Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 9! Για πιο δυνατές κλωτσιές!!!


Recommended Posts

καλημερα κορτσουδιαααααααααααα...τι μου κανετε?εγω σημερα ξυπνησα απο τις 5.30...παραμιλουσε η μικρη κ φωναζε μαμα κ εγω νομιζα οτι κατι ηθελε...κ αυτη κοιμοταν του καλου καιρου :D:D μετα βεβαια ξανακοιμηθηθηκα κ ειδα κ ονειρο...ειχα γεννησει το κοριτσακι μου κ το δωματιο ηταν σε ισογειο με μεγαλη μπαλκονοπορτα κ εξω απεραντο γρασισι κ δεντρα κ λουλουδια.κ εγω το επερνα αγκαλια κ βολταραμε εξω στον ηλιο.κ οταν πινασε μου ειπε μια νοσοκομα οτι θα πρεπει να περασουν 40ωρες για να ξεκινησω τον θηλασμο :o:o κ ολο εκλαιγε το καημενο κ μολις το εβγαζα εξω σταματουσε....οτι να ναι δηλαδη!!!

χθες την επεσα απο τις 10.30 γιατι το απογευμα πηγαμε βολτα στα πρακτικερ με την μανα μου κ τον αντρα μου.κ ειχαν μετα κ ορεξη να παμε κ διπλα στα καρφουρ....ξεποδαριαστηκα κ η μεση μου δεν μπορουσα να την μαζεψω.απο τις 5 γυρισαμε στις 8.μετα εγω...ταβλα :shock::shock: !!!

καλα αποτελεσματα με την εξεταση κισκα κ να χαιρεσαι κ τον γιο σου για χθες....το ιδιο κ εσυ συμπεθερα!!!

σοφακι οι μικρες κουτσα κουτσα μεγαλωνουν τα πουλακια μου.κ εμειναν μονο 3βδομαδες?τιποτα!!!

αντε να κανουμε την αρχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε?

Εγώ σήμερα για πρώτη φορά ξύπνησα στις 9.30, μου βγήκε πολλή κούραση! Και ακόμη σέρνομαι...

Χθες ήπιαμε καφεδάκι με την Χρύσα!!!!! Από κοντά είναι ακόμη πιο γλυκιά. Εκ των υστέρων έμαθα ότι γιόρταζε ο μικρός της χθες (Χριστόφορος) :ymblushing::ymblushing:

Χρύσα μου να σου ζήσει, να τον χαίρεσαι και να είναι πολύχρονος και ευτυχισμένος.

Κίσκα και ο δικός σου νομίζω ότι γιόρταζε, να τον χαίρεσαι και εσύ, να είναι πάντα γερός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις τελευταίες μέρες έχω πολλές συσπάσεις δλδ πετρώνει συχνά η κοιλιά μου, χωρίς να πονάω όμως.

Πήρα τον γιατρό χθες το βράδυ και μου είπε μέχρι να κλείσω την 36η να προσέχω και να ξαπλώνω μην τυχον και προκλειθεί νωρίτερα κάτι. Και ΄γω που έλεγα να ξεκινήσω δουλειές σήμερα :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μιχαέλα μου!!!Από όνειρα καλά πάμε όλες!! :lol::lol: άτιμες ορμόνες!!

Κοίτα να ξεκουραστείς σήμερα... κι εμένα άρχισε να με πονάει πολύ η μέση μου... έχω κουραστεί πολύ αυτές τις μέρες...

σήμερα θα πάω στο γιατρό!!!Ανυπομωνώ να δω την μπουμπούκα μου!!!Μου έχει λείψει!!!Βέβαια συνέχεια μου δίνει το παρών.. συνέχεια κουνιέται!!άντε να δω τι ακριβώς κάνει εκεί μέσα!!

Έλλη μου καλημέρα!!!Ξεκουράστηκες τουλάχιστον?? Κοίτα να προσέχεις.. οι δουλειές θα γίνουν!!!

