Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΛΕΡΓΕΙΕΣ


Recommended Posts

να μαι παλιιιι!!!

λοιπον θηλαζω αποκλειστικα το μωρακι μου ειναι 2 μηνων και εχω καποιες απορειες!!!ι

λοιπον

οταν λεμε εχει αλεργεια στα γαλακτοκομικα πως το καταλαβαινω??απο τους κολικους??τι συμβαινει στο μωρακι??

και αυτο που εχω ακουσει για τα φυστικια οτι προκαλουν αλεργεια??δηλαδη και ενα να φαω???

η στα γαλακτοκομικα αν πιω γαλα ποσοτητα??αν φαω κατι που εχει λιγο γαλα???

πια τροφιμα προκαλουν αλεργειες??

μεχρι ποτε προσεχω για αλεργειες??

μπορει να παθει κατι κακο το μωρο???

μεχρι τωρα δεν εχω ανακαλυψει αν κατι την πειραζει απλα ρωταω να ξερω πως θα το ανακαλυψω!!!

ευχαριστω για την υπομονη σας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ρεββεκα!

κοιτα αποτι ξερω κ εχω διαβασει εδω στο μαμμυ η πιο συνηθισμενη ενδειξη οτι ενα μωρο εχει αλλεργια ειναι το αιμα κ η βλεννη στα κακα! αν εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα τοτε θα πρεπει να κοψεις ολα τα γαλακτοκομικα, ακομα κ αυτα που εχουν ιχνη γαλακτος κ το μοσχαρι..

επισης μια αλλη ενδειξη ειναι η μη προσληψη ικανοποιητικου βαρους..

κ να μη συμβαδιζει με τις καμπυλες αναπτυξης.. αλλα κ αυτο ειναι αμφιβολο αποτι φαινεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αιμα δεν εχω δει ποτε και ουτε θελω να δω!!! :D βλεννες ομως εχει στα κακακια της!!!

απο την αρχη τρωω πολυ κρεας για το σιδηρο,και τυρια!!!

τα φυστικια οντως πειραζουν αραγε??

απο βαρος μια χαρα τα παει!!

ουφ δεν ξερω τι πρεπει να προσεχω!!!

δεν θελω να της κανω κακο,

θελω να ξερω τι προκαλει αλεργειες!!!γιατι αν ειναι μονο τα γαλακτομικα δεν εχουμε τοτε,και αν φαινετε απο το αιμα στα κακακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τα φυστικια δεν ξερω να σου πω, εμενα μου ελεγαν κατι θειες να μην τρωω οσο ημουν εγκυος!

κοιτα οσο περναει ο καιρος θα δεις κ εσυ τι την πειραζει κ τι της αρεσει..

εγω μια φορα (πρεπει να ηταν 5-6 μηνων) ειχα φαει μια γαβαθα τζατζικι - το ειχα απωθημενο - κ δε με πλησιασε για το υπολοιπο της ημερας!! :lol:

δε χρειαζεται να προσεχεις κατι ιδιαιτερο (απο οσο ξερω τουλαχιστον) απλα θα προσεχεις να μη δεις αιματακι.. η κυριοτερη αλλεργια που μπορει να παρουσιασει ενα νεογεννητο ειναι η αλλεργια στο αγελαδινο γαλα..

εμενα μου ελεγαν κ το μελι να προσεχω, αλλα ετρωγα μελι με ταχινι καθε πρωι (για το γαλα) κ δεν παρουσιασε ποτε τιποτα ο μικρος..

αυτα αποσο ξερω!! θα ακουσεις σιγουρα κ αλλες γνωμες κ συμβουλες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Άλλο αλλεργίες και άλλο κολικοί μιλάς για 2 διαφορετικά πράγματα. Οι κολικοί είναι πονάκια που έχουν σχεδόν ΌΛΑ τα μωράκια μέχρι τους 2,5-3 μήνες (κάποια λιγότερα - κάποια περισσότερο). Οι κολικοί ιατρικά δεν μπορούν να εξηγηθούν τι ακριβώς τους προκαλεί (λένε πως μπαίνουν τα εντεράκια στη θέση τους) και σίγουρα μια ισορροπημένη διατροφή βοηθάει το μωράκι να τους περάσει χωρίς πονάκια πολλά.

Οι αλλεργίες όμως όπως σου είπαν και τα άλλα κορίτσια φαίνονται κυρίως απο το αίμα στα κακάκια του μικρού ή από σπυράκια και εκζέματα στο πρόσωπο. Π.Χ. εγώ όταν στη κόρη μου έτρωγα πορτοκάλι και τη θήλαζα έβγαζε εκζεματάκι στο πρόσωπο και έφευγε μόνο με φαρμακευτική αγωγή.

