Μετάβαση σε περιεχόμενο

"ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΟΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ Νο 12 !!!"


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα. Δεν έχω καλή ψυχολογία και φοβάμαι ότι θα σας ρίξω κι εσάς...Από όσο κατάφερα λίγο να διαβάσω εδώ μιλάτε για εξωσωματική. Προχθές μάθαμε για την ολιγοσπερμία του άντρα μου και δεν μπορώ να συνέρθω ούτε κι εγώ ούτε κι εκείνος. Ήρθα δουλειά να ξεχαστώ αλλά μάταια... :cry::cry::cry::cry: Δεν ξέρουμε ούτε από απου να ξεκινήσουμε ούτε που να απευθυνθούμε. Πήγαμε σε ουρολόγο μας, έκανε υπέρηχο, όλα οκ, μας είπε να επαναλάβει το σπερμοδιάγραμμα σε 2-3 εβδομάδες και να κάνει κάτι ορμονικές. Εμένα ο κύκλος μου είναι 30-35 μέρες (ψιλοασταθής). Το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να είναι λάθος; Το έκανα σε ένα απλό συνοικιακό μικροβιολογικό. Δεν ξέρω τι να κάνω! Θα εκτιμούσαμε όποια από εσάς μπορούσε να με διαφωτίσει λίγο και ακόμα και με ένα πμ να μου έστελνε κάποια στοιχεία για το κέντρο εξωσωματικής που έχει απευθυνθεί ή ακόμα και το γυναικολόγο της. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μελαγχολικό μου post.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια σας παρακαλω τα φωτα σας!!!!!!!!!

Δεν περασα απο την επιτροπη του ΙΚΑ για τα φαρμακα.

Εχει καμια αναλογη εμπειρια?

Θα μπορουν να μου τα γραψουν με καποιο τροπο?

LIL Καλημερα,

για ποιον ομως λογο σε απερριψαν? Για να δουμε τι ελπιδες εχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. Δεν έχω καλή ψυχολογία και φοβάμαι ότι θα σας ρίξω κι εσάς...Από όσο κατάφερα λίγο να διαβάσω εδώ μιλάτε για εξωσωματική. Προχθές μάθαμε για την ολιγοσπερμία του άντρα μου και δεν μπορώ να συνέρθω ούτε κι εγώ ούτε κι εκείνος. Ήρθα δουλειά να ξεχαστώ αλλά μάταια... :cry::cry::cry::cry: Δεν ξέρουμε ούτε από απου να ξεκινήσουμε ούτε που να απευθυνθούμε. Πήγαμε σε ουρολόγο μας, έκανε υπέρηχο, όλα οκ, μας είπε να επαναλάβει το σπερμοδιάγραμμα σε 2-3 εβδομάδες και να κάνει κάτι ορμονικές. Εμένα ο κύκλος μου είναι 30-35 μέρες (ψιλοασταθής). Το σπερμοδιάγραμμα μπορεί να είναι λάθος; Το έκανα σε ένα απλό συνοικιακό μικροβιολογικό. Δεν ξέρω τι να κάνω! Θα εκτιμούσαμε όποια από εσάς μπορούσε να με διαφωτίσει λίγο και ακόμα και με ένα πμ να μου έστελνε κάποια στοιχεία για το κέντρο εξωσωματικής που έχει απευθυνθεί ή ακόμα και το γυναικολόγο της. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μελαγχολικό μου post.

Diaz ,ολα αντιμετωπιζονται κ ολα διορθωνονται.Για να ξεκινησεις απο καπου θα ελεγα να επεναλαβετε την εξεταση σε λιγες μερες με αποχη καμια 3-4 μερες, σε καποιο αλλο κεντρο ή μπορειτε να πατε κ στο Αρεταιειο (τηλ.2107286287) κ να ζητησετε εκτος απο αναλυση κ καλλιεργεια.Παντως μηνα με το μηνα, διαφοροποιουντε τα σπερμο/τα.Αν τα πραγματα δεν αλλαξουν θα του χορηγησουν καποια θεραπεια,βιταμινες κατι τελος παντων κ θα το ξεπερασετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα!!!!!λιλ για ποιο λογο σε απεριψαν??????

