εχεις ακομα περισσοτερες ωρες μπροστα σου. Εμας μας λεει αν δεν σπασουν τα νερα να προσπαθησουμε μεχρι να γινουν πιο συχνοι οι πονοι να καθισουμε στο σπιτι μας στην ανεση μας. Και οταν γινουν ανα 10-15 λεπτα να ξεκινησουμε για το μαιευτηριο.

Σοφια θα βγει το προαισθημα τελικα!!!! Και τοτε να γεννηθουν δεν ειναι πρωορες παντως γι αυτο μην αγχωνεσε. Λειτουργησε και με το ενστικτο σου θα σου προτεινα εγω. Οσο για τον θηλασμο, ειναι 2 ηδη θα ειναι δυσκολα, μην ζορισεις παραπανω τον εαυτο σου.Οσο μπορεις και αν μπορεις θα θηλασεις.

Κατερινα εισαι πραγματικα καλιτεχνης, υπεροχο το δωματιο, με το καλο να το χαρειτε!

Κατερινακι κι εσυ μια χαρα η κοιλιτσα!

Δεν θυμαμε αλλα.....

Εγω σημερα ειμαι 36 εβδομαδων!!! Απο δω και περα οποτε και να γεννηθει το μωρο δεν ειναι πρωορο!!!!

Μια απορια...αρχισε να πεφτει η κοιλια σας?? αν ξερετε απο οταν αρχισει να πεφτει η κοιλια ειναι μηνυμα οτι πλησιαζουμε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...