Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ-ΑΝΑΣΚΕΛΑ Η ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ??


Recommended Posts

το μωρακι μου ειναι 2μιση μηνων και της αρεσει πολυ να κοιματε μπρουμητα,αλλα την βαζω ετσι μονο αν μπορω να ειμαι διπλα και να την προσεχω,τα βραδια κοιματε στα πλαγια και ανασκελα με το κεφαλι στο πλαι αλλα τωρα ολο το στριφογυρναει,

αν την βαλω να κοιμηθει μπρουμητα το βραδυ ειναι επικυνδηνο να φερει στην ευθεια το κεφαλι και να κλεισει μυτουλα και στοματακι???οταν την βαζω μπρουμητα το γυρναει μια αριστερα μια δεξια,αλλα το βραδυ που δεν μπορω να την ελενχω?????

εσεις??πως τα βαζετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω απο όσο θυμαμαι , στο πλάι με σφηνάκι , γυριζε βεβαια ανασκελα άλλα το έλεγχα . Μην αγχωνεσαι ... δεν 8α πά8ει κάτι . Βάζε το πλάι να κοιμάται

Να σου ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax σ ευχαριστω!!!

και γω με σφηνακη την βαζω στα πλαγια αλλα εκεινη μετα απο λιγο γυρναει ανασκελα με το κεφαλι στην ευθεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει!!!!!!!!να ειναι γερο κ καλοτυχο!!

εγω συνηθως στο πλαι εβαζα τη μικρη μου κ το μπεμπη τωρα αλλα γυρνανε ανασκελα κατα τη διαρκεια του υπνου!η μικρη μου οταν αρχισε να γυρναει μπρουμητα μονη της την εβρισκα να κοιματε ετσι... :lol: με το ποπουδακι πανω! :lol::lol:

η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ειναι καλυτερα να κοιμουντε ανασκελα με το κεφαλακι στο πλαι!

παντως μην ανυσηχεις !πολλα νινακια κοιμουντε μπρουμιτα...δεν ξερω τι αλλο να σου πω! :roll: κανε και μια ερωτηση στο παιδιατρο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεχρι 3 μηνων περιπου την εβαζα στο πλαι,απο εκει και περα ανασκελα με το κεφαλι στο πλαι.Μονη της γυριζε δηλαδη γιατι ετσι βολευοταν περισσοτερο.Μπρουμητα θα το φοβομουν λιγο να πω την αληθεια.Ο παιδιατρος τι λεει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Εμένα κοιμάται σχεδόν πάντα μπρούμυτα..από τότε που ήταν πολύ μωρό..δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα όμως γιατί είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο στο εξωτερικό από Αγγλίδες μαίες,οι οποίες διαβεβαίωναν και πρακτικά αλλά και με μελέτες ότι τα μωρά δεν διατρέχουν κανένα κίνδυνο..διαθέτουν το κατάλληλο αντανακλαστικό ώστε και μπρούμυτα ή ανάσκελα να είναι,ακόμα και σε περίπτωση εμετού να γυρίσουν μόνα τους στο πλάι..Φυσικά το συζήτησα και με το γιατρό μου και μου είπε να μην καταπιέζω το μωρό με σφηνάκι..όπως θέλει να κοιμηθεί..επίσης να προσέχεις,το στρωματάκι της να μην είναι πολύ μαλακό (ώστε να βουλιάζει το κεφαλάκι της μέσα)και να μην υπάρχει αυξημένη θερμοκρασία στο δωμάτιο..αυτά μου τα ειχε συστήσει ο παιδίατρος για την περίπτωση που κοιμάται μπρούμυτα ως πρόληψη για το ενδεχόμενο του αιφνίδιου θανάτου.Ακόμα δεν ξέρουν από τί συμβαίνει,αλλά αυτά δρουν σαν μέτρα πρόληψης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η έρευνα έχει δείξει ότι ο ύπνος μπρούμυτα ή στο πλάι σχετίζεται με υψηλά ποσοστα αιφνίδιου βρεφικού θανάτου!

