Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο6...Τελική Αναμέτρηση 3!!!


Recommended Posts

Α δεν ξέρω το φακόρυζο... εμείς τις κάνουμε ζουμερές...

Όσο για τα ζαχαρωτά.... τι αν τα φάς σε δόσεις... τι με τη μία... το αποτέλεσμα το ίδιο δεν θα είναι..

Ο πάππους μου έλεγε αντί να το έχεις στο μυαλό σου συνέχεια καλύτερα να το έχεις στο στομάχι σου!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 979
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:lol::lol::lol: Σωστός ο παππούς!!!! Σοφή κουβέντα!!! :lol::lol:

Ειναι που έχουν πολύ ζάχαρη επάνω και ειναι ολόκληρο κουτί αλλιώς θα τα είχα τσακίσει ήδη!! :lol::lol:

Ειναι πολύ ωραίο το φακόρυζο...δεν ειναι σαν σουπίτσα που το φτιάχνετε εσείς.

Μαλλον θα το συνοδέψω με το μπροκολο που μου έμεινε...Θα σκάσω από το σίδερο!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ναι ήταν σοφός ο παππούς... έλεγε πολλά τέτοια (ειδικά σε σχέση με το φαγητό!!) :lol::lol::lol::lol:

Εγώ κάνω τη φασολάδα με ρύζι όταν μας περισσέψει... και γίνεται μούρλια!!

Ε αν είναι ολόκληρο κουτί φάτα σε δόσεις!! :lol::lol:

Το ευχαριστήθηκες πάντως το μπρόκολο!! Μια χαρά!!

Και εγώ μπρόκολο θα φάω σήμερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον του άρεσε το φαγητό του παππού :lol::lol:

Το ευχαριστήθηκα πολύ αλλά νομίζω φτάνει γιατι με πονάνε τα έντερα μετά!!! :lol::lol:

Το βράδυ μάλλον στο σπίτι θα είμαστε και δεν ξέρω τι να φτιάξω...Μάλλον μπριζόλες με πατατούλες στο φούρνο! Εχω κι αύριο να σκεφτώ τι θα φάμε!! Βασικά χρειάζομαι ψώνια αλλά δεν βλέπω να πηγαίνει σήμερα ο αντρας μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε και εγω τρωω την φακη με ρυζι.Γενικα τα οσπρια τα θελω σουπα και οχι με ρυζια,κριθαρακια κλπ.

Οσο για τα ζαχαρωτα,και ομως παιζει ρολο αν τα φας με δοσεις ή μαζεμενα.Δεν ειναι το ιδιο. ;)

Πηγαμε μεχρι το σ/μ να ψωνισω κατι πραγματακια και τωρα θα βαλω τα σνιτσελ στον φουρνο να ψηνονται.Βαριεμαι ομως να καθαριζω και να βραζω πατατες και θα φτιαξω ετοιμο πουρε. :roll: Ε,νομιζω για μια φορα δεν πειραζει να φαω και λιγο συντηριτικο... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μολις εφαγα. και τωρα μαλλον θα κοιμηθω ετσι οπως με κοβω. νυσταξα. τουλαχιστον να ξαπλωσω λιγο γιατι με ενοχλει πισω ο κοκυγας. α!μου ξεκινησαν και οι καουρες. οτι και να φαω. τρωω μικροτερη ποσοτητα απο πριν και μονο 3 φορες την ημερα και παλι καουρες.τι να κανουμε. να ναι καλα η μπεμπα μου και ας μου κανει οσες καουρες θελει. ενα τριμηνο εμεινε. φιλακια πολλα. καλη συνεχεια σε οτι κανετε σημερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι ναι του άρεσε το φαγητό του παππού!! Ωραίες οι μπριζόλες στον φούρνο με πατατούλες... ειδικά οι πατατούλες... μιάααμ!

beboulino μία φορά δεν πειράζει!

Α Μαράκι και ο σπιτικός είναι ωραίος!! Με μπόλικο ελαιόλαδο αλάτι και ρίγανη γίνεται τέλειος!!! Αχ σαν να αρχισα να πεινάω!! :lol::lol::lol:

Κοριτσάκια σας αφήνω να πάω να κάνω καμιά δουλειά και να ετοιμάσω και το φαγητό... Τα λέμε μετά! Φιλάκια!!!!

