Μετάβαση σε περιεχόμενο

αγορομανες τα φωτα σας παρακαλω...


Recommended Posts

γεια σας!!!!ειμαι μαμα ενος αγοριου σχεδον 2 μηνων και θα ηθελα να μαθω αν σας ειχε πει η παιδιατρος να αγγιζεται το πουλακι του μωρου σας... εμενα χθες μου ειπε πως απο τον 3 μηνα και μετα θα μου δειξει πως να το κατεβαζω....... θα ηθελα μανουλες με μεγαλυτερα παιδια που δεν παρουσιασαν προβλημα φιμωσεις να μου πουν πως χειριστηκαν το θεμα.ευχαριστο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φιλη μου...εγω εχω ενα γιο που ειναι τωρα 4 ετων..ακου να σου πω εμεις τι καναμε...μολις γεννηθηκε και τον εφερα σπιτι η γιατρος μας,μας ειπε να κανουμε κατω το πουλακι του πολυ μαλακα και να το καθαριζουμε με φυσιολογικο ορο γιατι εχει ενα τυπο σμιγματος που βγαζει και επειδη οταν το κανεις προς τα κατω καποιες φορες κανει ενα τυπο "ραγαδας"πρεπει οταν το κανει αυτο να βαζεις μια κρεμουλα απο το φαμρακειο την ΦΟΥΣΕΝΤΙΝ αμα θυμαμαι καλα που ειναι αντιβιοτικη για να μην μολυνθει..οπως σου ειπα εμεις το ξεκινησαμε αμεσως και ετσι ποτε δεν εκανε προβλημα το παιδακι μας ενω φιλες μου που το κανανε μετα τους 6 μηνες το παιδι ποναγε και δεν ηταν τοσο μαλακο το πετσακι πλεον οπως στην αρχη για να το κατεβζουν και εβγαζε αιμα και τελικα το εκοψαν.Τωρα ειμαι εγκυος σε κοριτσι και δεν εχει τετοιου ειδους πραγματα ελπιζω αλλα σε φιλες μου που ειναι εγκυος με αγορια τους εχω πει πως γνωμη μου ειναι να το κανουν απο την αρχη.Εμεις ετσι καναμε και πηγαν ολα καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtoyli εμενα ο γιατρος μου εχει ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΡΗΤΑ να πλησιαζω εκεινη την περιοχη!!! οταν ερθει η καταλληλη στιγμη θα κανει οτι πρεπει ο ιδιος ο γιατρος...

αλλα μαλλον και σε αυτο το θεμα οπως τοοοσα αλλα, οι παιδιατροι δε συμφωνουν ολοι μεταξυ τους :?:? . οσες γνωστες μου εχουν γιους παντως καμια δεν το εχει πειραξει... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω 3 αγορια και σε ολα απο 4 μηνων περιπου δεν θυμαμαι τωρα ακριβως ο παιδιατρος ειπε να κατεβαζω καθε μερα το πετσακι προς τα κατω μεσα στο μπανιο στο νερο. Την πρωτη φορα το εκανε ο γιατρος για να δει αν κατεβαινει και μετα το καναμε εμεις και καθε φορα που τα εβλεπε το κοιταζε και αυτη και ετσι δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα με φιμωση. Η φιμωση σημβαινει οταν δεν κανεις συτη την διαδικασια και χρειαζεται τις περισσοτερες φορες χειρουργειο μετα για να ανοιξει. Περα βεβαια απο αυτο το θεμα της φιμωσης ειναι και θεμα υγιεινης. Πρεπει καθε μερα να κατεβαινει και να πλενετε γιατι και μυριζει απο τα τσισακια και μπορει να παθει καποια λοιμωξη. Δεν καταλαβαινω τους γιατρους οι οποιοι δεν αφινουν ή δεν ενημερρωνουν τους γονεις πως να το κανουν. Ειναι πολυ απλο γιατι να μπεις μετα σε αλλες περιπετεις. Τωρα οι μεγαλοι ειναι 5 χρονων και τους εχει γινει βιωμα καθε μερα στο μπανιο να το πλενουν κατεβαζοντας το πετσακι μονοι τους. καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω κι εγω ενα αγορακι 5,5 μηνων και η παιδιατρος μου ειναι πολυ αυστηρη στο θεμα αυτο:μια φορα καθε μερα -κυριως μετα το μπανιο του-να κατεβαζω το πετσακι προς τα κατω και να καθαριζω το πουλακι του με αποστειρωμενη γαζα..η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι λιγο μηπως κανω καποια ζημια,αλλα πρεπει να το κανουμε και για λογους υγιεινης,αλλα και για τυχον φιμωση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κοπελια να σου ζησει ο μπομπιρασ ;)

εγω καθε μερα στο μπανακι τουσ το κατεβαζα λιγο θα το καταλαβεισ ποσο απο μονη σου ...τοσο οστε να μηνποναει το μωρο ισα που να βλεπεισ το κεφαλι οσο μεγαλωνει λιγο περισσοτερο δλδ απο το χρονο κ μετα θα το δεισ κ απο το γιατρο ποσο ;)

μην ανχονεσε με καθημερινο μπανακι δεν θα παθει τπτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει ο κουκλος σου!!