Τι καλά που βρεθήκατε!!!Μπράβο κοριτσάκια!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελις ασε τις δουλειες τωρα.δε σε παιρνει.μετα θα χεις ολο το καιρο

τελικα ειδαμε πολλες το ιδιο ονειρο

εγω μολις εκενα μπανακι

παλι εβγαλα αυτα τα αηδιαστικα πηχτα λευκα υγρα πρωι-πρωι,μπλιααααααααααααχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα στις ομορφες κοιλιτσες!!

τι κανετε;;;

Ευη μου να χαιρεσαι το καμαρι σου..το ξεχασα χτες η γαηδουρα!!!

Καλη επιτυχια σημερα με τη Β επιπεδου!!!

Ελλη μου καλα σου λεει ο γιατρος...ξεκουρασου!!!

εγω σημερα λιγο σερνομαι..ο μικρος ξυπνησε στις 5 το πρωη γιατι ειχε βουλωμενο μυτη..αχ..ε μετα δεν ξανακοιμηθηκα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορούδες μου.

Τι κάνετε; Κίσκα μου καλή επιτυχία με τη Β επιπέδου. Θα περιμένουμε τα νέα σου :):)

Έλις μου σε καταλαβαίνω και εγώ πολλά πετρώματα, μου πε ο γιατρός αν αυξηθούν τα πετρώματα να αυξήσω το χάπι μαγνησίου από 2 σε 3. Είναι λίγο φοβιτσιάρικο όταν πετρώνει :?:? Περνάνε και οι μέρες και με πιάνει και ένα άγχος και μια ανυπομονησία. Το συζητούσαμε και χθες με τον άνδρα μου. Είμαστε έτοιμοι του λέω;;;; Μου λέει όχι αλλά περιμένω πως και πως να αγκαλιάσω το γιο μου. Συγκινήθηκα. Η αλήθεια είναι ότι πολυσυγκινούμαι τώρα τελευταία, άτιμες ορμόνες :lol::lol::lol:

θέλω τόσο πολύ να θηλάσω που αν δεν τα καταφέρω θα απογοητευτώ πάρα πολύ. Εμένα η μαμά μου με θήλασε μέχρι ενός έτους (δεν δούλευε κιόλας) και μετά έπινα κανονικά το γάλα μου στο ποτήρι, δεν χρησιμοποιήσε ούτε μπιμπερό ουτε μπιμπίλες σε μένα :lol:

Κορίτσια διαβάζω ένα εξαιρετικό βιβλίο, απλά είναι στα Αγγλικα και μου παίρνει λίγο χρόνο. Ακούσατε για το τέταρτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης που συνεχίζει μετά τη γέννα;;;; λέει πολύ ενδιαφέρουσα πράγματα.

Πρέπει να πάω ταχυδρομείο. Θα τα πούμε σε λίγο

χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου καλημέρα πρωινός πρωινός ε?? κοιμήθηκε μετά εκείνος?? Στη δουλειά πας ακομα?

Καλημέρα Χρυσταλένη μου!!Τέταρτο τρίμηνο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχ...Χρυσταλλενη πως το λενε το βιβλιο;;;

Ναι παω ακομα δουλεια..τυπικα σταματαω 06/06 αλλα θελλω να σταματισω 01/07 για να το κατσω μετα

Φυσικα και ξανακοιμηθηκε..του καθαρησα τη μυτη, του εκανα γαλα και σε 5 λεπτα ξεραθηκε και ροχαληζε κιόλας..αχ παιδια..ειναι τοσο τελειος οταν κοιμαται..θελλω να τον φαω ειλικρινα...

Χρυσταλλενη μη τρελενεσαι..ολα θα πανε καλα..

αν ενημερωθεις σωστα και απο τους ανθρωπους που πρεπει θα τα καταφερεις..

οστι σε απασχολει θα το ρωτας, υπαρχουν μελη εδω στο μαμι που ξερουν και θεωριτικα και πρακτηκα οσα και ενας συμβουλος θηλασμου, θα σ εβοηθησουν μετα χαρας..αν δε θα θες να το δημοσιοποιεις μπορω να σου πω τα ονοματα τους να τοςυ βρεις με πμ...στην ωρα τους..καθε προβλημα θα το αντιμετωπιζεις οταν προκυπτει..σηγουρα θα υπαρξει κοπελα που θα εχει κατι παρομοιο..