Πάντως καλό είναι τώρα στην αρχή, όταν εισάγεις καινούριες τροφές στη διατροφή σου, να ελέγχεις τις αντιδράσεις του μικρού σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΚΟΥΛΙΝΑ ΜΑΙΜΟΥΔΑΚΙ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!

εχω πολλες αποριες με το θεμα αλεργειες!!!

για τους κολικους γνωριζω!!!

περιμενω ν ακουσω και αλλες μανουλες που γνωριζουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Ηθελα να προσθεσω πως απο την δικη μου εμπειρια το αιμα δεν ειναι βασικη προυποθεση για την υπαρξη αλλεργιας...Η Αννυ δεν εβγαλε ποτε αιματακι στα κακα της κ ομως ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα...

Ρεββεκα μου εγω θα ελεγα να μην ανησυχεις κ να μην ψαχνεις εκτος κ αν εχεις καποιες ενδειξεις!

Να τρως οτι θα ετρωγες κ στην εγκυμοσυνη σου!

Οι βλεννες ειναι καθημερινες?Καποιο αλλο σημαδι?Οχι εε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Θα μιλήσω και εγώ καθαρά και μόνο από τη δική μου εμπειρία..

Ο γιατρός μου μου είχε πει να μην τρώω, φακές, ξηρούς καρπούς κυρίως φυστίκια ή αμύγδαλα,σοκολάτα με ξηρούς καρπούς,αναψυκτικά και φυσικό χυμό πορτοκαλιού...όταν έψαχνα μόνη μου στο mammyland σε παλαιότερες συζητήσεις,κάπου βρήκα ότι στο θηλασμό δεν πρέπει να αποφεύγεις τίποτα..τρως τα πάντα και όπως είπε και η Αναστασία προσέχεις όταν έχεις ενδείξεις..εγώ σιγά σιγά,άρχισα να τρώω λίγο από όλα και δεν τον είχε πειράξει ποτέ τίποτα..εκτός από τις φακές σούπα με ντομάτα..που είχε βγάλει κάτι σαν σπυράκια διάσπαρτα στα χεράκια του(τα οποία έφυγαν σε δύο μέρες μόνα τους)..μετά από πάρα πολύ καιρό ξανάφαγα και δεν τον πείραξαν καθόλου..

Μην αγχώνεσαι..να τρως άνετα και να παρατηρείς το μωρό σου..για τις βλέννες δεν είμαι ειδική να σου πω..ίσως αν μίλαγες με το γιατρό σου?..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κακα του μωρου τι χρωμα εχουν ? Οι βλέννες ειναι καθημερινά ?

Με ποιον τροπο τη θηλάζεις , δινεις ενα στηθος ανα γευμα ?

Η ερωτηση ειναι πολυ γενική δεν μπορει κανεις να απαντησει καθε μωρο ειναι διαφορετικό . Εκτος απο τα γαλακτοκομικά που ειναι ο κυριος "ενοχος" . Προσέχεις τη συμπεριφορα του μωρου , τις κενωσεις και καθε αλλαγή πανω του , αν εχει αλλεργια να σαι σιγουρη οτι θα το καταλάβεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις

LaLa μου,παντα στα κακακια τις εχεις πως να το πω οχι τεραστιες βλεννες μικρες σαν τριχουλες,τωρα εχει αρχισει και βγαζει κατι μπαλακια ασπρα δηλαδη πιο ανοιχτοχρωμα απο το μουσταρδι που ειναι τα κακα της,αλλες φορες και συχνα κανει πρασινα κακακια και περιεχουν αυτες τις βλεννες η σαν γρασιδι δεν ξερω πως να το πω,

την θηλαζω αποκλειστικα και σ ευχαριστω γιαυτο εσενα και καποια αλλα κοριτσια :D

τα πρωινα τρωει καθε 2 με 2.30 ωρες και το βραδυ ξυπναει μια φορα μετα απο 6 ωρες,καποιες φορες δινω μονο το ενα στηθος και καποιες αλλες και τα δυο.

τωρα τελευταια οταν τρωει γκρινιαζει και σπρωχνει και τραβιετε απο την θηλη,γκρινιαζει σαν ψευτικα.

κοριτσια και παλι ευχαριστω :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον αυτο που συμβαινει ειναι πως το μωρο σε καποια γευματα πινει μονο το ελαφρυ πρωτο γάλα γιαυτο και κανει πράσινες κενώσεις με βλέννες . Επειδη θηλάζει αραια θα πρεπει να της δινεις ΜΟΝΟ ενα στηθος στο γευμα . Αφου ολοκληρώσει το γευμα και θελει να συνεχίσει ΤΟΤΕ θα την αλλαζεις στηθος .

Τα κακα πρεπει να ειναι μουσταρδί με ασπρα σποράκια (λιπος) .