Καλή ξεκούραση Βίκυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα,Μαρακι δεν εχεις φαει τον πουρε της πεθερας μου,γι'αυτο το λες! :lol: και εμενα μ'αρεσει ο ετοιμος και ειναι και ευκολια αλλα ειπα να αποφυγω τα συντηριτικα μιας και κανω διατροφη.

Δεν σας ειπα το πιο σπουδαιο!Χθες ενοιωσα για πρωτη φορα την μπεμπουλιτσα μου!Ημουν ξαπλωμενη ανασκελα στο κρεβατι και ειχα το χερι μου στην κοιλια.Και ξαφνικα νοιωθω απο μεσα ενα χτυπημα!Ειμαι σιγουρη πως ηταν κλωτσια! :lol: Δεν εμοιαζε με κανενα αλλο χτυπημα του εντερου ή του στομαχιου.Ηταν σαν να χτυπαει καποιος την πορτα απο μεσα! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βίκυ μου καλή ξεκούραση και πιες γαλατάκι για τις καούρες!

Γιελιζ καλό μεσημέρι και καλές δουλίτσες!

Οσο για τον πουρέ εχω χρόνια να φάω να πω την αλήθεια...μικρή όμως δεν τρελλαινομουν για τον σπιτικό...Ισως δεν τον πετύχαινε η μαμά μου :lol::lol: Να μου πείτε πως το φτιάχνετε εσείς να το επιχειρήσω!!

Μπεμπουλίνο μου καλή αρχή με τις κλωτσιές...τι πιο όμορφο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετοιμο το δωματιακι!!!Χωρις κουρτινα κ επιπλα ακομη αλλα περιμενω τις γνωμες σας για τα χρωματα...Κ θελω απολυτη ειλικρινεια αγαπημενες μου!!!

post-5578-13873936636243_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπεραααα..ευχαριστω και για τις ευχες να ειστε καλα και με τα μωρακια μας του χρονου!!Αχ εφαγα 3 λαχανοντολμαδες σημερα....το ευχαριστηθικα...εχτες πηγαμε σε μια θεια που μας ειχε καλεσει για μπακαλιαρο σκορδαλια..μια χαρα ητανε αλλα σκεφτομουνα οτι εχω λαχανοντολμαδες σπιτι και ξενερωνα...μετα φαγαμε και περγαμοντο γλυκο σπιτικο..καλο και αυτο αλλα ρε κοριτσια μια σοκολατινα δεν θα με χαλαγε καθολου...μετα πηγα σπιτι και μου μυρισε το λαχανο...τα εβγαλα ολα..και τελικα δεν εφαγα.. :( λεει ο αντρας μου κριμα τοση κουραση και δεν τρως..λεω τι να κανω???Αμα δω και δεν μπορω θα βαλω λιγο στην καταψυξη για οταν ειμαι καλα...αλλα ευτυχως εφαγα 3 σημερα!! :D Γιελιζ δικιο ο παππους δικιοοο..εμενα σημερα μου μυρισε καρπουζιιι...αλλα μπορει και να ηταν το γρασιδι δεν ξερω..εμενα καρπουζι μου μυρισε...αφηστε που θελω να φαω και μουσμουλα..μιαμ μιαμ...ελπιζω να ειμαι καλα το απογευμα να φτιαξω κανα ζελεδακι να φαω...αα οσο για τον πουρε συνηθως κανω με πατατες αλλα τωρα με τα χαλια μου κανω ετοιμο και ειναι μια χαρα,εχω βρει και εναν στο lidle και εχει πολυ ωραια γευση..γαλακτος χωρις πολλα μπαχαρια...γιατι ενας αλλος που επαιρνα ειχε πολλα μπαχαρια και δεν μου αρεσε!!Αυταααα....ελπιζω να μην γραψετε πολλα γιατι εχει ο γιος μου τον υπολογιστη το ΣΚ και δεν με αφηνει να μπαινω και πολυ ....φιλακιαααααααααααααααα

αχ τελειοοο το δωματιο...εγω ακομα ιδεα δεν εχω τι να κανω....περιμενω να αποφασισω τελευταια στιγμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφακι τελειο το δοματιο σας...πολυ ωραια χρωμματα και καθολου δεσμευτικο ως προς τα επιπλα...

να το χαρουν οι κοικλες σου με υγεια!!!!

τι κανετε;;;

παλη πολλα γραψατε...μεχρι να αρχισουμε να γενναμε θα φτασουμε τα 10.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

εμεις σημερα και αυριο θα παμε σε παιδικα παρτυ...