στρουμφ και εμενα τοτε μου ειχε πει να τρωω γαλακτοκομικα ,ψαρι, και κρεας!!!! ειναι λογικο να νιωθεις περιεργα....φτανεις στο στοχο σου πιστη να εχεις!!!!!!

diaz μην απογοητευεσε .....προσπαθησε ο αντρας σου να τρωει υγειηνα!!!!!και αν ειναι λιγο παχουλουλης να παει σε διατροφολογο ολα παιζουν ρολο !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια μου, γραφουν στο βιβλιαριο ....

...μαλλον για ενδωμητριωση και λοιπων παραγοντων... θεραπεια και επανεξεταση .

Τωρα επειδη εμπιστευομαι πολυ το γιατρο μου, αν θεωρουσε οτι με τη θεραπεια θα ειχα λυσει το προβλημα μου θα μου το ειχε πει ειδη.Εκεινος με γνωριζει καλυτερα.Αφηστε που εχω ρωτησει και αλλους δυο.Μονο η επιτροπη μου ειπε για θεραπεια και οτι αφου ειμαι 35 εχω πολλα χρονια μπροστο μου για προσπαθειες... :twisted::twisted:

Επειδη εχουν γραψει ετσι στο βιβλιαριο μου και φενεται το (οχι) της επιτροπης, θα μπορω με καποιο τροπο να τα παρω? Η' αν θα μου τα εγραφε τωρα ενας απλως γυναικολογος του ικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλα του γάμου δύσκολα! το ξέρετε αυτό;

Λιλ ο γιατρός σου δεν έχει κανέναν γνωστό στο ΙΚΑ να σε βοηθήσει; γιατί τελικά χωρίς "σπρώξιμο" δεν κάνεις πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lil τι φαρμακα ειναι?????νομιζω οτι τα gonal δεν γραφονται!!!!!!!!!!αλλα ρωτησε καπου σιγουρα!!!!!

Λιακι τι εννοεις , τα φαρμακα που μου εγραψε η επιτροπη η΄΄ τα φαρμακα της εξωσωματικης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλα του γάμου δύσκολα! το ξέρετε αυτό;

Λιλ ο γιατρός σου δεν έχει κανέναν γνωστό στο ΙΚΑ να σε βοηθήσει; γιατί τελικά χωρίς "σπρώξιμο" δεν κάνεις πολλά...

Μελι μου σημερα στις 6 εχουμε ραντεβου και θα τα συζητησουμε , δεν ξερω...και δεν περναει η ωρα...

Πανω που ελεγα ρε κοριτσια οτι εχουμε μπει σε σειρα και ειχα ηρεμησει,και εχω ειδη ξεκινησει και με τα αντισυλληπτικα, τωρα εχω πεσει παλι με ολα αυτα :cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιλ καλημερούλα!

Σε ποιό κέντρο είναι ο γιατρός σου? Αθήνα?

Ρώτησε τον αν έχει κάποιο γνωστό γιατρό στο ΙΚΑ ή αν θα σου έφταναν τα φάρμακα να έγραφε σπερματέγχυνση αντι για θεραπεία και προσπάθεια εξωσωματικής.

όλα του γάμου δύσκολα! το ξέρετε αυτό;

Λιλ ο γιατρός σου δεν έχει κανέναν γνωστό στο ΙΚΑ να σε βοηθήσει; γιατί τελικά χωρίς "σπρώξιμο" δεν κάνεις πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diaz ,ολα αντιμετωπιζονται κ ολα διορθωνονται.Για να ξεκινησεις απο καπου θα ελεγα να επεναλαβετε την εξεταση σε λιγες μερες με αποχη καμια 3-4 μερες, σε καποιο αλλο κεντρο ή μπορειτε να πατε κ στο Αρεταιειο (τηλ.2107286287) κ να ζητησετε εκτος απο αναλυση κ καλλιεργεια.Παντως μηνα με το μηνα, διαφοροποιουντε τα σπερμο/τα.Αν τα πραγματα δεν αλλαξουν θα του χορηγησουν καποια θεραπεια,βιταμινες κατι τελος παντων κ θα το ξεπερασετε!