δε θα στεναχωριεσαι εαν παλη δεν θα τα καταφερεις....αυτο ειναι κατι που μπορει να σημβει στον καθενα..θα σκεφτεσαι πως οτι κανεις ειναι το καλυτερο για το παιδι σου γιατι θα το κανεις με πολυ πολυ αγαπη..οποιο γαλα και αν πινει εσυ θα το φροντιζεις και θα το αγαπας το ιδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δίκιο έχεις Χρύσα μου.. έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. μην μου πεις ότι κρατήθηκες και δεν΄τσιμπολόγησες καθόλου!!!

Εμένα ξύπνησε κατά τις 5.30 του έφτιαξα γάλα και στο επόμενο δεκάλεπτο είχε κοιμηθεί κι αυτός!!!!Δεν ροχάλιζε αλλά του είχε βγει η πιπιλα και ήταν με το στομα ανοιχτό!!είχαν στραπατσαριστεί τα μαγουλάκια και τα χειλάκια!!Για ρούφηγμα ήταν!!εννοείται ότι τσιμπολόγησα αρκετά και μετά σηκώθηκα κι έκανα ένα μπανάκι... δεν μου κόλλαγε ύπνος.. όυτως ή άλλως έχω αρχίσει και δεν κοιμάμαι.. αν και θα το ήθελα όχι γιατί νυστάζω αλλά για να μην σκέφτομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κρισταλενη μου θα συμφωνησω με χρυσα!!!αν για οποιοδηποτε λογο δεν τα καταφερεις να θηλασεις δεν σημαινει οτι δεν κανεις το καλυτερο για το παιδι σου.οτι μπορεις θα του προσφερεις με αγαπη ειτε ειναι δικο σου ειτε ξενο γαλα.δεν χρειαζεται να τρελενομαστε κ να παθιαζομαστε τοσο με τον θηλασμο.αν μπορουμε ειχει καλως...αν παλι οχι παλι το μωρο μας μια χαρα θα ανατραφει....ε δεν θα το αφησουμε κ νυστικο ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρατηθηκα..αμα ξυπναγε και μετα απο αυτο..δεν ξανακοιμοταν με τιποτα...τουλαχιστων εκανα ενα ντουζακι και ντυθηκα...ε μετα φευγοντας για τη δουλεια αργησα ενα 5 λεπτο γιατι ξυπνησε και εκει ηταν που τον ζουληξα..και αυτος να απολαμβανει τα χαδια το σκατουλι και να γυρζει και την πλατουλα του για να του κανω μασαζ..και να λεει συνεχει μανουλα και μανουλα...ασε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα γλυκες μου!!Προσπαθω απο το πρωι να μπω κ με πεταει :evil::evil: Ε,μετα βαρεθηκα κ χαζευα στο φατσοβιβλιο!!!Ειστε ολες καλα βλεπω κ πολυ χαιρομαι!!

Ευγενια μου καλο γιατρο σημερα.Θα περιμενουμε νεα.Κ ο,τι κ αν ειναι αυτο που περνας τις τελευταιες μερες προσπαθησε να εχεις καλη ψυχολογια για τον Νικολα σου κ το μωρακι σου κ φυσικα για σενα την ιδια γλυκεια μου.Ευχομαι ολα να πανε καλα..

Μαρακι ισως ζαλιζεσαι επειδη εισαι ξαπλα αλλα καλου κακου μια εξεταση αιματος δε βλαπτει ;)

Αννα μου σιγα την αδιακριτη ερωτηση..Δεν εχω κολληματα με την ηλικια!!Εγω μεχρι κ τις αρχες του 7ου πηγαινα 1 φορα τον μηνα,μετα καθε 3 εβδομαδες.Κ τωρα καθε εβδομαδα.Απο Δευτερα σε Δευτερα που αλλαζω εβδομαδα.

Χρυσα,Μιχαελα,Μαχη κ Κισκα την καλημερα μου!!