λοιπον!εμενα ο παιδιατρος μου ειχε απαγορευσει να κανω οποιαδηποτε κινηση!κ ευτυχως τον ακουσα!λιγο πριν τους 10 μηνες,δε θυμαμαι καλα,το κατεβασε εκεινος,ο γιος μου δεν πονεσε ΚΑΘΟΛΟΥ,κρεμες δε βαλαμε ποτε για πονους ,τσουξιμο κ τα σχετικα την περιοχη,κ απο τοτε μια φορα στο μπανιο του του το κατεβαω προσεχτικα κ ριχνω νερακι..

καθε φορα που παμε,το ελεγχει κ ο παιδιατρος για τυχον προβληματακια,αλλα ποτε δεν υπηρξε κατι!

εχω ακουσει περιπτωση κοπελας που ο παιδιατρος κατεβασε το πετσακι στον 3 μηνων γιο της κ το μωρο σπαραξε απο το κλαμμα κ ηταν για πολυ καιρο με κρεμουλες για να ανακουφιστει απο τον πονο που ενιωθε.. :(

προφανως υπαρχει διασταση αποψεων των παιδιατρων στο θεμα αυτο..αν εμπιστευεσαι τον παιδιατρο σου,κανε αυτο που σου λεει!

φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kai apo mena kai h dikh moy paidiatros moy exei pei na mhn to katebazo ego bebea otan kanoyme to mpanaki mas to katebazo oso paei kai ton katharizo..kathe mhna poy pame gia emboliakia ton koitazei kai einai mia xara leei opote no pro...aaa tvra eimaste sxedon 7mhnon...na xairesai to antraki soy :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!!! οπως και σε πολλα αλλα θεματα οι γνωμες των γιατρων διαφερουν....λεω να εμπιστευτω την δικια μου και να το κατεβαζω οσο μπορω δηλαδη απο τον 3ο μηνα και μετα.με τον αδερφο μου εχω 13 χρονια διαφορα και τοτε η παιδιατρος ειχε πει στη μαμα μου να το κατεβαζει και ο αδερφος μου δεν ειχε κανενα προβλημα! φιλια σε ολες και να χαιρεστε τα αντρακια σας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παιδίατρος μας είπε να μην το πειράζουμε και δυστυχώς τον άκουσα :(:(:( ..Τώρα το παιδί είναι 26 μηνών και το πουλάκι του είναι πάαααρα πολύ κλειστό. Ίσα που ανοίγει μια τρυπούλα μικρή..Επισκεφτήκαμε παιδοχειρουργό και μας είπε ότι όταν το παιδί κόψει την πάνα θα μας δώσει μια κρέμα για θεραπεία. Στο 90% των περιπτώσεων λέει ανοίγει το πουλάκι με την κρέμα και ένα 10% χρειάζεται επέμβαση :(:(:( Μακάρι να μη χρειαστούμε επέμβαση..Το περίεργο είναι ότι Ο ΙΔΙΟΣ γιατρός πριν 15 χρόνια είπε στην αδερφή μου να κατεβάζει το πουλάκι του γιου της :shock::shock::shock: ..Οι γνώμες διίστανται ακόμα και από τον ίδιο γιατρό :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtouli οπως ειδες οι γνωμες δυιστανται,εγω εχω τρια αγορακια και μου ειχε πει η παιδιατρος μας να μην το πειραζω στη αρχη περιπου στα δυο χρονια το ανοιγει πρωτα αυτη χωρις πονους και κλαματα ομως και στα τρια εγινε τελειως ανωδυνα και μετα το κατεβαζουμε εμεις στο μπανακι,στον μικρο μου επειδη ειχε περασει μια ουρωλοιμωξη το ανοιξαμε λιγο πιο νωρις,και απο τοτε το ανοιγω εγω στο μπανιο και ολα καλα,τα μεγαλα μου πλεον το ανοιγουν μονα τους μετα απο την επιβλεψη μου βεβαια οταν κανουν μπανιο,παντως θελει μεγαλη προσοχη και δεν πρεπει να το αμελησεις,τωρα για το μικρο σου νομιζω ειναι πολυ νωρις ακομα για να το πειραξεις αλλα σιγουρα πρεπει να εμπιστευτεις τον γιατρο σου ξερει καλυτερα απο εμας σιγουρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το περίεργο είναι ότι Ο ΙΔΙΟΣ γιατρός πριν 15 χρόνια είπε στην αδερφή μου να κατεβάζει το πουλάκι του γιου της :shock::shock::shock: ..Οι γνώμες διίστανται ακόμα και από τον ίδιο γιατρό :lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol: ο δικός σας είναι περίπτωση δλδ :roll::roll::roll::roll: ......εκτός και ο άνθρωπος στο μεταξύ πήγε σε σεμινάρια και ενημερώθηκε και έτσι άλλαξε γνώμη :roll::roll::roll: ....μόνο αυτό μπορώ να σκεφθώ.....εύχομαι να είναι όλα καλά για τον δικό σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

