Μετάβαση σε περιεχόμενο

οι γυναικες με πολυκυστικες αποκτουν παιδακια?


elbar

Recommended Posts

τον τελευταα χρονο η επριοδος μου ερχεται σταθερα καθε 50 μερες κ τωρα παιρνω σερπαφαρ που μου εγραψε ο γιατρος. θα μεινω αραγε εγκυος καποια στιγμη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΤΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ???ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ!!!!ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ!!!ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!!ΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑΖΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ!!! :lol::lol::lol: ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αληθεια το λες? εχεις καποιο αναλογο περιστατικο ακουσει η βιωσει? ο γιατρος μου πε οτι θα δυσκολευτουμε οπως γινεται συνηθπως στις γυναικες με πολυκυστικες γτ πιθανον δεν κανω ωορηξια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειτε οτι αποκτουν παιδακια. Αλλωστε οι πολυκυστικες ειναι τοσο συνιθισμενο φαινομενο που το εχουν οι περισσοτερες γυναικες. Εγω που ειχα αυτο το προβληματακι επαιρνα αντισυλληπτικα για να ρυθμιστει ο κυκλος μου, και μολις τα σταματησα σε 2 μηνες εμεινα εγκυος. Οσο γι αυτο που σου ειπε ο γιατρος για την ωοροξια εφοσον σου ερχετε περιοδος εστω και καθε 50 μερες, τοτε κανεις ωορηξια. Μηπως πρεπει να παρεις και μια δευτερη γνωμη σε αλλο γιατρο? Δεν υπαρχει λογος να τρομοκρατησε παντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια ...μιληστε μου οσο μπορειτε, γιατι κοντευω να σκασω...οτι ιστορια αναλογη εχετε καουσει, θα με βοηθησει! ουφ ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλα μου και εγω πολυκυστικες εχω,αλλα παρολα αυτα κραταω στην αγγαλια μου ενα 3μηνων αγορακι!!!ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα!!μην ανχωνεσαι και ολα καλα θα πανε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΕΧΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΣΕ ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΣΕ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ....Κ ΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΘΕ 40 ΜΕ 50 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΩΡΗΞΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ.ΜΙΝ ΑΝΗΣΗΧΕΙΣ ΞΕΑΝΧΩΣΟΥ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλα μου και εγω πολυκυστικες εχω,αλλα παρολα αυτα κραταω στην αγγαλια μου ενα 3μηνων αγορακι!!!ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα!!μην ανχωνεσαι και ολα καλα θα πανε!!

Υπεροχα νεα! να σου ζησει!!! Εκανες καποια θεραπεια? ειχες σταθερο κυκλο? εμενα μου εδωσε τα χαπια σερπαφαρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΕΧΩ ΕΠΑΙΡΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΙΠΤΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΣΕ ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΣΕ 9 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ....Κ ΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΘΕ 40 ΜΕ 50 ΜΕΡΕΣ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΟΩΡΗΞΙΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ.ΜΙΝ ΑΝΗΣΗΧΕΙΣ ΞΕΑΝΧΩΣΟΥ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!!!!!!!!!