αχ παιδια..τι τρελλα αυτα τα κοριτσιστικα....

κατι ηεξερε ο θεος που μου δινει αγορακια..θα χρεοκοπουσα αλλιως...

πηρα για το εν ακοριτσακι σημερα ενα φορεματακι...σκετη τρελα...

και για το αγορακι ενα μπουφανακι ανοιξιατικο....

αλλα ολο στα κοριτσιστικα ειχ ακολλησει...πωπω παιδια..ειναι απιστευτα ποσο ομορφα τα φτιαχνουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία μου τέλειοι οι συνδυασμοί σας...Μου άρεσε πάρα πολύ...Αντε να γεμίσει με ομορφες παιδικές φωνούλες!!

Κίσκα μου πότε θα τελειώσουν οι αναγούλες σου κοπέλα μου? Ταλαιπωρείσαι πολύ αλλά αξίζει τον κόπο για το μωράκι σου...αυτό να σκέφτεσαι...Ας είναι και 3 λαχανοντολμάδες..από το τίποτα!!!

Εγώ μόλις έφαγα...Βρε κορίτσια σήμερα νιώθω σαν να κάνει συσπάσεις το πιπί μου :lol::lol: μην γελάτε!!! Βασικά σαν τις ασκήσεις κέγκελ (έτσι δεν λέγονται??)...λέτε να ειναι ο μικρός και να παίζει με την κύστη μου??? :lol::?

Γεια σου Χρύσα μου!! Πολλά πάρτυ...πολλά γλυκά...πολλές τούρτες!! :lol::lol::lol: Μια χαρά θα περάσεις!!! :lol::lol::lol:

Κι εγώ που έχω 3 ανηψάκια κοριτσάκια όταν πάω να τους πάρω δωράκια χαζεύω με τις ώρες...ειναι γλύκα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφια πολυ ομορφο το δωματιο!Αυτο το χρωμα που εχεις βαλει πανω το ροζακι θελω να το κανω και εγω.Ο συνδιασμος με το πρασινακι ειναι τελειο!Μπραβο!

Κισκα,το λαχανο ειναι πολυ βαρυ για το στομαχι.Μια φορα εφαγα λαχανοντολμαδες στην αρχη της εγκυμοσυνης και εκανα 2 μερες να τους χωνεψω.Απο τοτε τους σιχαθηκα και δεν ξαναεφαγα...Αν εχεις εμετους,προσπαθησε να τρως ελαφρυα φαγητα για να μην σε πειραζουν.

Μολις εφαγα το μεσημεριανο μου!Μιλαμε εσκασα απο το φαγητο!Μια χαρα η διατροφη! :lol: Αρκει να μην με πιασει καμια λιγουρα για πιτσα! :lol: Το απογευμα εχω μπαρα δημητριακων και φρουτο.Αχ,πηρα αυτες με την σοκολατα και απο τωρα την λιγουρευομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσακια μου!

Μπεμπουλινο μια χαρα η διατροφη,κ μπαρα δημητριακων καθε απογευμα και χορταινεις με την ποσοτητα!!Τελεια η αδερφη σου!!Μαλιστα αφου γεννησουμε μηπως να της ελεγες να μας εβγαζε μια διαιτα-διατροφη να χασουμε τα κιλα της εγκυμοσυνης???

Μαρακι κι εμενα παιζει πολλες φορες με την κυστη μου κ το εντερο η μια μπουμπου κ μου προκαλει πολυ δυσφορια.Αλλα που θα παει δεν θα βγει.......... :lol::lol::lol:

Κισκα μου,μαρτυριο κοριτσι μου αυτο με τους εμετους σου.Δεν εχει τελος...Ελπιζω να ηρεμησουν οσο περναει ο καιρος.Κ στην προηγουμενη σου εγκυμοσυνη ετσι ησουν?

Χρυσα κι εγω αυτο σκεφτηκα...τελεια τα παιδικα παρτυ,μεζεδακια,τουρτες,παιδακια!!!Καλα να περασετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφάκι είδες ε? Τα ίδια σκεφτόμαστε για τα παιδικά πάρτυ!!!

Εγώ μάλλον θα φτιάξω ένα γλυκό σε λίγο, γιατί το βράδυ θα έρθουν φίλοι για φαγητό. Μονο πατάτες και σαλάτα θα κάνω εγώ...τα υπόλοιπα ο αντρούλης μου...

