Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 10! Στην τελική ευθεία!


Recommended Posts

Γιελιζ μου εγω ειχα αποφασισει να πηγαινω στην παιδιατρο που ειχα απο παιδι.

Δεν κανει κατ'οικον επισκεψεις αλλα εχει πολιτικη μωρα μεχρι 6 μηνων να εχουν πρωταιρεοτητα και εχουν χωριστη αιθουσα αναμονης.

Την εμπιστευομαι σ επολλα θεματα σχετικα με την υγεια του παιδιου μου

Εμεις ειμαστε καλα..ο μικρος καλα..εδυνατησε λιγο..αλλα εγω με την αλλεργαι υποφερω..εχει και λευκες εδω γυρω και τα χνουδια τους με εχουν πεθανει στην κυριολεξια..

Εΰα μου αμα ειναι να συγχηζεσε..βρες αλλη γιατρο..ελεος δηλαδη!!!

περαστηκα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άννα μου καλή ξεκούραση!!ξαναπαρε το γιατρο και ξάπλωσε!

Γιελιζ μου τι κάνεις? Κι εγώ αυτό βγάζω από το στήθος ένα διαφανο υγρο που είναι σαν λαδι..Και μια σταγονα από το ένα και μια από τον άλλο.

Κι εγω ενημέρωσα τον παιδίατρο που θα έρθει στην κλινική να είναι σε επιφυλακή...Εμάς εδώ οι παιδίατροι δεν έρχονται στο σπίτι...πάμε εμείς!

Γεια σου Μαίρη μου!

Καλο μεσημέρι Γιελιζ και Μιχαέλα..

Μαχη με γεια ο καναπές...είσαι πολύ κοντά...με το καλό να έρθει το μωράκι σου...Εκανες ασκησουλες σήμερα? Τέλεια!!

Εφτιαξα ζελε φραουλας να έχω να δροσίζομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω. Ναι καναμε ασκησεις για το σωμα, κατι τεντωματα και τετοια. Και αναπνοες. Και μιλησαμε αρκετα. Την επομενη φορα θα πουμε για τον τοκετο.

Εμεις καταληξαμε σε παιδιατρο απο γνωστους που μας προτειναν αλλά θελουμε να κλεισουμε ενα ραντεβου να τον επισκεφτουμε πριν γεννησω. Στο νοσοκομειο θα εχει παιδιατρους αλλα ας εχουμε εμεις την γνωριμια γιατι μολις παμε στο σπιτι αν συμβει κατι να εχουμε το θαρρος να τον ειδοποιησουμε και να τον ενοχλησουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω ειμαι και εγω...Περασα εφιαλτιικα για μια ωρα.Με επιασε τρεμουλο,ετρεμα σαν το ψαρι και ταχυπαλμια.Πηρα την γιατρο μου και μου ειπε θα περασει σε μιση ωρα οπως και εγινε,σιγα σιγα περνουσε.Μου ειπε να παιρνω 2 ουτροτζεσταν αντι για ενα ανα 8ωρο.Προφανως για να κοψω το γιουτοπαρ αν δεν το αντεχω.Ηδη σκεφτομαι να μην το ξαναπαρω,δεν μπορω.Να δω πως θα παει με τα ουτροτζεσταν.Την υπνηλια την παλευω,το τρεμουλο με τιποτα...

Δεν τα πηρα μαζι κοριτσια,με 2,5 ωρες διαφορα τα πηρα αλλα και παλι ειχα ολα τα συμπτωματα μαζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου τα συμπτώματα δεν κρατάνε πολύ και θα δεις ότι με τον καιρό θα μειωθουν...Απλά στην αρχη μέχρι να συνηθισει ο οργανισμος σου ειναι πιο έντονο...Κατα την γνώμη μου το ουτροτζεσταν ειναι πιο πολύ για να κρατάει τον τράχηλο και για τα πονάκια...Τα γιουτοπαρ ειναι που κάνουν για τις συσπάσεις...

Η υπνηλία είναι από τα ουτροτζεσταν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μην τα σταματησεις απο μονη σου χωρις να σου πει ο γιατρος ομως. Καλυτερα συζητησε μηπως σου μειωσει την δοση ή σου το αλλαξει αυτος που ξερει καλυτερα αλλά μονη σου μην το σταματησεις.