Δε θυμαμαι τι αλλο γραψατε.ΣΑς αφηνω να κανω καποιες εξωτερικες δουλιτσες κ τα λεμε αργοτερα!Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια θυμαστε που πριν λιγο καιρο σας ρωτησα αν γνωριζετε καποιο συλλογο ή ιδρυμα για να δωρισω ρουχα κ παιχνιδια της μικρης?εστειλα το πρωι μειλ στο χαμογελο του παιδιου κ μου εστειλαν τηλεφωνα επικοινωνιας καποιων απο αυτων.θα παρω να ρωτησω αν τα δεχονται.εχω μαζεψει παρα πολλα κ δεν θελω να τα πεταξω...τα λυπαμαι...αλλωστε ειναι σαν καινουργια,κριμα δεν ειναι να πανε για πεταμα?

εμεις χθες κ σημερα δεν εχουμε παιδικο(εχουν απεργια) κ η μικρη ηρθε το πρωι κ ξαπλωσε διπλα μας.ολοι μαζι κ οι 4 στο κρεββατι :D:D κ λεω του αντρα μου οτι σε δυο χρονια θα χρειαστουμε υπερδιπλο...δεν θα χωραμε κανονικα κ οι 4 :lol::lol::lol: μετα εγω εφυγα για να ετοιμαστω κ μπαμπας κ κορη μου κανανε ζηλια-ζηλια γιατι αυτοι ηταν αγκαλιτσες κ φιλακια κ εγω επρεπε να φυγω για δουλεια :(:(:( σνιφ σνιφ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δεν ξερω μωρε καμια οικογενεια...παντως αν μου απαντησουν αρνητικα κ ξερεις καμια οικογενεια που να τα εχει αναγκη πες μου αν ειναι να τα στειλω τουλαχιστον εκει.κ εγω με της θεσ/νικης το συλλογο θα επικοινωνησω.ειναι ρουχα βρεφικα μεχρι κ 2-3 χρονων κ καποια παιχνιδακια.

ασε με τις απεργιες...την παρασκευη ειχαν μεχρι της 11.30 σχολειο...δεν την εστειλα για τρεις ωρες,δεν αξιζε τον κοπο.ειχαν χθες κ σημερα.κ σημερα διαβαζω οτι κ αυριο θα εχουν.θα παρω τηλ να ρωτησω...αν βρω κανεναν εκει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αμα δεν βγαλεις ακρη πες μου..σηγουρα θα υπαρχουν

εγω εχω δωσει και δικα μας ρουχα.

μερικοι ειναι ακαταδεκτοι τι να πω...στην εκκλισια παντως δε τα δινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ Σεσίλια μου για όσα λες. Έχεις δίκαιο πρέπει να σταματήσω να φρικάρω. Κάποια πράγματα είναι πάνω από μας.

Σίσσυ μου συμφωνώ. Θα κάνουμε ότι μπορούμε.

Ελις μου μην ανησυχείς θα γεννήσουμε στους 9 μήνες.

Ευγενία μου με το καλό να δεις τη μικρούλα σου σήμερα.

Το βιβλίο λέγεται «Τhe happiest baby on the block, the new way to calm crying and help your newborn baby sleep longer”, Harvey Karp MD (national bestseller). Μου το δωσε η κουμέρα και μου πε οτι το βρήκε φοβερό και πρακτικό. Λέει ουσιαστικά ότι ενώ εμείς είμαστε έτοιμες να γεννήσουμε στους 9 μήνες το μωράκι μας δεν είναι έτοιμο να βγει. Χρειάζεται ακόμα 3 μήνες. Γι αυτό πρέπει να φροντίσουμε να το κάνουμε να νιώθει ότι είναι στη κοιλίτσα μας ακόμα. Κ ότι αυτό που λέγεται ότι το μωρό δεν πρέπει να το παραχαιδεύουμε από την αρχή για να μη καλομάθει, αυτό δεν ισχύει μέχρι τους 4 πρώτους μήνες. Οτι είναι μεγάλο το σοκ για το μωρό η γέννηση, το νέο περιβάλλον και χρειάζεται λίγο παραχαίδευμα. Δεν έφτασα ακόμα στους τρόπους (5 σημεία πως να ηρεμάς το μωρό και πως να τα χρησιμοποιείς για μωράκια που χουν κολικούς). Θα συνεχίζω να το διαβάζω και ότι βρίσκω ενδιαφέρον θα σας το λέω:D:D:D

χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επεστρεψα κι εγω...οι μπουγάδες συνεχίζονται βεβαια...και σε λίγο θα αρχισει το σιδερωμα!! Το μονο που μου λείπει είναι οι κουβερτες που ειχαν τελειωσει...