Σε ευχαριστω για τα λογια σου...με ηρεμουν καπως..εμεις ηδη προσπαθουμε εδω κ 6 μηνες...ελπιζω το καλοκαιρι να μασ φερει υπεροχα νεα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ ΘΑ ΔΕΙΣ...Κ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!!!!!!!!ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ?Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ?ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ Κ ΜΙΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ!!!!!ΦΙΛΙΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και βέβαια θα κάνεις παιδάκια καλή μου!!!!!!!!! Η καλύτερή μου φίλη (και κουμπάρα μου) είχε και ακόμα έχει πολυκυστικές ωοθήκες...δεν ξέρω τί χάπια έπαιρνε παλιότερα, δεν την ρώτησα ποτέ αλλά το σπουδαίο είναι ότι έχει δύο παιδάκια τώρα και μάλιστα τον γιο της τον έπιασε ενώ δεν προσπαθούσαν καν για δεύτερο παιδί......χαλάρωσε και το νινί θα έρθει πολύ σύντομα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νασια μου, πολυ χαιρομαι με αυτα που μου εγραψες..μακαρι...αν δεις την κουμπαρα σου, ρωτησε τη τι θεραπεια εκανε, αν φυσικα εχετε οικειοτητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου εννοειται οτι θα κανεις παιδακια.Το οτι εχεις πολυκυστικες δε σημαινει οτι δεν εχεις ωορηξια,απλα δεν εχεις καθε μηνα οπως αλλες γυναικες.Ενα τεστ ωορηξιας ή ενας υπερηχος στα μεσα του κυκλου θα σε βοηθησει να υπολογισεις τις γονιμες μερες.Οπως επισης κ η θερμομετρηση.Εγω ειχα κ εχω πολυκυστικες κ εχω μαλιστα χειρουργηθει κ 2 φορες!Κ ομως σε λιγοτερο απο 10 μερες θα κραταω αγκαλια τις ζουζουνιτσες μου!Μην αγχωνεσαι κ για ο,τι θελεις εδω ειμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοβαρα μιλας? διδυμακια περιμενεις? με τα σερπαφαρ? ποσο καιρο τα πηρες? ειχες σταθερο κυκλο 30 ημερων πριν? τι κυκλο σου εκανα τα σερπαφαρ? με το καλο κ με εναν πονο, γλυκεια μου!υπεροχα νεα πραγμαικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν πηρα σερπαφαρ.Επαιρνα αντισυλληπτικα ομως τωρα δε θυμαμαι πως τα λενε κ περισυ μετα απο ενα ακομη χειρουργειο που εκανα λογω κυστης,ινομυωματος κ ενδομητριωσης (!!!!!) εκανα μια ενεση (που παλι δε θυμαμαι πως τη λενε) κ εμεινα χωρις περιοδο για 9 μηνες,ομως μετα για καποιο διαστημα ειχα σταθερο κυκλο ακριβως 30 ημερων.Θα δεις ομως οτι θα ρυθμιστει ο κυκλος σου κι ολα θα πανε καλα.Εδω θα ειμαστε κ συντομα θα ανοιξεις ποστ οπου θα μας ανακοινωνεις τα ευχαριστα ;);) Ομως το πιο σημαντικο ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως σου λέει και η sofitsa το πιο σημαντικό είναι να μην αγχώνεσαι καλό μου!!!! Πιό μεγάλο κακό κάνει το άγχος.....φυσικά και έχουμε πολύ οικειότητα με την κουμπάρα μου και θα την ρωτήσω τί χάπια πήρε, ξέρω σίγουρα ότι κατά διαστήματα κάνει θεραπεία με αντισυλληπτικά αλλά και στην δική της περίπτωση το άγχος της έκανε μεγαλύτερη ζημιά, έκανε την κόρη της και μετά που χαλάρωσε και δεν την απασχολούσε αν θα κάνει άλλο παιδί τους έπιασε στον ύπνο ο μικρός και μάλιστα χωρίς να έχει προηγηθεί θεραπεία για τις πολυκυστικές....δηλαδή έμεινε έγκυος ενώ είχε πολυκυστικές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπεροχα τα νεα σας κοριτσακια μου....θα περιμενω να μου πεις τα νεα απο την κουμπαρα συντομα...ελπιζω συντομα ναχουμε ολες ευχαριστα κ να μαστε ακομα πιο ευτυχισμενες!!!!! καλο μας βραδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry που θα στο πω ωμα αλλα η ερωτηση σου ειναι χαζη!!!

Να σου πω τη δικη μου ιστορια για να σταματησεις να αμφιβαλεις...

Απο τα 15 παιρνω αντισυλληπτικα, τωρα φαντασου οτι ειμαι 28 κ τα εκοψα 1,5 χρονο πριν...Περιοδο πιο πριν ειχα μια φορα μπορει κ στο εξαμηνο... Καποια στιγμη γυρω στα 18 που ανοιξε ενας ορμονολογος ιατρειο στην περιοχη μας, γυρισε κ μου ειπε ωμα κοφτα οτι παιδια φυσιολογικα δε θα μπορεσω να κανω, αλλα τι πειραζει αφου υπαρχει κ η μεθοδος της εξωσωματικης...τρελη απογοητευση εγω...

Οταν τα Χριστουγεννα του 2009 αποφασισαμε με τον αντρα μου να μπουμε στη διαδικασια να κανουμε ενα παιδακι, εγω ειχα τρελο αγχος γιατι δεν ηξερα αν θα μπορουσα...Το Γεναρη μου ηρθε περιοδος κανονικα, το ιδιο κ το Φλεβαρη...Το Μαρτη επειδη επρεπε να παρω αντιβιωση, λογω ιγμοριτιδας και μου ειχε πει η γιατρος να μη κανω καμια προσπαθεια εκεινο το μηνα... Παει κ ο Μαρτης... Ετσι αποφασισαμε με τον αντρα μου να το αφησουμε για μετα το καλοκαιρι... Ε σε πληροφορω οτι στις 10 Μαιου εμαθα οτι ειμαι εγκυος...Χωρις προσπαθεια κ το πιο σημαντικο...χωρις αγχος... Δεν το πιστευα!!! Τωρα η κορουλα ειναι 5 μηνων κ εγω η πιο ευτυχισμενη γυναικα του κοσμου...