Σας αφήνω όμως να ξεκουραστώ λίγο...νύσταξα η αλήθεια είναι!!

Καλά να περάσετε ομορφούλες...Πολλά φιλάκια στις κοιλίτσες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κούκλες!!

Σοφία τέλειο το δωμάτιο!!! Πολύ ωραίος συνδιασμός χρωμάτων!! :ymapplause::ymapplause:

Χρύσα καλά να περάσετε στα party!!! Φάε λίγη τούρτα και για μας!!

kiska μου υπομονή βρε κοπέλα μου...πολύ δύσκολο να μην μπορείς να κρατάς τίποτα μέσα :(

Μαράκι καλά να περάσεις απόψε!! Τι γλυκό θα φτιάξεις? Για δώσε συνταγή!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Ειναι καμια εδω;Τι θα κανετε αποψε;Εμεις σπιτι,δεν θα κανουμε κατι.Βαριεμαι να βγω,χθες ημασταν ολη μερα στον δρομο.Μαλλον θα δουμε καμια ταινια.

Παω να φτιαξω το γαλα μου με το κακαο.Ευχομαι να μην με πειραξει...Μου εφερνε δυσπεψια και το ειχα κοψει.Τωρα με την διατροφη θα ξαναδοκιμασω να πιω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κούκλες!!Τελικά αύριο μεσημέρι θα έρθουν τα παιδιά οποτε άκυρο το τραπέζι για σήμερα! Βέβαια ήρθε ένας φίλος του άντρα μου και παρήγγειλαν πίτσα!!

Μπεμπουλίνο μου μια χαρά το ζάχαρο...κατευθείαν έπεσε...

Γιελιζ το γλυκό το έφτιαξα...ειναι με μπισκότα και μερέντα ή νουτέλλα. Μου την έδωσε τη συνταγή μια ξαδέρφη που το ειχε φτιαξει και μαρεσε. Πρώτη φορά το έκανα εγώ...

Να η συνταγή:

ΥΛΙΚΑ:

NUTELA/ΜΕΡΕΝΤΑ (την βάζεις σε μπεν μαρί μέχρι να λιώσει)

3 ΣΑΝΤΙΓΕΣ (τις χτυπάς όλες μαζί με δύο ποτήρια περίπου γάλα – να μην είναι πολύ πηχτή η σαντιγί)

2 -3 ΚΟΥΤΙΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ MORNING COFFEE (ΚΥΠΡΙΑΚΑ)/ ΠΤΙ ΜΠΕΡ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

1. Βάζεις πρώτα την πρώτη σειρά με τα μπισκότα (αφού τα βρέξεις με γάλα)

2. Βάζεις τη σαντιγί

3. Και μετά με το κουτάλι σκορπάς τη νουτέλα παντού (όχι να ανακατευτεί με τη σαντιγί)

4. Η ίδια διαδικασία θα επαναληφθεί ακόμη 2 φορες. Στην τελευταία στρώση που βρίσκεται η νουτέλα τραβάς γραμμές με το πιρούνι για να είναι εμφανίσιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μμμμ,λαχταριστο ακουγεται το γλυκο Μαρακι!

Ηπια το γαλα μου και μεχρι στιγμης ειμαι μια χαρα,ευτυχως.Χορτασα κιολας και εχω και τοστ και σαλατα για το βραδυ... :roll:

Παω να κανω ενα μπανακι και να αραξω στον καναπε με τον αντρα μου να δουμε καμια ταινια.Καλα να περασετε οτι και αν κανετε!Καλο βραδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γκαστρουλες!!!!!Τι κανετε???

Εχω καιρο να μπω διοτι κοψαμε το ιντερνετ στο σπιτι..λεπετε αυτη η ατιμη η κριση...τωρα μπαινω με ενος φιλου που μενουμε διπλα διπλα..

Σοφιτσα πολυ μου αρεσαν τα χρωματα στο παιδικο δωματιο!!!!!!!!!!!!

Εμεις το χουμε βαψει δεξια λαχανι αριστεα κιτρινο πολυ απαλο και στο κεντρο απεναντι οπως μπαινεις στοδωματιο εχουμ κανει ριγες 20 εκ λαχανι κιτρινο!!!

Τα νεα μας..