Ελις και Χρυσταλλένη μου δεν σας εμεινε πολύ...καντε υπομονή, ξεκουραστειτε και οταν μπειτε στην 36η εβδ θα ειστε ανετες και δεν θα σας προβληματίζουν τα πετρώματα!!

Δεν θυμάμαι τι γράψατε....

Πήγα με τη μαμα μου τελικά οταν πήγε να αλλαξει τα ρούχα του μωρου και εχει απιστευτη ζεστη...ουτε να φαω μπορω...μονο λιγο πεπόνι εφαγα να δροσιστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να'μαι κι εγω!!Βγηκα,πληρωσα τους λογαριασμους μου,τακτοποιησα κ το θεμα της δωρεας βλαστοκυτταρων κ γυρισα σπιτι.Εβαλα να φαω κ την πιτουλα μου κ σας διαβαζω...

Χρυσταλλενη μου πρεπει να ειναι πολυ ενδιαφερον το βιβλιο που διαβαζεις,ιδιως αυτο με τους 3 μηνες μετα καπου το ειχα ξαναδιαβασει κ τελικα οντως τα μωρακια μας πρεπει να δυσκολευονται πολυ οταν βγαινουν απο την κοιλιτσα μας.

Μαρακι εκανες κ τη βολτιτσα σου,μια χαρα!!Για το υπολοιπο της ημερας ξεκουραση ;);)

Μιχαελα πολυ σωστα σκεφτεσαι να τα χαρισεις κ στο χαμογελο του παιδιου σιγουρα θα τα θελουν.Παντως συμφωνω με τη Χρυσα,στην εκκλησια ουτε εγω θα εδινα τιποτα...

Αυτααα!!Νομιζω θα ξαπλωσω λιγο.Το απογευμα εχει σουπερ μαρκετ κ ηδη κουραστηκα το πρωι οποτε θα επισκεφθω το κρεβατακι μου για τουλαχιστον ενα διωρακι!!!Σας φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Σοφιτσα και Μαρακη!!!!

Παντως αυτο που λεει η Χρυσταλλενη εχει βαση..σκεφτειτε τα καημενα τι ζηρι τραβανε για να βγουν και τι σοκ ειναι αυτο που βιωνουν..και η εντελως "απανθρωπη" τακτικη να αποχωριζουν το νεογνο απο τη μητερα ..πωπω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα !!!!!

Μαμά Νικόλα, ο Νικόλας σου είναι στη φώτο στο προφίλ σου?? Αν ναι είναι γλύκας....!!!!!!!! Κια να μην είναι πάλι γλύκας θα είναι... πιο μωρό δεν σε κερδίζει με το φατσόνι του ...

Sisi 2007,όμορφη η χειρονομία σου!!!

Μαράκι, μου άνοιξες την όρεξη με το πεπόνι... Θέλω πεπόνι, καρπούζι, βερύκοκα ....προφιτερόλ, τούρτα, παγωτά.... Πέρα από την πλάκα τώρα ... πιστεύω ότι τα καλοκαιρινά φρούτα είναι τα καλύτερα ... μιαμ...

Chrystalleni, δεν έχω ακούσει τίποτα για το τέταρτο τρίμηνο..πες μας κάτι έχω αγωνία....