Σε ευχαριστώ και πάλι. Θα το επαναλάβουμε σε 2-3 εβδομάδες και του πηρα και ενα πολυβιταμινουχο σκευασμα να παιρνει γιατι ενω ειναι αδυνατος, δεν πινει (μονο καφέδες), δεν καπνιζει και τρώμε σπιτικο φαγητο, η διατροφή του δεν περιλαμβάνει καθόλου φρούτα! Το 1ο σπερμοδιαγραμμα το κάναμε σε ενα συνοικιακο μικροβιολογικο με 2 μερες και 6 ώρες αποχή (ούτε 2 μιση). Δεν ξέρω αν παιζει ρόλο... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λιλ καλημερούλα!

Σε ποιό κέντρο είναι ο γιατρός σου? Αθήνα?

Ρώτησε τον αν έχει κάποιο γνωστό γιατρό στο ΙΚΑ ή αν θα σου έφταναν τα φάρμακα να έγραφε σπερματέγχυνση αντι για θεραπεία και προσπάθεια εξωσωματικής.

Στρουμφακι μου , ο γιατρος μου ειναι στον πυργο Αθηνων.

Ναι κοριτσια μου , θα τα βαλουμε κατω να δουμε τι μπορει να βγει...

Ειμαι πολυ αγανακτησμενη , και μετα μιλαμε για υπογονημοτητα στην Ελλαδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mην ανησυχεις!

Θα πατε στο γιατρό και όλα καλά θα πάνε, θα βρεθεί λύση αποκλείεται να μην γίνεται τίποτα. Τι στο καλό πια μωρέ, δεν θα ξέρουν κιόλας.

Εγώ είμαι στη δουλειά, έχουμε και μια κοπέλα εγκυος εδώ και όλες πετάνε σπόντες.

Έλεος και υπομονή πλέον.

Τί να πω!!

Όλα καλά όμως!!! Όλα καλά!!!Δεν μπορούν όλοι να ναι στην θέση μας......

Στρουμφακι μου , ο γιατρος μου ειναι στον πυργο Αθηνων.

Ναι κοριτσια μου , θα τα βαλουμε κατω να δουμε τι μπορει να βγει...

Ειμαι πολυ αγανακτησμενη , και μετα μιλαμε για υπογονημοτητα στην Ελλαδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax stroumf auto k mena polu mou tin spaei!!oloi na se rotane pote tha kaneis paidaki???ego tous apantousa opote thelei o theos!!!

lil ego den mporo katholou na se boithiso..eimai asxeti giati meno germania!edo meta ta 25 sou plironoun 3 eksosomatikes alla tis mises!!k ta misa farmaka!eixame dosei 500€!!

diaz k emeis to idio problima exoume!min stenaxoriesai omos giati oti k na ginei apo ton antra mporoun na paroun sperma!na epanalabei to spermodiagramma k na min kanei mpanio me zesto nero,na troei karudia k frouta k polu simantiko rolo paizei to agxos,to tsigaro k to alkool!!!emas mas eixan dosei na bazei ena spei apo tin muti k ton boithise!!

lia mou k esu dose polla polla filia sto mpempe k polles agkalitses!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

a stroumfaki kalo einai na perneis fulliko oksi...etsi nomizo oti legete!!!einai polu simantiko na exeis megali posotita idi ston organismo sou prin na mineis egkuos!!!k fusika oxi salates apo ekso k oxi omo kreas!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ax stroumf auto k mena polu mou tin spaei!!oloi na se rotane pote tha kaneis paidaki???ego tous apantousa opote thelei o theos!!!

lil ego den mporo katholou na se boithiso..eimai asxeti giati meno germania!edo meta ta 25 sou plironoun 3 eksosomatikes alla tis mises!!k ta misa farmaka!eixame dosei 500€!!

diaz k emeis to idio problima exoume!min stenaxoriesai omos giati oti k na ginei apo ton antra mporoun na paroun sperma!na epanalabei to spermodiagramma k na min kanei mpanio me zesto nero,na troei karudia k frouta k polu simantiko rolo paizei to agxos,to tsigaro k to alkool!!!emas mas eixan dosei na bazei ena spei apo tin muti k ton boithise!!

lia mou k esu dose polla polla filia sto mpempe k polles agkalitses!

