Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΙΑΚΟΠΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΕ ΧΑΠΙΑ (ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ)


Recommended Posts

Καλησπέρα, ο μπεμπάκος μου είναι 6,5 μηνών και για λόγους υγείας πήρα τον γιατρό μου για να κόψω το γάλα. Τώρα τελευταία δεν είμαι καλά έχω αδυνατίσει πάρα πολύ (χωρίς να το θέλω) γιατί δεν τρέφομαι καλά, ζαλίζομαι, μου πεφτουν να μαλλιά και φοβήθηκα μήπως το παιδάκι μου δεν παίρνει όσα χρειάζεται απο εμένα και έτσι αποφάσισα να το κόψω. Πήρα τηλ τον γιατρό μου και μου είπε να πάρω 2 χαπάκια (μίσο το πρωί και μισό το βράδυ για 2 μέρες) και να δέσω το στήθος μου ή να βάλω ένα λαστέξ. Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα και το στήθος μου έχει γίνει τούμπανο και πονάω. Αυτό είναι φυσιολογικό? Έτσι πρέπει να είναι? Πότε θα ξεπρηστεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

φυσιολογικο ειναι να πρηστει το στηθος σου αφου δεν καταναλωνεται το γαλατακι!

γιατι δε δοκιμαζεις να το ¨αδειαζεις¨ λιγο ισα ισα για να ανακουφιζεσαι?

δεν ξερω απο διακοπη με χαπια, εγω αποθηλασα χωρις, αλλα εβγαζα λιγο λιγο για να μη μου πρηζεται

εχω ακουσει οτι τετοιες μεθοδοι δεσιματος κ με λαστεξ δεν εφαρμοζονται πλεον κ μπορει να προκαλεσουν κ ζημια στο στηθος..

δεν ξερω κιολας, αλλα θα σου προτεινα να βγαζεις λιγο με το χερι σου να φευγει το πρηξιμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν κανει να το πεοραξεις καθολου ουτε να το αδειασεις γιατι θα κανεις κακο στη θεραπεια σου θα ξεπρηστει ειναι φυσιολογικο εγω θηλασα ενα χρονο και τοτε πηρα χαπια αλλα επειδη αλλιως στους εξι μηνες αλλιως στο χρονο δεν ειναι ιδιες οι αντιδρασεις πχ εγω δεν χρειαστηκε να δεσω το στηθος γιατι ηταν πιο χαλαρο...αν παλι ανηυσχεις ρωτα το γιατρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τον είχα πάρει τον γιατρό μου και μου είπε να μην το βγάλω καθόλου. Όμως εγω πονάω πολύ και έχω πρηστεί. Έχω κάνει και γρουμπαλάκια στο στήθος, νομίζω ότι θα εκραγεί. Το αισθάνομαι και ζεστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πρεπει να το πειραξει το στηθος,κανονικα,τωρα αμα αυτο σε ανακουφισει καντο!

απλως πας πισω ετσι κ δε βοηθας την κατασταση

παντως δεν ειναι κ πολυ φυσιολογικο να κανει γρομπαλακια κ να ειναι ζεστο με τα χαπια

ισως δεν ανταποκρινεται στην αγωγη

ιοσως θελει πιο ισχυρα φαρμακα στο λεω γιατι κ μενα μου εδωσε δοκιμαστικα θα ελεγα, τα ελαφρια χαπια κ μου ειπε να δουμε κ αν δεν πετυχει θα παρουμε πιο δυνατα,ευτυχως πετυχε!αλλα τετοια πρηξιματα κ καψιμο δεν θυμαμαι να ειχα ,παντως ακομη κ τωρα μετα απο 1 χρονο αν πιεσω λιγο παλι γαλα βγαζω...

:roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν κάποια κοπέλα θέλει να διακόψει το γάλα της δίνουν χάπια και της λένε να φορέσει το πιο μικρό σουτιέν που έχει κάνε κομπρέσες με χαμομηλι χλιαρό θα σε ανακουφίσει και κακό το χαμομήλι δεν κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και απο εμενα..εγω στο γιο μου το εκοψα με το χαπακι..μου ειχε πει ο γιατρος μου να βαλω ενα μικρο σουτιεν και να μην κανω τπτ..ειχα πριστει και εγω και εκανα και κατι γρομπαλακια μετα που πηγα και με ειδε και μου εδωσε αληφη αν θυμαμαι καλα να κανω μαζας και μετα φυγανε και τα γρομπαλακια αλλα μην φανταστεις οτι μολις πιεις τα χαπια ξεφουσκωνει το στιθος...θελει καιρο...κανε υπομονη αλλα μην το πειραξεις καλυτερα εμενα μου ειχε πει μολις κανω το τελευταιο θηλασμο μετα να βαλω το μικρο σουτιεν και αυτα!!Ελπιζω να βοηθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο εμένα κοριτσάκι μου..

Κ εγώ ακριβώς ετσι ήμουν,πρηξιμο τρελό κ γρουμπαλάκια...Εγώ δεν ήξερα οτι δεν πρέπει να

βγαλω το γαλα κ δεν αντεχα,νόμιζα πως θα σκάσω κ το εβγαλα..Αυτο όμως πήγε πίσω την

θεραπεία κ χρειάστηκε να κάνω ακομη μια,επαναληπτικη γιατι δεν καθάρισα καλά..

Μετα το δεύτερο διήμερο καθάρισε τέλεια το στήθος μου κ ξεπρήστηκε αυτόματα!

Καλό κουράγιο..Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, και εγω δεν άντεξα εχθές το βράδυ και σηκώθηκα και έβγαλα με το θήλαστρο 50ml απο κάθε στήθος και ηρέμησα λίγο και μπόρεσα να κοιμηθώ. Σήμερα ήπια το τελευταίο χάπι, είμαι πρησμένη και έχω γρουμπαλάκια αλλά τουλάχιστον δεν πονάω μετά το χθεσινό λίγο άδειασμα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει η θεραπεία? Ο γιατρό μου μου είχε πει να μην το πειράξω καθόλου αλλά το στήθος μου έτρεχε απο μόνο του και τα επιθέματα είχαν γίνει μούσκεμα. Δεν το έβγαλα όλο το γαλα ίσα ισα μόνο για να ηρεμήσω. Βέβαια είναι πέτρα ακόμα αλλά δεν πονάω όπως πόναγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα παρει τα χαπια για 8 ημερες,μισο το πρωι μισο το βραδυ για 8 ημερες ,μου ειχε πει να μην βγαλω καθολου,παρε τηλ το γιατρο σου κ πες του οτι εβγαλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν τον πάρω και του το πω θα με βρίσει...!!! Εσυ πόναγες τόσο πολύ? Και αν ναι πως το άντεξες και πόσες ημέρες κράτησε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, και εγω δεν άντεξα εχθές το βράδυ και σηκώθηκα και έβγαλα με το θήλαστρο 50ml απο κάθε στήθος και ηρέμησα λίγο και μπόρεσα να κοιμηθώ. Σήμερα ήπια το τελευταίο χάπι, είμαι πρησμένη και έχω γρουμπαλάκια αλλά τουλάχιστον δεν πονάω μετά το χθεσινό λίγο άδειασμα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην πετύχει η θεραπεία? Ο γιατρό μου μου είχε πει να μην το πειράξω καθόλου αλλά το στήθος μου έτρεχε απο μόνο του και τα επιθέματα είχαν γίνει μούσκεμα. Δεν το έβγαλα όλο το γαλα ίσα ισα μόνο για να ηρεμήσω. Βέβαια είναι πέτρα ακόμα αλλά δεν πονάω όπως πόναγα.

Kαλημέρα!Κακώς το έβγαλες,αλλα κ απ τη μια σε καταλαβαινω γιατι πραγματικα

αν αισθάνεσαι όπως εγώ τότε,ένιωθα πως κάτι θα πάθω!

Απλά το πιο πιθανό είναι να πάρεις κ άλλη δόση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, δεν ξέρω τον λόγο υγείας που έχεις για να διακόψεις τον θηλασμό, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις με φυσικό τρόπο? δλδ να μην κάνεις τίποτα, από την στιγμή που δεν υπάρχει ο θηλασμός, θα κοπεί μόνο του........π.χ. εγώ την 1η φορά (στον γιο μου) επειδή δεν ήταν κοντά μου, δεν θήλαζε και την πρώτη μέρα φούσκωσε πολύ το στήθος μου, πήρα ένα θήλαστρο της πλάκας, το άδειασα και από τότε ήταν ξεφούσκωτο....δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!!!!