Όσο για το θηλασμό , θα σου πρότεινα να μην αγχωθείς καθόλου . εγώ είχα αρκετό άγχος στην αρχή και απογοητεύτηκα αλλα τελικά τα κατάφερα. θήλασα το πρώτο μου παιδί ένα έτος (φαντάσου ήμουν έγκυος στο δεύτερο) δεν σου το λέω για να εισπράξω συγχαρητήρια... αλλά για να σου πω ότι πιστεύω ότι πληροφορήθηκα σωστά... πήγα σε ένα σεμινάριο σχετικό με τον θηλασμό που διοργάνωσε μια μαία .. εκεί είχε μια κούκλα και παριστάναμε ότι την θηλάζαμε .. στην πράξη όμως μου φάνηκαν λίγο πιο σκούρα τα πράγματα και έτσι της φώναξα (με το αζημίωτο) στο μαιευτήριο και μου έδειξε... Στην αρχή επειδή αντιμετώπιζα πρόβλημα με τις θηλές μου , δοκίμασα αυτές τις σιλικόνης και θα σου πω ότι με βοήθησαν πάρα παρα πολύ.. Ειδικά αυτές τις medella νομίζω ότι μου ταιριάξανε περισσότερο. (της βρίσκεις σίγουρα σε φαρμακεία δεν ξέρω αν ττις πουλάνε και άλλα καταστήματα) Για ένα τρίμηνο της χρησιμοποίησα και μετά τα κατάφερα και χωρίς αυτές.. Παίζει επίσης σημαντικό ρόλο , ίσως τον σημαντικότερο η σωστή στάση του θηλασμού ... γενικά αυτό το κεφάλαιο είναι υπέροχο .. αλλά και πάλι εαν δεν τα καταφέρεις να μην απογοητευτείς καθόλου σημασία έχει η καλή πρόθεση, η προσπάθεια και ότι κάνεις να το κάνεις με αγάπη .. αυτό θα εισπράξει το μωρουλίνι σου..!!!!!!!!!!! Σεμινάρια κάνει και η prenatal από ότι ξέρω (είχα παει και εκεί ) επίσης και στο μαιευτήριο μπορείς να ενημερωθείς (στα ιδιωτικά αν θυμάμαι καλά , κάνουν σεμινάρια)

Έλις αφού δεν πονάς .. κάτι είναι και αυτό.. οι δουλειές θα γίνουν πρόσεξε την κοιλίτσα τώρα...

Εμείς πήγαμε στον γιατρό την προηγούμενη εμβδομάδα και η μικρή είναι 2 κιλά ..! Καλά την είδε, θα ξανά πάμε σε δέκα μέρες να δούμε την ανάπτυξή της και να ορίσουμε ημερομηνία τοκετού :shock::P

Να είστε όλες καλά , φιλιά!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφίτσα , θα κάνεις δωρεά των βλαστοκυττάρων.. στην ακαδημία από ότι κατάλαβα ?? Έτσι είχα κάνει και εγώ στην πρώτη κόρη ... πήγες σε σεμινάριο , σου δώσανε τον ασκό συλλογής και περιμένεις ... τον τοκετό ?? Έχει αλλάξει κάτι?? σου είπαν κάτι για τα μεσεγχυματικά κύτταρα?? Τα χρεώνουν, τώρα , αυτά?? Θέλω να βρω χρόνο να πάω και με την δουλειά όλο μπλέκω και δεν τα καταφέρνω... Προσπάθησα να τους καλέσω αλλα είναι κατηλλειμένη η γραμμή τους όσες φορές τους κάλεσα.. αν μπορέσεις πες μου για να ξέρω please...Ευχαριστώ... !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας μανουλιτσες....τι κανετε..?

κ εγω συμφωνω με το παραχαιδεμα....εγω οταν γεννησα τον γιο μου στο ιασω δεν ειχε rooming in (στο επομενο θα το εχω διπλα μου ολη την ημερα)....αλλα τον ειχα ολη την νυχτα στην αγκαλια μου...καθομουν κ τον χαιδευα στην πλατουλα....αχ συγκινηθηκα τωρα κ με κοιτουσε με τα ματακια του....τον ζητουσα απο την μαια μολις αδειαζε το δωματιο κ τον επερνε τα ξημερωματα..ηταν τελειο....εγω κ ο γιος μου μαζι

σας πληροφορω εκλαψε 10,5 μηνων που κοψαμε το θηλασμο...ηταν κ ειναι ενα ηρεμο μωρακι....

κ θυμαμαι καποιες μου λεγαν θα μαθει αγκαλια κ θα κοιμαται μαζι σου κ πως θα παει στο κρεβατι του....το μαναρι μου δεν ξυπναει την νυχτα καθολου...κ κοιμαται στο δωματιο του μοναχουλης του....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...