Πλέον, η μόνη ενδεδειγμένη θέση ύπνου του βρέφους είναι ανάσκελα!

Στη Νορβηγία (όπου ζω) είχε γίνει ολόκληρη καμπάνια για τον ύπνο των μωρών σε ύπτια θέση. Είχαν μοιράσει και φορμάκια στις κλινικές, που στην κοιλίτσα του μωρού είχε ένα βέλος κι έγραφε "αυτή η μεριά πάνω" - θα σας βαλω φωτο το βραδάκι από το σπίτι.

Σύμφωνα με στατιστικές έρευνες τα ποσοστά αιφνίδιου βρεφικού θανάτου έπεσαν κατακόρυφα από τότε που άρχισαν να κοιμίζουν τα μωρά ανάσκελα. Αυτό δεν είναι τυχαίο!

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Ένα μωρό που κοιμάται μπρούμυτα μπορεί να γυρίσει τη μουρίτσα του προς το στρώμα και να πάθει ασφυξία. Επίσης όταν κοιμάται μπορούμυτα, αν σκεπαστεί το κεφαλάκι του με την κουβέρτα δε μπορεί να αντιδράσει και να ελευθερωθεί. Επίσης όταν είναι μπρούμυτα δε μπορεί να ρυθμίσει καλά τη θερμοκρασία του σώματός του και μπορεί να υπερθερμανθεί και η λίστα συνεχίζεται....

Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα γιατί και η δική μου φαινόταν να κοιμάται καλύτερα μπρούμυτα. Τελικά την έβαζα λίγο μες τη μέρα -έτσι κι αλλιώς στο μισάωρο ξύπναγε- αλλά ποτέ νύχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ θα συμφωνήσω με τη snowgirl γιατί το είχα ψάξει επίσης το θέμα και είχα διαβάσει ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Με το γιατρό μου που το είχα κουβεντιάσει μου είχε πει: ανάσκελα με το κεφαλάκι στο πλάι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΣΟΥ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΑ... ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΓΥΡΙΖΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΠΛΑΪ. ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΞΩ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ομως κοριτσια το κεφαλι το γυρνα στην ευθεια!!!δεν μενει γυρισμενο στο πλαι!!!

και επισης οταν μεγαλωσει πιο πολυ που θα γυρνα μονο του μπρουμητα??

οσο για τα μετρα προστασιας εχω φροντισει να μην εχει στρωματακι αφρωδες αλλα τελειως ισιο,και οταν την σκεπαζω το βραδυ φροντιζω η κουβερτα της να ειναι κατω απο τα χερακια της για να μην την τραβηξει προς τα πανω οπως σηκωνει τα χερια!!!η θερμοκρασια σωστη!!!

να τωρα την παρακολουθουσα που την ειχα μπρουμητα διπλα μου και κοιμοταν,γυρισε το κεφαλι της και το εφερε στην ευθεια και ετσι εκλεισε την μυτουλα της,αν δεν την γυρνουσα δεν ξερω αν θα γυρνουσε μονη της,περιμενα δευτερολεπτα να δω αν θα γυρισει αλλα τρομαξα και της γυρισα εγω το κεφαλι.

δεν ξερω ισως συνεχισω στο πλαι και ανασκελα που ουτως η αλλως γυρναει μονη της!!!

με τον παιδιατρο δεν εχω μιλησει ακομα για το θεμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Rebbeka! όπως προείπαν και τα περισσότερα κορίτσια, η πιό κατάλληλη θέση είναι ανάσκελα με το κεφαλάκι στο πλάι, αλλά και πάνω να γυρίσει το κεφαλάκι της δεν υπάρχει πρόβλημα, ξέρουν αυτά πως να αντιδράσουν ;)