Μη το βαζεις στο μυαλο σου...Ολα θα γινουν αρκει να εχεις υπομονη!!! Σου ευχομαι συντομα να κρατας ενα θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μινι μου τελεια η ιστορια σου κ δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου!Πρεπει καποια στιγμη ολες μας να συνειδητοποιησουμε οτι ανασταλτικος παραγοντας δεν ειναι καμια παθηση που θεραπευεται αλλα ΜΟΝΟ το αγχος.Κ Elbar απ'οσο βλεπω κ απο τα ποστ που εχεις ανοιξει,εχεις αγχωθει πολυ κοριτσακι μου κ δε βγαινει τιποτα ετσι.

Ασχετο αλλα στο 3ο μηνα της εγκυμοσυνης μου εκανα εξετασεις κ βγηκαν θετικες σε κυτταρομεγαλοιο...Ο,τι χειροτερο καθως οι πιθανοτητες να μη περασει στο εμβρυο ειναι ελαχιστες κ πρεπει να γινει αμεσα διακοπη κυησης.Πηγα σε αλλο γιατρο εκανα επαναληπτικες αμεσως,μιλησα κ με το ινστιτουτο Παστερ κ στις 5 μερες που εκαναν να βγουν τα αποτελεσματα συνεχισα φυσιολογικοτατα τη ζωη μου σα να μη συνεβαινε τιποτα.Δεν το συζητησα καθολου,ειλικρινα δεν αγχωθηκα ουτε λεπτο γιατι σκεφτηκα οτι κ να το εχω δεν μπορω πια να κανω κατι γι αυτο οποτε δεν αξιζε αγχος κ στενοχωρια κ εβλεπα τον αντρα μου κ τους γονεις μου να τους τρωει το αγχος.Περιττο να σου πω οτι οταν βγηκαν τα αποτελεσματα (3 επαναληψεις εκανα) ηταν ολα πεντακαθαρα κ απλα ειχε γινει λαθος :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ξερω...θεοχαζη ειναι... απλα η δικη μου επριπτωση ισως ειναι πιο συνθετη...εγω χρειαζεται να φτιαξω τον κυκλο κ την ωορηξια μου γι αυτο παιρνω τα χαπακια...ευχομαι συντομα να χω κ εγω θετικα αποτελεσματα...παντως πολυ ακλα εκανες κ μου τα πες λιγο χυμα..μου χρειαζοταν...φιλια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως σου υποσχέθηκα ρώτησα την κουμπάρα μου να μου πεί τί χάπια έπαιρνε για τις πολυκυστικές.....μου είπε ότι δεν θυμάται τί έπαιρνε (έχουν περάσει 13-14 χρόνια από τότε) αλλά μου τόνισε ότι πήρε άπειρα αντισυλληπτικά και διάφορα άλλα χαπάκια (άλλαξε κάμποσες θεραπείες γι'αυτό και δεν θυμάται τί έπαιρνε)......το σημαντικό όμως είναι ότι έκανε δύο παιδιά (και τί παιδιά....θηρία) και όπως σου είπα και χθές το δεύτερο χωρίς καν προσπάθεια και με τις ωοθήκες φουλ κύστες!!!!! Κι εκείνη αδιαθετούσε μόνο τους μισούς μήνες του χρόνου......χαλάρωσε και μην βάζεις στο μυαλό σου σκέψεις που μόνο κακό στην ψυχολογία σου κάνουν!!!!!!! Παιδάκια θα κάνεις όσα θες!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΚΛΟ Κ ΕΙΧΑ Κ ΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΘΕ 40 Κ 50 ΜΕΡΕΣ Κ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ...ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΤΙ ΤΕΣΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΑΙΤ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛ.ΤΙΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΝ ΠΟΡΤΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ.ΜΠΕΣ Κ ΔΕΣ ΗΟΜΕ ΤΕΣΤ ΕΧΕΙ Κ ΤΕΣΤ ΟΩΡΗΞΙΑΣ Κ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ.Κ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...