Αν θηλάσει για λιγο και αφησει το στηθος , την σηκωνεις , την ρευεις ή την καθησυχαζεις και την βαζεις παλι στο ΙΔΙΟ στηθος και οχι στο αλλο .

Η συμπεριφορα αυτη σε μωρα αυτης της ηλικιας ειναι φυσιολογική . Επεμενε με το ιδιο στηθος , ηρεμησε την και ξαναβάλτην να φαει . Μπορει να την ενοχλει η εντονη ροη , μπορει να εχει αερια (το ελαφρυ πρωτο γαλα προκαλει αερια ) μπορει απλα να ειναι σε υπερένταση . Μην σε ανησυχει , δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απλα προσεχε αυτα που σου εγραψα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον αυτο που συμβαινει ειναι πως το μωρο σε καποια γευματα πινει μονο το ελαφρυ πρωτο γάλα γιαυτο και κανει πράσινες κενώσεις με βλέννες . Επειδη θηλάζει αραια θα πρεπει να της δινεις ΜΟΝΟ ενα στηθος στο γευμα . Αφου ολοκληρώσει το γευμα και θελει να συνεχίσει ΤΟΤΕ θα την αλλαζεις στηθος .

Τα κακα πρεπει να ειναι μουσταρδί με ασπρα σποράκια (λιπος) .

Αν θηλάσει για λιγο και αφησει το στηθος , την σηκωνεις , την ρευεις ή την καθησυχαζεις και την βαζεις παλι στο ΙΔΙΟ στηθος και οχι στο αλλο .

Η συμπεριφορα αυτη σε μωρα αυτης της ηλικιας ειναι φυσιολογική . Επεμενε με το ιδιο στηθος , ηρεμησε την και ξαναβάλτην να φαει . Μπορει να την ενοχλει η εντονη ροη , μπορει να εχει αερια (το ελαφρυ πρωτο γαλα προκαλει αερια ) μπορει απλα να ειναι σε υπερένταση . Μην σε ανησυχει , δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απλα προσεχε αυτα που σου εγραψα :)

σε υπερευχαριστω λαλα μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοπελα αχ αυτο το αγχος!!!!!

εγω θηλαζω 14 μηνες περιπου και εχω φρικαρει απειρες φορες με ολα αυτα που αναφερεις σχετικα με τις αλλεργιες με τα κακακια με τον αν χορταινει κτλ κτλ κτλ. ηρεμισε και ολα θα πανε καλα βγαλε απο το μυαλο μου ολα αυτα που σε αγχωνουν για τις αλλεργιες και τετοια!!! εγω ετρωγα τα παντα και πρασινα και φασολια και σκορδο και τα παντα. με ειχε πιασει καπιια στιγμη το αγχος με τα γαλακτοκομικα αλλα με καθυσηχασαν οι κοπελες απο το μαμμυ. αν σου βγαλει κατι περιεργο διαφορετικο δηλαδη απο αυτο που ειναι καθε μερα θα το καταλαβεις και θα το συζητησεις με τον παιδιατρο αλλιως συνεχιζεις κανονικα τα τρως ολα και απλα παρατηρεις. τωρα οσο για τα κακακια αυτα δεν εχουν παντα το ιδιο χρωμα μια ειναι σφιχτα μια πιο νερουλα μην αγχωνεσαι γιαυτα αν σου ξαναλεω δεις κατι περιεργο μιλας με το γιατρο. οσο για το στηθος η γνωμη μου ειναι να δινεις και απο τα 2. θυμαμαι εμενα μου ειχε πει ο γιατρος 10 λεπτα απο το 1 δεκα απο το αλλο. εννοειται οτι στο ενδιαμεσο βαζεις το μωρο να ρευτει 5 λεπτα εμενα μου ειχε πει. ευχομαι ολα να πανε καλα και το κυριοτερο να σας ζησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου αφου κατάφερες και θηλάζεις τοσους μηνες με αυτες τις συμβουλες εισαι τυχερή!!!

Ρεββέκα το μονο που χρειάζεται ειναι να ηρεμησεις και να το απολαυσεις . Ειναι δυσκολο το ταξιδι στη μητρότητα αλλα και συ μην αγχωνεσαι αμεσως ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο λαλα μου,φρεσκομανουλα ειμαι,ειμαι και σε μια ξενη χωρα λιγο δυσκολο να βοηθηθω και να καταλαβω,η βοηθεια σου,σας ειναι πολυτιμη.

Μαρία Σ σ ευχαριστω!!!για τον 10λεπτο θηλασμο εγω ξερω και αποτι μ εχουν συμβουλεψει οτι δεν βοηθαει!!!και ναι εχεις δικιο πρεπει να χαλαρωσω με αυτα τα θεματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές.. Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει.. Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..
    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...