επίσης είχα διαβάσει από σύμβουλο θηλασμού ότι όσες γυναίκες κάνουν αποκλειστικό θηλασμό έχουν τριχόπτωση μεταξύ 4-6 μήνες μετά τον τοκετό.....

δεν ξέρω αυτή η μέθοδος του γιατρού μου φαίνεται λίγο προϊστορική.....να δένεις το στήθος ... :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κ απο μενα!

Προσπαθω να θυμηθω τι ειχα κανει ακριβως κ δε μπορω!Μαλλον εχει κανει delete ο εγκεφαλος μου,ηταν πολυ επιπονη περιοδος για μενα...ειχα παθει κ μαστιτιδα,ειχα κ πυρετο..

Θυμαμαι οτι πριν μου δωσει τα χαπια μου ειχε πει κ επεμενε να ειναι το στηθος αδειο.Εμενα ειχε πετρωσει σε πολλα σημεια κ δε μπορουσα ουτε να το αγγιζω κ μετα βιας εγβαζα λιγο με το θηλαστρο να το αδειασω..

Μετα μου εδωσε τα χαπια,για 8 μερες νομιζω,δεν ειμαι σιγουρη κ μου ειπε να δεθω κ να μην το πειραξω ξανα γιατι θα χαλασει η θεραπεια!Δε τοπειραξα δε μπορουσα ουτε να το αγγιζω,εγβαζα τις γαζες μονο για να κανω μπανιο...τις φοραγα για 2 βδομαδες σιγουρα.Ειχα κατι γρομπαλακια για καιρο ,τα ειδε κ μου ειπε πως δεν ειναι τιποτα,θα φυγουν κ ετσι εγινε σιγα σιγα.

Να πεις στο γιατρο σου οτι το αδειασες κ ας σε "μαλωσει"!!!Ισως πρεπει να σου αλλαξει θεραπεια,να σε συμβουλεψει κατι αλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα που θυμαμαι κ μενα μου ειχε πει να φοραω σουτιεν σφιχτο μερα νυχτα για λιγες μερες

αλλα δεν θυμαμαι να υπεφερα τοσο!

κ απορρω γιατι δισταζεις να τηλεφ στο γιατρο σου! :roll:

δεν αντεξες κ εβγαλες λιγο γαλα να το ξελαφρωσεις ε και?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου lou lou εγω επειδή επρεπε να διακοψω μου ειπε ο γιατρος τα χάπια να πάρω και να δεσω σφηχτα το στηθος μου. εγω εβαλα το σουτιεν που ειχα για θηλασμο το οποιο ηταν πολυ σφιχτο. διογκωθηκε το στηθος και φυσικα πονουσε. εχω την εντυπωση οτι μετα απο 1 βδομαδα αρχιζε και ξεπριζοταν. μην το ακουμπας καθολου και μην το πειραζεις σιγα σιγα θα υποχωρησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά τον πήρα τηλέφωνο και μου έδωσε και δευτερη αγωγή με άλλα δυο χάπια. Σήμερα είμαι πολύ καλύτερα, είμαι πολύ πρισμένη αλλά τουλάχιστον δεν πονάω. Μου είπε ότι για να ξεπριστεί τελείος θα κάνει τουλάχιστον 10 ημέρες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γιατρός θα έπρεπε να σου πει από την αρχή οτι θα χρειαστείς και 2η θεραπεία.

η γαλουχία σου ήταν εδραιωμένη, οπότε δε θα έφτανε μόνο η πρώτη.

όταν αποθήλασε ο γιος μου, εγώ συνέχιζα να έχω γάλα.

δε δέχτηκα να πάρω χάπια και το έβγαζα με το χέρι.

ακόμη έχω λίγες σταγόνες.

περάσανε, σχεδόν, 5 μήνες.

θυμάμαι οτι τις πρώτες μέρες είχα απίστευτο πονοκέφαλο και ένιωθα ταχυκαρδίες.

σου εύχομαι να ηρεμίσεις γρήγορα και όνο πιο ανώδυνα γίνεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...