Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ...


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια...εχω μια κορουλα 12 μηνων,μια τρελα.

Απο πολυ μωρο που ηταν,μετα το μπιμπερο το βραδυ επεφτε ξερη και ξυπνουσε την αλλη μερα το πρωι...τελεια!!!

Το τελευταιο 2μηνο απο οταν επρεπε να παω για δουλεια μου ξυπναει καθε νυχτα.Οταν παω για δουλεια την παιρνω με το κουβερτακι της στο αυτοκινητο 5.30 το πρωι και την πηγαινω στην μητερα μου,ενα τεταρτο δρομος.πινει το γαλα της και κοιμαται μεχρι τις 9-10.Θα μου πειτε οτι συνηθισε τωρα...το θεμα ειναι οτι μπορει να ξυπνησει 12,1,2,3,4 ωρα την νυχτα,μια-δυο φορες σιγουρα,αρα υποθετω οτι δεν ειναι απο το πρωινο ξυπνημα οταν την παιρνω για να παω στην δουλεια.Αν οντως ειχε συνηθισει υποθετω οτι πανω-κατω θα ξυπνουσε εκεινη την ωρα κοντα που παω για δουλεια.

ξερει καποια ποια μπορει να ειναι η αιτια? δοντακια? κολικους? βοηθεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα terina. Εγώ έχω δύο αγοράκια 16 μηνών (διδυμάκια). Όταν ήταν 8 μηνών τα έβγαλα από την κρεβατοκάμαρα και τα πήγα στο παιδικό. Στην αρχή όλα καλά. Ξυπνούσαν μόνο για το γάλα τους. Γύρω στους 12 μήνες άρχισαν να ξυπνάνε 3 και 4 φορές μέσα στο βράδυ κλαίγοντας σαν να έβλεπαν όνειρα.

Τελικά 13 μηνών τα ξαναέβαλα στην κρεβατοκάμαρά μου γιατί δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω απο την κούραση. Αυτά μάλλον νιώθουν ασφάλεια κοντά μας και τώρα ξυπνούν μόνο μία φορά γύρω ςτισ 5:30-6:00 για να πιουν το γάλα τους και ξανακοιμούνται.

Έτσι έβγαλα το συμπέρασμα ότι μάλλον σε αυτήν την ηλικία επειδή μεγαλώνουν και καταλαβαίνουν περισσότερα, τους φαίνονται γύρω τους όλα περίεργα και το βράδυ βλέπουν όνειρα και τρομάζουν. Και θέλουν να νιώθουν περισσότερη ασφάλεια.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και τα δοντάκια της. Μπορείς να το εξακριβώσεις αν της δώσεις λίγο ντεπόν πριν κοιμηθεί. Να δεις αν θα κοιμηθεί καλύτερα.

Κολικοί σε αυτήν την ηλικία λίγο δύσκολο το κόβω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

terina η κορουλα σου βρισκεται στην φαση του 'αγχους αποχωρισμου'

ειναι μια φαση που θα περασει

εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη

να εισαι διπλα της και να της μιλας

κανε την να νιωσει οτι η μανουλα ειναι διπλα της,οτι δεν εχει να φοβηθει κατι επειδη κοιμαται μονη της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω,τι να πω? Δεν κοιμαται ομως στην κρεββατοκαμαρα μαζι μας,απο 40 ημερων πηρε τα μπογαλακια της και κοιμοταν απο τοτε στην κουνια της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα απο ενος μηνων κοιμαται στο δωματιο του

και αυτην την φαση την περασαμε οπως την περνανε ολα τα μωρακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑ ΤΕΡΙΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΜΕ ΕΝΑΜΙΣΙ ΧΡΩΝΩΝ ΜΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΛΕΙΠΟΥΜΕ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΙΤΗΤΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ. ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΤΟΥΣ ΡΟΥΤΙΝΑ. ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ?? ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΑΕΙ 2 3 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΜΗΝΩΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΤΕΡΑ . ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΜΠΟΡΟΥΝ. ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ 24 ΩΡΕΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΛΕΙΠΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλησπέρα!!!

Δε ξερω αν παίζει ρόλο το οτι επιστρεφει η μαμα στη δουλειά ή όχι..

Εγώ πάντως δε δουλεύω ακόμη εντατικά(έχουμε μαγαζιά κ πάω όποτε μπορώ)

κ αυτη τη φάση την περάσαμε για 5 με 6 μήνες...Ξεκίνησε ακριβως΄μετά

τα πρώτα της γενέθλια κ ευτυχως εχει κανενα δίμηνο που το ξεπέρασε...

Η γιατρός μας είπε οτι είναι ακριβως αυτό που λένε κ τα κορίτσια,το σύνδρομο

του αποχωρισμού...Εγω αυτό που έκανα ήταν να τρέχω αμεσως κοντά της,να της

χαιδεύω το κεφαλάκι,να την πάρω κ αγκαλίτσα κάποιες φορές κ συνήθως κοιμόταν αμεσως..

Μου κακοφαινόταν λίγο στην αρχη γιατι κ η δικια μου κοιμόταν όλη νύχτα

απο 40 ημερων κ στο δωμάτιο της απο 3 μηνων αλλα τελικά το συνήθισα..

Ευτυχως βεβαια το ξεπέρασε κ κοιμόμαστε ξανά κανονικά όλη τη νύχτα!

Τα φιλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εμενα το κοριτσι μου ειναι 6,5 μηνων και ξυπνα απειρες φορες τη νυχτα..

ταχω παιξει να σου πω την αληθεια...δεν ξερω τι θα εκανα αμα δουλευα κιολας..

οπως και να εχει ομως προσπαθω να το καταλαβαινω το μωρο μου...

δοντακια,πονος πχ στην κοιλιτσα,αερια,υπερενταση,κατι που τα τρομαζει,

μια αλλαγη στην καθημερινοτητα του,αγχοσ αποχωρισμου..

τοσο και αλλα τοσα που δεν μπορουμε να φανταστουμε..μπορει να τα αναστατωνουν..

το μονο που μπορω να σου πω ειναι υπομονη...οτι και αν ειναι θα περασει , το μωρο σου θα ηρεμησει και θα μπειτε στο προγραμμα σας παλι..

τα λεω να τα ακουω και γω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΠΟΣΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...