Λοιπον εκανα καμπυλη ζαχαρου ολα οκ και τα αποτελεσματα της κυστικης ινωσης μια χαρα και προχτες καναμε κ την β επιπεδου!!!!!!!!!

Αχ τι τελειος υπερηχος ηταν αυτος!!!!Ο μικρουλης μας πιπιλαγε το δαχτυλο,ετριβε μυτουλα κ ματακια χασμουτιοτανε και στο τελος μας χαιρετησε κιολας!!!!Οπως καταλαβαινετε τα καναμε πνω μας και οι δυο!!!!!!!!!Ειναι πολυ ομορφο το μικρουλι μας!!!!Εχει χειλακια ζουμερα μαγουλακια και ερακια ψωμομενα και πολυ ωραια μυτουλα!!!!!Ο αντρας μου λεει οτι μοιαζει σε μενα η μυτουλα κ τα χειλη..εγω παλι νομιζω πως μοιαζει σε εκεινον...θα δουμε σε λιγο καιρο!!!!!!!!

Ολα μια χαρα ηταν 450γρ και θαγινει κ ψηλος μας ειπε ο γιατρουλης και μεγαλο παιδι θα γεννηθει!!!!

Μας εδωσαν dvd καιμεχρι τωρα το χω δει 8 φορες!!!!!! απο προχτες.....και καθε φορα χαζευω!!!!!!

Στον γιατρο μου παω η την Πεμπτη η το Σαββατο!!!!

Μετα ντοπλερ θα κανουμε την 30η βδομαδα!!!!!

Ακομη δεν εχουμε ψωνισει τιποτα..λεμε μετα το Πασχα!!!

Βεουλινο πες μου μια ημερησια διατροφη που σου εδωσε η διαιτολογος??

Εγω ας πουμε σημερα εφαγα..

Πρωι 3 φρυγανιες με βουτυρο κ μαρμελαδα

Ενα χυμο

Εναπτιφουρ (μου το κερασαν)

μεσημερι ψαρονεφρι με σαλατα ντοματα αγγουρι φετα και κριθαρενια παξιμαδακια

απογευμα ζελε 2 σε μπωλ μιας χρησεως τα μικρα τα χω βαλει

και για βραδυ εφαγα 3 φρυγανιε με μισμιση φετα τυρι λογαδι 17%λιπαρα και μιαμιση φετα γαλοπουλα φουαντρε υφαντης και ενα αγγουρι

Αυτααα..τωρα αργοτερα πριν να κοιμηθω μπορει να φαω ενα φρουτο..

Κοριτσακια μου πιστευω τωρα να τα λεμε πιο συχνα!!!!

Φιλακιααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!Τι κανετε;Σημερα η μπεμπουλιτσα μου με καλημερισε με 5 κλωτσιες! :D Ηταν η 2η φορα που την ενοιωσα!Τι υπεροχο συναισθημα!

Κατερινα,η διατροφη βγαινει παντα αναλογα με το υψος-βαρος-ηλικια-δεικτη μαζας σωματος.Επισης η συγκεκριμενη που κανω εγω ειναι για να μην μου ανεβει το ζαχαρο. ;) Οποτε δεν νομιζω να σε βοηθησει σε κατι,αφου θεμα με το ζαχαρο δεν εχεις... ;) Παντως οι συνηστωμενες ημερισιες θερμιδες για μενα ειναι 2200.

Να ξερετε πως παντα οι διατροφες βγαινουν πανω στις αναγκες του καθε ατομου και δεν κανουν για κανεναν αλλον παρα μονο για αυτον.Ειδικα οταν αφορουν εγκυες,διαβητικους κλπ προβληματα υγειας.Αυτα δεν τα λεω απο το μυαλο μου αλλα μου τα ειπε η αδελφη μου που ειναι διαιτολογος. ;) Ενα ολοκληρο απογευμα προσπαθουσε να μου βγαλει διατροφη,αφου εκτος απο σωστες ποσοτητες και ολα τα θρεπτικα συστατικα για το μωρο,επρεπε να μου μοιρασει και το ζαχαρο,ποσο πρεπει να λαμβανω καθε φορα.Δεν μπορω να αλλαξω την σειρα των γευματων,πρεπει να την τηρω αυστηρα στα ωραρια της. :roll: Κατι ακαταλαβιστικα για ισοδυναμα μου ελεγε,δεν ξερω να σας τα εξηγησω! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...