Μariaaaa ,σου 'ρχομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ειναι χωρα αυτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ενα παιδακι ζητησα!!!!!!!!!!!!!!!

Τους πληρωνω καθε μηνα τοσα λεφτα!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια μου, γραφουν στο βιβλιαριο ....

...μαλλον για ενδωμητριωση και λοιπων παραγοντων... θεραπεια και επανεξεταση .

Τωρα επειδη εμπιστευομαι πολυ το γιατρο μου, αν θεωρουσε οτι με τη θεραπεια θα ειχα λυσει το προβλημα μου θα μου το ειχε πει ειδη.Εκεινος με γνωριζει καλυτερα.Αφηστε που εχω ρωτησει και αλλους δυο.Μονο η επιτροπη μου ειπε για θεραπεια και οτι αφου ειμαι 35 εχω πολλα χρονια μπροστο μου για προσπαθειες... :twisted::twisted:

Επειδη εχουν γραψει ετσι στο βιβλιαριο μου και φενεται το (οχι) της επιτροπης, θα μπορω με καποιο τροπο να τα παρω? Η' αν θα μου τα εγραφε τωρα ενας απλως γυναικολογος του ικα?

εκανες υστεροσκοπηση,λαπαροσκοπηση ή σαλπιγγογραφια?Ειναι διαβατες οι σαλπιγγες σου? Την ενδομητριωση που τη διαβασαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι nikol μου δεν εχω κανει λαπαροσκοπηση πιθανολογουν.Στη σαλπιγγογραφια ναι ειναι βατες,αλλα φαινονταν και κατι αλλα που μου απεκλειαν τη φυσιολογικη συλληψη, και οτι αφου δεν φευγει ειναι ενδωμητριωση. Αρα αυτο φταιει. Θα κανεις θεραπεια. Ετσι στεγνα. Οχι εξωσωματικη.Λες και οι τρεις γιατροι που με εχουν και με εχουν δει κανουν λαθος.Ειναι οι μονοι που μου ειπαν για θεραπεια! Ειδαν την κυστη στο υπερρηχογραφημα που τους πηγα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι nikol μου δεν εχω κανει λαπαροσκοπηση πιθανολογουν.Στη σαλπιγγογραφια ναι ειναι βατες,αλλα φαινονταν και κατι αλλα που μου απεκλειαν τη φυσιολογικη συλληψη, και οτι αφου δεν φευγει ειναι ενδωμητριωση.Ειδαν την κυστη στο υπερρηχογραφημα που τους πηγα...

και θεωρησαν οτι αυτο ειναι τελικα ενδομητριωση!!τι να πω! ο γιτρος μου που ειχε δει κατι στον υπερηχο, που τους μπερδευει καμια φορα απ'οτι ειπε ,με ενδομητριωση μου ζητησε να με δει συγκεκριμενη μερα για να δει αν ειχε φυγει.Τελικα δεν ηταν τιποτα.Εχω κανει ομως κ διαγνωστικη λαπαροσκοπηση το 2008, εκει φαινονται σχεδον ολα, καλα αυτοι απο τη κυστη που ειδαν την διεγνωσαν ενδομητριωση???? ρωτα το γιατρο σου ποια φαρμακα ειναι να παρεις , να δεις αν μπορεις να τις περασεις ως προκληση ;)

Εμενα μου ειπε να κανω τη Δευτερα μια οιστραδιολη κ πηγα να τη γραψω στο ικα κ αρχισε κ μου ελεγε τα δικα του ο γιατρος του ικα,γιατι σου ειπε να την κανεις κ εγω κανω σπερ/σεις 15 χρονια κ δε χρειαζεται κτλ κτλ... κ δε θα στη ξαναγραψω αλλη φορα κ τετοια, λες κ θα ξαναπαω σε αυτον...

Ασε μερικοι το παιξουν σαϊνια, αλλα σε βαρος δικο μας τελικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε νικολ μου, δεν μας φτανουν τα δικα μας, μας ταλαιπωρουν και αυτοι αδικα!!!