Αλλα νομιζω απο αλλες κοπελλες που επαιρναν το συγκεκριμενο οτι το συνηθισε ο οργανισμος τους μετα και δεν ειχαν τετοια συμπτωματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω,δεν την παλευω να τα παιρνω και τα 2...Θα τα παιξει ο οργανισμος μου.Ηδη δεν νοιωθω καλα.Εκεινη δινει ουτροτζεσταν και μονο αν επιμενουν οι συσπασεις δινει γιουτοπαρ,αυτο καταλαβα.Αν με μισο με πιανουν τοσο εντονα συμπτωματα,φαντασου αν παρω και ολοκληρο...Εχω ηδη ταχυπαλμιες λογω θυροειδη.Θα δω,ισως την ξαναπαρω τηλ.το απογευμα γιατι δεν θελω να το συνεχισω.Τουλαχιστον να σταματησω το ενα απο τα 2.Και τα 2 μαζι δεν τα αντεχω... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήρθα και εγώω!!

Χρύσα μου και εγώ στον παιδίατρο που με πήγαιναν ήθελα να πάω αλλά έχει βγεί στη σύνταξη :(:(

Αχ τα χνούδια απο τις λεύκες μου έχουν σπάσει τα νεύρα!! Το μπαλκόνι είναι γεμάτο!!! :evil::evil::evil: Επίσης κολλάνε και στις σίτες και πολύ μου τη σπάνε!! Άσε που όποτε βγώ έξω νομίζω ότι κάτι περπατάει πάνω μου και αρχίζω να ξύνομαι!! :lol::lol::lol:

Υπομονή λοιπόν μέχρι να τελειώσουν!

Μαράκι ζελέ φράουλας διαβάζωω... μμμμμ!! Κακούργα!! Μου βάζεις ιδέες πάλι!!! :lol::lol::lol:

Νίκη συμφωνώ με τα κορίτσια! Μην σταματήσεις τα χάπια αν δεν μιλήσεις με τη γιατρό. Εγώ θα έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να τα συνηθίσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου κάνε υπομονή και σκέψου ότι είναι για το καλό του μωρού σου...Καμια μας δεν θέλει να παίρνει αυτά τα χάπια αλλά αν επιβάλλεται πρέπει να προσπαθούμε...Ειναι η πρώτη μέρα γι'αυτο είσαι έτσι..

Εγώ τα παίρνω από την 14η εβδ!!!! Στην κλινική που μου έβαζαν μεγάλες δόσεις ενδοφλέβια τα είχα παίξει..μέχρι και η φωνή μου έτρεμε...Τωρα εδώ και 1,5 βδομάδα μείωσα την δόση από 2 σε ένα και να σου πω την αλήθεια στην αρχή φοβόμουν πολύ γιατί αυτά τα χάπια μου έδιναν ασφάλεια...Τωρα λογικά σε 2-3 βδ. θα μου τα σταματήσει εντελώς...Υπομονή κορίτσι μου...

Γιελιζ μου...σου άρεσε η ιδέα του ζελε ε?? Τι να κάνω αφου προσπαθω να βρω λύσεις για να δροσίζομαι!! :lol: Αν είχα ζελε κεράσι θα έφτιαχνα και θα έβαζα και κεράσια μέσα...μιαμ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου επανηλθα!Ηρθε η νυφη μου με τα ανιψακια μου κ εξαφανιστηκα αποτομα πριν!

Τα χνουδια απο τις λευκες ειναι οντως εκνευριστικοτατα!Κ καλα τα μπαλκονια,αλλα λιγο να τολμησεις να ανοιξεις γεμιζει κ το σπιτι.Ελεος!!

Νικη μου μη παρεις καμια αποφαση μονη σου,ο,τι πει η γιατρος σου.Κ συμφωνω με το Μαρακι,κανε λιγη υπομονη,πιστευω ο οργανισμος θα συνηθισει κ τα συμπτωματα θα μειωθουν.

Τι ωραια τα κερασια!!!Ασχετο!!!Εχουμε κερασια στην αυλη μας κ πολυ παραγωγικη μαλιστα,κ περιμενω πως κ πως να γινουν!