Κι εγώ τις πρώτες μέρες όταν κοιμόταν την είχα στο πλάι με σφηνάκι γιατί έτσι μου είχαν πει στο νοσοκομείο, μετά ο παιδίατρός μου επέμενε να την έχω ανάσκελα και όχι πλάι, μάλιστα θυμάμαι ότι μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι μόνο στην Ελλάδα βάζουμε τα μωρά στο πλάι... Ομως την έβαζα και μπρούμυτα για ένα διάστημα, με τη σύμφωνη γνώμη και του παιδιάτρου. Είχε κολικούς και όλο το βράδυ έκανε βογγητά το καημένο, ενώ οταν την είχα μπρούμυτα ηρεμούσε η κοιλιτσα της και κατάφερνε να κοιμηθεί αρκετά. Δεν είναι κακό πάντως να τη βάζεις και μπρούμυτα αν της αρέσει! όπως μου έλεγαν γονείς, συγγενείς κλπ τα παιδιά τους μπρούμυτα τα μεγάλωσαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου μεγαλώνοντας 8α κοιμαται όπως βολευεται ... 8α μπορει να κανει κινησεις , να σηκω8ει , να ξεσκεπαστει , να πεταξει κατι , να αντιδρασει. εμενα υωρα κοιμαται μονο μπρουμυτα , αλλα πλεον δεν ανησυχω... ;) (ωστοσο εχω κ καμερα νυχτος)

όσο για το σφηνακι , στα μωρα αρεσει να αισ8ανονται στριμωγμένα , τους δημιουργειται ασφάλεια οπως ηταν κ μεσα στην κοιλια μας ! :idea:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η έρευνα έχει δείξει ότι ο ύπνος μπρούμυτα ή στο πλάι σχετίζεται με υψηλά ποσοστα αιφνίδιου βρεφικού θανάτου!

Πλέον, η μόνη ενδεδειγμένη θέση ύπνου του βρέφους είναι ανάσκελα!

Στη Νορβηγία (όπου ζω) είχε γίνει ολόκληρη καμπάνια για τον ύπνο των μωρών σε ύπτια θέση. Είχαν μοιράσει και φορμάκια στις κλινικές, που στην κοιλίτσα του μωρού είχε ένα βέλος κι έγραφε "αυτή η μεριά πάνω" - θα σας βαλω φωτο το βραδάκι από το σπίτι.

Σύμφωνα με στατιστικές έρευνες τα ποσοστά αιφνίδιου βρεφικού θανάτου έπεσαν κατακόρυφα από τότε που άρχισαν να κοιμίζουν τα μωρά ανάσκελα. Αυτό δεν είναι τυχαίο!

Υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Ένα μωρό που κοιμάται μπρούμυτα μπορεί να γυρίσει τη μουρίτσα του προς το στρώμα και να πάθει ασφυξία. Επίσης όταν κοιμάται μπορούμυτα, αν σκεπαστεί το κεφαλάκι του με την κουβέρτα δε μπορεί να αντιδράσει και να ελευθερωθεί. Επίσης όταν είναι μπρούμυτα δε μπορεί να ρυθμίσει καλά τη θερμοκρασία του σώματός του και μπορεί να υπερθερμανθεί και η λίστα συνεχίζεται....

Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα γιατί και η δική μου φαινόταν να κοιμάται καλύτερα μπρούμυτα. Τελικά την έβαζα λίγο μες τη μέρα -έτσι κι αλλιώς στο μισάωρο ξύπναγε- αλλά ποτέ νύχτα!

Αυτο !

Μονο οταν το μωρο ειναι πλεον σε θεση να γυριζει μπρουμυτα-ανασκελα απο μονο του , τοτε μονο το αφηνουμε να κοιμηθει οπως του αρέσει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Rebbeka! όπως προείπαν και τα περισσότερα κορίτσια, η πιό κατάλληλη θέση είναι ανάσκελα με το κεφαλάκι στο πλάι, αλλά και πάνω να γυρίσει το κεφαλάκι της δεν υπάρχει πρόβλημα, ξέρουν αυτά πως να αντιδράσουν ;)