Σημερα θα μιλησω με το γιατρο μου και θα του το πω!!

Σε ευχαριστω γλυκια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια εμείς εχουμε ξεκινήσει σιγα σιγα κάνω και λίγο puregon μήπως πάρουμε περισσότερα απο ενα ωαρια στο φυσικό κύκλο και μαζί με τα 2 καταψυγμένα βάλω και 2 φρέσκα που θα πάει θα το τσακώσουμε το μπεμπε αυτη τη φορα.

Λίνα μου εμενα οι σαλπιγγες είναι υδροσάλπιγγες δηλαδη κλειστες και με υγρο το οποίο μαλλον μου εκανε και την 1η αποβολή στην 1η ivf αλλα σίγουρα μπορείς να τις κλεισεις χωρίς να τις βγαλεις εγω αυτο εκανα πηγαινε και σε αλλον και ρωτα να δεις.

Λιλ πολύ ευκολα βγάλατε το συμπερασμα της ενδωμητριωσης κάνε μια εξωσωματικούλα και θα μείνεις πανεύκολα εγκυος να το θυμάσαι...

Μαρια στην Γερμανία ε ; χαιρετισματα στην φιλεναδα μας την Μερκελ μας εχει σκίσει πές της αυτη και η παρέα της, όλο πληρωνουμε και όλο μας κόβουν θα γίνουμε Βουλγαρία θα πέσει πολύ πείνα το βλεπω΄ετσι οπως πανε. Αλλα τι σου λεω τώρα εσύ Ελληνιδαρα είσαι πολλα φιλια στην κοιλίτσα και στο μωρακι που ερχεται με το καλο.

Stroumf με το Καλοοο καλη επιτυχια μαλλον μαζί θα μάθουμε τις εγκυμοσύνες μας αχ τι καλα!

Πολλα φιλια σε όλες παω να ξαπλώσω γιατι η μικρή όλο το βραδυ με κλώτσαγε έχει αρχισει να ερχεται στο κρεβατι μας 2 μέρες τωρα και ειμαι κομματια.

Φιλια προσευχηθειται να κανω 2-3 ωαρια αχ Αγ. Ειρηνη Χρυσοβαλαντου σε παρακαλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia eyxomai se oles na pane ola kala . lia moy ei8ela na soy po oti sigkini8ika me tin istoria soy ontos itan ena 8ayma eyxomai na soy pane ola kala . oso gia ta farmaka koritsia einai poli diskolo na se perasei to ika ego tin proti fora ta plirosa ola to idio 8a kano kai tora stis 20 / 10 ksekinao alli mia prospa8ia kai eyxomai na pane kala . koritsia tin agia zoni poy mporo na tin vro kai to ladaki ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο λαμπρινη με το καλο να κανεις αυγουλακια!!! καλη επιτυχια και σε σενα και στην αννουλα και σε λιλ και στρουμφ και σε ολες!!! πολλα μωρακια ερχονται...

φφφφφφφφφουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μετα απο ολη αυτη την ταλαιπωρια που περασα με τις χαρτουρες ,κουραστηκα δεν αντεχω αλλο τα τρεχαματα και ξεκιναμε με το γιατρο μου σε λιγες μερες τις ενεσουλες επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τους βαρεθηκα τους αθλιους!!!Να τα βαλουν μην πω που!!!!!! :twisted:

Αρε Ελλαδα, βαζεις τα χερακια σου και βγαζεις τα ματακια σου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπέρα!!

Λίλ μου με το καλό ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!

Εμεις έχουμε ξεκινησει βέβαια είμαι αδιαθετη και λιγο είμαι κακοδιάθετη γιατί πονάει η κοιλιά μου.

Αννούλα, την Άγια Ζώνη της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου, μπορείς να την πάρεις από το Μοναστήρι της Αγίας στην Λυκόβρυση.

Εμείς παιδιά δεν μπορούμε να παμε στο Μοναστήρι αυτή την εβδομάδα γιατί είμαι αδιάθετη οποτε θα πάμε με το καλό την άλλη εβδομάδα να προσκυνήσουμε.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?????????????????????????

Twiggy moy SEYXARISTOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...