Δε θυμαμαι τι αλλα γραψατε..Για φαγητο ομως που λετε,κι εμεις μαζεματα,αλλωστε στην κατασταση που ειμαι 2 μερες τωρα κ να ηθελα να μαγειρεψω θα μου ηταν αδυνατον.

Α!Γιεληζ μου για παιδιατρο που ρωτας κι εγω αυτη την απορια ειχα κ τελικα αφου ρωτησα κ κατεληξα σε εναν,πηγα εχθες κ τον βρηκα.Κ εμεινα κ πολυ ικανοποιημενη,γιατι κ τις πρωτες οδηγιες μου εδωσε κ μολις γεννησω θα ερθει σπιτι να δει τις μικρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι σ'ευχαριστω!Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα μου;Οτι μου ειπε να τα παιρνω και τα 2!Και φυσικα και τα 2 μου φερνουν παρενεργειες...Θα το συζητησω μαζι της,αν με καλυπτει το ενα γιατι να παιρνω και τα 2; :roll: Μου την εχει δωσει γιατι πριν αρχισουν αυτες οι παλιοσυσπασεις ημουν μια χαρα απο συμπτωματα!Δεν ειχα σχεδον τιποτα,ενοιωθα τελεια.Και τωρα.... :(

Εγινα γκρινιαρα σημερα και σας κουρασα..Σορρυ αλλα καπως μου ηρθε ολο αυτο ξαφνικα...Με ματιαξανε,ολοι μου ελεγαν τι καλα που ειμαι.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι προς τα πού πέφτει το σπίτι σου??? Αφου έχεις κερασια να σε επισκεφτώ!!! :lol::lol::lol:

Λετε να πρέπει να κλείσω κι εγώ ραντεβου στον παιδίατρο??Ηρθε και στην κλινική και με είδε...ειναι γνωστος μου..Μου απάντησε τότε σε κάποιες ερωτήσεις αλλά σίγουρα έχω κι άλλες!!!

Περιμένω να έρθει η κοπέλα να μου φέρει το κουτί για τα βλαστοκύτταρα και να μεταφερθω στο δωμάτιο στο κλιματιστικό...δεν αντέχω άλλο!! Το κλιματιστικό στο σαλόνι κάτι έπαθε και περιμένω να έρθουν να μου το φτιαξουν.

Νίκη μου μην απελπιζεσαι...ρωτησε την και ότι σου πει να το κανεις...εμείς εδώ είμαστε για να τα μοιραζόμαστε όλα... :YMHUG::-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι κεράσια έχω και εγώ στο ψυγείο γιαυτό σου λέω μου βάζεις ιδέες!!! :lol::lol::lol: Προχθές είχε έρθει ένας και πουλούσε κεράσια με το αυτοκίνητο.. όπως πήγε να στρίψει χτύπησε το αυτοκίνητο του κουνιάδου μου που ήταν παρκαρισμένο... είχε και μία ηλικία ο άνθρωπος και πανικοβλήθηκε γιατί δεν μπορούσε να βρεί την ασφάλεια του αυτοκινήτου και δεν ήξερε αν είχε λήξει κιόλας... και εγώ τον λυπήθηκα και πήρα 2 κιλά κεράσια :lol::lol::lol: τελικά δεν ήταν τόσο καλά... αλλά μέσα στο ζελέ μια χαρά θα φαγωθούν!! :lol::lol::lol::lol:

Καλώς τη συμπεθέρα!

Θα κάνω και εγώ το ίδιο με εσένα μάλλον...μόλις καταλήξουμε σε κάποιον θα πάμε να τον γνωρίσουμε...

Και εμείς έχουμε μία κερασιά στην αυλή η οποία φέτος αποφάσισε να κάνει κεράσια πρώτη φορά (μετά απο 4 χρόνια) και έχει πάνω 3 κεράσια!!! :lol::lol::lol:

Αλλά οι 4 βυσσινιές που έχουμε είναι τίγκα!!!