γεια σας κοριτσακια μου!!! επαναφερω το θεμα που με καιει.... γιναμε 19 μηνων πια και ακομα δεν εχει κατεβει το πετσακι ουτε μεχρι την μεση.... η παιδιατρος ειπε λιγο πριν τα δυο να παμε σε παιδοχειρουργο να το κατεβασει ανωδυνα λεει... εγω του το κανω καθε βραδι στο μπανιο αλλα δεν κατεβαινει παρα πολυ λιγο... μια φιλη μου της ειπε η παιδιατρος να βαζει βαζελινη και να το κατεβαζει και εχει φτασει στη μεση τωρα.... εσεις βαζατε κατι οταν το κατεβαζατε??? με εχει αγχοσει αυτο το θεμα.... :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι εμάς η παιδίατρος μας είχε πει όταν ήτανε πολύ μωρούλι ακόμη να του βάζω βαζελίνη μετά το μπανάκι αλλά να μην το πειράζω καθόλου!!!!!

Στην τελευταία μας επίσκεψη το άνοιξε εκείνη πολύύύύ απαλά και μας είπε πως όλα είναι μία χαρά!!!!

Τώρα τί να σου πω?????

Δεν το πειράζω πάντως..... και βαζελίνη βάζω όποτε θυμάμαι..... δεν το θεωρώ πλέον απαραίτητο.... ίσως και να κάνω λάθος μη σε πάρω στο λαιμό μου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις το κατεβαζαμε απο μωρα ελαχιστα -ισα ισα

ειμαστε 3ων τωρα και ειναι κολλημενο ελαχιστα περιπου ας πουμε 3 χιλιοστα το οποιο μας ειπε οτι δεν το πειραζουμε και καποια στιγμη οταν θα @@@@@@ κανουν τα αγοριστικα τος θα κατεβει και αυτο

του Στελιου του το ειχε κατεβασει ο χειρουργος ααυτα τα 3 χιλιοστα σε ενα χειροργειο που εκανε χρονιαρικο

αλλα ξανακολλησε και υπεφερε και μετεγχειρητικα ο κακομοιρουλης

εγω δεν θα ανυσηχουσα -πηγαινε τον και σε κανα χειρουργο - ο οποιος θεωρω εαν ειναι ιδιωτης 90% θα σου πει οτι θελει κατεβασμα - λεφτα βλεπεις

και κανεις οτι νομιζεις καλυτερο

εαν θες εχω χειρουργο και στο ΜΗΤΕΡΑ και στο ΠΑΙΔΩΝ

εμεις μειναμε ευχαριστημενοι και με τους 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας!!! τελικα θα παμε σε χειρουργο να το κατεβασει... δεν γινετε λεει αλλιως η παιδιατρος μας... τωρα τι να πω... παμε και βλεπουμε αλλα δεν μπορω να τον ακουω να υποφερει ο καημενος...

Μαρκερ Κρητη ειμαι δυστυχως... οποτε δυσκολο για παιδων.και παλι ευχαριστω και να χαιρεστε τα παιδακια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

του μικρού μου το πουλακι ενω μου έιχε πεί ο γιατρος να του το κατεβάζω οταν τον κάνω μπανιο . δεν κατεβαινε με ευκολία και σε μια επίσκεψη στο παιδίατρο περίπου στους 5 μήνες οταν πήγαμνε για το εμβολιο του το είπα ,το είδε και με μια κίνηση αστραπή του το κατέβασε και εβγαλε λιγο αιμα!!! ολο το βραδυ δεν κοιμηθήκαμε γιατι ετσουζε ο γλυκούλης μου αλλα μετα ολα κομπλε είναι 4 τωρα και δεν εχουμε κανενα πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Θέτις Κ. με το καλό η βάπτιση! Πότε είναι;;  Τι ωραία θα είσαι εγκυούλα και νονά 😍 Πώς είσαι εσύ; Και πότε έχεις ραντεβού στο γιατρό;
    • Το ίδιο με πριν προς το παρόν καθε 3-4 βδομάδες παμε... Εγώ έχω πάρει και από τα δύο. Newborn και 1-3. Σε περίπτωση π βγει ψηλός 🤣 να είμαι προετοιμασμένη 
    • Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ πραγματικά. Καλή ανάρρωση και σωματική και ψυχική και όλα θα πάρουν το δρόμο τους προς το καλύτερο να είσαι σίγουρη. Στην τελευταία μου αποβολή η γιατρός με έστειλε να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλία. Έχεις κάνει αντίστοιχες εξετάσεις; 
    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...