Κι εγώ τις πρώτες μέρες όταν κοιμόταν την είχα στο πλάι με σφηνάκι γιατί έτσι μου είχαν πει στο νοσοκομείο, μετά ο παιδίατρός μου επέμενε να την έχω ανάσκελα και όχι πλάι, μάλιστα θυμάμαι ότι μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι μόνο στην Ελλάδα βάζουμε τα μωρά στο πλάι... Ομως την έβαζα και μπρούμυτα για ένα διάστημα, με τη σύμφωνη γνώμη και του παιδιάτρου. Είχε κολικούς και όλο το βράδυ έκανε βογγητά το καημένο, ενώ οταν την είχα μπρούμυτα ηρεμούσε η κοιλιτσα της και κατάφερνε να κοιμηθεί αρκετά. Δεν είναι κακό πάντως να τη βάζεις και μπρούμυτα αν της αρέσει! όπως μου έλεγαν γονείς, συγγενείς κλπ τα παιδιά τους μπρούμυτα τα μεγάλωσαν.

αχ και μ ενα μουγκριζει ολη νυχτα και της αρεσει μπρουμητα,αν δεν φοβομουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ομως κοριτσια το κεφαλι το γυρνα στην ευθεια!!!δεν μενει γυρισμενο στο πλαι!!!

και επισης οταν μεγαλωσει πιο πολυ που θα γυρνα μονο του μπρουμητα??

Όταν θα είναι σε θέση να γυρίζει από μόνη της, την αφήνεις να κοιμάται όπως θέλει. Δε θα διατρέχει τους ιδιους κινδύνους.

Και τα σφηνάκια πρέπει να αποφεύγονται. Γενικως η κούνια του μωρού πρέπει να είναι άδεια. (Καλά η δικιά μας δεν είχε ούτε το μωρό μέσα :mrgreen: ). Όχι κουκλάκια, μαξιλαρακια, σφηνάκια κτλ γιατί το μωρό μπορεί να σφηνώσει το κεφαλάκι του και να μην παίρνει αρκετό οξυγόνο.

Αυτό με το στρίμωγμα ισχύει αλλά μπορείς να το τυλίξεις ελαφρυά με μια κουβερτούλα. Εμένα αυτό με είχε σώσει.

ενίνα το επιχείρημα "γονείς, συγγενείς, τα παιδιά τους, κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε" είναι τελείως άκυρο.... Πολλά λάθη έκαναν τότε που δεν ήξεραν. Μας έβαζαν σε αυτοκίνητο χωρίς καθισματάκι, μας κοίμηζαν μπρούμυτα, μας έδιναν μέλια και αυγά από πολύ νωρίς....αφού επιβιώσαμε πάλι καλά να λες :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεββέκα ναι, αλλά χαλαρά. Εγώ της τα έβαζα μέσα. Είχα μια λεπτή πλεκτή κουβερτούλα και την τύλιγα γύρω από τους ώμους με τα χεράκια κάτω και μέσα. Συνήθως αυτή μετά τα δίπλωνε πάνω στο στήθος της και όταν ξυπνούσε τα έβγαζε τελείως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas!!

Egw simera piga stin paidiatro gia na tin gnwrisw k na mou apantisei k tis apories pou eixa k mesa stis polles itan k auto k mou eipe anaskela k an tixon tis er8ei emetaki ta mwrakia exoun diais8isi k 8a girisei sto plai, ka8olou sfinaki-ma3ilaraki mou eipe..3erw ti na pw k egw?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

και μενα ο γιατρος ειχε πει ανασκελα και το κεφαλακι στο πλαι

και απο τη στιγμη που θα γυρναει μονο του θα βρισκει και τη θεση που θα το βολευει καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρεββεκακι εμενα στο ιασω αλλα και η παιδιατρος μου μου ειπε να την βαζω στο πλαι χωρις σφηνακι αλλα με την κουβερτουλα σφηνωμενη!!Τωρα τι να πω με προβληματισαν τα κοριτσια που λενε για ανασκελα.....και οχι τιποτα αλλο αλλα η μπουμπου μου ξετρελαινεται να ειναι ανασκελα ξεπιανεται το μαναρι μου....Σημερα θα ερθει η γιατρος και θα την ξαναρωτησω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...