Νίκη μου υπομονή θέλει κοριτσάκι μου... μην πελαγώνεις με την πρώτη αναποδιά... και μην ξεχνάς ότι στην εγκυμοσύνη όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι! Εμάς δεν μας κούρασες καθόλου...το θέμα είναι να μην "ρίχνεις" τον εαυτό σου πιο πολύ! Η θετική σκέψη - αντιμετώπιση είναι το καλύτερο φάρμακο ;);););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν κανει να τρώμε συκωτάκια δυστηχως!! Ούτε τονοσαλάτα!!! Σνιφ..σνιφ..

Διοσα μου δεν εχω κανει!! Ο παλαιος μου γιατρος ηταν αντίθετος!! Θα ρωτήσω αυριο τον γυναικολόγο μου να δω τι θα μου πει!! Εσύ έκανες;

Ευάκι περαστικά σας!! Βρες καποια άλλη γιατρο να ηρεμήσεις!! Τι παει να πει είναι μακρια και δεν μπορει να ερθει!! Γιατρός είναι!!! Σας έδωσε εισπνοές;

merykal πρωτογαλα είναι!! Καλο είναι αυ το, αρκεί να μην το πειράζεις!! Αν δεις πως είναι πολύ βάλε επίθεμα!!

Συμφωνώ με την Σισυ, καλο είναι να βρείτε από τώρα παιδίατρο!! Να σιγουρευτείτε πως μπορει να ερθει σπιτι σε κάτι εκτακτο, πως στηρίζει τον θηλασμό, πως απανταει στο κινητο ανα πασα στιγμή κτλ!! Πχ θέλετε ο/η γιατρός σας να δινει ευκολα φάρμακα; Όλα αυτά είναι θεματάκια που πρεπει να σκεφτείτε για να βρειτε τον/την κατάλληλη παιδιατρο για τα μωράκια σας!!

Με γεια το πεντικιούρ!!

Μάχη με το καλο!!!!!! Πλησιάζει η ωρα!!!

Μπεμπουλινο εννοουσα αν κανει να τα παίρνεις συγχρόνως!! Απ’ οσο ξέρω στην αρχη της εγκυμοσυνης παιρνεις το ουτροσεστάν και στην συνέχεια το αντικατασταθείς με το γιουτοπαρ!! Δεν συνεχίζεις και τα δυο μαζι!!

Εμεις σε λιγο φευγουμε για Αθήνα!! Αυριο εχω το ντομπλερ το πρωι και το απογευμα ραντεβου με τον γυναικολόγο μου!!! Αντε να δω την πριγκιπισσα μου και να δουμε πως όλα πανε καλα με την τομη μου!!!

Μια φιλη μου ειπε πως αν θελω να θηλάσω πρεπει από τωρα να κοψω τις φράουλες!! Ηξερα πως στον θηλασμο δεν κανει, αλλα δεν ηξερα πως δεν επιτρεπονται για ένα διμηνο πριν γεννησω!! Ξερει καποια κατι σχετικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tωρα δεν ξερω ειλικρινα τι να σου πω. Ο καθε γιατρος ενεργει αλλιως, δηλαδη στην ιδια περιπτωση ο καθενας εχει δικια του αντιμετωπιση. Καλυτερα μιλησε μαζι της και θα κανει και αυτη οτι ειναι καλυτερο.

Γιελιζ εγω μερικες φορες νιωθω οτι με τσιμπανε ολα τα ζωιφια του κοσμου....πολυ σπαστικο...και με πιανει σαν αναφυλαξια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ! :YMHUG:

Μαρια,γιατι να κοψουμε τις φραουλες; :roll: Πωπω,και τρωω καθε μερα....

Δεν ξερω για τα χαπια,εμενα μου ειπε να τα παιρνω και τα 2 ,αλλα θα την ξαναρωτησω οπωσδηποτε!Δεν κανω πειραματα απο μονη μου,θα μιλησω μαζι της.

Εγω για παιδιατρο σκεφτομαι να καλεσω καποιον που εχει η κουμπαρα μου εδω και χρονια και μια φιλη μου.Και ειναι πολυ ευχαριστημενες.Μενει και κοντα στο σπιτι μου οποτε βολευει.Αν δω και δεν μου κανει θα τον αλλαξω.Αλλα δεν νομιζω να τον παρω απο πριν.Τι να του πω;Εσεις τι θα του πειτε; :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία μου εγώ έκανα την πρώτη δόση κορτιζόνης το Σάββατο που μας πέρασε και θα κάνω την επόμενη το Σάββατο πάλι.

