Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ Ν ΤΑ ΛΕΜΕ


Recommended Posts

μαιμουδακι μουυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!τι ευχαριστα νεα ειναι αυτα???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μπραβο κοριτσι μου συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαιρομαι παρα πολυ για σενα κοπελα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

με το καλο ευχομαι να πανε ολα καλα κ σε λιγους μηνες να εχεις το μωρακι σου!!!!!!!!!

αννα μαρια αμου καλα απο λαθη γιατρων..............!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

geia sas koritsakia mu!!!!Hlianna mu xairomai poli pu ola einai kala!!!!de leo tipota gia to "giatro" su!!!arkei pu einai kala to moraki su!!!

maimoudaki kalosirthes stin parea mas!!!efxomai na pane ola teleia afti ti fora!!!

filakia stis koilitses se oles tis egyoules!!!

ego piga simera gia iperixo k akusame pali kardula.mu eipe na pao tora 10/05 gia afxenikh!!!!exo arxisei apo tora na agxonomai!!!

a kai kati allo pu me eknevrise proi proi!!!zigistika sto spiti mu to proi kai imun 63,5kg.pao meta sto giatro, me zigizei kai mu leei,66kg!!!!eleos.lete oi ginaikologoi na exun peiragmenes tis zigaries epitides gia na apogoitevomaste kai na min parume polla kg!!!!grrrrrrrrr!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μπραβο, ευχαριστα νεα απο ολες σας!!!Τι καλα!!!!.Εμεις σημερα ειδαμε το σπορακι μας αλλα....η χοριακη μου ειναι λιγο οριακη μου ειπε ο γιατρος.Την επομενη εβδομαδα πρεπει λεει να ακουσουμε καρδουλα αλλιως δεν τα βλεπει καλα τα πραγματα.Θα ειμαι 6 εβομαδων, καλα δεν ειναι νωρις για καρδια?Αν δεν ακουσουμε μου λεει σημαινει οτι παλλινδρομησε.... :( αλλα θα πρεπει να εχω και αιματακι....που μεχρι στιγμης ολα οκ.

Πηγα ρε κοριτσια σε 2 μικροβιολογικα και εκανα επαναληπτικες και οι τιμες τους με εχουν μπερδεψει...στο πρωτο δειχνει σωστο διπλασιασμο της χοριακης και στο δευτερο η τελευταια που εκανα σημερα δεν εδειξε την κανονικη αυξηση που επρεπε....δεν ξερω τι να πιστεψω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera koykles ...............

me to kalo maimoydaki........

teleia ta nea soy hlianna moy aman oi kologiatroi eleos...............

thelw na ginw mama mia xara h kardoulitsa sas e????????????

anastasia moy me to kalo koritsaki moy na akoyseis kai esy kardoyla opws kai egw fysikaaaaaaaaaaaa

koritsakia moy mono eyxarista na exoyme apo edw kai pera..............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

titina mου να σου πω την αληθεια δεν αγχωθηκα και τοσο με το θεμα της καρδιας γιατι και να μην ακουσουμε απο την επομενη εβδομαδα, θα επιμεινω να περιμενουμε.Το θεμα ειναι η χοριακη....εχω μπερδευτει!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας γραψω βρε κοριτσια τις χοριακες να δειτε τι γινετε οποια ξερει?

Λοιπον πρωτο μικροβιολογικο δευτερο μικροβιολογικο

30/3 -34............................... 5/4 -461

1/4 - 73 ................................8/4-1427

4/4 -265 ..............................12/4-3800

11/4-2623

Παρατηρω μια φυσιολογικη αυξηση στο πρωτο μικροβιολογικο,δηλαδη διπλασιασμο οπως πρεπει να ειναι και μαλιστα παραπανω και ενα κολημα στην τελευταια μετρηση στο 2ο μικροβιολογικο...εσεις τι λετε?παιζει το 2ο μικροβιολογικο να εκανε λαθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου οταν εκανα την β-χοριακη ο μικροβιολογος σ'αυτην την εβδομ. που εισαι εδειξε 2700 και κατι.

Ο γιατρο σου τι σου ειπε; Δεν σου επιβαβαιωσε την εγκυμ. σου; Την καρδουλα θα την ακουσεις πιο μετα. Ολα καλα θα πανε, ειμαι σιγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου οταν εκανα την β-χοριακη ο μικροβιολογος σ'αυτην την εβδομ. που εισαι εδειξε 2700 και κατι.

Ο γιατρο σου τι σου ειπε; Δεν σου επιβαβαιωσε την εγκυμ. σου; Την καρδουλα θα την ακουσεις πιο μετα. Ολα καλα θα πανε, ειμαι σιγουρη!

Ναι μου την επιβεβαιωσε, ειδαμε σακο και εμβρυικα στοιχεια, απλα ειπε θελουμε λιγη τυχη την δευτερα που μας ερχεται να ακουσουμε καρδια, αλλιως δεν παει καλα....και εμενα ρε γμτ νωρις μου φαινεται για καρδια....δηλαδη εσυ ησουν 5 εβδομαδων και ειχες 2700 αν καταλαβα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, καρδιά ακούμε από την έκτη εβδομάδα. Πολλές γυναίκες ακούνε καρδιά στην έβδομη, υπάρχουν περιπτώσεις που άκουσαν ακόμα και στην ένατη εβδομάδα!

Εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που παλλινδρόμησε, πήγα στην έβδομη εβδομάδα και δεν άκουσα, και έκανα και άλλους δύο ελέγχους στις δύο επόμενες εβδομάδες. Δε λες ότι παλλινδρόμησε με την πρώτη φορά που δεν ακούς καρδιά. Ξέρω περίπτωση κοπέλας που της είπε ο γιατρός ότι παλλινδρόμησε, και έκλεισαν ραντεβού για απόξεση, το ανέβαλαν δύο φορές, γιατί κάτι τύχαινε, και τελικά όταν επιτέλους πήγε για απόξεση, έκαναν υπέρηχο και το μωρό ήταν μια χαρά!

Όσο για τη χοριακή, οι τιμές της χοριακής δεν είναι και τόσο στάνταρ. Μπορεί να έγινε αργά η σύλληψη, δεν μπορείς να ξέρεις.

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Με το καλό όλες να κρατήσετε υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά σας!

Αναστασία μου οι τιμές της χοριακής δεν είναι στάνταρ...όπως είπε και η φίλη παραπάνω... μπορεί να έγινε αργά η σύλληψη η η εμφύτευση... ποτέ δεν ξέρεις...

Εγώ άκουσα καρδιά την 7η εβδομάδα αλλά και αυτό δεν είναι στάνταρ γιατί ισχύει και εδώ το ίδιο με την χοριακή... δηλαδή να έγινε αργά η σύλληψη και ενώ βάσει τελευταίας περιόδου να είσαι 7 εβδομάδων ενώ κανονικά είσαι π.χ. 5 εβδομάδων... Οπότε δεν βλέπω τον λόγο γιατί να σε αγχώσει τόσο ο γιατρός σου!!! Κακώς!!!

Α όσο γιαυτό που ρωτάς αν μπορεί να κάνει λάθος το μικροβιολογικό, ναι μπορεί! Εμένα στην αρχή της εγκυσμοσύνης μου μου είχαν βγάλει ότι περνάω ερυθρά και τοξόπλασμα την ίδια στιγμή και ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνω διακοπή... Πήγαμε σε 2 άλλα μικροβιολογικά και τελικά δεν είχα τίποτα...είχε γίνει λάθος...Λάθη γίνονται παντού...

θα σου έλεγα να μην κάνεις άλλη χοριακή (για να μην αγχωθείς παραπάνω) και να πάς και σε έναν 2ο γιατρό να σου κάνει υπέρηχο...

Εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα είναι μια χαρά και θα ακούσετε καρδούλα σύντομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου καπου τοσο ηταν στην 5η εβδομ. Ειδαμε σακο την 6η και καρδουλα ειδαμε μετα την 7η εβδομ. Δεν αγχωθηκα επειδη να φανταστεις στο πρωτο μου ακουσαμε την9η εβδομ.

Δεν ισχυει οτι κατι δεν παει καλα, οπως ειπε και η κοπελα πιο πριν εγινε αργα η συλληψη. Να φανταστεις εμενα μεχρι και πριν απο 1 μηνα μου ελεγαν οτι το μωρο ειναι 1 και κατι μικροτερος.

Το ξερω οτι το θελεις παρα πολυ αλλα χαλαρωσε και μην μου αγχωνεσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαση τελευταιας περιοδου diosa μου βγαινει οτι ειμαι 6 εβδομαδων , αλλα ο υπερηχος εδειξε 5 εβδομαδων και 1 ημερας.Αρα και να μην ακουσω καρδια πρεπει να δωσουμε μια εβδομαδα ακομα ευκαιρια στο σπορακι να κανει την προσπαθεια του!!

Γιωργια κου αληθεια προσπαθω πολυ να μην το σκεφτομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, κι εγώ βάση τελευταίας περιόδου είμαι εφτά εβδομάδων και πέντε ημερών, αλλά ο υπέρηχος με έδειξε μια εβδομάδα μικρότερη, δηλαδή έξι εβδομάδων και πέντε ημερών.

Και να μην ακούσετε καρδιά, δώσε και μία και δύο εβδομάδες. Εγώ, όπως είπα και προηγουμένως, αυτό είχα κάνει, κι έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία να το συνειδητοποιήσω και να το χωνέψω πριν την απόξεση, αλλά επίσης δεν ένιωθα τύψεις ότι δεν έκανα ό,τι μπορούσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά κάνεις που δεν το σκέφτεσαι...

Και 2 εβδομάδες θα έλεγα εγώ... να γίνει τουλάχιστον 7 εβδ. (υπερηχογραφικά)

Όλα καλά θα πάνε θα δείς...Μιά χαρά θα είναι το σποράκι σου!

Συμφωνώ με την Θέλω να γίνω μαμά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το έλεγα κάσιους το δικό μας όταν το πρωτοείδαμε!!! Και με κοιτούσε παράξενα ο γιατρός... Είναι το πιο ωραίο πράγμα!

Θα τα καταφέρετε να είσαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε ναι ρε κορίτσια!! Είναι εντελώς σαν κάσιους!!

Και μου έλεγε ο άντρας μου ότι επειδή μου αρέσουν πολύ βλέπω ακόμα και το μωρό μου σαν κάσιους και με δούλευε!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α πα πα! Εγώ τα μισώ τα φυστίκια!

Το δικό μου όπως το βλέπω στον υπέρηχο, μοιάζει με λουλούδι (καλά, είμαι τελείως βαρεμένη!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...