Για τις φράουλες που λες πρώτη φορά το ακούω... :roll::roll::roll::roll:

Με το καλό το ντόπλερ αύριο, εύχομαι όλα να είναι τέλεια!!!

Μάχη και εσύ σαν και εμένα ε? :lol::lol::lol: Εδώ και μόνο που το συζητάμε με πιάνει φαγούρα!! :lol::lol::lol:

Νίκη λογικά θα του πώ ότι γεννάω σύντομα και να μου πεί ποιές πρέπει να είναι οι επόμενες κινήσεις μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια βασικα εχω χτες το βραδυ εφαγα τονοσαλατα.....δεν ηξερα οτι δεν κανει :?:?:? και φραουλες επισης....δεν ακουσα οτι δεν κανει για το θηλασμο :oops::oops:

ολα τα απαγορευμενα...

Νικη για τον παιδιατρο εμας η μαια στα μαθηματα μας ειπε να τον επισκεφτουμε απο πριν καλυτερα γιατι μολις παμε στο σπιτι μπορει να συμβει οτιδηποτε ή να εχουμε και κατι "χαζο" να ρωτησουμε να εχουμε λιγο το θαρρος να τον παρουμε να του πουμε "γεια σου ειμαι η ταδε".....ενω αν δεν τον βρουμε και θελουμε να τον παρουμε 3 η ωρα το βραδυ οσο να ΄ναι θα ειμαστε λιγο διστακτικες...και ειναι και το πρωτο παιδακι που υπαρχει αλλος φοβος....

Επισης μας ειπε σημερα η μαια οτι εαν εχουμε σκοπο να κανουμε επισκληριδιο σε φτ να μιλησουμε και με τον παιδιατρο μας να εχουμε τη γνωμη του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάχη μου με μία φορά που θα φάς τόνο δεν πειράζει!

Σωστή τη βρίσκω τη μαία στο θέμα του παιδιατρου... καλό είναι να έχουμε απο πρίν μια επαφή για να έχουμε θάρρος μετά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου εγω πηγα κ του ειπα οτι ειμαι η ταδε,εχω διδυμ,γενναω σε λιγες μερες κ θα ηθελα να τα αναλαβετε.Αλλα οι πρωτες επισκεψεις να γινουν κατ'οικον.Κ μου εδωσε το κινητο του,καποιες οδηγιες κ ολα καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμας εδω κατ'οικον γινονται οι πρωτες επισκεψεις και το πρωτο εμβολιο.

Μαχη γιατι να ρωτησουμε τον παιδιατρο για την επισκληριδιο;Πρωτη φορα το ακουω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι εκτός θέματος το ξέρω αλλά πώς σας φαίνονται αυτές οι παντόφλες για το νοσοκομείο??

:lol::lol::lol::lol::lol:

http://www.amazon.co.uk/Ladie-summer-sandals-leather-lining/dp/B004Z5EP5C/ref=sr_1_21?s=shoes&ie=UTF8&qid=1306326302&sr=1-21

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικα αυτο ειπε η μαια γιατι λεει οτι αν και η μεθοδος ειναι πολυ εξελιγμενη πλεον, παρολα αυτα στο φτ παιρνεις δοση απο φαρμακο σταδιακα και οσο να ΄ναι ειναι φαρμακο και αναισθησια, και το παιδι μπορει να επιρεαστει απο αυτο. Και η αποψη του παιδιατρου παιζει ρολο, τωρα ισως για το μετα....δεν ειμαι και σιγουρη....Αλλά η σταση που εχει ο παιδιατρος και οι αποψεις του επιρεαζουν γενικα το μεγαλωμα του παιδιου. Αν πχ ο παιδιατρος ειναι υπερ του μητρικου γαλακτος ισως μας πιεσει να θηλασουμε, αν οχι θα σου πει δωσε ξενο....αν ειναι υπερ των πολλων φαρμακων θα δινει πιο ευκολα και σε πιο απλες περιστασεις.

Η μεθοδος του καθε γιατρου επιρεαζει το μεγαλωμα και την ζωη του παιδιου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...